Korting bij contant betalen boete Hij is goed voor ze, zei huisarts Binnenland Door het oog van de naald Milieuwetgeving jaagt bedrijven niet weg Rechtbank: Zaïrezen mogen toch land uit worden gezet 'In de puree, uit de puree' Nouveau riche of niveau richel 4/VOENSDAG16 FEBRUAR11994 'Clown' misbruikte meisjes heerlen Een als clown verklede man heeft zondagavond een 8- jarig Amsterdams meisje, dat in een feesttent in Heerlen met haar ouders carnaval vierde, ontvoerd en ontucht met haar ge pleegd. Een dag later gebeurde in Kerkrade hetzelfde met een 6- jarig meisje uit het Brabantse Rosmalen. Beide kinderen zijn weer bij hun ouders. De politie heeft een team van twaalf men sen geformeerd om de zaak te onderzoeken. Amersfoort wil ook referendum Amersfoort Evenals diverse andere gemeenten in Nederland wil ook Amersfoort een volksraadpleging invoeren om de be trokkenheid van burgers bij de politiek te vergroten. Het moet een raadplegend referendum worden. Een meerderheid van de raad zal moeten bepalen welk gewicht aan de uitslag van het re ferendum moet worden toegekend. Er mogen in een zittingspe riode (vier jaar) maximaal twee referenda worden gehouden. De gemeenteraad moet zich nog over het voorstel van B en W uit spreken. Man bekent moord op Haags echtpaar den haag Een 31 -jarige Amsterdammer heeft bekend dat hij op 15 november vorig jaar een Haags echtpaar heeft doodgestoken. De man werd op 21 januari in Den Haag aangehouden op ver denking van betrokkenheid bij het misdrijf. De slachtoffers, een 55-jarige man en een 58-jarige vrouw, verhuurden huizen. De man had in een pand van het stel gewoond en moest hen nog geld betalen. Daarover hadden ze de bewuste avond ruzie ge had, zo is uit het onderzoek gebleken. Peuk mogelijk oorzaak brand op pier den haag De brand op de pier van Scheveningen afgelopen zondag is mogelijk ontstaan door een sigarettepeuk. Dat is ge bleken uit het verhoor van de twee jonge verdachten die de poli tie maandag had aangehouden. De 16-jarige verdachte uit Gouda zou in een opslagplaats van bouwmaterialen een bran dende peuk hebben weggegooid, waarna de brand ontstond. De jongens hebben zich mogelijk ook schuldig gemaakt aan dief stallen uit auto's en een poging tot tasjesroof. Ze worden van daag voorgeleid voor de rechter-commissaris. Acht jaar voor aandeel in cokesmokkel alkmaar De Alkmaarse rechtbank heeft gisteren wegens cocaï nesmokkel acht jaar gevangenisstraf opgelegd aan een 38-jarige Amerikaan. Het vonnis is conform de eis. De man heeft op 22 ju li 1993 deelgenomen aan de mislukte aanlanding van 490 kilo onversneden cocaïne op de Waddenkust van Texel. De partij had een straatwaarde van bijna honderd miljoen gulden en was daarmee de op drie na grootste vangst in Nederland. De 42-jari ge broer van de Amerikaan en een 37-jarige metgezel, die met de drugs op een rubberbootje waren overgestapt, kregen respec tievelijk acht en zes jaar cel. Man moet crematie poes betalen lelystad Een 68-jarige man uit Almere moet van de rechter de crematie betalen van de poes van zijn buurvrouw. Metjsén wel gemikte worp met een steen bracht hij het dier vorig jaar in april om het leven. De poes had zijn tuin als kattenbak'gebruikt. De man kreeg ook een voorwaardelijke boete. Hij zei dat hij niet kon beloven dat hij de katten van zijn buurvrouw nu met rust zou laten. ,,In het vervolg gebruik ik wel een stuk hout", ver klaarde hij. Als hij dat doet, kost hem dat dus vijfhonderd gul den. Proef met vlotte berechting verdachten van kleine delictenin Drenthe Verdachten van relatief kleine delicten zullen binnenkort in Drenthe binnen vijf weken voor de rechter verschij nen. Degenen die worden veroordeeld tot een boete en die meteen betalen, krijgen een korting van tien procent. Gevangenisstraffen gaan maximaal zes weken na de uit spraak in. Dat is de kern van een proef met een nieuwe snelrechtprocedure die op 1 maart in het arrondissement Drenthe van start gaat. assen/den haag anp Justitie verwacht dat dit nieuwe te wordt berecht. Justitie hoopt snelrecht veel meer effect sor- dat van het snelrecht een pre- teert dan het huidige systeem, ventieve werking uitgaat. De Wie snel zijn straf moet uitzit- Drentse hoofdofficier van justi- ten, weet beter waarvoor hij de tie mr. J. van Woensel verwacht dat de proef over een jaar in heel Nederland wordt inge voerd. Hij vindt een korting op een contant te betalen boete ge rechtvaardigd. ,,De nieuwe werkwijze levert ons econo misch zoveel voordelen op dat een veroordeelde daarvan mag profiteren." Het WD-Tweede Kamerlid Korthals is fel tegen een korting op de boete bij contante beta ling. Hij vindt dat de omgekeer de wereld. ,,Op deze manier krijgt een veroordeelde een be loning voor het nakomen van een rechterlijk vonnis", aldus Korthals. Hij heeft gisteren over deze kwestie schriftelijk vragen gesteld aan minister Hirsch Bal- lin van justitie. Een woordvoerster van het ministerie van justitie begrijpt de bezwaren van de WD niet. ,,Er is geen sprake van een belo ning. Niemand is verplicht on middellijk te betalen. Als ie mand meteen betaalt, scheelt Justitie dat de kosten voor aan maningen en acceptgiro's. Bo ter bij de vis, dat is voor beide partijen toch het beste." De snelrechtprocedure geldt alleen voor eenvoudig te bewij zen delicten die door de politie- rechter kunnen worden behan deld en waarop maximaal zes maanden gevangenisstraf staat. Het gaat vooral om eenvoudige inbraken, diefstal, mishande ling, vernieling en rijden onder invloed. Van de 4500 misdrijven die jaarlijks door de rechtbank in Assen worden behandeld, ko men er ongeveer 2000 voor het snelrecht-experiment in aan merking, aldus Van Woensel. Justitie in Drenthe heeft ze ven dagen per week dag en nacht een officier van justitie beschikbaar voor het opstellen van een dagvaarding. In de noordelijke provincies zijn tach tig cellen gereserveerd voor de 'snelle' gevangenisstraffen. Die zijn vrijgekomen dankzij de in voering van het elektronisch huisarrest dat komend voorjaar in het hele land wordt inge voerd. Het Drentse experiment is een initiatief van de vakgroep criminologie van de Rijks Uni versiteit Groningen. Het project heeft de goedkeuring van het ministerie van justitie. Na een jaar wordt bekeken of de proef er ook toe leidt dat een persoon niet in herhaling van crimineel gedrag vervalt. Enquête onder honderd 'smaakmakers dat een lagere belasting op ar beid en een hogere op milieu belastende factoren als brand stof en grondstoffen een duur zame ontwikkeling ten goede komt, wordt door een meerder heid van de respondenten be aamd. Een ingrijpend ander be lastingstelsel (de invoering van de ecotax) moet dan wel in in ternationaal verband worden ingevoerd, zo stellen de meeste ondervraagden. VNO-voorzitter Rinnooy Kan plaatste bij de presentatie wel wat kanttekeningen bij de voor keur van het bedrijfsleven voor een ecotax. Rinnooy Kan, zelf ook uitverkoren tot één van de honderd, meent dat zo'n milieubelasting geen oplossing kan bieden voor de werkgele genheidsproblemen in ons land. Ook de'opbrengst voor het milieu is vooral symbolisch. Hij vindt dat GroenLinks de zaken wel erg rooskleurig voor spiegelt. Volgens deze partij le vert de invoering van een forse energieheffing tot 1998 zo'n 90.000 extra banen op. eusden Een geluk bij een ongeluk in het Limburgse Eijsden. Zes doe-het-zelvers waren daar gisteren bezig de vloer van hun eigenhandig gebouw de huis te lakken. Omdat het zo koud was, hadden ze een butagaskacheltje aangedaan. Terwijl zij buiten in een keet koffie aan het drinken waren, was er een explosie. De ravage was enorm. Er waren geen gewonden. foto anp Een aangescherpte milieuwet geving in Nederland leidt er niet toe dat veel bedrijven hun heil over de grenzen zoeken. Dat blijkt uit een enquête onder honderd vertegenwoordigers van de overheid, bedrijfsleven, wetenschap en milieuorganisa ties. Het onderzoek is een initiatief van het maandblad Milieustra tegie en is uitgevoerd in samen werking met het adviesbureau KPMG. De resultaten werden gisteren in Den Haag bekendge maakt. Van de ondervraagden denkt 64 procent dat de milieuregels en -wetten voor bedrijven maar een beperkte rol spelen bij een overweging de produktie buiten Nederland voort te zetten. De beschikbaarheid van personeel, transport- en handelsbeleid en de arbeidskosten spelen volgens de honderd 'smaakmakers van de milieudiscussie' een belang rijker rol. De arbeidskosten zijn overi gens nog wel inzet van aardige bespiegelingen, zo blijkt uit de enquête. De veronderstelling Anita rest slechts de herinnering aan haar vennoorde kinderen Naar horrorfilms keek ze nooit. Anita van Eeden vond ze te eng. Sinds een jaar weet ze dat de werkelijkheid vaak veel huiveringwekkender is. Toen, op 22 januari, bracht haar ex- man haar beide kinderen om het leven: Martijn van vier en Anne Marie van 2,5 jaar. Het drama gebeurde tijdens het eerste weekeinde dat de twee in het kader van de omgangs regeling bij papa mochten zijn. hoek «jacques cats Als Anita van Eeden op 22 janu ari 1993 met haar ouders na het doen van inkopen in België in Hoek terugkeert, verneemt ze, nog voordat de politie haar heeft kunnen opvangen, op straat wat haar kinderen is over komen. Waar ze al zo lang voor heeft gevreesd, is werkelijkheid geworden. Aanvankelijk luidt het verhaal dat de kleintjes toen ze sliepen met ether van het leven zijn be roofd. „Ze zijn zachtjes ingesla pen", krijgt Anita te horen. Pas maanden later hoort ze hoe het werkelijk is gegaan. Eerst heb ben ze medicijnen van de man te slikken gekregen. Daarna wordt Martijn met ether omge bracht. Bij Anne Marie leidt het inademen van butaangas tot de dood. Nalatigheid, verkeerde in schattingen en onzorgvuldighe den hebben er naar haar stellige overtuiging toe bijgedragen dat dit drama zich heeft kunnen voltrekken. Al sinds het midden van de jaren tachtig is haar man eigenlijk niet zonder psychiatri sche begeleiding geweest. In het voorjaar van 1992 wordt het Anita te veel. Als haar echtge noot dreigt hen allemaal om het leven te brengen, vlucht ze met haar kinderen naar een blijf- van-m'n-lijfhuis. Ze besluit tot een echtschei ding en eist in een kort geding dat de kinderen alvast aan haar worden toegewezen. De proce dure pakt heel anders uit. Mede op grond van een briefje van de huisarts dat de man 'zo goed is voor de kinderen', besluit de rechter de kinderen aan de man over te dragen en Anita vanwe ge de echtscheidingsprocedure de toegang tot de woning te ontzeggen. Anita krijgt op haar aandrin gen van de rechter een week de tijd om met bewijzen te komen dat haar man niet in staat moet worden geacht voor de kinde ren te zorgen. Het is echter een week met drie feestdagen, met gesloten kantoren en praktijken. MARTIJN en ANNE MARIE Het verdriet en gemis blijft groot. Niet alleen I voor mij. maar voor veel mensen om mij heen. f Mijn ouders, vrienden en collega's zijn een fl grote steun voor me. Naast het verdriet is er I nog steeds boosheid tegenover mensen die op 9 de ene of de andere wijze mede schuldig zijn J aan hun dood. Zij hebben de dader gesteund en/of niet inge I grepen iondanks alle verzoeken om hulp om I Martijn en Anne Marie te redden. Die mensen zullen het liefst deze datum willen I vergeten. Maar een moeder vergeet nooit. Anita van Eeden H Met deze rouwadvertentie herdacht Anita van Eeden op 22 januari de gruweldaad van precies een jaar eerder. In de resterende tijd loopt ze in de medische wereld op tegen de muur van het beroepsgeheim. „Ik kon niks op papier krijgen. Maar hij kreeg wel een brief dat hij zo goed voor de kinderen was". Om bij de kinderen te kunnen zijn, trekt Anita haar eis tot.echtscheiding in. Aanvanke lijk wil haar man de echtschei ding doorzetten, maar in augus tus 1992 vraagt hij haar toch weer thuis te komen. Maar Anita vertrouwt het niet meer. Ze slaapt met een mes onder haar kussen ('een zak mesje, maar ik wilde iets bij de hand hebben'). De levensbe dreigende situaties herhalen zich. Eén keer poogt de man haar zelfs met de auto - de kin deren zitten op de achterbank - omver te rijden. In de maanden daarna loopt de telkens opnieuw in behande ling genomen man weg van psychiatrische afdelingen in vier ziekenhuizen. Als de bewijzen van zijn gestoordheid zich op stapelen, begint Anita opnieuw een procedure. Hoewel de be handelende zenuwarts in een brief slechts gewag maakt van een lichte persoonlijkheids stoornis, worden Martijn en An ne Marie direct aan hun moe der toegewezen. Wel bepaalt de rechter dat de kleintjes in het weekeinde en op woensdag middag bij de man mogen zijn. Tien dagen later, tijdens het eerste weekeinde van de om gangsregeling, vinden Martijn en Anne Marie de dood. Als de levenloze lichaampjes op het bed van de man worden aangetroffen, stroomt het huis snel vol met hulpverleners. On der hen zijn er enkelen op wie Anita in de voorliggende perio de vergeefs een beroep heeft ge daan. Het Riagg kondigt een onderzoek naar eventuele fou ten aan. De inspectie voor de geestelijke volksgezondheid concludeert dat het Riagg geen fouten zijn gemaakt - al had volgens de regionaal inspecteur de samenwerking tussen de hulpverleningsinstanties beter gekund - maar niemand komt op het idee mevrouw Van Eeden van de uitslag van het onderzoek op de hoogte te stel len. De huisarts wil geen com mentaar op zijn rol in de zaak geven. Persrechter Meulen- broek vindt niet dat de rechter in de eerste zaak een beoorde lingsfout heeft gemaakt. „Voor niemand was te voorzien dat de echtelijke perikelen zo zouden eindigen. De toenmalige rechter heeft op basis van wat partijen toen aandroegen een beslissing moeten nemen". Na de teraardebestelling van de kinderen, die samen met hun lievelingsberen in één kist worden begraven, blijven ellen dige gebetvrtenissen de vrouw Van Thijn: BVD wordt meldpunt voor corruptie uit Hoek achtervolgen. Vanuit zijn cel - de dader kreeg zes jaar plus TBS en dwangverpleging - begint de man haar te sarren. Ze moet een kort geding aan spannen om foto's van haar kinderen bij haar ex-echtgenoot weg te krijgen. De rechter moet eraan te pas komen om de man de begrafeniskosten te laten be talen. Als het geld binnenkomt, staat er op de bankoverschrij- ving ter toelichting: begrafenis kosten A.C. van Eeden. De naam van Anita. De vrouw er vaart het als een regelrechte in timidatie. Naast het verdriet blijft bij Anita de boosheid overheersen. Een machteloze woede jegens personen en instanties, die het zover hebben laten komen. Boosheid jegens artsen die zich verschuilden achter hun be roepsgeheim en niet ingingen op haar smeekbede: kunnen jullie niks doen. Vrienden die de man door dik en dun bleven steunen. Zij is wel te spreken over de steun van Slachtoffer hulp. Een jaar later loopt Anita van Eeden nog steeds met één klemmende vraag rond: hebben de mensen die met de zaak te maken hebben gehad er iets van geleerd? „Ik denk van niet", stelt ze verbitterd vast. Haar juridische strijd gaat voort. Anita schrijft daarbij zelfs geschiedenis. Een nieuwe wet geeft sinds kort nabestaanden van slachtoffers meer mogelijk heden om in aanmerking te ko men voor een uitkering wegens geleden immateriële schade. De zaak van mevrouw Van Eeden kan aan het begin staan van een nieuwe rechtsontwikkeling, meent advocaat De Groot uit Terneuzen, die zijn cliënt om schrijft als een „mega-slachtof- fer. Hoe groot het bedrag ook is, het kan nooit een volledige ge noegdoening geven. Het blijft een veel te kleine pleister op een veel te grote wond". In Hoek moet de moeder voortleven met haar herinne ring. Met de gedachten aan haar zoontje Martijn, een rusti ge natuur, die - jong als hij was - tal van automerken kon on derscheiden en graag met in elk knuistje een speelgoedautootje te slapen werd gelegd. En aan bijdehante Anne Marie, die zo lelijk kon kijken als ze iemand niet mocht. „Ik ben cynisch geworden", zegt Anita „Ik moet oppassen dat ik dat niet te ver doorvoer. Zo ben ik nooit geweest. Maar zo word je wel gemaakt". amsterdam anp Dertig asielzoekers uit Zaïre, waarvan enkelen met kinderen, mogen van de rechtbank in Am sterdam worden uitgewezen naar Togo. Vijf men sen kunnen in Nederland hun asielprocedure af wachten. Dat besloot gisteren de president van de rechtbank in kort geding. De dertig werden vandaag op het vliegtuignaar Togo gezet. De vijf anderen worden zo spoedig mogelijk uit het Grenshospitium vrijgelaten en kunnen hun verdere procedure afwachten. Voor de dertig bestaan volgens de rechtbank geen per soonlijke feiten of omstandigheden die vrees voor vervolging rechtvaardigen en uitzetting in de weg staan. Een groep van totaal 43 Zaïrezen, waaronder acht kinderen, wilde met het kort geding uitzet- den haag anp ting voorkomen. De Afrikaanse vluchtelingen kwamen eind januari op Schiphol aan. Hun ver zoek om politiek asiel werd afgewezen. Volgens de advocaten van de vluchtelingen gebeurde dat veel te snel. De Amsterdamse raadsman mr. S. Lugt alarmeerde begin deze maand de Tweede Kamer. Hij sprak van een 'overhaaste paniekreac tie' van Justitie. Het ministerie had de groep ei genlijk al vorige week op het vliegtuig naar Togo willen zetten omdat dat land hen toen wilde op nemen en het risico bestond dat die toezegging zou worden ingetrokken. Het Afrikaanse land ver klaarde zich daarna bereid de Zaïrezen tot van daag te willen opnemen. Staatssecretaris Kosto van justitie zei vorige week in een brief aan de Tweede Kamer dat er inderdaad te veel haast was gezet achter de uitzetting van de Zaïrezen. Hij be loofde beterschap. brussel Nederland se tomatenkwekers deelden gisteren in Brussel blikjes toma tenpuree uit aan voorbijgangers. 'Rood alarm' heette de actie, waarmee zij wilden protesteren tegen 'dumping' van Marokkaanse toma ten op de Europese markt. „Wij zitten in de puree. Zij moeten ons eruit halen", leg de een woordvoerder uit. Bij de Europese commissie hadden de kwekers gevraagd om een minimum-im- portprijs voorde Marokkaanse toma ten, maar een ge sprek van de Nederlanders en hun Britse, Belgische, Franse en Spaanse collega's met een topambtenaar van de Commissie leverde weinig op. Door de groeiende import van Marokkaanse tomaten de laatste twee jaar zijn veel telers in de problemen geraakt. Tien procent van de ongeveer duizend telers is al afgehaakt, aldus een woordvoerder. De telers hopen nu op solidariteit van de consument. foto anp De Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) gaat fungeren als meldpunt voor fraude, corrup tie en infiltratie binnen de over heid. Gezien de belangen waar de BVD voor staat - bescher ming van de democratische rechtsorde, zorg voor de staats veiligheid en instandhouding van het maatschappelijk leven - is dat ook logisch. Dat schrijft minister Van Thijn van binnenlandse zaken in een brief aan de Tweede Ka mer, waarin hij opsomt wat er wordt gedaan om de integriteit van de overheid te bewaken en te bevorderen. De Tweede Ka mer had wijlen minister Dales vorig jaar om zo'n lijst ge vraagd. Op dit moment onderzoekt de BVD welke functies bij de landelijke overheid kwetsbaar zijn voor invloed van de georga niseerde criminaliteit. In 1995 wordt het onderzoek afgerond. De lagere overheden kunnen zich door de BVD laten advise ren over beveiliging tegen cor ruptie en fraude. Verder onderzoekt een werk groep van politie- en BVD-des- kundigen welke functies binnen het politie-apparaat zogeheten vertrouwensfuncties moeten worden. Kandidaten daarvoor zullen extra worden gescreend. Korpschefs en burgemeesters zullen volgens Van Thijn na drukkelijk worden gewezen op de noodzaak van permanente aandacht voor integriteit bij de politie. Burgemeesters kunnen binnenkort een training volgen om zich daarin te oefenen. De Mitsubishi Sigma Station Wagon 3.0i V6. De Sigma Station Wagon. Combinatie van ingetogen klasse en uitbundige lu.se. Met onder meer standaard lederen bekleding. Vanaf 81.900.- incl. BPM/BTW. Importeur: Hart Nibbrig Greeve B.V., Sassenheim. 02522 - 66111 Mitsubishi Dealer Lease. 02522-20660

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5