Voormalig huisarts wil halsband topcrimineel Kandidaat Miss Universe: schoonheid met verstand De kolenkachel: een kluisje met goud Het Gesprek van de Dag 'Ongeluk verbaast me niet' :nezende poëzie Ter Veld 'terug in politiek' a: :tscore s) LEIDEN? Roofs: tijdelijk dak boven het hoofd j 18 FEBRUAR11994 jrouw in iedere haven en lie wereld rondreizen. De p van iedere avontuurlijk Jtelde kerel. Maar als het hat, gaat het ook goed üe met regelmaat terugke- b berichten als 'container chip geslagen' bewijzen Ie bent als bemanningslid eleverd aan de kaptein. En )t er hele slechte tussen zegt de Leidse machi- lans Quirijns. Vijf jaar lang hij stormen getrotseerd op rste oceanen, dag was het weer zo ver. iit de Bahama's afkomstig Verloor op de Noordzee ïdkisten. En wie herinnert de gifzakjes, ook van een jn de Noordzee afgesla- niet meer? „Het is niet zo nd dat er hier voor de kust ongelukken gebeuren", lans uit. En hij kan het we- daar liefst vijf jaar van zijn i heeft hij doorgebracht •oord van schepen. Vol- hem onderschatten veel eins het kanaal. „Stel je dat een schip van Parijs Marseille moet varen. Daar zó'h schip ongeveer een •ver. Als het mooi weer is, it een kapitein vaak aan at zo blijft en neemt de iheidseisen niet meer zo in acht. Maar er is geen erraderlijker dan de dzee. Het weer slaat hier ïn een minuut om. En als ntainers dan niet goed itten, kunnen ze zo over- Leidse machinist: boord slaan. Met alle gevolgen van dien." Bovendien, zegt hij, wordt er vanuit de rederij veel druk uit geoefend op een kapitein. „Het bedrijf moet winst maken, dus wil de rederij dat ieder schip vooral veel containers vervoert. Als de kapitein dan geen rugge- graat toont en met een te volbe- laden schip uitvaart, wordt het heel gevaarlijk aan boord." Een reis van Singapore naar Afrika staat hem wat dat bedreft nog vers in het geheugen. Het schip was zo volgestouwd dat de stuurlui vanaf de brug niets an ders zagen dan de kisten. Wat er vóór hen gebeurde konden ze niet zien. „Toen we in Singapore de ha ven binnenliepen, waarschuw de een loods de kapitein. Die zei: Kapitein, met zo'n vracht komt u hier nooit meer bin nen." Daarna is het schip echter nog met dezelfde vracht naar Afrika vertrokken. „Toen we daar aanmeerden, heb ik tegen ui a day, keeps the doc- - Vrij vertaald: Één ge- rdag, zeg de dokter «iedag! Dat wordt bin- de slogan in de Britse ?n« eidszorg. Twee onder zie yan de Bristol Universi- n in een onderzoek uit- t- A |dat het lezen van poë- ;en ssies kan genezen. Wie o cht van Browning of zich neemt, hoeft P o -er aan de aspirine of p I uilizers. Een enorme n g voor de Britse ge- -n dszorg, volgens A. Ma- The British Medical Kat ion. ar jndt de Leidse dichter jenegracht. „Je kunt ressie niet genezen met i. Daarvoor zijn medi- odig. Maar misschien n ze wel dat bij mensen iikt zijn dat gevoel een fordt weggenomen door nvan gedichten. En dat uurlijk weer wel. Net duisteren naar muziek ken naar een film je tspanning kan bieden. m poëzie anti-depressief 1 Kten, zou er geen dichter ipressief zijn. Nou, je in gedichten eens goed lit zijn bakerpraatjes, net praatjes als zou je door nt en aan bloemen geen he ainnen krijgen." ïou me ten goede, ik tuurlijk niet hoe die >P Britse onderzoekers tot hun conclusie zijn gekomen. Ik zou dat onderzoek wel eens willen zien. Je hebt overigens hier wel een inrichting die werkt met poëzietherapie, maar dat werkt niet echt. Als je een depressie hebt, lukt het lezen van poëzie trouwens niet. Je bent dan niet geconcentreerd genoeg. Nee, onzin. Net zoiets als dat je van kleien in een zak beter zou wor den." „Het zou fantastisch zijn als het waar was", zegt de dichter An ton Korteweg vanaf zijn direc teurszetel in het respectabele Letterkundig Museum. „Ik vraag me alleen af hoe je zo'n onderzoek aanpakt. Ik denk al leen dat iemand die altijd naar pillen grijpt niet ineens poëzie gaat lezen. En daardoor wordt het allemaal een beetje gratuit. Wat? Is er ook een poëziethera pie? Dat lijkt me krankzinnig. Ik zou nog liever naar pillen grij pen dan verplicht poëzie gaan lezen. Ik kan er wel in komen dat iemand als hij somber is poëzie gaat lezen en dat hij, om met Bloem te spreken, daarna denkt: 'En dan, 't had zoveel er ger kunnen zijn.' Ik kan me niet indenken dat de dichters Shel ley en Keats verlichting zouden kunnen bieden. Dat waren toch echt niet zulke vrolijke jon gens." CEES VAN HOORE 'Als ze dan vluchten, zijn ze gemakkelijk op te sporen Gevangenissen al^duiventillen, vluchtgevaarlijke mensonvrien- delijke criminelen, oud-huisarts A.M. van Dongen uit Nieuw- veen heeft er schoon genoeg van. Tijdens een WD-verkie- zingsavond deze week in Leiden bracht hij daarom terloops een opmerkelijk idee naar voren: rust de allergevaarlijkste crimi nelen uit met een halsband voorzien van een zendertje. Als ze dan vluchten, zijn ze tenmin ste gemakkelijk op te sporen. En kunnen gevaarlijke misdadigers dan ook niet gelijk worden vast geketend aan een metalen bal, zo zwaar dat ze hem net kun nen dragen, vroeg Van Dongen zich af. In de zaal viel op dat moment een diepe stilte. De suggestie van Van Dongen was misschien ietwat te rechts voor de WD'ers in de zaal en op het podium. Dat zijn ball and chain-idee wel heel extreem is, ontkent Van Dongen overigens. „In het fo rum werd vooral over meer al gemene zaken gepraat, over versterking van het politie-ap- paraat. Voor zo'n deel-onder- werp was geen tijd", zegt hij. „Ik heb het wel eens eerder naar voren gebracht, in familiekring. Mensen beginnen eerst te la chen, maar als ze uitgelachen zijn, zien ze vaak wel wat in het idee." Het is - zegt de voormalige huisarts - niet mens-onvriende lijk om gevaarlijke misdadigers een metalen halsband om te lassen. „Niet ingrijpend", oor deelt hij. „Van zo'n band heb ben ze toch geen last. Huidirri taties? Dan doen ze hun shirt maar onder de band. Waarom zou het niet mogen? De men sen, voor wie ik dit in gedachten heb, hebben zelf ingegrepen in mensenlevens." „Ik heb het over misdadigers die mensen neerknallen. En wat is dan de schade van zo'n band als je het vergelijkt met wat dit soort mensen zelf gedaan heb ben. Als je echt moedwillig, voor je eigen gewin, mensen om zeep helpt, moet daar toch een straf tegenover staan. En met zo'n halsband met zo'n zendertje, in theorie volgens mij goed mogelijk, is het moeilijker om voorgoed te ontsnappen." Maar hoe zit het dan met die ball and chain? Dat is toch ei genlijk iets wat je alleen in de strips van Lucky Luke tegen komt? „O. dat wist ik niet eens", zegt Van Dongen. „Maar denk er eens over na. Als je mensen zo'n kogel laat meedragen, kun nen ze ook moeilijker ontsnap pen. En zo kun je ze gelijk ook aan het werk zetten zonder dat er heel erg veel toezicht nodig is. Je kunt ze bijvoorbeeld die gifzakjes op het strand laten op ruimen. Lichamelijke arbeid heeft een goede invloed. Het is althans beter dan de hele dag in een cel rondhangen." Van Dongen, vroeger CDA maar nu WD-lid geworden; „Vroeger dacht ik er wel eens over dat het goed zou zijn om topcriminelen een zendertje te laten inslikken, dat het in de maag blijft zitten. Maar dat is toch wel heel ingrij pend. Zo'n metalen band is vol gens mij echter geen enkel pro bleem." 'Lege huls komt niet eens door voorronde Ze is mooi en ze is bijdehand en ze hoopt dat straks heel Neder land dat zo ziet. Wat heet, als het aan Irene van der Laar ligt, kijkt straks de hele wereld op die manier tegen haar aan. De eerste stap op weg naar die al gehele (h)erkenning heeft de import-Leidse intussen gezet. Volgende maand vertegenwoor digt ze de provincie Zuid-Hol land tijdens de selectie van de Nederlandse deelneemster aan de Miss Universe verkiezing. Li ve bij Veronica vanuit het Oran jehotel aan de boulevard in Noordwijk. De volgende stop is dan Manilla op de Philippijnen. Maar dat is voor later. Geen trek Eerst wil ze dringend een mis verstand uit de wereld helpen. Ze gaat niet op voor Miss World en ze is op de voorhand even min geïnteresseerd in een foto sessie voor mannenblad Play boy. „Bij Miss World gaat het vooral om de buitenkant, de schoonheidsaspecten. Dat is niet wat ik wil. Bij Miss Univer se daarentegen draait het om Beauty and Brains, schoonheid gekoppeld aan verstand. Het gaat om de totaalpresentatie en niet om een veredelde vleeskeu ring. Daar heb ik namelijk geen trek in". Zo, dat standpunt is duidelijk. De dame weet wat ze wil. „Juist, en dat is ook de achterliggende gedachte bij de Miss Universe verkiezing. Natuurlijk, wil je hier aan meedoen dan moet je mooier zijn dan het buurmeisje, voor zover je al over een stan daard-ideaalbeeld kunt praten. Maar als het louter een lege huls is, kom je niet eens door de voorronde heen. Klasse en stijl zoeken ze. Je moet dus ook wat te vertellen hebben." Dialoog Bijvoorbeeld over de situatie in Bosnië? „Bijvoorbeeld ja. Is dit soms een test? Nou, goed dan. Geweld gebruiken leidt volgens mij tot niets. Ik geloof in de dia loog. Aan de andere kant moet het doden van onschuldige mensen daar ophouden. En daarom sta ik er achter dat de Verenigde Naties ingrijpen. Maar een oplossing is het niet. Over vrede moet je praten. Dat kan je nooit afdwingen. Zo, en dat straks allemaal in één zin. Wantje moetje standpunten kort en helder kunnen formule ren." Ze lacht. Is het toevallig dat prompt de zon doorbreekt? Overal geweest Het moge intussen duidelijk zijn: Irené van der Laar is be paald niet op haar mooie Bra bantse mondje gevallen. Maar nu terzake. Waarom doet ze ei genlijk mee? Die zelfbevestiging heeft dit 25-jarige fotomodel van professie toch niet echt no dig. Vertelde de ex-HAVO-scho- liere niet al eerder dat ze in het internationale wereldje van de glitter en de glamour haar cent jes ruimschoots verdient met het poseren voor modebladen als Cosmopolitan, Avenue, Elle, Brigitte en Avantgarde? „Zeker, ik heb absoluut niet te klagen over een gebrek aan werk of geld. Ik ben overal ter wereld geweest en heb een naam op te houden sinds het bekende mo dellenbureau De Boekers in Amsterdam mijn belangen be hartigt. Maar er is nog een leven na dit, per slot van rekening heb je als fotomodel niet het eeuwi ge leven, als je begrijpt wat ik bedoel. Het meedoen aan een verkiezing als deze kan een op stapje betekenen." Groot nut Ze heeft haar zinnen namelijk gezet, zo zegt ze, op een carrière in de wereld van de showbizz of de TV. „Wat dat betreft zijn de ervaringen die ik nu op doe bij Veronica van groot nut. We zijn, met die twaalf geselecteerden, al drie maanden bezig met trai ningen. Gaan nu voor tien da gen naar Curasao om opnamen te maken. Sinds mijn zeventien de sta ik voor de fotocamera. Dat werk heeft geen geheimen meer voor me. Maar ik heb in middels aan den lijve onder vonden dat een televisiecamera een heel ander beeld van je geeft. Dat is nieuw." Hoe zit het tenslotte met de mannenbladen? Veel te verber gen voor de buitenwereld heeft ze zo op het oog toch niet met de bijna ideale maten van 60- 90-60. „Nee, ik ben geen fan. Van mij hoeft dat echt niet. Mis schien als een topfotograaf als Herb Ritts de platen zou schie ten, ging ik overstag. Die haalt het mooiste uit een vrouw. Maar laat maar even. Voorlopig concentreer ik me op andere zaken." Van meer geestelijke aard. AD VAN KAAM Reacties en suggesties voor "Gesprek van de Dag" Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare bps worden beloond met een cadeaubon van 25 gulden. I1 Elske ter Veld keert, al is het voorlopig nog maar voor een paar uur. terug in de politiek. De gewezen staatssecretaris van sociale zaken doet dat in eigen stad als ze op dinsdag 22 februari een debat leidt tussen de lijsttrekkers en de jongerenkandidaten van de vier grote politieke partijen Leiden. De slag tussen jong en oud vindt plaats in het Koetshuis. Op de rol staan onderwerpen als sluitingstij den, parkeerbeleid en woon ruimte voor jongeren. Om precies 20.00 uur geeft het vroegere kopstuk van de PvdA de eerste voorzet voor open doel. de kapitein gezegd dat ik van boord zou gaan als we weer zouden uitvaren met dezelfde lading." Die verweerde zich door te zeggen dat het mooi weer was geweest, en er niets mis was gegaan. „Eigenlijk is de kapitein de enige die wat te zeg gen heeft aan boord. Als die na latig wordt, heb je poppetjes aan het dansen." De financiële druk op rederijen is ook terug te vinden in het feit dat ze steeds vaker goedkope bemanningsleden uit het verre Oosten aannemèn. En dat komt de veiligheid niet ten goede. Als de bemanning de taal van de kapitein en de stuurlui niet spreekt, kunnen die in geval van nood niet duidelijk maken wat er moet gebeuren. „Het gevolg is dat de kapitein het bijltje erbij neerlegt, de reis afmaakt en zich nergens meer druk overmaakt." Eenmaal op zee is het meestal te laat om een ongeluk te ver mijden. „Als een schip in een storm terecht komt en contai ners gaan schuiven kan de be maning wel gaan kijken wat er aan de hand is. Maar een bewe gende kist van enkele tonnen, houd je toch niet meer tegen. Het enige wat de kapitein dan kan doen is langzamer gaan va ren. Maar dat doet hij lang niet altijd." Een ernstige vervuiling kan het gevolg zijn. Wie zich wil onderscheiden van de grauwe massa moet opval len. En dat valt wis en waarach tig niet mee op de overvolle prikborden van de vele univer sitaire gebouwen in Leiden, waarop van alles wordt aange boden, gevraagd of aangepre zen. Maar de stichting Roofs heeft daar wat op gevonden. Met een serie opmerkelijke pos ters attendeert dit bemidde lingsbureau de leden van de universitaire gemeenschap op haar doelstelling, te weten het tijdelijk in onderhuur brengen van kamers voor buitenlandse studenten. Wie zelf voor pak weg een maand tot een half jaar voor stage op pad is of om an dere reden afwezig, kan via Roofs zijn kamer voor die tijd aan een buitenlandse student kwijt. Roofs, dat kantoor houdt aan de Kaiserstraat, krijgt volgens een woordvoerster van de stichting positieve reacties op de posters. Tot nu toe zijn er vier verschil lende biljetten op de borden verschenen. Telkens terugke rend element op de poster is het lot dat een buitenlandse stu dent wacht in geval hij geen ka mer in Leiden kan bemachti gen. Overleven in een telefoon cel, een krot, een verlaten goe derenwagon of liggen onder de brug bij Annie's Verjaardag. Van die beelden. Heel opvallend. Maar dat is de bedoeling. AD VAN KAAM pu "e aal gesproken wijst het £e lf, maar wie straks in and maart boodschap- v Det in de supermarkt, joede kans daar at n een rondleiding te ï.Nietdatdegroot- 5 - rs in den lande bang 'e it de klant opeens niet zou weten waar hij de VÉ ken of toiletrollen moet a n, maar dit in het kader k landelijke actie 'Letop ts )e rondleidingen wor- èrzorgd door gediplo- le diëtisten. rhet idee zit de Neder- c eHartstichting. Die wil, •li kader van de bestrij- -1 'an hart- en vaatziek- K e consument wijzen op 0 tgehalte in voedings- o ilen. De diëtisten zullen informatie geven over J< ns volstrekt onleesbare tf ten die iets zeggen over h tgehalte van een pro- r< if 600 supermarkten in inde doen mee aan de to die loopt van 7 tot en n 10 maart. Daarbij zijn r andere Albert Heyn, 3 Cl000, Edah, Coöp en nar. Per supermarkt zul- vee rondleidingen wor- jegeven waarvoor be- tellenden zich tevoren len aanmelden. ctie wordt verder omlijst een publiciteitscampag- aaraan bijvoorbeeld ook heken en drogisten mee- Zij verstrekken zoge nde vetformulieren op men kan invullen er op een dag is gegeten, izending ontvangt men eigen vetscore plus ad- thuis. Afkomstig uit Brabant woont topmodel Irene van der Laar sinds een half jaar in Leiden. Eind maart doet ze namens Zuid-Holland mee aan de Miss Universe verkiezing. foto loekzuyderduin tijd leuk om het vuur hoog op te laten laaien en dan snel te laten afkoelen zodat je sintels kreeg." De man van mevrouw M. Ver hoog uit Katwijk heeft altijd in de kolenkachels en brandstof fen gezeten. Mevrouw Verhoog stookt zelf ook nog kolen. „Ik vind het een heerlijke warmte. Als ik bij mijn kinderen op be zoek ben en ik die verwarming zie staan met zijn witte, magere, ribbetjes, denk ik. nee. dat hoef ik niet. En je krijgt er een rood hoofd en koude voeten van. Als je een kolenkachel stookt, is het op de grond altijd heerlijk warm. We gebruiken nu antra ciet in zakjes. Vroeger ging je een kitje kolen scheppen. Ik maak mijn haard aan met houtskool en een beetje spiri tus. Dat hoef je maar een of twee keer per jaar te doen. Ik zou mijn haard niet willen mis sen. Vroeger, bij mijn ouders thuis, hadden we in de huiska mer een potkachel en achter, in de deftige kamer, stond een ge- emailleerde kachel. Je hebt met zo'n kachel toch meer contact als met een verwarming. Ie voelt er altijd even aan. En als het koud is geweest, ga je je handen erbij staan warmen. Dat doe je bij een verwarming niet gauw." CEES VAN HOORE Je brüle tout l'hiver, sans atten- dre. Ik brand de hele winter door, zonder op te houden. Hoeveel mensen zullen deze spreuk, die je in de jaren vijftig op elk potkacheltje kon zien staan, nog in hun hart meedra gen? Wat was het soms gezellig bij die ouderwetse kolenkachel. 's Morgens met je moeder en vader in de stoelen eromheen, terwijl het vuur achter het mica ruitje hoog oplaaide. En je moe der die dan met de asla de trap afging om de as over de beijzel de stoep uit te strooien, zodat het wat minder glad werd. Meneer Verbergen uit Alphen aan den Rijn kan zich die tijd nog goed herinneren. „Maar ja, als zo'n kolenhaard of potka chel moest worden vervangen, tilde je je een breuk. Zo'n haard woog bijna zo zwaar als een piano en na het tillen had je van die rode moeten in je handen. Maar gezellig was het wel. Die kachel was net een kluisje met goud. Mijn ouders hadden thuis een potkacheltje en daar kon je zelfs brood op roosteren. En we spuugden er als kinderen soms op, zodat het lekker siste. Ik zie nog die twee mannetjes staan op dat merkje van Etna. Het had iets vertrouwds. Nu heb ik zelf ook centrale verwarming. Maar dat leeft niet, hè, ja af en toe hoor je een tik of een naar De Katwijkse mevrouw Verhoog bij haar kolenkachel. „Het is een heerlijke warmte en je hebt een veel beter contact dan met een centrale verwarming." foto henk bouwman gesuis. Maar ja, je hebt natuur lijk geen last meer van koolmo- noxyde, kolendamp, zoals wij dat noemden. Elke winter las je wel in de krant dat mensen nietsvermoedend voorgoed wa ren ingeslapen bij die kolenka chel." Jan de Nie van het gelijknamige Leidse verwarmingsbedrijf noemt kolenwarmte „een leuke warmte." „Het was gezellig, ja. Maar die gietijzeren haarden wogen loodzwaar. Je had het klassieke model en het ronde. Wij hebben het wel meege maakt dat de monteurs tien tot twaalf kachels op een dag moesten plaatsen en dan kon den ze gelijk bij de mensen blij ven meeëten. Ikzeif vond het al

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19