Nationale Ombudsman tikt Leidse politie op de vingers Leiderdorp moet school ton betalen Warmond zet licht op groen voor woningbouw CDA Oegstgeest vergadert over plannen gemeentehuis Wagen Wereldwinkel beklad en beschadigd Golf CL 1.8 889,- Schaatspret op Warmondse ijsvloer Regio WOENSDAG 16 FEBRUAR11994 Diefstal uit auto's zoeterwoude-rundukTwee auto's, die stonden geparkeerd aan de Christinastraat in Zoeterwoude-Rijndijk, zijn in de nacht van maandag op dinsdag opengebroken. Uit de ene auto werd een cassetterecorder gestolen en uit de andere een radio-cdspeler. Dieven slaan toe op bouwplaats leiderdorp» Vanaf een bouwterrein aan de Persant Snoepweg in Leiderdorp is een aanhangwagen gestolen. Uit de opslagplaats verdween een cirkelzaag. De diefstal is in de nacht van maandag op dinsdag gepleegd. Vluchtende inbrekers gepakt wassenaar De politie heeft vanmorgen ter hoogte van het ge hucht Kerkehout bij Wassenaar twee mannen aangehouden die verdacht worden van inbraak. Het betreft een 42-jarige Hage naar en zijn 25-jarige plaatsgenoot die vanmorgen vroeg een kledingzaak aan de Langstraat in Wassenaar zouden zijn bin nengedrongen. De daders vluchtten in een witte bestelbus de Rijksstraatweg op en werden door de politie later onderschept. De auto bleek gestolen. De daders zitten voor verhoor vast. warmond De Broek- en Simontjespolder in Warmond kan voor een deel worden bebouwd. Gisteren stemde de raadscommissie voor ruimtelijke ordening in met het bebouwen van 3.5 hectare pol der in dat gebied. Wel stelde de commissie als uiterste 'grens' van het te bebouwen gebied de Holle Mare. Om een verdere aansluiting op de Veerpolder in de toekomst te voorkomen, dient er wel een natuurlijke bar rière te komen. Voor de realise ring van het bouwplan is War mond bereid om het benodigde grondgebied af te staan aan de gemeente Leiden of Oegstgeest. Wel wil de commissie als com pensatie dat Warmondse wo ningzoekenden ook daar een huis kunnen krijgen. Ook dient het afgelopen te zijn met de claims die Leiden legt op gebie den waar Warmond geen wo ningbouw wil. Het CDA Oegstgeest vergadert op woensdag 22 februari ov€ raadhuis. Fractievoorzitter D.J. de Ruijter vertelt de leden hoe het staat met de plannen. Op 31 maart wil de gemeenteraad een defi» nitieve beslissing nemen over de huisvesting van de ambtenaren. Op de vergadering spreekt Europarlementariër M. Verhagen verder over ontwikkelingssamenwerking en vreemdelingenbeleid in de Europese Unie. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in de parkzaal van hotel Het Witte Huis aan het Wilhelminapark. oegstgeest liesbeth buitink De wagen van de Wereldwinkel op de parkeerplaats aan de Lijt- weg in Oegstgeest is beklad met leuzen over de Centrumdemo craten. Bovendien is de deur vernield, waarschijnlijk door een zwerver die de snijdende kou wilde ontvluchten. Volgens woordvoerder Mieke Verloren toont het aan dat de Wereld winkel hard toe is aan een beter onderkomen, bij voorkeur een echte winkel. „Maar dat is in Oegstgeest onbetaalbaar. Vorige week ontdekten de vrijwilligers die iedere dinsdag in de winkelwagen op de markt staan al de leuzen. Gistermor gen bleek bovendien dat een raam uit de deur is verdwenen. „Het bizarre is dat dat raam nergens te vinden is. De deur is dan wel verrot, maar zo'n raam kun je er toch niet zomaar uit tillen? En wat hebben ze er mee gedaan?", vraagt Verloren zich af. Uit de winkel wordt niets ver mist. „We halen de dozen met koffie, noten en chocolade altijd uit de wagen. Dinsdagochtend zetten we het erin en aan het eind van de dag gaat dat weer mee naar huis. Dus het moet bijna wel een zwerver zijn ge weest, gewoon iemand die hier warm wilde slapen. Ik heb gé hoord dat in de passage aan de Lange Voort regelmatig een zwerver rondloopt. Maar de passage gaat 's nachts dicht' weet Verloren. De vrijwilligers van de We reldwinkel verkopen hun Derde Wereld-artikelen vanuit een voormalige snackkar. De uitlaat is in het dak van de wagen nóg te zien. „We hebben zelfs een tijdje vanuit een bakfiets véi^ kocht, 's ochtends op de Lange Voort en 's middags op de De Kempenaerstraat. Maar zo lang zamerhand krijgen we hier zelf een Derde Wereld-situatie." Verloren hoopt dat het onder zoek naar een nieuwe biblio.- theek in het centrum van Oegst geest aantoont dat daarin ook plaats is voor de Wereldwinkel. „Dat zou ideaal zijn. Door de markt hebben we behoorlijk wat aanloop en in de biblio theek komen ook genoeg men sen. Waar vind je anders eeri plek v/aar Zoveel volk komt?" Ze denkt ook aan uitbreiding van de openingsuren. Nu is de We reldwinkel alleen op marktda gen geopend. „Ik zou wel twee keer per week geopend willen zijn. Óf ook.op koopavond", al dus Verloren. Cadeau uit Polen voor Wassenaar Verenigingen presenteren zich in 'Nacht van Voorschoten' Een groot aantal Voorschotense verenigingen treedt vrijdag 25 fe bruari voor het voetlicht tijdens de 'Nacht van Voorschoten' in het Cultureel Centrum. De fractie van D66 in Voorschoten organiseert deze festiviteit voor de tweede keer. Er zijn optredens van onder meer de Toneelgroep Voorschoten, de Coast Riders Square and Rounddance Club, Drumfanfare Laurentius en Musical/Operette vereniging OTIS. De 'Nacht van Voorschoten' begint om 19.30 uur. De toegang is gratis. 'Persoonlijke levenssfeer Oegstgeestse geschonden De gemeente Wassenaar krijgt morgen een cadeau van de Poolse stad Strzélin. De stad wil Wassenaar bedanken voor de hulptransporten die jaarlijks rond de kerst naar het voorma lige Oostblokland vertrekken. Bovendien schonk het comité 1.8 Itr. 90 pk, benz. 'Wassenaar helpt Polen' on langs een volkswagenbusje aan een tehuis voor geestelijk en li chamelijk gehandicapte kinde ren. Strzélin kreeg toen een her inneringsbord van de gemeente Wassenaar. Het cadeau dat Wassenaar morgen ontvangt is een herinnering aan het 700-ja- rig bestaan van Strzélin. operationele (all-in) lease 4 jaar/80.000 km (20.000 km p.j.) De ijsbaan in Warmond was gisteren al open en trok honderden liefhebbers. Vanavond worden er wedstrijden gehouden. foto hielco kuipers excl. BTW p.m. tegen meerprijs ook in 5-deurs, GL en/of automaat uitv. Diverse banen in regio open Het koude weer van de afgelopen dagen kwam de schaatsliefhebbers goed uit. De ijsbaan in Warmond trok gisteren al weer enkele honderden schaatsers. Ook vandaag is de baan open. Vanavond worden op een deel van de baan de Warmondse kam pioenschappen schaatsen gehouden. De wedstrijden beginnen om zeven uur. De ijsbanen in Hazerswoude-Dorp en Ter Aar zijn sinds gisteren open. Waarschijnlijk worden er zaterdag wedstrijden gehouden. In Koudekerk kunnen de liefhebbers vanaf vanmiddag aan de Gruttolaan terecht. De baan in Benthuizen gaat vermoedelijk pas aan het eind van de week open. Deze ijs baan wordt namelijk uitgezet op de vaart in het dorp. In Alphen moeten de schaatsliefhebbers nog een dagje geduld hebben. Morgenoch tend om negen uur gaat de C.P. Mulder- baan aan de Westkanaalweg open. Wel on der de voorwaarde dat het vannacht vier graden vriest. Zaterdag worden er bij aan houdende vorst wedstrijden gehouden. De banen in Leiderdorp en Oude Wete ring gaan vandaag nog niet open. De kwali teit van het ijs is nog te slecht. „Ik ging er vanochtend op staan, maar wist niet hoe snel ik er weer af moest komen", zei be stuurslid van de Leiderdorpse ijsbaan G. van der Klauw vanmorgen. „De scheuren sprongen er in. Het ijs heeft nu een dikte van vijf centimeter. Voordat de baan open gaat moet er toch wel zeven centimeter ijs liggen." De baan in Leimuiden gaat mis schien vanavond open. De I^idse politie heeft een flinke afstraffing gekregen van de Nationale Ombudsman voor de behandeling van een vrouw uit Oegstgeest. De vrouw werd in oktober 1992 aangehouden in de omgeving van het Leid se station, gefouilleerd, in de boeien gesla gen en korte tijd in een politiecel gestopt. En dat allemaal omdat twee surveillerende agenten meenden dat de vrouw in een ge stolen auto reed. Volgens de ombudsman is de politie buiten haar boekje getreden. Tijd en gelegenheid om te protesteren kreeg de vrouw niet. De agenten hadden zelfs geen interesse voor de autopapieren, waarmee zij wilde bewijzen dat zij in de lea se-auto van haar echtgenoot reed. Meteen nadat zij uit de auto was gestapt, gristen de agenten haar haar handtas uit de handen en werd ze geboeid op de achterbank van de politiewagen geduwd. Vervolgens door zochten ze onmiddellijk haar tas. Op het politiebureau was de behandeling al niet véél beter. Pas na lang aandringen mocht zij haar man bellen. Toen deze kwam, toonden de functionarissen nog geen belangstelling voor de autopapieren. Uiteindelijk bleek dat de hele aanhouding op een vergissing berustte. De gegevens in het geautomatiseerde opsporingsdossier, waarin de bewuste auto als 'ontvreemd in Antwerpen' stond vermeld, waren fout. Van autodiefstal was geen sprake. De vrouw mocht naar huis, maar een verontschuldi ging kon er niet vanaf. Boos over zoveel onfatsoen, diende de vrouw allereerst een klacht in bij de politie zelf. Maar met het antwoord was ze niet te vreden. Ze werd nog bozer. Op het bureau kreeg ze namelijk van een adjudant te ho ren dat beide agenten erg beledigd waren door wat de vrouw tijdens de aanhouding had gezegd. Volgens de vrouw stonken de agenten naar alcohol. De klacht van de Oegstgeestse belandde vervolgens via de korpschef van de Leidse politie en een hoofdofficier van justitie op het bordje van de Nationale Ombudsman. De korpschef meent dat de agenten juist hebben gehandeld en verklaarde de klacht ongegrond. De vrouw had door haar over verhitte reactie de agenten geen andere keus gelaten dan haar aan te houden. „Het verbale en fysieke verzet dat u bood had tot gevolg dat u onvrijwillig werd aangehouen en vervolgens de handboeien kreeg omge daan", meldt hij in zijn afhandelingsbrief. De hoofdofficier van justitie koos al meer de kant van de vrouw en vindt dat een minder hardhandige aanpak de voorkeur had ver diend. De ombudsman laat er helemaal geen gras over groeien. De politie moet volgens hem rekening houden met fouten in de op sporingsregisters, zeker als dat geautomati seerde bestanden zijn. De politie had moet doorvragen toen de vrouw stellig ontkende dat de auto gestolen was. Met het in de boeien slaan en fouilleren van de vrouw is de politie buiten haar boekje getreden. Ook hadden de agenten niet zonder toestem ming haar handtas mogen doorzoeken. „Daarmee hebben zij de persoonlijke le venssfeer van de vrouw geschonden", con cludeert de ombudsman. Gemeente draait op voor bestraten pleinen De gemeente Leiderdorp moet ongeveer een ton neertel len voor het herbestraten en ophogen van twee school pleinen van de Leiderdorpse basisschool De Schakel. Voor de vervanging van de dakbedekking moet de ge meente 46.000 gulden betalen. Dit heeft de Raad van Sta te bepaald. Al in 1990 vroeg het schoolbe stuur aan de gemeente of deze de opknapbeurt van de pleinen wilde betalen. De gemeenteraad stemde tegen en werd daarbij gesteund door de provincie. De school ging in beroep. Zo'n an derhalf jaar geleden werd de herbestrating niet langer uitge steld. „De situatie was te ern stig. Er lagen tegels los en het plein was op sommige plekken ingezakt. Kinderen konden niet meer veilig spelen. De kans op valpartijen en verwondingen was veel te groot", schetst schooldirecteur L. van Har- teveld. Het bestuur bekostigde de werkzaamheden zelf. Daarmee namen Van Harteveld en de zij nen een risico. „Als de Raad van State ons geen gelijk had gege ven, zaten we nu met de han den in het haar. We hadden in voorgaande jaren niet voldoen de geld gereserveerd om zo'n gigantisch bedrag op te hoes ten", aldus Van Harteveld. Oorzaak van de verzakking is de drassige ondergrond in de wijk. Die speelt de school al ja ren parten. Volgens Van Har teveld moet de school vaker dan gebruikelijk ophogen en herbe straten. In 1974 en 1985 zijn de Het schoolplein van De Schakel in Leiderdorp is nu weer veilig terrein vooi de drassige ondergrond blijven de tegels verzakken. pleinen voor het laatst aange- aan de noodzaak van de op pakt. „Op het moment dat de knapbeurt. „Het ging er om wie straatmaker is geweest, kun je het moest betalen." De ge- eigenlijk weer opnieuw met meen te heeft voortdurend aan- hem afspreken", zegt Van Har- gevoerd dat het schoolbestuur teveld. in de jaren tachtig genoeg geld Ambtenaar P. Reijs benadrukt voor onderhoud opzij heeft dat de gemeente niet twijfelde kunnen leggen. Maar het tel kens terugkerende gevecht te gen de verzakking speelt de school parten. Dat slaat een flinke bres in de reserves. Overigens is het eind van de beroepsprocedures nog niet in zicht. Momenteel strijden de school en de gemeente over de vraag wie de nieuwe toiletblok- ken moet bekostigen. De meente stelt dat ze nog niet aan vervanging toe zijn en wil dus niet betalen. „Maar als de toilet ten door blijven lopen, moet je I toch aan nieuwe denken"! meent Van Harteveld.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18