'Allochtonen over Leiden Verspreiden' D geeft zich niet loot tijdens debat Politiek Café Leiden Anti-fascisten pakken D'er fototoestel af Leiden-Noord: eigen wethouder Politiek café Walenkamp: Je vindt hem lief, of niet 'Ik schaam me rot' i iIJDAG 18 FEBRUARI 1994 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 -35641 J. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 evolking voor, politiek tegen /el' et ijna zeventig procent van de Leidenaars vindt dat de ge- 111 ieente een actief beleid moet voeren om te zorgen dat linderheden niet meer allemaal in dezelfde, goedkope ijken komen te wonen. Dat blijkt uit een enquête die ei) et marketingbureau Solution heeft uitgevoerd. De poli- di ek voelt echter niets voor wat genoemd wordt een actief !r& jreidingsbeleid, bleek gisteravond tijdens een politiek jfé van het Leidsch Dagblad in buurthuis 't Spoortje. ningen in de Burgemeesters- wijk. Daar komen allemaal mensen te wonen die nu in een huis zitten waar ze minder dan 400 gulden per maand betalen. Op het Zijleiland, een van de mooiste plekken in Leiden, gaan we ook huizen bouwen voor mensen die geen eenge zinswoning met een tuintje kunnen betalen. Zo bevorder je de doorstroming en zorg je er voor dat mensen met lage inko mens ook op de mooie plekken in Leiden kunnen wonen. De DEN AAP RIETVELD >n actief spreidingsbeleid om -fvoor te zorgen dat allochto- :n niet allemaal in dezelfde ïurten komen te wonen, was van de onderwerpen van et politiek café. De SP vindt at zo'n beleid er moet komen, t nÜat in wijken waar te veel al- oi chtonen wonen de integratie iu stokken. Maar hoe dat ireidingsbeleid eruit moet ert, dat kon SP-lijsttrekker C. - niet zeggen. „Da's öeilijk, wij hebben geen pas- tre oplossing." En ook op de s aag wanneer in een buurt te j iel allochtonen wonen kon hij ten antwoord geven, v Het was weer het oude SP- ffhaal, vond PvdA-lijsttrekker van Rij: „Wel het probleem j indragen, maar geen oplos- ~o hg bedenken. En als je vraagt het moet wijzen ze naar en Haag, naar het Rijk. Maar vind dat je niet allemaal rie- ;ls over Den Haag moet hou- en, maar dat je hier in Leiden en oplossing moet bedenken, gedwongen spreiding is niks. *en mensen zeggen: wij fflfcwjngen u om naar dat huis te aan, dat is het ergste wat je int doen." Van Rij vindt wel, dat de ge- ïeente ervoor moet zorgen dat lensen met een laag inkomen iet allemaal in dezelfde buurt rechtkomen. „Wij bouwen nu ijvoorbeeld 29 goedkope wo- goedkope buurten moet je op knappen, zodat ook mensen die wat meer geld hebben daar wil len wonen." Ook J. Laurier, voorman van GroenLinks, moest van het idee van Vergeer niets weten. „Het middel is erger dan de kwaal. Je moet wel erkennen dat de inte gratie soms problemen geeft. Maar als dat zo is moet je als gemeente gewoon meer geld in zo'n buurt investeren." Uit het publiek in het Spoortje kreeg Vergeer nog wel wat steun. Er was zelfs iemand die zei, dat autochtone Neder landers uit Leiden-Noord en De Kooi verhuisd waren naar voor hun inkomen veel te dure hui zen, omdat zij zo dolgraag weer 'onder elkaar wilden zijn'. Maar ook in het publiek waren critici van de SP. „Laat mensen toch leven zoal§ ze zelf willen", riep een vrouw. „Laat ze met rust." - en 48-jarige Leidenaar, die gis- travond het politiek café van et Leidsch Dagblad in 't poortje bijwoonde, is na afloop - estolen van zijn fototoestel. De iefstal gebeurde buiten door l en man met capuchon, die anochtend deze krant belde en ei dat hij lid was van de Anti- iscistische beweging in Leiden, lis reden gaf hij op dat de foto- [raaf lid was van de Centrumd emocraten die die avond uit sluitend zijn camera richtte op aanwezige leden van beweging. De anti-fascist meldde dat hij het toestel zal teruggeven aan de eigenaar. Maar zonder fo torolletje. Het voorval ging ge paard met een schermutseling voor de entree van 't Spoortje. Een van de anti-fascisten griste de tas met camera en lenzen weg van de bagagedrager van de fiets van de Leidenaar. Toen deze de dief achterna wilde ren nen, dook een andere man op die hem pootje lichtte. •en opmerkelijke uitspraak uit sen onverwachte hoek. Lijst rekker A. ter Haar van de Cen- rumdemocraten in Leiden laaide zich er gisteren in elk ge- 'al hoongelach mee op de hals. ,Ik ben tégen discriminatie, ik )en niet tegen allochtonen", 'ërklaarde hij luid en duidelijk ijdens het politiek café in Hiurthuis 't Spoortje. Joop Vervoorn, ook wel aangeduid als de 'Burgemeester van Leiden-Noord', deed gisteravond tijdens het po litiek café van het Leidsch Dagblad de suggestie voor de wijk een eigen wethouder aan te stellen. FOTO HIELCO KUIPERS kreeg ome Joop, die wel de burgemeester van Noord wordt genoemd, er de handen niet voor op elkaar. „Wat wij wel willen is een vorm van bewoners zelfbestuur, waarbij bevoegdheden en geld naar de wijk worden overgeheveld", zei D66'er P. Lan- genberg. Lijsttrekker J. Walenkamp van het CDA meende dat het voldoende is, als de wethouders soms 'wat extra aandacht' geven aan bepaalde wijken. En WD'er A. Geertsema zei: „De gemeen teraad weet goed genoeg wat er in de stad leeft." Die uitspraak kwam hem op een klein fluitconcert te staan. Een eigen wethouder voor Leiden-Noord. Met dat idee kwam buurtbewoner 'ome' loop Vervoorn gisteravond tijdens het politiek café in buurthuis 't Spoortje op de proppen. Hij meent dat een aparte wethouder wel een volledige baan zou kunnen hebben aan het 'besturen' van Leiden- Noord. De wijkgroep sociale vernieuwing heeft een plan gemaakt, waar zo'n wethouder 'zo vier jaar mee vooruit kan', zei Vervoorn. Bij de lijsttrekkers die gisteravond aanwezig waren in het Spoortje Binnenstad autoluw of mensen schuw, bouwen in Leiden of in de regio en hasjverkoop via kof fieshops aan banden? Daarover gaat de politiek volgende week in debat tijdens het tweede po litieke café van het Leidsch Dagblad. Locatie is De Waag. Lijsttrekkers van alle partijen zijn uitgenodigd om over de drie onderwerpen in debat te gaan. In De Waag verlenen Maarten 't Hart en burgemees ter C. Goekoop medewerking. Aanvang 20 uur. LEIDEN HENNY VAN EGMOND VERVOLG VOORPAGINA Je vindt hem lief of niet. Een middenweg is er niet. Joop Walenkamp is de meest sympa thieke lijsttrekker, vinden de Leidenaars. Zestien procent zegt dat Walenkamp het aar digst overkomt, de rest ligt ge middeld op 12 procent. Maar Walenkamp roept ook hele ne gatieve gevoelens: 20 procent van de kiezers vindt hem on sympathiek. Overigens moeten de cijfers worden gerelativeerd. In Kat wijk, waar dezelfde vraag werd voorgelegd, haalden alle lijst trekkers een percentage van 20 procent en meer op de vraag of ze sympathiek werden gevon den. Bovendien is er nog een mits. Veel ondervraagde Leide naars kennen de politici niet. Neem bijvoorbeeld Pex Langen- berg. Hoewel iedereen zijn naam werd voorgelegd, zei 61 procent hem niet kennen. Voor de goede orde: Langenberg is van D66. Goede tweede is Jan Laurier van GroenLinks: 58 pro cent kent hem niet. Een belangrijke rol is op 2 maart mogelijk weggelegd voor de zwevende kiezer. Vooral bij het CDA heeft een groot aantal kie zers van vier jaar geleden zijn stem nog niet bepaalt. Het gaat om 34 procent. Als zij alsnog voor het CDA kiezen kan de ne derlaag van de christendemo craten worden beperkt. Ook bij de andere grote verliezer, de PvdA, zitten veel zwevende kie zers. Het gaat om 26 procent. Hetzelfde geldt voor Groen Links, waar 31 procent van de stemmers van vier jaar geleden, nu de keus nog niet heeft be te. „Wij CD'ers krijgen vaak het verwijt dat we discrimineren. Maar we zijn niet tegen mensen zo lang ze zich aan de regels houden", aldus Ter Haar. Hij vertelde het publiek in 't Spoortje gisteravond dat Leide naars van buitenlandse afkomst wat hem betreft de stad niet hoeven te verlaten. Zijn verkiezingsprogramma weerspreekt dat overigens. On der het kopje 'minderheden' wordt daarin gepleit voor het opzetten van een remigratiebu reau. Volgens de CD zou een dergelijk bureau goed gefinan cierd kunnen worden uit het potje sociale vernieuwing. En dan zijn er nog beleidspunten opgenomen als 'Leiden is vol, dus geen nieuwe migranten meer', 'Leidse woningen behou den voor Leidse woningzoeken den' en 'Geen toelating van mensen die praktisch kansloos zijn op de arbeidsmarkt'. Lijsttrekker Cor Vergeer van de SP - de partij die pleit voor spreiding van minderheden over de hele stad - waagde een poging om de kiezers ervan te weerhouden extreem-rechts te stemmen. „De CD zegt dat ze zo goed naar de burgers luistert. Maar dat klopt niet", aldus Ver geer. Hij haalde een onderzoek van de SP aan naar het stemge drag van Janmaat in de Tweede Kamer. Daaruit blijkt dat Jan maat onder meer stemde voor een ingreep in de WAO, voor de maximale huurverhoging van zes procent en tegen het extra geld beschikbaar stellen voor het opknappen van oude wij ken. „Uit dit onderzoek blijkt dat mensen niets van de CD hebben te verwachten", aldus Vergeer. „Ik kom niet op voor de landelijke CD", probeerde Ter Haar, waarna hij tot zijn uit spraak 'wat Janmaat doet dat doet hij goed' kwam. RELATIE TUSSEN GEMEENTE/BURGERS WAT TE DOEN VOOR DE WIJKEN ALLOCHTONEN IN DE STAD SPREIDEN PvdA Invoering stadspanel; wijkbewoners betrekken bij aanpak problemen Sociale vernieuwing doorzetten; extra welzijns-en kunstgelden voor achterstandswijken Geen gedwongen spreiding, geen percentages allochtonen vaststellen per wijk CDA Zoeken naar nieuwe vormen van communicatie met burgers; werkbezoeken van bestuurders in wijken; instelling burgerpanels Wijk die zelf zorgt voor schoonmaken krijgt eigen, vrij besteedbaar budget; extra geld voor achterstandswijken Alle Leidenaars gelijk behandelen, niemand voorkeursbehandeling D66 Correctief referendum, stadspanel en maatschappelijke enquêtes invoeren; stadsdebatten houden over belangrijke onderwerpen Achterstandswijken krijgen leefmilieuplan; bewoners belonen met extra groenonderhoud óf nieuw straatmeubilair als ze hun wijk zelf schoonhouden Tegen gedwongen spreiding, geen percentages allochtonen vaststellen per wijk VVD Geregelde bezoeken B en W en raadsleden aan wijken; telefonische bereikbaarheid raadsleden verbeteren; geen referendum, wel enquêtes Omgevingsvaklieden behouden; sociale vernieuwing doorzetten Nieuw woonruimte verdelingssysteem evalueren op effecten voor allochtonen; inburgering in maatschappij staat voorop GroenLinks Meer invloed burgers op gebruik en beheer eigen omgeving; met betrokkenen zoeken naar oplossingen voor problemen; contacten tussen GroenLinks en allerlei groeperingen aanhalen Meer aandacht buurtwerk; zelfbuurtbeheer; omgevingsvaklieden behouden; gemeente moet meer wijkgericht werken Tegen spreiding van allochtonen SP Invoering wijkraden met direct gekozen vertegenwoordigers met verregaande bevoegdheden en zeggenschap Goed groenonderhoud; speelgelegenheid in elke wijk; kleine winkelcentra in stand houden In elke wijk dient een afspiegeling van de Leidse bevolking te wonen: dus spreiden van allochtonen, maar ook van ouderen, jongeren, etc. LWG/De Groenen Openbare vergaderingen van B en W; meer informatie over plannen zodat inspraak geen wassen neus is Geen specifiek standpunt over dit onderwerp in het programma Geen standpunt in programma Stadspartij Serieus luisteren naar belanghebbenden; instellen ombudsman en burgerdagen; tegen referendum Geen specifiek standpunt over dit onderwerp in het programma Wachtdrempel invoeren voor allochtone woningzoekenden CD Geen specifiek standpunt over dit onderwerp in het programma Geen specifiek standpunt over dit onderwerp in het programma Geen allochtonen in Leidse woningen meer toelaten CP '86 Geen programma Geen programma Geen programma Tijdens het politiek café in het Spoortje sprak Kees Walle van het comité Leiden voor iedereen op ver zoek van de redactie onderstaande column uit. Vijf jaar geleden was ik met vakantie in Turkije. Met mijn vriendin bezocht ikTopkapi. het voormalige sultanpaleis aan de Bosporus. Onverwacht werden wij door een jonge man aangesproken. Hij stelde zich voor als Aydin en vertel de in gebroken Nederlands dat hij een paar jaar lang in een Veluwse kippenslachterij had gewerkt. Nederland heel goed land. Ik altijd werken, ook in avond. Ik véél verdie nen, wel driehonderd gulden in week. Maar ik geen werk vergunning en politie zeggen: jij moeten weg uit Neder land'. Hij maakte een weg werpgebaar. We werden uit genodigd om thuis thee te drinken. In een aftandse auto jakkerden wij door Istanbul. Na een half uur stopten we in een sloppenbuurt, bestaande uit piepldeine, scheefgezakte huisjes met daken van golf plaat. 'Hier niet zo mooi als Nederland, maar mensen ook goed', zei Aydin toen hij merkte dat wij wat ongemak kelijk rondkeken. Het bleef niet bij een glas thee. Door een buurman werden we uit genodigd om te eten. Andere buren stonden er op dat we bleven slapen en boden ons hun bed aan. We waren ver baasd over de dure en over vloedige maaltijd: veel vlees, dadels, noten en vruchten. Ook de avond werd feestelijk doorgebracht en we kregen zelfs een cadeautje. 'Het valt hier toch wel mee met de ar moe', zeiden we tegen elkaar. Tot we er de volgende dag bij toeval achter kwamen dat er een straatcollecte was gehou den om de Hollandse magen te vullen. Ik zei niets, maar ik schaamde me rot. Dit jaar was ik weer in Tur kije. Voor het dorp Gümüldür zijn de citrusboomgaarden de belangrijkste inkomstenbron. Ook voor de 13-jarige Fatima, die elke oktobermaand met haar nog jongere broertjes en zusjes als seizoenarbeiders de bergen afdaalt om voor één gulden vijfentwintig per dag mandarijnen te plukken. Van die paar zuurverdiende cen ten wordt een deel ingepikt door een koppelbaas. Een an der deel gaat naar de dorps dokter. wiens hulp wordt in geroepen wanneer de kinde ren tijdens de regentijd tot hun enkels in de modder staan en zwaar verkouden worden. Voor Fatima was ik een bijzondere verschijning, want in haar armelijke berg dorp komen nooit toeristen. Ze hing aan mijn lippen: 'Is het waar dat in Nederland bij na iedereen een auto heeft en dat alle kinderen tot hun zes tiende naar school gaan En dat wie geen werk heeft, geld krijgt van de regering Ik ant woordde bevestigend. Gretig accepteerde ze een oud num mer van het damesblad Viva. Met grote ogen bestudeerde ze de glanzende auto-, vaat- wasmachines-, parfum- en merkkledingadvertenties met glimlachende dames en he ren. Nadat ze was uitgebla derd keek ze me dromerig aan en zei: 'Aan die gezichten kan je zien dat Nederlanders lieve mensen zijn. Veel aardi ger dan Duitsers, want die hebben een hekel aan Tur ken.' Ik zei niets, maar ik schaamde me rot. Een paar weken geleden was ik in buurthuis 't Spoortje. Wijkbewoners waren uitgeno digd om met wethouder Tjeerd van Rij van gedachten te wisselen over het reilen en zeilen van Leiden Noord. De bijeenkomst - er waren wei nig buurtbewoners, maar veel Centrumdemocraten - ont aardde al snel in een twee uur durende scheldpartij tegen buitenlanders. 'Ze pikken on ze banen en huizen in'. En: 'Andere buurten krijgen ten nisbanen, maar wij een mos kee'. En: 'Turken en Marokka nen arm Kom nou, laatst stond er in de supermarkt zo'n buitenlander met een af geladen winkelkar. Bovenop lagen drie taarten van een tientjeEen ander gilde: 'Ja. en ze hebben allemaal een auto onder d'r reetDe aan wezige lijsttrekker van de CD zat met zijn kornuiten kwaad aardig te grijnzen. Wanneer de discussie op spaarzame momenten fatsoenlijk dreigde te worden, zorgden de racis ten er voor dat het onderwerp 'buitenlanders' opnieuw ter sprake kwam. De zaal was zó geladen met haat en boosaar digheid. dat de wethouder toegaf dat het een ernstige fout was om Nederlandse vrouwen niet, maar Turkse en Marokkaanse vrouwen wél een gratis fiets-, zwem- of naailes van een paar gulden aan te bieden. Twee aanwezi ge PvdA-leden van buiten landse afkomst keken aange slagen voor zich uit. Het wijk- comité wilde of durfde niet in te grijpen. En ik. laffe hond Ik zei ook niets - en daarvoor schaam ik me achteraf rot. Laatst zei iemand tegen mij: 'Jij neemt het altijd op voor die allochtonen. Maar het is toch begrijpelijk dat mensen zich afvragen waar het in dit propvolle land heen moet met de werkloosheid En ver beeld je maar niet. dat jij een haar beter bent dan een an der. Als het er op aan komt, zorg jij ook voor jezelf.' De man had gelijk. Ik voel er wei nig voor om mijn baan op te geven, ook niet ten behoeve van een Turk, Surinamer of Marokkaan. Verder kan ik niet ontkennen dat Nederland een van de dichtstbevolkte landen ter wereld is. En wat die dis criminatie aangaat: ik betrap me er zelf wel eens op. dat ik me eerder stoor aan crimina liteit van buitenlanders dan aan vergelijkbaar wangedrag van landgenoten. En zeker weten, dat wanneer ik zou moeten rondkomen van een bijstanduitkering, ik boos en ontevreden zou zijn. Maar angst of de neiging om vooral goed voor jezelf te zor gen zijn niet hetzelfde als grenzeloze domheid en boos aardig racisme. Want mijn baan wordt wél bedreigd door de bezuinigingen van Lub bers, maar niet door allochto nen. Nederland overspoelt door migranten? Volgens de statistieken bestaat vijf pro cent van de totale bevolking uit vreemdelingen. Daarvan is trouwens een flink deel hier geboren, dus kan je moeilijk over een vloedgolf spreken. Criminaliteit? In mijn leven ben ik honderd keer vaker ge confronteerd met slecht ge drag van landgenoten dan van vreemdelingen. En als ik minimumverdiener was of bewoner van Leiden-Noord, zou mijn woede zich niet ke ren tegen weerloze mensen die het net zo beroerd hebben als ik, maartmu ik mij opwin den over de bezuinigingen, over de door overproductie en automatisering veroor zaakte massawerldoosheid, over de huurverhogingen, de woningnood en de sociale vernieuwing die weinig voor stelt. Ik zou het opnemen voor de Nederlandse én bui tenlandse minimumlijders en woedend zijn op een regering die jat van de laagstbetaalden en de rijken met rust laat. Om over Janmaat maar te zwij gen, want hij vult zijn zakken door als Kamerlid voor zijn ei gen salarisverhoging te stem men. Dezelfde Janmaat die zich uitspreekt vóór uitke ringsverlaging en tégen voor stellen om de koopkracht van de minima te compenseren. Dezelfde Janmaat die tégen belastingverlaging voor de minstbetaalden is en tégen goedkoper vervoer voor ge handicapte medemensen. Hoezo, eigen volk eerst? Er is maar één conclusie mogelijk: de Centrumdemocraten en Centrumpartij zijn niet alleen boosaardige racisten, maar ook bedriegers. Hun eventue le kiezers zijn óf domme, óf onfatsoenlijke mensen. Ik zeg dat hardop, want de eerstvol gende keer dat ik Aydin en Fatima weerzie of buurthuis 't Spoortje bezoek, wil ik mij niet opnieuw schamen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15