'God staat voor Zijn werk' .riifiw. l Kerk Samenleving oé1k ZATERDAG 19 FEBRUARI 1994 ,*T HET WEER UIT DE KERKBLADEN Dal nooit meer! (1) I )c hervormde predikant KA Bakker uit Alphen aan den Rijn preekte onlangs over Jo hannes 3, hei gesprek tussen Jezus en Nikodemus. „Ineens klonken de woorden over op nieuw (en in het Grieks staat er een woord dat ook 'van boven' betekent) geboren worden heel actueel. Want geboren worden we als Hol lander. als Fries, als Serv of Kroaat, als Jood of als Pool. icboren worden wijst je je plaats, je thuis in de wereld, i n voor je het weet, zeg je 'niet thuis' tegen wie van el ders komt, of erger nog: 'niet welkom'." Hij noemt het in dit verband verbijsterend om de woorden van Janmaat te moet horen, 'bijna een halve eeuw nadat we verzuchtten: dal nooit meer'. „Jezus spreekt een andere taal", schrijft Bakker in Het Kerk blad van de ring Alphen. „als Hij over 'opnieuw of van bo ven geboren worden' spreekt. Hn je voelt, dat is wat anders dan geboren wor den ais Serv of Kroaat, als Duitser of als Algerijn. Dat is een geboorte waarbij muren wegvallen, waarbij mensen eikaars naasten worden, waarbij handen nodigend worden uitgestoken." Dal nooit meer! (2) Wie 'van boven geboren is' spreekt ook een andere taai dan de plettende woorden van Janmaat, meent Bakker. „Die weet ook dat de ver woestende taal van Janmaat en consorten uiteindelijk stuk breekt en tot zwijgen ge bracht wordt, omdat het niet geënt is op het Woord, op de I leer die het eerste en laatste woord heeft. Die weet ook dat er alles aan moet worden gedaan om deze mensen- brekende taal nu al te doen verstommen voordat men sen gebroken worden. In elk geval zal het nooit de taal kunnen zijn voor wie zich oriënteren op die Ene ons gegeven, die ons opnieuw geboren doet worden als burgers van een nieuwe aar de, een aarde waar mensen in al hun bonte veelkleurig heid leven zoals God bedoeld heeft, toen Hij zei: 'en zie. het is goed'." Dal nooit meer! (3) Hoe moet je omgaan met de woorden van Janmaat? „Er wordt vaak een angstvallig stilzwijgen bewaard, alsof negeren en doen of je niets hoort de enig mogelijke hou ding is. Misschien is dat zo, want wat gezegd wordt, is van ongehoord laag niveau. Maar zwijgen betekent ook, de ander maar laten spreken, maar gif rond te laten strooi en. Hoe lang kun je nog zwij- gen en wanneer is het te laat om een ander geluid te laten horen dan de racistische en anti semitische taal van de :i)? Natuurlijk weet ik dat de leefomstandigheden van mensen racistische denk beelden in de hand werken. En aan die omstandigheden moet dan ook worden ge werkt, omdat ieder recht moet worden gedaan. En na tuurlijk moet je als kerk in gesprek blijven met mensen die op het verkeerde been zijn gezet. Maar tegelijk moet het ook duidelijk zijn, dat er 'nee' gezegd moet worden op grond van ons geloof tegen al wat mensen indeelt in meer en minder waard, tegen al wal je verhindert om in een ander een naaste te herken nen. En daarom vraag ik me af. hoelang nog moet je zo democratisch zijn dat je mensen als Janmaat het woord laat. Want er is al eens eerder iemand democratisch gekozen. En ik blijf zeggen: Cijfers over voortgaande ontkerkelijking stemmen geestelijken niet somber Zonnig winterweer houdt aan p „Cijfers? Cijfers zijn goed om weer even kritisch naar jezelf te kijken. Ze voorko men dat je hoogmoedig wordt. Maar ze zullen er niet toe leiden dat ik lager ga zingen dan de stemvork van het Evangelie mij aan geeft." Het deze week ver schenen rapport met de veelzeggende titel 'Secularisatie in Neder land' heeft de Leidse predi kant A. Alblas niet in som berheid doen vervallen. „De tendens mag dan zijn dat we steeds een stukje verder achteruit gaan, maar ik krijg ook signalen dat er een stevige onder stroom naar de andere kant op gang komt. Mis schien leidt dat inderdaad wel tot een keerpunt in Leiden." leiden/katwijk dick van der plas Een dag na het bekend worden van de prognose dat in het jaar 2020 nog maar een kwart van de Nederlanders tot een kerkge nootschap behoort, werkt Alblas aan zijn preek. Hij heeft het morgen over Jezus, die in de laatste dagen van zijn leven door steeds meer mensen wordt verlaten. „Daar kun je ook een signaal in zien. Het is natuurlijk leuk om als geloofsgemeen schap met een hele grote groep samen te komen. Dat voeit goed. Maar je kunt je ook afvra gen of de behoefte om deel uit te maken van zo'n groter geheel niet voorkomt uit het zoeken naar veiligheid. Het échte zoe ken en volgen van Jezus houdt iets anders in. Er staat niet voor niets: 'Daar waar er twee of drie in Mijn naam aanwezig zijn, ben Ik in hun midden'. Dat moet de kracht van de kerk zijn." De kerk moet wel oppassen geen exclusieve club te worden, benadrukt pastoor M. de Korte van de Petrus-parochie in Lei den. Maar ook hij is niet uit het veld geslagen door het rapport van het Sociaal en Cultureel Planbureau, waarin wordt aan gegeven dat het vooral de rooms-katholieke geloofsge meenschap is die zwaar door de ontkerkelijking wordt getroffen. „Het geloof werd in het verle den veel meer met de paplepel ingegoten, er zaten naar mijn gevoel meer automatismen in. We mogen in de toekomst dan niet meer dan een kwart van de kerkgangers overhouden, die groep heeft wel heel bewust voor het geloof gekozen. Dat zie ik als positief aan deze ontwik keling." Bezuinigingen De ontkerkelijking heeft in een middelgrote stad als Leiden min of meer gelijke tred gehouden met de ontwikkelingen in de grote steden. „De voorspelling van de onderzoekers dat veel gemeenten van rond de 100.000 inwoners de echte klap nog moeten krijgen, gaat voor ons niet op", meent Alblas. „Dat heeft te maken met het karakter van deze stad en de randstede lijke samenstelling van de be volking." De vraag of het dieptepunt al is bereikt, houdt de predikant ook niet zo bezig. „Je moet na tuurlijk wel een nuchter beleid voeren, vandaar dat we als her vormde/gereformeerde kerken- gemeenschap hier in Leiden onlangs hebben besloten tot in grijpende bezuinigingen. Maar ik ben veel meer gefascineerd door allerlei nieuwe mogelijk heden die zich aandienen, door enthousiaste reacties van men sen die je tegenkomt, door de zoekers. Het lijkt wel of ik op steeds meer mensen stuit die weer in het geloof geïnteres seerd raken." Ook pastor De Korte heeft de indruk dat, na een periode van veel verloop, de teruggang min of meer tot stilstand is geko men. „Er heeft natuurlijk toch een zekere sanering plaatsge had. Mensen die nog wel in het bestand voorkwamen maar geen enkele band meer met de kerk hadden, lieten zich uit schrijven." Dat is ook de indruk van Alblas. „Je zou ook kunnen zeggen dat de cijfers uit het ver leden wat geflatteerd waren. Het is nu meer in om te zeggen dat je er niet bij hoort, dan wel. In die sanering zit dan ook een zekere zuivering." Somberheid Het rapport 'Secularisatie in Nederland' geeft aan dat de 'en claves' die van oudsher als zeer kerkelijk bekend stonden, steeds kleiner worden. „Als het regent in de steden, motregent het bij ons", bevestigt dominee W.Chr. Hovius, voorzitter van de Centrale Kerkeraad in Kat wijk aan Zee. Het aandeel van de gelovigen op de totale bevol king van het zeedorp en de fre quentie in de zondagse kerk gang, geven ogenschijnlijk nog geen reden tot somberheid. De hervormde gemeente telt hier 22.000 leden, waarvan ruim eenderde zeer trouw meelevend is. „Dat betekent op een goede zondag dat in de vijf hervormde kerken zo'n 8000 mensen ko men", zegt Hovius. Dat aantal geeft hem echter geen aanlei ding om achterover te leunen. „Als elke ingeschreven her vormde ook daadwerkelijk naar de kerk zou komen, konden we nog wel vijf kerken bouwen." De predikant noemt de cijfers van het Sociaal en Cultureel Planbureau 'een trieste bevesti ging van wat je wel wist en aan voelde'. „Maar aan de andere kant past het ook in het bijbels toekomstbeeld. In die zin hoeft deze ontwikkeling ons niet te choqueren." Als het rapport 'Secularisatie in Nederland' door de menselij ke bril wordt bekeken, zou de somberheid weieens de over hand kunnen krijgen. Maar Ho vius wijst er op dat het ook in de Bijbel 'door de crisis heen' gaat. „God staat voor zijn werk. Zijn Woord blijf Zijn kracht behou den." BOEKBESPREKING Dinosauriërs Dino-rage of niet, een feit is dat deze 'verschrikkelijke hagedissen' echt hebben bestaan. Daar twijfelen ook de auteurs van het boekje 'Dinosauriërs Een bijbelse visie op fascinerende schepselen' niet aan. Maar zij moeten niets hebben van de gangbare wetenschappelijke ver klaringen dat de dino's miljoenen jaren geleden geleefd hebben en vervolgens door veranderende klimaatom standigheden in de loop van de evolutie zijn uitgestor ven. „Ze zijn door God geschapen. De auteurs van 'Dinosauriërs' zijn aanhangers van het creationisme. Deze op de bijbel gebaseerde leer staat lijnrecht tegenover het evolutie-model. Creationis ten gaan ervan uit dat God de aarde geschapen heeft, inclusief al haar schepselen. Zij verklaren de vele fossie len in diverse aardlagen op vele plaatsen in de wereld door middel van de zondvloed, zoals die beschreven is in het bijbelboek Genesis. Betekende die ramp dan het definitieve einde van de dinosauriërs? Nee, want ook voor hen was er volgens de auteurs een plaatsje in de ark van Noach. Alles goed en wel, maar hoe krijg je een Apatosaurus (ook wel Bronto saurus genoemd) met een lengte van 21 meter en een gewicht van 30 ton in zo'n bootje? En stel dat dat lukt, hoe houd je dan de verschrikkelijke vleeseter Tyranno saurus Rex met z'n enorme eetlust in bedwang? Vragen waar de auteurs wel raad mee weten. Want, zo rekenen ze ons voor, de ark van Noach was veel gro ter dan wij wel denken. De ark had namelijk een opper vlakte van 9000 vierkante meter en een inhoud van 40.000 kubieke meter, te vergelijken met 550 treinwa gons. Bovendien nam Noach natuurlijk geen uitgegroei de oude exemplaren mee, maar jonge dieren die veel kleiner waren. En wat het in bedwang houden van de Rex betreft: „Men mag de meeste dieren een soort winterslaap gehouden heb ben. In het achtste hoofdstuk van Genesis staat, dat God aan Noach en de dieren dacht. Dit betekent, dat God zelf de ark en haar bewoners heeft bewaard. Mensen en dinosauriërs hebben elkaar - als boven staande theorie klopt - dus niet alleen in Jurassic Park Inderdaad, beamen de schrijvers. Zij wijzen in dit verband onder meer op bestaande grotschilderin gen, de in vele culturen gangbare drakensagen en na tuurlijk op de bijbel. „In hoofdstuk 40 van het boek Job wordt een dier met de naam Behémoth (Hebreeuws) beschreven, waarvan de kenmerken op geen enkel te genwoordig levend dier van toepassing zijn, maar wel op de dinosaurus, misschien een brontosaurus of een iguanodon. Misschien is de eveneens in Job 40 vermel de Leviathan ook een sauriër, die in het water leefde." Hoe komt het nu dat de dino's ondanks het feit dat ze de zondvloed overleefd hebben toch zijn uitgestorven? In het boekje wordt de volgende verklaring aangedra gen: „Door de ecologische omstandigheden als gevolg van de zondvloed werden de omstandigheden om te overleven over het algemeen veel slechter. Als gevolg hiervan waren sommige organismen niet meer in staat om zich aan de nieuwe omstandigheden aan te pas- De gegeven antwoorden ten spijt, er blijven natuurlijk ook nog veel vragen over. Want hoe komt het bijvoor beeld dat alle dinosauriërs, groot of klein, planten- of vleeseters, meer of minder gespecialiseerd, uitgestorven zijn. maar dat andere hagedissoorten zoals krokodillen of schildpadden nog wel bestaan? Zowel creationisten als evolutionisten worstelen met dit soort vragen. „Uit eindelijk is de vraag 'schepping' of evolutie vooral een kwestie van gelovenstellen de auteurs. „Wie uitgaat van evolutie zal de feiten dienovereenkomstig interpre teren, net als de creationist." Dinosauriërs een bijbelse visie op fascinerende schepselen: Amcrsfoortse Studies no. 14. - Amersfoort Evangelische Hoge school. - 46 blz. Prijs: 10,00 gulden. Vandaag en misschien ook morgen nog kan er genoten worden van pit tig en helder vriesweer, een weerty pe dat bij veel landgenoten de laatste dagen erg in de smaak is gevallen. Gisteren scheen de zon weer onafgebroken, waarbij het kwik in de middag even 2 tot 4 gra den boven nul uitkwam. Een hele rits zonnige dagen maar liefst vier op rij krijg je nog maar zelden. Terugbladerend in de weerboeken kom ik pas in de eer ste week van juli 1993 eenzelfde serie heldere dagen tegen. Dit be nadrukt eens te meer hoe groot de invloed van depressies in die tus sentijd is geweest Eindelijk krijgen hogedrukgebieden meer ruimte. Het luchtdrukmaximum, dat de kou-inval van begin deze week in leidde is verdwenen, maar een nieuw hooggedrukgebied, isdaar snel voor in de plaats gekomen; po sitie Midden-Zweden en dat bete kent in deze tijd van het jaar droge kou uit het oosten. Continentale hogedrukgebieden zijn in februari doorgaans stabieler dan in december en januari, wan neer de westcirculaties de maxima le intensiteit bereiken. Dat komt tot uiting in de gemiddelde neer slag, die in de sprokkelmaand lager ligt. De gemiddelde dagtempera tuur in De Bilt zoals die is bere- DE kend over het tijdvak van 1951- 1980 laat een opvallende daling f| zien. Ondanks het naderbij komen] h£ de voorjaar daalt de temperatuur van 2.7 graden op de 7e naar 0 8 graden op de 16e Let wel. dit is een gemiddelde. Niet elk jaar heef]5 zo'n koudeperiode rond het mid- ce den van de maand, maar de nei- l til ging tot kouder weer in deze perio- ve de is er nu overduidelijk. d< Komende dinsdag wordt er eenI Ve aanval op het vorstgebied order- o- m men; of dat gaat lukken moet nog I worden bezien. Voorlopig houdt her. prettige winterweer nog aan, al kaf1 j) er in de loop van morgen meer be- wolkmg uit het noordoosten komer P' opzetten. Daarvoor is een boven- lucht-storing verantwoordelijk, d via Polen naar ons land trekt Voor al de noordelijke helft van het lam maakt vanaf morgenavond kans op wat sneeuw. Door de toenemende bewolking komt het kwik in de middaguren vrijwel niet meer bo ven nul uit. Maar bij minder nach telijke uitstraling worden de mini ma iets hoger: komende nacht vriest het nog 6 tot 10 graden, daarna blijft het bij circa min 5 graden nd* HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag Noorwegen: In de noordelijke kustge bieden wolkenvelden en plaatselijk wat regen of langs de westkust en in het noorden tot plaatselijk min 10 graden m het bin nenland In de omgeving gingen. De luchtdruk blijft hoog Dat geldt ook voor de omgeving van de Olym- Zondag Zaterdag afwissc en bewolking e overal droog vanuit het weste weer. In de westelijke departëi enige tijd regen, in de hoogste delen van de Jura en Vogezen aan het eind van de dag kans op wat sneeuw Middagtempe- ratuur rond 6 graden, in de Vend'ee en in Bretagne enkele graden hoger Portugal: Zaterdag in de Algarve eerst nog zon Verder vanuit het westen bewolkt en vooral in het noorden enige tijd regen. In de loop van zondag klaart het weer op. Maxima rond 16 graden, zondag rond Porto iets lager Madeira: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en op beide dagen kans op een bui. Middag- temperatuur ongeveer 19 graden. Spanje: Zaterdag perioden met zon, behalve in het noordwesten. Zondag op veel plaat sen wolkenvelden en vooral in de noor delijke helft bgiige regen. Maxima langs de Costa's van 16 graden nabij Salou tot rond de 20 graden in de omgeving van Malaga. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon. Droog. Maxima in het zuiden ongeveer 22 graden. Zuid-Frankrijk: Zaterdag perioden met zon en droog. Zondag vanuit het westen meer bewol king, gevolgd door regen. Aan de Cöte d'Azur is het op beide dagen vrij zonnig. Middagtemperatuur rond 12 graden, hoger In de Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. ZONDAG 20 FEBRUARI 1994 Zon-en maanstanden Zon op 07.44 Zon onder 17.59 Maanop 11.58 Maan onderO3.40 Waterstanden Katwijk Hoog water 09.58 22.41 Laag water 05.06 17.53 MAANDAG 21 FEBRUARI 1994 Zon- en maanstanden B Zon op 07.42 Zon onder 18.0r Maanop 12 55 Maan onder 04 2T Waterstanden Katwijk D Hoogwater 11 28 Laag water 06 05 19.06 'r rrapporten 18 februari 16 u iw^Temp ratuur op 2000 meter enke der nul In de Pyreneeën eveneens zon dag bewolkt en enige tijd sneeuw Tem peratuur op 2000 meter zaterdag rond het vriespunt, zondag iets lager Mallorca en Ibiza: Droog en vooral zaterdag flinke zonnige perioden. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden i nog v s op buiige n 'der geregeld overal droog Middagtemperatuur van 7 graden m het noorden tot 15 op Sicilië en Malta In de Italiaanse Alpen en de Dolomieten eerst vrij zonnig, zondag la ter op dag vanuit het westen enkele wol kenvelden. Temp. 2000 meter -5 gra- Corsica en Sardinië: Nu en dan zon en waarschijnlijk droog Middagtemperatuur zaterdag rond 13 graden, zondag iets hoger. Griekenlanden Kreta: Wisselvallig weer met op beide dagen kans op buiige regen Plaatselijk kan Thessaloniki tot rond 16 graden op de Ionische Eilanden, Kreta en R'odos. Zaterdag is het op R'o ,,„„h b l h 3 3 0

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12