Leiden heeft Bollenstreek nodig Sassenheim is een aardige Leiden Regio Referendum past bij de mondige burger VERKIEZINGEN DONDERDAG 17 FEBRUAR11994 I Staatssecretaris De Graaff-Nauta: 'Geen angst dat dorpen ondersneeuwen VOORHOUT EVERT BROUWER Leiden en de Bollenstreek hebben elkaar in de toekomst heel hard nodig. De kleinere gemeenten hoeven niet bang te zijn, dat ze ondersneeuwen als er in regionaal verband wordt samengewerkt. De Graaff-Nauta sprak in Voorhout over de bestuurlijke vernieuwing en de regiovor ming. Volgens de jongste plan nen wordt Zuid-Holland in twee nieuwe provincies (Rijn mond en Haagladen) verdeeld, met een eigen bestuur. Voor de overgebleven gebieden, Rijn land (Alphen), Midden-Holland (Gouda) en de Leidse regio (Holland-West), waarbij dus de Dat zei staatssecretaris van bin nenlandse zaken J. de Graaff- -Nauta gisteren tijdens een ver kiezingsbijeenkomst van het CDA in Voorhout. Ze toonde wel begrip voor die angst. „Voorbeelden tonen aan, dat een arrogante manier van op treden door een centrumge meente niet werkt." Duin- en Bollenstreek, blijft het provinciebestuur actief. Wel krijgen de regio's een eigen or gaan. De Graaff-Nauta ziet de ge meenteraad straks als een 'krui denier', de regio als supermarkt en de provincie als groothandel. „Wat lokaal moet gebeuren, kan het gemeentebestuur afhande len, maar de rest moet samen met andere gemeenten worden opgelost", sprak zij. De Graaff-Nauta doelde daar bij op intergemeentelijke zaken als openbaar vervoer, milieu en de invulling van bedrijfsterrei nen. De provincie dient daar voor taken over te hevelen. Naast het overleg binnen de Leidse regio zou er dan ook nog eens overleg moeten plaatsheb ben tussen de andere samen werkingsverbanden in de rest Zuid-Holland. Op een vraag of het provinci aal bestuur dan ook maar beter naar huis kan, omdat de opera tie veel geld kost en Rotterdam en Den Haag een eigen bestuur krijgen, zei De Graaff: „Deze re gio is daarvoor te klein." Ze is er bovendien niet van overtuigd dat de bestuurlijke vernieuwing zoveel geld gaat kosten, als de Vereniging Nederlandse Ge- (VNG) wil doen gelo ven. De Graaff liet gisteravond in Voorhout overigens weten, dat de verdeelsleutel voor het gemeentefonds van het Rijk op de helling gaat. „We willen niet meer kijken naar getallen als het inwonertal alleen. Bij ge- tussen de 50.000 100.000 inwoners, blijken ■rschillen te zijn. Sommigen komen ruim uit met de rijksbijdrage, andere hebben weer tekort. Naar die oorzaken moet worden gekeken." De kleinere gemeenten hoeven niet per se de dupe te worden van die maatregel. De boodschap van De Graaff ijlde nog enige tijd na. Burgemeester De Goeij van Voorhout stelde dat het sa menwerkingsverband tussen de gemeenten in de SDB en Leiden nog wel wat hobbels heeft te nemen. „Ik stel me dan ook voor dat er eerst een proefperio de komt." Sommige politici in Voorhout zouden niet ongeluk kig zijn als de Bollenstreek aan sluiting zou vinden bij de regio Haarlem. Dit gebied spreekt meer tot de verbeelding dan Leiden. Leiden, zo was te be luisteren, neemt te weinig ini tiatief als centrumgemeente. Supermarkten Oud-burgemeester Bos van Katwijk wil rustig te werk gaan mogen groeien Rijnsburg wil meer ruimte scheppen voor de detailhandel. Uit een onderzoek, uitgevoerd door de Kamer van Koophan del, komt naar voren dat het bloemendorp vooral een tekort heeft aan levensmiddelenwin kels. Van burgemeester en wet houders mogen de bestaande kruideniers in Rijnsburg fors uitbreiden. Dit soort winkels mag in totaal met 1500 vierkan te meter worden vergroot. In een centrumplan worden alle plannen voor de verdere ont wikkeling van de twee Rijns- burgse winkelcentra In de Hof- tiiin en de Remise uitgewerkt. VRIJE TIJD Bijeenkomst De PvdA houdt 18 februari een bijeenkomst met als thema de ontwikkeling van de stad Leiden door de generaties heen. Er zul len vertegenwoordigers van ou deren- en jongerenorganisaties aanwezig zijn. Iedereen is wel kom om 13.30 uur in het Volks huis aan de Apothekersdijk 33. Milieuforum Het Milieu-informatiecentrum Micpunt houdt maandag 21 fe bruari een politiek debat om er achter te komen hoe politieke partijen denken over het milieubeleid in Leiden, zoals de autoluwe binnenstad, denken. De bijeenkomst wordt gehou den in het Centraal Faciliteiten gebouw, Cleveringaplaats 1 en begint om 20 uur. Sportbeleid De Leidse Sportfederatie houdt woensdag 23 februari in de kan tine van voetbalvereniging VCL aan de Voorschoterweg een bij eenkomst over het onderwerp 'Sport en Lokale Politiek'. Aan vang 20 uur. SASSENHEIM/KATWUK Incognito in corduroybroek en trui alle cafe's van Sassenheim aflopen, zoals achttien jaar gele den in Katwijk, zal hij niet meer doen. Daarvoor is zijn gezicht te bekend en is hij al te snel in functie. Daarentegen is hij wel van plan om straks geregeld boodschappen in Sassenheim te doen en overal rond te kijken. „Want", zo meldt de waarne mend-burgemeester C.A. Bos van Sassenheim, „ik ben visueel ingesteld, ik moet alles aanvoe len en zien. Ik ga straks dan ook echt niet al mijn tijd op het ge meentehuis doorbrengen. Bos, oud-burgemeester van Katwijk, is verguld met zijn aan stelling tot waarnemend-burge- meestqr van Sassenheim per 1 maart. Hij trad vijfjaar geleden met tegenzin af omdat hij 65 jaar was geworden. Daarom hoefde Bos twee wekeiTgeleden niet lang na te denken voordat hij inging op het verzoek van de commissaris van de koningin of hij waarnemer in Sassenheim wilde worden. „Ik wilde een weekeinde de tijd hebben. Mijn wederhelft was niet thuis en zij moest het natuurlijk wel even weten. Gelukkig vond zij het net zó leuk als ik." Het waarnemerschap kwam voor Bos, die nog steeds in Kat wijk woont, volkomen uit de lucht vallen. Zelf had hij nooit gedacht aan een dergelijke functie. „Ik heb de afgelopen vijf jaar ook voldoende andere gezellige dingen te doen gehad, zoals bestuurswerk bij de We reldomroep en de Zeehaven IJmuiden. Ik ben het type mens dat veel dingen leuk vindt. Dit wasdan ook een heel aardige verrassing", aldus Bos die niet van plan is zijn huidige be stuursfuncties op te geven nu hij in Sassenheim aan de slag gaat. „Sassenheim is tijdelijk werk. Sommige zaken kan ik even op een laag pitje zetten. De rest kan ik er best bij doen want stilzitten is alleen maar slecht voor je gezondheid. Bos is niet onbekend met Sas- Oud-burgemeester Bos van Katwijk wordt v fi Sassenheim. senheim. „Je kent een deel van de collega's, je kent de proble men n een beetje en je hebt met veel mensen in allerlei overleg organen gezeten. Overigens speelde de bekendheid met Sas senheim geen rol om in te stemmen met deze baan. Als ze hadden gezegd van 'Bos wil jij naar Oss' dan was ik naar Oss gegaan. Sassenheim is wel wat makkelijker want ik kan 's avonds gewoon naar huis. Het is de wereld niet uit." Toch gaat Bos er vanuit dat hij zich nog enige tijd moet in werken. „Je volgt Sassenheimse kwesties zoals de aanleg van nieuwe sportvelden wel. Alleen lees je zulke berichten anders dan wanneer je er iets mee moet doen. Vandaar ik wil rondkijken bijvoorbeeld in het centrum." In zijn nieuwe functie kan Bos in overlegorganen best wel eens tegenover Katwijk komen te staan. „Misschien levert dat scheve ogen op. Maar die ko men echt wel weer recht, hoor." Een duidelijk beeld van wat hij straks in Sassenheim moet doen, heeft hij nog niet. Daar over moet nog worden over legd. Hij is in elk geval niet van plan om allerlei nieuwe zaken op de rails te' zetten of nieuwe gewoonten in te voeren. „Als in Sassenheim de burgemeester op bezoek gaat bij gouden hu welijksfeesten en men wil dat ik dat doe, dan doe ik dat. Willen ze dat een wethouder zoiets doet, dan vind ik dat ook best.' Openheid Bos is evenmin van plan een punt te zetten achter het hou den van besloten vergaderin gen, een praktijk die hij deze week stevig bekritiseerde tijdens een politiek café in Katwijk. „Openbaarheid is voor mij uit gangspunt. Zeker nu ik geen burgemeester meer ben, hoor ik daar zoveel klachten over waar van ik mij afvraag of het door dringt tot de regeertoren. Maar ik ga voor een paar maanden geen patronen wijzigen, ook al zal ik er desnoods wel iets van zeggen als dat nodig is." IS Er zijn allerlei manieren om actie te voeren voor de veelbeproefde inwoners van de belegerde stad Sarajevo. Michael Barak doet het met zijn schip De Noordster. Daarmee vaart hij van Nederland naar Bosnië. Leiden is een van de tussenstops. „Natuurlijk ben ik bang. Maar als iedereen zo zou mMw denken, zou I niemand ooit in beweging komen. Voorzichtig ben ik wel. Als de kranten ons blijven volgen zal men in Sarajevo minder snel geweren op ons richten." Michael Barak wil dat alle mensen die buiten hun wil om betrokken zijn bij de oorlog de kans krijgen om naar elders te vertrekken. Een actie tegen de oorlog wil Barak zijn initiatief niet noemen. 'Elke actie, die tegen iets is, kweekt haat en daardoor de perfecte soldaten van fnorgen', meldt hij in een stencil, dat hij overal verspreidt. In een half jaar tijd wil Barak van Alkmaar naar Sarajevo varen. Onderweg zamelt hij handtekeningen, kindertekeningen, brieven en steunbetuigingen van bedrijven in. Momenteel ligt het schip bij de Spanjaardsbrug, op de grens van Leiden en Leiderdorp. Barak is drie weken geleden met zijn actie begonnen. Inmiddels hebben Pieter Schellings en Calin Angelescu zich bij hem aangesloten. De Noordster vaart via Den Haag, Brussel, Parijs, Luxemburg, Bonn, Wenen, Bratislava en Boedapest naar het voormalig Joegoslavië. Over Zes maanden hoopt Barak in dit Verscheurde land aan te komen. Schellings en Angelescu twijfelen of ze tot aan Sarajevo zullen meegaan. Barak is echter vastbesloten om de stad te bereiken. „Lukt het niet met de boot, dan maar op de fiets die ik hier op het schip heb. En desnoods lopend", zegt hij vastberaden. Spandoeken De Noordster is volgehangen met spandoeken en krante-arti- kelen. 'Kowhai naar Sarajevo', zo luidt de tekst die op het witte textiel te lezen is. Kowhai is de in de taal van de Maori's (de oorspronkelijke bewoners van Nieuw-Zeeland) de naam van een zeeboom. De boom staat Centraal voor de actie. „De Kowhai gooit zijn zaden in zee, de wind speelt ermee en som mige zaden komen elders uit", verklaart Barak. Barak bezoekt scholen en be drijven in Leiden. De kinderen wordt gevraagd tekeningen te maken die de Noordster mee neemt naar Sarajevo. Zes mil joen tekeningen wil Barak ver garen. Dit getal is niet toevallig gekozen. Het slaat op het aantal joodse slachtoffers dat tijdens de Tvyeede Wereldoorlog is ge vallen. „Natuurlijk wil ik dat die oorlog eindigt. Maar ik hoop ook mee te kunnen werken aan de bevrijding van de gevange nen, voordat die oorlog ten ein- Michael Barak deed gisteren met zijn Noordster Leiden aan. „Desnoods loop ik naar Sarajevo' de is", meldt Barak die zelf van joodse afkomst is. Behalve kinderen.heeft het groepje ook gevangenen zover gekregen dat ze meedoen met de actie. In De Schakel in Haar lem werd een briefje op het prikbord gehangen met een op roep om tekeningen te maken. Ongeveer 60 gevangenen heb ben zich hiervoor spontaan aangemeld. De tekeningen wor den op houten borden beves tigd en in steden tentoonge steld. De reacties op de actie variëren. Veel bedrijven zijn bereid om mee te doen, maar internatio nale ondernemingen lopen lie ver geen risico en houden de boot af. Soms krijgt Barak te ho ren dat hij gek is om aan een dergelijke onderneming te be ginnen. „Je leert je daartegen te wapenen", is de conclusie die hij trekt. „In het begin probeer je de mensen te overtuigen, ze het zaad door de strot te duwen als hel moet. Maar dat werkt niet. Nu geef ik informatie en ziet iedereen maar wat hij er mee doet. Zo'n benadering werkt beter. Men voelt zich daardoor niet direct bedreigd." Schellings, een gepensioneerd leraar, vertelt dat hij veel leuke reacties heeft gekregen. „Ik was op een school aan het vertel len", zegt hij. „Gaat er daar zo'n foto henk bouwman wurm staan. 'Mag ik je een kus geven', zegt ze. Ik vond dat leuk. Met zo'n reactie kun je verder." Tekeningen kunnen voorzien van een handtekening worden gestuurd naar de Grosmarkt BV, Wendelaarstraat 1-3, 1814 GR in Alkmaar. Ook sponsors zijn wel kom. Dorith Ligtvoet en Fi Prof. dr. R. Andeweg van de Rijksuniversiteit Leiden: „Een referen dum moet bindend zijn." foto henkbouwman foto dick hocewoning Bos komt een dag voor de ge meenteraadsverkiezingen in Sassenheim - die de CP'86 wel licht een zetel in de raad ople veren. Bos maakt zich daar te voren niet druk over. „Het is aan de politieke partijen om el kaar te bestrijden. Alleen op het moment dat de democratie in gevaar komt, bijvoorbeeld door dat in Sassenheim wonende en werkende buitenlanders wor den bedreigd, moet je als bur gemeester in actie komen. Dan moet je een duchtig gesprek met deze mensen aangaan en kun je ze desnoods uitsluiten van bepaalde besprekingen. Maar laten we eerst de verkie zingsuitslag maar eens afwach- Een kloof tussen politici en burgers? Welnee, de Neder landse burger heeft meer ver trouwen in ons staatsbestel dan de meeste andere Europe anen. Uit onderzoek blijkt dat 75 procent van de Nederlan ders tevreden is met het func tioneren van onze democratie. Afgezet tegen de Italiaanse be volking-slechts 12 procent is tevreden - hoeven we ons daarover geen zorgen te ma ken. Maar er is wel iets anders aan de hand. We zijn beter opge leid, worden mondiger en steeds individualistischer. We hebben geen zin meer om lid j te worden van een politieke partij en ons voor jaren te bin den. „Maar we worden wel in groten getale lid van een I milieubeweging of springen I op de bres - met demonstra- j lies of handtekeningenacties - voor een ander onderwerp dat ons raakt. Nee, van een afne mende belangstelling voor de politiek is geen sprake. Maar die interesse uit zich wel an ders en daar moet de politiek ook op inspelen. Het wordt hoog tijd voor het invoeren van referenda." Prof. dr. R. Andeweg, politico loog aan de Leidse universiteit en kandidaat PvdA-raadslid in Katwijk, maakt zich geen zor gen over de interesse in de po litiek. „Het is zeker niet zo dat mensen zich massaal afkeren van de politiek of ongeïnteres seerd zijn. Dat blijkt uit geen enkel onderzoek. Het pro bleem zit niet in de afstand tussen politiek en burger. Maar er is wel iets anders aan de hand: mensen binden zich niet meer aan een partij. Ze zetten zich alleen in voor be paalde zaken die hen direct raken. De vraag is dan: hoe speel je daar op in? Hoe kan het politieke systeem of partij daarmee rekening houden? Mijns inziens kun je dat alleen door mensen de gelegenheid te geven zich over belangrijke zaken uil te spreken in een re ferendum." Referenda, van oudsher het stokpaardje van D66, zou vol gens Andeweg zowel op ge- '94 meentelijk als rijksniveau moeten worden gehouden. ..Burgers hoeven zich niet over elk wissewasje uit te spreken. Ze zouden zélf om zo'n refe rendum moeten vragen. Als de Leidse gemeenteraad bijvoor beeld een besluit neemt over de autoluwe binnenstad, moe ten burgers de tijd krijgen om een referendum aan te vragen. Als daartoe voldoende handte keningen zijn gezet, kan een bindend referendum worden uitgeschreven. Burgers moe ten dan een heldere en niet voor meer uitleg vatbare vraag beantwoorden: bent u het eens met het besluit of bent u 1 het er niet mee eens. Zijn ze het er niet mee eens, dan moet het besluit van tafel. Heel simpel." „Een referendum past bij het beeld van een mondiger, indi vidualistischer burger die al leen voor bepaalde onderwer pen in de politiek warm loopt. Die burger moet af en toe dui delijk kunnen maken wat hij of zij ervan vindt." Andeweg verwacht dat D66 het referen dum strijdpunt zal maken bij de komende kabinetsformatie. „Als D66 wint tenminste. In dat geval moet het CDA ervan overtuigd worden dat het refe rendum een goed instrument i is. PvdA en D66 zijh wel voor." LEIDEN CAROLINE V Dit is de derde aflevering in de serie Leidse wetenschap pers over de verkiezingen. Eerdere afleveringen versche- nen op 11 en 15 februari. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren Lols Maxime Martine. dv. E.H.C.M. Verhagen en M L. van Burkum LM J i nM. Coenen Pamela Scarlett, dv. W.D. Soest en C. Feikes zich noemende Fei- kes de Groot Yasin Jalal Radhi, zv. Jal- al Radhi All en Khahda Murad Said Nadhar* Jari Christiaan, zv. J M van Werkhoven en M E de Bruin Bart, zv P A Eldering en E. Heere Fabian, zv E.H. Fraikin en L M. Mulder Jasper, zv. E.H. Fraikin en L M. Mulder Zina Anique, dv. D. Hottentot en H H. Beek- veldt Martinus Wilhelmus Franciscus. zv. M.J Nicasieen E.M.J. van der Zand en Stephanie Johanna, dv J Wild schut en M.J. van der Hout Bob, zv. J.G. van Brussel en M A Verhoeven Marie Johanna, dv. J.P. Bouterse en M.G. van Vugt Daan, zv. I.M. van Oos ten en M.C. Meülerdijk Diede, zv. R.A.C. Boers en A.C M van Bohemen Judith, dv. P A, Peters en G.F.T Tielle- mans Thijs, zv P K de Kreii en N F Munnikhof Mathilde Aleida Thérèse Helena Isabelle Leontme Diana Elisa beth, dv. R A. van den Broek en M A Zoon Tessa Johanna, dv. L.B J. van Schagenen J J.H. Kluivers*ömer, zv. A Bozkurt en S. Bozkurt Linsey Elise. H A M Bergen A A Wijnands* D A van Ooijen Menno, zv J F Hockx en M. den Duik Bob Owen zv F.J.M Mulder en K.D. de Wolf Fauzia Sarah, dv. A Maarouf en M R Apeldoorn Ro- gier-Jan. zv A. Schipper en G Mijnheer N.H.M. van Smoorenburg en A.M.M. de Lange Antonie Bernardus, zv. A. Var- kevisser en D. van Duijvenvoorde Raoul. zv. E M.H. van Leeuwen en A R Overwi|k Dobber Janko Ivor, zv K. Bol huis en A A H. Vlasman Ruben Lau rens Jan, zv. J. van den Oever en I M Faber Bart Jan Andreas, zv, M.G. Gijs- bers en J Kernebeek Kimberly Geer truida Barbara, dv R.WJ van Zijp en C.J.M Hoogenboom Rosa Maria Roe lien, dv. R Stormen M T G E van Delft Timon Damél, zv A G van Kesselen en M A. Oosterop Kimberley Janny Geertruida, dv. A D. Bouwman en G.M.G. Wei|ers*Cherieke Aleida Erica, dv. C.N. Barningen N. Schwedt Den nis, zv. H M Nijgh en A C.A Kuijt Robbert Reinier, zv R H. Slageren K.F. den Otter Annelies Deborah, dv. A. vao der Linden en M.T.J. van Drunen Ka- nura, zv. M.G. Maehegeen E M de Best Natascha Priscilla Maroussia, dv. N.J. Vervoorn en I.S.M. de Jong Suzanne, dv. H. Kadé en M J.P Prins David Cor nells Johannes, zv J. van der Does en W A. van Dijk Vincent Franklin, zv. J.F.L. Wilod Versprille en G S. de Vogel Oscar Adriaan zv WAP Hoebenen E Blokzijl Chaimae, dv. M Elfarh en Y. Dahmani Victor Valenten, zv. D I van Maldegem en T E M. Braun Bodi neïyrene Ingrid.dv J B G deSlegteen T H M. Kochheim Leome. dv G de Ruijteren H J Varkevisser Getrouwd R van der Linden en M M Keijzers V J C A Snqders en G.E van Osnabrugge Y. Qevik en H Pison*R Csorbaen H. Geskus* F.J. Bakkeren M S Looman W J van Mil en S van Helden R Veerapaku en G K Raien- dra T J M van Jaarsveld en M A T de

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17