'Dit hele gebied bloedt dood' I! NIEUWS IN 'T Stompwijker zet zichzelf buitenspel voor dorpsraad Regio Inwoners Oegstgeest krijgen meer tijd voor verkeersplan Vivax kan rustig aan hogere huur wennen Takkenwagen rijdt weer in Zoeterwoude Kinderlokker woonde vlakbij slachtoffertjes VRIJDAG 18 FEBRUAR11994 egmond. 071 -356414. plv -chef hans koenekoop, 071 -3564lJ Ijsbaan Leiderdorp open leiderdorp inwoners van Leiderdorp kunnen vanaf vandaag veilig schaatsen. De ijsvloer op de baan aan de Mauri tssingel is na de afgelopen nacht dik genoeg, zodat die vanmorgen is open gesteld. Zo lang het vriest, is de baan geopend van 's morgens negen tot 's avonds tien uur. Bromfietser geschept voorschoten Een 16-jarige bromfietser uit Voorschoten is gis teren met een gebroken hand en kneuzingen naar het zieken huis gebracht. De jongen werd op de hoek Leidseweg-Mozart- laan geschept door een 64-jarige automobilist. Auto en brom mer reden beide op de Leidseweg. De automobilist wilde rechts af de Mozartlaan inrijden, de brommer reed rechtdoor. Zoeterwoudse boeren tegen aanwijzen Gelderwoudse polder als reservaat Oegstgeestenaren kunnen lan ger meepraten over het Ver keersplan 2000, waarin onder meer wordt voorgesteld om het dorp van een ringweg en auto- luwe wijken te voorzien. De ge meenteraad besloot gisteravond dat de inspraaktermijn, die op 24 februari zou eindigen, kan uitlopen tot medio maart. Als dan blijkt dat de inwoners nog meer kwijt willen over het plan, volgen nog hoorzittingen. ,,Dan lassen we een aantal zit tingen in", zegde wethouder H. Rijks (WD/ruimtelijke orde ning) toe. ,,We willen niet be vorderen dat wie dan ook zich in een keurslijf voelt gedwon gen. De gemeenteraad besloot tot erlenging van de periode, om dat verschillende Oegstgeeste naren het gevoel hebben dat het plan onder hoge tijdsdruk wordt vastgesteld. „Het is een heel complex stuk en daarom moe ten we burgers de tijd gunnen om het te begrijpen", vond W- D'er H. Kamphuisen. J. van Alkemade (CDA) vond dat eerst meer duidelijk moet zijn over de kosten van de maatregelen voordat er een be slissing wordt genomen over het plan. Volgens Rijks zijn daarover wel schattingen be kend, die Van Alkemade maar bij wat ambtenaren moest gaan navragen. De CDA'er reageerde daarop woedend. „Dus ik moet het zelf maar gaan uitvlooien?" Zij eiste een overzicht van de geschatte kosten. Burgemeester S. Scheenstra zegde dat over zicht toe. blok moet worden gezet. Ze ziet meer in een gewenningsperio de, waarbij de huur in enkele ja ren naar 10.000 of 11.000 gul den wordt opgetrokken. „Als we met 7000 gulden be ginnen en dat jaarlijks met 500 gulden verhogen kunnen wij akkoord gaan", vond J. van Raalte (GroenLinks). „Als we het met 1000 verhogen vind ik het prima", stelde N. Moonen (WD) voor. Burgemeester S. Scheenstra greep in: „Dit is geen markt, we doen niet aan handjeklap." In eerstvolgende vergadering van de commissie sport bespreken de politici wel ke huur Vivax precies moet gaan betalen. De Oegstgeester zwem- en po lovereniging Vivax hoeft waar schijnlijk niet meteen de hoge huur voor de nieuwe vereni gingsruimte te betalen. De club krijgt een nieuw clubhuis, om dat bij de verbouwing van het zwembad Poelmeer het oude is afgebroken. Daarvoor moet Vi vax echter wel beduidend meer huur gaan betalen. De gemeen te wil dat de club jaarlijks 11.000 gulden op tafel legt, maar volgens Vivax kan er niet meer dan 7000 vanaf. De gemeenteraad, die gister avond de privatisering van Poel meer goedkeurde, vindt dat Vi vax niet in één keer voor het Zoeterwoudse boeren in de Gelderwoudse Polder ma ken zich grote zorgen. Bin nenkort besluit de provin cie Zuid-Holland of deze polder als 'reservaatsge- bied' wordt aangewezen. Dat betekent dat de boeren in de toekomst uit de pol der moeten verdwijnen. De provincie kan hen daartoe dwingen in een onteige ningsprocedure. zoeterwoude brenda filippo In de Gelderwoudse Polder staan vier boerenbedrijven. Maar nog zo'n 28 boeren heb ben er grond in eigendom. Eige naar en CDA-raadslid J.j.M. van der Salm hoopt dat de inge diende bezwaarschriften de provincie van gedachten doen veranderen. „Want als het door gaat, bloedt dit hele gebied dood. Investeren heeft dan geen zin meer", aldus Van der Salm. Volgens Van der Salm hebben de boeren de laatste vier jaar fors in het gebied geïnvesteerd. Zo zijn er onder meer vier lig- boxstallen (half miljoen gulden per stuk) gebouwd en verschil lende mestopslagplaatsen geko- In een reservaatsgebied streeft de provincie ernaar alle grond in eigendom te verwer ven. Daarna wordt het beheer overgedragen aan een natuur beschermingsorganisatie. Pro bleem bij de Gelderwoudse Pol der is dat het onder de zogehe ten landinrichting (vroegere ruilverkaveling) Leidschendam valt. Hiermee heeft de provincie een middel in handen om boe ren te dwingen tot verkoop. Volgens J. Bouwmeester van de Dienst Landinrichting Delft zal dit niet snel gebeuren. De provincie moet namelijk eerst beslissen hoe belangrijk het is Lijsttrekkers onder vuur in Rijnlands Lyceuij Het Rijnlands Lyc geest houdt op donderdag" gratis februari een politiek forum, jyole O leerlingen van de middelt» p 7nnP, school aan de Apollolaan ku nen de lijsttrekkers van de A van politieke partijen in Oegstgei ep. dan aan de tand voelen oi idenpc hun standpunten. Aan h teren e komt onder meer de locatie v de openbare bibliotheek, JeuW naast de school is gevesti Al maar misschien naar het ce trum van het dorp verhuist. 0 gokverslaving en de opvang v asielzoekers komen ter sprake Gomarusschool fe™ bouwt speelloka; :°Tde"' voor kleuters werkgr Johan Zicht op de Gelderwoudse Polder len de boeren moeten verdwijnen. dat de Gelderwoudse Polder re servaat wordt. „Is het van groot belang, dan zal de provincie een harde opstelling tenslotte niet schuwen. Maar onteigenings procedures komen zelden voor. De provincie probeert met de eigenaren tot overeenstemming te komen. Bovendien koopt zij grond aan buiten het gebied die dan als ruilgrond kan worden gebruikt. Dan kunnen bedrijven verhuizen", legt Bouwmeester Zoeterwoude. Als de provincie haar zin doorzet, liggen de huidige graslanden straks ii Haaswijkers willen afvalbakken kwijt oegstgeest De Haaswijkers maakten vo rig jaar al bezwaar tegen de glas- en papierbakken. Ze vroe gen de gemeente toen een tweede milieucorner in Haas- wijk te plaatsen, zodat er een al ternatief was bij volle bakken. Boetes moesten voorkomen dat afval naast de bakken werd ge plaatst, stelde de buurt toen voor. De gemeente gaf de om wonenden te kennen dat er weinig aan hun klachten te doen viel. De veplaatsing van de milieucorner aan de Lijtweg heeft de bewoners echter weer hoop gegeven. Bewoners van de Van Eysingas- tee in Oegstgeest willen dat de milieucorner (een verzameling afvalcontainers voor papier en glas) van supermarkt Cl000 aan het Boerhaaveplein wordt ver plaatst. Eerder besloot de ge meente de afvalbakken aan de Lijtweg te verplaatsen omdat omwonenden klaagden over ge luidsoverlast en een bedorven uitzicht. De bewoners van de Van Eyskigastee vinden nu dat 'hun' milieucorner ook naar een andere plek moet. zoeterwoude brenda filippo Zoeterwoudenaren werken en thousiast mee aan de inzame ling van grof snoei- en takkenaf- val. Vorig jaar steeg de aangebo den hoeveelheid van 12 naar ruim 30 ton. In totaal deden ruim tweehonderd mensen mee. De belangstelling in Zoe- terwoude-Rijndijk bleef de laatste keer opvallend gering: slechts tien aanmeldingen. Op donderdag 24 en vrijdag 25 februari komt de zogeheten takkenwagen weer langs. Als tuiniers hun tuinafval kwijt wil len, moeten zij voor dinsdag 22 februari met het gemeentehuis bellen: 01715-9204. Rond acht uur 's morgens moet het snoei- afval gebundeld op straat lig gen. de In maart 1993 meente de proef op de stuurde de takkenwagen de wijk in. Ruim honderd mensen had den zich opgegeven. In novem ber meldde zich hetzelfde aan tal Zoeterwoudenaren aan. „Maar veel mensen belden na mens anderen. Dus deden er feitelijk meer mee", aldus ge meente-ambtenaar J. Oude man. De aangeboden hoeveel heid tuinafval per aanbieder is dan ook 2,5 keer hoger. Opvallend is dat slechts tien mensen uit Zoeterwoude-Rijn- dijk zich aanmeldden. De ge meente heeft hiervoor geen ver klaring. „We hebben in beide dorpskernen dezelfde informa tie gegeven", zegt Oudeman. De gemeente wil met de aparte inzameling van snoei- en takkenafval voorkomen dat Zoeterwoudenaren dit met het grofvuil meegeven. Grofvuil wordt gestort of verbrand terwijl tuinafval tot compost wordt verwerkt. Van der Salm is geschrokken van de manier waarop Zoeter woude de provincieplannen heeft afgehandeld. „Het college ging zomaar akkoord met het idee voor een reservaat. De raad heeft dat terug moeten draai en", aldus Van der Salm. Nu stelt het college dat Zoeterwou de 'ernstig bezwaar' heeft tegen de aanwijzing van de Gelder woudse Polder als reservaat. „Omdat medewerking daarvan afdwingbaar is. Dit moet op ba- VRIJE TIJD Obstakels Het Platform Gehandicaptenbe leid Leiderdorp praat op dins dag 22 februari over de nieuwe Wet Voorzieningen Gehandi capten (WVG). In de Schep- pingskerk aan de Van Poel- geestlaan toont het platform ook een video over de obstakels die rolstoelgebruikers op straat tegenkomen. De discussiemid dag begint om 14.00 uur. Vrouwen eren wethouder Rijks met VAC-prijs De Vrouwen Advies Commissie (VAC) in Oegstgeest heeft gis teravond tijdens de raadsverga dering wethouder H. Rijks (WD/ruimtelijke ordening) ge huldigd. De VAC wil jaarlijks de zogenoemde VAC-makker uit reiken aan een persoon of orga nisatie die de adviescommissie op een 'bijzondere wijze heeft gesteund'. Rijks heeft dat vol gens de vrouwen gedaan door hen als volwaardige partner te accepteren bij de bouw van de nieuwbouwwijk Morsebel. De commissie geeft daar advies over de praktische bruikbaar heid van de woningen. Winter vertraagt opening Tikibad Het Tikibad van het Wassenaar- se attractiepark Duinrell her opent later dan verwacht. Ko mende zondag had het tropisch zwemparadijs weer toegankelijk moeten zijn voor bezoekers, maar door de kou kon de ver warmingsinstallatie niet worden geïnstalleerd. De opening van het gerenoveerde Tikibad is daarom uitgesteld tot 23 februa ri. De tien nieuwe waterattrac ties die naast het bad verrijzen, worden op 1 april geopend. sis van vrijwilligheid geschie den", vertelt gemeente-ambte naar J. Scheren. Het college heeft een bezwaarschrift inge diend bij de provincie. Volgens Scheren heeft de ge meente er geen bezwaar tegen dat de provincie de Gelder woudse Polder wel aanwijst als zogeheten beheersgebied. „In een reservaatsgebied is er toch sprake van andere begroeiing. Daardoor verandert het gebied van karakter. Daarmee gaat het veenweidegebied verloren", al dus Scheren. Ook de Drooggemaakte Geer- en Kleine Blankaardpolder komt in aanmerking als be heersgebied. Hiertegen hebben college en gemeenteraad geen bezwaar. In zo'n gebied zijn boeren vrij om een overeen komst met de provincie aan te gaan. De provincie kan hen niet dwingen. Als zij meewerken, moeten zij zich wel aan bepaal de spelregels houden. De reformatorische basisschc Gomarus in Leiderdorp brei De kleuterafdeling van nacht school komt bij het gebouw a ;lampe de Vronkenlaan. Die afdeling et groei i nog gevestigd aan de Koien v' koekstraat. Bij de kleuterafd ibrokei ling hoort ook een speelloka; >n dooi dat bij de Gomarusschool mo sn per worden gebouwd. Het minis» rie van onderwijs heeft toee i zegd de kosten daarvan vo flSIU zijn rekening te nemen. De g A/ meente Leiderdorp betaalt i 'r- fundering, die bijna drie t< koSt' ssene Door de verbouwing mo ortefe^ ook de indeling van de schq |jen gedeeltelijk worden verandei De directiekamer zou door i bouw van het speellokaal ha Jaai ramen verliezen en moet daa om worden verplaatst. Omd ieuwkc die verhuizing de kosten van erbod verbouwing voor de gemeen 3gel is hoger maken, neemt irmijn Gomarus de 11.000 gulden dis best nodig is om het speellokaal o| taat oc nieuw in te richten, voor eige rekening. De gemeenterad praat op 21 februari over de ul breidingsplannen van UDEW giste lorgen school. -ji KOM ZIEN HOE 'T MET ONZE NIEUWSTE K0LLEKTIE ZIT leiderdorp rotterdam - zuid Meubelplein 8 Tel.071/ 416395 Stadionvy^g 39C - Tel. 010/ 4827765 SWERELDS GROOTSTE SPECIALIST IN L E D E f» E N ZITMEUBELEN •ies Blaauw meldt zich te laat aan voor kieslijst stompwuk judy nihof H.J.Blaauw, nu nog lid van de Stompwijkse dorpsraad, mag niet meedoen aan de verkiezin gen op 2 maart. Het is zijn eigen schuld. Blaauw heeft zich een dag te laat aangemeld. Op de kandidatenlijst, die deze week officieel is vastgesteld, komt zijn naam dan ook niet voor. „Ik ben gewoon vergeten de dead line in de gaten te houden. Ik was te laat, en ja, het is net als met de kieswet, die is heel hard", zegt Blaauw. Blaauw zegt het 'jammer' te vinden dat hij niet gekozen kan worden in de nieuwe dorps raad. Hij had er graag weer bij gezeten. De Stompwijker is wel van plan om straks af en toe zijn gezicht op de publieke tribune te laten zien. „Maar dat hangt af van de tijd'die ik heb. Ik.ben na melijk druk bezig om een eigen bedrijf op te starten. Misschien dat ik daarom ook wel ben ver geten om me op tijd aan te mel den. Ik heb mijn hoofd te veel bij andere zaken." Blaauw heeft vier jaar deel uitgemaakt van de dorpsraad. Hij kijkt er met veel plezier op terug. Vindt dat er veel is bee'd- reikt. „Er is een sporthal gekó Ook in de verkeerveilijj heidssfeer hebben we dingei voor elkaar gekregen Het college van B en W ii,on Leidschendam heeft de kandi 1 datenlijst voor de dorpsraad de ing ze week officieel vastgesteld: E er^ staan tien kandidaten op, waar uit de inwoners van Stompwijl)e zeven nieuwe leden kunnei 0 f< kiezen. Nieuwe kandidaten o| an de lijst zijn: A. van der Hani|en L.G. Hoogendoorn, J.A. Rijn, J.H.M. Teunissen, H.A.I Turk en A.C. Waaijer-van dé|en Bosch. Reclassering zoekt andere woning voor verdachte voorschoten judy nihof leiderdorp Een feestelijk versierde afdeling verloskunde, bloemen, hapjes, drankjes en chique aangeklede verpleegkundigen. Het Rijnland 2 kenhuis had gistermiddag wat te vieren en de opluchting daarover was bijna voelbaar. Na de reeks onheilstijdingen over ontslagen in de afgelo pen periode, werd gisteren in het Elisabeth Ziekenhuis de heropening van de kinder- en kraamafdeling gevierd. Een grote ooievaar in de hal verbeeldt de geboorte van de nieuwe afdeling. De verfkwast is er stevig doorheen gehaald. Op de kinderafdeling s nu een speciale kamer ingericht voor de ouders, die vooral op een gewone woonkamer lijkt. Ook de baby- en couveusekamer is ingrijpend verbouwd. De verpleegkundigen hebben nu vanuit een centrale ruimte zicht op de beide kamers. Bovendien werd gistermiddag de camera voor het eerst aangezet die moeders de kans geeft hun kind in de couveuse te bekijken. „De beste bewaker van het kind is de moeder", verklaarde kinderarts Moerat. „Het is de bedoeling dat moeders die met een operatieve ingreep zijn beval len en niet naar de baby-afdeling kunnen, aan het voeteneinde van hun bed hun kind zien. Zo ontstaat misschien toch wat van die moeder-kind- binding die zo moeilijk tot stand komt na zo'n eerste scheiding." FOTO HIELCO KUIPERS vervolg van voorpagina Het duurde ruim een jaar voordat de politie de kinderlokker kon ontmaskeren, die eind november 1992 in Voorschoten twee meis jes van zeven jaar meenam in zijn auto voor een paar 'vieze spelletjes'. Achteraf bleek dat de 40-jarige ontuchtpleger en zijn slachtoffertjes in dezelfde buurt wonen. Vandaar dat de reclassering naarstig op zoek is naar een andere woning voor de Voorschotenaar, in Leiden of Leiderdorp. Over de ontucht met de kinderen was presidente van de rechtbank E. Timmer mans gisteren snel met de verdachte uitge praat, omdat hij alles toegaf. Maar de ver meende verkrachting van een vriendin uit Voorschoten in 1982 werd door hem ont kend. Ze hadden volgens de Voorschote naar wel gemeenschap gehad, maar dat was met haar toestemming gebeurd. Hij had de vrouw opgezocht omdat hij had ge hoord dat het slecht met haar ging. En dat klopte. Ze wilde net oen eind aan haar leven maken, toen de Voorschotenaar aanbelde. De Voorschotenaar wist haar daarvan te weerhouden, in zoverre klopten hun beide verhalen met elkaar. Maar daarna zou hij haar op zeer brute wijze hebben verkracht. Het leek Van Eek wel aannemelijk, ook al Rij omdat de Voorschotenaai wel eerder voó verkrachting was veroordeeld. Advocaat T. Roest pleitte voor dagbehari deling van zijn cliënt in de Van der Hoe ;cj vekliniek in Utrecht, vanwege.zijn neiging tot ontucht met kinderen. Roest eiste vrij 1( spraak voor de verkrachting. Volgens heri 'p was de verklaring van de vrouv s 'onbetrouwbaar'. Dat heeft volgens hem t< maken met haar incestverleden. Daardoo >e zou zij allerlei seksuele ervaringen door el kaar halen. Het slachtoffer zou volgen v. Roest eens grondig door een deskundig! >e' moeten worden onderzocht. De rechtbank doet op 3 maart uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16