Economie draait beter dan gedacht PvdA'er wil fusie met D66 Binnenland PvdA heeft maar heel weinig op met de fiets Pronk debatteert met jeugd FNV: Zelfstandigheid blijft norm voor hoogte uitkeringen DONDERDAG 17 FEBRUAR11994 n Nederlands Persbureau NPA Nederlandse Pers Associatie 'Grote progressieve partij kan gezicht politiek bepalen 10-19 FEBRUARI DAGELIJKS 10-17 UUR, 14 T/M18 FEBRUARI OOK 19-22 UUR. (KORTING OP TREIN EN TOEGANG FOLDER BIJ NS LOKET Ergernis tussen automobilisten wordt wild-west PvdA en D66 moeten - eventu eel met Groen Links - fuseren tot één partij om het CDA in een minderheidspositie te ma noeuvreren. Bovendien wordt op deze manier de onvermijde lijke teloorgang van de afzon derlijke progressieve partijen voorkomen. Dat stelt Paul Kalma, direc teur van de Wiardi Beck- manstichting (het wetenschap pelijk bureau van de PvdA) in een artikel in het politiek-we- tenschappelijke blad Civis Mundi van deze maand. Kalma bepleit een hechte samenwer king tussen met name de PvdA en D66, die al tijdens de ko mende formatie zou moeten beginnen. Op basis van het principe 'samen uit, samen thuis' zouden beide partijen de kabinetsformatie kunnen be heersen. Vier jaar geleden liet de PvdA D66 nog als een bak steen vallen. De partijen zouden samen, met gedoogsteun van Groen- Links, het 'zwaartepunt in poli- tiek-Nederland de komende ja ren aanzienlijk kunnen verleg gen' en elk kabinet een 'domi nant progressief gezicht kunnen geven'. De nieuwe combinatie moet een sleutelrol gaan spelen. Vanuit die sterke positie kan worden gekozen tussen CDA of WD, stelt Kalma. Afzonderlijk zijn' D66 en de PvdA daar niet toe in staat. Daarnaast zijn er op hoofdlij nen veel inhoudelijke overeen komsten tussen beide partijen, aldus Kalma. De verschillen zijn echter geen nadelen, maar kun nen voor een goed intern debat tussen de partijen zorgen en voor het nodige leven in de brouwerij. De drie progressieve partijen kunnen afzonderlijk niet overle ven, meent Kalma. D66 zal na Van Mierlo een 'alternatief CDA' worden, een 'kleurloze middenpartij' die 'helemaal ver geten is waarom ze ooit werd opgericht'. Groen Links zal door interne meningsverschillen over de koers (realistisch of radicaal) ten gronde gaan. De PvdA ten slotte zal de ingezette vernieu wing van de partij alleen kun nen voltooien met hulp van buitenaf. De interne verdeeld heid over de koers kan samen met de komende verkiezingsne derlagen leiden tot de onder gang, aldus Kalma. Russen doen zeedieren in de aanbieding .Vechten tegen AIDS is een beetje uit de mode. Er is de laatste tijd een sfeer ontstaan van: we hoeven ons over die ziekte niet zo druk te maken. Die trend is al een tijdje aan de gang". Professor Hoscam Ab- bing, voorzitter van de Nationa- le Commissie Aidsbestrijding, reageert teleurgesteld op de uit komst van een landelijk onder zoek waaruit blijkt dat één op de twintig homoseksuele man nen besmet is met het HIV-vi- Man overlijdt bij bedrijfsfitness iitrecht Tijdens het beoefenen van bedrijfsfitness in Aquacen- ter Den Hommel in Utrecht is gistermiddag een 51-jarige man uit Maarssen overleden. De man werd getroffen door een hartin farct. Pogingen van personeel van fitnesscentrum om de sporter te reanimeren, mislukten. Het Aquacenter hanteert als stan daardprocedure dat deelnemers vooraf een conditietest onder gaan. Volgens een woordvoerder van Den Hommel bleek uit de ze test onlangs nog dat de Maarssenaar een zeer goede conditie had. Heerma: Huren in '95 fors omhoog den haag De gemiddelde huren zullen na 1994 niet met de ver wachte 3,8 procent maar met 4,5 procent stijgen, schrijft staats secretaris Heerma (volkshuisvesting) in een brief aan de Tweede Kamer. Hij baseert zich op cijfers van het Centraal Plan Bureau. Heerma beweerde eind oktober vorig jaar nog dat in de periode van 1995 tot 2000 de huurverhogingen (nu 5,5 procent) beperkt zouden blijven tot 3,8 procent. Patiënten krijgen meer rechten den haag Patiënten moeten voortaan alle informatie krijgen over hun medische behandeling. Artsen moeten voor iedere me dische handeling toestemming vragen aan de zieke en patiënten hebben recht op inzage in hun medisch dossier. Dat kan alleen worden geweigerd als er een gevaar bestaat dat de patiënt de in houd van zijn dossier psychisch niet kan verwerken. Dat staat in het wetsvoorstel Wet Geneeskundige Behandelingsovereen komst (WBGO) dat gisteren door de Tweede Kamer is aangeno men. Man smokkelde 52 ton hasj Amsterdam Justitie heeft gisteren voor de rechtbank in Amster dam 3,5 jaar cel geëist tegen een 38-jarige man uit Amsterdam voor het transport en bezit van 52 ton hasj. De man zou de be- langrijkste schakel zijn tussen een groep helpers en de top van de organisatie die vermoedelijk niet wordt vervolgd. De zaak kwam aan het rollen door speurwerk van het omstreden en in- middels opgeheven Interregionaal Rechercheteam Noord-Hol- land/Utrecht(IRT). 3 Uitzendbranche wil chaos voorkomen den haag Werkgevers en de bonden in de uitzendbranche zijn overeengekomen dat ze alles doen om in hun bedrijfstak chaos te voorkomen door de voorgenomen afschaffing van het vergun- i- ningenstelsel. Dat is gisteren vernomen in vakbondskringen, ï- Uitzendbureaus hebben voortaan geen vergunning meer nodig, e Minister De Vries (sociale zaken) vond het beter vergunningen af te schaffen en meer aan 'de markt' over te laten. AIDS-bestrijder AIDS raakt uit de mode CPB voorspelt fikse groei komende jaren De Nederlandse economie zal de komende jaren veel be ter draaien dan tot voor kort werd gedacht. De economi sche groei zal volgens de jongste verwachtingen vanaf 1995 per jaar op zo'n 2,5 procent uitkomen, bijna een procent meer dan eerdere ramingen. De verbeterde vooruitzichten blijken uit eerste becijferingen van het Centraal Planbureau (CPB) voor het Centraal Econo misch Plan 1994 en de periode 1995-1998. In de berekeningen is overigens nog geen rekening gehouden met kabinetsbeleid en de effecten daarvan op de economie. Voor 1995 laten de computers nu een groei zien van 2,5 pro cent. Voor 1996 zou zelfs gere kend kunnen worden op drie procent. Voor 1998 wordt een meevaller van tien miljard gul den verwacht. Dit jaar blijft de groei nog beperkt tot circa één procent, ongeveer vijf miljard gulden. Feitelijk betekenen de CPB- vooruitzichten dat afgestapt kan worden van het zogenoemde behoedzame scenario' voor de komende vier jaar. Nu wordt het 'gunstige' scenario gehan teerd. Alle politieke partijen hebben hun verkiezingspro gramma op het behoedzame beeld gebaseerd. Bij het CPB zelf wil men het behoedzame scenario formeel nog niet af schrijven. „Er kunnen best een paar jaren met hogere groei zijn, maar dan kun je over vier jaar gemeten toch nog op ge middeld 1,75 procent uitko men", aldus een zegsman. Bij een hogere economische groei zal de werkgelegenheid sneller stijgen. Het vooruitzicht dat de werkloosheid jaarlijks met zo'n 15.000 tot 20.000 men sen zou toenemen, is als sneeuw voor de zon verdwenen. In plaats daarvan kan nu gere kend worden op een daling van de werkloosheid met een kleine 10.000 mensen per jaar. Ook het koopkrachtplaatje komt er in het optimistische scenario anders uit te zien. In eerdere becijferingen ging het CPB er van uit dat iedereen er de komende jaren op achteruit zou gaan. In plaats van een da ling van één procent voorziet het CPB een stijging van de koopkracht met gemiddeld een half procent voorspeld. Op basis van de nieuwe voor spellingen kan het financie ringstekort van het rijk dalen tot bijna nul in 1998. Het huidige kabinet rekende tot nu toe nog op een tekort van 2,5 procent in dat jaar. Eén op twintig homo's besmet met HIV-virus bilthoven anp Eén op de twintig homoseksue le mannen in Nederland is be smet met het HIV-virus dat AIDS veroorzaakt. Tweederde van de naar schatting 6.500 tot 15.000 HIV-infecties onder ho- moseksuele mannen komt voor buiten Amsterdam. Dit blijkt uit een landelijk on derzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mil ieuhygiëne (RIVM) en de afde ling Homostudies van de Uni versiteit Utrecht. De studie is uitgevoerd in opdracht van de Raad voor Gezondheidsonder zoek. Er werden 308 mannen, die werden geworven via de Gay Krant, geënquêteerd en op HIV onderzocht. AIDS is in Amsterdam de be langrijkste doodsoorzaak onder mannen tussen de 25 en 55 jaar. De helft van de AIDS-patiënten woont in Amsterdam, tachtig procent is homo- of biseksueel. Over de verspreiding van het AIDS-virus onder homoseksuele mannen bestonden tot nu toe alleen indirecte schattingen op basis van de aantallen AIDS-pa tiënten. Maar die zijn nogal on zeker omdat de gemiddelde tijd die verstrijkt tussen de besmet ting en het moment waarop ie mand de ziekte krijgt tien jaar is. Volgens het RIVM zijn ho mo's in Nederland de grootste risicogroep. Van de onderzoch te personen had veertig procent de laatste zes maanden anale seks met vaste en 25 procent met losse partners. Binnen vas te relaties werd minder vaak een condoom gebruikt (21 pro cent altijd) dan met losse part ners (58 procent altijd). De Middelburger probeerde den haag Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking ontving gisteren in de Eerste Kamer een aantal jongeren. Hij ging daar met hen in debat over zijn gisteren gepresenteerde notitie 'Beleid in de kinderschoe nen' over kinderen in ontwikkelingslanden. Nederland is het eerste land ter wereld dat daarmee een speciaal op kinderen ontwikkelingsbeleid heeft ontwikkeld. foto anp paul stolk Zes maanden tuchtschool voor Leider Nazi Front Zeeland )e leider van Nazi Front Zee and (NZF), een 17-jarige jonge- nan uit Middelburg, is gisteren tot zes maanden tuchtschool veroordeeld, de maximum-straf lie een kinderrechter mag op eggen. De jongen wordt gezien als de 'angp^aker van, ?en reeks, racis- ische bekladdingen en bedrei gingen op Walcheren, waarmee iet NZF vorig,.jaar maanden-r ang grote maatschappelijke on- ust zaaide. Het NFZ kalkte de 'ortugees-Joodse begraafplaats n Middelburg vol met racisti- iche leuzen en hakenkruisen. )ok werden dreigbrieven aan juitenlanders verzonden. brand te stichten in een Chi nees restaurant en heeft ver schillende valse bommeldingen gedaan bij het asielzoekerscen trum in Middelburg. De politie heeft het NFZ na ruim een half jaar onderzoek opgerold. De Middelburger had hulp van een 17-jarige jongen uit Vlissingen die eerder vijf maanden tucht school kreeg en een 16-jarige jongen uit Oost-Souburg die op 9 maart voor d$, kinderrechter verschijnt. Drie 'meelopers' kregen alter natieve straffen van 100 uur en in één geval 40 uur dienstverle ning. Veel NFZ-aanhangers zijn aanhangers van de extreem rechtse CP86. Van de grote landelijke partijen komt de PvdA als slechtste uit de bus wat betreft de aandacht die in de programma's voor de gemeenteraadsverkiezingen wordt gegeven aan een goed fietsbeleid. Alleen de lokale par tijen doen het gemiddeld nog slechter dan de PvdA. Groen- Links heeft de meeste aandacht voor maatregelen om een gun stig fietsklimaat tot stand te brengen. Dat blijkt uit een onderzoek van de verkiezingsprogramma's door de fietsersbond ENFB. On derzocht zijn de verkiezingspro gramma's van alle partijen in twaalf grotere gemeenten ver spreid over het land. Het meest fietsvriendelijk is Groen Links in Maastricht en het Groningse CDA. Beide partijen hebben aandacht voor veiligheid en comfort van fietsers, een sa menhangend fietspadennet en goede en veilige stallingen. Groen Links scoort in de twaalf onderzochte plaatsen het beste. Daarna volgen D66 en het CDA. De WD heeft in de di verse verkiezingsprogramma's wel aandacht voor het fietsbe leid, maar het bezwaar is dat het nergens in een samenhan gend pakket wordt gepresen teerd. De PvdA, zo concluderen de onderzoekers, scoort wat be treft fietsbeleid op alle punten slecht. De fiets komt zelfs vaak helemaal niet voor in de lokale verkiezingsprogramma's van de sociaal-democraten. onderzoek op gooid. Gemiddeld scoren ze nog slechter dan de PvdA, maar er zitten grote verschillen tussen de diverse lijsten. Irritatie tussen twee auto mobilisten in Den Haag is gisteravond uitgemond in een wild-westtafereel. Een 52-jarige Hagenaar reed daarbij met zijn auto in op een 21-jarige mede-wegge bruikster en haar passagie- re. De twee partijen hadden ruzie over rijgedrag. Nadat de man de dames met grote vaart was voorbijgereden op de Valkenboslaan, ontston den enkele inhaal- en snij- partijen over en weer. Bij een kruispunt moesten bel de auto's stoppen voor rood. De twee geïrriteerde dames stapten uit om hun rivaal ongezouten de waar heid te zeggen. Laatstge noemde gaf echter gas en reed op hen in. De passagiere van de 21- jarige Haagse kon het vege lijf redden door weg te rol len. De bestuurster zelf werd geschampt en liep lichte verwondingen op. Beide partijen hebben zich meteen gemeld bij de politie. Na verhoor zijn ze heengezonden. Over even tuele vervolging zal justitie zich buigen. amsterdam anp De kortingen in de sociale ze kerheid mogen de economische zelfstandigheid van uitkerings ontvangers niet aantasten. Dat is de kern van de nota 'Sociale zekerheid in beweging' die de vakcentrale FNV gisteren heeft gepresenteerd. Volgens de FNV moet de soci ale zekerheid aan twee vereis ten voldoen. Er moet alles aan worden gedaan uitkeringsge- rechtigdeh zo snel mogelijk (weer) aan de slag te laten gaan. Werklozen, arbeidsongeschik ten, zieken en gepensioneerden moeten van hun uitkering zelf standig rond kunnen komen. Daar zijn nogal wat verande ringen voor nodig, aldus de vak centrale. Zo ziet de FNV in een combinatie van maatregelen kans om de AOW betaalbaar te houden. Als de AOW-premie nu wordt verhoogd, ontstaat een fonds waarmee later een deel van de verwachte groei van het aantal AOW'ers kan worden op gevangen. Daarnaast moeten de premies voor de volksverzeke ringen niet alleen meer worden geheven over de eerste belas tingschijf maar ook over een deel van de tweede en de derde. Dat brengt extra geld in het laatje. Tot slot ziet de FNV mo gelijkheden AOW-premie te heffen over de inkomens van reeds gepensioneerden die meer ontvangen dan alleen AOW. De vakcentrale denkt daarbij niet in eerste instantie aan de aanvullende pensioe nen, maar aan premieheffing over bijvoorbeeld lijfrentes. In de WW wil de FNV dat de vervolguitkering tot het 65ste le vensjaar wordt verlengd. Het voordeel van dit voorstel voor de betrokkenen zit hem niet in de hoogte van de uitkering want die ligt op bijstandsniveau. Het betekent wel dat werklozen niet met de vermogenstoets van de bijstand te maken krijgen, waar door ze hun eigen huis moeten 'opeten'. Verder vindt de FNV dat de gezinsbijstand moet wor den gesplitst. Beide partners krijgen zo ieder het recht op de helft van de uitkering. Het be drag dat elk van de partners mag bijverdienen, zou wel gelijk moeten blijven. Om werkgevers een directer financieel belang te geVen bij de bestrijding van ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid is de FNV voor verlenging van de pe riode waarin werkgevers zieke werknemers loon doorbetalen. Nu is dat, afhankelijk van de grootte van het bedrijf twee of zes weken. De FNV bepleit een periode van drie tot zps maan den. Daarnaast vindt de FNV dat ook werkgevers een deel van de WAO-premie moeten beta len, waarbij de hoogte afhanke lijk wordt van de hoeveelheid arbeidsongeschiktheid in hun bedrijf. Het walrusvrouwtje Antje in de Hamburgse dierentuin. Zij is een van de dieren, die de Russen tegen fikse betaling exporteren. foto» anp den haag barenda grutterink Dieren, beschermd of niet, lij ken in Rusland meer dan el ders doodordinaire handels waar. Het Scheveningen Sea Life Centre en het Dolfinarium in Harderwijk kregen begin de ze week een aanbieding uit Rusland om enige zee-otters en witte walvissen aan te schaffen. De onderneming Zoolex biedt deze en andere beestjes aan voor prijzen vari ërend van 2300 tot 60.000 Amerikaanse dollar (4450 tot 116.000 gulden). Dat genoemde dieren in Ne derland niet gehouden en al helemaal niet verhandeld mo gen worden, is voor de Russi sche onderneming kennelijk geen enkel probleem. Sea Life wees het aanbod echter ver ontwaardigd van de hand en alarmeerde het hoofdkantoor in Engeland, het Wereld Na- tuurfonds, de Dierenbescher ming en collega-instellingen. Het Dolfinarium wierp de Rus sische post meteen in de prul lenbak. Bij het Wereld Natuur Fonds in Zeist keek men woensdag niet op van het Russische aan bod. „De Russen houden uit verkoop als het om dieren gaat", aldus een woordvoerder. Het inmiddels geprivatiseerde reisbureau Intoerist heeft het zelfs bestaan om in de rest van de wereld te adverteren met sfeervolle jachtpartijen op Si berische tijgers. Deze beesten hebben zwaar te lijden onder stroperij. Bij het Sea Life Centré was de verbijstering er echter niet minder om. „We konden het aanvankelijk niet geloven. We dachten eerst dat het om pluche beesten ging en hebben de aanbieding naar het winkel tje in ons centrum gebracht", aldus woordvoerster Muller. De dieren zouden vanaf het vliegveld in Moskou worden verstuurd, zo meldde Zoolex in het eerste bericht aan Scheve ningen. Zouden ze binnen vijf tien dagen na aankomst over lijden, dan krijgt Sea Life het geld terug. Het Scheveningse centrum besloot de geïnteres seerde te spelen en vroeg meer informatie aan, die prompt kwam. De dieren komen.alle maal uit de Russische wateren, waaronder de Kaspische Zee. Bij grote dierentuinen als Burgers Dierenpark in Arnhem en Artis in Amsterdam waren geen aanbiedingen van Zoolex aangekomen. Directeur Van Hooff van Burgers Dierenpark is echter al evenmin verbaasd. „Nadat hier en in de ons om ringende landen de regels wa ren aangescherpt, kwamen er aanbiedingen uit Zuid-Europa. Toen het daar strenger werd, kwamen ze uit onder meer de Balkan. Nu ook daar paal en perk aan handel in dieren is gesteld, is het geen wonder dat er aanbiedingen uit Rusland komen." Ondanks alle voorlichtings campagnes die de commissie de afgelopen jaren heeft ge voerd, zijn meer homoseksuele mannen met het virus besmet dan werd aangenomen. Roscam Abbing: „We hadden verwacht op basis van eigen berekenin gen dat het er veel minder zou den zijn. Het houdt een forse toename van het aantal AIDS- doden op termijn in. want meer geinfecteerden betekent op den duur meer doden". „De aandacht verflauwt, cam pagnes raken op een gegeven moment uitgewerkt, zeker wan neer het gedrag van mensen in het geding is en gewoonten een rol spelen. Het is mogelijk dat er homoseksuele mannen zijn die bewust onveilig vrijen en daar mee voor zichzelf en anderen bewust het risico nemen het HIV-virus op te lopen. Volgens mij zijn er echter andere oorza ken aan te wijzen. Onder in vloed van alcohol worden dom me dingen gedaan, men is min der precies, de aandacht ver slapt. Situaties waarin men toch tegen beter weten in bepaalde risico's loopt. Niet omdat het ri sico op zich een kick geeft, maar omdat men het moe is voorzichtig te zijn".

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3