De onvermijdelijke tragiek van Ajaxl Belgie blameert zich met nederlaag bij dwerg Malta Volleybalbond sluit contract met Dorna Sport Eagles huurt Ajax-talent Donny Huysen Jacobs naar Casba 'Kunstschaatsen kruising tussen kunst en sport' DONDERDAG 17 FEBRUARI 1994 chef willem spierdijk. 071-356464, plv -chef rob onderwater. 071 -356^ Eltingh in kwartfinales Philadelphia» Jacco Eltingh, die het met bijna anderhalf miljoen gulden gedoteerde tennistoernooi van Philadelphia in de eerste ronde van zijn favoriet Pete Sampras afhielp, heeft woensdag de kwartfinale bereikt. De 23-jarige Nederlander won in de tweede ronde van de Braziliaan Luiz Mattar: 7-6 6-2. Eltingh treft nu de als achtste geplaatste Peruaan Jaime Yzaga, die de Canadees Greg Rusedski uitschakelde. Paul Haarhuis bereikte de laatste acht door een zege op de Italiaan Furlan. Stöve gaat Boogert coachen den haag Betty Stöve zal dit seizoen het tennistalent Kristie Boogert als coach begeleiden. De 48-jarige oud-speelster uit AI- blasserdam maakt half maart een deel van het toernooi in Key Biscayne mee. Stöve begeleidde eerder jarenlang de Tsjechische Hana Mandlikova. De 20-jarige Boogert, wonend in Zuid-Beijer- land, maakte tot eind vorig jaar deel uit van Jong Oranje met als coach de Nieuwzeelander Phil Atkinson. Ze trainde inmiddels op de tennisschool van de Belg Jef Gees in Antwerpen. NAC-Feyenoord niet rechtstreeks zeist De competitiewedstrijd in de eredivisie RKC - MW is ver plaatst naar 9 maart. Het duel was vastgesteld op 23 februari. Het voetbalprogramma op woensdag 9 maart is daardoor vrij uitgebreid. Naast de halve finales voor de beker (NAC - Feye- noord, Ajax - NEC) wordt ook Roda JC, - FC Groningen gespeeld. Het gevolg is dat hel voor de KNVB vrijwel onmogelijk is een rechtstreekse uitzending van hel bekerduel NAC - FeyenoQrd toe te staan. De Bredase club had hierom verzocht, om een te grote toeloop van Rotterdamse fans in Breda te voorkomen. Van Veen vier duels geschorst leiden» Basketballer Jeroen van Veen is door de tuchtcommissiê van de Nederlandse Basketball Bond voor vier wedstrijden ge schorst. Twee daarvan zijn voorwaardelijk. De Leidenaar in I laarlemse dienst kreeg de schorsing als gevolg van de diskwali ficerende fout die hij opliep in het duel met landskampioen Den Helder. Het verweer van Van Veen als zou hij slechts zichzelf be schermd hebben tegen een elleboogstoot van Den Helder-speler Rolf Franke vond geen gehoor. Van Veen - vorig jaar nog in dienst van Den Helder - mist zo de belangrijke wedstrijden te gen Groningen en Akrides. Franke kreeg dezelfde straf. GGD waarschuwt voor kou Groningen De GGD van Groningen waarschuwt voetbalsuppor ters voor de snijdende kou. Samen met de clubleiding van FC Groningen roept de dienst bezoekers van de voetbalwestrijd te gen FC Twente (zondag) op zich warm te kleden. Volgens een woordvoerder van de GGD lopen toeschouwers bij de felle kou extra gezondsheidsrisico's. ,,Het is vreselijk koud door de snij dende oostenwind. Wij willen de supporters alleen maar zeggen: het lijkt zo lekker met het zonnetje, maar vergis je niet. Ernstige afkoeling van het lichaam kan vervelende complicaties tot ge volg hebben", aldus woordvoerder L. Mees. Penev heeft tumor in testikel madrid De Bulgaarse voetballer Luboslav Penev blijkt een tu mor in een testikel te hebben. Dat is in medische kringen van Valencia, de Spaanse club van de steraanvaller, bekendgemaakt. Penev zal dit seizoen niet meer spelen. Het is uitgesloten dat hij deelneemt aan de strijd om de wereldtitel, in juni en juli in de Verenigde Staten. De speler zal op korte tennijn worden geope reerd. Daarna krijgt hij chemotherapie. Penev werd eerder in de week aan een teelbal geopereerd. De ingreep was noodzakelijk nadat hij op een training een bal wat ongelukkig in de onderbuik had gekregen. Tijdens de operatie werd de tumor ontdekt. Van der Berg terug naar Ter Leede leiden Albert van der Berg keert terug als trainer bij het vrou wenteam van ter Leede. Van der Berg had de Sassenheimse ploeg vijf jaar geleden ook al onder zijn hoede. Hij volgt. Carla van Scherpenzeel op die de club aan het eind van het seizoen verlaat. Hoe mooier het spel des te groter de dreiging van uitverkoop Louis van Gaal kreeg on langs een mooi compli ment op een slecht mo ment. Na de pijnlijke ne derlaag bij PSV (4-1) merk te Jan Wouters op dat Ajax toch wel kampioen wordt. „De ploeg is een stuk ver der in ontwikkeling dan twee jaar geleden toen ik er nog speelde", verkondigde de international. amsterdam anp In zijn uitpuilende kantoortje in stadion De Meer neemt de 42- jarige directeur betaald voetbal van Ajax de lovende woorden van de voormalige ajacied voor kennisgeving aan. „Het is aardig dat hij dat zegt, maar ik vind niet dat Wouters op basis van één wedstrijd kan oordelen. Ze ker niet nadat duel." „Maar ik denk wel dat hij ge lijk heeft. We hebben het afge lopen halfjaar vrijwel constant heel goed gespeeld. Ik zou het niettemin geen schande vinden als we dit seizoen onverhoopt geen kampioen worden. PSV heeft een veel hogere begroting dan Ajax. Ze kunnen de beste stafleden en spelers aantrekken. Als succes uitblijft, heeft de club kennelijk verkeerde keuzes ge maakt. Maar voetbal is geen wetmatigheid. De draad waarop Ajax zich beweegt, is heel teer. Die kan op elk moment knap pen." In de kwetsbaarheid schuilt tevens de grootste kracht van Ajax. „We spelen het mooiste voetbal van Europa, of proberen dat", stelt Van Gaal onomwon den. „Ik ken geen club die met veertig meter ruimte achter de eigen verdediging durft te voet ballen. Winnen op de Ajax-ma- nier en ten minste één prijs pakken, dat zijn de belangrijkste doelstellingen." „Onze speelwijze van vroeg storen en pressen is aantrekke lijk om te zien, maar moeilijk uitvoerbaar. Het vereist een grote discipline. Als een aantal spelers zich niet aan de afspra ken houdt en zich niet aan het collectief conformeert, gaan we de bietenbrug op. Tegen welke ploeg dan ook. Voetbal bestaat uit balbezit en balverlies. Bij Ajax zijn de acties in beide situ aties even belangrijk. Daarom past Romario bijvoorbeeld niet deventer »npa De kans is groot dat GA Eagles zaterdagavond in de thuiswed strijd tegen VW een nieuwe spitsspeler presenteert. Ajax en GA Eagles zijn rond over de ver huur van Donny Huysen, een van de talenten uit De Meer. De 20-jarige Huysen onder handelde vanmiddag met een delegatie van GA Eagles in De Adelaarshorst over zijn per soonlijke eisen. Eerder deze week kwamen Ajax en GA Eagles een verhuurovereen komst tot aan het eind van dit seizoen overeen. Een en ander vloeide voort uit de goede ver standhouding tussen Ajax- coach Louis van Gaal en de De venter trainer Henk ten Cate. Donny Huysen was dit sei- België is de WK-voorbereiding wel erg matig be gonnen. In Rabat werd het elftal van Pol van I limst met 1-0 verslagen door Malta. De bij het Belgische Racing Genk spelende Bussutil maakte tien minuten voor rust de enige goal. België, zonder Scifo, Van der Eist en Grün, speelde een bedroevend slechte wedstrijd. Op de hobbelige grasmat van het nationale stadion in Rabat kwam Malta zeker voor rust een stuk beter voor de dag. In die periode nam de thuisploeg ook de leiding. Een steekballetje werd alleen door Bussutil op waarde geschat; hij passeerde Preud- 'homme en schoof de bal in het lege doel: 1-0. Verder dan een schot van Boffin tegen de paal kwamen de Belgen in de eerste helft niet. Met Wilmots voor Czerniatynski en Van Meir voor Al- bert ontbrak het België na de hervatting ook aan combinatievermogen en aanvallende kracht. Luc Nilis kreeg alleen kansjes als hij van ver buiten het strafschopgebied een vrije trap mocht nemen. Voor de zoveelste keer slaagde de Anderlecht-ster er niet in te scoren voor de nationale ploeg. Nilis heeft nu een score van 23 interlands en 0 doel punten. Gisteravond had hij nochtans de hulp van zijn Anderlecht-ploegmaat Marc Degryse, die zijn tweede hele wedstrijd in vijf maanden af werkte. Vrijdag tegen KV Mechelen had Degryse voor het eerst sinds bijna een half jaar blessure leed anderhalf uur gespeeld. Bij België voldeed niemand. De aanval (Gzerniatynksi-Nilis) was machteloos, het mid denveld (Boffin-Staelens-Degryse-Oliveira) speel de zonder persoonlijkheid, de achterhoede (Med- ved-Albert-Emmers-Smidt) bleek onzeker, ge- Amerikaanse amateur-bokser overleden st paul »sid De bokssport heeft opnieuw een dodelijk slachtoffer geëist. De 28-jarige Amerikaanse ama teur Done'll Lindsay is na een gevecht in St. Paul in de staat Minnesota overleden. Hij werd bij regionale kampioenschap pen door zijn tegenstander zo zwaar getroffen, dat hij direct het bewustzijn verloor. Lindsey droeg de verplichte snelheid bij Ajax passen. Wolf zou veel meer moeite heb ben bij Ajax. Maar ik zeg dat hij het niet zou kunnen, heeft weer andere kwaliteit die van belang zijn. De Wc heeft uitstraling en persoonlijk heid waarmee hij de tegenstanf der imponeert. Hij is een leide op het veld, een verlengstuk de trainer, zoals Blind dat Ajax is geworden. Ex-gymnastiekleraar Co Ac aanse, door Van Gaal in lf aangesteld als directeur ople dingen, noemt zijn baas „ziener". Hij dicht zijn val^ noot zelfs meer kwaliteiten tc dan Johan Cruijff, de profeet Barcelona. Helemaal ongelijk heeft Adril aanse wellicht niet. Tijdens dll^! zomer van het vorig jaar, Berg kamp, Jonk en Vink waren ver kocht en slechts Van den BronL^ was aangetrokken, liet Van Gay" tijdens de lichte paniekstemL,ei, ming in Amsterdam doodlei weten dat Ajax de komem competitie beter zou zijn dan b jgg| het voorgaande seizoen. De fei ntjg ten liegen voorlopig niet: na 2 jpt' wedstrijden zes punten mee m\ dan vorig jaar en nog volop i j^j de strijd voor nationaal en Eu ropees bekersucces. jncj „Ik deed die uitspraak omd< ^e) ik wist wat ik had èn wat we no )SSi gingen kopen", stelt Van Gaa^e', die in 1992 de UEFA-beker e f,te in 1993 de KNVB-beker wor)r(js „De P van Persoonlijkheid heeL Ajax aanzienlijk sterker ge5 maakt. De mentale weerbaar heid is toegenomen door droè Louis van Gaal: „We spelen het mooiste voetbal van Europa, of proberen dat." bij ons. Hij heeft fantastische kwaliteiten, maar doet nauwe lijks mee bij balverlies." Sleutelwoord Het sleutelwoord in de succes volle aanpak van Van Gaal is ge vallen: discipline. Wat dat be treft vergeleek voorzitter Mi chael van Praag zijn trainer- coach al eens met Rinus Mi- chels. Ook de generaal buiten dienst regeerde destijds bij Ajax met straldcehand. „Zonder discipline wordt het een chaos", meent Van Gaal, die elf jaar lang gymnastiekles gaf op een Amsterdamse LTS. „Of het nu om een spelers groep, een klas, een club of een gezin gaat, regels moeten er zijn. Ieder persoon denkt en doet anders. Dat mag ook, maar wel binnen bepaalde grenzen. Vaste structuren en duidelijke afspraken, daar voelen de mees te mensen zich prettig bij." „Ik ben in orde en regelmaat opgevoed. Het zit ook een beetje in mijn karakter. Dat moet ook wel, anders kun je als leidinggevende niet het goede voorbeeld geven. Tijdens mijn schooltijd is het besef gekomen dat discipline een belangrijk on derdeel is van het leven." Discipline Van Gaal streeft naar de ultieme discipline, op het veld. „Als ie dereen in de wedstrijd de af spraken nakomt, is de kans op een goed resultaat groter. De tails zijn daarbij van groot be lang. Ik las laatst in de krant dat de training bij Inter Milan om half drie moet beginnen, maar dat de meeste speüh^pas twin tig minuten later het veld opko men. Bergkamp irriteert zich daaraan. Logisch. Daar begint het al. Dergelijke dingen kun nen doorwerken in de wed strijd." De specifieke speelwijze van Ajax, die al bij de jongste jeugd wordt ingevoerd, vereist bepaal de kwaliteiten. Die worden in de academisch geschoolde om geving van De Meer TIPS ge noemd. In volgorde van belang rijkheid: Techniek, (voetbal)Intelligentie, Persoon lijkheid en Snelheid. „Op deze vier eigenschappen selecteren, scouten en kopen we soms spe lers", legt perfectionist Van Gaal uit. „Aan langzame, houterige of stevige voetballers hebben we bij Ajax niets. Die kunnen niet mee in de kleine ruimte. Onze defensie is fysiek misschien niet zo sterk. We hebben geen echte killers zoals De Wolf of Van Gobbel. Maar mijn verdedigers kunnen wel op de helft van de tegenstander in een beperkt ge bied een aanval opzetten. Ze kunnen meedoen in het korte tikwerk." Van Gobbel „Van Gobbel zou zeker qua komst van Rijkaard, Finidi e Van den Brom. Dat zijn nuchte re en stabiele spelers. Ze preste ren redelijk constant, zondi ers enorme uitschieters naar bove of beneden. Volgens Van Gaal miste Aja ns de landstitel vorig seizoen doo pe( twee hoofdoorzaken: de tussen tijdse verkoop van spelers (Ri Van Loen, Willems, Groenen dijk) en de Italiaanse overval het hoofd van Bergkamp, Jon) en Vink op hol bracht. De trans jda ferperikelen lijken ook dit sei «rf zoen de jacht op het kampioen öst schap te verstoren. De onver m mijdelijk tragiek van Ajax. Ho mooier het spel en de doelpuri -tii ten, des te groter de dreigin eri van uitverkoop. Van Gaal erger zich in hoge mate aan die voet tef balwet, vooral omdat hij er nau su welijks invloed op kan uitoefe zoen de vaste spits van Ajax 2, nadat hij tijdens de voorberei ding van de Amsterdammers in de hoofdnacht van Ajax speelde. In de oefencyclus was Huysen zelfs topscorer van de Amster dammers. Door de komst van Peter van Vossen en Finidi Ge orge (en de aanwezigheid van Stefan Petterson en Ronald de Boer) werd de talentvolle spits naar het tweede verdreven. makkelijk uit te spelen en weinig creatief in aan vallend opzicht. De uiterst zwakke Oliveira werd na rust nog vervangen door Club-speler Van der Heyden. De komende maanden kan België onmogelijk een nog slechtere uitslag boeken: de ploeg van Van Himst speelt niet meer tot in juni. Malta zal voorlopig ook niet meer willen spelen. De tegen stander van Oranje in de kwalificatiestrijd voor het EK van '96 koestert de beste score in de voet balgeschiedenis van het eilandje. De voetbalbond van Noord-Ierland heeft Bryan Hamilton benoemd tot bondscoach van de natio nale selectie. Dat gebeurde minder dan 24 uur nadat Jimmy Nicholl een aanbod had afgewezen de opvolger van Billy Bingham te worden. Hamilton, vroeger actief in het Engelse voetbal, speelde in de periode 1969-1980 vijftig interlands voor Noord-Ierland. „Ik ben opgegroeid in Belfast. Als jongen droomde ik ervan voor mijn land te spelen, aanvoerder te zijn en later trainer van de ploeg te worden." Zijn eerste taak is het land dat in 1982 en 1986 deelnam aan de WK-eindronde naar de Europese titelstrijd van 1996 in Engeland te leiden. Vrijdag vliegt hij naar Wenen om met de collega's van Ierland, Oostenrijk, Portugal en Liechtenstein het speelschema van de voorronde in elkaar te ste ken. Nicholl, eveneens vroeger international en te genwoordig speler-trainer van de Schotse club Raith Rovers, zag zijn aanstelling niet doorgaan door een conflict over geld: „We praatten over pennies en ik zou toch al veel minder verdienen dan bij Raith. Te stellen dat ik teleurgesteld ben is een understatement van jewelste." - ZOETERWOUDE - Wielrenner Gert Jacobs heeft gisteren een contract getekend bij Casba Woneh. De voormalig profwielrenner kreeg geen contract meer bij de Spaanse wielerploeg Festina, waar hij vorig jaar met Steven Rooks, Jos van Aert en Jean-Paul van Poppel deel van uitmaakte. De 29-jarige Jacobs reed in totaal vijf maal de Tour de France. Het is de bedoeling dat hij op 27 februari in België de wedstrijd Gent - Staden rijdt, de amateuruitgave van de Omloop van het Volk. De eerste wedstrijd in Nederland is de Ster van Zwolle op 5 maart. foto henk bouwman leiden» willem spierduk Kunstschaatsen kan gezien wor den als een kruising tussen kunst en sport. Het heeft met andere esthetische sporten zoals turnen gemeen dat de prestaties slechts via het men selijk oordeel gemeten kunnen worden. Het jureren van de technische waarde en de artis tieke impressie geeft in feite aan dat kunstschaatsen zowel sport als kunst kan zijn. Dit stelt P.P. Moormann in zijn proefschrift 'Figure skating per formance. A psycholigal study', waarop hij op donderdag 17 fe bruari promoveert aan de Leid- se universiteit. Moormann is psycholoog en ook ijsdanstrai- ner van de nationale selectie. De vraag of sport überhaupt wel kunst kan zijn, is hoogst actueel in de kunstrijwereld, met name in het ijsdansen. Na de bolero van Torvill en Dean, waarmee dit Britse paar in 1984 Olyir pisch goud veroverde, vonde juryleden dat het ijsdansei801 steeds meer de richting van he theater opging en daarme beklaagden zich erover dat hl erg moeilijk is om deze artistit ke programma's te beoordelen, Ook bestond de vrees dat hi zou verliezen. De International Schaatsbond (ISU) nam maaij regel, scherpte de regels aan eV( propageerde een conventione lere manier van ijsdansen. Het onderzoek van Moormani e is bedoeld om inzicht te krijgei pt in psychologische factoren di van invloed kunnen zijn op d ra kunstschaatsprestatie, zowel i de recreatie- als in de topspon jo In zijn proefschrift schenkt di ig onderzoeker ook aandacht aai in het dal waarin het kunstschaal 'g; sen in Nederland zich bevindt Seles voorlopig nog niet in actit Het is nog maar de vraag of Mo nica Seles in 1994 terugkeert in het tenniscircuit. „Ze heeft dit jaar nog voor geen enkel toer nooi ingeschreven en ze weet niet wanneer ze in staat zal zijn haar return te maken", vertelde Stephanie Tolleson, woordvoer ster van haar zaakwaamemepn IMG (International ment Group). Volgens de persverklaring vai it IMG, bekendgemaakt tijden ii het vrouwentoernooi van Parijs tl ondervindt Seles nog steed it veel emotionele hinder van d ei aanslag op haar leven vorig jaa a in Duitsland. woerden anp hoofdbeschermer. Een maand voor het titelduel had hij nog een medisch onderzoek onder gaan en was daarbij gezond ver- Waard. De zwaarweltergewicht zou met het idee hebben ge speeld professional te worden. De Nederlandse Volleybal Bond'heeft de commerciële rechten van aanstaande Europese titeltoernooien in ei gen land ondergebracht bij het marketingbureau Dor na. Volgens de NeVoBo zijn de gegarandeerde inkom sten groot genoeg om de organisatiekosten van de Eu ropese titelstrijd voor vrouwen in 1995 en die van de mannen twee jaar later volledig te dekken. Bedragen zijn niet genoemd. Dorna kan bijvoorbeeld de NOS de wedstrijden laten uitzenden. Woordvoerder Mensink van de bond zei dat het uitgesloten is dat Dor na in zee gaat met een zendgemachtigde die een mar ginaal bereik heeft. Zo was het afgelopen EK in Finland vooral te volgen via FilmNet. De contacten met de van oorsprong Spaanse firma gaan verder dan beide EK's. Zaterdag 19 februari is de ondertekening van een contract waarin de rol van Dor na in het toekomstige Financiële traject van de bond is vastgelegd. Het gaat daarbij om de nationale teams, het strandvolleybal en de marketing in het algemeen. De NeVoBo behaalde de afgelopen jaren via de natio nale ploegen veel successen, maar zag die gepaard gaan met grote verliezen. Zo leverde het jaar 1992, waarin de mannenploeg zilver won tijdens de Olympi sche Spelen, een negatief saldo van bijna negen ton op. Doma Promocion Del Deporte, zoals de volledige naam luidt, is gespecialiseerd in de exploitatie van re clameborden bij evenementen, het zoeken van spon sors en de handel in tv-rechten. De firma stond aan de basis van de roterende borden bij voetbalwedstrijden. Het hoofdkantoor is gevestigd in Madrid. In Hilver sum is een Nederlands kantoor. Bondscoach Joop Al- berda had in een in december ingediend rapport - hij was gedurende een paar maanden commercieel advi seur van de bond - samenwerking met Dorna als eei e van de twee opties opengelaten. u Het EK voor vrouwen is van 23 september tot 1 okto )i ber 1995. De continentale titelstrijd voor de mannen van 6 tot 14 september 1997. Dorna is onder meer ac ti tief in de NBA (Amerikaans profbasketbal), het Ameri V kaanse honkbal alsmede de Engelse voetbalcompetitie ij Ook beheert het bedrijf de rechten van de wereldtitel ij strijd motorracen. Johan Cruijff schoof in 1992 Doma naar voren al ii contractpartner van de KNVB in de onderhandelinger over tv-rechten. De voetbalbond wees de suggestie var if Cruijff van de hand, waarna de trainer van Barcelom V weigerde het door het sectiebestuur Van Rooyen aan geboden contract inzake de coaching van het Neder lands elftal te ondertekenen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 26