Honger veelvraat nog niet gestild Olympische Winterspelen E3 Friezen leggen zich snel neer bij nederlaag Scott kijkt de kunst af van concurrentie List Ard Schenk levert Oranje niets op Hersman knokt voor wat hij waard is DONDERDAG 17 FEBRUAR11994 Koss schenkt premie voor gouden schaatsmijt aan mensen in nood Het heeft ruim veertig jaar geduurd. Maar de Noren kun nen over drie dagen vrijwel zeker Johann Olav Koss in de armen sluiten als opvolger van de legendarische Hjalmar Andersen. In het Bislet-stadion van Oslo bezorgde 'Hjal- lis' in 1952 zijn landgenoten eeuwige olympische koorts door driemaal goud te winnen. Koss is nog slechts één stap - van 10.000 meter - verwijderd van evenaring van die prestatie. Met een fenomenaal wereldrecord op de 1500 meter (1.51,29) haalde hij gistermiddag zijn tweede hoofdprijs binnen. melt om mensen tn nood de helpende hand te bieden. De schaatskoning riep de Noorse burgers op om voor elke Noorse gouden plak tien kronen in het zelfde fonds te storten. Twee jaar geleden besloot het Lillehammer Olympisch Orga nisatie Comité tot een hulpactie voor de slachtoffers in het door oorlog geteisterd Sarajevo. Het werd een zo groot succes, dat werd besloten de actie een ver volg te geven. Naast Sarajevo werden nog vier andere projec- HAMAR WYBREN DE BOER NPA-VERSLAGGEVER Het Vikingschip stond in vuur en vlam. Na de feeste lijke huldiging raak te Koss zijn landge noten ook nog eens in het diepst van hun hart. In een emotionele betoog liet hij weten zijn winnaarspremie van 225.000 kronen (circa 70.000 gulden) te storten in het olym pisch hulpfonds, dat geld inza- Schaatsen ten, elders in de wereld, door LOOC geadopteerd en gefinan cierd. Eén daarvan betreft de sinds kort onafhankelijke staat Eritrea, waar een jarenlange oorlog met Ethiopië een schrij nende armoe heeft veroorzaakt. Koss werd aangezocht om als ambassadeur voor de hulpactie in Eritrea op te treden. In dat kader reisde de schaatsheld no vember vorig jaar een week naar het Afrikaanse land om zich persoonlijk van de situatie op de hoogte te stellen. De do cumentaire die de Noorse tele visie van het bezoek maakte, toonde een aangeslagen en tot tranen geroerde Koss. ,,Ik train maanden achtereen om een se conde sneller te rijden, terwijl de mensen hier elke seconde moeten vechten om in leven te blijven", zo vatte hij zijn gevoe lens samen. Reeds bij eerdere gelegenhe den toonde de 25-jarige Noorse schaatser zijn sociale bewogen heid. Nadat hij zijn studie me dicijnen heeft afgerond, wil hij graag een paar jaar als arts in de Derde Wereld gaan werken. „Laten we toch beseffen hoe veel weelde wij kennen en pro beren het leven voor anderen iets draaglijker te maken", hield hij gisteren zijn gehoor voor. Nadat hij 's morgens uit zijn bed was gestapt, had hij het zich voorgenomen. „Ik zei te gen mezelf: als je nu weer goud wint, moet je je bonus aan mensen geven die het echt no dig hebben." Wellicht dat hij daarom in de uren voor 1500 meter zo nerveus was. Fysiothe rapeut Johnny Högsith nam hem een paar minuten extra onder handen en zei dat hij na afgelopen zondag niets meer te verliezen had. De entree op het ijs nam de laatste zenuwen bij Koss weg. „Als het publiek zo voor je juicht, kun je niet meer stuk." Bovendien was de loting hem gunstig gezind, vond hij. „Op de 1500 meter voor Zandstra en Ritsma rijden, dat was een voor deel. Nu hoefde ik niet op hun tijden te letten. Ik kon mijn ei gen race rijden, ik mocht de richttijd neerzetten en zij moes ten maar zien hoe ze die kon den verbeteren." In de Oostenrijker Michael Hadschieff trof hij een ideale te genstander. „Die gaat altijd kei hard van start en dat is juist vaak mijn probleem. Als ik de eerste 500 meter dicht bij hem bleef, dan moest het verder wel goed gaan." De 10.000 laaiend enthousias te landgenoten schreeuwden hem vooruit en Koss snelde bij na moeiteloos bij de Oostenrij ker vandaan. „Toen ik bij de wissel meteen in zijn rug zat, kreeg ik al het gevoel dat het weer mijn dag ging worden." Op de tribune werden zijn bei de jongere broers Hans-lóistian en Hakon bijna gek van vreugde en moeder Karin-Sofia zag in haar oudste zoon weer even het onrustige kereltje, dat hij vroe ger ook altijd was. „Hij liep nooit gewoon, het was altijd rennen." Op de vijf kilometer was hij 'in topvorm' geweest, zei hij. Gisteren was hij super, nee, be ter nog. Een onoverwinnelijk gevoel dat hij slechts één keer eerder meemaakte. „Tijdens het WK in Heerenveen in 1991 schaatste ik een wereldrecord op de tien kilometer. Toen had ik het ook. Mijn benen werden niet moe, niet stijf, het was alsof ik nog ronden zo had kunnen doorschaatsen. Die slotronde (29,3, de snelste slotronde ooit op de mijl, red.) had nog wel sneller gekund." Ongerust was hij tijdens de volgende ritten dan ook niet ge weest. „Al moet je met die Hol landse jongens altijd oppas sen." Nadat Zandstra zich stuk had gebeten op het fantastische wereldrecord van 1.51,29 van de Noorse alleskunner, balde Koss heel even, maar duidelijk zicht baar, de vuist. Vervolgens res teerde nog Ritsma, de wereldre cordhouder tot gistermiddag. Als gebiologeerd stond Koss bij na de gehele race voor het elek tronisch scorebord, telde de wegtikkende seconden en zag ook Ritsma kapot gaan. Diep in hun hart hadden de beide Frie zen de strijd al eerder opgege ven. „Koss is op dit moment niet te verslaan," zeiden Zand stra en Ritsma eensgezind. Johann Olav Koss intens gelukkig met zijn tweede gouden medaille. Het gezicht van Rintje Ritsma spreekt boekdelen: weer geen goud. 'Ik wist meteen, dat ik hooguit voor zilver kon gaan Volgens het scenario zou over anderhal ve week een Vikingschip vol goud vanuit Hamar koers zetten naar Nederland. Ware het niet, dat Johann Olav Koss de Oranje-schuit onverwacht heeft geën terd en de waardevolste spullen heeft in gepikt. De Noorse muiter heeft op het olympische dek troostprijzen achterge laten voor Rintje Ritsma en Falko Zand stra, die gisteren als twee verbouwereer de ketelbinkies met open monden het Koss-geweld volgden. Het tweetal heeft er, net als Bart Veld kamp, weinig fiducie in, dat de Scan dinavische versie van Superman op de tien kilometer alsnog in de kraag is te vatten. Ze hoopten op een hoofdrol, maar zijn goede figuranten geworden in een Noorse schaatsshow. Aangezien een verrassing la Van Gennip er niet inzit bij de vrouwen, gaat de NOC*NSF-af- vaardiging voor het eerst sinds 1984 ver moedelijk weer zonder goud naar huis. Dat is beneden alle verwachtingen. Rits ma en/of Zandstra leken voor het eerste Friese goud in de geschiedenis te gaan zorgen, maar de schaatsprovincie moet die droom, mits er zondag geen rare dingen gebeuren op de 10.000 meter, minimaal vier jaar uitstellen. De Nederlandse allround-schaats ploeg had na de teleurstellende 5000 meter - alleen brons voor Ritsma - alle hoop gevestigd op 1500 meter. Een nummer, waarop Krooks pupillen zich momenteel thuisvoelen als een dominee op een preekstoel. Koss liet echter an dermaal geen spaan heel van Ritsma en Zandstra, die zich met zilver en brons tevreden moesten stellen. De Noor pakte Ritsma bovendien het wereldrecord en de eerste plaats op de wereldranglijst af. De vraag, die meteen oprees in het 'Vikingskipet': Wat is er sinds het EK, be gin januari eveneens in Hamar, in vre desnaam gebeurd? Koss kwam er toen niet aan te pas bij Ritsma. De Nederlan ders zijn op dat - op zich hoge - niveau blijven staan, maar de Noor, die tot een week geleden een wankele indruk maak te, heeft een onvoorstelbare sprong ge maakt. Ritsma: „Hij is momenteel van een heel andere orde. Je kunt hem niet eens meer een concurrent noemen^zo'n gat heeft hij geslagen." De bedoeling van coach Ab Krook was om na het EK toe te werken naar een nóg betere vorm op de Winterspelen. In die opzet is hij niet geslaagd. Het presta tie-niveau van Ritsma en Zandstra is goed, maar het is hun niet, zoals Koss nu en Heiden in 1980, gelukt om boven zichzelf uit te stijgen. Dat overkomt Ne derlanders wel vaker. Van der Duim bij voorbeeld werd in januari 1984 Euro pees kampioen. Een maand later stond hij bij de Olympische Spelen in Sarajevo met lege handen. Ritsma is dit seizoen ook de beste allrounder, maar meer dan zilver zit er niet in. Een mogelijke oorzaak ligt in de ver stoorde olympische voorbereiding van de Nederlandse ploeg. De Oranje schaatsers zijn tussen EK en Spelen we kenlang in Davos geweest. Door het slechte weer in Zwitserland was het ijs per dag in een andere conditie en moest het programma voortdurend worden aangepast. De Noorse coach Kristiansen koos eieren voor zijn geld en vluchtte, toen de situatie niet verbeterde, naar ei gen land. Krook, die wel tot het laatst bleef in Davos, bestrijdt dat die warrige voorbereiding van wezenlijke invloed is geweest: „Ik heb 85 procent van het pro gramma kunnen uitvoeren. De Noren hadden in Davos dezelfde problemen, kwamen daarna voor gesloten deuren in Hamar en moesten uiteindelijk trainen op slecht ijs in Gol." Volgens Krook kan het wel eens zo zijn, dat de winst van Koss juist zit in zijn wekenlange getob. De rust heeft hem wellicht goed gedaan. „Het is het zelfde verhaal als Van Gennip. Die pakte drie keer goud na een ziekte. Koss werd in een underdog-positie gemanoeu vreerd en dat kwam hem goed, en ons slecht uit." Zandstra gaf ruiterlijk toe. dat hij zich na de demonstratie van Koss. die het wereldrecord op 1.51,29 bracht, al ge wonnen had gegeven. „Ik wist meteen, dat ik hooguit voor zilver kon gaan. Voor goud moest ik de beste race van mijn le ven rijden en dat was onmogelijk. fret als Ritsma lag Zandstra tot aan de 1100 meter voor op het Koss-schema. De waanzinnig snelle slotronde van 29,38 van de Oslose schaatskoning was te veel van het goede voor het Friese duo. Alle andere (43) deelnemers had den voor hun slotomloop 30 of meer se conden nodig. Het verschil tussen Ritsma en Zand stra aan de ene en Koss aan de andere kant zit 'em in hun aanleg. Beide Neder landers zijn sprinttypes. Daarom openen ze sneller dan Koss. De Noor komt als stayer-achtige allrounder juist in de laatste ronde van de 1500 meter op tem peratuur. Ritsma, die zijn Delta-schaats in het olympisch dorp had achtergela ten: „Maar wat hij liet zien, was ontzet tend knap. Daar heb ik bewondering voor. Verliezen van zo n grote kampioen vind ik niet erg. Dat frustreert niet. dat motiveert juist. Wij waren goed, Koss was super. Ik zie het ook niet als een ne derlaag. Ik heb goed gereden. Als ik ver loren had met een tijd van 1.53, had ik tegen mezelf gezegd: 'Je bent een eikel.' Nu niet." Wereldrecordhouder aast op 1000 meter HAMAR RENZE LOLKEMA NPA-VERSLAGGEVER Video-therapie, Kevin Scott zweert erbij. Dagelijks drukt hij voor minimaal anderhalf uur aan technisch bandmateriaal in zijn recorder om de kunst van het rijden van anderen af te kij ken. Na zo'n behandeling slaat de Canadese wereldrecordhou der op de 1000 meter vaak nog een boekje met schaatswetens- waardigheden open om vervol gens rustig in slaap te domme len. Toch kent Scott - morgen is hij favoriet op de olympische ki lometer - in Hamar ook zijn on rustige momenten. „Ik heb hier namelijk geen videorecorder." Gekluisterd aan de beeldbuis denkt de 24-jarige student bio logie nog veel te kunnen leren. „Ik heb bijvoorbeeld de stijl van Gerard van Velde bestudeerd. Vooral zijn krachtige slagen im poneren me. Verder vind ik de Japanse manier van bochten nemen fascinerend. Dat katach tige, die versnelling. Dat heb ik me ook eigen gemaakt, ik moet het hebben van de bochten." Scott geldt in het olympische Hamar als de grote onbekende wereldrecordhouder op de 1000 meter. In december kerfde hij 1.12,54 in het olympische ijs van Calgary. Zelfs een schaats- minnend land als Nederland moet nog nader kennismaken met de voormalige ijshockeyer. „Als jullie al niet weten wie hij is, hoe moet Canada hem dan kennen", zegt Gaetan Boucher (35), in Noorwegen gastcom- mentator voor de Canadese TV. De tweevoudig olympisch sprintkampioen van Sarajevo 1984, tegenwoordig ontwikkelt hij lucratieve traininsprogram- ma's voor professionele ijshoc- key-instituten, is niet overtuigd van Scotts talent. „Als je in de cember een wereldrecord schaatst, kun je het niet maken tijdens het WK sprint zesde te worden. Kevin is mij te onvoor spelbaar. Volgens mij heeft hij onvoldoende zelfvertrouwen om een goed olympisch toer nooi te rijden. Als ik een wereld record had geschaatst, zou ik het niet durven tiende te wor den op de eerste dag van het WK." Hoe dan ook, Scotts mooiste dag moet nog komen. Als het niet morgen is, dan maar ergens in maart. Zijn vriendin is hoog zwanger en hoopt volgende maand van een gezonde baby te bevallen. „Vandaar dat ik ook niet gepannen ben voor de Olympische Spelenglimlacht Scott, die overigens in een af zichtelijk fluoriserend rose-geel pak op het Noorse wonderijs verschijnt. „Ik blaak van zelfver trouwen. Voor mij wacht straks een nog veel mooier geschenk dan een gouden medaille. De 'Ik denk dat Koss nu ook de tien kilometer wint' Kevin Scott: „Van Albertville heb ik geleerd onder alle omstandigheden rustig te blijven." foto npa harry tielman Spelen zijn natuurlijk een droom voor me, maar niet het belangrijkste." Scott maakte tot dusver twee van de zeventien Winterspelen mee. In Albertville moest hij verscheidene optaters verwer ken. Veertigste op de 1500 me ter, twee zeventiende plaatsen op de 500 en 1000 meter. „Ik liet me daar opvreten door de spanning. Dat ik nu zo sterk ben, heeft te maken met ver trouwen. De snelheid had ik al tijd al. Als jong jochie was ik snelste van mijn generatie ijs hockeyers. Mijn 'stickhandling' was mijn zwakste kant. Toch had ik gemakkelijk de NHL (Noordamerikaanse profcom petitie, red.) kunnen halen, zei den de kenners. Maar toen ik een keus moest maken, zo rond mijn vijftiende, heb ik voor het schaatsen gekozen." „Van Albertville heb ik ge- leerd onder alle omstandighe den rustig te blijven. Dat we reldrecord heeft daar ook mee te maken. Een kwestie van zelf vertrouwen. Die magere presta tie op het WK wijt ik.aan een liesblessure. Die hebben we nu onder controle, ik sta twee keer per dag onder behandeling van een fysiotherapeut. In Hamar heb ik nog nergens last van ge had." Mocht Scotts speurtocht naar olympisch goud succes hebben, dan hoeft hij zich voorlopig fi nancieel geen zorgen te maken. „De sponsors staan in de rij voor me omdat ik doorga tot Nagano 1998." Boucher beves tigt dat. „Ik ben nog altijd be roemd in Canada, iedereen kent me vanwege die gouden plak ken. Geloof me, niemand in Ca nada kent op dit moment Kevin Scott. Flij kan daar wat aan doen door goud te winnen." Sehaattin HAMAR RENZE LOLKEMA NPA-VERSLAGGEVER Ard Schenks tactiek om de druk op de Noorse superatleet Johann-Olav Koss te verhogen, mag als mislukt worden be schouwd. De Ne derlandse chef de mission zei zondag dat Koss drie gouden plakken zou winnen. Hij hoopte met die opmerking het span ningsveld bij de Noor te vergro ten. Nederland viste echter na de 1500 meter weer naast het goud. Koss mocht net als zon dag na de vijf kilometer op nieuw het volkslied aanhoren. „Als je dat tien keer leest en twintig keer hoort, beïnvloed je dat misschien. Het was een subtiele manier om de druk te groot te laten worden", zei Schenk gisteravond. „Ik heb dat zondag bewust gezegd, toen me daarnaar werd gevraagd. Vooral tegen Noorse journalisten. We hadden dat vooraf afgesproken, met Ab Krook en de jongens. Jammer dat het niet heeft ge werkt. Ik denk dat Koss nu ook de tien kilometer wint." Na het tweede wereldrecord in vier dagen was het respect voor Koss in het Nederlandse groot. „Johann-Olav js een geval apart", sprak NOC*NSF-voor- zitter Wouter Huibregtsen. „Op één of andere manier heeft hij het probleem van verzuring op gelost. Als je zijn race in een grafiek uittekent, valt die laatste ronde bijna van de kaart." De kritiek dat de Nederlandse schaatsers zich wellicht te lang in Davos op de Winterspelen hebben voorbereid, deed Schenk af als nonsens. „Daar geloof je in, of niet. Nederland zweert bij Davos. Al jaren." Schenk vindt het opvallend dat maar weinig Nederlandse we reldkampioenen hun talent in olympisch goud kunnen verta len. „De schaatssport evolueert zo snel. dat je niet zomaar een olympische periode overleeft. De Spelen zijn speciaal. Dat moet je ook genuanceerd zien. Je moet onze jongens niet be oordelen op het feit dat Koss een uniek talent is." De historie wijst echter uit dat olympische titels wereldwijd meer zeggen dan welk allround - kampioenschap ook. „Vraag dat maar aan Veldkamp", reageer de Schenk. Gerard Kemkers, in Calgary 1988 derde op de vijf ki lometer. vindt dat ook de zilve ren en bronzen prestaties van Ritsma en Zandstra gisteren op de 1500 meter, positief moeten worden uitgelegd. „Ik had nooit die bronzen medaille in Calgary willen mis sen". aldus Kemkers. „De huldi ging op het Olympic Plaza was onvergetelijk. Als je in Amerika komt en ze horen dat je ooit een olympische plak hebt gewon nen, dan vallen ze voor je. De Spelen hebben impact in heel de wereld. Geloof me, tweede en derde worden achter zo'n kampioen, is fantastisch." HAMAR NPA In de schaduw van de 'grote jongens' heb ben Martin Hersman en Jeroen Straathof genoten van hun eerste en voorlopig enige olympische optreden. Beide Zuidhollan ders keken tamelijk tevreden terug op hun 1500 meter, waarop Hersman met een persoonlijk record achtste en Straathof ne gende werd. Hersman begon dit seizoen als onbe kende grootheid bij Jong Oranje. En dan op een koude februaridag, met duizenden op de tribunes en miljoenen achter de buis, in Hama moeten starten in het eer ste paar. Dan lopen de rillingen natuurlijk over je hele lijf. Hersman: „Nee, het gekke was, dat ik niet zo zenuwachtig was. Ik heb dinsdagavond lekker ontspannen- met de anderen naar de film 'Deceived' gekeken. Dat was lachen. Daarna heb ik rustig toe- geleefd naar de wedstrijd." Zijn rit tegen de Japanner Aoyanagi ging tot 1100 meter goed. „Maar daarna werd het vechten tegen mijn eigen lichaam. De laatste ronde wilde niet zo best. Onbe schrijflijk, wat je dan doormaakt. Ik voelde me heel naar. Het is hetzelfde als dat je twee minuten hard tegen een trap oploopt en dan moet versnellen. De Belgische shorttracker Geert Blanchart heeft eens gezegd: 'Een laatste ronde op de 1500 me ter goed doorkomen is hetzelfde als ge blinddoekt een snelweg oversteken, en dat dan halen." Het jonge Sassenheimse talent was een en al bewondering voor het slotakkoord van winnaar Koss. „Tsjonge, dal iemand dat kan. Maar jammer, dat juist hij dat kan." Jeroen Straathof reed ditmaal in het Vi kingschip bijna een seconde langzamer dan begin december bij de World Cup. „Ik hoopte weer op zo'n sensatie, maar het zat er helaas niet in."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23