Leiden Parkeerplek voor jongeren 'Kinderen spelen hier in het glas' Auto over de kop Experiment aan 3-jarige met taalles kinderen CD-programma: Leidenaars eerst Wie wint de verkiezingen? Kilometers lopen met een volle boodschappentas E A U DONDERDAG 17 FEBRUARI 1994 15 Controle Q Bij een controle in I O Zoeterwoude-Rijn- dijk bleek een op de drie vrachtwagens niet in orde Weigering A Q 'n Ter Aar I 27 weigert deel te ne men aan een forumdiscus sie. De partij voelt zich geï soleerd CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 -356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 Burgemeesterswijk wil slooppanden kwijt leiden Een 82-jarige en een 69-jarige Leidenaar zijn gistermiddag rond vier gewond geraakt bij een verkeersongeval op de kruising Voorschoter- weg/Brahmslaan. Het ongeval werd veroorzaakt door een 70-jarige automobilist die uit de richting Brahmslaan kwam en geen voorrang verleende aan de auto op de Voorschoterweg. De laatste sloeg over de kop. De ravage was groot. De 82-jarige bestuurder moest met letsel aan zijn knie naar het AZL worden overgebracht. De 69-jarige passagier liep gekneusde ribben op en klaagt over pijn in het hoofd. foto hielco kuipers leiden aap rietveld Hartstikke gevaarlijk. Zo karak teriseert secretaris A. Coehorst van wijkvereniging De Burge (r)meester de situatie rond de lege schoolgebouwtjes tussen de Van Brandelerkade en de Du Rieustraat. „Alle ruiten zijn door de kinderen uit de buurt inge gooid. Maar het is ook een plek waar kleine kinderen spelen. Dus die lopen daar in de glas scherven. D'r moet echt iets ge beuren.*' Aan de Du Rieustraat begint over een paar maanden de bouw van 24 eengezinswonin gen en een blok met twaalf ap partementen. De drie schoolge bouwen moeten daarvoor wij ken. Maar de sloop, waarvoor al in november vergunning werd verleend, begint vermoedelijk pas volgende week. „Maar de kinderen uit de buurt zijn alvast begonnen", zegt Coehorst. „Die hebben, zeg maar, het voorbe reidende sloopwerk al gedaan. Ze hebben flink aangepakt." Coehorst krijgt nu steeds va ker klachten uit de buurt, dat de gemeente die gevaarlijke situa tie moet aanpakken. En het be stuurslid van De Burgermeester is het daar van harte mee eens. „Ik vind het zo onzorgvuldig van de gemeente om die troep daar zomaar te laten liggen. Er Kinderen hebben voorbereidend sloopwerk verricht aan de schoolgebouwen tussen de Van Brandelerkade en de Du Rieustraat. Alle ramen zijn ingegooid. foto henk bouwman zijn al mensen van de Van Brandelerkade die klagen dat dat glas in hun tuin terecht is gekomen. Maar onze grootste zorg gaat toch uit naar de kin deren. D'r hoeft maar dit te ge beuren en je hebt een ongeluk, wij doen in zo'n geval", zegt een Er lopen hele kleine kinderen woordvoerder van de gemeente, bij." De gemeente neemt geen „is zo snel mogelijk slopen. Nog maatregelen om de kinderen deze week is er overleg tussen van het met glasscherven be- gemeente en sloper. En volgen- zaaide pleintje te houden. „Wat de week begint het slopen." Leidenaars bekennen overval leiden Met de aanhouding van drie jongens uit Leiden van 15, 18 en 19 jaar heeft de Leidse politie gistermiddag minstens vier recente zaken opgelost. De drie zijn collectief of individueel ver antwoordelijk voor twee inbraken. Ook waren ze begin deze maand betrokken bij een overval op de Toussaintkade waarvan een oude man het slachtoffer was. Tot slot blijken de jongens ook de overval op een krantendistribufiecentrum aan de Bachlaan op hun geweten te hebben. Daarbij is met een mes ge dreigd. De sporen van deze overval leidden naar de drie. Ze zijn geen onbekenden van de politie. Ze hebben alle vier de zaken bekend. Botsing op Rijnsburgerweg vleiden Een Leiderdorper van 71 en eeto heide86 jaar zijn gistermiddag gewond geraakt bij een ongeluk op de Rijns burgerweg. De Leiderdorper reed bij de wegomleiding tegen een paaltje waarmee de weg is afgezet, raakte uit balans en botste frontaal op het voertuig van de Leidenaar. Deze werd vervolgens ook nog eens aan de achterkant geramd. De 86-jarige man is met een geneusde borstkas, nekklachten en een gewonde linker knie naar het AZL overgebracht. De Leiderdorper liep eveneens kneuzingen aan zijn borstkas op. leiden aad rietveld Kinderen van drie jaar, van wie de ouders een cursus volgen in de basiseducatie in Leiden, krij gen met ingang van volgend schooljaar taalles op het kinder dagverblijf. De proef, die erop gericht is taalachterstand bij al lochtone kinderen weg te ne men, begint in de kinderopvang van het Studiehuis, dependance De Kleine Beer en het Boer- haave-college. Als het experi ment slaagt moet het overgeno men worden door de basisscho len waar veel buitenlandse kin deren zitten, aldus wethouder H. Koek (PvdA/onderwijs). Het onderwijs aan 3-jarigen maakte onderdeel uit van Het Leidse Ei, het plan van Koek om het ontstaan van 'witte' en 'zwarte' scholen in Leiden- Noord tegen te gaan. Dat plan strandde op verzet van de ou ders. De wethouder kreeg van de gemeenteraad vervolgens de opdracht een ander plan te ont wikkelen om te voorkomen dat er een scheiding in het onder wijs ontstaat. Het onderwijs aan 3-jarigen is daartoe de eerste stap. Het plan staat in de nota 'Vroeg gezaaid, rijke oogst', die burgemeester en wethouders deze week heb ben vastgesteld. Koek heeft er 700.000 gulden voor beschik baar. Wie gaat de verkiezingen in Leiden winnen? Haalt D66 echt een forse winst? En wordt het de grootste partij in Leiden? En wat gebeurt er met de PvdA, het CDA-en GroenLinks, de partijen die nu samenwerken in het colle ge van burgemeester en wet houders? Komen extreem rechtse partijen in het ge meentebestuur? Deze en tal van andere vra- gen komen vanavond aan de orde tijdens het politieke café van het Leidsch Dagblad in buurthuis Het Spoortje aan de Bernhardkade 40. Aanvang 20.15 uur. Het is het eerste van de twee politieke cafés die deze krant organiseert. Alle partijen zijn uitgenodigd. In Het Spoortje worden vanavond de eerste resultaten van de enquête bekendge maakt die in opdracht van het Leidsch Dagblad door het on derzoeksbureau Solution uit Nieuwegein is gehouden on der de Leidse bevolking. Behalve het stemgedrag van de Leidse bevolking staan vanavond drie onderwerpen centraal: Luistert het gemeen tebestuur voldoende naar de burgers, is er genoeg geld in het onderhoud van de wijken Wethouder zegt bewoners Maredijkbuurt meer vergunningen toe Bewoners van de Maredijkbuurt die jonger zijn dan 27 jaar mogen binnenkort ook een parkeervergunning aan vragen. Die belangrijke toezegging deed wethouder J. Walenkamp van verkeer gisteravond tijdens een bewo nersbijeenkomst. Daarmee nam de wethouder een eer der plan van de PvdA met deze strekking over. Ook be loofde hij een scherpere controle op het parkeren zonder vergunning. De wens van veel bewoners om het systeem van parkeervergunningen af te schaffen wilde hij niet ho noreren, omdat hij in dat geval grote parkeerproblemen in de wijk verwacht. leiden «frank buurman Veel autobezitters van de Mare dijkbuurt waren gisteravond aanwezig op de bijeenkomst van de bewonersorganisatie Maredijkbuurt om hun onge noegen over het parkeerbeleid van de gemeente kenbaar te maken. „We moeten 240 gulden per jaar betalen voor een par keervergunning, maar controle is er vrijwel nooit, zodat we vaak nog steeds niet kunnen parkeren", was een veelgehoor de klacht. Ook het feit dat auto rijdende bezoekers van de be woners van de Maredijkbuurt veel geld kwijt zijn aan bijvoor beeld dagkaarten voor het par keren bleek moeilijk te verteren. „Waarom zet U geen slagbo men aan de toegangswegen van de wijk? U kunt dan magneet kaarten aan de bewoners verko pen. Daarmee kunnen ze hun wijk in en tevens hun bezoekers binnenlaten. Dat is een goed koop systeem. Er zijn geen par keerwachters nodig omdat an dere automobilisten er gewoon niet in kunnen", aldus bewoon ster Versteeg. Wethouder Walenkamp bleek niet erg te porren voor die vorm van 'privatisering' van de Maredijk buurt. De parkeerproblemen in de wijk worden onder meer ver oorzaakt door de nieuwe wo ningen en kantoren die op en rond het Schuttersveld zijn ge bouwd. Die trekken veel auto verkeer aan. „De bouw van wo ningen is belangrijk omdat veel mensen op zoek zijn naar een huis in Leiden, en de bedrijven zorgen voor werkgelegenheid. Het parkeerbeperkingssysteem zorgt ervoor dat de parkeerover last die daarvan het onvermij delijke gevolg is onder controle kan worden gehouden. Als we niets zouden doen zouden de bewoners waarschijnlijk om een parkeerregime komen vragen", aldus Walenkamp, die met zijn laatste opmerking veel hoon gelach uitlokte. Volgens D. Los van de bewo nersorganisatie levert het par keerbeleid de gemeente jaarlijks 700.000 gulden op. De automo bilist zou derhalve schaamte loos als melkkoe worden ge bruikt. Maar de wethouder sprak dat tegen. „Het parkeren kost de gemeente alleen maar geld. Ik durf zelfs te beweren dat de mensen die geen auto hebben via de onroerend goed- belasting bijdragen aan het par- keergenot van de anderen. Ik zou een zaal kunnen vullen met protesterende niet-autorijden- de mensen als het daar om gaat", aldus Walenkamp. De leeftijdsgrens van 27 jaar voor een parkeervergunning wordt in de binnenstad wel toe gepast. Dat is om te voorkomen dat al te veel mensen vergun ningen gaan aanvragen. Maar voor de Maredijkbuurt wil de gemeente deze beperking laten vallen. leiden gert visser In navolging van het landelijk partijprogramma 'Nederland is vol gaan de Leidse Cen trumdemocraten de verkiezin gen in onder het motto 'Lei den is vol'. In het vandaag ver schenen verkiezingsprogram ma ligt de nadruk op een veili ge stad voor Leidenaars waar in geen plaats is voor crimine len, druggebruikers, kansloze werklozen en nieuwe allochto nen. De CD verwijt de zittende partijen een lankmoedige houding tegenover allerlei on gewenste elementen. De CD pleit voor een drugvrij Leiden. Bovendien moeten jonge cri minelen hard worden aange pakt. Scholingsprojecten zijn uit den boze want, zegt de CD, criminaliteit moet niet worden beloond maar juist worden bestraft. De CD wil een einde maken aan het minderhedenbeleid in de stad. Belastinggeld komt nu voor een groot deel alleen ten goede aan minderheden, meent de CD te weten, voort aan moet dat ter beschikking komen voor alle Leidenaars. Langdurig werklozen moeten worden ingeschakeld bij het schoonhouden van de stad. Naast de beloften ontbreken financiële voorstellen om die ook werkelijk waar te maken. Zo wordt gepleit voor uitbrei ding van het politiekorps zon der dat duidelijk wordt wie dat moet betalen. De CD wil de I parkeertarieven verlagen, maar maakt niet duidelijk hoe dat betaald moet worden. Ver hoging van de belastingen is voor de CD in ieder geval on aanvaardbaar. Zo vindt de partij ook dat woningzoekenden sneller aan een huis moeten worden ge holpen. Door buitenlanders de toegang tot Leiden te ontzeg- gen, komen er meer huizen beschikbaar verwacht de CD. gestoken en moeten allochto nen over de stad worden ver spreid? Ook deze vragen zijn voorgelegd in de enquête. Boodschappen doen was vroeger een eenvoudige bezigheid in Transvaal. Karbonade en gehakt haalde je bij slager Zandbergen. Zeep en koffie bij kruidenier De Bruin. Aardappelen en groenten bij Vertelman. Brood bij Hoogeveen. Lekkere, verse appeltjes bij Sierat. Sigaren en postzegels in het winkeltje van mevrouw De Vreede. En voor melk en kaas liep je naar de zaak van Kerkvliet. Het was een kleine wereld in Transvaal, maar dat wereldje was groot genoeg. Ie had er alles wat je nodig had. De meeste winkeltjes zijn nu al lang weg, maar het boodschappenrondje weten de bezoekers van de ouderensoos in Het Mierennest zich nog allemaal te herinneren. Het vervult ze met weemoed. Al was het alleen maar omdat ze tegenwoordig voor veel boodschappen een flink eind de wijk uit moeten. Lopend, want bussen rijden er niet meer en een taxi is voor veel ouderen te duur. Dót is het probleem van de bejaarden in de wijk, zegt iedereen. Rie van der Steen, geboren en getogen in Transvaal, staat inmiddels het huilen nader dan het lachen. „Je hebt hier nu alleen Kerkvliet nog voor de melk en wat levensmiddelen. En bakker Hoogeveen. Voor de rest moet je een eind de wijk uit. Vroeger ging dat nog wel. Toen was er een bushalte bij de Morssingel. Waarom ze die 'v.. i W Ouderen in Transvaal leggen vaak hele stukken af met de benenwagen. Om boodschappen te doen. Want bussen rijden niet door de wijk. En win kels zijn er bijna niet meer. „Maar gelukkig hebben we mekaar nog." foto loek zuyderduin hebben weggehaald is me een raadsel. En datzelfde geldt voor de halte ter hoogte van de bunker aan de Morsweg." Mien van dér Leek, ook al zo'n oer-Transvaler, loopt nu zelfs geregeld met haar boodschappentassen naar de Dagmarkt aan de Stationsweg. „Heen gaat nog wel, maar terug is dat echt loodzwaar. Er moeten hier echt weer winkeltjes komen, want zo is het niks gedaan." „We moéten wel een end verderop", zegt Van der Steen. „Groente en vlees zijn hier niet te krijgen. Melk wel, maar die is vijftig cent duurder. Als het nou een dubbeltje was zou ik daar niet naar kijken. Nu wel. Zo veel geld heb je niet als oudere." Haar vriendin Bep Mieloo valt haar bij: „En een taxi is te duur." Van der Leek: „Het is hopeloos. Ik zou een bus kunnen nemen vanaf het station naar de Haagweg. En andersom. Maar dat is nog eer endje lopei-. Bovendien, met volle tassen de bus in klimmen, dat is natuurlijk niks gedaan. Dan loop ik nog liever." En er zijn natuurlijk nog wel andere oplossingen te bedenken. Van der Steen heeft zo het volgende bedacht. „Ik heb zo'n Idein vrieskastje in mijn koelkast. Die prop ik altijd helemaal vol met vlees. Zo hoef ik twee weken lang niet naar de slager." Annie de Boer mengt zich in het gesprek. Zij verhuisde een jaar geleden met haar man naar de ir. Driessenstraat, heeft nog steeds heimwee naar Transvaal, bezoekt elke week de ouderensoos en is volledig op de hoogte van alle ontwikkelingen in de wijk. „Dan heb ik het nu makkelijker dan jullie", zegt De Boer. „Ik loop zo met.mijn boodschappenwagentje van Albert Heijn naar huis." Ze zegt het alsof ze zich schuldig voelt. „Ach ja. een supermarkt", zucht Van der Leek. „Een supermarkt hier in de buurt zou heel prettig zijn. Zouden ze er niet eentje neer kunnen zetten op het bom-terreintje?" „Nee", zegt De Boer heel pertinent. „Daar wil de gemeente toch een parkeergarage neerzetten waar de ouderen zo veel aan hebben? Ze raakt blijkbaar een gevoelige snaar want het is even stil. Nee. dan kun je beter over vToeger praten. „Je kon hier voor alles terecht. We haalden zelfs lichtbonnen bij kruidenier De Bruin", mijmert Nel van der Heijden, ook een ex-Transvaler die nog altijd op de soos komt. „Een gulden per bon. Daarmee betaalde je de lichtfabrieken voordeelektriciteitskosten. De Bruin haalde ze zelfbij de lichtfabrieken, maar je betaalde er geen cent meer voor bij hem. Dat deed zo'n winkelier gewoon voor de buurt. Toen had je ook niks aan de gemeente, maar er bestond in elk geval een enorme saamhorigheid. Die is nu weg." „Behalve bij ons", zegt Van der Steen. „Als we mekaar toch niet hadden." En iedereen knikt zachtjes. Herman J oust ra Dit is de eerste aflevering van een serie over de bewoners van de Leidse wijk Transvaal en de naderende raadsverkiezingen. De tweede aflevering volgt op dinsdag 22 februari.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15