Leiden 'Extra agenten maken de stad niet veiliger' r ■i H H tl Fietsen, debatteren en dansen om gunst kiezer Gekraakte Philipsflat Stationsplein verkocht Wonen op 'niveau' in het hart van Friesland VTERDAG 19 FEBRUARI 1994 HEF HENNY VAN ECMOND. 071 -356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 Molenviergang r Niet alle molenaars I J zi|n optimistisch over het behoud van de Molenviergang.Eens ra ken ze buiten bedrijf'. Geheugen 1 CL Het 8e^eu6en van I O Leidse 85 plussers is opvallend goed. Dat blijkt uit een onderzoek van de Leidse Universiteit. Korpschef Poeiert tijdens veiligheidsconferentie: Met het inzetten van meer agenten, stadswachten en an dere toezichthouders wordt de veiligheid van burgers niet vergroot, meent korpschef B. Poeiert van de politie Hollands Midden. Dergelijke maatregelen wakkeren ge voelens van onveiligheid juist aan. ,,Dat onveiligheidsge- voel is in veel hoofden enorm aangezet", zei de korpschef gistermiddag tijdens een veiligheidsconferen tie in het Leidse stadhuis. Het inzetten van extra agenten wakkert de 'enorm aangezette' onveiligheidsgevoelens onder burgers juist aan, stelt B. Poeiert, korpschef van de politie Hollands Midden. foto loek zuyderduin leiden erna straatsma Poeiert is geen voorstander van de bouw van extra gevangenis sen en het publiceren van foto's van verdachten, zoals de Leidse PvdA enige tijd geleden voor stelde. ,,Ie denkt daarmee de veiligheid te verbeteren, maar je zet juist die subjectieve onvei ligheidsgevoelens aan. Ik hoop dat er maatregelen worden gc- Schipholweg gedeeltelijk afgesloten leiden» Een gedeelte van de Schipholweg wordt vanaf maandag 21 februari in de richting van de Willem de Zwijgerlaan afgeslo ten voor het verkeer. Het gaat om het stuk weg tussen de Par- mentierweg en het Schuttersveld. Het doorgaande verkeer zal worden omgeleid over de rijbaan aan de kant van de spoorweg. Links- en rechts afslaan blijft overigens mogelijk. De afsluiting heeft te maken met het verleggen van rioleringen in de omge ving van het station. Dat is nodig om de nieuwe stationshal te kunnen bouwen. De wegafsluiting duurt tot half april. Uitbreiding banenpool leiden» De banenpool wordt dit jaar met 25 plaatsen uitgebreid. Het Jeugd Werk Garantieplan wordt tussen 1995 en '98 met tel kens twintig plaatsen uitgebreid. De Stichting Weerwerk, die beide regelingen voor langdurig werklozen uitvoert, krijgt daar door in totaal 105 extra banen ter beschikking. Stichting Weer werk bemiddelt voor schoolverlaters en langdurig werklozen in Leiden en omgeving. Leiden krijgt textielbakken I leiden» Na glas, papier en compost gaat Leiden binnenkort ook textiel apart inzamelen. De gemeente gaat in zee met de stich ting Kici (kledinginzamelng charitatieve instellingen). Die plaatst dertig bakken in de stad, waarin Leidenaars hun afgedankte kle ding kwijt kunnen. Het inzamelen van textiel liet Leiden tot dus- I verre over aan particulieren, zoals de Zak van Max. Maar met de textielbakken, zegt wethouder J. Laurier (GroenLinks/milieu) zit de gemeente het particulier initiatief niet in de weg. „Dat heb ben de ervaringe n in Oegstgeest, Katwijk en Sassenheim bewe zen." Leiden heeft met de stichting Kici een contract voor een 1 jaar afgesloten afgesloten. leiden wim koevoet Nog slechts elf dagen hebben de politieke partijen in Leiden om de kiezersgunst te winnen. Leidenaars die nog altijd 'zwe ven' hebben tussen nu en 2 maart nog tal van kansen op een vergelijkend warenonder zoek. De politieke agenda ziet er als volgt uit: Vandaag bezetten vanaf 13.00 uur Leiden WeerGezellig/Groe- nen het Vrouwenkerkplein. Ze willen symbolisch voorkomen dat het plein wordt volgebouwd met winkels en appartementen. Daarvan zijn er in de Haarlem merstraat al genoeg, meent lijst trekker Margje Vlasveld. Ze heeft er liever een stadsspeel- tuin. LWG/Groenen verkoopt verder 'de gezond-verstand- programma-krant en snoep zonder toevoegingen. De WD veroorzaakt vandaag files op de Breestraat. Tussen 14.00 en 17.00 uur is een nieu we variant van het Leidse Glip- pertje te bewonderen. Met dit WD-experiment wil de partij de Uw eigen villa direct aan open water, en. natuurlijk uw boot voor de deur! Compleet ingerichte model woning ter bezichtiging aanwezig. discussie over alternatief ver voer door de Breestraat stimule ren. Groen Links van Leiden en Voorschoten houden zondag 20 februari een fiets-vogel tocht. Vanaf 08.00 uur kan vanaf twee punten worden vertrokken: bij café Cronesteijn bij de Lam- menschansbrug en bij de Haag- sche Schouwbrug. De tocht voert onder meer langs het tra cé van rijksweg 11-west, een lint van asfait dat de partij wil te genhouden. De jongerenafdelingen van CDA, WD, D66 en PvdA zijn de organisatoren van een lijsttrek kersdebat, dat wordt geleid door Leidenaar Elkse ter Veld. Op de gastenlijst ontbreken de lijsttrekkers van de Stadspartij, LWG/De Groenen. SP en GroenLinks. Het debat wordt dinsdag 22 februari gehouden in 't Koetshuis de Burcht en be gint om 20.00 uur. Nog een lijsttrekkersdebat wordt woensdagavond georga niseerd door het Nieuw Leids Architektenkaffee. Ook in de Burcht, aanvang 20.30 uur. De lijsttrekkers van de kleine, nieu we deelnemende partijen staan niet op de gastenlijst. Oud- PvdA-wethouder Dick Tesselaar zit voor. Het Leids Vrijetijdscentrum (LVC) aan de Breestraat houdt donderdagavond 24 februari tussen 20.45 uur en 01.00 uur 'Emancipatiewethouder is ook in nieuw college nodig' leiden wim koevoet tl la Park Standaard uitvoering van de villa's: Alle 131 villa's worden vrijstaand gesitueerd, op eigen grond en hebben een eigen aanlegsteiger aan de villa. (Diepgang project 1.70 m.) Belangrijk te weten! ViUapatk Waterwende'mag zowel recreatief )ns informatiekantoor j/s van donderdag l m zondag geopend van 11.00 tot 17.00 uur. tel. 05141-2045' Fax 05141-2046 Wij nodigen u uit een bezoek te brengen aan ons informatiekantoor te Woudsend. waar we u een complete indruk kunnen geven van dit zeer hoog waardige project. 'Standaard' zeer compleet uitgevoerd met o.a.: Complete luxe kwaliteitskeuken incl. vaatwasmachine. combi-magnetron, koel- /vriescombinatie. gaskookplaat en afzuigkap Moderne plavuizenvloer (diagonaal gelegd) in hal. living en keuken 3 Ruime slaapkamers. Luxe badkamer uitgevoerd met douchecabine, toilet, dubbele wastafel en moderne whirlpool Inpandige berging. C V. warmwater-installatie. Ruime vliering uitgevoerd met vlizotrap Hardhouten kozijnen uitgevoerd met isolatieglas Speels aangelegd terras aan het water Tevens garage mogelijk. De villa 's en het 0^-9 its# ju totale project worden gerealiseerd onder: jej 02248-2324* STIWOCA GARANTIE CERTIFICAAT. fbx 02248-22I 1 n de schitterende Ook in het nieuwe Leidse colle ge moet een wethouder zich over de bestuurdersportefeuille emancipatie ontfermen. Dat is het standpunt van de huidige wethouder emancipatie, PvdA'er Hennie Koek. Haar par tij draagt in haar verkiezings programma het speciale beleid voor doelgroepen (allochtonen, vrouwen, gehandicapten) ten grave, maar dat neemt volgens Koek niet weg dat 'voor het be leidsterrein emancipatie een wethouder eindeloos actief moet blijven'. Volgens Koek staan haar op vattingen niet haaks op het PvdA-verkiezingsprogramma. Daarin wilde de PvdA afrekenen met specifiek beleid voor doel groepen'. „Daarin zijn we te ver doorgeschoten. De situatie is bij wijze van spreken nu zo dat al leen de autorijdende witte hete roman van veertig jaar alles zelf moet doen." Ze vervolgt: „Maar dat neemt niet weg dat er blijvende aan dacht zal moeten zijn voor de positie van vrouwen op de ar beidsmarkt èn voor de achter standen in het algemeen van al lochtonen. Alleen maken we in het verkiezingsprogramma geen onderscheid meer tussen de langdurige werkloosheid onder allochtonen en die onder au tochtonen." Het grote gevaar van het op heffen van de bestuurdersporte feuille emancipatie is volgens nomen die mensen hun zelfver trouwen teruggeven. En dat Lei denaars zich niet in hun huizen gaan verschuilen." Objectief gezien de 'meest veilige mensen op aarde' voelen zich vaak zonder goede reden enorm onveilig, aldus Poeiert. Uit zogenaamde 'slachtoffer enquêtes' blijkt dat angstgevoe lens vaak niet reëel zijn: in rela tief veilige gebieden scoren angstgevoelens het hoogst. Poe iert adviseert deze bange bur gers niet hun huizen van extra sloten te voorzien, maar 'een andere krant te lezen'. Onveiligheid en angstgevoe lens op straat kunnen, zo vindt de korpschef, voor een groot deel worden weggenomen door een aantrekkelijke inrichting van publieke ruimten. „Neem nou het stationsgebied in Lei den. U kunt van het nieuwe Sta tionsplein een kil, groot leeg plein maken waar iedereen zich onveilig voelt en er dan agenten laten surveilleren. Maar zo'n plein kan met een avondwinkel en wat gezelligheid ook veilig zijn zonder dat er politie hoeft rond te lopen." Poeiert ontkent overigens niet dat er sprake is van een stijgen de criminaliteit. „De objectieve onveiligheid is een langzaam groeiend probleem." PvdA en D66 willen de bestrij ding van criminaliteit in Leiden de komende jaren extra aan dacht geven. De Partij van de Arbeid wil 'stadswachten' aan stellen, D66 roept om 'meer blauw op straat'. Beide partijen hebben gevraagd om een brede maatschappelijk discussie over het lokale veiligheidsbeleid. De veiligeheidsconferentie was daarvan het begin. Dinsdag 22 februari discussiëren de politie ke partijen tijdens een open baar .debat over de (on)veilig heid van Leiden. Onderwerp van de discussie is onder meer de uitbreiding van toezicht op straat en het aanwijzen van een 'wethouder veiligheid'. de manifestatie 'LVC kiest voor kleur'. De organisatoren belo ven een totaalprogramma rond de raadsverkiezingen met een film, een forumdiscussie over extreem rechts, dans en scha duwverkiezingen onder LVC- bezoekers. Burgemeester Goe- koop komt om 23.30 uur de uit slag bekendmaken. Diezelfde avond tovert het Leidsch Dagblad De Waag om in politiek café nummer twee. Alle lijsttrekkers zijn van de par tij. Koffieshops, de autoluwc binnenstad en bouwen zijn de gespreksonderwerpen. Aanvang 20.15 uur. De PvdA heeft het LVC zon dagavond 27 februari tussen 21.00 en 01.00 afgehuurd. Swin gen is het motto. DJ Pablo zorgt voor de muziek. De toegang is gratis. Vrijdag 25 februari is er een debat waaraan wel alle lijsttrek kers meedoen. Op televisie nog wel. De uitzending wordt vanuit café Bacchus verzorgd door Freewave tussen zes en acht uur 's avonds. Het KNOV heeft maandag avond 28 februari z'n politieke avondje. Vanaf 20.00 uur rede twisten nog onbekende politici onder voorzitterschap van de landelijke KNOV-voorzitter Jan Kamminga over 'de politiek en de ondernemer. wat worden we er wijzer van?' Aanvang 20.00 uur. Het eetcafé Annie's Verjaardag, bekend van zijn waterterras aan de Hoogstraat en restau rant Malle lan aan de Nieuw- steeg worden binnenkort ge veild. De belastingdienst heeft hiertoe besloten omdat de Kat- wijkse eigenaar J. Lange niet aan zijn verplichtingen kan voldoen. De eigenaar zou be lasting hebben ontdoken voor een bedrag van naar schatting anderhalf miljoen gulden. Bij het café en het restaurant werd 'zwart' gewerkt door per soneel, waardoor betaling van Annie's en Malle Jan onder hamer sociale premies en belasting werd ontweken. De fiscale op sporingsdienst deed eind 1992 een inval, in het kader van de actie 'Dienblad' waarbij de boekhouding en de admini stratie in beslag werden geno men. Over het onderzoek wil de FIOD nog steeds geen mede delingen doen. Ook is ondui delijk of Lange strafrechtelijk zal worden vervolgd. Vermoe delijk is alleen sprake van een navordering en een boete, die samen zo'n hoog totaalbedrag hebben opgeleverd dat de ei genaar in grote financiële moeilijkheden is gekomen. Lange wilde gisteren geen commentaar geven op de na vordering van de belasting dienst. Wel gaf hij toe dat bin nenkort advertenties in de kranten worden geplaatst waarin de veiling van zijn ho recabedrijven wordt aangekon- digd. Koek dat alle verworvenheden weer prijs worden gegeven. „Voor vtouwen in leidinggeven de functies zal hier op het stad huis, maar ook in het bedrijfsle ven, blijvende aandacht nodig zijn. Een teken aan de wand is in dit verband het uiterst gerin ge aantal vrouwen dat de poli tieke partijen in Leiden op ver kiesbare plaatsen heeft staan. De kans is groot dat er straks nog minder vrouwen in de raad zitten dan nu (10 van de 39, red.) het geval is." Koek verwacht niet dat in de college-onderhandelingen de portefeuille emancipatie sneu velt. „Het CDA zal niet als eerste pleiten voor instandhouding, maar zal evenmin barricades opwerpen. Wel verwacht ik dat het de vrouwen in de raad zijn - ik denk nu vooral aan Rianne Peeters van GroenLinks - die over emancipatie als bestuur dersportefeuille beginnen Huis zoeken? Hek Makelaardij ÏÉÉtSP deurt De gekraakte flat aan het Stationsplein in Leiden is verkocht door Philips Pensioenfonds aan Noorlander Be heer in Leiderdorp. Het wachten is nu op een opknapplan. foto holvast/marklamers Opknapplan nodig om krakers weg te krijgen f de juiste ren voor u! QS 071-120006 NVM Doezastraat 21, Leiden leiden aap rietveld De kantoorflat van het Philips Pensioenfonds aan het Sta tionsplein in Leiden is verkocht. Het pand, waarin zo'n vijftig krakers hun intrek hebben ge nomen, is nu eigendom van het Leiderdorpse Noorlander Be heer Nederland BV. De gemeente Leiden is een van de geïnteresseerden in de huur van een deel van de flat. Wethouder T. van Rij (PvdA) zou op de begane grond graag een centrum voorlichting in richten, waar het publiek infor matie kan krijgen over de vor deringen van het project Leiden Centraal: de verbouwing van het NS-station, de aanleg van twee verkeerstunnels en de bouw van kantorenflats en een megabioscoop. Volgens Van Rij zal Noorlan der eerst een opknapplan moe ten maken voor het door leeg stand enigszins vervallen ge bouw. „Want als ze zo'n plan niet hebben krijgen ze de kra kers er niet uit." De acht verdiepingen tellende flat aan het Stationsplein werd in april van het vorig jaar ge kraakt. De krakers, die het een schande noemden dat 180 prachtige kamers zomaar leeg stonden, hadden grootse plan nen met het pand. Behalve voor bewoning achtten zij het ge schikt voor een restaurant, een kinderdagverblijf en ateliers. De ateliers kwamen er wel, het dagverblijf en het restaurant niet. Het gebruik van de begane grond werd de krakers in kort geding verboden. De kraak leid de ook nog tot een politiek rel letje. Adhoc BV. een bedrijf dat namens het Philips Pensioen fonds het pand beheerde, vond dat de gemeente Leiden schul dig was aan het feit dat de flat werd gekraakt. Op het moment dat een ploeg jongeren namens Adhoc de krakers kwam verja gen kwam de politie tussenbei de. Adhoc hield burgemeester C. Goekoop, de toenmalige wet houder H. de la Mar en raadslid R. Peeters (GroenLinks) daar voor verantwoordelijk. Maar de dreiging met een rechtszaak te gen burgemeester, wethouder en raadslid bleek loos. Op dit moment wonen stu denten nog altijd op de onder ste drie van de twaalf etages. Op de rest van de verdiepingen hebben nu zo'n zeventig kra kers een kamer gevonden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11