Werkloosheid sneller omhoog Vijf maanden cel voor lijsttrekker van CP'86 'En daar lag Herman. Vijftig meter van huis. Dood' Binnenland 'olitiebond heeft grote wijfels bij infiltratie Laatste hand n Nederlands Persbureau NPA Nederlandse Pers Associatie Militair verkoopt stroomstokken ^sterdam De Amsterdamse politie heeft woensdagavond een !4-jarige dienstplichtig militair aangehouden omdat hij stroom- tokken op de Wallen verkocht. Met de stokken - ook wel parali ers - genoemd kunnen krachtige elektrische schokken worden litgedeeld die iemand makkelijk kunnen uitschakelen. Verpleger bekent ontucht ■irmerend Een verpleegkundige van het Waterlandziekenhuis n Purmerend heeft bekend over een periode van zes jaar on- ucht met patiëntes te hebben gepleegd. De 30-jarige man werk- op de zogeheten uitslaapkamer, waar patiënten na een opera- je bijkomen. Hij heeft toegegeven negen vrouwen seksueel te lebben betast. Tot gisteren waren twee aangiftes binnen. Een laarvan had betrekking op ontucht in de vorige werkkring van |e verpleegkundige, ziekenhuis De Heel in Zaanstad. \cht jaar voor invoer 80 kilo heroïne otterdam De rechtbank in Rotterdam heeft donderdag een 3-jarige en een 51-jarige man uil Schiedam veroordeeld tot bhtjaar celstraf. De twee zijn schuldig bevonden aan de invoer ran en handel in tachtig kilo heroïne. Tegen hen was tien jaar eëist. De 24-jarige zoon van de 51-jarige verdachte werd vrijge- proken. Hij zou als chauffeur hebben gewerkt bij het drugtrans- iort, maar de rechtbank achtte dit niet bewezen. esgeld met 36 gulden omhoog ifn haag Het lesgeld voor leerlingen van zestien jaar en ouder raat komend schooljaar met 36 gulden omhoog. Het lesgeld ;omt daarmee op 1385 gulden. De tegemoetkoming in de stu- liekosten gaat eveneens met 36 gulden omhoog. Ook leerlingen ran achttien jaar en ouder die naast de basisbeurs aanvullende tudiefinanciering ontvangen, kunnen compensatie krijgen voor Ie verhoging. Dat maakte het ministerie van onderwijs gisteren lekend. Lesgeld moet worden betaald voor opleidingen in het oortgezet, speciaal en middelbaar beroepsonderwijs. kekers voorzitter NRV-commissie oetermeer Ria Beckers, oud-voorzitter van Groen Links in de Weede Kamer, is benoemd tot voorzitter van de commissie onsumenteninformatie van de Nationale Raad voor de Volks- ezondheid (NRV). Deze commissie zal op verzoek van staatsse- jetaris Simons (volksgezondheid) een advies voorbereiden over le manier waarop de positie van de consument in de gezond- ïeidszorg kan worden verbeterd. De commissie bestaat uit ver- egenwoordigers van patiënten- en consumentenorganisaties, lanbieders van zorg, verzekeraars en deskundigen op het gebied fan consumenteninformatie en patiëntenvoorlichting. teelame Oorlogskranten 'kwetsend' lMSTERDAM De televisiereclame voor de Oorlogskranten van uit- everij Florence is nodeloos kwetsend voor de slachtoffers van e Tweede Wereldoorlog. De spot is ook in strijd met de goede maak en het fatsoen. Dat oordeelde de Reclame Code Commis- ie gisteren in de zaak die een Amsterdammer had aangespan- ïen. Het was de man in het verkeerde keelgat geschoten dat een vervende stem oproept de kranten te kopen, terwijl marsmuziek linkt en beelden worden getoond van exploderende bommen n deportaties. aad: Voorzitter Van Duijn mag blijven «ersfoort npa Nederlandse Politiebond PB) overweegt zich te verzet- tegen verregaande infiltratie n politiemensen. Volgens 'B-voorzitter Van Duijn levert werk binnen de criminele ilieus te veel gevaar op. Ook de vijf nieuwe Interregionale icherche Teams (IRT's) die omenteel actief zijn, zou voU ins Van Duijn van infiltratie ibruik worden gemaakt. „Ter ijl het steeds meer de vraag is de gevaren verantwoord n," aldus Van Duijn. De voorzitter zei dit gister- j in Amersfoort na uren- ng beraad met de NPB-bonds- ad over zijn rol rond de op- iffing van het IRT Noordhol- nd-Utrecht. Uit een stemming eek dat de bondsraad Van uijn steunt in zijn kritiek op )nderzoek naar rugsmokkel in icheepscontainer lversum npa het Spaanse Figueras zit al ;ven maanden een Engelse achtwagenchauffeur, die voor in bedrijf in Kortenhoef werkt, ivangen omdat hij verdacht 'ordt van drugsmokkel. De 40- rige man ontkent ten stelligste ts met de drugs te maken te ebben. Transport en Logistiek ederland (voorheen NOB fegtransport) heeft het geval in iderzoek genomen, omdat de rugs werden aangetroffen in :n verzegelde container. De Engelsman was met een irzegelde en ingeklaarde :heepscontainer, die uit Mo- imbique was gekomen, vanuit alencia op weg naar Neder- nd. Hij dacht dat hij 11,5 ton ïee vervoerde. Verstopt in pak- !n koffie trof de Spaanse doua- echter 5.220 kilo hasj aan. Volgens woordvoerder Brands in Transport en Logistiek Ne erland is het einde zoek als lauffeurs niet meer kunnen irtrouwen op de inhoud van fn verzegelde container. „De irzegeling is juist bedoeld als aarborg dat de container niet pen is geweest." Woordvoerder Janssen van de irectie douane in Rotterdam evestigt dat de verzegeling 'en staalkabel die is vastgezet iet een genummerde moer) in rincipe heilig is. „Bij de ver- ending worden de containers erzegeld, maar de controle is en kwestie van steekproeven." CBS: 7,5 procent van beroepsbevolking heeft geen baan De werkloosheid is de afgelopen maanden nog sneller gestegen dan daarvoor. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek kwam gisteren uit op 480.000 geregistreerde werk lozen of wel 7,5 procent van de beroepsbevolking. Vorig jaar rond deze tijd was dat nog 5,8 procent. jaar was de werkloosheid echter 42.000 hoger dan in de drie maanden ervoor. De stijging van de werkloos heid is naar verhouding het grootst bij jongeren tot 25 jaar. Het werkloosheidspercentage onder jongeren is nu 11,5 pro- voorburg anp-npa Vanaf medio 1992 tot de laatste maanden van vorig jaar steeg het aantal werklozen met ge middeld achtduizend per maand. In de periode van no vember vorig jaar tot januari dit cent tegenover 7,6 procent een jaar geleden. Onder geregi streerde werklozen wordt ver staan mensen die niet of min der dan twaalf uur per week werken; mensen die ingeschre ven staan bij een arbeidsbureau en die direct beschikbaar zijn voor een baan. Het aantal werkloosheidsuit keringen (inclusief wachtgeld voor voormalig overheids- en onderwijspersoneel) is gestegen naar een absoluut record van 800.000. Vooral de ontslagwerk loosheid, die tot uitdrukking komt in de WW-uitkeringen, loopt op. Het aantal geregistreerde werklozen is nu al weer hoger dan in de periode van novem ber '87 tot januari '88 (472.000). Sindsdien daalde dat aantal tot 322.000 begin 1992. Daarna is die daling dus volledig teniet Het CBS greep de nieuwe cij fers ook aan voor een nadere studie. Daaruit blijkt dat de in voering van de 40-urige werk week, uitbreiding van het aantal vakantiedagen en de arbeids tijdverkorting (ATV) Nederland hebben behoed voor een gigan tische massawerkloosheid. Sinds de jaren '50 zijn er name lijk twee keer zoveel werkne mers bijgekomen, terwijl in de zelfde periode het aantal ge werkte uren maar met een kwart steeg. Het aantal werkuren ligt op dit moment zelfs niet hoger dan zo'n dertig jaar geleden: 8.4 miljard, net zo veel als in 1966. de opheffing van het IRT. Bij een stemming over zijn positie onthielden alleen de afgevaar digden van de afdeling Amster dam zich van stemming. De Amsterdamse afgevaardigden zijn woedend over Van Duijns beschuldigingen van corruptie. In Amsterdam wordt binnen kort op een afdelingsvergade ring gestemd over de positie van de landelijke voorzitter. Kritiek had de bondsraad wel op de manier waarop Van Duijn zijn beschuldiging uitte, name lijk in de media. „Ik maakte de inschatting dat ieder ander te gen wie ik het zou zeggen, op de een of andere manier partij was en er dus geen goed onder zoek zou volgen. Ook procu reur-generaal Van Randwijck was partij als verantwoordelijke voor het functioneren van het IRT." bovenkarspel» In de hallen van de Coöperatieve Bloembollencentrale in Bovenkarspel begint vandaag de Westfriese Flora. Medewerkers waren gisteren nog druk bezig met de inrich ting van de bolbloemententoonstelling, die dit jaar voor de 61 ste keer wordt gehouden. foto dijkstra bertstrootman Rechter acht mishandeling en wapenbezit bewezen arnhem. npa Lijsttrekker C. Kusters van de CP'86 en zijn tweede man bij de komende gemeenteraadsverkie zingen in Arnhem, L. Faber, zijn gisteren door de Arnhemse poli tierechter bij verstek veroor deeld tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van respectie velijk vijf en twee maanden en een schadevergoeding van dui zend gulden. Rechter Bracht achtte bewezen dat het tweetal zich schuldig heeft gemaakt aan mishandeling. Kusters achtte hij ook schuldig aan verboden wa penbezit. Het tweetal had in juni 1993, zonder enige aanleiding, in de Arnhemse binnenstad een in hun ogen 'vuile punker' mis handeld. Volgens getuigen had het duo zich daarbij 'als aasgie ren op zijn prooi gestort'. Enkele weken geleden ge beurde iets soortgelijks. De twee partijleden bezorgden toen fol ders van de CP'86. Toen een be woner liet weten daar geen prijs op te stellen, „werd hij dood leuk in elkaar gehengst", zo constateerde officier van justitie Leeman. Advocaat mr. C. Boonman, die namens Faber was versche nen, vond dat justitie de zaak 'buiten alle proporties' trok. „Mijn cliënt mag niet via een achterdeur veroordeeld worden voor zijn partijlidmaatschap. Hij dreigt hierdoor zijn baan kwijt te raken en dan bereikt de officier precies het tegenoverge stelde van wat hij kennelijk wil. Hij heeft dan bij de volgende verkiezingen veel tijd om te fol- deren. Dat betekent dat hij full time CP-aanhanger en propa gandist wordt". Raadsman B. Schadd van Kusters was niet verschenen. Volgens hem heeft justitie een fout gemaakt door hem geen kopie van de dagvaarding te sturen. Hij kondigde aan bij het Hof het vonnis te zullen aanvechten. Veel kinderen kwamen om bij Nijmeegs bombardemen t in februari 1944 Bijna vijftig jaar geleden, op 22 februari 1944, werden Nijmegen, Arnhem, Deventer en En schede getroffen door zware bombardemen ten. Honderden mensen kwamen om het le ven. In Nijmegen wordt het bombardement op de stad volgende week herdacht met een expo sitie, die 'In het hart geraakt' heet. nijmegen margit spaak Het is rond het middaguur. Na een luchtalarm van een uur kunnen de inwoners van Nijmegen weer naar buiten. Niets wijst erop dat er een luchtaanval is geweest. Er gaan alleen geruchten: Arnhem zou gebombardeerd zijn. Daarom lopen de bewoners van de binnenstad naar het hoog ste punt van het centrum, de Lindenberg, om uit te kijken over de Betuwe. Nog geen vijf minuten later een enorme klap. Het centrum van Nijme gen wordt weggevaagd. Er vallen een kleine ne genhonderd doden, waaronder veel kinderen, te betreuren. In Arnhem, Enschede en Deventer vallen ook slachtoffers, maar hun aantal is veel geringer. De 67-jarige Nijmegenaar Jan Veldhoven ver loor bij het bombardement, dat qua omvang te vergelijken valt met het bombardement op Rot terdam, zijn broertje Herman, dat net elf was ge worden. Op de expositie 'In het hart geraakt' neemt het overleden broertje van Veldhoven een centrale plaats in. Allerlei spulletjes zijn er van hem te zien. Zoals een tekening van een bombarde ment, brieven van een vriendje, een bidptentje van zijn begrafenis en een zakboekje dat hij bij zich had toen de klap viel. Een granaatscherf is dwars door het boekje gegaan. „Herman zat in de binnenstad op school. Hij was net thuis, toen het luchtalarm af ging. Mijn oudere broer Gerard, die in Enschede studeerde, was ook thuis vanwege de carnaval. Toen na een uur het sein 'veilig' werd gegeven, hoorden we al gauw dat er geweldige rookpluimen boven Am- Herman Veldhoven overleed op 11-jarige leeftijd bij het bombardement in Nijmegen. foto anp hem te zien waren. Dus wij naar buiten, behalve mijn zusje, want die mocht niet van mijn moe der", herinnert Veldhoven zich. „Inderdaad zagen we op de Lindenberg rook kolommen, maar we hoorden ook vliegtuigen brommen. Gerard had een half jaar eerder in Enschede een bombardement meegemaakt en die schreeuwde: „Wegwezen, ze komen bom barderen. Rennen!" „Dat deden we ook. We wa ren net thuis toen we een enorme dreun hoor den. Mijn moeder vroeg waar Herman was. Wij dachten dat hij met ons was meegehold. Toen we hem misten, gingen we naar buiten en daar lag hij: vijftig meter van huis. Dood, zwaar ver minkt." Tegen alle voorschriften in brachten Jan Veld hoven en zijn broer Gerard hun dode broertje in een laken naar huis. De andere honderden slachtoffers van het bombardement werden ver zameld in de voormalige veilinghallen en kregen enkele dagen later een massagraf. Herman kreeg zijn eigen graf. „Mijn vader was net naar een klant toen het allemaal gebeurde. Hij kwam naar huis, was blij dat ons huis er nog stond. Mijn moeder nam hem mee naar binnen en vertelde wat er ge beurd was. Herman dood. En gek - ik kan dat nog bijna niet vatten - mijn vader begon meteen de zaken te regelen", herinnert Veldhoven zich. De kleine Herman kreeg een mis in de kapel van de Broeders van Maastricht, waar hij ook op school was geweest. De school en het klooster waren als door een wonder gespaard gebleven. „Na de begrafenis kwam mijn vader thuis, ging in een stoel zitten en is er negen maanden niet meer uit geweest. Een aanval van acute reuma die volgens de destijds zeer bekende professor Prick veroorzaakt kon zijn door een shock. De man kon echt helemaal niets meer. Na negen maanden wilde hij opeens fietsen en zowaar, enkele weken later was de reuma over. Nooit meer last van gehad tot 1977, toen hij stierf." Ook hijzelf en zijn broer Gerard liepen de eer ste dagen na het bombardement in een soort shocktoestand rond. „Er was ook een kleuter school van de nonnen in het centrum. Daar kwam een voltreffer op. Gerard en ik hebben een dag later stenen gesjouwd, omdat er nog levende kinderen onder het puin lagen. Er zijn er uitein delijk één of twee gered." Veldhoven werd een half jaar later, bij de bevrijding van Nijmegen, zelf door een granaatscherf getroffen en mist sindsdien een onderbeen. 'Bijna niet meer toevallig' noemt Veldhoven het feit dat hij tien jaar later zijn huidige vrouw leerde kennen. „Herman had een vriendje, Har- rie Mariens. Dat bleek haar broertje. Harrie was, toen het luchtalarm veilig blies, van school op weg gegaan naar het station. Ook het station werd vol geraakt. Harrie is daarbij omgekomen. Uit de klas van Herman en Harrie bleken zeven kinderen gedood te zijn bij het bombardement." Nu volgende week de herdenking is, steken ook alle theorieën over het bombardement de kop weer op. De meest gangbare is dat de gealli eerden steden in Duitsland wilden bombarde ren, dat niet konden door het slechte weer, te rugkeerden en hun bommenlast per ongeluk op Nederland afwierpen. Een fatale vergissing dus. Steeds vaker echter wordt gezegd dat'de geal lieerden op de heenweg naar Duitsland waren, naderden vanuit het noordoosten en een navi- gatiefout hebben gemaakt. Bij de gemeente Nijmegen heeft zich inmiddels een Amerikaan gemeld, die destijds aan boord van de bommen werpers was. Hij zou de gezagvoerder gewaar schuwd hebben dat men nog boven Nederland vloog, maar de gezagvoerder wilde niet luiste ren. Veldhoven: „Nu is het ook niet meer zo be langrijk. De laatste gaten in de stad zijn nog niet zo lang geleden gevuld met nieuwbouw. Waar het nu om gaat. en dat is de reden dat wij toe stemming hebben gegeven Hermans persoonlij ke bezittingen te gebruiken voor de expositie, is dat de generaties van na de oorlog zich er be wust van blijven dat er nooit meer oorlog moet komen. Dat oorlog geweldige gaten slaat in een gewoon gezinsleven, al klinkt aat misschien een beetje theatraal." Van Thijn bereid Rotterdammer te rehabiliteren den haag anp Minister Van Thijn is als hoog ste chef van de Binnenlandse Veiligheidsdienst BVD bereid een bijna levenslang werkloze Rotterdammer te rehabiliteren. De man verloor ruim veertig jaar geleden zijn baan omdat hij volgens de geheime dienst een communist was die als lid van een toenmalige vakbond propa ganda maakte voor de leer van Lenin. Dat heeft de Rotterdam mer altijd ontkend. In 1975 - kreeg hij gelijk, maar werk heeft A. Wilman nooit meer gekregen. De Tweede Kamer had er gis teren genoeg van. Van links tot rechts riepen de woordvoerders de bewindsman op om de 'on vergeeflijke blunder' van de BVD te herstellen. Van Thijn zegde toe met de fractievoorzit- ters te zullen bespreken op wel- ke wijze het verwoeste leven van de Rotterdammer nog enigszins kan worden opge fleurd. In een debat over het werk van de BVD zei Van Thijn ver der dat de daders van aanslagen op buitenlandse minderheden en hun woningen en winkels 'gelukkig' vrijwel altijd mensen zonder politieke doelstellingen zijn. Banden met extreem rechtse partijen hebben zij niet. Het aantal gewelddadigheden is sinds 1992 wel enorm toegeno men, vermoedelijk met wat er in Duitsland gebeurt als voor beeld. Het rumoer van enkele maan den geleden over criminele in filtratie in de politiek verstomde gisteren nagenoeg geheel. „Dat er een kolossale tijdbom onder ons democratisch bestel ligt, daar is geen sprake van. Itali aanse toestanden kennen wij niet", aldus Van Thijn. De ka merleden toonden nauwelijks nog belangstelling voor het on derwerp. Gay Krant neemt afstand van Hl V-onderzoek De Gay Krant heeft gisteren af stand genomen van het onder zoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne (RIVM). De conclusie van het RIVM was dat één op de twintig homoseksuele mannen in Nederland met het HIV-virus dat AIDS veroorzaakt, is be smet. Het onderzoek is uitgevoerd onder lezers van de Gay Krant, maar de krant zegt er na de start verder niet bij betrokken te zijn geweest. Ze is het niet eens met het uitgangspunt van de onder zoekers dat \ier procent van de Nederlandse mannen homo seksuele contacten zou hebben. Volgens de Gay Krant ligt dat percentage tussen de vijf en ze ven of misschien zelfs op tien. Volgens hoofdredacteur H. Krol is de onderzochte groep ook niet representatief voor alle homoseksuele mannen. In de eerste plaats omdat veel homo's met riskant gedrag de krant le zen vanwege het vele AIDS- nieuws dat erin staat. In de tweede plaats doordat degenen die op vrijwillige basis aan het onderzoek deelnamen, waar schijnlijk extra redenen hadden om een HIV-besmetting te vre zen. Projectleider H. Houweling van het RIVM-onderzoek zegt in een reactie dat in de uitkomsten juist correcties zijn aangebracht zodat het onderzoek wèl repre sentatief zou zijn voor alle ho moseksuele mannen. De ge hanteerde technieken zijn met Krol doorgenomen, aldus Hou weling. Hij noemde Krols visie op de representativiteit 'nieuw' en wil die graag met hem be spreken. Bonden willen 1,5 miljard extra voor onderwijs den haag anp Het nieuwe kabinet moet bijna 1,5 miljard gulden investeren in het onderwijs. Het geld moet worden besteed aan verminde ring van het aantal lesuren voor leraren, betere begeleiding van jonge en oude docenten, invoe ring van sabbatsverlof, meer medezeggenschap en een nieuw systeem van functie waardering. Dat wensenpakket presen teerden de onderwijsbonden ABOP en NGL. die sinds kort sa menwerken, gisteren voor de komende kabinetsperiode. Het eerste exemplaar van de notitie 'Meer ruimte voor onderwijs' werd aangeboden aan voorzit ter Andrée van Es van de com missie, die vorig jaar advies uit bracht aan minister Ritzen. Een groot deel van de wensen van de bonden komt overeen met dat advies.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5