Een op drie vrachtauto's niet in orde Politie doet onderzoek naar geruchten over wethouder 'Oegstgeest perst verkeersplan door Regio 'Meer geld nodig vooe sport in Leiderdorp' Scherpe kritiek op 'halfslachtig beleid' Progressief Zoeterwoude Verbouwing heilzaam voor leerlingen Rijnlands Man na achtervolging aangehouden wassenaar Een 19-jarige Hagenaar, die voor verschillende mis drijven wordt gezocht, is gisteren aangehouden na een ware klopjacht. De man had 's morgens aangebeld bij een woning aan de Klingelaan. Vermoedelijk wilde hij inbreken, want toen de vrouw des huizes opendeed, vluchtte de Hagenaar. Door een uitgebreid signalement van de man en zijn auto kwam de politie hem snel op het spoor en zette een achtervolging in. In de Laan van Koot wist de Hagenaar zich een nog tijdje schuil te houden in een vuilcontainer. De politie overmeesterde de man uiteinde lijk in een koffietent aan de Buurtweg. De auto van de man bleek gestolen. Veerpolder vreest vrachtverkeer warmond Bewoners van de Veerpolder in Warmond zijn be zorgd over de aanleg van parkeerplaatsen voor vrachtwagens in hun wijk. Dat zou volgehs de Warmonders indruisen tegen de afspraken die in het verleden zijn gemaakt. Tijdens een vergade ring van de raadscommmissie openbare werken vroegen zij op heldering over de plannen. Met name maken zij zich zorgen over schade aan hun eigendommen door het zware verkeer. Ge wapend met foto's probeerden zij de commissieleden te overtui gen dat er nogal wat schade ontstaat door onvoorzichtige be stuurders van vrachtwagens. Wethouder W. de Vos probeerde de bewoners gerust te stellen. „We willen alleen maar een onder zoek of er parkeerplaatsen bij kunnen komen. Er wordt al jaren gezocht naar een terrein waar chauffeurs hun auto kunnen par keren",aldus de wethouder. Nu parkeren worden vrachtauto's op diverse plaatsen in het dorp geparkeerd. De commissie stem de in met het houden van een onderzoek. zoeterwoude brenda filippo De politie speurt naar de bron van de geruchten die over de Zoeterwoudse wethouder R. Hogenelst de ronde doen. Het gemeentebestuur heeft daartoe opdracht gegeven. Dit maakte wethouder A. Ringersma giste ren bekend tijdens een politieke discussie-avond in het Muziek centrum aan de Schenkelweg. Al enige tijd circuleren in het dorp geruchten over Hogenelst. Zo zou hij zijn geschorst, over geplaatst en zelfs ontslagen uit zijn functie als docent en coör dinator bij het Leidse Holtlant College. Ongewenste intimitei ten met een leerlinge zouden hiervan de oorzaak zijn. De wet houder denkt dat iemand ex pres het roddelvuurtje opstookt vanwege de komende gemeen teraadsverkiezingen. Zowel Hogenelst als schooldi recteur M. Candido verklaarden Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest komplete SieMatic presentatie van de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifouna), Alphen o/d Rijn, ofmook een ofsprook: tel. 01720-22100 eergisteren in deze krant dat de verhalen onwaar zijn. Ook is er bij de politie geen aanklacht in gediend tegen Hogenelst. Wel bereikte het schoolbestuur voor de kerstvakantie een klacht over Hogenelst. In een gesprek met een leerlinge zou hij zijn hand op haar schouder hebben ge legd. Een personeelslid kaartte de kwestie aan namens de ano niem gebleven ouder. CDA-lijsttrekker P. van Son maakte gisteravond duidelijk dat zijn partij niet twijfelt aan de goede bedoelingen van Ho genelst. „Het functioneren als coördinator maakt het wellicht noodzakelijk een leerling soms niet alleen figuurlijk maar ook letterlijk een hand op de schou der te leggen", meende Van Son. Het CDA steunt de wet houder onvoorwaardelijk. „Het bestuur en de leden van de frac tie verklaren nadrukkelijk dat zij overtuigd zijn van de integriteit van de heer Hogenelst", aldus Van Son. De CDA-voorman verbloem de niet dat de partij al eerder op de hoogte was van de steeds sterker wordende geruchten stroom. In een gesprek had de partij Hogenelst dan ook ver zocht om een schriftelijke ver klaring van zijn werkgever, het Holtlant College. Door de be richtgeving in deze krant kwam alles in een stroomversnelling, aldus Van Son. „Hierdoor kwa men snel de verlangde verkla ringen op tafel en kon het gif van geruchten worden gestopt." Volgens Van Son wijst het Holtlant College het politieke circuit aan als verspreider van de geruchten. „Als dit waar zou blijken, is dit extra pijnlijk. Deze valse en op de persoon van de wethouder gerichte methode kenden wij nog niet", aldus Van Son in zijn verwijzing naar de inmiddels ontbrande verkie zingsstrijd. De andere twee politieke par tijen lieten weten dat zij het ver haal van Hogenelst geloven. Wethouder Ringersma sprak zowel namens het college als Progressief Zoeterwoude. „Het college heeft vastgesteld dat dat de geruchten onwaar zijn. De politie stelt een onderzoek in, omdat Zoeterwoude in diskre diet is gebracht", aldus Ringers ma. „De WD keurt de daad af', stelde lijsttrekker H. van der Kooi. „Dit is een hele slechte zaak. Zowel voor Hogenelst als voor de politiek als geheel. We leven nog altijd in een rechts staat waar iemand pas schuldig is als zijn schuld is bewezen." DONDERDAG 17 FEBRUAR11994 De verbouwing heeft miljoe nen gekost. Het ministerie van onderwijs kwam met vier mil joen gulden over de brug. Geld dat vooral ging zitten in de ver bouwing van de oude gymzaal tot tekenlokaal en bibliotheek, de aanleg van een lift voor inva lide leerlingen, vervanging van raamkozijnen en het vergroten van een aantal lokalen. Toch was het niet voldoende om alle plannen die de schoolleiding had, uit te voeren. Zo was er geen geld voor het opknappen van de centrale hal. „Die hal was mij altijd al een doorn in het oog: het was er donker en rommelig omdat ie als gardero be werd gebruikt. We wilden een gezellige, lichte studieruim te, waar 's avonds ook optre dens gehouden kunnen wor den." Het ministerie weigerde hiervoor geld te geven. „Ik heb erover gevóchten met het mi nisterie. Maar ik kreeg niets meer. Ze beschouwden het plan als 'luxe'." Daarop klopte Mos Een deel van de oude gymzaal van het Rijnlands Cyceum is nu bibliotheek. foto *dickho>gewoning aan bij het VSB-fonds. Hij kwam gek genoeg op dat idee toen hij in dierentuin Blijdorp was. „Ik zag bij het olifanten- huis en het vleermuizenhuis bordjes hangen van de sponsor: het VSB-fonds. En ik had er wel eens een artikel over gelezen in de krant. Wist dat ze wel subsi die gaven aan zaken met een educatief tintje." Het fonds schonk uiteindelijk 80.000 gul den. Ook docenten, ouders en leerlingen hielpen mee om meer dingen mogelijk te ma ken. Ze zochten sponsors, of staken zelf de handen uit de mouwen. Een van de ouders, een tuinarchitect, maakte zelfs voor niks een ontwerp voor de binnentuin, die er sterk ver waarloosd bij lag. Een aantal leerlingen en ouders ging ver volgens met hark en schop in de weer. Tijdens de tekenlessen werden schuttingen geverfd. Volgens Mos voelen de leerlin gen zich hierdoor meer verbon den met de school. „Ze hebben nu veel meer dan vroeger iets van: dit is ons gebouw. Ze zijn ook voorzichtiger, maken min der kapot dan eerst." zoeterwoude brenda filippo Progressief Zoeterwoude (PZ) slaagde er gisteravond niet in om Zoeterwoudenaren ervan te overtuigen dat de partij geen bebouwing van de Grote Polder wil. De partij lag onder zwaar woordenvuur tijdens een poli tiek café in het Muziekcentrum. Sommige aanwezigen vonden dat PZ de positie van Zoeter woude in de Leidse regio onder graaft. Als de provincie Zoeterwoude dwingt tot het prijsgeven van de Grote Polder aan woningbouw voor de Leidse regio, zal PZ haar standpunt bijstellen. Dit schrijft de partij in haar verkiezingspro gramma. In dat geval wil PZ ac tief meepraten over de bouw plannen. Zo kan de gemeente de vinger aan de pols houden en ervoor zorgen dat aan de ei gen woningbehoefte wordt vol daan. „Je kunt ook koppig 'nee' blijven roepen, maar dan ver liest Zoeterwoude zijn zelfstan digheid. Dan worden we opges lokt door Leiden", schetste lijst trekker A. Ringersma. PZ heeft er in deze verkie zingsstrijd voor gekozen de kie zer duidelijk maken welke stap pen de partij in de toekomst eventueel zal nemen en waar om. Deze strategie lijkt echter averechts te werken. Veel kie zers betwijfelen of PZ inderdaad op dezelfde lijn zit als WD en CDA inzake het Groene Hart- beleid. I loewel Ringerma voort durend riep dat de Grote Polder 'zo groen als gras' moet blijven, vragen zij zich af of PZ dat echt wil. „PZ neemt een halfslachtig standpunt in", omschreef een Zoeterwoudenaar. CDA en WD speelden handig op de stemming in. Zij profi leerden zichzelf als de partijen die wél een ondubbelzinnig standpunt innemen. Bebou wing van het Groene Hart is voor hen onbespreekbaar, aldus CDA en WD. Ringersma von de houding van beide partijé 'flauw'. „We zijn alle drie voi het groen houden van de Grol Polder." Ringersma betichtte CDA e WD eigenlijk van 'kiezersbi drog' omdat zij met geen woór reppen over wat zij doen als bi voorbeeld Valkenburg afvalt a bouwlocatie. Of als de provinc radicaal van standpunt verai derl en de Grote Polder indei daad voor woningbouw aai wijst. „Toevallig zijn het u partijgenoten uit de Provincia Staten en de Tweede Kamer d voortdurend roepen om beboi wing van de Grote Polder richtte Ringersma zich t< CDA'er R. Hogenelst. Dei laatste beaamde dat. „Maar vv er toe doet, is dat provincie e Rijk nog steeds vinden dat h Groene Hart niet mag word( bebouwd. Zolang we als politit Zoeterwoude één front vormei geloof ik dat we dit gevecht wil nen", stelde Hogenelst vast. Politie: 'Resultaat controle is droevig Periode van inspraak is te kort grote voordeel is dat het politie korps deze kennis kan gebrui ken in kleinere verkeerscontro les waar zulke specialisten niet aanwezig zijn", aldus Colijn. Personeel van Poelmeer bang voor toekomst oegstgeest Het personeel van het Oegstgeester zwembad Poelmeer vreest voor zijn eigen toekomst. De ge meenteraad beslist van avond of het bad wordt overgedragen aan Sport fondsen Nederland. De medewerkers zijn bang dat commercialisering van het bad betekent dat de werkdruk te hoog wordt. Ze willen wel onder de hoede van Sportfond sen Nederland komen, maar dan in een andere vorm waarbij de politiek een vinger in de pap houdt. Wanneer het zwembad wordt geprivatiseerd, komt er een zogenoemd statutair directeur. „Die wordt geacht nadrukkelijk commercieel beleid te voeren. Voor het manage ment kan dit een uithol ling vaiftte functie beteke nen", schrijft het perso neel aan de gemeente raad. De werknemers zijn bovendien bang dat Sportfondsen Nederland liever jongere, minder ge kwalificeerde en dus goedkopere krachten aan neemt. Ook de prijs van het toegangskaartje baart hen zorgen. Een commercië lere aanpak van het zwembad zou een hogere toegangsprijs betekenen. „Dat zou gevolgen kun nen hebben voor de min der draagkrachtige gebrui kersgroepen", zo voor spelt het personeel een te rugloop in het aantal be zoekers. De brief van het perso neel komt vanavond ter sprake in de raadsverga dering. oegstgeest liesbeth buitink De nieuwe politieke partij Leef baar Oegstgeest en G. van den Akker uit deze gemeente vrezen dat burgemeester en wethou ders het Verkeersplan 2000 door de oude gemeenteraad willen persen. Ze vinden dat er te wei nig tijd voor inspraak is uitge trokken. 11 Verkeersplan 2000 houdt in dat er om het dorp van ringweg wordt aangelegd en de woon wijken autoluw worden. Vol gens Van den Akker wil de ge meente het plan voor het aan treden van de nieuwe gemeen teraad goedkeuren en krijgen de burgers daardoor te weinig tijd om erover mee te praten. Hij protesteerde tegen het plan in een open brief aan B en W. Daarin kreeg hij deze week gesteund van de nieuwe politie ke partij Leefbaar Oegstgeest. „De burger heeft het gevoel dat de inspraak de sluitpost is en er met hem een loopje wordt ge nomen", schrijft de partij. De gemeente publiceerde be gin deze maand een samenvat ting van het plan. Vorige week waren er informatie-avonden. „Vragen moesten schriftelijk worden ingediend en bezwaar maken kon ook alleen op pa pier. Voor 24 februari. Dat is veel te snel voor een plan dat zo belangrijk is", zegt Van den Ak ker verontwaardigd. Hij vindt dat Oegstgeestenaren zeker drie maanden de tijd moeten heb ben om hun mening over het verkeersplan te geven. „En niet alleen schriftelijk, maar ook mondeling." „Dit wekt sterk de indruk dat de gemeenteraad en de wet houder er zo nodig zelf over wil len beslissen, zeker omdat er nog een ander voorbeeld is: hi raadhuis", verwijst Van den A T ker naar de vergadering die ei li week voor het aantreden van nieuwe gemeenteraad een del nitieve beslissing over het raai huis moet opleveren. Hij erkent dat volgens de w eet gemeenteraden wel degelijk o de valreep nog belangrijke b jj! slissingen kunnen nemen. „1 bestaat niet zoiets als een d( missionaire gemeen teraai Maar dit kan toch eigenlijk nii Dit is democratie op de vierka te centimeter. Het kan officiee maar het is niet netjes. Nu mo t alles in een bepaald stramii worden geperst." Van den Akker verbaast zit er ook over dat bij het verkeei plan niet is berekend hoeveel ingrijpende wijzigingen in verkeerssituatie kosten. „MaJ de reconstructie van de En< geesterstraatweg kostte 1,2 mi joen gulden. Als zo'n klein stul je al zo duur is, wat betekent d Ie dan voor dit plan? En die ondu gl delijkheid over het geld is toi onbestaanbaar? In het bedrijf leven hoef je niet aan te kome P( met een plan als je niet wi hoeveel het kost." Wethouder H. Rijl (WD/verkeer) vindt dat de ii spraakperiode wel lang genoi P1 is. „De hele maand februari een behoorlijke termijn. mensen weten ons echt wel i vinden, want we hebben nu es 80 inspraakreacties gekregei eb En we hebben in oktober de ui ee drukkelijke opdracht van c in raad gekregen dat we nog dei >r termijn over het Verkeerspla g( zouden beslissen. De gemeen a gaat ondanks de verkiezinge m gewoon door met besturen", dus de wethduder. Sportraad wil uitbreiding complexen leiderdorp» judy nihof Modernisering, aanpassing en uitbreiding van een aantal sportcomplexen en zalen in Lei derdorp is dringend nodig. De gemeente zou hiervoor een be drag in de begroting over de ja ren 1995 - 1998 moeten opne men. Zo is het Bloemerdcom- plex aan de krappe kant en is sportzaal Op Dreef dringend aan een opknapbeurt toe. Bij sporthal de Does spelen weer andere problemen. De huur valt voor veel verenigingen nauwe lijks op te brengen. Dat staat in het gisteren ge presenteerde 'Beleidsplan Sport' van de Leiderdorpse sportraad. Bij de samenstelling ervan zijn alle plaatselijke sport verenigingen betrokken. Met deze nota, die met name is be doeld voor de politiek, wil de sportraad proberen te voorko men dat de sport door bezuini gingen in de verdrukking komt. De sportraad hoopt dat de ge meente de conclusies uit de no ta gebruikt bij het opstellen van de gemeentelijke beleids- en begrotingsplannen. „We willen hiermee het belang van de sport voor de gemeenschap onder de aandacht brengen", zegt H. de Jong, secretaris van de sportraad. Nu de gemeente steeds minder geld te besteden heeft mag de sport volgens De Jong 'niet uitgekleed worden'. Daarom is het volgens hem steeds meer nodig dat alle ver enigingen de koppen bij elkaar steken. „We zijn met 7000 geor ganiseerde sporters in Leider dorp. Dat is een pressiegroep!" aldus De Jong. In de nota pleit de sportra. verder voor het aanleggen 'vric andere criteria voor subsisidi a: aan verenigingen. DoorhëtlHuni dige systeem dat de gemeen 1 hanteert, kunnen sommiju clubs amper het hoofd bov< a water houden. Met name zaalsportverenigingen en zwemverenigingen, met du !i voorzieningen, zijn gedwongt u hoge contributies te heffen. „I ir zwemvereniging kost 400 den per lid per jaar, lid wordi van een voetbalvereniging ko 1 rond de 160 gulden. Dat z« meer gelijk moeten worden g trokkenaldus De Jong. Volgens de nota kan slech een zeer beperkt aantal Leidi dorpse sportorganisaties v een of andere vorm van sponsi ring profiteren. Juist de clul die voor hun voortbestaan ontplooiing behoefte hebbi aan aanvullende inkomste kunnen vaak geen sponso krijgen. Van de vereniging! n zelf mogen ook de nodige i spanningen worden verwacl vindt de sportraad. „Alle Leide dorpse verenigingen staan ni t primair te dringen bij het meentehuis om geld. Ze zich ervan bewust dat ze ook iets moeten doen, door b y voorbeeld sponsors aan te tre j ken of loterijen te organisere j Maar dat houdt ergens op. heeft voetbalclub RCL best ei aantal sponsors, maar er is p gehandicaptenvoetbal in[ voerd. Daar zijn dure voorzi u ningen voor nodig. Dat valt een gegeven moment niet me door de club zelf op te brelf gen." Bij een grootscheepse controle in Zoeterwoude-Rijndijk bleek gisteren een op de drie vrachtwagens niet in orde. Tussen 's morgens acht uur en 's middags drie uur on derzocht de politie 45 voertuigen. Daarbij maakte zij zes tien keer proces-verbaal op. „Een droevig resultaat", vindt politievoorlichter R. Colijn. Over drie maanden wil de politie dan ook opnieuw een grote controle houden. zoeterwoude brenda filippo Volgens Colijn moeten zulke controles vaker en regelmatiger plaatsvinden. „Alleen dan heeft het resultaat. Als er weer een fiks aantal boetes is uitgedeeld, gaat dat als een lopend vuurtje door het vrachtwagen wereldje", aldus Colijn. Hij wil graag dat de volgende controle niet over dag maar op vrijdagavond plaatsvindt. „Dan zijn er veel chauffeurs op de weg die gauw naar huis willen. Die nemen het niet zo nauw met snelheden en rusttijden." Vrachtwagens met aanhang wagen en trekkers met opleg gers werden gisteren uit de ver keersstroom op de Rijndijk ge haald. Op een parkeerterrein aan de Rijneke Boulevard wer den de vrachtwagens nageke ken op mankementen en gewo gen. Twee chauffeurs mochten niet verder rijden, omdat hun voertuigen te zwaar beladen waren. Hun werkgevers moes ten twee andere vrachtwagens sturen die een deel van de la ding konden overnemen. Vijf maal werd de rijtijdenwet overtreden. Deze wet schrijft voor dat chauffeurs om de acht uur een half uur rust moeten nemen. Om dit te kunnen con troleren, is in alle vrachtwagens een zogeheten tachograaf geïn stalleerd. Hierop kan de politie aflezen hoeveel kilometer de chauffeur heeft afgelegd en hoe Vijfenveertig vrachtwagens werden gisteren van de Rijndijk gehaaid voor een uitgebreide controle door de politie. foto holvast/mark lamers hard hij daarbij heeft gereden. Verder geeft het apparaat aan hoe lang de bestuurder heeft gerust en hoeveel tijd hij kwijt was aan laden en lossen. Bij de controle werkte de poli tie samen met specialisten van de douane en de rijksverkeers inspectie. Deze specialisten 'on derwezen' de agenten onder meer in het aflezen van de ta chograaf. Volgens Colijn leert de doorsnee politieman zoiets niet in de opleiding. „Dat moet je dus in de praktijk leren. Het Leerlingen van het Rijnlands Lyceum in Wassenaar hebben de afgelopen twee jaar onder schooltijd aan een stuk door over puinhopen moeten stap pen en wolken stof moeten snuiven. „De verbouwing heeft heel veel inschikkelijkheid van de leerlingen gevraagd. Maar ze hebben zich fantastisch gedra gen. Dat komt mede doordat we ze steeds bij de verbouwing hebben betrokken", zegt rector Jaap Mos. Begin 1992 begon de grootscheepse verbouwing van de uit eind jaren dertig dateren de school aan de Backershagen- laan. Op een aantal werkzaam heden na, is de klus geklaard.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18