Schaakclub Philidor moet terug omhoog BOLLEN Sport Van Bulls naar White Sox Massale opkomst op vergadering UDWS 'NBA in Nederland is geen utopie' Sensationele zege Eltingh op Sampras WOENSDAG 16 FEBRUAR11994 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 - 356463 Schaakclub Philidor moet terug omhoog. Voorzitter Marcel Fresco wint geen doekjes om zijn doelstellin gen. Het 75-jarig jubileum van dit jaar lijkt het juiste moment om de club een duw in de goede richting te geven. En dat lukt alleen bij een gepaste omlijsting van dat jubileum. Voor Fresco reden om afgelopen zomer de voorzittershamer I met frisse moed op te pak ken en aan een zonnige toekomst te werken. LEIPEN RUUD DOBBELAAR j SCHAAKMEDEWERKER De 68-jarige klassicus en emeri tus hoogleraar filosofie meldde zich begin jaren tachtig bij wat toen nog Leidens' sterkste schaakclub was aan en ziet zich sinds kort met de voorzittersha mer terug. Fresco wil er met nieuwe ideeën en jeugdig elan tegenaan. „Dat ik nu op de voorzittersstoel zit is niet iets wat ik direkt heb nagestreeft. Ruim twee jaar geleden was er een vice-voorzitter nodig, een te overziene functie waar ik geen bezwaren tegen koesterde." Afgelopen zomer trad echter Ton Bokern als praeses af. Het bestuur van de Leidse schaak club vond Fresco de beste op volger. „Na al die jaren van schaakplezier die ik bij de club heb genoten, wilde ik geen nee zeggen. Zo kon ik tenminste eens iets voor dat genoegen te rugdoen. Nu het eenmaal zover is, wil ik de klus wel naar beho ren klaren. Over een paar jaar, als ik er mee stop, moet ik het volgende kunnen zeggen: Als het niet gelukt is om Philidor in Voorzitter Marcel Fresco: „Het is duidelijk dat de club een stapje terug heeft moeten doen." de vaart der volkeren omhoog te stoten, heeft dat niet aan mij gelegen. Je begrijpt dus dat ik er met volle energie tegenaan ga." Hetgeen overigens niet wil zeggen dat Fresco om werk ver legen zit. Hij blijkt het ondanks zijn pensioen nog altijd zo druk als een klein baasje te hebben: „Ik ben nog op allerlei manie ren met mijn vak bezig. Geef op veel plaatsen lezingen, doe veel onderzoek op de universiteits bibliotheek en moet ook nog re gelmatig naar de universiteit Cornelisse weg bij Casba leiden Michel Cornelisse heeft de Casba-wielerploeg met on middellijke ingang verlaten. Gistermiddag tekende de wielren ner een profcontract bij TVM. Cornelisse meldde zich vorige maand bij de Zoeterwoudse formatie. Penev ernstig ziek Valencia De Bulgaarse international Lubo Penev is ernstig ziek. Uit kringen rond zijn club Valencia is vernomen dat hij de rest van het seizoen niet meer in actie komt. Dat betekent dat hij ook deiwereldtitel§t^ij^.in,dëV^f,enigde Staten zal missen. Wat Penev manlceert wordV angstvallig geheim gehouden. De tot nu toe mysterieuze ziekte van Penev werd per toeval ontdekt. Hij was in het ziekenhuis voor een operatie aan de linkerteeltbal, na op de training een bal ongelukkig op de onderbuik te hebben ge had. Bij enkele routine-onderzoeken werd een ernstigere kwaal aangetroffen. Oranje op 1 juni tegen Hongarije zeist» Het Nederlands elftal heeft het oefenprogramma in voor bereiding op de wereldtitelstrijd voetbal aangevuld met een wedstrijd tegen Hongarije. Het duel wordt op woensdag 1 juni in Eindhoven gespeeld. De datum lag open nadat de Zwitsers had den afgezegd. Voor het begin van het WK speelt Oranje daardoor nog de vol gende duels: 23 maart: Schotland - Nederland (Glasgow); 20 april: Nederland - Ierland (Tilburg); 27 mei: Nederland - Schot land (Utrecht); 1 juni: Nederland - Hongarije (Eindhoven) en 12 juni: Canada - Nederland (Toronto). Geen toeschouwers bij tennis in Peking peking Bij het eerste professionele tennistoernooi in Peking voor vrouwen zijn op de openingsdag geen „normale" toe schouwers geweest. Door de aanwezigheid van enkele genodig den en een paar journalisten bevonden zich toch nog honderd mensen langs de baan. De verwachting is dat het Nationale Olympische Sportcentrum, dat-plaats kan bieden aan 6.000 be langstellenden, ook de komende dagen leeg zal blijven. In de voorverkoop is nog géén kaart verkocht. Sectiebestuur neemt afstand van artikel zeist» Het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB neemt in een faxbericht afstand van een artikel dat woensdag in het sport weekblad VI verschijnt. De kop van het artikel luidt: Theo Aal- bers: „Cees Wolzak eruit of ik.Theo Aalbers is penningmeester van het bestuur betaald voetbal, Cees Wolzak is directeur be taald voetbal van de KNVB. Volgens het blad wordt met de ge suggereerde ruzie tussen de bestuurder en beroepskracht een bom onder het sectiebestuur gelegd. Hoofdredacteur Van Gui- lenborg vindt het in een reactie opmerkelijk dat de KNVB af stand neemt van de inhoud zonder te ontkennen dat van een bestuurscrisis sprake is. Regenval geeft Nederland voordeel nairobi De regenval in Kenya, hoogst ongebruikelijk in dit jaar getijde, pakt bij het WK cricket voor B-landen voorlopig gunstig uit voor Nederland. In het belangrijke duel tussen de concurren ten Ierland en Papoea-Nieuw-Guinea werd dinsdag als gevolg van het slechte weer geen geldig resultaat bereikt. De uitslag van de verregende wedstrijd werd vastgesteld op 1 -1Met vier pun ten uit twee wedstrijden gaat Nederland nu alleen aan de lei ding. Papoea is tweede met drie uit twee. Vrijdag wacht Oranje de sleutelwedstrijd tegen Ierland. - FC Groningen huurt Faber van PSV Groningen FC Groningen heeft Ernest Faber voor de rest van het seizoen gehuurd van PSV. De 22-jarige verdediger kwam in Eindhoven de laatste tijd niet meer in aanmerking voor een plaats in de basis. Groningen had ruimte voor een nieuwe spe ler. Recentelijk vertrokken Djurovski en Van Kessel. Het is de be doeling dat Faber zondag in de thuiswedstrijd tegen FC Twente debuteert. Oranje stijgt op wereldranglijst zurich Op de officieuze wereldranglijst voor nationale voetbal ploegen van de FIFA is Nederland gestegen van de zevende naar de derde plaats. Duitsland, de-wereldkampioen, blijft het klasse ment aanvoeren. Italië zakte van drie naar zeven, omdat het land sinds november vorig jaar niet meer speelde. Ranglijst per 14 februari: 1Duitsland 58,93 punten. 2. Brazilië 58,41,3. Nederland 57,47, 4. Denemarken 56,96, 5. Noorwegen 56,95, 6. Spanje 56,78, 7. Italië 56,72,8. Zwitserland 55,72, 9. Ar gentinië 55,01, 10. Zweden 54,43. van Münster. Maar gelukkig zie ik nu wel kans om mij ook met mijn geliefde schaaksport bezig te houden. Dat is lange tijd wel anders geweest. Nadat ik als le raar klassieke talen in Amster dam nog collega van Max Euwe was geweest, heb ik bijna 25 jaar geen stuk aangeraakt. De Leidse emeritus-hoogle raar pakte in het begin van de jaren '80 de draad weer op, na dat hij toevalligerwijs een lid van Philidor op een receptie te gen het lijf was gelopen. „Met mijn niveau zal het wel nooit meer wat worden, maar het gaat er dan ook om dat ik met plezier achter het bord zit". Er lijkt voor Fresco het nodige werk aan de winkel bij de roem ruchte Leidse vereniging. In de voorbije jaren duikelde Philidor uit de landelijke hoofdklasse, terwijl ook de lagere teams een flinke stap terug moesten doen. Concurrent LSG omarmde tus sentijds een talentrijke genera tie jeugdspelers en lijkt het roer over te nemen. Fresco kent de saratosa De basketbalschoen is ingeruild voor de gravel- schoen. Michael Jordan is seri eus bezig met zijn nieuwe pas sie: het honkballen. Tijdens de sprinttraining van de Chicago White Sox probeert de voormali ge basketbal-ster het honklopen onder de knie te krijgen. Hij heeft inmiddels een - beschei den - profcontract op zak bij het Minor League-team, nu probeert de 30-jarige Jordan door te sto ten naar de Major Leagues, het honkbal-walhalla van Amerika. foto epa Pijnlijke zege voor Rolf Sörensen De Deense wielrenner Rolf Sö rensen boekte gisteren een pijn lijke zege in de 31e editie van de Trofee Laigueglia, een wegwed strijd in Italië over 158 kilome ter. Na de succesvolle sprint werd hij kort na de finish opge- leiden» willem spierduk De leden van UDWS zijn giste ren massaal opgekomen op de ledenvergadering van de club, waarop zou worden beslist over de toekomst van de club. In to taal kwamen er ruim 60 leden naar het clubgebouw aan de Boshuizerkade. Volgens de 'commissie van goede diensten', die enkele we ken geleden werd ingesteld, is er nog voldoende perspectief voor de club. Wel is er besloten foto loek zuyderduin realiteit, maar ziet tevens moge lijkheden om het tij te keren: „Ik ga niet naar andere verenigin gen kijken. Hen gun ik het aller beste. Maar ik zal wel met alle legitieme middelen die mij ter beschikking staan, proberen de ontplooiingsmogelijkheden van de club zelf te vergroten: anders gezegd alles doen voor de groei en de bloei van de vereniging. Het is duidelijk dat de club een stapje terug heeft moeten doen. Vroeger speelde ik in Philidor vijf of zes. nu daarentegen in het derde. Terwijl ik er heus niet sterker op ben geworden. Dat zegt eigenlijk al genoeg, ik moet die teams weer hogerop zien te krijgen. Al zal dat in onze visie nooit tegen betaling mogen zijn". Mogelijkheden en lichtpun ten ziet Fresco wel degelijk: „Er beginnen zich uit eigen kweek diverse jeugdtalenten aan te dienen. Om hen verder te sti muleren houden wij op vrijdag avond trainingen, die wij in middels ook voor de ouderen hebben opengesteld. Het be stuur is bovendien enthousiast, terwijl ik ook over het clubge bouw dik tevreden ben. Aan vankelijk dacht ik dat zo'n kan- tine-achtige lokatie aan sport park De Vliet niet zo geschikt zou zijn, maar dat valt achteraf bezien reuze mee. Het belang rijkste is, dat de schaker het ple zierig heeft in zijn clubge bouw." Het jubileum komt in het ka der van de wederopstanding volgens Fresco als een geschenk uit de hemel: „Toen ik als voor zitter aantrad bleken de plan nen nogal bescheiden van op zet. Dat heb ik de jubileumcom missie uit het hoofd gepraat. Je moet meer doen dan alleen maar een receptie houden of een toernooi wat opwaarderen. Het is zaak om naar buiten te treden. De financiële middelen daartoe mogen dan misschien beperkt zijn, maar als je iets goeds aanpakt komt het geld er heus ook wel. Hoe we het jubi leumjaar verder gaan inkleden ligt nog lang niet vast, maar in ieder geval zal er een jubileum boek komen. Juist nu is dit jubi leum belangrijk om de club zich te laten profileren. Komt er ooit een Nederlands fi liaal van de NBA, de National Basketball Association in Ame rika? Piet Meijer, manager van de veelvoudige Helderse ex- landskampioen Mustang Jeans en bestuurslid van de Federatie van Eredivisie Besturen (FEB), denkt van wel. „Ik vind dat geen utopie. Het Nederlandse bas ketbal zal in de toekomst alleen kunnen overleven als we het Amerikaanse model volgen. Sa menwerken, met elkaar, voor elkaar." Meijer is net terug uit de States. Een delegatie van de FEB be zocht daar het hoofdkantoor van de NBA en sprak er twee uur met vice-presidenten van diverse afdelingen. „Ze namen ons heel serieus", concludeert James Meijer, binnen de FEB belast met de financiën. „Ze wisten precies dat Den Helder vier keer kampioen van Neder land was geworden en hoe de huidige stand van de competitie is." De NBA is al langer bezig om vat te krijgen op de Europese markt. De 'McDonalds Open', een jaarlijks toernooi met één Amerikaanse profploeg, is daar van een voorbeeld. En vorig jaar speelden twee NBA-teams nog een aantal demonstratiewed- strijden in Londen. „Met name West-Europa wordt steeds be langrijker voor de Amerikanen", zegt Meijer. „Voor ons hadden afvaardigingen uit Zweden en Duitsland met de NBA gespro ken. Ons onderhoud was het eerste officiële contact van Ne derland met de Amerikaanse organisatie. Ze wilden alles we ten over onze situatie." De Hollandse bezoekers wer den door hun gastheren op drie NBA-wedstrijden getrakteerd. „Voor Amerikanen is een NBA- wedstrijd een avondje uit, met naast sportieve ook sociale en culturele kanten. Hele gezinnen zitten in de hal, ook al kost het goedkoopste kaartje zo'n veertig gulden. Men loopt heen en weer, eet hot dogs en popcorn en kijkt af en toe naar de wed strijd. Twintigduizend bezoe kers is heel normaal. Wij moes ten zelfs met de roltrap naar on ze plaats." Volgens de FEB-delegatie had de trip wel degelijk zin. Ook al zal de Amerikaanse situatie op korte termijn in Nederland niet worden gerealiseerd. Ruud Fre- se, oud-voorzitter van de Ne derlandse Basketbalbond, lan ceerde niet zo lang geleden een plan dat ook volledig was geba seerd op de NBA. „Op zich hele maal geen slecht plan", vindt James Meijer, „maar alles draait om geld. Wat dat betreft zitten we hier in een vicieuze cirkel. En voor dat we daar ooit uitko men..." De manager van Den Helder is blij dat zijn initiatief om con tact te leggen met de NBA is ge honoreerd. „Dit is een begin. Het is aan ons om de relatie verder uit te bouwen. Het liefst met een toernooi als het Mc.Donalds Open. Maar dan met Westeuropese ploegen en een Amerikaanse gast. Zo'n eve nement zouden we dan in het Rotterdamse Ahoy' kunnen houden." wacht door een juichende fan die hem wilde omarmen. Een botsing volgde, waarbij beiden gewond raakten. Sörensen liep een schouderblessure op. De iets te opdringerige supporter werd met een lichte hersen schudding naar het ziekenhuis vervoerd. philadelphia afp Jacco Eltingh heeft gisteren op de tweede dag van het internatio nale tennistoernooi in het Amerikaanse Philadelphia voor een sensatie gezorgd. De Nederlander versloeg in de eerste ronde de nummer één van de wereld, Pete Sampras. De setstanden waren 7-6 (10-8) en 6-4. Dubbelkampioenschap verhuist van Johannesburg naar Jakarta men. Dat wordt over een maand geinstalleerd. Het oude bestuur, dat was af getreden, is bereid gevonden de lopende zaken waar te nemen. De financiële problemen van UDWS - er zouden schulden zij aan de KNVB en de gemeente Leiden - worden volgens Henk Piket, die lid is van de commis sie van goede diensten, opge lost. Piket kan niet zeggen of hij een van de nieuwe leden van het bestuur wordt. „Daarover wordt komende maand een be- Voor de verdediging van hun wereldtitel in het dubbelspel moeten Paul Haarhuis en Jacco Eltingh aan het eind van dit jaar naar Jakarta. De tennisproforga- nisatie (ATP) maakte dinsdag bekend dat het toernooi van Jo hannesburg naar de Indonesi sche hoofdstad verhuist. Daar wordt het toernooi van 23 t/m 27 november in het Gelora Senayan stadion gehouden. De een verschuifbare dakconstruc tie. Het prijzengeld bedraagt 2,6 miljoen gulden. Dat wordt in 1995 verhoogt tot 2,8 miljoen. Johannesburg was tot afhaken gedwongen toen hoofdsponsor Standard Bank besloot het geld te besteden aan de opleiding van jong tennistalent in Zuid- Afrika. De ATP nam toen de ge legenheid te baat het WK in ei gen beheer te nemen. De spe- lersbond beheert reeds het en kelspelkampioenschap in Frankfurt en de teamtitelstrijd in niiccpIHnrf SU OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT Jeffrey Stolk en Patrick Scheurwater van Noordwijk zijn dit jaar - net als hun overige ploeggeno ten - niet erg op schot. De wedstrijd tegen Katwijk: nul doelpunten. De wedstrijd te gen Lisse: nul doelpunten. Maar afgelopen zaterdag tegen Rijnsburgse Boys was het dan wel raak. Jeffrey Stolk kon nog net de punt van zijn schoen tegen de bal krijgen en prikte de bal in het Rijnsburgse doel. Daarop ontspon zich het vol gende tafereel. Beide spelers begonnen hun shirt uit te trek ken, maar alleen Scheurwater slaagde daar in. Dat vraagt om enige uitleg. Jeffrey Stolk: „We wilden samen ons shirt uittrekken en daarmee zwaai en. Om het doelpunt te vieren. Maar er kwamen zo snel spe lers om m 'n nek hangen dat ik er de kans niet voor kreeg. Maar waarom moest dat shirt uit? Stolk weer: „Het was zo lang geleden dat we hadden gescoord, dat we besloten hadden om iets geks te doen, wanneer we een doel punt zouden maken. Gek zeg. „Ja, het valt niet mee om iets origineeb te bedenken. Het liefst zouden we bij een doel punt in de richting van onze supporters rennen. Maar het is nooit zo duidelijk waar die precies staan. Voor de wedstrijden tegen Katwijk en Lisse stond er een andere act gepland. Als een van beide spelers zou scoren, zou de een de ander op z'n nek nemen. Of andersom. Bij volgende doelpunten van Scheurwater of Stolk staat er weer wat anders op het pro gramma. Wij houden u op de hoogte. Op de tweede vrij dag van elke maand verzame len prominenten uit de Bollen streek zich in de Noordwijkse brasserie Bon Bon. De happy few is daar op uitnodiging van Wim van Duivenbode en Peter Hoogeveen, organisatoren van het sportcafé Bollenstreek. Afgelopen vrijdag zette Bon Bon voor de vierde keer haar deuren open. In Leiden is het sportcafé al twee seizoenen een groot succes, in Den Haag heffen de heren politici, sport bestuurders en journalisten al drie jaar probleemloos het glas, elke keer weer op kosten van een gulle sponsor. Al na drie edities sportcafé Bollenstreek is het hommeles aan de Noordwijkse Koningin Wilhelmina Boulevard. De vier zaterdageersteklassers, Quick Boys, Katwijk, Noordwijk en Rijnsburgse Boys kondigden vorige week aan niet naar het vierde sportcafé te komen. Dit allemaal op initiatief van Kat wijk-preases Gerrit de Best. Uit de brief van De Best aan de organisatoren: „Het informele karakter van het sportcafé zoals zich aan - vankelijk aandiende is getuige recente sportpublicaties in di verse regiobladen kennelijk niet langer houdbaar. Als voor zitters van de zaterdag-ama teurverenigingen Quick Boys, Rijnsburgse Boys, Noordwijk en Katwijk spreken wij hier over onze verontrusting uit en zullen ons moeten beraden over de vraag hiermee om te gaan." Geen Gerrit de Best, geen Arie Guyt (Quick Boys) en ook geen Piet van Egmond (Rijnsburgse Boys) afgelopen vrijdag in Bon Bon. Maar wel Leen Korbee. Ra, ra. ra? De voorzitter van Noordwijk meldde dat hij zich solidair verklaarde met de brief, maar dat hij het vanwe ge de vriendschapsbanden met sponsor Alcatel, in casu Berend Langenegger, niet kon maken om weg te blijven. Wim van Duivenbode en Bon Bon-baas Peter Hoogeveen, de laatste is nota bene sponsor van Katwijk, zagen het alle maal met lede ogen aan. Ze vinden de houding van de wegblijvers kinderachtig. Van Duivenbode: „Dit kan alleen in de Bollen streek. In Leiden zijn er nooit problemen. En over dat sport café wordt er ook heel wat ge schreven. In de Bollenstreek zijn er artikelen in het verkeer de keelgat geschoten. De zater dagclubs willen met fluwelen handschoenen worden aange pakt. Van Duivenbode maakt zich zelf ook 'schuldig' aan publi caties over 'zijn' café. Onder de naam van Ge Rucht plaatst hij geregeld onschuldige plaagstootjes in het Witte Weekblad. Van Duivenbode: „Ik neem soms mensen op de korrel, van wie ik zeker weet dat ze er geen problemen mee hebben. Maar ik ben de boos doener niet. hoor, dat is Het. Publicaties in dat blad (dat sinds kort maandelijks ver schijnt in de Bollenstreek) hebben bij de zaterdagclubs ir ritaties opgeroepen. Volgens Katwijk-voorzitter De Best is door de aanwezigheid van journalisten een broeinest ontstaan onder het sportcafé. Van Duivenbode: Maarzo is het natuurlijk niet. De Best wijst met de vinger naar het sportcafé, maar die publicaties hebben niets met het sportcafé te maken. Die kunnen ook achter het bureau zijn gemaakt. Ik begrijp de boosheid van die clubs heus wel, want als sportbestuurder zou ik ook boos zijn geworden. Maar dan moeten ze hun woe de niet op het sportcafé rich- Sterft het sportcafé nu een vroege dood? Van Duivenbo de: „Natuurlijk niet. Maar we mis sen nu wat. Het is bedoeld voor alle sportclubs in de Bollen streek. Die kwestie moet zo snel mogelijk de wereld uit. Ik ga binnenkort na afloop van een wedstrijd wel weer eens praten met de clubs. Nieuw in Noordwijk: shirtjes uittrekken in de bittere kou. Rechts Stolk, links Scheurwater. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27