Laatste grote metaalbedrijf stopt produktie in Leiden Randstad Bestuurders kleine gemeenten organiseren zich Intensieve begeleiding jonge Haagse criminelen Hondenpoep plaatst Roteb tegenover deelgemeenten Vier miljoen extra voor isolatieproject schiphol Kou brengt reigers bijeen Grootste schade zit in afsluiten van pier 'Gigantische hoeveelheid' hout op drift in Noordzee Vrije openingstijden Haagse winkels succes Bukman wil 'zachte' sanering visserij pONDERDAG 17 FEBRUAR11994 r nrn haag «anp ipe lokale- en provinciale poli tiek is rechtspositioneel een ui terst hachelijk avontuur. Ge meenteraadsleden in plaatsen tot 80.000 inwoners en leden van provinciale staten kunnen fluiten naar een financiële tege moetkoming wanneer zij het veld moeten ruimen. Pensioen voorzieningen zijn er niet. Wet houders verdienen in sommige Igevallen minder dan hun top ambtenaren. Aan die situatie moet snel een einde komen. Dat is de reden voor de op richting van de Vereniging van Politieke Ambtsdragers (VPA). Voorzitter J. A. van Halteren van de kersverse VPA presenteerde zich deze week met zijn club in het Haagse Nieuwspoort. Van Halteren, wethouder te Zeist, maakt zich vanwege de gebrek kige rechtspositie van wethou ders, raadsleden en gedeputeer den sterk voor het aantrekkelij ker maken van het avontuur waarin de politieke ambtsdra ger zich stort. De belangstelling voor het politieke ambt is tanende. De belasting van part-time wet houders in verhouding tot hun beloning en het niveau van die beloning in relatie tot de bezol diging van het ambtelijk appa raat, is de VPA bijvoorbeeld een doorn in het oog. Het is volgens Van Halteren en de zijnen niet voor niets dat het moeilijk is om mensen uit het bedrijfsleven te porren voor het politieke be stuur. Het laat zich raden dat het ontbreken van een terug- keer-garantie, daarbij een be langrijke rol speelt. ting politieke partijen, bij het bevorderen en (mede)bekosti- gen van bijvoorbeeld loopbaan planning, outplacement en be geleiding na het afscheid van bestuurders. Van Halteren toonde zich wat huiverig om de VPA het etiket van vakbond op te plakken. Dat zou te zeer een link leggen met harde acties en wat dies meer zij. En aangezien het openbaar bestuur nimmer staakt, zal de VPA het moeten hebben van 'de kracht van de argumenten'. Een eerste peiling onder lie den van de doelgroep leert dat liefst 79,3 van de ondervraagde wethouders van oordeel is dat de VPA voorziet in een behoef te. Bij de raadsleden is dat per centage nog 66,3, bij de gede puteerden daarentegen slechts 38,5. chef gert visser. 071-35643? Import afval DEN HAAG NPA Het Provinciaal Afvalbedrijf (Proav) in Zuid-Holland wil de komende vijf jaar extra groente- fruit- en tuinafval (GFT) uit Duitsland importeren om zijn leveringsplicht te kunnen nako men aan composterings-fabrie- ken in Lelystad en Wijster. Dat is het gevolg van een overschat ting van de GFT-inzameling. Soms is het wrang, verzucht een medewerkster van de WEM. „Aan de ene kant melden we nieuwe miljoenenor ders, want het gaat echt heel goed. Tegelijk zijn we bezig met de sluiting van een deel van het bedrijf en zoeken we nog banen voor een aantal mensen." Nog een maand en dan is het laatste grote metaalproduktiebedrijf uit Leiden terdwenen. Een groot aantal industriële bedrijven ging de NEM voor. Maar in tegenstelling tot bijvoorbeeld de iGrofsmederij of scheepswerf Boot gaat de NEM bepaald jiiet kopje onder. leiden «rudolf kleun De NEM, tachtig jaar geleden jegonnen als Nederlandsche Electrolasch Maatschappij, con centreert haar produktie in het Groningse Scheemda. Leiden blijft ook na de sluiting van de produktiehal de directiezetel. Dok de ontwerpafdeling, blijft lier. Maar het vertrouwde beeld van gigantische ketels, tiental ten meters lange destilleerko- ommen en mammoettranspor- en verdwijnt vanaf maart defi- ïitief uit de Vrijheidslaan. De meeste van de 84 vaak looggekwalifïceerde werkne- ners hebben inmiddels andere lanen of zijn met pensioen. Voor elf mensen wordt nog ge zocht. Met de bonden is afge sproken dat er voor 1 juli geen gedwongen ontslagen vallen. Directeur G. Spruytenburg gaat er inmiddels vanuit dat die niet meer zijn te vermijden. Het besluit om de produktie hier te staken kwam niet onver wacht in september vorig jaar. Al maanden streed het bedrijf met de gemeente over herzie ning van de Hinderwetvergun ning. Struikelblok waren de ver scherpte normen voor geluid hinder. Maar volgens directeur Spruytenburg speelde die ruzie geen rol bij het besluit. „Duide lijk was dat de apparatenbouw weinig perspectief meer biedt. kn haag anp pe gemeente Den Haag en Jus titie gaan gezamenlijk proueren pe jonge criminelen in die stad [e behoeden voor verdere mis stappen. Die jongeren krijgen ;xtra scholing en doen, onder oezicht, werkervaring op. Zo dra ze opnieuw worden opge- )akt, hebben ze de keus tussen lie begeleiding of de gebruike- ijke vervolging. Het aanbod geldt voor jonge- en die, bijvoorbeeld, voor dief- ital, vernieling of geweldpleging lijn opgepakt. Als ze een moord >p hun geweten hebben, valt er ïiets te kiezen. Het ministerie ran justitie stelt een miljoen ROTTERDAM ANP Een alledaagse ergenis is het al, maar in Rotterdam dreigt hondenpoep nu ook te ver worden tot een bestuurlijk probleem. De gemeentelijke reinigingsdienst Roteb heeft wethouder Hoogendoorn (be drijven) gevraagd het oprui men van hondenpoep in en kele wijken te mogen staken, als deze deelgemeenten geen uitlaatplaatsen voor honden bezitters aanwijzen. Hetgeen zou betekenen dat voetgan gers en fietsers in Rotterdam nog vaker zich slalommend langs onwelriekende hopen moeten voortbewegen. In Rotterdam is de Roteb belast met het schoonhouden van de straten. In de meeste wijken worden op aanwijzing van de deelraad wekelijks zo genaamde poepscooters inge zet. Deze vierwielige, gemoto riseerde dróllenzuigers doen echter alleen erkende uitlaat plaatsen voor honden aan; door de deelraad aangewezen grasveldjes. En dat zijn er veel minder dan volgens het vast gestelde budget mogelijk is, zo blijkt uit een evaluatie van de Roteb in de diverse wijken. Rotterdam denkt overigens een passende maatregel te hebben gevonden om lakse deelgemeente aan te sporen tot een actiever hondenpoep- beleid. Deelgemeenten die na een portie peptalk door de Roteb nog geen werk maken van hun verplichte honden- poepbeleid zouden moeten worden gekort op hun budget voor hondenpoep. De finan ciële ruimtd die daarmee ont staat, kan ten goede komen aan deelgemeenten die wel werk maken van een poepvrij leefmilieu. ben haag jan kuys Minister Maij-Weggen van Ver keer en Waterstaat heeft vier miljoen gulden extra toegezegd Voor een betere isolatie van hui zen rond Schiphol. Maij deed haar toezegging gisteren tijdens Jen speciale bespreking met vertegenwoordigers van de ge beenten Aalsmeer, Amstelveen &n Haarlemmermeer en de be- vonersgroep Belangenbeharti ging Isolatieproject Zwanen burg (BIZ). I Die dreigden via bezwaar- Pchrj/tenprocedures de voort- De belangrijkste afnemer daar voor is de chemische industrie en die investeert nauwelijks meer. Heel anders ligt dat voor de energie- en milieusector. De bouw van elektriciteitscentrales gaat ook gewoon door. Maar met name in de energiesector is het gebruikelijk dat het hart van de installatie plaatselijk wordt gebouwd. Wij leveren dan de engineering, het ontwerp, en begeleiden de uitvoering.'' Zo verwierf de NEM miljoe nenopdrachten in onder andere Taiwan, China en Egypte, zon der dat het daardoor veel druk ker werd in de werkplaats in Leiden. Andersom is het wel zo dat Nederlandse opdrachtge vers ook willen dat de kern van installaties hier wordt gebouwd. Maar daarvoor is het niet nodig op twee plaatsen te produceren. Spruytenburg noemt het een goede zaak dat voor die con centratie is gekozen op een mo ment dat het de NEM voor de wind gaat: „Nu hebben we de mogelijkheden alles verant woord af te wikkelen." Samenwerking Dat het nu zo goed gaat is het gevolg van de samenwerking die drie jaar geleden is gesloten met het Duitse Steinmüller. NEM werd toen losgemaakt uit de Hollandse Constructie Groep. In de nieuwe bv verwier ven Steinmüller en HCG elk 50 procent. De samenwerking met Steinmüller opende nieuwe markten in de milieusector doordat de NEM kon profiteren van de kennis van de Duitse partner. De omzet groeide sprongsgewijs. Van 94,1 miljoen in 1991, via 114 miljoen in 1992 naar 200 miljoen gulden in 1993. En de vooruitzichten voor '94 zijn opnieuw goed. De NEM is hoe dan ook al tot eind 1995 van werk verzekerd. Bewust is gekozen om ook na het verplaatsen van de produk tie het hoofdkantoor in Leiden te handhaven en zelfs uit te breiden. Ongeveer de helft van het 4,5 hectare grote bedrijfster rein zal, zo verwacht Spruyten burg, worden verkocht. „Dit is een goede lokatie. Verplaatsen van dit bedrijf kan de nekslag betekenen. Er werken hier 120 hoog opgeleide mensen. Die raak je dan kwijt." Over de na bije toekomst zegt hij niet zon der trots: „Over niet al te lange Directeur G. Spruytenburg in de nog volle produktiehal van de NEM aan de Leidse Vrijheidslaan: „Het zal wennen zijn als het ijzer niet meer om de hoek van het kantoor ligt." foto henk bouwman tijd werken hier weer 200 men- het werk verandert wel van ka- sen. Uiteindelijk gaat hier geen rakter." Hij erkent ronduit dat werkgelegenheid verloren, maar daardoor een hoop vakman gulden beschikbaar voor deze aanpak. Naar schatting tien procent van de ruim 30.000 Haagse jon geren tussen de 12 en 20 jaar dreigt in een negatieve spiraal te raken door problemen op school, thuis en op straat. De 'harde kern' is al minstens vijf keer opgepakt wegens een mis drijf, de rest dreigt meeloper te worden door om te gaan met die harde kern. Het project begint in de Schil derswijk, rond het NS-station Hollands Spoor. De politie heeft daar ongeveer dertig 'harde- kernleden' en negentig meelo pers gesignaleerd. Later wordt het uitgebreid naar de rest van de stad. schap voor Leiden verloren bij heeft. „Het zal wennen zijn gaat. En dat is iets waar hij per- als het ijzer niet meer om de soonlijk gemengde gevoelens hoek van het kantoor ligt." leiden rudolf kleun den haag De kou heeft deze reigers bijeen gebracht op een stukje land langs de Haagse Bezuidenhoutseweg. Normaal gesproken slijten de beesten hun dagen in eenzaamheid en komen ze pas 's avonds bijeen. Nu bedelen ze samen om voedsel op klaarlichte dag. foto dijkstra den haag anp umuiden anp gang van het project te belem meren. Het rijk is er veel aan ge legen nog dit jaar de zogenoem de eerste fase van het project af te ronden. Maij wil met haar toezeggin gen de grootste onvrede bij de gemeenten wegnemen, voordat zij vandaag over de isolatiepro- blematiek sprak met de Tweede Kamer. Voor de vergadering ga ven zo'n zeventig bewoners uit Zwanenburg acte de présence. De toezegging die Maij heeft ge daan, wordt overigens pas defi nitief na het overleg met de Ka mer. Op de grens van het Nederland se en Duitse Noordzeegebied drijft in zee een 'gigantische hoeveelheid' hout. Het hout is in stormachtig weer verloren door een Pools vrachtschip, in de nacht van maandag op dins- dag. Bij verkenningen door een vliegtuig van de kustwacht is woensdagochtend waargeno men, dat de meeste van de 100 verloren pakketten uit elkaar zijn geslagen. Het hout, met een lengte van vier meter, drijft ver spreid over een oppervlalrie van meerdere vierkante kilometers op circa 200 kilometer ten noor den van Terschelling. Door de enorme omvang kan het materiaal niet worden ge borgen. Het houtveld drijft met de heersende wind richting Deens zeegebied, maar kan de komende weken volgens de kustwacht nog alle kanten uit. Het scheepvaartverkeer op de Noordzee is voor de nog intacte pakketten gewaarschuwd. Het experiment met flexibele openingstijden van winkels, dat op 1 november 1991 in veertien gemeenten begon, is in Den Haag een succes. Ruim 300 be drijven in de Hofstad hebben gebruik gemaakt van de moge lijkheid zelf hun openingstijden te bepalen. Dat schrijft het col lege van burgemeester en wet houders in een evaluatierapport aan de gemeenteraad. Alle Haagse detailhandelaars mogen zelf hun openingstijden bepalen, mits die niet op zon dag vallen. Bovendien geldt een maximum van 55 uur per week. Gebleken is dat de deelne mers zeer tevreden zijn met de verkregen vrijheid. Met name verkopers van levensmiddelen en allochtone ondernemers hebben aan het experiment meegedaan. Enkele winkelcen tra verplaatsten de koopavond van donderdag naar vrijdag. Het experiment duurt tot 1 mei. Behalve Den Haag doen onder meer Utrecht, Arnhem, Den Helder, Groningen en Al- mere mee. De animo daar is volgens een woordvoerder van het ministerie van economische zaken echter beduidend min der. In de kleinere deelnemen de plaatsen is het nauwelijks van de grond gekomen. De Ver eniging van Nederlandse Ge meenten zal minister An- driessen tóch adviseren de flexi bilisering wettelijk in te voeren voor het hele land. Iedereen is immers vrij er gebruik van te maken, zo luidt de redenering. De Scheveningse pier moet zo snel mogelijk weer open, liefst het komend weekeinde al. Met man en macht wordt er daarom gewerkt aan het provisorisch herstel van de zondag door brand verwoeste opbouw. De directe schade door de brand, waarvan de politie ver moed dat die is gesticht door twee jongens van 15 en 16 jaar oud, wordt geschat op vier ton. Die schade is grotendeels verze kerd. Maar als gevolg van de brand is het Pierrestaurant on toegankelijk. Bovendien is ook de snackbar op de pier ver woest. En dat betekent dat het Van der Valk-concem - eige naar van de pier - een fors be drag aan omzet mist. Een ver lies dat niet is verzekerd, zo legt woordvoerder H. Luiten uit. „De grootste schade voor ons zit in het afsluiten van de pier. Minder onderzoek naar olie en gas op Noordzee den haag anp Het aantal exploratieboringen op de Noordzee om de aanwe zigheid van olie- en gasvoorrra- den te onderzoeken, is vorig jaar sterk afgenomen. In 1992 deden oliemaatschappijen nog negentien proefboringen op het continentaal plat, vorig jaar liep dat terug tot dertien. In totaal werden vorig jaar op het Neder landse vasteland en op het con tinentaal plat 52 putten gesla gen, zeven minder dan in 1992. Bij de in totaal 23 exploratiebo ringen stuitte men elf keer op een olie- of gasvoorraad. Een verklaring van de afname van het aantal proefboringen in de Noordzee kan gezocht worden in de lage prijzen, waardoor ex ploitatie van moeilijk winbare hoeveelheden financieel niet in teressant is. Bovendien zijn de meest kansrijke velden de afge lopen jaren al in kaart gebracht. Door de brand zijn alle leidin gen, gas, water en licht afgeslo ten, waardoor niemand er op kan", legt hij uit. Het herstel van die leidingen heeft nu de hoog ste prioriteit. Maar het werk wordt bemoeilijkt door de kou. Het is voor het eerst in de twee jaar dat Van der Valk het bouw werk bezit dat de pier is afgeslo ten. Luiten erkent dat Van der Valk de nu afgebrande opbouw toch al had willen afbreken. „Maar dat was op zijn vroegst in september gebeurd, na het zo merseizoen. afhankelijk van de toestemming van de gemeente. Wij zijn echt niet blij met deze brand op dit moment. Een brand komt nooit goed uit en het kost je altijd geld." Hij wijst er bovendien op dat de brand uitbrak op zondagmiddag, het allerdrukste moment van de week. waardoor de bezoekers grote risico's liepen. den haag npa Als er tot een verplichte sanering van de vis serij wordt besloten, moet die .zo voordelig mogelijk verlopen voor de betrokken vis sers. Dit blijkt uit een ontwerp-saneringsre- geling die ambtenaren van minister Buk man (landbouw en visserij) hebben ge maakt. Begin deze week liet de bewindsman de Kamer weten voorlopig geen verplichte sa nering van de visserij te willen. De kwestie is echter weer actueel nadat de Algemene inspectiedienst (AID) van Bukmans depar tement liet weten een grote visfraude in Zeeland op het spoor te zijn gekomen. Medio 1992 dwong de kamer Bukman om over te gaan tot een verplichte sanering van de visserij als op 1 januari 1994 niet minstens 75 procent van de vissers zou meedoen aan een systeem van zelfcontrole: het onderling verdelen van vangsten. Op 1 januari nam 93 procent van de vissers hier aan deel. Uit de ontwerp-regeling van Bukmans ambtenaren blijkt dat de bewindsman de sanering zo soepel mogelijk voor de betrok kenen wil laten verlopen. De sanering zou vorm moeten krijgen door vislicenties van de vissers jaarlijks met een bepaald percen tage te korten. ^ikmar^viM^issen^le^an^»e^^3rn die korting over meer jaren uit te smeren zodat de klap niet te hard aankomt. Ook zouden vissers onder de korting kunnen uitkomen door visrechten in te leveren die ze in voorgaande jaren niet hebben ge bruikt. Vissers die na de korting willen stop pen, moeten de kans krijgen hun licentie zelf te verkopen aan een ander. Bij het ontwerp gaat het om een zoge noemde kaderregeling die later concreet moet worden ingevuld. Wanneer dat ge beurt hangt af van de capaciteit van de vloot in verhouding tot de hoeveelheid vis die de schepen volgens de Europese Unie mogciM-angerv Tweede Kamer: Belastingdienst slaat vissers te hoog aan den haag anp De belastingdienst slaat vis sers, die hun bedrijf van een familielid hebben geërfd, te zwaar aan. Bij de bepaling van de successierechten telt de dienst de financiële waar de van de vangstquota mee. terwijl dat bij melk- en mest quota van landbouwbedrij ven niet gebeurt. Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat on rechtvaardig, zo bleek gister middag tijdens een debat met staatssecretaris Van Amelsfoort (financiën). De staatssecretaris is het niet met de kamer eens, zodat er volgende week gestemd moet worden. De CDA-fractie had een motie ingediend waarin de zware successierechten voor vissers als onrechtvaardig worden afgewezen. Volgens de staatssecretaris is de soe pelere regeling bij landbouw bedrijven ooit vastgesteld, omdat de waarde van die on dernemingen moeilijk te be palen is. Visserijbedrijven zijn wat dat betreft veel meer vergelijkbaar met andere sectoren, aldus de staatsse cretaris. De Tweede Kamer was hierdoor bepaald niet over tuigd. De woordvoerders van SGP. RPF. PvdA en WD steunden de mening van het CDA. Volgende weck stemt het parlement over de motie.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21