Advocaten pogen vergeefs IRT-praktijken te ontsluieren RECHTDOOR NAAR HET MEUBELPLEIN. BOULEVARDS GEWOON LINKS LATEN LIGGEN. MEUBELPLEIN LEIDERDORP Rijkswaterstaat ziet af vaE berging containers op zee Peter Pot neemt 'arm Leiden' ondei de loep in historisch onderzoek Randstad Heineken brouwerij bewoonbaar Kamer wil opheldering 'smeergeld' Nederkoorn Weekblad moet Jomanda schadevergoeding betalen Vierdaagse werkweek Fokker bespreekbaar r WOENSDAG 16 FEBRUARI 1994 amsterdam anp Sinds de opheffing van het Interregionaal Rechercheteam (IRT) Noord-Hollan- d/Utrecht is het in verschillende rechtsza len vast advocatengebruik geworden: met man en macht proberen de waarheid boven tafel te krijgen omtrent de geheimzinnige reden van die opheffing, de „gewraakte werkmethode". En raadslieden stuiten tel kens weer op hetzelfde argument. Als de methode wordt onthuld, vallen er doden, zo redeneert Justitie. Gisteren was het weer raak bij de recht bank in Amsterdam. Zeven advocaten zaag den de voormalig leider van het IRT, de Utrechtse commissaris A. Lith, andermaal door over de gangen van het omstreden po litieteam, in 1989 in het leven geroepen voor de bestrijding van de „bovenlokale" georganiseerde misdaad. De raadslieden vertegenwoordigen een groep mannen, die onder meer wordt verdacht van de import van 30.000 kilo hasj. Lith lijkt momenteel de meest gehoorde getuige van Nederland. Eerder moest hij in de rechtszaal opheldering geven omtrent de gangen van het IRT in de grote XTC-zaak en een Utrechtse hasjzaak. De hamvraag is tel kens: heeft het IRT de omstreden methode in de betreffende zaak gehanteerd? Tot dus ver heeft de getergde commissaris alle ad vocaten moeten teleurstellen. Maandag liet Lith alleen los dat de methode gedurende een kortere periode is gebruikt dan vorig jaar december werd aangegeven in het r' ,L i Amsterdam Op het voormalige terrein van de Heineken brouwerij in de Amsterdamse Pijp is een grote gedaanteverwisseling gaande. Waar tientallen jaren lang paarden en later vrachtwagens de fusten bier kwamen laden en lossen, komt nu een boogvormig complex woningen uit de grond. Op het terrein rest nu alleen nog het Heineken ontvangstcentrum en museum. foto fred steenman 'Dit is volstrekt ongeloofwaardig den haag. Minister Andriessen van econo mische zaken moet opheldering geven over het gerucht dat voormalig Fokker-topman Ne derkoorn 25 miljoen mark smeergeld van DASA zou heb ben ontvangen, toen dit Duitse bedrijf vorig jaar 51 procent van de Fokker-aandelen kocht. Het verhaal komt van directeur La- keman van de Stichting Onder zoek Bedrijfsinformatie (SOBI). .Andriessen zal vanmiddag in een besloten overleg met de ka- sche zaken over de zaak aan de tand worden gevoeld. „Als het waar is, dan zou dat ontzettend navrant zijn. Zo'n bedrag staat in schril contrast met de 1900 ontslagen bij Fokker", aldus PvdA-kamerlid Van Gelder. GroenLinks-kamerlid Rosen- möller: „Lakeman is iemand die vaak gelijk heeft. Laat hij die anonieme brief, waaruit hij zijn informatie heeft gehaald, maar eens openbaar maken." WD-kamerlid Rempt is ver ontwaardigd over de aantijging. „Dit is volstrekt ongeloofwaar dig. Die zuinige Duitsers heb ben heel lang zitten koekeloe ren op de centen van Fokker. Het is dan onlogisch te veron derstellen dat er zo'n enorm be drag aan Nederkoorn zou zijn uitbetaald." Garantie personeel provincie vijf jaar een werkgarantie en ie dereen komt tenminste in een gelijke salarisschaal. Brouwer verwacht dat provinciale staten vrijdag het licht op groen zullen zetten voor de afsplitsing van Rotterdam. Overigens moeten de Tweede Kamer en het kabi net zich daar dan nog wel over uitspreken. Nog niet geregeld is het veref fenen van de rekening van de afsplitsing. Brouwer schat deze kosten zo'n 70 miljoen gulden. Hij vindt dat het rijk deze moet betalen. haarlem arthur maandag Uitgeverij Spaarnestad BV moet mevrouw J.W. Damman uitTiel, beter bekend als gebedsgeneze res Jomanda, een schadever goeding betalen van 15.000 gul den. Dit heeft de Haarlemse rechtbank bepaald. Spaarnestad is in het blad Story te ver ge gaan tegenover Jomanda. In nummer 44 uit 1991 be steedde Story uitgebreid aan dacht aan Jomanda. „Buitenge woon triest was het verhaal dat Story-medewerkers optekenden uit de mond van een verdrietige moeder die haar zieke dochter tje heeft verloren na een bezoek aan het medium", meldde het blad in een hoofdredactioneel commentaar. Uit het verhaal bleek dat de moeder van het ernstig zieke kind op bevel van Jomanda stopte met medicatie, waarna het meisje overleed. De gebedsgenezeres ontkende dat ten stelligste en eiste in het ge ding plaatsing van een rectifica tie en 300.000 gulden schade vergoeding. De rechtbank wil nog wel ge loven dat Story op het moment van publiceren dacht dat de fei len ldopten, maar vindt dat het blad toch in de fout is gegaan. Zo blijkt het omstreden verhaal tijdens een receptie in de we reld te zijn gebracht en is het onvoldoende geverifieerd. De suggestie dat Jomanda verant woordelijk is voor de dood van het meisje, is volgens de rech ters 'uitermate grievend'. Omdat er inmiddels twee jaar zijn verstrekken, wordt een rec tificatie niet zinvol meer ge noemd. Verder vindt de recht bank een relatief geringe schadevergoeding van 15.000 gulden voldoende. Daarbij wordt erop gewezen dat Joman da zich bezighoudt met activi teiten die controversieel zijn, waardoor zij ook zelf een punt van aandacht in die controverse is geworden. En dat er sprake zou zijn van een hetze van Story tegen Jomanda, wil er bij de rechters niet in. De provincie Zuid-Holland kan instemmen met de afsplitsing van Rotterdam als een zelfstan dige stadsprovincie. Er zijn in middels voldoende garanties voor de positie van het perso neel. Een maand geleden was het ontbreken van garanties de reden waarom provinciale sta ten afsplitsing frustreerden. Volgens gedeputeerde G. Brouwer (personeel en financi en) is er overeenstemming tus sen alle betrokkenen over het personeelsplan. Alle ambtena- ren hebben voor de komende Het invoeren van de vierdaagse werkweek om de gevolgen van de sanering voor het personeel dragelijker te maken, is voor Fokker bespreekbaar. Dat zei topman R. van Duinen van het bedrijf gisteren in Papendrecht. Fokker ziet echter niets in een collectief opgelegde arbeidstijd- U kent de voordelen van een urenlang heen en weer te hoeven Meubdplc plein al lang: gewoon gezellig sjokken. A4, afslag Leiderdorp/ wandelen en winkelen, zonder Hoogmade. persbericht waarmee de IRT-storm opstak. De Amsterdamse driehoek (hoofdcom missaris Nordholt, hoofdofficier van justitie Vrakldng en voormalig burgemeester Van Thijn), verantwoordelijk voor de ontbinding van het IRT, schreven in hun gezamenlijk ondertekende persbericht dat de methode twee jaar lang is gebruikt. Volgens Lith heeft het gebruik niet langer dan dertien tot veer tien maanden geduurd, vanaf augustus 1992. In de '30.000-kilo-zaak' is de methode be slist niet toegepast, aldus Lith maandag als getuige. Officier van justitie mr. J. Wortel, die eerder zelf als getuige in de XTC-zaak werd gehoord om te verklaren dat de me thode ook in die zaak niet is gebruikt, zag als een havik toe op het'verhoor en trachtte zo veel mogelijk vragen te beletten. Wortel ergerde zich zichtbaar aan de zoveelste 'fis- hing expedition' van de verdediging, die hij later bestempelde als volkomen zinloos. De rechtbank moest zich regelmatig in raadka mer terugtrekken om te beoordelen of be paalde vragen al dan niet door de bei| konden. - Lith gaf wel toe dat het IRT tijdens ion onderzoek heeft samengewerkt met lief Duitse Bundeskriminalamt (BKA), omfcr, de bende internationaal actief was eniiei Duitsers zeer geïnteresseerd zijn in dit sefcn onderzoeken. bar De rechtbank zal de zaak vandaag afrcsi den met het requisitoir van officier Wotfr en de pleidooien van de advocaten. en Schip raakt 21 laadkisten kwijt Rijkswaterstaat ziet af van de berging van de containers die het schip Marine Trader in de nacht van maandag op dinsdag op de Noordzee heeft verloren. Dit zegt woord voerder J. Huisman van de directie Noordzee van Rijks waterstaat. Het containerschip raakte 21 laadkisten kwijt. zijn onder omstandigheden brandbaar, licht explosief, bij tend en giftig. Gezien de ver dunning door het zeewater acht Rijkswaterstaat geen van de stoffen echter een gevaar voor mens of milieu. Omdat de geladen containers Drie laadkisten bevatten water stofperoxide, één container be vat 2-ethyl-3- propylacroleine en azijnzuur, één bevat aarde werk en de rest is leeg, aldus de woordvoerder. De chemicaliën waarschijnlijk naar 4 diepte zijn gezonken, zij evenmin een gevaar voor de scheepvaart. Het op de Baha- ma-eilanden geregistreerde containerschip Marine Trader verloor de containers, volgens de Rotterdamse scheepsagent Voigt, door een motorstoring. Als gevolg daarvan werd het on bestuurbaar en enige tijd speelbal van de zw Tegen de zijwaartse krachten die daardoor op de lading beuk ten, bleek de verankering niet bestand. Op ruim 80 kiloma ten noorden van de Wadderj, landen, onderweg va dam naar Oslo, verloor het[,' laadkisten. De bemanning een verkenningsvliegtuig v kustwacht heeft dinsdag l^j laadkisten zien drijven. Vanaf 19 januari werd de N derlandse kust dagenlang j troffen door een lading landbouwgif, afkomstig containerschip Sherbro. leiden caroline van overbeeke Leiden lijkt niet van zijn imago 'arme stad' af te komen: ook de Leidse historicus Peter Pot doet een duit in het zakje. Hij deed zes jaar lang onderzoek naar de armoede in de vroegere laken- stad in de periode 1750-1854. VerschiT met eerdere studies is dat Pot het leven van de Leidse armen zélf onder de loep nam. Hij wilde weten hoe de armen de economische crisis overleef den in wat destijds een van de grootste steden van Nederland was. Pot kwam tot de ontdek king dat de instellingen voor ar menzorg de arme Leidenaars wilde heropvoeden tot brave burgers, maar daar niet in slaagden. „De bedeling was veel te weinig om van te bestaan: de armen zochten hun toevlucht tot criminaliteit, prostitutie en bedelarij." Vanmiddag hoopt Peter Pot aan de Leidse univer siteit te promoveren op zijn proefschrift: 'Arm Leiden; le vensstandaard, bedeling en be deelden, 1750-1854'. „Sommigen beweren dat de Leidenaars die in de periode 1750-1854 van de bedeling leef den, te lui waren om te werken. Dat i t de i deme tijd waarin datzelfde verkorting, zoals bij het noodlij dende Volkswagen in Duitsland is afgesproken. De Industriebond FNV is voorstander van arbeidstijdver korting bij de vliegtuigbouwer. Het liefst ziet de bond een mas saal ingevoerde atv, maar be stuurder P. van Bers verwacht dat het bedrijf een dergelijke optie op voorhand afwijst. „Bij een vorige reorganisatie hebben we ook een tijdelijke 36-urige werkweek voor het produktie- personeel kunnen afspreken. Daardoor konden 200 tot 250 mensen aan het werk blijven. Maar die hangen nu weer bo ven de sterkte", aldus Van Bers. Het produktiepersoneel van Fokker blijft bij zijn eis dat er een nieuw saneringsplan voor het bedrijf op tafel komt. De werknemers op de eindlijnen op Schiphol menen dat de hui dige plannen van de raad van bestuur 'onterecht, oneerlijk en onaanvaardbaar' zijn. Zij vrezen dat de toekomst van Fokker op het spel wordt gezet, als er zo diep in het concern wordt ge sneden. De Industriebonden FNV en CNV dreigen naar de rechter te stappen als de over heid niet wil meewerken aan speciale regelingen Fokker-personeel, overlegt de Vaste kamercom missie van economische zaken met minister Andriesen over de problemen bij Fokker. De poging van Fokker-top man Reinder van Duinen om het imago van Fokker in de fi nanciële wereld door middel van een koude sanering te her stellen, levert op de beurs voor alsnog weinig op. Nadat de koers maandag 'slechts' drie dubbeltjes was afgebrokkeld, lieten beleggers de vliegtuig bouwer gisteren keihard vallen. Het aandeel stuiterde ƒ1,40 omlaag tot 21,50. wordt gezegd een uitkering. Maar van dat beeld klopt niets. De arme Lei- denaar was is de 18de en 19de eeuw absoluut niet te lui om te werken. Mensen konden van de bedeling amper in leven blijven en hadden vaak allerlei tijdelijke baantjes om het hoofd boven water te houden. De Leidse ar- menbevolldng was ook geen echt leger van werklozen, geen 'lompenproletariaat' dat zich aan de rand van de samenle ving ophield. Integendeel, de bedeelden stonden midden in die samenleving en werkten zo nu en dan. Rijk en arm woonde kris kras door elkaar in dezelfde straten." In het onderzoek komen vele details aan het licht over het da gelijkse leven van de arme Lei- denaai: het waren bijvoorbeeld echte aardappeleters. Pot: „Al in 1715 begon de knol gemeen goed te worden aan de Leidse dis, brood was te duur. Dat is opvallend omdat de aardappel pas veel later, vanaf 1770, in Ne derland op het menu stond. In Leiden aten de armen de aard appel met een mosterdsausje en een visje van de markt, als ze dat konden bemachtigen. Het was jammer dat de Leidse ar men in de crisisjaren, 1770- 1820, het bier uit hun dieet moesten schrappen: het was rijk aan calorieën en mineralen maar werd te duur." De armen hadden volgens de onderzoeker tal van overle vingsstrategieën om in leven te blijven. „Bijvoorbeeld bedelarij, diefstal en prostitutie. Het gekke is dat ik in het archief weinig heb kunnen terugvinden over De Leidse historicus Peter Pot bij het Gravensteen: i uit pure nood het criminele pad opgingen. Wkm de Leidse lokale gevangenis zaten vroeger de foto loek zuyderd voedseldiefstal. Misschien werd dat door de vingers gezien of niet geregistreerd, ik weet het niet. Mensen deden soms gekke dingen om aan geld te komen: sommigen groeven lijken op om te verkopen aan medicij nen-studenten. Anderen dood den hun kind om het hoofd bo ven water te kunnen houden. Maar ook legale mogelijkheden zoals het verpanden van eigen dommen of kopen op dé pof werden benut." Volgens Pot kreeg zo'n 10 a 15 procent van de Leidse bevoking in de jaren 1750-1854 bedeling van de armenzorg. „In de 18de eeuw was de helft van de stad leeggelopen: 30.000 Leidenaars van de 60.000 waren weggetrok ken om elders werk te vinden. Desondanks was er nog veel ar moede. De armen moesten aan allerlei voorwaarden voldoen om voor bedeling in aanmer king te komen. Die bedeling was ook een manier om het ge drag van de armen te beïnvloe den: het was een instrument voor heropvoeding. Zo moesten bedeelden hun kinderen naar de armenschool sturen en mochten ze bijvoorbeeld geen honden houden, dat was te duur. Ze werden constant in de gaten gehouden: er werden zelfs gesprekken met'de buren ge voerd. De rijken wilden op die manier een volksoproer voorko men, voldoende arbeidskrach ten beschikbaar hebben en epi demieën uitbannen met allerlei hygiënevoorschriften. „Dat lukte maar gedeeltelijk: er was nog steeds criminaliteit, het Gravensteen zat vol. De Ij0 deling was ook veel te om van te leven. Die armenzi1 was bovendien een enorm stfr ma waar mensen zich schaamden. Lekker niks do en profiteren van de bedelif? daar was dus geen sprake Mondig waren de Leidenair wel, tweehonderd jaar geled Als burgers het niet eens wai met de aardappelprijzen Ie voorbeeld, trokken ze onm dellijk bij het stadsbestuur a1 de bel. „Het moet een ir zicht zijn geweest: de onweli1 kende stadsbewoner die verhf kwam halen bij de rijke stuurder die ook niet van paalde luchtjes gespeend w De afstand tussen burger stuur leeek vroeger haast kleii dan nu." den haag monica wesseling Het provinciaal bestuur ziet geen heil in een nieuwe discus sie over de toekomst van vlieg veld Zestienhoven bij Rotter dam. Het idee voor een referen dum van burgemeester B. Peper van de havenstad over de toe komst van het vliegveld wordt door GS verworpen. „Er zijn wel Provincie blijft tegen Zestienhoven belangrijker zaken in Rotterdam om een referendum over te houden. Het provinciebestuur blijft in elk geval in meerderheid tegen een vliegveld bij Rotter dam", zegt gedeputeerde J. Wolf (ruimtelijke ordening). De toekomst van Zestienho ven moet volgens Wolf deel uit maken van het regeringsak koord. Hij verwacht dat kort na de Tweede-Kamerverkiezingen, het nieuwe kabinet ook een uit spraak zal doen over de toe komst van vliegveld Valken burg. Bestuurders in de regio hebben er voor gepleit o kenburg als vliegveld op fen en de lokatie te' bestemm j 'ngbouw. Wolf vindt het geen optie de huidige activiteiten op V kenburg onder te brengen een nieuw vliegveld Zestienl ven. „We zijn tegen Zestienl ven, dus dan ben je uitgepraa

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20