Nederland heeft lak aan de tekorten van Wim Kok 'Ventje met de snor' hindert carrière Ferdi Schoch ZATERDAG 19 FEBRUARI 1994 FOTO ARCHIEF niks extra's opzij te leggen voor de te ver wachten stijging van de belastingdruk in de toekomst, als gevolg van de huidige grote te korten. Of lezers de ware omvang van schuld en tekort wel of niet kennen, maakt hierbij geen verschil. De fameuze theorie van Barro blijkt dus op drijfzand te zijn gebaseerd: slechts een kwart van de burgers weet bij be nadering hoe groot de staatsschuld is. min der dan de helft weet grofweg met hoeveel de schuld in 1993 is gegroeid. Slechts twaalf pro cent van de NPA-lezers zegt extra te sparen, omdat de huidige tekorten in de toekomst noodzakelijkerwijs tot een hogere belas tingdruk leiden. Ouderen anders? Mensen gaan dood. Critici van Barro wijzen er fijntjes op dat oudere mensen zich weinig van het tekort zullen aantrekken, omdat ze ervan mogen uitgaan dat vooral jongeren in de toekomst voor de extra belasting opdraai en. Tegen dit argument heeft Barro inge bracht dat mensen zich niet aJldeii druk ma ken over hun eigen consumptiemogelijkhe den, maar ook om die van hun kinderen. Door meergeld na te laten aan hun kinderen wil de generatie die profiteert van een belas tingverlaging zijn kroost in staat stellen te zij ner tijd de hogere belastingen te betalen. Ou dere mensen zullen dus net zo goed extra sparen als jongeren. De NPA-enquête maakt het mogelijk na te gaan of jongeren en mensen met kinderen zich meer zorgen maken over het tekort van de overheid dan ouderen en mensen zonder kinderen, door meer te sparen voor toekom stige belastingverzwaringen. Het omgekeerde blijkt juist het geval te zijn. Anders dan dc theorie voorspelt, sparen ouderen meer dan jongeren. Opnieuw anders dan Barro beweert sparen ouderen met kinderen niet meer dan ouderen zonder kinderen. Barro of Keynes? Volgens Keynes kan de overheid een econo mie uit het slop halen, door de vraag naar goederen en diensten te vergroten. Hiertoe kan de overheid de belastingen verlagen. Barro ontkent dat het zo werkt, omdat gezin nen de extra koopkracht zullen sparen. De NPA-enquête uit mei 1993 bood een unieke mogelijkheid om te kijken wie van beide top economen er gelijk heeft. Uit dc antwoorden van onze lezers blijkt glashelder dat slechts een kleine minderheid bij zijn spaarbeslissingen rekening houdt met de omvang en de groei van de staatsschuld. Keynes heeft gewoon gelijk. Mede hierom be staat onvoldoend draagvlak in de Nederland se samenleving voor ingrijpende bezuinigin gen op de verzorgingsstaat Lezers geven econoom Keynes gelijk De schuld van de Nederlandse staat is onvoorstelbaar groot en wordt nog dagelijks groter. Ingrijpen, dat wil zeggen bezuinigen op de uitgaven, lijkt dus voor de hand te liggen. Maar uit een enquête onder lezers van deze krant blijkt, dat de Nederlanders zich van die staatsschuld niet veel aantrekken. En bezuinigen op de verzorgingsstaat vinden ze helemaal uit den boze. Vandaag is de staatsschuld met zes tig miljoen gulden gegroeid. Mor gen, en alle overige dagen van het jaar. komt er weer zestig miljoen bij. Daar door zwelt de schuld van de Staat der Neder landen dit jaar op met in totaal twintig mil jard gulden, namelijk met 365 keer zestig miljoen gulden. In het verkiezingsjaar 1994 zal de staatsschuld, als gevolg van jarenlange tekorten, zijn aangegroeid tot het onvoorstel bare bedrag van vierhonderd miljard gulden. Dat is 26.145 gulden per inwoner, van jong tot oud. Aan rente over de staatsschuld is minister van financiën Kok dit jaar meer dan 28 mil jard gulden kwijt. Al dat geld is niet langer beschikbaar voor nuttiger uitgaven, of om de belastingen te verlagen. Tot 1997 lopen de rentelasten als gevolg van de steeds verder uitdijende staatsschuld met nog eens zeven miljard gulden op. Die tot 35 miljard gulden stijgende rentebetalingen zijn net een koe koeksjong: ze drukken andere overheidsuit gaven over de rand van het begrotingsnest. Gezien de exploderende rentelasten moet de groei van de staatsschuld worden afge remd. Dat kan door het tekort de komende jaren te halveren, van twintig tot tien miljard gulden. Voor een snelle daling van het tekort pleit nog een tweede argument: er moet een einde komen aan het grote potverteren in Den Haag. Staatsvermogen verjubeld Op zichzelf genomen hoeft een grote staats schuld geen probleem te zijn. Ook onderne mingen lenen vaak geld voor de financiering van hun investeringsprojecten. Veel gezinnen steken zich diep in de schuld voor de aan koop van een eigen huis. Omdat in al deze gevallen tegenover de aangegane schulden bezittingen staan, maakt niemand zich over zulke private leningfinanciering erg druk. Bij betalingsonmacht kan de bank het onderlig gende bezit verkopen. Net zoals bij bedrijven en particulieren dient ook de schuld van de Staal te worden beoordeeld in het licht van het daar tegen over staande staatsbezit. Wanneer de over heid leent voor produktieve investeringen, zoals wegen en rendabele staatsdeelnemin gen, is er weinig aan de hand. Zulke investe ringen verdienen zichzelf terug. Den Haag leent echter al jaren miljarden om subsidies, salarissen en sociale uitkeringen te kunnen betalen. Maakt de overheid schulden voor de financiering van zulke uitgaven, waar tegen over geen staatsbezit wordt opgebouwd, dan Onder Wim Kok kachelde het staatsvermogen rr tast dit de vermogenspositie van de Staat aan. In 1981 waren de staatsbezittingen nog 107 miljard meer waard dan de staatsschuld. Slechts tien jaar later was de staatsschuld 59 miljard groter dan de waarde van het staats bezit. Anders gezegd, in tien jaar tijd hebben Haagse politici voor 166 miljard gulden op het staatsvermogen ingeteerd. Met Onno Ru- ding aan het roer hebben het eerste en het tweede kabinet-Lubbers bijna honderd mil jard staatsvermogen verjubeld. Onder Wim Kok kachelde het staatsvermogen met nog eens ruim zestig miljard gulden achteruit. Slapeloze nachten? Ligt de Nederlandse staatsburger wakker van het schuldprobleem dat minister Kok soms slapeloze nachten bezorgt? Tot nu toe was daarover weinig bekend. In mei 1993 konden lezers van de NPA-bladen, waaronder deze krant, echter hun mening geven in een uniek onderzoek. In totaal 15.507 lezers hebben een secuur ingevulde pagina met vragen naar hun krant teruggestuurd. U kon onder ande re aangeven hoe groot de staatsschuld per eind 1992 volgens u was. Het juiste.antwoord luidt: 375 miljard gulden. Goed gerekend zijn alle antwoorden tussen 250 en 450 miljard gulden. Ondanks deze rui me limieten gaf slechts een kwart van de le zers een 'juist' antwoord. Meer dan drievijfde deel van hen dacht dat de staatsschuld eind 1992 minder dan 250 miljard gulden be droeg. Een duidelijke meerderheid van de burgers blijkt de financiële problemen van het kabinet ernstig te onderschatten. NPA-lezers is ook gevraagd met hoeveel de staatsschuld in 1993 zou toenemen. Het juis te antwoord: met 20 miljard gulden het fi nancieringstekort). Goed gerekend zijn alle antwoorden tussen 10 en 30 miljard gulden. Dan nog is slechts veertig procent van de antwoorden 'juist'. Eveneens veertig van elke honderd NPA-lezers antwoordde dat het te kort beneden de tien miljard gulden lag. Op nieuw blijkt dat de benarde positie van de schatkist ernstig wordt onderschat. De uitslag van de NPA-enquête kan voor een deel verklaren waarom CDA en PvdA in de opiniepeilingen zwaar op verlies staan. Veel kiezers zijn het niet eens met de door beide regeringspartijen verdedigde bezuini gingen. Zij begrijpen niet dat ook deze partij en moeten snoeien in de verzorgingsstaat, om iets te doen aan de rampzalige omvang van de uitstaande staatsschuld en het huidi ge financieringstekort. Omwenteling Politici luisteren vaak naar het advies van economen. Is dat advies gebaseerd op een nog eens ruim zestig miljard gulden achteruit. Constant Ferdinand Arnold Schoch. FAMILIEFOTO VERVOLG VAN VORIGE PAGINA» Uit het Haarlemse bevolkingsregister blijkt dat Constant Ferdinand Arnold Schoch zich op 10 maart 1932 in Haarlem heeft laten in schrijven. Hij wordt uitgeschreven op 14 juli 1933, enkele maanden dus na zijn arresta tie. Schoch is op 12 januari 1959 in Amster dam gestorven en op 16 januari in Bloe- mendaal begraven. Toevallig werd ongeveer een week voor Schochs dood een onder zoek ingesteld naar ene Dr. Braschwitz. die van meineed in het Rijksdagbrandproces werd verdacht. Deze Braschwitz was even als Zirpins in 1933 betrokken bij het onder zoek naar Rijksdagsbrand. Schoch is er een treffend bewijs van dat Braschwitz en Zirpins belangrijke sporen hebben wegge maakt. In Den Helder woont nog een nicht van 'oom Ferdi' Schoch. Deze nicht Nora noemt haar oom „een enorm boeiende man. Over de arrestatie heeft hij in de fami lie nooit iets verteld, ook niet aan mijn va der, want dan had ik het ongetwijfeld ge hoord."' In het boek The Schoch Genealogy staat over Constant Ferdinand Arnold Schoch dat hij op 7 augustus 1937 is getrouwd met El- friede (Friedel) Neuser. die op 10 april 1910 werd geboren in het Duitse Siegen. Kenne lijk heeft hij de verloving met Elisabeth Werner dus verbroken. De familie van Schoch heeft nog nooit gehoord van deze vrouw. 'Ferdi' werkte lange tijd voor landbouw ondernemingen in Holland en Duitsland en studeerde aan de land- en tuinbouwschool in Dahlem, nabij Berlijn. In 1936 nam zijn loopbaan een opvallende wending. Hij ging werken bij Movietone Company Tobis- Sascha Klangfilm AG in Wenen en bracht het tot hoofd van de Afdeling Buitenland. Over zijn ervaringen in Wenen heeft hij zijn broer Carl in 1946 een uitvoerige brief ge schreven. „Indien dat kleine ventje met de snor niet was gekomen", schrijft Schoch over Hitier. „zou je broer een grote man in de conti nentale film-business geworden zijn." Toen „de man met de snor en zijn trawanten" naar Oostenrijk kwamen, vlogen alle „afde lingsleiders. alle procqratiehouders en di recteuren die joden waren eruit." Maar Schoch mocht blijven. „Daar ik gold als een van de oude garde die in de firma verbleef, was het samenwerken met de nieuwe hee- ren in het begin niet onaangenaam, omdat ik bij alle problemen welke automatisch door de omwenteling bestonden, erbij werd gehaald. Met de employees en de arbeiders stond ik op goede voet omdat ze wisten dat ik hun interessen steeds waarnam en dc nieuwe heeren aan het verstand trachtte te brengen dat hun nieuwe orde niet met de Pruisische vuist op tafel erin gebracht kon worden." Schoch deed naar eigen zeggen de dolste buitenlandse transacties, verkocht zelfs filmlicenties aan Palestina. Maar op een ge geven ogenblik protesteerde de filmmaat schappij UFA „bij de manke film-dictator Gubbeles" (Goebbels, red.) en werd de hele afdeling naar Berlijn overgeplaatst. Schoch moest in Wenen filmpremières organiseren en vertoningen regelen van buitgemaakte Engelse en Amerikaanse films. Door zijn kritische houding werd hij in de herfst van 1943 gearresteerd en overgeleverd aan de Gestapo. Zijn arrestatie sloeg bij de mede werkers van de filmmaatschappij in als een bom. Pijniging Schoch beschrijft het in zijn brief aldus: „Schoch opgepakt, dat bestaat toch niet, de man die het vertrouwen geniet van de direc tie. een van onze oude garde, ongelooflijk! Al heel gauw wist iedereen dat 0e directie mij als voorbeeld wilde stellen en in dc eerste da gen ontstond er een groot medelijden met mij en Friedel. Maar dit verebde snel. want onder het Duitse regime zijn de menschen zoo slecht van karakter geworden en is ieder een een beunhaas. Beter niets te zeggen en niet over het geval Schoch te spreken anders krijgen we er misschien zelf last mee. Zoo was toen de stemming en de arme Friedel werd aan haar lot overgelaten en al die goede vrienden en kennissen die in het begin hun hulp hadden verzekerd, waren niet meer te zien. Ik wil je stemming niet bederven door je alles te vertellen hoe het mij en Friedel ge gaan is al die maanden. Die drie dagen pijni ging in het Gestapohuis zal ik nooit vergeten, een wonder dat ik al mijn tanden nog heb. een wonder dat Friedel dat alles heeft kun nen doorstaan en een wonder dat ze die energie had. En een wonder dat ik niet onder de valbijl kwam." In 1944 komt Ferdi vrij en wordt hij weer in dienst genomen bij de Wecnse filmmaat schappij. Zijn vrouw Friedel is in Wenen een autoriteit op het gebied van renpaarden. Als de Russen de stad binnenvallen, weet Ferdi samen met zijn vrouw en een aantal renpaar den te ontkomen, „midden tusschen het gra- naatvuuren de bommen." Waarom heeft Schoch nooit met iemand over zijn arrestatie in verband met de Rijks dagbrand gerept? Vond hij het voorval te on belangrijk? Dat lijkt niet erg waarschijnlijk, temeer daar het proces veel weerklank vond in de media. Fischler kan niet beoordelen of Schoch iets met de brandstichting te maken heeft gehad. „Maar het is natuurlijk vreemd dat Schoch als buitenlander zo'n hoge positie had bij een filmmaatschappij waarover Goebbels de scepter zwaaide. Dan moet je toch op goede voet hebben gestaan met de autoriteiten. Kijk. ik heb in de archieven geen sporen ge vonden die bewijzen dal Van der Lubbe dc brand heeft gesticht. Wel veel sporen die lei den naar andere daders Waarschijnlijk zijn ook destijds zeer vooraanstaande Nationalis ten en aanhangers van Wilhelm II bij het na zi-complot betrokken geweest. Ook zij wil den de Rijksdag, het Duitsé parlement, in 1933 omverwerpen. Rüchling. de vriend van Schoch, kwam uit een industrielenfamilic die zeer veel aanzien genoot." Hornemann, de portier van portaal V van het Rijksdaggebouw, heeft al in 1933 tegen de politie en voor het gerecht gezegd dat in dc vroege namiddag op de dag van dc brand drie mensen uit portaal V zijn gekomen. Het had naar benzine geroken. Een van de drie had met een buitenlands accent schertsend gezegd: 'Binnen twintig minuten kan de Rijksdag in de lucht vliegen'. I r is nooit on derzocht wie die drie mannen waren. Het is niet uitgesloten dat Schoch een van die drie mannen is geweest." ondeugdelijke theo rie, dan komen er verkeerde beslissin gen uit de bus. De uitkomsten van de NPA-enquête geven de doodsteek aan een wereldberoemde economische theo rie, die in 1974 nieuw leven werd in geblazen door de Amerikaanse econoom Robert Barro. Zijn theorie was onder andere in spiratiebron voor de vroegere Amerikaan se president Ronald Reagan. Barro stelde dat een stimulerend be grotingsbeleid geen enkel effect op de economie zal heb ben. In het begin van de negentiende eeuw had de Engelse econoom David Ri- cardo al hetzelfde beweerd. „Wanneer de overheid tegen vijf procent rente 20 miljoen leent om een oorlog te financieren, moet zij daarna elk jaar een miljoen extra aan rente betalen. De overheid kan net zo goed direct 20 miljoen aan belastingen heffen. Dat scheelt in de toekomst jaarlijks een miljoen aan rentelasten. Lenen of belasting heffen is voor de overheid dus lood om oud ijzer. De lasten worden alleen anders gespreid in de tijd. Ricardo: „Ook voor de burgers maakt het geen verschil of ze jaar in. jaar uit een mil joen extra belasting moeten betalen voor de rente op de gestegen overheidsschuld, of dat zij in één keer 20 miljoen voor de oorlogsin spanning aan de fiscus afstaan. Het aangaan van overheidsschuld en belastingfinanciering zijn dus gelijkwaardig." Anderhalve eeuw later werkte Barro dit als volgt uit. Stel dat de overheid een belasting verlaging geeft, volledig gefinancierd door verhoging van de staatsschuld. De overheids uitgaven blijven gelijk. Volgens de Keyne siaanse theorie leidt de belastingverlaging tot een hoger besteedbaar inkomen van gezin nen, waardoor de consumptie en dus de af zet van bedrijven zullen toenemen. Meer af zet betekent meer banen. Zo kan de overheid de werkloosheid bestrijden, door het tekort op te rekken. Volgens Barro is dit een misverstand. Hij stelde dat gezinnen na een belastingverlaging Met Onno Ruding aan het roer hebben het eerste en het tweede kabinet-Lubbers bijna honderd miljard staatsvermogen verjubeld. FOTO ARCHIEF niet extra gaan con sumeren. Daartegen over staan immers hogere belastingen in de toekomst. Vroeger of later heeft de overheid extra be lastinggeld nodig om de rente over de nieuwe staatsschuld te kunnen voldoen, en deze te zijner tijd weer af te lossen. Barro beweert dat gezinnen rekening zullen houden met de toekomstige be lastingverhoging. Daarom zullen ze hun extra besteedba re inkomen (als ge volg van* de belas tingverlaging) opzij leggen. Dus zal de af zet van het bedrijfs leven niet stijgen. In plaats daarvan pot ten gezinnen de be lastingmeevaller op. Om toekomstige be lastingaanslagen te kunnen betalen. Op het eerste oog lijkt dit misschien een waanzinnige theorie. Toch zijn over de inzichten van Barro sinds 1974 honderden artikelen verschenen in ge renommeerde internationale tijdschriften. Voor- en tegenstanders sloegen elkaar met argumenten om dc oren. Zo'n ruzie tussen wetenschappers wordt beslecht door onder zoek naar de feiten. NPA-enquete uniek Hoewel inmiddels een bibliotheek over dit onderwerp is volgeschreven, hebben econo men gek genoeg nog nooit rechtstreeks aan de mensen zelf gevraagd of zij bij hun spaar- gedrag wel of geen rekening houden met hoogte en groei van het overheidstekort. Bar ro beweert van wel. Hebben burgers geen idee hoe groot de schuld is. of laat hel hen koud. dan gaat Barro natuurlijk onderuit. Hij veronderstelt immers dat mensen zich be wust zijn van de omvang van het tekort de groei van de schuld), en van de consequen ties daarvan: hogere belastingen of extra be zuinigingen in de toekomst. De NPA-enquête bood een unieke kans om er achter te komen in hoeverre u bij uw spaargedrag al dan niet rekening houdt met de staatsschuld en de groei daarvan. Liefst negen van elke tien van onze lezers verklaren

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 33