Buurt eist jluiting eugdsoos 'Eens raken ze buiten bedrijf Paardebak aan Molenpad moet weg Regio fd WD in Rijnwoude ril onafhankelijke Jachtencommissie SGP/RPFgeen reclame voor alcohol en tabak Leiderdorp dreigt Mevo met juridische stappen Ouderen geven kennis door 1 19 FEBRUARI 1994 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 356414. PLV CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356413 Avond over welzijn in Voorschoten voorschoten Voorschotenaren kunnen woensdag 23 februari in het Ambachts- en Baljuwhuis van gedachten wisselen met welzijnswethouder Breunesse (PvdA) en lijst trekker Molenkamp van D66 over sociaal-cultureel werk. kunst, cultuur en sport. Beide politici blikken terug op de afgelopen raadsperiode. De hijeen- komst, die wordt georgani seerd door de PvdA, hegint om 20.15 uur. chaatstitelstrijd in Oude Wetering pewetering» De ijsclub Alkemade houdt de komende dagen iar clubkampioenschappen op de landijsbaan in Oude Wete- ig. Op zondagochtend rijden dames en heren van zestien jaar louder vanaf 10.00 uur korte-baanwedstrijden. Maandag- ond vanaf 19.00 uur is het de beurt aan de jeugd van twaalf tot e'jmet vijftien jaar, en dinsdagavond worden vanaf 19.00 uur de r"j>pelwedstrijden verreden. De koppels worden door loting be- fischrijving triathlon in Haaswijk q jjSTGEEST De inschrijving voor het grootste evenement in [gstgeest, de kwart triathlon in Haaswijk, begint op 16 april. kwart triathlon op 28 augustus van dit jaar bestaat uit één ki- ineter zwemmen in het Oegstgeester Kanaal, 42,5 kilometer jtsen door Haaswijk en het centrum van Oegstgeest en 10,5 ki- jneter hardlopen door Haaswijk. Voor de wedstrijd kunnen jh 275 mensen deelnemen, maar slechts veertig mogen deel- imen. De anderen kunnen zich alleen voor hun plezier een g lang flink in het zweet wilden werken. '■m aners dreigen met kort geding e gemeente Voorschoten moet het jongerencentrum in f iouw Onderdak aan de Prins Bernhardlaan in Voor- u]joten zo snel mogelijk sluiten, vinden omwonenden, dreigen met een kort geding als de activiteiten worden irtgezet. De gemeente wil de jeugd er voorlopig laten en, nu de zoektocht naar een ander onderkomen op ts is uitgelopen. «SCHOTEN JUDY NIHOF maat is vol voor ons", zegt irdvoerder van de buurtbe- ters F. Groothausen. Ze heb- inmiddels een brief ge- ird aan de gemeente waarin mn grieven kenbaar maken, gemeente vindt dat Voor aten een jongerencentrum ;t hebben, maar dan moe- ze wel voor een geschikte zorgen." _pbouw Onderdak was en is ns de bewoners niet ge it voor het houden van ac- :iten voor jongeren. De om- nden zouden sinds de t van de jongeren in 1991 last ondervinden van harde siek en van herrie bij het ko- veggaan. „Geluidsme- n in maart 1992 wezen al we niet overdreven", al- Groothausen. a die geluidsonderzoeken -j; het gemeentebestuur dan 1^ op zoek naar een andere lo- ^e. Pogingen van wethouder f Breunesse (welzijn/PvdA) jJhet jongerencentrum onder ffengen bij sporthal De Vliet- ie st en later bij zwembad Het jntide mislukten. 'e.ico lanks het feit dat het college Dnderdak alleen soos- en in- pactiviteiten toestaat, orga- fert het jongerencentrum ;ens de omwonenden ook fgeld disco-avonden en P nden met live-muziek. Ook de sluitingstijden wordt de Ierld gelicht. Op de handhaving tdeze regels ziet de gemeen- n ilecht toe, vinden de buurt- lIVoners. ra1oewel Groothausen de over last meer dan zat is, kan hij de jongeren wel begrijpen. „Ze zijn ook maar in dat gebouw ge dumpt. En het is lógisch dat ze muziekactiviteiten willen orga niseren." Volgens de bewoners had de gemeente Voorschoten de buurt én het jongerenwerk een hoop frustraties kunnen besparen, als eerst goed was onderzocht of Onderdak wel geschikt was voor het jongerenwerk. Bestuurslid Harry Zweekhorst van het open jongerenwerk is niet erg verbaasd over de brief van de bewoners. ,,lk vind dat de omwonenden 'weinig in- voelvermogen' hebben. Ze zit ten steeds te luisteren of ze mis schien iets horen. Volgens mij zijn het ook maar een paar om wonenden die steeds klagen bij elk geluidje. Het is echt niet de hele buurt." Zweekhorst ont- kent dat er de afgelopen weken swingavonden zijn gehouden in Onderdak. „We houden ons aan de afspraken met het college. Luidruchtige en grootschalige activiteiten houden we in het Cultureel Centrum." Contact Zweekhorst overweegt met de bewoners om de tafel te gaan zitten. „Eerdere pogingen om in contact te komen met de buurt bewoners liepen op niets uit Maar misschien moeten we het tpch weer proberen. De buurt en de jongeren zijn toch tot el kaar veroordeeld. Wij gaan er van uit dat we hier nog wel een jaartje zitten." Wethouder M. Breunesse was gistermiddag niet bereikbaar voor commen taar. woude kees van kuilenburg gemeentelijke overheid in iwoude is niet klantvriende- i genoeg. Dat vindt althans de I D. Op het gemeentehuis is al i begin is gemaakt met een klachtenverwerking, ar dat vinden de liberalen 5 te mager. In het verkie- gsprogramma stellen zij dan ivoor om een onafhankelijke Chtencommissie in het leven «epen. )eze commissie kan aan het fk als de klacht op het ge entehuis naar het oordeel l de burger onvoldoende is iniandeld. Daarnaast stellen de imsralen voor om de klantge- inltheid van de ambtenaren te e 'orderen door opleiding en c icholing. Ook moet de voor- ie Iting van de gemeente naar Ourgers beter. e' )e liberalen willen het dorpse akter van de vier kernen be ren. Het oprukken van Al- }n aan den Rijn en Zoeter- er vormt een bedreiging en et worden omgebogen. Tus- Benthuizen en Zoetermeer et een groenbuffer komen. Deze zal voor een deel op Zoe- termeers grondgebied komen. Ook het landelijk karakter van de Lagewaard in Koudekerk aan den Rijn moet zorgvuldig wor den beschermd. Dit met het oog op uitbreidingsplannen van Alphen aan den Rijn. In de visie van de WD moet de overheid ook meer aandacht besteden aan de veiligheid van de burger. De gemeente moet met de politie bekijken op wel ke plaatsen en tijdstippen de grootste kans op inbraken be staat. Ook moet het vandalisme in kaart worden gebracht. Pre ventief politietoezicht kan dan voorkomen dat inbrekers en vandalen hun slag slaan. Daarnaast pleit de WD voor meer aandacht voor de school gaande jeugd. Gevaarlijke situa ties ontstaan door fietsen zon der licht. Een taak voor de ou ders om dit te voorkomen. Weg gebruikers in het algemeen die nen weer te worden opgevoed. De politie kan dat bevorderen door het houden van controles. Jaarlijks moet er een overzicht komen van het aantal controles en de resultaten daarvan. De omstreden paardebak van Zoeterwoudenaar De Groot is niet noodzakelijk voor de bedrijfsvoering en moet weg. Het college van B en W wil dat een Zoeter woudenaar zijn zonder vergunning aange legde paardebak aan het Molenpad weg haalt. Aangezien het college de gemeente groen wil houden, mag grasland niet zo maar worden omgespit. De Zoeterwoude naar diende een bezwaarschrift in tegen de beslissing. Aanstaande maandag buigt de commisie beroep- en bezwaarschriften zich over de zaak. De commissie hoort de argumenten van beide partijen aan en geeft het college ver volgens advies. Het gemeentebestuur vindt nu dat de paardebak moet verdwijnen. Ei genaar W. de Groot heeft hem namelijk huiten de agrarische bouvvkavel aangelegd. Buiten die kavels wil Zoetervvoude de wei landen gaaf houden. „Grasland mag niet worden omgespit," licht gemeente-ambte naar O. Groeneweg toe. Verder voert de gemeente aan dat de paardebak niet noodzakelijk is voor de be drijfsvoering. De Groot bestrijdt dat. De Zoeterwoudenaar houdt tien paarden en nog wat schapen en kalveren. Verder kun nen mensen paarden bij hem stallen. „Iedereen weet dat paarden elke dag bewe ging nodig hebben. Daarvoor heb ik die paardebak nodig." Voorheen verzorgden en bereden vrijwilligers van de Zoeterwoudse rijvereniging Jeanne d'Arc de paarden. De Groot vraagt zich af waar de gemeente zich dmk over maakt. „Iedereen legt zijn paardebak zonder vergunning aan. Nader hand worden ze wel op het matje geroepen, maar dan wordt de vergunning toch ver strekt. En nou hen ik de lui." klaagt J)e Groot. Volgens Groeneweg gedoogt de ge meente inderdaad paardebakken die voor 1992 zijn aangelegd. „Zolang ze niet groter worden en ze niet voor manegedoeleinden worden gebruikt," aldus Groeneweg. alphen aan den run De inwoners van Alphen aan den Rijn hoeven dinsdag 22 fe bruari niet door de kou te gaan om de plaatselijke politici te zien discussiëren. Het grote lijsttrekkersdebat wordt name lijk vanuit de raadszaal live uit gezonden via de lokale radio en televisie. Alle kopstukken uit de Alphense politiek gaan in de raadszaal vanaf 20.00 uur met elkaar in de slag. Via televisie is het debat te volgen op het gemeentelijk in formatiekanaal. De lokale om roep Alphen zendt het debat uit via de radio, op de kabel te ont vangen op 89.0 Mhz, via de ether op 105.4 Mhz. Alphenaren die het debat persoonlijk mee willen maken en eventueel vra gen willen stellen, kunnen na tuurlijk zelf naar de raadszaal komen. Rijntaniboers willen oude kranten De Zoeterwoudse drumfanfare de Rijntamboers gaat op zaterdag 26 februari de deuren langs op oude kranten en vodden op te ha len. Onder het motto 'oude kranten zijn voor ons contanten' pro beren de Rijntamboers zo geld in te zamelen voor nieuwe instru menten. uniformen en voor de opleiding van de jonge leden. De muzikanten beginnen om 9.30 uur. Mensen die liever het papier en de vodden zelf wegbrengen, kunnen daarvoor tot 13.00 uur terecht op het parkeerterrein van de Eendenkooi. RUNWOUDE KEES VAN KUILENBURG De SGP/RPF gaat de verkiezing in Rijnwoude in met de slogan dat er langs de openbare wegen geen reclame meer mag worden gemaakt voor alcohol en tabak. In de algemene plaatselijke ver ordening (APV) moet dit verbod worden opgenomen. De chris telijke combinatie vindt dat er krachtig stelling moet worden genomen tegen het drinken van alcohol door jongeren. Boven dien moet er via de drank- en horecawet scherp op worden toegezien dat de vergunningen worden nageleefd. De gemeente Rijnwoude moet gastvrijheid betonen aan de vreemdeling 'binnen de poor ten'. Dat is de visie van de SG- P/RPF-combinatie over de op vang van vluchtelingen of asiel zoekers in het dorp. Wel bena drukt de combinatie in haar verkiezingsprogramma dat de opvang, slechts van tijdelijke aard moet zijn. Anderzijds vindt de SGP/RPF dat de gemeente zich niet aan haar verantwoordelijkheid kan onttrekken ten aanzien van de vreemdelingen die hier blijven. I luisvesting, opvang en begelei ding zijn zaken die niet alleen door particulieren opgepakt kunnen worden. Het gemeente bestuur heeft hierin een taak. Wel vindt klein-rechts dat buitenlanders die zich in Rijn woude blijvend vestigen op kor te tentlijn Nederlands moeten leren en in eigen onderhoud moeten kunnen voorzien. Wat het besturen van de ge meente betreft vindt de SG P/RPF dat in «Ie komende raadsperiode kan worden vol staan met twee wethouders. Nu zijn dat er nog drie. Het CDA met twee wethouders en de WD een. In elke kern van Rijn woude moet jaarlijks een bij eenkomst met burgemeester en wethouders worden gehouden. leiderdorp van houtmotbunkers. een af zuiginstallatie en een leiding burg. leiderdorp heeft Mevo-Klin kenberg tot 2 maart de tijd ge geven om de bouw te stoppen en het hout uit de hal te halen. Hoewel de waarschuwing op 2 februari is verstuurd, heeft het bedrijf nog niet gereageerd. De bouw gaat nog altijd door. De politie mag daarom nu een pro ces-verbaal uitdelen. Wanneer het bedrijf op 2 maart nog altijd geen gehoor heeft gegeven aan de oproep, kan de gemeente hel gebouw aan de Zijldijk verzegelen. De gemeente Leiderdorp heeft gedreigd met juridische stappen te nemen als het houtbedrijf Mevo-Klinken berg doorgaat met bouwen aan de Zijldijk. Mevo heeft wel een bouwver gunning, maar mag pas een spa in de grond steken wanneer er ook een milieuvergunning is af gegeven. En die is er nog niet. Het bedrijf maakt gebruik van hallen die van Verto waren, het touwkabelbedrijf dat inmiddels failliet is. In een van die hallen is hout opgeslagen. Bovendien is Mevo begonnen met de bouw ALPHEN AAN DEN RUN Het verzorgingshuis Sint Joseph in Alphen aan den Rijn heeft een zogenoemd gilde opgericht om de kennis en ervaring van ouderen uit te buiten. Het gilde bemiddelt tussen ouderen die kennis heb ben opgedaan door hun werk. studie of hobby en mensen die meer over die onderwerpen te weten willen komen. Een serie lezingen in het verzorgingshuis het komende half jaar is het resultaat. Ouderen die een bijzondere verzameling hebben, exposeren in dezelfde periode in Sint Joseph. De eerste tentoonstelling is te zien van donderdag 24 tot en met 26 februari. W. Terpstra laat dan zijn verzameling nostalgische miniatuur zien, die hij zelfheeft gemaakt. In de verjaardagskamer van het verzorgingshuis is de expositie te bezichtigen op donderdag en vrijdag tussen 10 en 13 uur en op za terdagvan 10 en 15 uur. Niet alle molenaars optimistisch over behoud Molenviergang VRIJE TIJD Film Alle belangrijke gebeurtenissen in Alphen tussen 1935 en 1945 zijn op film vastgelegd. Ook evenementen uit de afgelopen twee jaar staan op band. Wie hier iets van wil zien 21, 22 en 28 februari en 1 maart terecht in centrum Driehoorne in Alphen aan den Rijn. De voorstellingen duren van 14.00 tot i 7jOO uur. De film is 4 maart om 14.00 uur ook te zien in dienstencent mm De Wielewaal aan de Wiele waalstraat. Kaarten verkrijgbaar aan de zaal. De toegang be draagt 85 cent. Thema-avond De Missie-, Ontwikkeling- en Vredegroepen houden dinsdag 22 februari een themabijeen komst over het vastenactiepro ject voor de Papoea's. Om 20.00 Debat in Alphen live op televisie uur zijn alle belangstellenden welkom in De Bron aan de Troubadourweg in Alphen aan den Rijn. Kinderbingo Speeltuinvereniging Vreugde Oord houdt 23 februari een kJn- derbingo. De jeugdige spelers tot twaalf jaar zijn vanaf 14.00 uur welkom aan de Vorselen- burgstraat. De hele middag meespelen kost drie gulden. Klaverjassen De drumfanfare Tamarco houdt op zondag 20 februari een kla- verjasmiddag in het clubhuis aan de I^iderdorpse Splinter laan. Deelname kost 10 gulden. Voor 3,50 gulden kan ook wor den gesjoeld. Aanvang: 14.00 uur. Hij herinnert het zich nog als de dag van gisteren. Dirk van Har ten, toen nog een jongen van acht jaar, kwam uit school en zag drie 'hoge heren' op het erf bij de molen rondlopen. „Ze kwamen praten over het ver vangen van de molens door machines", zegt de nu 72-jarige molenaar. Het duurde echter nog 64 jaar, om precies te zijn tot afge lopen dinsdag, toen dat gevaar was geweken. De provincie, ge meente en het waterschap zijn het eens geworden. De laatste molenviergang ter wereld, waarvan de eerste molen in 1786 werd gebouwd, blijft in be drijf. En de vier enige windwa termolenaars van Nederland blijven gewoon hun werk doen. Bovendien kan een constant waterpeil in de polder worden gewaarborgd, want in noodge vallen kunnen de drie hulpge malen worden ingezet. Drie molenaars: Kees Borst, Johan Slingerland en Piet van den Bosch zijn de koning te rijk. Ze mogen hun vak blijven uit oefenen. „Je bent molenaar of je bent het niet", zegt Van den Bosch (50) drie dagen later in de huiskamer van de familie Slin gerland. „Het lijkt wel of je met een virus bent besmet, want voor het geld hoef je het echt niet te doen. Het fascinerende is dat je uit de natuur haalt wat er in zit. Je bent helemaal afhanke lijk van de wind. Als het heeft geregend, moet de molen, aan gedreven door de wind, het wa ter uit de polder wegmalen." Slingerland (33) vult hem aan: „De molen bedienen is geen kunst. Dat kan iedereen. Maar die kennis van het weer en daarop in kunnen spelen, is een gevoel. Dat raak je niet kwijt." Ander werk Van Harten kijkt er iets anders tegenaan. „De molen is niet al les. Er zijn nog zoveel andere mooie dingen in het leven." Het had hem niet zoveel kunnen schelen als de molens toch wa ren vervangen door machinege malen. „Eens gebeurt dat toch", voorspelt hij. „Het is toch veel makkelijker om het water ma chinaal uit de polder te malen? Het gemak dient de mens. Je moet altijd ander werk naast je molenaarsvak hebben. Anders red je het niet. Vindt maar eens een baas die het goed vindt dat je tijdens je werk wegloopt om dat het waait en je de molen moet bedienen. Het is dan toch wel makkelijk om gewoon naar je werk te gaan en 's avonds de machines even aan te zenen." Slingerland en yan den Bosch Dirk van Harten, Piet van den Bosch Aarlanderveen. De vierde molenaar, zijn het niet met hem eens. „De provincie en de gemeente heb ben gestreden voor het behoud van de molens. Dat is gelukt. Het is nu aan ons om te bewij zen dat de molens hun werk kunnen doen, zonder dat er te veel water in de polders blijft steken. Als de molens het werk niet aan kunnen, dus als het echt nodig is, schakelen we de machinegemalen in." Behalve molenaar, is Slinger land ook veehouder. Hij is dus bij nacht en ontij in de gelegen heid om de molens bedienen. Van den Bosch werkt bij de ge meente Alphen en mag zijn en Johan Slingerland, drie van de vie Kees Borst, was geveld door de grie| werk altijd onderbreken voor de molen. Voor toekomstige mole naars hoeft dat ook geen pro blemen te geven, meent het tweetal. „Ik zie het als een taak voor de gemeente of het water schap om molenaars werk te bieden en daarbij rekening te houden met het molenaars vak." Pessimistisch Dat Van Harten iets pessimisti scher tegen de toekomst van de molens aankijkt dan de ande ren, wordt ook duidelijk als hij zijn leeftijd vertelt. Hij is 72 jaar, verkeert in een blakende ge- r molenaars van Molenviergang i en kon dus niet aanwezig zijn. FOTO BEN DE BRUYN zondheid en peinst er niet over om met zijn werk te stoppen. I lij beseft zich echter terdege dat hij er een punt achter moet zetten zodra zijn conditie ach teruit gaat. Een opvolger heeft hij niet. Geen van zijn zes kin deren willen de familietraditie voortzetten en hij verwacht niet dat er anderen zijn die mole naar kunnen en willen worden. Van den Bosch heeft ook daar een fel weerwoord op. „Ik weet er wel drie", en noemt vervol gens drie namen. Van Harten kijkt verbaasd. „Nou, dan moe ten ze maar eens komen pra ten."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15