Kind beslist zelf over ingreep arts Binnenland PvdA wil bezoek ministers aan Indonesië uitstellen Schuldeisers martelen wanbetaler urenlang Arafat ontbijt niet met Mandela VUT grote struikelblok voor CAO in metaal Raadsels blijven rond afkomst van An Liang Voetoverheveling zorgt voor verkiezingsruzie Algemeen Nederlands Persbure Nederlandse Pers A Christina 47 jaar wassenaar Prinses Christina is vandaag 47 jaar gewordenZe viert haar verjaardag in huiselijke kring. FOTO NATIONAAL FOTOPERSBUREAU Ohra beboet voor klantenwerf-actie arnhem Verzekeringsmaatschappij Ohra heeft een geldboete gekregen van duizend gulden voor een niet toegestane klanten- werfactie. In 1990 hoefden toekomstige klanten een jaar geen poliskosten te betalen. Bovendien heeft het bedrijf een boete ge- Icregen van vijfduizend gulden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar omdat eveneens in 1990 een gratis creditcard werd gekoppeld aan het nemen van een verzekering bij Ohra. Frauderende autohandelaren gepakt zwolle De politie van IJsselland heeft vier Zwollenaren aange houden die met een uitkering handelden in auto's. Inkomsten uit de autohandel werden verzwegen. De sociale dienst van Zwolle en de fiscus zijn voor een paar ton benadeeld. Dat heeft de politie IJsselland gisteren bekendgemaakt. Tijdens huiszoe kingen zijn tien auto's (waarvan een gestolen), twee vuurwa pens, administratie en geld in beslag genomen. Arnhemse pubers persten kinderen af arnhem Vier Arnhemse jongens van veertien tot zestien jaar zijn door de politie aangehouden voor afpersing en mishande ling. Het viertal wordt ervan verdacht elf keer jonge kinderen te hebben beroofd van geld en horloges onder bedreiging met een mes. Een veertienjarige jongen wordt ervan verdacht een meisje van zestien zwaar te hebben mishandeld. Het meisje werd zo hard geschopt dat ze twee dagen in het ziekenhuis moest wor den opgenomen. De politie denkt binnenkort nog meer jonge ren in deze zaak aan te houden. Klant wil schone zaak en kwaliteit utrecht De consument laat zich bij de keuze voor een super markt vooral leiden door de kwaliteit van de produkten. Op de '^vveede plaats komt de properheid van de winkel, gevolgd door liet niveau van de prijzen en de vraag of het prettig winkelen is. ,Dat blijkt uit een onderzoek onder 2.200 huishoudens door het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL). |Vlan in auto doodgeschoten Rotterdam In een geparkeerde auto aan de Rotterdamse Rönt- (genstraat is gisteren het levenloze lichaam van een nóg onbe kende man aangetroffen. Volgens de Rotterdamse politie is de man in zijn auto doodgeschoten. Een voorbijganger vond het lijk en belde de politie. Kabinet zwicht niet voor kritiek CDA en christelijke partijen Als er zwaarwegende redenen zijn, mag een kind tussen de twaalf en zestien jaar zelf een beslissing nemen over het al dan niet ondergaan van een medische behande ling. In principe ligt de toestemming bij ouders én kind. Minister Hirsch Ballin van justitie en staatssecretaris Si mons van volksgezondheid houden vast aan dit onder deel van het wetsvoorstel Geneeskundige Behandelings overeenkomst (WGBO). geven voor een behandeling. Zij zijn bang dat het gezag van de ouders over hun minderjarige kroost op deze manier wordt beperkt. Maar Hirsch Ballin bleef bij zijn standpunt dat kin- den haag anp Het CDA en de kleine christelij ke partijen willen liever de be paling in de nieuwe wet dat ou ders altijd toestemming moeten Vermist meisje uit Zaïre duikt op in Londen DEN BOSCH ANP Een 6-jarig meisje uit Zaïre dat op 9 februari spoorloos ver dween uit een asielzoekerscen trum in Den Bosch blijkt in Londen te verblijven. Ze is in Nederland opgehaald door haar vader, die twee jaar geleden in het Verenigd Koninkrijk politiek asiel heeft gekregen. Pogingen van de vader om zijn dochter vanuit Zaïre te la ten overkomen naar Londen lie pen op niets uit. Daarop regelde hij dat het meisje meereisde naar Nederland met een andere Zaïrese vluchteling, die zich voordeed als haar vader. Hij liet het meisje volgens afspraak op 9 februari achter bij een taxis tandplaats in de directe omge ving van het asielzoekerscen trum, waar het kind korte tijd later werd opgehaald door de vader. De vermeende vader restte vervolgens niets anders dan de verdwijning van het kind bij de politie te melden. Daarop be gon een uitgebreid onderzoek. Een via de televisie uitgezonden opsporingsbericht leidde uitein delijk tot de oplossing. Een Bel gische grensbeambte herinner de zich dat hij het kind had toe gelaten op de veerboot van Oostende naar Engeland omdat het niet beschikte over een identiteitsbewijs. Een nader ge sprek met de nep-vader leverde aansluitend voldoende informa tie op om de echte vader en het meisje op te sporen. De nepva- der wordt overigens niet ver volgd, omdat hij geen strafbare feiten heeft gepleegd, aldus de politie. deren in bepaalde situaties, bij voorbeeld als zij een geslachts ziekte hebben, kunnen worden behandeld zonder dat hun ou ders er iets van weten. De WD, D66 en Groen Links wilden nog een stapje verder gaan: zij vinden dat een kind van elf jaar met leukemie zelf moet kunnen beslissen of het een levensverlengende kuur wil ondergaan of niet. Volgens de fracties zijn juist kankerpa tiëntjes vaak vroeg oud en wijs genoeg om zo'n beslissing te kunnen nemen. De PvdA vindt dat de mening van zo'n ziek kind wel zwaar moet meewe gen, maar dat uiteindelijk de ouders de beslissing moeten nemen. Ook het kabinet vind dat kinderen onder de twaalf voldoende inzicht hebben in de eigen situatie om een dergelijke beslissing te nemen. In de WGBO worden de rech ten van patiënten op tal van ter reinen geregeld. Woensdag, tij dens de eerste behandeling van het voorstel, bleek al dat een ka mermeerderheid op hoofdlijnen instemt met het ontwerp. Dit betekent dat patiënten meer rechten krijgen. Medici worden verplicht allé informatie te ge ven over de behandeling en zij moeten straks voor elke medi sche handeling toestemming vragen aan de zieke. De Tweede Kamer stemt dinsdag over de WGBO. Het was gisteren de laatste keer dat Simons een wetsvoorstel verde digde. Na de stemming vertrekt hij naar Rotterdam als lijsttrek ker van de PvdA bij de komende gemeenteraadsverkiezingen. Sociale Dienst Amsterdam dicht wegens asbest AMSTERDAM ANP Het kantoor van de gemeente lijke sociale dienst aan de Mar- nixstraat in Amsterdam is van morgen gesloten, omdat tijdens werk aan de verwarming asbest vrijkwam. Dat leverde acuut ge vaar voor de gezondheid van de aanwezigen op. Volgens een woordvoerder is het asbest door een groot deel van het gebouw verspreid. Bij de GSD werken 150 mensen. Een speciaal be drijf werkt tijdens het weekein de door om de stof te verwijde ren. De GSD gaat maandag weer open. Vierdaagse bij V&D mogelijk bij nullijn den haag «anp Vroom en Dreesmann (13.500 werknemers) is bereid met de vakbonden te praten over in voering van een vierdaagse werkweek van 35 uur in plaats van de huidige 36-urige werk week. In ruil daarvoor moeten de bonden echter voor twee jaar de nullijn accepteren. Het effect van de arbeidstijd verkorting zal niet spectaculair zijn. Veel winkelpersoneel werkt in deeltijd. Voor die werkne mers verandert dus niets. Bo vendien stelt V&D dat leiding gevenden gewoon vijf dagen moeten blijven werken. Daarnaast wil de warenhuis keten het (deeltijd-)verkoopper- soneel flexibeler kunnen inzet ten. Als dat gebeurt, kan beter worden ingespeeld op drukke en minder drukke perioden in de winkels, hetgeen volgens V &D leidt tot een hogere omzet. CAO-onderhandelingen gaan volgende week door. V&D is niet het eerste waren huisconcern dat zich beraadt op invoering van de vierdaagse werkweek. Eerder deze maand bereikte KBB (Bijenkorf, Hema en Praxis) er al overeenstem ming over met de vakbonden. den haag anp 'Mensenrechten worden geschonden' vember 1991, na het bloedbad in de Oosttimorese hoofdstad Dili, zeker zestig overlevenden in ziekenhuizen hebben ver moord. Dat gebeurde door ze te vergiftigen en ernstig te mis handelen. Van Gijzel: „Als dit klopt is dat zo'n grove schending van de mensenrechten dat je vervol gens niet vrolijk naar Indonesië kunt gaan". Volgens Van Gijzel worden de mensenrechten in Irian Jaya, Aceh en Java ook ge schonden, zo blijkt uit rappor ten van de Verenigde Naties. Van Gijzel wil ook een wape nembargo instellen tegen Indo nesië. Hij verklaarde dat het Indonesische legér een verdedi gingsapparaat is dat ook als re pressiemiddel tegen de bevol king wordt ingezet. Volgens de PvdA'er is het in zo'n geval niet wenselijk dat vanuit de EU-lid- staten wapens aan Indonesië worden verkocht. De PvdA wil dat premier Lub bers en minister Kooijmans van buitenlandse zaken hun voor genomen bezoek aan Indonesië uitstellen. PvdA-woordvoerder Van Gijzel vindt dat Jakarta eerst opheldering moet geven over een aantal schendingen van de mensenrechten, zoals in Oost-Timor, Irian Jaya en Java. Een bezoek van Lubbers en Kooijmans aan Indonesië staat al enige tijd op de agenda. Een exacte datum is nog niet vastge steld, magr de verwachting is dat de twee bewindslieden eind maart naar Jakarta vertrekken. Van Gijzel vindt dat Jakarta eerst maar eens moet uitleggen wat precies op Oost-Timor is voorgevallen, ruim twee jaar ge leden. In de Britse krant Sunday Times en de Volkskrant versche nen deze week berichten dat de Indonesische militairen in no- Vergissing CD in 'groen' voordeel PURMEREND NPA De Centrumdemocraten roe pen de inwoners van Pur- merend op bij de gemeente raadsverkiezingen op Groen links te stemmen. Op zowel het concept-gemeenteraads programma als de verspreide strooifolders staat de tekst 'Stem lijst 5'. En dat is het lijstnummer van Groen- Links. CD-lijsttrekker Van der Plas laat weten dat de strooi- folder nog over was van de vorige gemeenteraadsverkie zingen, toen de CD wel op lijst 5 stond. Een gemeente woordvoerder reageert laco niek op het 'foutje'. „Als je je zelf als dom wilt afficheren, dan moet je het zo doen." rotterdam anp Het arrestatieteam van de Rot terdamse politie heeft vijf man nen aangehouden wegens de gewelddadige ontvoering van een 42-jarige Rotterdammer. Het slachtoffer werd bewerkt met stroomstoten, er werden si garetten in zijn gezicht uitge drukt, hij werd geschopt en ge slagen en zelfs werd een stuk uit zijn oor gebeten omdat hij een schuld van enkele duizenden guldens bij het vijftal niet had voldaan. De ontvoering had twee we ken geleden plaats. De vijf ver dachten belden aan bij de man. Toen hij opendeed werd hij meteen in elkaar geslagen en bewerkt met een stroomstoot apparaat. De man had geen geld in huis. Daarop besloten de vijf zijn televisietoestel en ste reotoren mee te nemen. Ook wilden ze zijn auto hebben, maar die had de Rotterdammer uitgeleend. De man werd mee- Bonden bereid tot nullijn in 1994 den haag anp Ondanks toezeggingen over en weer lijkt er nog niet veel schot te zitten in de onderhandelin gen voor een nieuwe metaal- CAO. De bonden lieten gisteren weten dat ze bereid zijn tot de nullijn. De werkgevers besloten daarop hun voorstel te laten vallen om bij ziekte het loon nog maar tot 90 procent netto aan te vullen. De grootste kloof tussen bei de partijen is en blijft de SUM. de VUT in de metaal. De vak bonden willen nu geen lange- termijnafspraken maken over vervroegde uittreding, al zijn ze bereid tot een geleidelijke af schaffing van de regel dat ie mand na 40 dienstjaren met de SUM kan. De werkgeversorga nisatie FME wil deze regeling binnen een jaar afschaffen. Ver der wil de FME de uitkerings hoogte van degenen die op 60- jarige leeftijd uittreden in drie jaarlijkse stappen verlagen van de huidige 87.5 procent van het netto-salaris naar 80 procent. Wie vanaf 61 jaar met de SUM gaat. houdt 87,5 procent netto. Als niets verandert in de SUM. stijgt de SUM-premie van de huidige 7,5 tot boven de tien procent, aldus de FME. Beide partijen vinden dat zij hun oorspronkelijke voorstellen voldoende hebben aangepast. Van elkaar vinden ze dat abso luut niet. Half maart zal duide lijk worden of werkgevers en vakbonden alsnog tot elkaar kunnen komen. Politie speurt al twee maanden: den haag Wat ongemakkelijk keken PLO-voorzitter Arafat en ANC-leider Mandela vanmorgen even na zeven uur in het Haagse Catshuis in de camera's. Arafat kwam bij Mandela ontbijten, was de bedoeling. Maar van gezamen lijk eten kwam niets: wegens de Ramadan, de vastenmaand in de islamitische wereld, weigerde Arafat een hap tot zich te nemen. Waarover de besprekingen gin gen werd niet bekendgemaakt. Arafat en Mandela hebben elkaar de afgelopen jaren vaker ontmoet. Mandela was hier voor een televi sie-actie gisteravond ten bate van de Zuidafrikaanse verkiezingen. Deze actie leverde ruim vier mil joen gulden op. Arafat overlegt vandaag met de Nederlandse re gering over de steun van onge veer veertig miljoen gulden voor verbetering van de infrastructuur in de Gazastrook. FOTO NPA rotterdam anp Er wordt al twee maanden ge speurd, maar de Rotterdamse politie weet nog steeds niet waar het 9-jarige Chinese meis je An Liang vandaan komt en wie haar ouders zijn. An Liang werd in december gevonden op de speelgoedafde ling van een Rotterdams waren huis. Ze had een briefje met daarop haar naam, leeftijd en een stapeltje kleren bij zich. An Liang zit in een opvangcentrum in Den Haag. Ze spreekt nauwe lijks, op een paar Chinese woordjes na. „We dachten eerst dat ze autistisch was, maar vol gens de psychiater die haar be geleidt, is ze gewoon achter in haar ontwikkeling. Ze heeft het niveau van een 5-jarige", zegt de politie. An Liang heeft al een paar Nederlandse woordjes zoals doei geleerd. De Rotterdamse politie heeft de afgelopen maanden van alles geprobeerd om de herkomst van An Liang te achterhalen. Er genomen om zijn wagen op te halen. Onderweg werden siga retten in zijn gezicht uitgedrukt en werd hij bedreigd met een vuurwapen. De rit eindigde bij een café in Rotterdam-West. Daar liet het slachtoffer zich uit de rijdende auto vallen. Hij vluchtte een ca fé in. Daar aanwezige vrienden van hem raakten vervolgens slaags met de ontvoerders. Ze raakten licht gewond toen op hen werd ingereden met een auto. Toen de politie was gearri veerd, waren de vijf mannen verdwenen. De verdachten, variërend in leeftijd van 23 tot 27 jaar, zijn allen Rotterdammers. Ze zijn de afgelopen dagen na uitgebreid onderzoek aangehouden. Het slachtoffer moest na zijn hache lijke avontuur twee dagen in een ziekenhuis verblijven. Ver volgens moest hij onderduiken na tal van bedreigingen door de vijf ontvoerders. Brinkman weigert gas terug te nemen na verwijten PvdA den haag anp De eerste verkiezingsruzie is een feit. PvdA-fractievoorzitter Wöltgens riep zijn CDA-collega Brinkman gisteren op om een felle aanval woensdagavond op de PvdA 'recht te zetten' om te voorkomen dat de verkiezingscampagne 'een beden kelijk niveau' krijgt. Maar Brinkman wei gerde dat gisteravond tijdens een spreek beurt in Amersfoort. Inzet van de ruzie is het ook door de PvdA gesteunde WD-voorstel om het kostwinnersvoordeel in de belastingen af te schaffen. Volgens Brinkman betekent dit niet alleen voor een groot aantal al leenverdieners, maar ook voor AOW'ers en andere uitkeringsontvangers een koop krachtverlies van bijna 150 gulden per maand. Hij riep PvdA-lijsttrekker Kok daarom woensdag op die PvdA-steun 'in buurten met veel uitkeringsgerechtigden uit te leggen'. Volgens de indiener van het voorstel, WD-kamerlid De Korte, slaat Brinkman echter volledig de plank mis. De WD wil een einde maken aan de zogeheten voetoverheveling, waarbij niet-werkende partners (veelal huisvrouwen) hun belas tingvrije voet van bijna 6.000 gulden kun nen 'overhevelen' naar hun verdiende echtgenoot. Die krijgt daardoor een extra belastingaftrek van 6.000 gulden. Als de vrouw een kleine deeltijdbaan neemt, ge bruikt ze de belastingvrije voet zelf. De eerste paar duizend gulden die ze ver dient, leveren daardoor geen extra gezins inkomen op. Dat i^ een rem om te gaan werken, denken WD, PvdA, D66 en Groen Links. Deze partijen willen daarom de voetoverheveling afschaffen en het vrijko mende geld gebruiken voor een vaste af trek voor kinderopvang van eveneens 6.000 gulden per jaar. Als dat voor ieder een zou gaan gelden, zouden alleenver- Premier Lubbers en fractievoorzitter Brinkman z CDA-bijeenkomst in De Flint in Amersfoort. dieners zonder kinderen er honderden guldens per maand netto op achteruit gaan, maar ook bejaarden en veel uitke ringsontvangers. De AOW en de bijstand zijn namelijk gekoppeld aan het netto-minimumloon. Omdat een alleenverdiende kostwinner van een gezin het uitgangspunt is van het minimumloon, wordt er bij de berekening van het netto-minimumloon uitgegaan van voetoverheveling door de niet-wer- kende partner. Wordt die voetoverheve ling geschrapt, dan valt het netto-mini mumloon een kleine tweehonderd gulden lager uit dan nu. De AOW en de meeste bijstandsuitkeringen zouden navenant da len. De WD stelt echter dat de voetoverhe veling met ingang van volgend jaar alleen moet worden geschrapt voor iedereen die dan achttien jaar wordt. Voor mensen die nu ouder zijn dan achttien jaar, verandert er niets. Het sombere koopkrachtplaatje van Brinkman klopt dus ook niet, stellen WD en PvdA. In zjn brief aan Brinkman schrijft Wölt gens aan te nemen dat 'wat als een be schuldiging richting PvdA klonk, onbe doeld een verkeerde voorstelling van za ken is geweest. Als er inderdaad sprake is van een verspreking, dan lijkt het mij een kleine moeite een en ander recht te zetten. Daar nodig ik je dus nu voor uit'. De CDA-lijsttrekker zei in Amersfoort dat ook hij net als Wöltgens geen gehakke tak en gekissebis wil in de verkiezings strijd. „Die aantijging van Wöltgens vind ik ook een beetje flauw", aldus Brinkman. „Want Wöltgens is begonnen met ons te verwijten dat wij werkgelegenheid willen stimuleren over de ruggen van de WAO'ers. Ook dat is niet ecnt fair." werden oproepen geplaatst in kranten in Nederland en in En geland verschijnende Chinese kranten. Op een gegeven mo ment dacht de politie houvast te hebben aan de schoenen van het meisje. Die zijn gemaakt bij een fabriek in Bleiswijk die een goede administratie bijhoudt. Het spoor liep echter dood. want geen enkele winkelier bleek zo'n paar schoenen aan een Chinees gezin te hebben verkocht. De politie hoopt op informa tie uit de Chinese gemeenschap in Nederland. Omdat Chinezen gek zijn op vechtfilms heeft de politie op de aanloopstrook van de films een oproep geplaatst over An Liang. De video's zijn ook in België, Frankrijk en Duitsland te zien. De politie vermoedt dat de ouders van An Liang illegaal in Nederland wa ren of zijn. „An Liang staat niet ingeschreven in het bevolkings register of als leerplichtige. Offi cieel bestaat ze niet." Vijf jaar cel voor moord op gestoorde man GRONINGEN ANP Een 28-jarige man uit het Gro ningse Finsterwolde is gisteren veroordeeld tot vijf jaar cel en TBS met dwangverpleging voor het doodmartelen van een psy chiatrisch patiënt. De eis was acht jaar en TBS. De man was de leider van een groepje van vier mannen die in de nacht van 6 op 7 augustus vorig jaar een 29-jarige patiënt van het psychiatrische zieken huis Groot Bronswijk in Wagen borgen zo ernstig mishandelden dat hij aan de gevolgen daarvan overleed. Het slachtoffer werd eerst door zijn kameraden op gehaald uit het ziekenhuis. In de woning van een van de ver dachten is de patiënt uren ge schopt, geslagen, naakt in een badkuip ondergedompeld en van de trap gegooid. Daarna werd hij, in coma, gedumpt in een bushokje voor het zieken huis. Daar werd hij de volgende ochtend dood gevonden. Een 21-jarige Finsterwolde- naar kreeg wegens medeplich tigheid twee jaar. De rechtbank ziet af van een door de officier geëiste TBS met dwangverple ging. omdat die volgens een psychiatrisch rapport onnodig en zelfs schadelijk voor de man wordt geacht. Twee Winschote naren van 21 en 37 kregen cel straffen van 2,5 en een jaar. Te gen hen was eerder drie en twee jaar geëist. De vier hebben ver klaarden dat ze het slachtoffer niet wilden doden maar alleen een lesje leerden omdat hij al betaalde drugs niet afleverde.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3