Jacobswoude gaat gokkast ||fff in snackbars verbieden Op mijn manier bewaar ik stuk mm Molenviergang Aarlanderveen blijft polders bemalen G& Rijn- en Veenstreek Ouderen mogen dicht bij huis stemmen WOENSDAG 16 FEBRUAR11994 CHEF HENNY VAN ECMOND. 071-356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 07T-356413 aarlanderveen marieta kroft B Na zeven jaar stevige discussie en touwtrekkerij blijft de Mo lenviergang Aarlanderveen toch II behouden. Het Waterschap de Oude Rijnstromen, de provincie Zuid-Holland en de gemeente Alphen aan den Rijn zijn het gisteren eens geworden over het in werking houden van de mo- lens, de plaats van de hulpge- S| malen en de kostenverdeling. Bij drie van de vier molens ifil worden hulpgemalen geplaatst. .Als er zoveel regen valt, dat de capaciteit van de molens te kort schiet, worden de hulpgemalen ingezet. De vier molenaars hou den hun werk en nemen boven dien de bediening van de nieu we hulpgemalen voor hun reke Discussie na zeven jaar ten einde ning. De totale kosten bedragen bijna 2,3 miljoen gulden. Het waterschap neemt hiervan bijna 1,9 miljoen voor haar rekening, de provincie 2,5 ton en de ge meente 175.000 gulden. De jaarlijkse exploitatiekosten ko men voor rekening van het wa terschap, de provincie, de ge meente en het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. De jaarlijkse kosten van het waterschap bestaan uit 75 procent van de salariskosten van de molenaars en het onder houd van de kaden en boezems. Voor het onderhoud van de mo lens is het waterschap niet meer verantwoordelijk. Het bereikte resultaat werd gisteren gevierd in de molen van J. Slingerland aan de Kerk- vaartseweg. Koffie met gebak werd rondgedeeld aan onder meer G. Halleen en G. Ottevan- ger van de provincie, wethouder G. Brussen, tijdelijk dijkgraaf L. Vierveijzer en secretaris D. de Blaeij van het waterschap, An neke de Bruin van het Actieco mité Houdt de Molenviergang in Werking en de vier mole naars. Schadwuwkant van het feest was het overlijden van tijdelijk dijkgraaf M. Kroes. Hij overleed vorige week donderdag op 68- jarige leeftijd en werd gisteroch tend begraven. De wieken van de molens stonden dan ook in de rouwstand. De laatste nog in werking zijnde molen viergang van de wereld houdt al sinds de veer tiende eeuw de waterstand op peil in de 480 hectare grote Drooggemaakte Polder in Aar landerveen. Het voormalig wa terschap de Aarlanden had in 1987 plannen om de molenvier- gang te vervangen door elektri sche gemalen. Deze geven meer zekerheid voor de boeren om dat ze niet afhankelijk zijn van wind. Stilstand van de molens bete kent echter achteruitgang, zo werd gevreesd door provincie, gemeente en de eigenaar van de molens, de Stichting Molenvier gang. De provincie ging in be roep bij de Raad van State. Deze stelde het waterschap in het ge lijk. Het protest ging echter door. Het actiecomité verzamel de in korte tijd ruim 5600 hand tekeningen en overhandigde ze aan het waterschap. Die inspanning is niet voor niets geweest, zo bleek gisteren- ...Ons doel is bereikt. Wij zijn Klaar met ons werk", zei een voldane Anneke de Bruin. ,,Ik ben de koning te rijk", straalde molenaar C. Borst. ,,Ik mag mo lenaar blijven. Het zit je toch in je bloed. Dat krijg je er niet uit. Het had niets voor mij geweest om naar een huisje in het dorp te moeten verhuizen." En de molenaars Slingerland en P. van den Bosch: Geweldig. Hier hebben we een jaar of zeven, acht naar uitgekeken." D. van Harte (72) blijft nuch ter. „Mijn tijd zit er eigenlijk op. De toekomst van de molens be tekent voor mij niet zo veel meer. Niettemin is het mooi dat het nu geregeld is." Van Harte die nu al 51 jaar molenaar is. voorspelt dat de molens op den duur toch stil komen te staan. „In de praktijk is het anders dan wat de mensen nu wordt voor gehouden. Als er machines bij de molens staan, is het maar wat makkelijk om die te gebrui ken. Je gaat toch niet moeilijk doen als het makkelijk kan?" Slingerland deelt zijn mening niet. „De afspraken zijn zo goed gemaakt dat het gevaar er niet is. Wij blijven verplicht ons aan die afspraken te houden. 'Ze draaien de middenstander de nek om Speelautomaten zijn met ingang van 1 januari 1996 niet meer toegestaan in de snackbars van Jacobswoude. Cafés en restaurants mogen vanaf die datum maximaal één gokkast in huis hebben. B en W willen met deze strenge maatregelen het aantal gokverslaafden te verminderen. Bovendien wil het college hetzelfde beleid voeren als Al phen, omdat anders de kans bestaat dat Alphenaren naar de omliggende dorpen komen om te gokken. Horeca-ex- ploitanten zijn woedend en hebben totaal geen begrip voor de argumenten van de gemeente. Ze vrezen dat er een illegaal circuit gaat ontstaan. jacobswoude marieta kroft „Het slaat nergens op. Ze draai en de middenstander de nek om", zeggen snackbarhouder J. de Jager van Cafetaria Woody uit Woubrugge en eigenaar van de zaak G. Luigies. „Vandaag de dag is het toch al zo moeilijk om als kleine zelfstandige het hoofd boven water te houden", klaagt De Jager. „Er zijn al zoveel werklozen. Moeten wij daar nu ook bij gaan lopen?" De snack barhouder haalt gemiddeld per week bijna 500 gulden uit de automaat. „Net genoeg om de pacht ervan te kunnen betalen." In zo'n dorp als Woubrugge zijn er volgens De Jager nauwe lijks gokverslaafden. Hij gelooft niet dat er Alphenaren naar om liggende dorpen trekken om te gokken omdat het in Alphen zelf verboden is. „Mensen die per se willen gokken, gaan naar casino's in Den Haag en niet naar een snackbarretje in Wou brugge." Luigies oppert al het idee om met alle horeca-onder- nemers in opstand te komen. „Wij mogen geen gokkasten houden. Maar als je naar de te levisie kijkt, kun je allerlei loten kopen." Hij vreest het ontstaan van een illegaal circuit en noemt als praktijkvoorbeeld de stad Utrecht. Ook R. Uittenbogaard, eige naar van Café 't Wapen in Lei- muiden, voorspelt eveneens dat 'gokkasten in de bijkeuken ko men te staan' en ook dat er dan weer wordt gekaart om geld. „Kaarten is een gevaarlijkere verslaving dan een gokkast", weet hij. Ais de gemeenteraad op 17 maart akkoord gaat de strenge re regels zoals B en W die voor stellen, moet Uittenbogaard zijn gokkasten halveren: van twee naar een. Hij kan nog wel be grip opbrengen voor het feit dat er geen gokautomaten in het jeugdhonken en snackbars mo gen staan. „Daar komen veel jongeren. In cafés zie je die niet." Hij vat zijn reactie samen: „Het is oplichterij van de ge meente. Ze willen alles in eigen hand houden." Als 'goedmakertje' willen B en W wel maximaal twee flipper kasten en/of videospelletjes in de horeca-ondernemingen toe staan. Enthousiast wordt dit voorstel echter niet ontvangen bij ondernemers. „Die zijn juist voor kinderen. Daarmee lok je ze een café binnen", merkt Uit tenbogaard op. „Flipperkasten maken alleen maar herrie", vindt Luigies. Het speelautomatenbeleid van de gemeente Jacobswoude komt volgende week donderdag ter sprake in de raadscommissie algemeen bestuur en financiën. J. de Jager van cafetaria Woody in Woubrugge heeft geen begrip voor het feit dat de gemeente gokkasten in snackbars wil verbieden. al zo moeilijk voor een kleine zelfstandige om het hoofd boven water te houden." foto Auto's met olie besmeurd alphen aan den run Bij twee garagebedrijven aan de Christiaan Huygensweg in de wijk Kerk en Zanen in Alphen zijn gisteren 25 tweedehandsauto's besmeurd met een dikke laag olie. Ook wer den de panden van de twee garages besproeid met het vieze goedje. De olie was afkomstig van een in de nabijheid van de twee panden werkende hei-installatie. Door nog onbekende oorzaak sprong een slang waardoor de olie over een grote af stand werd uitgesproeid. Rijnsaterwoudse gewond bij aanrijding ter aar» Een 38-jarige vrouw uit Rijnsaterwoude is gisteren met onbekend letsel overgebracht naar het Rijnoordziekenhuis in Al phen. De vrouw raakte gewond bij een aaririjding op de kruising Oostkanaalweg en Kerkweg. De Rijnsaterwoudse automobiliste reed de Oostkanaalweg op en kreeg daarbij geen voorrang van een personenauto, die werd bestuurd door een 63-jarige Rotter dammer. VRIJE TIJD oude wetering marieta kroft De bewoners van de senioren- woningen aan de Saskia van Uylenburchlaan in Oude Wete ring mogen toch dicht bij huis stemmen. De bewoners krijgen een dezer dagen bezoek van een ambtenaar. Deze zet de op roepen om in een kiezerspas door een stempel en een hand tekening op de stembiljetten te zetten. Met behulp van het kie zerspas mogen de ouderen stemmen waar ze maar willen, als ze maar wel binnen de ge meente blijven. De bewoners van de Saskia van Uylenburchlaan (de voor malige LTS) kregen vrijdag een oproep om op 2 maart te gaan stemmen in het enkele kilome ters verderop gelegen ontmoe tingscentrum De Spreng aan de Kerkstraat. De ouderen die lang niet allemaal goed ter been zijn, waren verbaasd, verdrietig en boos tegelijk. Te meer omdat ze drie andere stembureaus, die dichtbij het appartementen complex zijn gelegen, moeten passeren om bij De Spreng te komen. Sommige bewoners overwogen al om dan maar niet In een eerste reactie zei een woordvoerder van de gemeente veel spijt te hebben van deze in deling, maar hier niets meer aan te kunnen veranderen. De ambtenaren bleven echter met gewetenswroeging rondlopen totdat ze de oplossing gevonden hadden. „We hebben ons nog eens beraden en besloten alle oproepen van deze mensen om te zetten in kiezerspassen", deelde chef algemene zaken C. Wassenaar gisteren mee. Forum Lijsttrekkers van de plaatselijke politieke partijen lichten van avond in Hazerswoude-Dorp in Het Dorpshuis hun verkiezings programma's toe. Belangstel lenden kunnen om 20.00 uur te recht aan de Hooghstraat. De toegang is gratis. Bingo Speeltuinvereniging Vreugde oord houdt vrijdag 18 februari een bingo in gebouw De Vier hoek aan de Vorselenburgstraat in Alphen aan den Rijn. Het spel begint om 20.00 uur en de zaal gaat om 19.15 open. Plav-backshow Speeltuinvereniging Vreugde oord houdt zaterdag 19 februari een play back show in gebouw De Vierhoek aan de Vorselen burgstraat in Alphen aan den Rijn. Deelnemers moeten hun eigen cassettebandje of cd mee nemen. Kinderen in het publiek wordt verzocht verkleed te ko men. Voor de beste play-back- ers en de leukst verklede perso nen zijn er mooie prijzen. De toegang bedraagt 1 gulden voor leden van Vreugdeoord en 2,50 gulden voor niet-leden. De show begint om 14.00 uur. Op geven als deelnemer kan telefo nisch: 01720-76126/76004. Expositie Kunstuitleen SBK Rijnstreek start vrijdag 18 februari om 18.00 uur een expositie van re cente kunstwerken. Er is onder meer werk te zien van Vincent van Ojen, Carolein Smit en Mi- hailo Petkovic. De tentoonstel ling loopt tot 6 maart. De toe gang is gratis. De kunstuitleen bevindt zich aan de St. Joris- straat in Alphen aan den Rijn. Woubruggenaar Jan Prangers verzamelt alles wat los en vast zit woubrugge kees van kuilenburg Ze bewonen een van de kleinste huizen van Woubrugge, maar ongetwijfeld ook het huis waar het meeste in is opgeborgen. Gevolg van vooral de verzamel woede van vader Jan Prangers, maar ook moeder Nel en doch ter Anneke hebben hun deel in het volstouwen van het dijk- huisje. Niet voor niets heeft Prangers de naam in het dorp dat hij 'lijm aan zijn vingers' heeft zitten. „Ach ik spaar graag", zegt hij ietwat bescheiden als hij zijn meer dan gevulde heiligdom onder het kleine huisje toont. De lantaarns, merkplaatjes van fietsen, het hang- en sluitwerk, schoenlepels, fietsbelasting- plaatjes en brievenbussen ver tonen meer het beeld van een zeer bewaarderig type. „Alles wat me aanspreekt wil ik heb ben. Achter alles zit tenslotte ook een verhaal. Neem nou zo'n collectie knijpkatten. Die zijn van de periode van net na de oorlog toen er geen batterij en en soms ook de elektriciteit uit viel. Met behulp van een knijpkat kon je toch licht ma ken, al vroeg dat enige inspan ning. Nu lachen mensen daar om, maar die vinding beteken de destijds heel wat voor ons", legt de Woubruggenaar uit. „Datzelfde heb je met bij voorbeeld die fietsbelasting- plaatjes. Vooral de jeugd kijkt uitermate vreemd als ze horen dat er jaren geleden belasting moest worden betaald voor een fiets. Er zijn er in totaal zeven tien van uitgegeven. Bij mij ont breekt alleen 1925, maar daar vragen ze een paar honderd gulden voor. Dan hoeft het voor mij niet meer. Ik ruil liever. Dat is ook een deel van de hobby. Daardoor doe je ook leuke con tacten op. Mensen die voor mij uitkijken naar iets wat ik zoek en ik doet dat voor hen", aldus cle/6(Marig^ajtter Jan Prangers: „Van afstand zie ik al of iets werkelijk oud is. Dan kan ik het niet laten om het mee te nemen. Dat is een beetje mijn probleem." Het sparen is zo'n jaar of 25 geleden begonnen, zonder dat hij precies kan aangeven waar om. „Plotseling had ik een ver zameling inktstellen. Die ston den vroeger op vooral luxe bu reaus. Dan krijg je de smaak te pakken en komen er lantaarns en rijwielbelastingplaatjes bij. Mijn tik is een beetje dat ik al van afstand kan zien of iets oud is. Dan wil ik het ook hebben. OtMier^luhijjroeiUi^ei^ame^ ling sterker dan je zelf wil, maar ik ben niet af te remmen. Op el ke rommelmarkt loop ik weer leuke dingen tegen het lijf." Grappig is ook de collectie merkplaatjes van fietsenfabrie- ken. Zoals de waarschijnlijk al tientallen jaren geleden verdwe nen Leidse rijwielfabrieken Je- weka en Nelson en Rijnstroom uit Alphen aan den Rijn, maar ook Fietsen van Gelria, Veno uit Bedum. Phoenix uit Leeuwar den, Verka en Eland'kom je niet elke dag meer tegen. „Als hobby knap ik graag oude fietsen op. Dan kom je wel eens leuke din gen tegen." Prangers beseft dat sommige mensen het een afwijking vin den, maar ligt daar beslist niet van wakker. „Ik geniet er nog steeds van als ik beneden zit en bijvoorbeeld mijn collectie hang- en sluitwerk zie. Degelijk, maar ook met er^eel valonan- schap vervaardigd. Dat is een stukje geschiedenis dat ik op mijn manier bewaar. Ook al heb ik totaal geen idee wat er mee gebeurt als ik er onverhoopt niet meer ben. Misschien heb ik al die moeite wel voor niets ge daan. Dat is ook niet zo'n ramp, tenslotte beleef ik er nu veel ge noegen aan. Dat geldt ook voor mijn vrouw. Daar gaat het ten slotte om." DeWouboiggenaarvindthet ■te foto ben de bruyn zelf ook jammer dat zijn verza meling wat chaotisch oogt. ,A1 jaren zeg ik tegen mezelf dat ik de boel wat meer moet orde nen, maar dat lukt maar niet. Bovendien komen er steeds maar weer spullen bij. Maar zelf weet ik precies waar alles hangt of staat." Al valt de test waarin hij laat zien waar die oude schoenlepel uit Delft hangt een beetje tegen. Pas na drie keer is het raak. LENEN MOET LEUK BLIJVEN. WELKOM BIJ DE GKB LEIDEN! Lastig gedoe kunt u niet gebruiken als u een lening aanvraagt. U hebt geld nodig. Punt uit. Tegen een prettige lage rente. En aardige mensen die de persoonlijke lening vlot voor u regelen. Evenals een doorlopend krediet, als dat de bedoeling is. Dus geen gezeur alsjeblieft. Mee eens? Dan is de Gemeentelijke Kredietbank Leiden uw juiste adres. Bel voor informatie. Of nog beter: kom gewoon even langs. Wij helpen u graag aan geld. Doorlopend krediet limietbedrag theoretische looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar f10.000,- 67 maanden f200,- 11,3% f 25.000,- 66 maanden f500,- 10,9% f40.000,- 66 maanden f800,- 10,9% Persoonlijke lening in handen looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar f10.000,- 48 maanden f 255,69 10,9% f 20.000,- 48 maanden f511,37 10,9% f40.000,- 60 maanden f858,33 10,9% Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur donderdagavond van 17.30-19.30 uur GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24. Postbus 11300,2301 EH Leiden tel071 -167777 - fax 071 -167158

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19