Dringen rond de pret-vijver Tl\ I 'Ruimteveren' naar Oostzee Toerisme Stilte na Disney-storm REDACTIE ROB VAN OEN DOBBELSTEEN ilSBERICHTEN iroene vakantiebeurs Vakantiebeurs van het Nivon (Neder- Is Instituut voor Ontwikkeling en Na- /riendenwerk), die zaterdag 19 fe- iri wordt gehouden in de Deventer louwburg, geldt als een bescheiden •ne' variant van de Vakantiebeurs in echt. Op de Nivon-beurs draait het sluitend en alleen om alternatieve en ieve vakanties. Er zijn dertig stands, (i onder meer het Nivon zelf, Natuur- inumenten. ENFB, Nederlandse Reis- reniging. Stichting Zon en Vrijheid, tuur Anders, een zeilschool en een vo- werkgroep. Daarnaast worden diapre- ïtaties over ecologisch verantwoorde santies gegeven en vertoont de Open- re Bibliotheek video's van diverse lan- m. De GGD verschaft informatiemate- ial over het voorkomen van ziektes rij ps verre reizen. Op een groot adver- litie-prikbord kunnen bezoekers bui- hsportartikelen te koop aanbieden, vra- p stellen, een reisgenoot zoeken, of ge- pon hun eigen vakantie-ervaringen aan (grote klok hangen. De toegang is gra- L De Schouwburg staat aan het Grote (rkhofin Deventer. jeecn voor motorreizen ie een motorvakantie in gedachten left, zou ideeën kunnen opdoen op jotor '94, van vrijdag 25 tot en met zon- g27 februari in de Jaarbeurs van (recht. Het thema van deze tiende edi- jis 'Reizen en de motorfiets'. Alle soor- h motorvakanties komen aan bod, van stige ommetjes tot pittige of-the-road jcursies. Ook is er volop landeninfor- atie, zijn er modeshows en worden er lichtingen verstrekt over bijvoorbeeld ^zekeringen. 1 Iet aantal exposanten (draagt honderdvijftig. De organisato- ji rekenen op minstens zestigduizend (zoekers. Openingstijden: vrijdag 10-21 ir. zaterdagen zondag 10-18 uur. Toe-, mgsprijs: vijftien gulden, kinderen tot taalf jaar gratis. o076-613949. Sinus' blijft nog even et actieschip Sirius van Greenpeace jft langer afgemeerd liggen aan de stei- rs van het Nederlands Scheepvaartmu- um in Amsterdam. De belangstelling or rondleidingen aan boord van het lip is zo groot dat werd besloten daar- ee tot oktober 1994 door te gaan. Al- :n in de zomer zal de Sirius het anker hten voor een tour van twee maanden or Nederland maken. In groepen van personen mogen bezoekers van het heepvaartmuseum ieder half uur een kje nemen in de machinekamer, hut computerruimte. het ruim en de imbuis. Het schip kreeg grote bekend- :id door acties van Greenpeace tegen zeehondenjacht en dumpingen van lemisch en radio-actief afval. Het mu- um aan het Kattenburgerplein 1 in nsterdam is open van dinsdag tot en et zaterdag van 10 tot 17 uur, op zon- igvan 12 tot 17 uur. tfo: 020-523 22 22. j.eren golfen in vakantie (olfvakanties zijn al sinds jaar en dag ge- leengoed. Leren golfen op vakantie is lindcr verbreid. De Dutch Golf Academy nl daar iets aan doen. Op meerdere laatsen in Europa en Noord-Afrika kun- |en door beginnende golfers cursussen torden gevolgd onder leiding van Ne- brlands sprekende professionals. Er is tcommodatie gehuurd in onder meer lederland, Frankrijk, Gran Canaria, Mal- Irca en Tunesië. De cursussen (vijf da- en van drie uur) zijn er vanaf 550 gulden Ier persoon. nfo: Alle ANVR-reisbureaus en reizen- erkopende banken. doorwegen het jaar door Noorwegen 1994... het hele jaar door' is Ie naam van de brochure die wordt uit- jegeven door het Noors Nationaal Ver- eersbureau. De veertig pagina's tellende plder moet dienen als wegwijzer voor en reis naar en een verblijf in Noorwe- fen en biedt onder meer informatie over Ie mogelijkheden van groen toerisme in jat land. Verder een paar pagina's 'Noor regen van A tot Z', Waarin antwoord rordt gegeven op veel voorkomende vra- jen van Noorwegengangers. Ook geeft de trochure een overzicht van Nederlandse n Belgische bedrijven, die reizen naar foorwegen organiseren, nfo: Noors Nationaal Verkeersbureau, iaxen Weimarlaan 58, 1075 CE Amster- lam, telefoon 020-671 00 61. Het Archeon hoopt 650.000 be zoekers per jaar aan de haak te slaan: Walibi 350.000. De vraag is waar die miljoen mensen vandaan moe ten komen. Het aantal bezoekers aan pret parken groeit al sinds 1987 nauwelijks meer. De honderden miljoenen die de afge lopen jaren in nieuwe mega-attracties zijn gestoken, waren vooral nodig om het aantal bezoekers te handhaven op ongeveer vijf tien miljoen de dierenparken (7,5 mil joen bezoekers) niet meegerekend. Archeon en Aqualutra zijn zogeheten edu catieve parken. Zij mikken op specifieke de len van de markt en zullen er mogelijk in slagen nieuwe groepen consumenten aan de haak te slaan. Walibi Flevo daarentegen is een traditioneel pretpark met een aantal zogeheten thrill-rides, vaktaal voor specta culaire achtbanen en dergelijke, waarin de passagiers in strakzittende karretjes via vrije val, loopings, kurketrekkers en andere capriolen een adrenaline-kick krijgen. Met dat pretpakket zal Walibi ongetwijfeld be zoekers van de bestaande publiekstrekkers afsnoepen. Argusogen Diverse attractieparken bezien de komst van de Belgische concurrent daarom met argusogen. „Mensen kunnen hun geld maar één keer uitgeven. Met de komst van Walibi wordt de spoeling voor ons dunner. Dat is niet leuk, 'maar het is niet anders", zegt D. Kreekel, directeur van Nederlands oudste attractiepark, de Julianatoren in Apeldoorn. Maar echt bang is hij niet. „De entree die Walibi vraagt, is aanzienlijk ho ger dan de onze." De gang van zaken rond de overname van het voormalige pret- speel- en doepark Flevohof door Walibi is Kreekel een doom in het oog. „Vroeger was de Flevohof een concurrent, omdat het park met subsidies kon draaien. Maar op het moment dat het er allemaal niet meer uit kon, werd het park voor een schijntje verkocht aan Belgen. Ik kan u wel zeggen dat elke pretparkman in Nederland dat met scheve ogen aanziet. Jammer dat ik niet van tevoren heb gewe ten voor welk bedrag de Flevohof van de hand ging. Want ik garandeer je, dan was ik aan de beurt geweest." Grote broer Efteling reageert laconiek op de wederopstanding in de Flevopolder. Adjunct-directeur R. van Assendelft: „Walibi Flevo afficheert zichzelf als een zogenaamd ride-park, met enkele grote attracties vooral voor jongeren. De Ef teling biedt een pakket voor het hele gezin. Dat kan een verblijfstijd van zeven uur volledig vullen. Wij wensen Walibi Flevo veel succes. Maar ze zullen het niet makkelijk krijgen." Nederland krijgt er in één klap vier attractieparken bij Woeste waterstroom Walibi gaat de concurrentiestrijd vol optimisme aan. Hoofd mar keting Hubert-Jan Jansen van Walibi (dat al zeven parken heeft in België en Frankrijk): „Walibi Flevo zal zich van andere Nederlandse amuse mentsparken onderschei den door zijn thematische opzet en een paar specta- culaire attracties, die in Nederland nog niet aan wezig zijn. Ook zullen sommige elementen van de voormalige Flevohof worden benut, bij voorbeeld enkele kassen." Walibi Flevo krijgt drie themagebieden: Frankrijk in het jaar 1900, een Amerikaans- /Canadees gebied en een Mexicaans. Ver der een evenemententerrein, 'openlucht theater, antieke draaimolen en piratenboot. Maar de belangrijkste troeven zijn drie bloedstollende thrill-rides: de Suspended Looping Coaster, die de bezoeker hangend onder een achtbaan driemaal over de kop laat gaan; de Rapid River, een boottochtje over een woeste waterstroom met spelon ken en watervallen; en de Flume Back, waarin een uitgeholde boomstam vol pas sagiers van een hoogte van 23 meter achter uit in het diepe tuimelt. Woelig water is er straks ook in overvloed in Duinrell in Wassenaar. Het Tikibad wordt er uitgebreid tot „het grootste over dekte waterparadijs van Europa". Er wordt tien miljoen gepompt in tien spetterende attracties, waaronder enkele primeurs. In de Space Bowls bijvoorbeeld glijden durfals met grote snelheid van vijftien meter hoog te in een trechter, maken een pirouette om vervolgens in een opvangbadje te duiken. De Fly Over zuigt zwemmers in een door zichtige buis op. om ze zeven seconden la ten in een badje uit te braken. Andere troe ven zijn een 220 meter lange overdekte ri vier, die gedeeltelijk ondergronds en boven de ligweiden stroomt, de Canon Ball, Ja- couzy, en een glazen dansvloer met lekkage, waarop dansers zich op blote voeten kun nen overgeven aan wet dancing. Heel wat rustiger gaat het toe in archeo logisch themapark Archeon in Alphen. Op Nederland Attractieland krijgt er de komende maanden in één klap vier nieuwe parken bij: het archeologisch themapark Archeon in Alphen aan den Rijn, het toeristisch-recreatief-educatief Otterpark Aqualutra in Leeuwarden, het vernieuwde Tikibad van Duinrell en Walibi Flevo (de omgebouwde Flevohof) in Biddinghuizen. Dit kwartet investeert samen meer dan 130 miljoen gulden. Voor de consument betekent dit een aantrekkelijke uitbreiding van het toch al gevarieerde pret-aanbod. Maar voor de grote attractieparken wordt zo langzamerhand dringen rond de vijver waarin zij naar toeristen en dagjesmensen hengelen. een terrein van zestig hectare is zeventig miljoen gulden geïnvesteerd om het Neder landse verleden vanaf de prehistorie tot le ven te wekken. De huizen in het park zijn reconstructies op ware grootte van gebou wen die in Nederland zijn opgegraven. Ze staan in de bijbehorende landschappen en zijn allemaal bewoond. De bewoners oefe nen allerlei ambachten uit of zijn bezig met het bereiden van maaltijden en het bewer ken van de akkers. Living history heet zo'n rollenspel in het moderne jargon van mu sea en attractieparken. Bezoekers kunnen vragen stellen en ook zelf de handen uit de mouwen steken: varen in een prehistori sche boomstamkano, Romeinse scherven opgraven, een bad nemen in een Romeins badhuis of met een groep een hunnebed bouwen. In het Archeon is het verleden ook letterlijk te proeven: in een Romeinse her berg en een klooster worden maaltijden be reid volgens originele recepten met de oor spronkelijke ingrediënten. Het Archeon biedt verder een 'tijdmachi ne' in de vorm van een audio-visuele pre sentatie. Die toont de geschiedenis van het leven op aarde. Dinosaurussen en Neander- talers trekken voorbij. Het Archeon prijst zijn attracties aan als „serieus en intensief, maar ook luchtig en vol pret". Het park mikt op dagjesmensen, buitenlandse toeris ten, schoolklassen en (amateur-)archeolo- gen. Ook het nieuwe Otterpark Aqualutra in Leeuwarden bewijst dat leerzaam best leuk kan zijn. De tien hectare grote attractie zet zich door middel van voorlichting in voor het behoud van het zoetwatermilieu in Ne derland. Veel aandacht is er voor de bever, ooievaar, bunzing en vooral de otter (in het Latijn: Lutra Intra). Jaren geleden leefden er in Nederland nog honderden exemplaren in het wild. Maar milieuvervuiling, kanali satie en verkeer eisten hun tol. In 1987 werd de laatste in Nederland in het wild levende otter doodgereden. De dieren die in Aqua lutra rondspartelen, zijn afkomstig uit Bel gië. Zwitserland en Duitsland. In het park en expositiegebouw Otterland is te zien hoe de dieren leven. Eén van de trekpleisters is een glazen onderwatertunnel, waarin otters een peepshow opvoeren. Aqualutra omvat verder onder meer aquaria, een moerasge bied, een veenafgraving en een wild stro mende beek met forel, zalm en beekprik. Otters vormen het middelpunt in Aqua lutra in Leeuwarden. FOTO AQUALUTRA SAKEELZINGA Na de gigantische investeringen die de Nederlandse pretparken zich vooral vlak voor de komst van Euro Disney getroost ten, lijken zij nu eventje pas op de plaats te maken. Toch zijn het niet alleen de vier nieuwkomers die voor nieuws zorgen. Een greep uit het aanbod: Het Autotron in Rosmalen krijgt de be schikking over vierpersoons amfibievoer tuigen. Daarmee kan een tochtje worden gemaakt over het meer tussen het muse um en het Huis van de Toekomst. Na de opening van de mega-attractie Droom vlucht, vorig jaar, doet de Eftelinghei kalmpjes aan. Nieuw in Kaatsheuvel is al leen een speeltuintje voor kinderen. Het Land van Ooit in Drunen uil de doelgroep vergroten. Het park richtte zich tot nu toe vooral op kinderen tot 12 jaar, maar de nieuwe attracties DaverendeDonderbal een eenpersoons ijzeren frame dat van een baan naar beneden rolt en de Ooit 5.000een futuristisch gevecht met laserstralen en schilden zijn ook attrac tief voor oudere kinderen. Eveneeens nieuw is het optreden van een groep Mexicaanse Totonaken-indianen. Boven op een dertig meter hoge paal voeren zij eenmaal per dag een zonnedans uit. De Julianatoren krijgt een tweede simula tor, waarmee twaalf bezoekers griezelig realistisch de ruimtereis van het aardvar- ken Muggo op de voet volgen. Bovendien krijgt het 84 jaar oude park de beschikking over twee nieuwe glijbanen, een 110 jaar oude draaimolen, en een eigentijdse vari ant op de cake-walk. Ponypark Slagharen breidt uit met een waterspeeltuin. Nieuw is tevens Wild West Cityper monorail maken de bezoekers een tocht door een goudzoekers-stadje uit 1863. De Dino-Sky-Pedaloeen monorail met fietskarretjes in de vorm van dinosaurus sen is de nieuwe troef van Avonturen- park Hellendoorn. Ook begint Behind the scenes tourseen dagje achter de scher men. Het vorig jaar geopend Sea Life Cen tre in Scheveningen wordt uitgebreid met een groot rond roggen-aquarium. Het Na tionaal Veenpark in het Drentse Barger- Compascuüm verandert de naam in Aards Paradijs. Tegelijkertijd wordt het park to taal op z'n kop gezet. Zo wordt in samen werking met de Rijksuniversiteit Gronin gen een dorpje uit de Bronstijd nage bouwd. De uitbreiding vormt een onder deel van een 'zwerftocht door de tijd'.'Die voert onder meer langs plaggenhutten uit 1850, een dorpje uit 1920 en Aart's Para dijs, de voormalige topattractie van de Floriade 1992. j>e twee grote veerschepen Olau Brittannia en Olau Hol findia, tot nu varend op de route Vlissingen-Sheerness, ierhuizen naar de Oostzee. Ze verwisselen van plaats [iet twee kleinere Oostzee-veerboten van zusterbedrijf |T Line. Deze laatste maatschappij heeft de grotere herschepen nodig vanwege het toegenomen passa- jiersaanbod op de route Travemünde-Trelleborg. Olau -ine in Vlissingen kan met de kleinere schepen, de Nils lolgersson en de Peter Pan, winstgevender opereren. Imdat het passagiersaanbod buiten het zomerseizoen lanuit Nederland mager is. De schepen zullen van laam verwisselen, zodat Olau met een Brittannia en 4en Hollandia blijft varen. De grotere veerschepen kunnen 1.600 passagiers en 575 auto's vervoeren, terwijl de kleinere veerschepen aan 1.100 pasagiers en 535 auto's plaats bieden. Volgens di recteur D. Hartmann van Olau zullen de passagiers vanuit Vlissingen niets aan comfort missen. De ruilsche- pen zijn net zo nieuw als de huidige; ze zijn alleen iets Ideiner: 31.000 BRT tegenover 34.000 BRT. De hutten zijn ruimer en comfortabeler. Hartmann: „Als je de scheepsruimte door het aantal passagiers deelt, bieden de nieuwe kleinere schepen per passagier zelfs meer ruimte." Volgens Hartmann volstaan de nieuwe schepen op de route naar Sheerness omdat buiten het vakantieseizoen het passagiersaanbod gering is. „We hoeven ons nu niet Come-back Span je zet stevig door De come-back van Spanje als vakantie land, die zich al eind vorig jaar afteken de. zet stevig door. Dat blijkt uit de zo juist gepubliceerde cijfers van de ANVR /NIPO boekingsstatistiek, die gelden tot en met 30 januari. Vergeleken met vorig jaar scoort Spanje vooral goed bij de au to- (+81 procent) en vliegvakanties 76 procent). Het lijkt erop dat het land vooral veel vakantiegangers heeft weg getrokken van Turkije (- 41 procent), dat ernstig te lijden heeft van de aanslagen van vorige zomer. Overigens moet wel worden beseft dat er vorig jaar om streeks deze tijd slecht werd geboekt. Van records is geen sprake. Het aantal vliegvakanties in totaal is tot nu toe met 34 procent toegenomen; de autovakanties met 12 procent. Busrei zen (-4 procent) en treinreizen (-11 procent) zitten op verlies. De belangstel ling voor verre bestemmingen 2 pro cent) lijkt enigszins te. stagneren, maar vliegreizen naar Griekenland 46 pro cent) en Portugal 68 procent) lijken net als Spanje weer op de weg terug. Nieuw schip HAL De Holland Amerika Lijn (HAL) heeft opnieuw een cruise-schip besteld. Na de Statendam (eind 1992), de Maasdam (eind 1993) en de Rijndam (eerste vaart, oktober 1994), moet de Italiaanse werf Fincaniieri in het voorjaar van 1996 een vierde HAL-boot gereed hebben. De naam wordt Volendam of Vecndam. Slechte voorlichting voor tropenreizigers Slechts twaalf procent van reizigers naar tropische en subtropische vakantiebe stemmingen kreeg in 1993 van hel reis bureau informatie over gezondheids aspecten. Een op de vier kreeg boven dien het verkeerde advies. Met name veel Tunesië-gangers gingen onbe schermd op reis. Een woordvoerder van 'Tropenzorg', dat deze informatie ba seert op een onderzoek van het NIPO. verbaast zich over de cijfers omdat de reisbureau's wel degelijk beschikken over de noodzakelijke gegevens. Het Al gemeen Nederlands Verbond van Reis organisaties (ANVR) heeft een speciaal tropen-informatiepakket ontwikkeld, maar het gebruik hiervan blijkt niet op timaal te zijn. Overigens bleek uit de NIPO-cnqucte dat een kwart van alle reizigers naar ver afgelegen bestemmingen ziek werd. Naast diarree waren er veel meldingen van griep en verkoudheid (door de air conditioning). De zieken waren gemid deld na 3,3 dagen weer opgeknapt. Geen naakt in Camodja De regering van Cambodja heeft naakt en toplessdansen verboden. Het minis terie van toerisme verklaarde dat een onbekend aantal nachtclubs, karaoke bars en massagesalons in de hoofdstad Phnom Penh jonge toplessdanseressen en naaktdanscressen laat optreden om klanten te trekken. „Die ontwikkeling heeft de waardigheid en de nationale traditie van het land bedorven", aldus het ministerie. Bedrijven die het verbod dat eind januari van kracht is geworden overtreden, kunnen worden geconfis queerd of gesloten. Volgens regeringsmedewerkers is vooral de anderhalf jaar lange aanwezigheid van de VN-missie er de oorzaak van dat er duizenden prostituees naar de hoofd stad zijn gekomen. De nieuwe regering, die vorig jaar geinstallecrd werd, heeft beloofd alles in het werk te zullen stellen om prostitutie in te dammen om te voorkomen dat Cambodja een tweede lustoord voor sekstoerisme wordt, naast het huurland Thailand. uit te putten in pogingen om zoveel mogelijk passagiers aan boord te halen." Een enorm verschil met de grotere schepen is dat de kleinere schepen slechts 85 in plaats van 200 beman ningsleden hebben, waardoor een grote kostenbespa ring kan worden doorgevoerd. Hartmann: „Doordat alle hutten op één dek zijn geconcentreerd en de voorzie ningen zoals restaurants ook, zijn de schepen veel effi ciënter schoon te maken en te bedienen. De schoon maakploegen zullen niet zoals nu voortdurend aan boord zijn. Het schoonmaken gebeurt dadelijk met een ploeg vanaf de wal." Het Steen, een van de meest bezochte at tracties in Antwerpen. FOTO INFORMATIE DIENST STAD ANTWERPEN België populair vakantie-land Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat België de zesde plaats bezet op de Nederlandse 'hitpara de' van buitenlandse vakantiebestem mingen. Wat echter de korte vakanties betreft, staat het land bovenaan de lijst, vóór Duitsland en Frankrijk. Het popu lairst zijn de Ardennen, gevolgd door Antwerpen en Brussel. In de nieuwe brochures. Vlaanderen Vakantieland en Verblijf in de Ardennen, biedt België honderden arrangementen in steden en dorpen aan. De brochures zijn gratis te verkrijgen bij alle ANWB kantoren. Info: Belgisch Verkeersbureau, tel. 020 - 624 59 53.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27