'Breiers zijn fantastische mensen' Terug naar het klassieke slaapkamer-ameublement Leven en wonen Voor die zo typisch Engelse produkten De enige ware composthoop Bisabolol Zelf mengen Maatwerk J Lippen Stralend Kleur in potjes ZATERNDAG 19 FEBRUARI 1994 TUIN Voor Kaffe Fassett zijn kleuren het belangrijkst Engeland is in. Geen mode-reportage zonder sfeervolle fo- i paardestal- len, of dromerige huisjes onder rieten daken, i wonder dat typisch Brits als de wa- enhuisketen Marks k Spencer een graantje meepikt van deze massale voorkeur voor het Britse sfeertje. Sinds jaar heeft ook vaste voet aan de grond in ons land. oktober 1991 werd de eerste M S geopend erda dik half jaar li olgd door een ve; tiging in Den Haag. het Met fraai kant afgewerkt setje uit de collectie van M S. FOTO NP/ ook typisch Engels je in de rekken en vakken bij M S tegenkomt? „Nee, beslist niet", haast het hoofd van de designafdeling Brian Godbold zich uit te leggen. „Weliswaar zijn alle twintig ontwer pers Engelsen, maar onze collectie is heel internationaal. Vooral de laatste jaren zijn wc een stuk modieuzer ge worden. We laten ons ook adviseren door internationaal vooraanstaande ontwerpers. En we houden daarnaast voortdurend contact met studenten mode-opleidingen, zodat we pre- s op de hoogte zijn van wat er bij de jonge generatie leeft". De Schotse rok is nergens te beken ten, noch de conservatieve twinset. ,En toch", vertelt Brian Godbold, „bestaat er nog altijd een grote vraag ir klassieke kleding, zoals wij die i oudsher leveren. Blazers bijvoor beeld, maar ook plooirokken. En vooral veel klassieke herencolberts. Maar dat geldt ook voor andere tradi- leel Britse produkten zoals short bread en de mar melades...". Lingerie Lingerie is ook een produkt waarmee M S hoog scoort. Spanje kreeg de pri meur van een spe ciale lingerie-shop. „Een pilot-project", vertelt Brian God bold. Maar hij is er van overtuigd dat het zal aanslaan. Enerzijds omdat fraaie lingerie in Spanje erg in de be langstelling staat, anderzijds omdat Marks Spencer wereldwijd be roemd is om z'n luxueuze ondermo de en nachtkleding. „Wij hebben daarin het grootste markt aandeel", merkt het hoofd van de design-afdeling niet zonder trots op. Ook in de Nederlandse zaken heeft de lingerie-afdeling een flinke ruimte toebedeeld gekregen. Geen getreepte pyjama's en nylon dusters, maar nachthemden, ochtendjassen en on dergoed van streelzachte kant en sa tijn. Zeer luxe en met een 'glamourous' uitstraling. Helemaal af gestemd op de internationale smaak, maar met een vleugje Engelse roman tiek en verfijning. Betekent dit nu dat steeds meer Euro peanen zich scharen in de rij van Anglofielen? Brian Godbold denkt dat de oorzaak voor de groeiende belang stelling voor Marks-&-Spencerpro- dukten, die alle artikelen onder de ei gen merknaam St. Michael verkoopt, eerder is gestoeld op de gunstige prljs-kwaliteitverhouding. „Het pu bliek is niet meer zo merkbewust. Men wil liever een kwalitatief hoog staand produkt dan een bepaalde merknaam". Al eens eerder heb ik in deze rubriek aan dacht besteed aan het maken van een com posthoop: de meest milieuvriendelijke ma nier om aan eigen meststof te komen. In dien u dat stukje hebt uitgeknipt om te be waren, dan moet u er nu enige verbeterin gen in aan brengen. Het verhaal is niet compleet en wat het toevoegen van kalk aangaat: fout. Dit weet ik sinds ik het resultaat heb gele zen van een vergelijkend onderzoek, uitge voerd door de VELT (Vereniging voor Eko- logische Leef- en Teeltwijze). Een vereni ging die in België en Nederland actief is en al kan bogen op twintig jaar ervaring. Eindresultaat van dit onderzoek: Stapelen van tuinafval en ongekookt (niet met gif bespoten) keukenafval, in lagen van ongeveer 25 centimeter, telkens afgedekt met een dun laagje compost of tuinaarde, geeft een uitmuntend resultaat. Let wel: géén kalk toevoegen. Wil men voorkomen dat er sporen minerale meststof uitspoelen dan kan men de hoop na zes weken of later, afdekken met plasticfolie. Wil men zo min mogelijk onkruidzaden overhouden, dan verdient het aanbeveling om de compost af en toe te verrijken met een laagje zeer fijngeknipt snoeihout. Dit verhoogt de temperatuur in de hoop. Die kan - met snoeihout - oplopen tot rond de 70 graden celcius en dan leggen de meeste onkruidzaden het loodje. Voor de amateur is dit eindresultaat zeer geruststellend. Er zijn geen toevoegingen meer nodig. Gewoon alles redelijk fijnknip pen en in horizontale lagen stapelen. Een voudiger kan het niet. Maar hoe zit dat met de kalk waarover altijd - ook door mij - werd geschreven. Kalk maakt compost nog basischer, iets duidelij ker: minder zuur. Gewone compost, zónder kalk, heeft een pi l-waarde van 7,5 - 8,5. Dat heb ik zelf, zonder pi l-meter van de herfst ontdekt toen mijn, in ruim compost geteel de aardappelen, allemaal iets schurft had den. Een duidelijk teken van een te hoge pH-waarde. Toen begreep ik het niet, al moet ik er bij vermelden dat het overigens prima aardappelen zijn. Nu begrijp ik het wel. Teveel compost hoge pH schurft op de schil van de aardappelen, temeer daar ik kalk had toegevoegd aan mijn compost. Ik wist toen nog niet beter! Het toevoegen van kalk aan compost mag dan uit den boze zijn, extra dierlijk mest, stro of hooi is zinloos. Hoe vreemd het ook moge lijken: het onderzoek heeft uitgewe zen dat het gehalte aan voedingsstoffen niet beter wordt met al die extra's. Tot slot nog wat cijfers die ons vertellen wat het gemiddeld gehalte aan voedingsstoffen van een gemiddelde composthoop is: Dat is dan stikstof (N) 0,35%, fosfor (P205) 0,35%, kali (K20) 1,15%, magnesium (MgO) 0,15% en kalk (CaO) 0,7%. Niet indrukwekkend deze cijfers, maar men moet wél bedenken dat compost niet per gram maar per kilo wordt aangebracht. En dat verandert de zaak. pnd In kamille zit bisabolol, een plantaardig eljme ment met een bijzonder kalmerende wer-j)pC king, aldus Yves Rocher. Het cosmet?cahufe]c| gaat er prat op, dat het er in is geslaagd ditf plantaardige element te isoleren. In de verj nieuwde serie hypo-allergene verzorgingsflSf produkten Camomille is bisabolol verwerlf In de serie zitten een reinigingsmelk en eepli verzachtende lotion, een beschermende >8st - en een herstellende nachtcrème, eenf*^ masker en een anti-rimpelcrème. •net Wie zelf de Invite-glossykleurtjes exiting red, hazelnut orange, deep rose of dark re<i op haar lippen wil aanbrengen, zal aan hei de r Het huis levert namelijk de kleurcapsules en een verzorgende gel apaij i de gebruikster moet zelf de capsules enfW'i de gel mengen. De kleurcapsules zitten als een opgerolde kralenketting in de transpa rante (lipstick)houder en de gel moet daar mee met een applicator worden vermengt j 'Glossy' 12,95) zal overigens niet perma nent in het Invite-assortiment worden op genomen. Verkrijgbaar zo lang de voorraar- strekt, derhalve. Christian Dior lanceert Hydra-Star, wat staat voor vochtregnleringals maatwerk, al dus het cosmeticahuis. En omdat niet alle huidjes gelijk zijn, ontwierp Dior twee se es produkten: een serie voor de normale 1 gecombineerde huid en eentje voor de I droge huid, voor vrouwen van alle leeftij den. In beide lijnen zitten drie produkten g en nacht, terwijl bovendien aan beide nog een nachtcrème is toegevoegd. Ruim zevenhonderd vrouwen hebben de gg formule van Hydra-Star getest. Zij en vijf |Q1 door het cosmeticahuis benaderde derma tologen waren zeer tevreden over de resul-fot taten, aldus Dior. dr Kaffe Fassett kun je overal breiend aantreffen, zoals hier in het ateliergedeelte van zijn tentoonstelling. verwerkt. De tapijten, kruis werkkussens en stoffen van Kaf fe Fassett kennen, in tegenstel ling tot zijn breisels, vaak wel fi guratieve patronen. Dat komt door zijn manier van ontwer pen, legt hij uit. Fassett ont werpt zijn breisels nooit met een vooropgezet idee. Hij kiest zijn kleuren en begint dan ge woon met breien. „Daarom moet je altijd langs een lijn den ken, omdat je patroon naald voor naald ontstaat. Met bordu ren is dat niet zo, dan doe je eerst hier een stukje, dan daar een stukje." Gevangenis Hij heeft het niet van zichzelf, maar van een van zijn Ameri kaanse fans. Maar Kaffe Fassett is het er helemaal mee eens: „Alle breiers zijn fantastische Fassett verspreidt het breien dan ook als een evange lie. Vrouwen, mannen en kinde ren bracht hij er al toe om naar de naalden te grijpen. Tot in de gevangenis toe. „Ik ben blij dat al die mensen met kleur in de weer zijn. Het maakt ze meer geïnteresseerd in de wereld." Lachend: „Toen hij mijn ont werpen zag, verzuchtte een ge vangene dat hij daar zijn hele leven mee bezig zou zijn. Waar op een medegevangene ant woordde: Nou, je hebt toch ook levenslang!" Tentoonstelling: Kaffe Fas sett. 'Een kleurrijk patroon', tot en met 29 mei in het Ne derlands Textielmuseum, Goir- kestraat 96, Tilburg. Geopend: di. t/m vr. van 10.00-17.00 uur, za., zo. en feestdagen van 12.00-17.00 uur. In het Nederlands Textielmuseum in Tilburg loopt de tentoon stelling 'Een kleurrijk patroon' van Kaffe (spreek uit Keef) Fassett te zien. Het museum toont niet alleen gebreide kledingstukken, maar ook karpetten, borduursels en stoffen (voor het bekende merk Guild Design) van de in Londen wonende ontwerper. Het zwaartepunt ligt daarbij op recente ontwerpen. Kaffe Fassett (San Francisco, 1937) heeft in gebreide kledingstukken een ware revolutie ontketend. In één ontwerp gebruikt hij soms meer dan zestig kleuren wol, die zijn verwerkt in geabstraheerde dessins. Een stralende huid met een enkele gebaar.. Dat belooft Thibault Vabre, de visagist van,; Lancóme, vrouwen die Maquilumine Com», pact gebruiken. Het is een combinatie vanji poeder en crème die met een fijn sponsje wordt opgebracht. Zo'n combinatie werk inderdaad prachtig en ook heel snel.dat je.,, vaak ook echt opgemaakt wilt zijn, is dal 3 niet genoeg. De Maquilumine is rond mei te koop en kost 62. p Kaffe Fassett houdt niet van stilzitten. Sterker nog: Kaffe Fassett zit nooit stil. Waar hij zich ook bevindt - in zijn Londense atelier, in het vliegtuig, in de trein of in het museum - overal sleept de ontwerper een tasje met brei naalden en een heleboel strengetjes wol met zich mee. Daarmee ontwerpt de innemende Amerikaan zijn be roemde veelkleurige dessins, die hij later door zijn zes- koppige staf laat verwerken in gebreide kledingstukken. Schilderij Wat hij zo fantas tisch vindt aan brei en? „Het idee dat je kan maken dat zo complex is een schilderij. Iets dat je boven- a ook nog kan dragen", antwoordt hij zonder aarzelen. Maar belangrijker dan het breien en patroon zijn ir Fassett de kleuren. Hij is dan ook niet geïnteres seerd in mode. „Maar de mode is toch ook helemaal niet interessant?", roept hij uit. i saai en kleurloos allemaal. :en Christian Lacroix, die vind ik wel goed. Vanwege zijn rijke kleuren." ~assett raakte in 1968 tijdens reis in de ban van de in miek, zelfs een bakstenen muur verworden in zijn bezige han den tot kleurrijke, abstracte pa tronen. Vaak zijn het vlakken, strepen, sterren of cirkels, dan weer bladeren en bloemen die in zijn kleurrijke breisels zijn Al tientallen jaren wilden we er niets meer van weten, van dat kolossale, ouderwetse slaapka merameublement met als mid delpunt het bed, opvallend in gesloten tussen hoofd- en voe teneinde, geflankeerd door een zo groot mogelijke linnenkast voor de 24-delige uitzet. In de jaren zestig kozen velen voor het simpele divanbed. in de nieuwbouw van die tijd vooral vanwege het ruimtege brek. Met het weer groter wor den van de slaapkamer gingen we opnieuw bemeubelen, maar nu anders. Dit resulteerde dit vaak in een bedombouw van muur tot muur, met kastruimte en ver lichting waardoor de grote lin nenkast voor een deel overbo dig werd. En omdat het uit de tijd was om pas te trouwen of te gaan samenwonen als de com plete uitzet bij elkaar was ge spaard, had die linnenkast toch al een fors deel van z'n verloren. Op de Internationale Meubel beurs 1994 in Keulen keerden de meeste fabrikanten weer te rug naar vroeger, naar de tijd van de massieve bedden en complete ameublementen voor het slaapvertrek. Zelfs de grote linnenkast zagen we daar terug, maar dan voornamelijk als hangkast voor kleding. De klassiek gestijlde bedden hebben over het algemeen een hoofd- en een voeteneinde waarbij veel massief hout wordt gebruikt. Sommige modellen doen denken aan het grote ma honiehouten ledikant dat bij oma op zolder stond en waarin je je bij een logeerpartij zo lek ker geborgen voelde. Mahonie is een houtsoort met een specifieke kleur die je nog maar sporadisch ziet. De I atnuU fjnybniptt tnkJun. LEZERSVRAAG Op de eerst plaats veel dank voor de com plimenten. Altijd leuk te weten dat anderen plezier hebben van de schrijfsels. Nu wat betreft vingerhoedskruid: zelfs de brave Thijsse meldt dat deze plant zowel tweeja rig voorkomt, als ook als vaste plant. En Di gitalis lutea (geel) is altijd een vaste plant. Dit als eerste antwood op de brief van W. KIELICH UIT HEEMSTEDE. Wat klimop in bomen aangaat: de plant kan geen kwaad zolang hij niet in de kroon kruipt en knop pen en jonge takken beconcureert. Ik heb de beuk met klimop op de stam die ik steeds bijknip. De beuk doet het best. Moeilijker is het probleem met de kerstroos. Beter ware het geweest om geen kalkstikslof te geven, maar compost (is ba sisch, dus het tegendeel van zuur), zeer fijn gestampte eierdoppen of grijze boetseerklei opgelost, in water danwel gedroogd en fijn gemalen. Maar doen de planten het slecht omdat de grond zuur is? Zijn ze pas ver plant? Daar houden ze niet van, evenmin als van veel zon. Rest nog de hortensia die niet goed blauw wordt. Wil men mooie blauwe bloemen dan moet de grond zuur zijn, dus veel turf, eventueel vergaan beuken- of eikenblad, verder helpen alle zouten van metalen. Dus aluminium en ijzer preparaten en nog eenvoudiger een stel roestige spijkers in de grond. Wat het tijdstip van zuurmaken aan gaat: de hortensia wil het hele jaar door in een zure grond staan, dan kleuren de bloe men blauw (net andersom als bij de lak moesproef, vroeger op school). Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vin den. De vraag kunt u opsturen naar Dami- ate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem l.a.v. de redactie LEVEN EN WO NEN. Gesprongen lippen, droge lippen echte winterse kwaaltjes. Omdat te verhelpen zijp tegenwoordig heel goede crèmes en sticks te koop. Maar omdat je vaak ook echt opg^j maakt wilt zijn, is dat niet genoeg. De lip- stick Rouge Poudre is volgens Payot niet al leen een schoonheidsbehandeling maar helpt ook beschadigde lippen snel te gene-, zen. De nieuwe kleuren in de collectie zijnr Rose Royale (koninklijk rose) Terre (aarde,jci een bruintint) en Sorbet (een donkerrose kleur). Invite heeft de nieuwe vloeibare make-up ,q; (naar keuze met ceramide of met aloe vera| verpakt in een glazen flacon die is voorzieijj van een pompsysteem. Door het pompje c een kwartslag te draaien wordt het buiten .]e werking gesteld. De make-upcrème is er i% vier kleurnuances. Door de grondstof cera-j0 mide wordt, aldus Invite, het vochtverlies en het verouderingsproces van de huid ver traagd. Aloe vera maakt het produkt ge- 1 schikt voor de gevoeligste huid. Beide in- grediënten beschermen tegen uitdroging. Prijs van 9,95. fraaie kleuren geverfde Schotse wol. Hij kocht er een grote hoe veelheid van en vroeg een medereizigster in de trein naar huis om hem te leren breien. Dat eerste werkstuk is ook te zien in het Textielmuseum. Een t-vormige trui, waarin hij maar liefst twintig kleuren wol heeft verwerkt, gebreid op dunne naalden. „Die dunne naalden zijn me waarschijnlijk in de handen geduwd door degene die me leerde breien. Mijn zus ter verklaarde me voor gek toen ze die trui zag. Ik wilde gelijk veel kleuren gebruiken, het moest heel rijk zijn. Patronen maken, kon ik toen nog niet. Dat heb ik later pas geleerd, net als het afwerken. Die dingen leer je al doende", zegt hij, wij zend op de vele losse draadjes die aan de achterkant van het werk bungelen. Geduldig Sindsdien is Kaffe Fassett steeds meer kleuren in zijn breisels gaan verwerken. Wat een gedul dig mens moet dat zijn, denk je dan ook onwillekeurig als je zijn ingewikkeld ogende werkstuk ken aanschouwt, waarvoor hij zijn inspiratie overal vandaan haalt. Planten, bloemen, kera- meeste fabrikanten kiezen nu voor lichter getinte houtsoorten zoals elzen, esdoorn of berken. In de wat luxueuzere sector wordt daar ook kersehout in fraaie gloedrose tinten aan toe gevoegd. Omdat massief kerse hout heel pittig is geprijsd is er vooral grote vraag naar kersefi- neer, trouwens ook niet zo goedkoop. Combinatie Tweekleurigheid is troef, door toepassing van twee in tint con trasterende houtsoorten naast elkaar of door een combinatie van hout en stoffering. Dit laatste heeft voor een hoofdein de bepaalde voordelen. Hoewel kleurig bedlinnen nog steeds erg gewild is en vaak geheel wordt afgestemd op de kleuren en dessins van gordijnen, vloer bedekking en meubelbekle- dingsstoffen, was het op de toonaangevende Keulse Meu belbeurs toch opvallend hoe veel bedden, vooral die in klas sieke stijlen, waren opgemaakt met wit textiel, veelal fraai ge borduurd of met kant afge werkt. Levensduur Gestoffeerde en soms in model gevormde hoofdeinden, waar je lekker makkelijk zit om te lezen of te ontbijten, hebben de kas- tenombouw verdrongen. Bij passende meubels -staan onge dwongen in de ruimte. Kasten systemen zijn veel opener ge worden, en dat vergroot het ruimtelijk effect. Wat momenteel voor vrijwel het hele interieur opgaat geldt ook voor de slaapkamer: men wil kwaliteit die tijdloos is en vele jaren lang mee gaat. Heel lang heeft de levensduur van meu belen een min of meer onderge schikte rol gespeeld. Kleuren en trends waren belangrijker ver koopargumenten. Maar het ziet er nu naar uit dat we weer meu bels en bedden kopen 'voor het leven', althans voor een fors aantal jaren. De vele navolgers van het brei- wonder kunnen zijn ontwerpen namaken met de speciale brei en borduurpakketten - dozen die zowel een patroon als de be nodigde wol bevatten - en de vele publikaties waarmee Kaffe Fassett de afgelopen jaren naam heeft gemaakt. Want de ontwerper gaat genereus met zijn talent om. Iedereen mag zijn ontwerpen namaken, het liefst in kleuren naar eigen keu ze. „Dat stimuleert de creativi teit", vindt hij. In 1987 ver scheen zijn eerste boek Glorious Knitting. Voor volgend jaar staat een boek over interieurdecora tie op de rol. Ook daarin zal kleur een belangrijke rol spelen, want „kleur is koning", volgens de ontwerper. Fassett is dan ook heel tevre den over de wijze waarop het Nederlands Textielmuseum zijn werk tentoonstelt: gegroepeerd naar kleur tegen een achter- grondscherm dat in de basistint is geschilderd. „Ik heb al overal op de wereld tentoonstellingen van mijn werk gezien en het is iedere keer weer anders. Dat", zegt hij, wijzend op een rom melige, maar gezellige hoek met meubels, lappen stof en keramiek, „moet mijn atelier voorstellen." Een klassiek ledikant, uitgevoerd in twee kleuren hout.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14