999 Markus Wasmeier rekent af met ziekenhuisverleden Smirnov streeft onder verschillende vlaggen vergeefs naar goud Olympische Winterspelen Burgemeester Odd Aspeli van Hamar ontmoet schonen der aarde Los van moeder aarde Ski-loopster Egorova: Zwijgen is goud Kerrigan en Harding spelen stommetje - VRIJDAG 18 FEBRUAR11994 OS OP TV VANDAAG 17.25-22 30 Did 2 Hoogtepunten van vandaag, ijshockey (Finland-Oostenrijk), kunstoren op de schaats (ijsdansen, verplichte elementen) en ijshockey (Tsjechië Noorwegen). 17.30-18.00 EURO Special met alle in 19 00-22.00 BBC 2 Samenvattingen van kunstrijden op de schaats (i|sdan- sen). rodelen (tweemans), ijshockey (Rusland Duitsland en Finland-Oosten rijk), biathlon 15 km vrouwen), schaat sen 1000 m. mannen en Noordse com binatie 19.00-22.15 EURO Kunstrijden op de schaats: ijsdansen, verplichte elemen- 20.30-20.55 Ned 2 Hoogtepunten van de dag 21.00-21.55 Ned 2 IJshockey Finland- Oostenrijk (samenvatting). Tsjechië Noorwegen en kunstrijden op de schaats (ijsdansen. verplichte elementen). 22.15-22.45 Ned 2 Studio Lilleham 22.50-23.25 Ned 2 IJshockey Tsje chië Noorwegen (samenvatting) en ktinstri|den op de schaats (ijsdansen, verplichte elementen). 00 00-00.30 EURO Special met alle in fórmatie 01.00-02.00 EURO IJshockey: Duits land Rusland. 02.00-03 .00 EURO Kunstrijden op de schaats: i|sdansen, verplichte elemen- 03.00-03.30 EURO Special met alle in formatie. 04.00-06.00 EURO Noordse combina tie; skispringen 90m. WINTERSPELEN lunyady (Oos) 4.18,1 (Lux) I 33,07, 5. P, 1.33,37,8 Alphand i, 2. Slo|ko (Can), usiris (GBr), 8. Boi -owning (Can). SKILOPEN Camazzola en Mansi. Strafmirtu- Zwedcn 1-7 (0-3 1-2 0-2) Doelpun Zweden Hansson 2, Loob, Fors berg. Oersnkog, Johansson en Stillman; Frank nj« Lemarque. Strafminulen. Frankrijk 19, Stalen: Rolslon 2 en Marchant. Straf- 4, Verenigde Staten 14. 3-5 (15-6), 2. Canada 3-5 e 3-4 (17-11). 4. Verenigde I, 5. Frankrijk 3-1(6-14), 6 1: Canada I 3 6). 3. Slowal Italië 4^0 (7-21) Toch jammer, dat hij op 'Yes' en 'No' na geen woord over de grens spreekt. Odd Aspeli kan zich wel voor zijn kop slaan, dat hij vorig jaar de spoedcursus Engels niet heeft afgemaakt. De burgemeester van Hamar komt nu niet ver met zijn voor buitenlanders onbegrijpelijke Noorse ge brabbel. Maandag, toen de 500 meter in het Vikingskipet werd verreden, zat Aspeli maar anderhalve meter bij Hillary Clinton vandaan. Hij durfde haar niet aan te spreken, want de eerste vrouw van de VS kon de eerste man van I lamar toch niet verstaan. Bovendien heeft het ministerie van buitenlandse zaken hem dringend verzocht om zich wat afzijdig te houden als hoge gasten de schaatshal be zoeken. Aspeli kan en mag zich wel onderhouden met de Noorse koning. Het hoogtepunt tot nog toe? Aspeli noemt niet de pres taties van landgenoot Koss. Nee, dat was het bezoek van Flojo Griffith tijdens de sprint van Dan Jansen. Hij had meer oog voor de Amerikaanse schoonheid dan al dat ge- schaats. „Tsjonge, wat is dat een mooie vrouw." Aspeli (voormalig typograaf bij Hamar Arbeiderblatt, lid van de Noorse Labour Party) is nu twee jaar burge meester van zijn geboorteplaats. Zoals elke inwoner van Hamar is hij opgegroeid met het schaatsen. En met Ne derlandse schaatsers. ,,Ik heb vroeger Kees Broekman en Anton Huiskes vaak zien rijden. Hamar en Nederland hebben een band. Met Heerenveen is die zelfs heel nauw. Begin deze week was mijn collega De Jonge van Heeren veen mijn speciale gast." Aspeli wrijft zich in zijn handen, dat 'Skategate' juist in zijn Hamar, waar ook het olympisch kunstrijden plaats vindt, zijn ontknoping krijgt. De affaire tussen Kerrigan en Harding zorgt voor een enorme gratis publiciteit. Met name in Amerika. De naam Hamar valt dagelijks in mil joenen huiskamers 'all over the world' te beluisteren. „Reken maar, dat dat goed is voor het toerisme." Vorig jaar bezochten 400.000 mensen het dorp aan het mooie Mjösa Meer. Driekwart daarvan bezocht de schaatsarena. „ledereen moest tien kroon betalen. Lever de dus drie miljoen kronen (=ongeveer 1 miljoen gulden, red.) op. Dat steken we weer in de exploitatie van de hal. Op die manier hoeven onze 28.000 inwoners niet bang te zijn voor belasting-maatregelen, als de Spelen voorbij zijn en wij met een dure accommodatie blijven zitten. Bovendien betaalt de regering zeker de eerste jaren Aspeli is een gelukkig mens. De pers zorgt voor recla me. de schaatsfans houden zich gedeisd. Koss haalt het goud binnen en soms kan hij bijna een beroemdheid aanraken. Wat wil een burgemeester nog meer? Engels spreken. 'Misschien had God nog iets goed te maken met mij <1.28,28, 4.29,31, ALPINE SKI .32,53, 2. Moe oo) 1.32,93. 4 Zijn ski's veroordeelden hem bijna tot de rolstoel. Het heeft lang geduurd voor Markus Wasmeier de crash van 1987 kon vergeten. „De jongeren riskeren meer en zijn sneller, omdat zij nog niet weten hoe het in het zieken huis is." Wasmeier, de 30-jarige Duitser, kent de risico's als geen ander. Sinds gisteren herinnert hij zich echter vooral hoe het in het paradijs is. Op de verjaardag van Tommy Moe (tweede), op het Noorse feest van Kjetil-An- dre Aamodt (derde), nam 'Sunnyboy' Wasmeier brutaal plaats in de schijnwerpers als olympisch kampioen. nooit meer snel genoeg. „Ik heb veel meegemaakt sindsdien", keek hij terug na zijn sensatio nele zege in de super G, een mix van afdaling en reuzenslalom. „Ben uitgelachen en afgeschre ven. Maar ik heb het verleden kunnen vergeten. Nu is mijn ge luk compleet." Zes maanden bracht hij in 1987 door in een gipskorset, na dat hij bij een zware val twee KUNSTRIJDEN NPA-VERSLAGGEVER JÊfSFjÊÊ De 'Ex-We' wordt Wf.MJl hij spottend ge- noemd, de ex-we- reldkampioen. In Ski-tpringen 1985 verblufte hij de ski-wereld door in Bortnio de reuzensla lom te winnen. Daarna ging het bergafwaarts met Wasmeier, en Ervaren kunstrijders gaan af De Russische kunstrijder Alexej Oermanov voert na het techni sche programma verrassend de rangschikking aan in het olym pische mannentoernooi. De winnaar van het EK- en WK- brons hield vooralsnog de Ca nadees Elvis Stojko en de Frans man Philippe Candeloro achter zich. De helden van weleer konden in het Amphitheater van Hamar niet aannemelijk maken waar om ze toch weer besloten heb ben de kunstschaatsen aan te trekken voor eeii rentree op amateurniveau. Viervoudig we reldkampioen Kurt Browning uit Canada viel het hardst te gen. Zijn dramatische optreden, in de slechte zin van het woord, resulteerde slechts in de voorlo pige twaalfde plaats. De olympische kampioenen van 1988, Brian Boitano (VSt), en 1992, Viktor Petrenko (Oek), kwamen nauwelijks beter voor de dag. Ze werden respectieve lijk achtste en negende. Browning had niet, zoals zijn befaamde tegenstanders, moei te met de axel, maar smakte bij de drievoudige flip tegen het ijs. De aansluitende dubbele axel ging ook mis. waardoor zijn korte kür de grauwe middel maat niet ontsteeg. Boitano en Petrenko faalden bij de drievou dige axel, de koningssprong van de kunstrijders. De Amerikaan ging onderuit, de Oekraïner bleef met hangen en wurgen net op de been. PROGRAMMA 15.00 IJshockey Lillehammer Duitsland R land A 17.30 GjöviR Finland Oostenr.|k A 20.00 Lillehammer Tsiechiè - Noorwegen A rugwervels had gebroken. Mis lukte seizoenen beleefde hij, zonder successen en sponsor contracten. „Maar zo lang ik niet op mijn sterfbed lig. krijgt niemand mij eronder", zei hij In zijn leven hebben zwart en wit elkaar altijd afgewisseld. Zijn vierde plaats bij de Olympi sche Spelen van Albertville be tekende een come-back, maar hij miste daar wel op een paar honderdsten een medaille. De victorie in de Super G volgde op de slechtste afdaling uit zijn loopbaan (38ste). Het mooiste moment sinds tijden kon hij niet delen met zijn vrouw. Was meier: „Mijn zoon krijgt zijn eerste tandjes, daarom kon ze het appartement in Lilleham- mer niet verlaten. Maar het geeft niet. Ik heb de afgelopen periode geleerd dat er meer is dan alleen sport." Het werd hem dan ook verge ven dat hij het olympisch skiën opnieuw op zijn kop zette. Ein delijk zouden de Noren moeten toeslaan op de berg Kvitfjell. Maar niets hoor, gouddelver Aamodt moet het voorlopig doen met troostprijzen. „Dat is een klap in mijn gezicht", sprak de held ontluisterd. Eindelijk zou Mare Girardelli zijn carrière moeten bekronen met de hoogst denkbare titel. Maar voor hem was niet eens een plaats op hei erepodium gere serveerd. Alleen Tommy Moe deerde het niet dat hij met acht- /honderdste werd verslagen door een outsider. „Ik gun het Markus wel. Hij heeft al zo veel pech gehad.". Wasmeier is een aangenaam mens, positief ingesteld, spon taan. Luistert naar Mozart, dr inkt een biertje en is gelukkig met wat hij heeft. Aan de slech- 10.30 Noordse Combinatie Lill 11 00 Ski Kvitfieit Afdaling vro 12 30 Skilopen LiUehammer 1 14.00 Schaatsen Hamar 500 r Markus Wasmeier zette op de Super G het klassement weer eens op zijn kop. foto ef te tijden wilde hij niet meer te- stige vreugde die lang niet alle schien had God nog iets goed rugdenken. „Dit is een droom", kampioenen siert. Dan tot be- te maken met mij." riep de kampioen. Met een em- sluit, vrolijk en oprecht: „Mis- Ljubov Egorova praat zo zacht, dat ze altijd lijkt te fluisteren. Voor een olympisch kampioene met vijf gouden medailles en drie zilveren, zou zij best wat meer geluid mogen maken. Maar gistermiddag, amper om hangen met haar tweede gou den plak in Lillehammer. sprak de Russische skiloopster bijna helemaal niet meer. Egorova werd gevraagd of zij het voor beeld van Johann Olav Koss wil de volgen en haar winstpremie zou afstaan aan Olympic Aid. Ai, daar had zij nog niet over nagedacht. „Maar zij zal het overwegen", vertaalde de tolk. Koss heeft wat over de atleten afgeroepen door 70.000 gulden te schenken voor het olympisch fonds dat landen in nood helpt. Egorova heeft het al niet breed, sinds de Russische sport zich zelf moet bedruipen. Ze was juist van plan om een gezin te stichten. Maar mocht ze ertoe besluiten, dan dwingt ze in elk geval het IOC ook in de buidel te tasten. Het olympisch comité beloofde elk bedrag te verdub belen. Hartsvriendinnen Manuela di Centa kreeg vleu- Lillehammer '94 gels toen zij hoorde dat Stefania Belmondo op een bronzen po sitie lag. Dat zal niet toevallig zijn geweest. De twee Italiaanse sterren van het ski-lopen zijn bepaald geen hartsvriendinnen. Di Centa heeft kort. donker haar, is de dertig gepasseerd en explosief. Belmondo is een 25- jarige blondine en introvert. Het schijnt dat het duo niet samen in een auto kan zitten, noch sa men op een foto wil staan. Dat ontkende Di Centa heftig. „Wij gaan heel normaal met elkaar Voettocht Het LOOC (Lillehammer Olym pisch Organisatie Comité) is verontwaardigd over de gemak zucht van de fans. Rond de bus halte naar het Birkebeinerensta- dion ontstonden gisterochtend lange rijen wachtenden. „Maar het is dan ook de bedoeling", wierp Tore Idsoe van de afde- lingTransport tegen, „dat de toeschouwers het laatste stuk te voet afleggen. De bussen zijn bestemd voor gehandicapten en ouderen." De fans zijn uitermate sportief en trotseren zonder klagen de kou. Waarom zij zich echter te voet naar het sensationele ski lopen moeten begeven, zien de toeschouwers niet in. „Ons sys teem is daar echter wel op ge baseerd", aldus Idsoe. „Per slot van rekening is het vanuit het centrum van Lillehammer slechts drie-kwartier lopen door de natuur." Het Amerikaans Olympisch Co mité heeft de organisatie in Noorwegen gevraagd de trai ningstijden van de kunstrijd sters Nancy Kerrigan en Tonya Harding aan te passen. De Amerikanen verbazen zich er over nog geen uitsluitsel te heb ben gekregen. „De organisatie had beloofd de mogelijkheden te bestude ren, maar we hebben er niets meer over gehoord", klaagde Mike Moran, perschef van het Amerikaanse team. „Helaas, nu moeten ze maar gezamenlijk trainen. Het is niet anders." Kerrigan en Harding oefen den daardoor gistermiddag tus sen 12.35 en 13.10 uur geza menlijk. Kerrigan was 6 januari het slachtoffer van een aanslag, waarbij haar Tonya Harding (links) en Nancy Kerrigan keuren elkaar geen blik waar dig tijdens een gezamenlijke training op het ijs van Hamar. foto epa gelijk betrokken was. De twee kunstrijdsters liepen elkaar woensdag in het olympisch dorp twee keer tegen het lijf, maar wisselden geen woord. LILLEHAMMER PAUL BERKHOUT NPA-VERSLAGGEVER Voor welke vlag Vladimir Smirnov ook strijdt, geen leidt hem naar goud Smirnov stond pal voor de Sovjetunie feMÉ (1988), het Gemenebest van Onafhan- Croïs-couotry kelijke Staten (1992), en nu voor ka zachstan. Maar één van de beste skilo pers wacht nog steeds op een olympische titel. „De kleur van de vlag zal niet de reden zijn", zei Smirnov, in het Zweeds, zijn toekomstige vaderland. „Ik ski voor Kazachstan, maar mijn genen zijn Russisch. Ik voel me een wereldburger. Misschien moet mijn hart in drieën gedeeld worden." Smirnov hulde zich na zijn zilveren plak de 10 km klassieke stijl in een zwart pak met stropdas. Het was niet om zijn missie ten grave te dragen. Het vloekte echter bij de woesteling, die zich vol woede door de sneeuw worstelt. Bij de krachtmens die opgroeide aan de grens met Siberië, in strenge kou en armoede. Bij de avonturier die. samen met zijn kameraad Ve- gard Ulvang, bergen beklom in Mongolië en daar in een cel belandde. Die wekenlang per kano door de wildernis trok. Deze Smirnov kan soms ook een keu rige familie-man zijn, iemand die zich verontschul digt voor het feit dat het Kazak hem niet machtig is. „Mijn hele leven heb ik Russisch gesproken, daar voor moet u begrip hebben." In het Birkebeierenstadion versperde Björn Dae- hlie hem gisteren in de sprint de weg naar goud. De supporters die de 'loipe' omzoomden, treurden met .Smirnov mee. De Kazak is geliefd in Noorwegen. Sinds hij vorig jaar bij het wereldkampioenschap in Falun (een wereldtitel ontbeert hij eveneens) twee maal een stap te laat kwam, hoopt iedereen dat het lot Smirnov nu eens gunstig is gezind. Destijds was hij zwaar in het nadeel. Zijn ski's gle den veel minder dan die van de Vikingen, bovendien ploeterde hij 's zomers en 's winters alleen door de wereld. „Ik verloor trainingsdagen omdat ik steeds achter een visum aan moest hollen, was nooit zeker of het juiste vliegtuig op het juiste moment zou ver trekken." Inmiddels heeft hij steun gezocht bij een professioneel team en woont hij met vrouw en kind in Zweden. „In Kazachstan had ik als ski-loper geen toekomst. Er waren geen voorrechten en slechts on zekerheden." De omwenteling, de zoveelste verande ring, leverde dit seizoen zeges in vijf van de zes World Cup-wedstrijden op. Opnieuw lijken de kan sen echter klein dat hij Daehlie in een kampioen schap kan verslaan. Smirnov was niet de enige verliezer in de sprint. Vegard Ulvang imponeerde niet, hij werd zevende. De kampioen op de 30 kilometer vrije stijl, Thomas Alsgaard, kan in de klassieke stijl (niet schaatsend maar lopend) duidelijk nog niet zo goed uit de voe ten. Zij zullen ook in de resterende afstanden op Daehlie stuiten. Smirnov, een gevoelsmens, maakt zich geen zorgen. „Alle mensen streven doelen na. dat is de zin van het leven. Mijn doel is olympisch goud. Maar niet altijd slagen wij."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 24