CDA Ter Aar niet n forumdiscussie We dachten eerst dat het regende' Politici Rijnwoude maken elkaar het leven niet zuur Rijn- en Veenstreek 'weede huis voor vluchtelingen Ouderen kiezen stemlokaal zelf uit PvdA Alphen op pad met dubbeldekker D66 wil eind maken aan 'truttige architectuur' Bijdrage Jacobswoude voor nieuw honk voor Scouting '63 1 ONDERDAG 17 FEBRUAR11994 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071-356414. PIV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356413 Personenauto in Hoogmade gestolen hoogmade Vanaf een parkeerplaats aan de Graaf Willem Il-laan in Hoogmade is een personenauto gestolen. De diefstal vond plaats ondanks het feit dat het alarm van de auto was ingescha keld en de toevoer van benzine was afgesloten. De diefstal is ge pleegd in de nacht van dinsdag op woensdag. De wagen stond voor het huis van de eigenaar. m Inbraken in Alphen ^lphen aan den run Op vier plaatsen in Alphen is gisteren inge broken. Uit een pand aan de Iepstraat werden de kleurentelevi sie en een videorecorder gestolen. Om binnen te komen werd een raam opengebroken. In de Bremstraat bedroeg de buit een fototoestel. Hier werd een achterdeur opengebroken. Ook in huizen in de Aardster en de Binkhorst werd ingebroken. Het was bij de politie nog niet bekend wat er door de daders is meegeno- men. In beide gevallen werd een deur opengebroken. hazerswoude-dorp ruud sep Bij de invoering van het nieuwe subsidiesysteem voor Rijn- woudse verenigingen is de ge meente wat te hard van stapel gelopen. Het kostte zichtbaar moeite, maar welzijnswethou der G. Hoogendoorn-Oskam (CDA) gaf het gisteravond heel voorzichtig toe. ,,Het was de be doeling om alle kosten inzichte lijk te maken. Maar we hadden ons meer moeten inleven in de effecten die die kennis teweeg kon brengen", aldus de wethou der gisteren tijdens het lijsttrek kersdebat in Hazerswoude- Dorp. De nieuwe systematiek van subsidiëren heeft felle reacties losgemaakt bij de verenigingen. Doordat de gemeente de in komsten en de uitgaven van de clubs aan normen bond, ging de gemeente op de stoel van het bestuur zitten, zo was de klacht. Bovendien werden verenigin gen die extra inkomsten hadden voortaan gekort op hun subsi die en werd de huur van de voetbalvelden in sommige ge vallen vertienvoudigd. Met de verkiezingen voor de boeg nemen alle partijen in meer of mindere mate afstand van dat beleid. Ook de college partijen CDA en WD. Volgens het christen-democratisch ver kiezingsprogramma moet de gemeente zich op dit punt niet overal mee willen bemoeien. De WD stelt dat eigen initiatief van verenigingen niet mag worden bestraft. Noch Hoogendoorn noch WD-wethouder M. Voren- kamp-van de Westeringh gaf gisteren overigens toe dat hun partijen van koers zijn gewij zigd. Het was volgens hun van het begin af aan de bedoeling om het systeem na verloop van tijd te vereenvoudigen. „We hebben nu de kosten inzichte lijk gemaakt. Op grond daarvan kunnen we gaan onderhande len met de verenigingen over de subsidie", aldus Vorenkamp. De discussie over de welzijns- subsidies vormde gisteren het politieke hoogtepunt van het lijsttrekkersdebat. Over het on derwerp 'openbare orde en vei ligheid' kwamen de vijf plaatse lijke kopstukken bijvoorbeeld niet verder dan oproepen voor goed hang- en sluitwerk en meer sociale controle. De enige die zich hierbij nog enigszins onderscheidde was de SGP'er M. van Leeuwen, die zich als lijsttrekker van de SGP/RPF- combinatie nog eens sterk maakte voor handhaving van de zondagsrust. Van Leeuwen was op nog een tweede front een uitzondering: de SGP'er is de enige mannelij ke lijsttrekker bij de komende gemeenteraadsverkiezingen. Naast CDA en WD worden in Rijnwoude namelijk ook PvdA en D66 door vrouwen aange voerd: G. van der Lecq-de Knik ker en M. Balk-Hooghuis staan bij deze partijen op de eerste plek. Op de meeste punten waren de vier dames en de ene heer d ét CDA in Ter Aar weigert deel te nemen aan een poli- eke forumdiscussie in het dorp. De partij heeft geen zin debatteren met de WD en het PAK (Progressief Ak- njjoord) na de 'onverkwikkelijke affaire' met hun eerder dit ze ar afgetreden wethouders P. van Rijn en A. Otto. Het DA voelt zich na die crisis geïsoleerd. Alle opbouwende 'I' jorstellen die de fractie indiende zijn sindsdien verwor den. il EStuur en fractie van het CDA Ebben dat deze week meege- ii teld. Het CDA wil in april 1994 d in een nieuwe periode begin- 'ej >n. Daarom dragen politieke >la scussie-avonden volgens het 'in DA n et bij aan de verbetering g« in een goed werkklimaat voor na de verkiezingen. In een reactie schrijft het PAK juist het CDA in de afgelo- ;n maanden zeer rancuneus ;eft gereageerd in de richting in de opvolgers van de twee vi kemade streeft er naar om dit di ir 33 vluchtelingen met een Ht rblijfsvergunning huisvesting •n bieden. Dat zijn er elf minder ni in het rijk de gemeente Alke- •VI ade heeft opgedragen. Van el- vijf woningen die vrij komen de gemeente, is er een voor lufeze zogenoemde statushou- g< irs bestemd. Deze week gin- ,,I in B en W ermee akkoord om gi ii tweede woning beschikbaar d< stellen. ko Het rijk heeft de gemeente Volk van 200 liter olie daalt neer over Alphens industrieterrein aar jos hogervorst CDA-wethouders, E. van der Laan (WD) en E. Kraak (PAK). Enkele keren werden door CDA- raadsleden uitspraken gedaan als 'een verloren jaar', 'je bent jong en je praat wat', 'een zwak koppel', en ook werd gesproken over 'het berijden van stok paardjes'. Op hun beurt wenste het PAK niet in te gaan op een uitnodi ging van het CDA om op een voor CDA leden georganiseerde avond hun partijprogramma toe te lichten. Een politiek kli maat wat zo slecht genoemd wordt, is volledig op het conto van het CDA te schrijven, aldus het PAK. Het PAK beveelt wel aan om met de besturen van de huidige politieke partijen eens rond de tafel te gaan zitten om weer enigszins op een volwas sen manier binnen een raads vergadering te kunnen functio neren. In mei vorig jaar moest Van Rijn zijn wethoudersschap op geven, nadat hij van de opposi tiepartijen Gemeentebelangen, PAK en de WD een motie van wantrouwen had gekregen. Als reactie op de motie, stapte ook de andere CDA-wethouder Otto op. Beiden werden raadslid en het CDA belandde in de opposi tie. Sindsdien is het haat en nijd tussen het CDA enerzijds en de drie andere fracties. Gemeente belangen neemt overigens niet deel aan de gemeenteraadsver kiezingen wegens het gebrek aan geschikte kandidaten. Alkemade opgedragen voor 1 april 44 statushouders te huis vesten. „Maar dat halen we niet", weet chef welzijnszaken, F. Lempers. „We hebben het rijk gevraagd die berekening bij te stellen. Er is bij die bereke ning vanuit gegaan dat we deel uitmaken van de Leidse regio. We zijn echter een Groene Hart-gemeente." Daarmee be doelt hij te zeggen dat Alkema de net als alle andere gemeen ten in het Groene Hart nauwe lijks woningen mag bouwen. Andere Groene Hart-gemeen- ten hoeven volgens Lempers in verhouding minder statushou ders te huisvesten. Een afge vaardigde van het ministerie van VROM komt eind deze maand naar Alkemade om er over te praten. Sinds deze week is ook de tweede woning voor asielzoe kers beschikbaar. Deze woning staat in Oude Wetering. De eer ste vijf asielzoekers die Alkema de sinds november huisvesting biedt, wonen in een huis in Oud Ade. oude wetering Voorzien van een stempel en een balpen bezocht ambtenaar C. Smits de af gelopen dagen de bewoners van de senioren woningen aan de Saskia van Uylenburchlaan in Oude Wetering. Niet alleen om een gezel lig kletspraatje te maken, maar om een stem pel en een handtekening te zetten op de stembiljetten die de ouderen sinds vrijdag in huis hebben. De bewoners, die lang niet allemaal even goed ter been zijn, hoeven nu niet helemaal naar ontmoetingscentrum De Spreng aan de andere kant van het dorp om te stemmen. Ze mogen nu een hokje aankruisen in welk bu reau waar ze maar willen, als ze maar wel binnen de gemeente blijven. En daarmee is hun boosheid over de oproep kaart, die hun in eerste instantie verplichtte in De Spreng te gaan stemmen, voorbij. Want in de buurt van de Saskia van Uylenburchlaan zijn liefst drie stemlokalen ingericht. Op de foto is Smits bij de familie Neijman. „Het is wel lekker dat we nu alleen maar de straat over hoeven te steken om te stemmen", rea geert mevrouw Neijman. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS VRIJE TIJD teéphen aan den run ruud sep m Lenting staat aan de Louis li isteurweg in Alphen zijn auto ch te soppen. Zonder al te veel de icces. De lak en het glas wor- ni tn onder stevig boenen wel g eer schoon, maar al het kunst- z of blijft vlekkerig. De oliewolk z< e afgelopen maandagmiddag b Cer het Alphense industrieter- re in Molenwetering trok, heeft re jn wagen flink toegetakeld. 2 Us het mogelijk is het kunst- ce of te ontvetten, kan het op- p euw worden gespoten. Anders ig loet er een nieuw frontje in", ildt Lenting. ie Hij is één van de vele slacht- eljffers van de oliewolk, die werd iroorzaakt door een gespro n- leiding van een hei-installa- Terwijl het heiblok maan- middag bovenin de stelling ing, knapte een leiding van het ydraulisch systeem en ging )0 liter olie de lucht in. De har oostenwind blies het kleveri- je van achter het ge- iw van de Vakopleiding fgvervoer aan de Antonie van uwenhoekweg tot 300 meter u industrieterrein op. Plooyer van autobedrijf heemskerk aan de Christiaan uijgensweg schat zijn schade kl ongeveer 10.000 gulden. frak en stralend' staat er in ^fote letters op de garage. Maar auto's van Heemskerk kun- Maaldrift De formatie Hotclub La Joie treedt zaterdag 19 februari op in in Café Maaldrift in Wassenaar. De groep roept met haar mu ziek in de Hot Club de France stijl de sfeer van de jaren dertig in Parijs op. Het optreden be gint om 21.30 uur. De toegang kost 7 gulden, voor leden van de Wassenaars Jazz Club 5 gulden. Het café ligt aan de Rijksstraat weg 187. Bejaarden De samenwerkende vrijwilligers in het ouderenwerk houden donderdag 24 februari in dien stencentrum Driehoorne aan de Sterrenlaan in Alphen aan den Rijn een themabijeenkomst. Onderzoeksters B. den Brok en G. Palenewen vertellen over het onlangs verschenen onderzoek 'Komt tijd komt raad' dat ge houden is onder de Alphense ouderen. Alle wensen van de bejaarden zijn in een rapport verzameld. Aanvang 10.00 uur. alphen aan den run. Een kopstuk uit de landelijke politiek, een kandidaat voor het Europarlement en een oude En gelse dubbeldekker. De Alphen se PvdA haalt van alles uit de kast om op een opvallende ma nier campagne te voeren voor de gemeenteraadsverkiezingen. Komende zaterdag rijdt de bus door Alphen, met aan boord alle sociaal-democrati sche kandidaten voor de ge meenteraad. Karin Adelmund en Jan Marinus Wiersma. Van 11.45 tot 13.00 uur staat de bus stil bij winkelcentrum De He renhof, waar een 'speakers cor ner' wordt opgezet. Van 13.30 tot 15.00 uur wordt dit op twee plaatsen in het centrum nog eens herhaald. het gisteravond erg makkelijk met elkaar eens. In plaats van met elkaar in discussie te gaan. leken de lijsttrekkers soms meer bezig met het voeren van colle ge-onderhandelingen. Voor zover ze nog niet wisten op welke partij ze over twee we ken moeten stemmen, werden de kleine vijftig bezoekers van de avond dan ook niet veel wij zer. De reactie van het CDA geeft waarschijnlijk de trend het beste aan: die partij legde in de pauze foldertjes met landelijke thema's en een foto van Brink man op de tafels. runwoude. ruud sep Radicaal bezuinigen is het be langrijkste thema in het verkie zingsprogramma van de Rijn- woudse D66. Volgens de demo craten kunnen er miljoenen worden bezuinigd op het ge meentehuis en op allerlei taken die de gemeente maar beter aan anderen over kan laten. Het laatste gemeentelijke zwembad De Dolfijn zou wat D66 betreft wel aan het particulier initiatief kunnen worden overgedragen. Schoolzwemmen kan beperkt blijven tot de leerlingen van groep 3 van de basisschool, die in de zomermaanden van D66 in de open lucht zwemles krij gen. De D66-fractie heeft zich de afgelopen tijd onderscheiden door zich bijzonder veel zorgen te maken over de financiële po sitie van de gemeente. De partij toont zich nu ook zonder twijfel als de grootste bezuiniger van Rijnwoude. Met alle bezuinigin gen hoopt D66 om de titel van het verkiezingsprogramma maar eens aan te halen een 'ruimte voor kwaliteit' te cre- eren. Naast een zorgelijk verhaal over de gemeentefinanciën heeft het verkiezingsprogram ma echter ook wat lichtere kost te bieden. Zo pleit de partij voor een lokaal architectuurbeleid. „D66 is van mening dat het af gelopen moet zijn met de on doordachte, vaak saaie en trut tige architectuur die ook in de nieuwbouwwijken van Rijn woude volop is te vindenheet het in het programma. De trut tigheid kan volgens D66 worden doorbroken door naast bouwers en bestuurders ook de burger een stem te geven in het ont werp van woonwijken. De kruising van de Gemene- weg en de Dorpsstraat in Ha- zerswoude-Dorp is dan mis schien geen voorbeeld van trut tigheid, het is wel iets dat moet veranderen. De Gemeneweg splijt het Dorp in tweeën, en de democraten willen daar een eind aan maken. De aanleg van een rotonde moet de twee delen voor het gevoel dichter bij el kaar brengen en het verkeer op de Gemeneweg afremmen. De jongerencentra in Rijn woude kunnen op warme steun van D66 rekenen. De partij pleit voor het aanstellen van een jon gerenwerker die de activiteiten in de vier centra moet begelei den. De democraten denken het geld hiervoor gemakkelijk te vinden binnen het budget voor het welzijnswerk. De manier waarop de gemeente subsidie verstrekt moet volgens D66 veel eenvoudiger en „minder betut telend" worden aangepakt. Daardoor zijn minder ambtena ren nodig om voor alle clubs de subsidies vast te stellni I In geld dat hierdoor wordt be spaard, kan mooi worden ge bruikt voor het aanstellen van een jongerenwerker. Een medewerker van garage Rob Gorris probeert de spetters olie van deze auto af te boenen. n deze reclamekreet even !t waar maken. Dertig stuks ten onder de oliespetters, net drie kanten van het garage beetje olie vrij. Het schoonma ken kostte toen 4500 gulden ex clusief." omdat we op het eind van de middag nog een paar tweede hands auto's moesten afleveren. Die moesten we dus snel schoonmaken", vertelt E. Brandt. Achter, de Vakopleiding Weg vervoer wordt weer gewoon ge heid. De grond trilt terwijl een betonnen paal langzaam in het zand verdwijnt. Hier geen olies petters, maar een aaneengeslo ten laag olie op het asfalt en te gen het gebouw. „We dachten eerst dat het regende", vertelt F. van der Heide. „Maar toen we naar buiten keken bleek de he mel helemaal blauw te zijn. Toen bleek het dus olie te zijn." Het terrein en het gebouw zullen binnenkort worden schoongemaakt. Samen met de gemeente is het bedrijf aan het kijken hoe dat het best kan wor den gedaan. „Die olie moet na tuurlijk worden opgevangen, anders loopt het zo het riool in. Ook de bovenste laag zand in de bouwput is vervuild. Dat moeten we afgraven en afvoe ren." Hoeveel schade zijn be drijf heeft geleden kan Van der Heide nog niet zeggen. Hij weet ook niet wie de boel straks moet betalen. „Maar we gaan in ieder geval de aannemer of de hei maatschappij aansprakelijk stel len." FOTO HOLVAST/MARKLAMERS Niet iedereen op het indu strieterrein gaat gebukt onder de oliespetters. Voor één van de slachtoffers was de oliewolk zelfs een geschenk uit de hemel. P. van 't Land van autopoetsbe- drijf Automorfose moest zijn ei gen auto en de auto van een klant van olie ontdoen, terwijl zijn bedrijf nog altijd onder de spetters zit. Maar de komende dagen ziet hij vol verwachting tegemoet. „Het is even afwach ten wat de verzekering doet. Maar ik verwacht de komende dagen heel wat extra werk. We zullen het wel even heel erg druk krijgen", aldus Van 't Land. leimuiden marieta kroft Scouting '63 kan voor de bouw van een nieuw onderkomen aan de Kerklaan in Leimuiden ruim 23 mille van de gemeente Ja cobswoude tegemoet zien. B en W vinden dat de scouting het wel heeft verdiend. Van 1982 tot 1994 heeft de vereniging in to taal vijf maal moeten verhuizen. Bij gebrek aan eigen ruimte heeft ze zelfs materialen moe ten onderbrengen bij agrarische bedrijven. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de scouting al medio 1992 naar het terrein aan de Kerklaan zou kunnen verhui zen. Dat werd echter steeds maar uitgesteld omdat er eerst bodemonderzoeken moesten worden verricht en de oude rioolwaterzuiveringsinstallatie moest worden gesloopt. Ook het feit dat de scouting, in te genstelling tot andere vereni gingen, geen hoge contributies kan vragen en geen barinkom- sten heeft, hebben B en W ge sterkt in hun besluit om de club met een bijdrage tegemoet te komen. De geraamde kosten voor de nieuwbouw bedragen in totaal bijna 172.000 gulden als de le den het werk zoveel mogelijk zelf doen. Als ze het uitbesteden aan een aannemer zijn ze 65.000 gulden meer kwijt. Dat laatste zijn ze echter niet van plan. Scouting '63 heeft zelf 21,5 mille in de spaarpot. Dat wordt grotendeels gebruikt voor de aanschaf van vier zeecontai ners. De resterende 125.000 gul den hoopt de vereniging bij el kaar te sprokkelen door subsi dies van landelijke fondsen. De scouting heeft 14 fondsen aan geschreven. Ook overweegt de club een geldinzamelingsacties te houden. J. Möllers, secretaris van Scouting '63, reageert blij ver rast op de toekenning van sub sidie van de gemeente. „Dat is meer dan we hadden durven hopen." Zodra het terrein wordt opgeleverd - waarschijnlijk over een maand - begint de scouting met de bouw van haar nieuwe clubgebouw. Deze bestaat uit de vier gestapelde zeecontai ners met een overkapping en een overdekt binnenplein. Möllers heeft geen idee hoe lang de bouw in beslag neemt. „Dat hangt er helemaal van af, hoe wij er financieel voorstaan. I.enen is voor ons niet te doen. Als we geen geld hebben, doen we langer over de bouw totdat we weer wat hebben. Scouting '63 telt bijna 100 leden uit Lei muiden en omgeving.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19