Met Times to remember Terug in de tijd Vrije tijd Decoraties met muziek maken BIJDAG 18 FEBRUAR11994 NIEUWE CD'S letrospectacle Thomas Dolby -EMI iVaren alle verzamelaars maar oals deze CD van Thomas Dol- l iy, een geniale óetsenman/producer, die in- niddelsvier, gecompliceerde ;n toch zeer toegankelijke pla ten heeft gemaakt. Dolby blinkt uit in zoetgevooisde ballades net ironische ondertoon, maar jtaat ook zijn mannetje in op zwepende funk a la George Clinton. Hyperactive, met een ieel naturel klinkende synthe sizerbas, is daarvan het beste Or voorbeeld en ontbreekt dan ook niet. Tachtig minuten lang komen jn zestien beste werkjes voor- j. Op de songkeuze valt op n uitzondering na niets af te dingen: het zoetsappige Cruel eraf en Dissidents (waarop Dol by behalve klavieren ook type machines bespeelt) erop. Van I j^alle tracks zijn de teksten afge- L' jrukt en is vermeld wie erop neespeelden. Deveelzijdigheid, originaliteit, Ji humor, de tijdloosheid van zijn muziek en het technische ver nuft van Dolby zijn nog niet eerder zo scherp gepresenteerd als op deze CD. •Whiskey for the holy ghost' Mark Lanegan (Sub Pop) Mark Lanegan is de zanger van een van de succesvolle gitaar bands uit Seattle, Screaming TreesVan zijn tweede solo- l plaat wordt zo veel verwacht dat Screaming Trees nog een paar maanden wachten met het uit brengen van de groepsplaat. h Dat lijkt een wat al te voorzich tige aanpak. Lanegan solo heeft namelijk niet zo veel te maken met Screaming Trees. Deze CD's kunnen elkaar dan ook nauwelijks in de weg zitten. Zelfs Lanegan's wat sonore 'stem klinkt anders op de voor- imelijk akoestische nummers zijn solo-album dan op het leestal met gitaargeweld door- ipekteST-materiaal. 1liskeyfor the holyghostis een idrukwekkende plaat van een irtwijfeld man, die alleen maar ig heeft voor de donkere kan- Iten van zijn bestaan. De num- lers hebben geen vastomlijnde structuren, maar komen over als vage schetsen. De topmuzi- kanten uit Seattle, die Lanegan jïbijstaan, hebben veel ruimte ge- I's3 kregen. Dat verhoogt de span- da ning, maar maakt de plaat er niet toegankelijker op. 4 Jazz Jim Nolet With You Knitting I Factory Works/Semaphore. REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEN Voor een debuut-CD kan een muzikant kiezen uit twee werk wijzen: hij presenteert een vaste formatie waarmee op dat ogen blik werkt of hij geeft een visite kaartje af waarop zoveel moge lijk van zijn deugden af te lezen zijn. Voor die laatste methode koos violist en altviolist Jim No- let, vooral bekend als vast lid van de New Yorkse Jazz Passen gers. Nolet verzekerde zich in twee stukken van de aanwezigheid van David Murray. In het lange ensemblestuk Madoka's Orga nic Jam, interacterend met No let, is de bekende rietblazer in uitstekende vorm. Even opmer kelijk is de aanwezigheid van cellist Sadao Harada van het Tokyo String Quartet. Nolet is een af en toe melan cholieke en moderne romanti cus, die niet alleen affiniteit met de moderne jazz (Monk, Min- gus) heeft, maar ook op een op merkelijke manier bijvoorbeeld de flamenco [Aurora) en subtiel een blues-feeling met zijn klas sieke achtergrond vermengt. Geen makkelijke CD, maar eer der iets voor fijnproevers met een zwak voor intelligent viool spel in een steeds wisselende context. Trevor Watts Moiré Music Drum Ensemble A Wider Embrace ECM/VIA. Met Moiré Music speelt de Brit se altsaxofonist Trevor Watts al een decennium lang tamelijk vrije improvisaties. Vier jaar ge leden werd de ritmische nadruk SPELLETJES Jolanda Oukes DINGEN HOBBY Twee nieuwe aanbiedingen van de Nederlandse Klassieke Vak- handel lijken voltreffers. Dat geldt om te beginnen voor een opname van het Russische fe nomeen Maxim Vengerov, die zich op zijn twintigste ontwik keld heeft tot een van de be langrijkste violisten van dit mo ment. Niet alleen op het punt van virtuositeit, want als het louter om de techniek gaat, zijn er nog wel jongere vertolkers die minstens even hoge ogen gooien. Het bijzondere van Vengerov is, dat hij zich op het punt van ar tistieke rijping nu al kan meten met veel oudere en ervarener collegae. Een CD met de beken de concerten van Bruch en Mendelssohn vormt het klin kende bewijs. De warme bege leidingen en de fraaie opname ronden deze uitgave op hoog niveau af. Handel Deborah Yvonne Kenny, Susan Griffon (sopraan), Catherine Denley (mezzoso praan), James Bowman (counter tenor), Michael George (bas), Choir of New College Oxford, The King's Consort o.l.v. Robert King Hyperion. Een andere NKV-aanbieding is alleen al vanwege het werk de moeite meer dan waard. Debo rah (1733) behoort ten onrechte tot de minder bekende bijbelse oratoria van Handel, die men in zekere zin zijn beste, meest dra matische opera's kan noemen. Muzikaal is het een voortreffe lijk werk met schitterende aria's en ensembles, en het drama- tiekgehalte ligt ook hier weer hoger dan in menige opera uit die periode. Onder Robert King is een van levendigheid tintelende uitvoe ring tot stand gekomen met mooi afgewerkt orkestspel en goede, soms zelfs uitmuntende bijdragen van de vocale solisten en dat geldt zeker voor de titel rol van Yvonne Kenny. Alleen het koor haalt het algemene ni veau niet, maar iedereen moet maar voor zich uitmaken of hij- zij het 'authentiek' dan wel ge woon 'onzuiver' vindt klinken. PK Voor het gescheiden inleveren van afval heeft Asdal Gourmatics containers die in vrijwel elke keuken kunnen worden ingebouwd. Op de fo to Mull-ex, een 35 en 17 liter container. Een container van 35 liter kost 150. Van de firma die in 1986 de tijdmetingsap- paratuur van Greenwich leverde, komt dit horloge. Het is een van de topmodellen uit de Accuristcollectie en kost 375. Maar de horloges, sportief en mooi uitgevoerd, zijn er al vanaf/99. Meer informatie: 020.6919061 Gestreept Een streep of streepje moet er de ze zomer door lo pen, liefst een geel. maar het mag ook een andere vrolijke kleur zijn. Dit scherm van rotan is maar een greep uit de serie gestreepte artikelen die de ko mende tijd in de winkel te zien zullen zijn. De prijs 149. Meer informatie: 01718.23334. Bij Spectrangle tellen de punten. Vooral volwassenen en oudere kinderen zullen plezier beleven aan het nieuwe spel Times to Remember. Want daarmee gaan de spelers terug in de tijd. Ze moeten namelijk het jaar zien te vinden van bepaalde ge beurtenissen op het gebied van nieuws, film, televisie, muziek en allerlei. Er wordt gespeeld door twee personen of twee teams. Beide partijen krijgen de be schikking over een schijf met jaartallen van 1950 tot en met 1990. Ook ontvangt elke zij de zeven zogeheten tijdramen. Dit zijn klemmen die op de schijf kunnen worden geplaatst. Het tijdraam met cijfer 1 geeft, eenmaal op de schijf, één enkel jaar aan. Het venster dat tijdraam 7 heeft, biedt echter ruimte aan zeven jaren. Als de spelers absoluut ze ker zijn dat ze het juiste jaar weten, zullen ze een klein tijdraam gebruiken, terwijl bij onzekerheid een grote klem zal worden ge plaatst. Het spelprincipe is heel eenvoudig. In el ke beurt wordt van een van de 230 tweezij dig bedrukte vraagkaarten een vraag ge steld. De desbetreffende categorie wordt bepaald door een dobbelsteenworp. Beide partijen beantwoorden de vraag tegelijk. Het antwoord blijft verborgen totdat de kaart uit de speciale standaard wordt ge haald (die de antwoordzijde bedekt houdt). Als het gevraagde jaar binnen het venster van het tijdraam zit, mag het desbetreffen de team dat tijdraam opzij leggen. Wie dit als eerste met al zijn tijdramen lukt, wordt de winnaar. Een spelletje duurt ongeveer 20 minuten. Hoewel Times to Remember een Ameri kaans spel is, heeft fabrikant MB veel moei te gedaan om ook Nederlandse facetten in de vragen te brengen. Men moet bijvoor beeld het jaar raden waarin de ontsnapte misdadiger Stanley H. zijn verhaal mocht Times to rémember, aardig spel om te testen wat je nog van vroeger weet. foto pr doen in 'Sonja op zaterdag', en wanneer de eerste gulden met de beeltenis van koningin Beatrix werd uitgebracht. En wie dacht dat Bana na Split een oorspronkelijk pro gramma was, leert via dit superieu re spel dat Teddy Scholten 30 jaar geleden al iets dergelijks presen teerde onder de naam Kiekeboe. Times to Remember van MB. Richtprijs 100 gulden. verlegd naar het Afrikaanse slagwerk. Eindelijk is er nu een goed verkrijgbare CD van deze bijzondere multi-culturele groep. Naast Watts en basgita- rist Colin McKenzie bestaat de groep uit vijf Ghanese percus sionisten die op een enorm breed scala van meest traditio neel slagwerk spelen. Watts (1939) was tot zo'n tien jaar geleden met onder meer zijn groep Amalgam nog goed herkenbaar als vrije improvisa tor in de Coleman-traditie die zijn Keltische wortels in zijn melodieën verwerkte. Naarmate de tijd voortschreed, verdwenen de scherpe kantjes van zijn mu ziek en kreeg het een steeds vloeiender en melodieuzer ka rakter. Op deze CD domineren tradi tioneel getinte of Ghanese stuk ken die voor meeslepende, soms hypnotiserende polyritmi- sche pulsen zorgen, waarover Watts dan stevig te keer kan gaan. Een goed voorbeeld hier van is het ongemeen swingende Otublohu, Uitzondering op die regel is het romantische The Rocky Road To Dublin met de bekende verwijzingen naar de folk zonder veel Afrikaanse in breng. KV Een speeldoosje gemaakt van een bloempot. foto npa en een kromme stang, die draait als het me lodietje speelt. Het is dan nog wel een kaal produkt dus de rest moet je er zelf omheen maken. Het principe is eenvoudig. Het onderdeel dat je wilt laten bewegen, monteer je op de draaistang. Daarna kun je er alle kanten mee uit, van eenvoudige werkstukken tot zeer bewerkelijke exemplaren. Ook de to taalprijs kun je zelf in de hand houden, öf je kiest prijzige spullen of je werkt met rest materialen. Mogelijkheden Er zijn heel wat mogelijkheden te beden ken. Bijvoorbeeld een kat die zijn hoofd be weegt, met aan het trekkoord een muis die langzaam naar de kat kruipt terwijl het mu ziekje speelt. Of een pierrot in een doosje, met zelfbewegend hoofdje. Heel leuk zijn ook speeldoosjes die in bloempotten zijn verwerkt. In een op zijn kant gelegde bloempot breng je een tafe reeltje aan van allerlei figuurtjes en versie ringen, bijvoorbeeld van Fimoklei (gekleur de keukenovenklei) Een van die figuurtjes laat je bewegen op de draaistang. De draai stang van het doosje kan een figuurtje om zijn eigen as laten draaien, maar door een eenvoudige ingreep bijvoorbeeld ook een hoofdje heen en weer laten bewegen. Geen De manier van monteren van het speel doosje is uiteraard afhankelijk van de voor stelling die je kiest. Bij het voorbeeld van de bloempot wordt het onder een stukje kar ton verstopt. De draaistang steekt er via een gaatje bovenuit. Zet het doosje vast met ta pe, lijm of ijzerdraad. Kies je voor een clownsfiguur of iets dergelijks, sla dan een flink stuk ijzerdraad horizontaal om de mu ziekdoos. Draai de uiteinden stevig in el kaar zodat een arm ontstaat. Maak op de zelfde manier de andere arm, evenals de benen. Het monteren van de eerder genoemde kat gaat weer anders. Deze moet helemaal wor den gevuld, op het gedeelte in de voorkant na, waar het doosje moet komen. De vulling houdt het op zijn plaats. Er is geen vaste formule te geven voor het werken met de muziekdoosjes, Het hangt helemaal af van wat u er zelf mee wilt doen en van uw fantasie. Voor meer informatie: Hobby-Handig, 04125.2331. Precies Spectrange: domino met extra dimensie Spectrangle wordt gespeeld op een driehoekig speel bord van zwarte kunststof. In deze driehoek zijn 36 driehoekige vakjes aangebracht voor evenzoveel ste nen. Negen vakjes zijn voorzien van een cijfer, vari ërend van 2 tot en met 4. De rand van het bord bestaat uit een scorebaan. Daarin kunnen de spelers via pion nen aangeven hoeveel punten ze hebben verdiend. Bij Spectrangle tellen de punten. Iedere speler krijgt vier stenen. De eerste plaatst een van zijn stenen op het speelbord, telt de punten en pakt een nieuwe steen. Alle stenen hebben een nummer, waarmee het basis getal voor de puntentelling wordt aangegeven. Een steen met het nummer vijf is op z'n minst dus altijd 5 punten waard. Bovendien hebben de stenen een vari ërend aantal gekleurde vakken. In Spectrangle moet elke volgende steen zo worden geplaatst dat minstens een van zijn kleurvakken tegen een zelfde kleur van een reeds liggende steen komt. Plaatsen is verplicht en gaat door tot de laatste steen. Hoe meer kleuren worden geëvenaard, des te hoger de score. De waarde van de steen wordt namelijk ver menigvuldigd met het aantal passende zijden. Omdat de spelers de stenen van elkaar kunnen zien, kan men eikaars zetten blokkeren. Spectrangle is een ingewikkeld soort domino dat met teams, drie of twee personen kan worden gespeeld. Het spel duurt ongeveer een half uur en kost zo'n 30 gul- Klassiek ledereen kent wel de speeldoosjes die in (bijna) geen enkele babykamer ontbreken. Even aan het touwtje trekken en er komt een vrolijk melodietje uit. Maar er zijn nog tal van andere varianten op het speeldoosje, bijvoorbeeld sierdoosjes waarbij een mu ziekje klinkt als het deksel open gaat. Of de nog luxere uitvoeringen, die vaak schitte rende, bewegende delen laten zien. Die vor men geliefde verzamelobjecten voor veel mensen. Er zijn hier en daar cadeauwinkels die op dit gebied een grote keuze hebben, zowel in klasieke als moderne uitvoeringen. Deze rijk versierde speeldozen doen het als decoratie in het interieur heel goed. Het zijn ook prima cadeautjes. Maar helaas is niet ieders portemonnee erop berekend, want aan de meeste uitvoeringen hangt een fors prijskaartje. Dat is te verklaren uit de hoeveelheid dure materialen die erin ver werkt worden en het groot aantal uren dat aan het ontwerp en produktie wordt be steed. Maar er is ook een goedkopere mogelijk heid: zelf maken. Voor een redelijk prijsje is een speeldoosje te koop met een trekkoord Met bergruimte Bruch Vioolconcert nr. 1 in g, op. 26; Mendelssohn Viool concert in e, op. 64 Maxim Vengerov (viool), Gewandhausor- chester Leipzig o.l.v. Kurt Masur Teldec. Een stoel met extra's voor serre of terras. Onder de zitting is een lade gemonteerd waarin je klei ne spulletjes: zonnebril, tijd schrift, enzovoort kunt opber gen. Wordt de stoel niet ge bruikt, dan kun je 'm dichtklap pen en als tafeltje gebruiken. De prijs van dit Inspiration-ont- werp is 199. Meer informatie: 01718.23334. Plano Geen vast badkamermeubel maar allemaal lpsse, soms ver rijdbare elementen maken ma ken de badkamer Plano, een Italiaans ontwerp. Het blad is half ovaal en aan de chromen stang, die langs het hele blad loopt, kunnen handdoeken worden opgehangen. De kast jes, spiegels enzovoort zijn er in kersehout en vele actuele kleu ren. Meer informatie: 03481.1311.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9