'Ik kan me geen leven zonder TV voorstellen' 'Buitenlanders zijn zo gewoon als wij' 'Ik wil alles zo goed mogelijk doen' Rtv show 'Ik kan niet stil zitten' WOENSDAG 16 FEBRUAR11994 Linda de Mol ziet zichzelf als een blijverdje Ze nadert de dertig, is bijna miljonair en zit inmiddels tien jaar in het televisievak. Overladen met prijzen, be wonderd door miljoenen fans in Nederland, Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk. Het daarbij vastgeroeste imago van poezelig, blond, altijd vrolijk buurmeisje hangt haar slechts 'een tikje de keel uit'. Typisch Linda de Mol. werk, automatisme. Het ligt op de loer bij de vrouw die al jaren de ene succesvolle show na de andere op het scherm brengt. Ze geeft toe dat ze daar heel erg voor moet waken. Shows als De leukste Thuis, Love Letters, Traumhochzeit, Kollegen Kolle gen verschaffen haar alle dagen van de week werk. „Bij de ca mera-repetities is het van: goh moeten we weer. Slof, slof er naar toe. Maar tijdens de voor gesprekken met de kandidaten realiseer je opeens dat het niet zomaar een kwisje is. Dat het voor hen heel uniek is wat er gebeurt. En dan moet je het voor jezelf ook maar opbrengen om het bijzonder voor ze te ma ken. Tijdens de opnamen gaat er een knop om, dan is het echt, dan gaat het vanzelf. En als het als een trein loopt, denk je: goh, is het nu alweer klaar, wat leuk. Daar krijg je een adrenaline stoot je van." De monitor verdom de het tot vier keer toe beeld te geven, het licht viel uit, het computer programma werkte niet en de ceremoniemeester was ziek. Kortom de opname van Traum hochzeit, de Duitse versie van Love Letters, was een complete catastrofe. „Ik vergat zelfs hoe de bruid heette, toen ze van de trap afkwam." Maar op de studiovloer geen spoor van irritatie. Linda houdt het er maar op dat het de der tiende opname is en veront schuldigt zich verscheidene ma len bij het Duitse publiek. Ze gilt af en toe dat ze gek wordt, of dat ze gaat huilen. Maar alles uiteraard met een stralende glimlach. Ze aait een jochie over de bol en roept 'toi, toi, toi' naar de kandidaten. „Het is je vak om vriendelijk te blijven en dat ben ik dan ook. Na afloop zijn er wel pittige woorden gevallen. Iedereen loopt ervan te balen. Op het moment dat je denkt, ach dat kunnen we wel, dat doen we wel eventjes, gaat het fout. Daar ontkom je niet aan." Gemakzucht, sleur, fabrieks Zwarte humor Helemaal zichzelf is ze niet op de 'vloer'. De Mol biecht op zich altijd bewust te zijn van de aan wezigheid van camera's. En ook dat ze door miljoenen kijkers wordt bekeken. „Je kunt het je niet veroorloven een steekje te laten vallen. Als iemand naar beneden komt in een lelijke jurk, kan ik dat niet zeggen- Mijn gevoel voor humor is ook veel zwarter, veel cynischer dan ik in Love Letters ten toon kan spreiden. Af en toe zo'n opmer king plaatsen is ontzettend lek ker. Ik ben geen onvriendelijk iemand. Maar het is moeilijk om aardig te blijven als je onder druk staat. Als mensen bijvoor beeld de inzet niet tonen die je van ze verwacht, omdat het maar een baan voor ze is. Mijn ploeg gaat tot een hele grote hoogte met me mee, maar ze kunnen niet de inzet hebben die ik heb. Ik ga door tot het af is. Is er nog gauw een bal nodig voor een spelletje, dan komt die bal er. Maar ik kan dan nog zo iets hebben van: nee, die bal is toch leuker met gouden sterre tjes." Thuis is Linda de Mol niet zo'n actief type. Privé mag ze haar tijd graag doorbrengen met zalig niets doen. Er zijn van die dagen dat ze de hele dag op bed ligt. Sporten houdt ze nog geen drie weken vol, een dieet nog geen dag, administratief is ze een chaoot. „Dan ben ik aan het fitnessen en dan denk ik mijn god, wat saai. Dus trom mel ik enthousiast wat mensen op om te gaan joggen. Zij blij ven trouw joggen, terwijl ik al weer aan het aerobicen ben. Vreselijk. Ik kom graag thuis in een oase, ik wil niet het ellendi ge idee hebben dat ik de troep nog moet gaan opruimen." Ze vindt het wel 'lekker' dat ze in Nederland gewoon haar gang kan gaan. De Mol kan hier gewoon een bioscoopje pikken, uit eten of gaan sporten. „Af en toe komen een paar kinderen een handtekening vragen, meer is het niet. Beroemd in Neder land, dat klinkt helemaal niet. Het is zo'n klein landje. Mensen gunnen je het succes, omdat ze je aardig vinden, of ze gunnen je het niet. Maar in Duitsland met z'n tachtig miljoen mensen wordt het als een prestatie be schouwd als je er met je kop bo venuit steekt". Stardom Afgelopen zomer werd het star dom in Duitsland haar even te veel. Roddelbladen dichtten haar een verhouding toe met ie mand die ze niet eens kende. „Er lagen fotografen in de tuin, ik moest me verantwoorden te genover hele domme journalis ten. Gelukkig roept mijn man me in zo'n geval niet op het matje. Zou dat wel zijn gebeurd, ik had er een punt achter gezet. Als het me privé teveel gaat kos ten, als ik de lol in mijn werk verlies, stop ik er onmiddellijk mee. Als mijn man het genoeg vindt, zet ik een paar stappen terug, dat is dan ook het mo ment om aan kinderen te be ginnen". Roem zegt haar niets, een le ven zonder al die poespas trekt haar eigenlijk wel. „Heerlijk als dat morgen wegvalt. Als opeens niemand meer zou weten hoe ik heet, dan heb ik daar geen pro blemen mee." De betrekkelijkheid inzien van glitter en glamour is vol gens haar de absolute voor Linda de Mol: „Buurmeisje pfffft, ik ben al bijna dertig. Ik mag toch hopen dat ik langzamerhand als vrouw beschouwd word." foto waarde om te kunnen overleven in het amusementswezen. „An ders ga je heel erg de fout in. Dan ga je te lang door, ga je op een gegeven moment alles doen om met je hoofd op de buis te komen." Linda niet. Het werk achter de schermen geeft haar nog de meeste voldoening. Ze is van het begin tot het eind betrokken bij de opbouw van haar pro gramma's, schrijft teksten, ver zint spelletjes, vertaalt losse ideeën naar televisie. „Na tien jaar televisiepro gramma's heb ik hiervoor zo'n gevoel ontwikkeld, dat ik er mijn hele leven plezier van kan hebben. Ik kan me geen leven zonder televisie voorstellen." Beter dan wie ook is ze zich bewust van haar imago van poezelig, spontaan blondje. Ze weet ook dat menigeen haar een leeghoofd vindt. „Iedereen die denkt dat je een groot pro gramma op de Bühne kan bren gen zonder hersens, zonder in telligentie, moet maar eens een maandje meelopen", klinkt het kortaf. „Buurmeisje pfiffft, ik ben bijna dertig. Ik mag toch hopen dat ik langzamerhand als vrouw beschouwd word. Ik ben toch behoorlijk ontwikkeld, ik heb een uitgesproken mening. Ik ben wel altijd vrolijk, maar niet altijd gelukkig. Het leven al leen maar roze inzien is er nu wel vanaf hoor." Graag zou ze in de toekomst een eigen praatprogramma pre senteren. Kan ze meteen afreke nen met die wat kneuterige bakvissen-reputatie. Aan de an dere kant is De Mol zich ervan bewust dat er al zo veel talk shows op TV te zien zijn. „En het gaat ook niet altijd ergens over. Zeker als iets actueel is, duikt heel Nederland erop. Waar het aan ontbreekt is een talkshow met amusements waarde. Met meer lach. Ik zie mezelf niet zo in de hoek van Karei of S.onja zitten." Vooralsnog is er geen sprake I van dat Linda de Mol Love Let ters opgeeft. Zou zonde zijn van 22 het goede concept, zegt ze. Dat praatprogramma kan altijd nog. „Aan lange termijnplanning doe ik niet meer. Ik ga per seizoen. Scoort Love Letters dit jaar niet, dan wordt dit 't laatste seizoen. Scoort het nog wel goede kijk cijfers, dan beldjken we volgend jaar of 't nog een seizoen mee kan. Pas als dat wegvalt, is er weer ruimte voor iets nieuws. Heerlijk. Ik zie me op m'n veer- 22 tigste namelijk echt niet meer in een mooi cocktailjurkje van de trap afkomen." Ireen van Ditshuyzen, maakster Migranten centraal in Nieuwe Buren HILVERSUM SUSANNE V Documentairemaakster Ireen van Ditshuyzen stond tijdens het filmen van het AVRO-drie- luik Nieuwe Buren af en toe ver baasd van zichzelf. Eigenlijk had ze er nooit bij stil gestaan, maar ze merkte zelf ook nogal wat vooroordelen te hebben over buitenlanders. „Ik betrapte me erop dat ik de hoofdperso nen in de documentaire zo ge woon vond. Net als wij." Met een lichtelijk gevoel van gêne biecht Ireen van Ditshuy zen haar ontdekking op. „Gek eigenlijk dat je denkt dat bui tenlanders anders zouden zijn dan wij." Voor de AVRO maakte zij de driedelige documentaireserie Nieuwe Buren over migranten in Europa. In de serie staan jon ge Turkse vrouwen en Marok kaanse mannen in Nederland centraal. Hun persoonlijke ver halen zijn openhartig en verras send. Over vreemdelingenhaat maken ze zich in tegenstelling tot hun ouders niet zo heel erg druk. „Racisme houdt vanzelf op", vertelt een jonge Marok kaan. „Mijn zoontje behoort tot de derde generatie buitenlan ders en die vloeit helemaal sa men met de Nederlandse kin deren." In de eerste aflevering maakt de kijker kennis met de Turkse zusjes Münüse en Gül Karasu en hun vriendin Peryhan Koyuhun. Drie vlotte meiden die middenin het leven staan. Gül gaat Bouwkunde studeren aan de TU in Delft en Münüse ontvangt in de documentaire haar hbo-diploma Personeel en Arbeid. Münüse bereidt zich voor öp haar huwelijk met Ali, die in Frankfurt woont. In de laatste aflevering van Nieuwe Buren is de kijker getuige van het huwelijksfeest. In dat deel vertellen de hoofd personen over hun toekomst verwachtingen en een aantal Europese beleidsmakers praten over de problemen in een mul ticultureel Europa. Zij geven stuk voor stuk aan dat de poli tiek veel te lang uitgegaan is van migranten die op termijn weer terug zouden gaan naar hun va derland. Nu blijkt dat migran ten hier hun toekomst zoeken, komen de problemen boven drijven. De oorspronkelijke opzet van het drieluik was een program ma over de positie van islami tische vrouwen. „Ik kreeg van minister D'Ancona het verzoek om over dat onderwerp iets te maken", vertelt Van Ditshuy zen. „Na ongeveer een maand researchen bleek dat er zoveel aan de hand was met de positie van de migrant in Europa dat we het onderwerp breder wil den aanpakken." De uitgangspositie voor het drieluik was steeds: migranten aan het woord laten die iets wil len bereiken, die niet bij de pak ken neerzitten. Ireen van Dits huyzen raakte al snel onder de indruk van het doorzettingsver mogen van de hoofspersonen in haar film. „Op een gegeven mo ment was er bij Gül en Münüse thuis een discussie aan tafel. Ik kon er niets van verstaan, maar voelde dat het bijzonder was, adembenemend. Achteraf bleek dat vader heel bezorgd was om dat zijn dochter Gül naar Duits land ging en haar baan in Ne derland op moest zeggen." Van Ditshuyzen heeft in haar documentaireserie bewust ge kozen voor de positieve verha len van migranten. „Ik wil geen medelijden opwekken, maar juist laten zien hoe gewoon de ze mensen zijn". (Nederland 1, morgenavond om 22.22 uur) Laurent Voulzy, een droom van een chansonnier AMSTERDAM In Nederland is zijn naam nog zo goed als onbekend. Maar in Frankrijk staat hij al jaren aan de top. De directie van het theater L'Olympia in Parijs hoeft maar aan te kondi gen dat Laurent Voulzy zal op treden en een volle zaal is gega randeerd. Hij wordt op één lijn geplaatst met Charles Trenet en Serge Gainsbourg. Pas nu waagt Voulzy de stap naar Nederland. Met een verzamel-CD en met een single: La rêve du pècheur, de droom van de visserman. Aan hem, zegt Voulzy, heeft het niet gelegen dat Nederland zo lang verstoken is geweest van zijn vocale kwaliteiten. „Ik wilde hier best mijn muziek uitbren gen. Ze hebben me altijd verteld dat Nederland zo openstaat voor andere culturen. Boven dien reis ik graag. Ik heb nooit ingezien waarom Spanje en Zwitserland wel m'n muziek waardeerden en waarom Ne derland dat niet zou doen. Al leen, het is me nooit voorge steld mijn platen in Nederland uit te brengen. Althans, tot nu Sinds 1972 zit Laurent in het vak. Vanaf het begin hadden z'n composities succes. Elk jaar bracht hij een single uit, elk jaar ook had hij een hit. „Ik heb al tijd geschreven wat ik zelf leuk vond. Kennelijk pasten m'n chansons in de geest van de tijd." Invloeden Hij groeide op in de jaren zestig. Het kan haast niet anders of zelfs hij als Fransman moet zijn beïnvloed door de Engelse en Amerikaanse muziek. „Natuur lijk. The Beatles, 'The Beach Boys. Frankrijk is niet helemaal een eiland. Wat mezelf betreft kan ik nog zeggen dat ik beïnvloed ben door de Braziliaanse muziek. Dat komt wellicht door mijn af komst. Mijn ouders komen van Guadeloupe. Maar ik ben echt een Fransman. Mijn chansons wortelen heel sterk in de Franse traditie. Uiteraard voeg je iets persoonlijks toe. Ieder mens is anders. Ik streef naar harmonie, in alle opzichten. Ik wil alles zo mooi en zo goed mogelijk doen. Dat heb ik vanaf het begin ge had. Daarom heb ik het idee dat m'n werk niet zo erg is veran derd in de loop der jaren. De grondtoon is altijd dezelfde ge bleven. Maar je evolueert, daar aan ontkom je niet. Je leert, je verzamelt ervaringen, de tech nologie verandert, instrumen ten worden vervolmaakt, de re gistratie van muziek verbetert en buiten dat: ik heb veel ge reisd." Laurent Voulzy zegt van rei- Laurent Voulzy: „Ik schrijf elke morgen mijn dromen op." zen te houden. Dat wil zeggen: hij mag graag kennis maken met andere volkeren en cultu ren, maar ook reizen in de geest doet Voulzy geregeld. „Ik hecht enorm aan dromen. Ik heb naast mijn hoofdkussen een no- tatitieblokje liggen. Elke och tend schrijf ik op wat ik heb ge droomd. Dat doe ik al ten min ste zo'n jaar of tien. En het fas cinerende is: in de eerste plaats zie je na verloop van tijd een patroon ontstaan. En in de tweede plaats merk je, dat als je je dromen maar serieus genoeg neemt, ze werkelijk een oplos sing aanreiken voor de proble men in je leven. Dromen zijn voor mij een haven die open is naar een andere dimensie van het leven." „Ik heb soms het idee dat er in wakende toestand een gor dijn in ons hoofd zit waarachter veel van wat je zou kunnen noemen de Waarheid verbor gen zit. Er is zo veel meer dan we vermoeden, dan we waarne men ook. Veel van wat we me nen helder te zien is valse schijn. Dromen helpen je door die schijn heen te kijken." Uren kan hij erover praten en dat doet Voulzy ook. Met name met zijn grote vriend Alain Sou- chon, met wie hij al zo'n twintig jaar samenwerkt. Souchon schrijft veel teksten voor Lau rent en hij maakt de muziek er bij. Lolo et la Soucho worden ze liefkozend genoemd. Ze zijn een hecht team en omdat ze el kaar al zo lang kennen, zijn ze meer broers dan vrienden. Magisch „We delen zo veel ervaringen. We hebben ieder een eigen ge zin, eigen besognes, maar we nemen in eikaars leven een be langrijke plaats in. Vanaf het eerste moment dat we aan el kaar werden voorgesteld, bij de platenmaatschappij waarvoor we toen samen werkten, klikte het. Er zit iets magisch in onze vriendschap. We voelen elkaar aan en we vullen elkaar aan. Waar ik iets optimistisch in me heb, is hij eerder pessimistisch. Als we een halfvol glas zien, zegt hij: het is half leeg. Ik hou vol dat het half vol is en het eind van het liedje is dat we erken nen dat in beide verklaringen een grond van waarheid zit. Ik denk dat het allermooiste nog is dat we niet alles aan elkaar hoe ven uitleggen. We hebben aan een half woord genoeg. Er is fundamenteel begrip. De professionele samenwer king heeft in elk geval al tot gro te successen geleid. Voor een aantal chansons kreeg het duo de Victoire, het Franse équiva lent van de Edison. Verder kun nen Voulzy en Souchon nog bo gen op onderscheidingen zoals de Grand Prix de la Chanson Fran^aise. Naar het zich laat aanzien, ligt er nog het een en ander in het verschiet. La Rêve du Pècheur is nu al genomi neerd voor 'Beste Lied van het Jaar. Het drukke leven van Wessel van Diepen HILVERSUM EVELYNE Radio 538-dj Wessel van Diepen wil meer dan plaatjes draaien. Hij heeft een eigen platenlabel (WesTel) en het is zijn grote am bitie een hit de Amerikaanse Top-10 binnen te loodsen. „Binnen nu en twee jaar wil ik in de VS een hit hebben. Naast het radiomaken produceer ik ook platen. Onder pseudoniem. Anders worden de platen niet onbevangen ontvangen. Het publiek kent mijn naam al en als ze die op een plaat zien staan, is die plaat extra goed of extra slecht. Dat hangt ervan af hoe die persoon mij vindt. Dat wil ik niet. En ik doe geen din gen die ik niet wil." Hij maakt vooral clubmuziek. James Brown is dead was de eerste grote hit van Van Diepen en een vriend. Wereldwijd zijn er twee miljoen exemplaren van verkocht. Hij zegt zijn eigen produkties niet in zijn eigen programma op Radio 538 te draaien, dat vindt hij een taak voor anderen. Volgens Van Die pen is het geen uitdaging om een plaat in de Nederlandse Top 10 te krijgen. „Als je tien duizend platen hebt verkocht in Nederland, sta je er al in. Daar om Amerika." Of Van Diepen ooit zijn doel zal bereiken is moeilijk te con troleren, omdat hij zijn platen steeds onder een andere schuil naam zal uitgeven. Wessel van Diepen (27) is bekend gewor den door zijn werk bij Veronica (zowel radio als TV) en bij ver schillende radioprogramma's, die hij voor de VARA en RTL 4 presenteerde. Een goeie ander half jaar is hij nu werkzaam bij Radio 538, een jonge zender voor jonge mensen. Een zender, opgezadeld met een piratenre- putatie, die geen etherfrequen tie krijgt en voorlopig 'gevan gen' zit op de kabel. Van Diepen betreurt het lot van zijn huidige werkgever. De beslissing om Radio 538 geen etherfrequentie te geven, doet hij af met Haagse vriendjespolitiek. Voor Radio 538 zit hij elke werkdag van ze ven tot tien 's morgens op de radio met Van Diepen draait door en op zaterdagavond van zeven tot tien met Dance de partment, een programma waarin hij clubmuziek draait. Hoe komt Wessel van Diepen zijn bed uit? De vraag wordt niet zonder reden gesteld. Hij wordt er enigszins door in ver warring gebracht. „Hoezo?", vraagt hij, geen link leggend met zijn ochtendprogramma, waarin om zeven uur een kreu nende vrouw te horen is: „Ik kom... ik kom... ik kom m'n bed uit." Van Diepen met pretogen: „Nee, zo kom ik m'n bed niet uit. Ik vond die jingle gewoon leuk, maar nu mag ik 'm na achten niet meer draaien." Van Diepen was vijftien toen hij met zijn eigen zender begon: Radio Stad Delft. Voordat hij naar school ging, zette hij de banden aan die automatisch" opnieuw startten. 'Na drie uur spoelde de band automatisch terug. Dat horen de luisteraars toch niet. Soms wisselde mijn moeder de banden. Ik legde haar uit hoe dat werkte en als ik op school zat, ging zij naar bo ven om de banden te wisselen. Ik heb een heel lief moedertje. Door het radiomaken was Van Diepen één van de rijkere leer lingen op school, want hij maakte ook reclame voor de Delftse middenstand, vanaf 275 gulden per maand. Na een jaar werd de zender uit de lucht ge haald. „Vanaf dat moment heb ik voor verschillende Haagse ra diopiraten gewerkt. In 1983 kwam ik bij Hofstad-radio, één, van de grotere piraten. Daar zat I al het radiotalent bij elkaar. Jeroen van Inkel, Adam Curry, Dave Daily en Rik Veldhuizen j komen daar bijvoorbeeld ook vandaan. Ik draaide daar onder de naam Martin Kortooms op zater- en zondagmiddag." Op zijn achttiende ging hij naar een vriend in de Verenigde Staten die in Kansas voor een Top-40 station draaide. Van Diepen werkte er drie maanden. Hij keerde terug naar Nederland met de bedoeling zich nader hand voorgoed in de States te vestigen. „Maar er was een bandje vap mij bij de VARA te rechtgekomen. Zij vroegen of ik voor hen wilde werken en vanaf dat moment is het eigenlijk heel snel gegaan." Sinds 1985 werkte hij achter- eenvolgens voor de VARA, Vero nica, RTL 4, opnieuw Veronica en nu Radio 538. „Tachtig pro cent van de 538-luisteraars is jonger dan 35 jaar. Het station bereikt 1,2 miljoen luisteraars per week. De naamsbekendheid moet nog groeien, maar we hebben tijdens onze etheractie al duizenden adhesiebetuigin gen gekregen van luisteraars. Vooral jongeren." Van Diepen maakt er geen geheim van radio boven TV te verkiezen. „TV is te veel gelul. Ik heb twee jaar Countdown presenteerd. Alles moest e paar keer overnieuw, waardoor alle spontaniteit ervan af is. Voor een uur Countdown was je soms twee dagen bezig met op names. Voor radio loop je naar binnen, je draait platen, je praat wat en je loopt weer weg. Dat doe ik het liefst: binnenkomen, mijn kunstje doen en weer weg gaan. Geen gelul." Hij zegt boordevol ideeën te zitten. Vandaar ook dat Van Diepen niet kan stilzitten. „Als ik thuiskom van mijn werk duik ik meteen de studio weer in om me met muziek bezig te hou den. Mijn vriendin krijgt me daar maar moeilijk uit." W

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12