Samen werken aan kwaliteit binnenstad Ontwikkelaars en gemeente azen op het NEM-terrein Leiden Regio Ti KOOP Kiezer is in de war VERKIEZINGEN Milieuraad kraakt autoluwe binnenstad ilNSDAG 15 FEBRUAR11994 Oud-wethouder Cees Waal pleit voor terugkeer tram in Leiden n. Op verzoek van de redactie schreef Cees Waal onder- a" staande bijdrage over de plannen voor de autoluwe Waal was als PvdA-wethouder van Leiden (1974-1984) verantwoordelijk voor het binnenstadsbe- st~ leid en de grote animator van het verkeersbeleid. In die tijd riepen zijn verkeersplannen veel negatieve reacties op in de stad. Van 1984 tot 1993 was hij burgemeester van Deven- jter. Thans is hij voorzitter van het College van Bestuur 1 jvan de Hogeschool Rotterdam Omstreken. Hij is ver- lid van de Monumentencommissie van de Raad voor Cultuurbeheer en vice-voorzitter van de Commis- en sie Personenvervoer van de Raad voor Verkeer en Wa- is_ iterstaat. Waal is ereburger van Leiden. CEES WAAL i kleine tien jaar Deventer ik sinds kort weer in Lei den. Mij valt opnieuw op hoe _rnooi, vitaal en gezellig de bin nenstad van Leiden is. Leiden is door de grote verscheidenheid sen en activiteiten een échte stad. Een bindend ele ment tussen mensen in Leiden, ongeacht hun herkomst, is dat zij zich in Leiden thuis voelen, gehecht zijn aan en trots zijn op hun stad. Vooral de binnenstad geeft Lei eigen, uniek gezicht. Leiden is typisch een Hollandse stad. Zowel in Nederlands als in Europees perspectief is de Leid- binnenstad van een uitzon derlijke ruimtelijke kwaliteit. Hiermee kunnen Leidenaren zich vereenzelvigen. Van het Leidse stadsbestuur mogen wij verwachten dat het opkomt het behoud en versterking de kwaliteiten van de bin nenstad. Stadsbestuurders moeten de kansen die zo'n mo numentale, karakteristieke bin nenstad biedt benutten. De mo rn grachten en klein schaligheid van de binnenstad izijn geen problemen, maar kan- Jsen- V Naarmate een binnenstad ook letterlijk aantrekkelijker is, VR-is er een groter verkeerspro- 2(jbleem. Zo bezien zou men zich 2Qin Leiden zorgen moeten ma- [9ken, indien er geen discussie onnodig was over (auto-)verkeer en parkeren in de binnenstad. Als ik kennis neem van de hui dige discussie over autoverkeer "■m-de-Leidse binnenstad, is het alsof jk niet ben weggeweest. De .bezwaren tegen de voorstellen tot beheersing en matiging van hel autogebruik zijn nu niet we zenlijk anders dan in mijn wet- houderstijd bij de discussies over het verkeerscirculatieplan en verbetering van het verblijfs- klimaat in de Breestraat. Het is ook niet wezenlijk anders dan bij mijn voorgangers, bijvoor beeld bij het afsluiten voor au toverkeer van de Haarlemmer straat. Rampspoed Ook elders worden vergelijkbare discussies gevoerd. Een voor beeld: recentelijk stelden winke liers in Zwolle dat door maatre gelen van de gemeente men in Deventer zou gaan winkelen: het ergste wat men zich daar kon voorstellen. In Deventer klaagden winkeliers evenwel over slechte bereikbaarheid, waardoor men naar Apeldoorn of andere plaatsen zou uitwij ken. In feite gaat het om een al gemeen verschijnsel, dat zich in alle welvarende steden in de wereld voordoet. Opvallend is, dat nooit wordt geëvalueerd waarom de voorspelde ramp spoed zich niet heeft voorge daan. Of zou het met bijvoor beeld de Haarlemmerstraat echt beter zijn gegaan als deze straat niet voor autoverkeer was afge sloten en geen sierverharding had gehad Bij het patroon van weerstand tegen verandering van verkeers situatie hoort ook het bepleiten van uitstel van maatregelen, bij voorbeeld omdat aan bepaalde voorwaarden niet is voldaan. Het kan tot uitstel leiden van beslissingen waarvan iedereen eigenlijk wel weet dat zij geno men moeten worden. VAN AKEN WA AL stadsontwikkelaars tel: 071-145344 Plannen voor de binnenstad leiden altijd tot acties van winkeliers en be woners. Hier wordt de Haarlemmerstraat (nog voor de afsluiting) te koop aangeboden als de PvdA'ers Van Aken en Waal hun binnenstads- beleid voortzetten. foto archief Het is een klassieke taak van gekozen stadsbestuurders om keuzen te maken en helder te zijn over de richting van het be leid. Het gaat ook om een con sistente uitvoering van beleid. In geval van weerstanden, zoals bij parkeer- en verkeersmaatre gelen, vraagt dat politiek leider schap en democratische coura ge- Politici mogen noodzakelijke beslissingen die alleen zij kun nen nemen, niet uit de weg gaan. Daarnaast moeten zij draagvlak voor hun beleid ont wikkelen en ruimte geven voor maatwerk en creativiteit bij na dere uitwerking. De huidige voorstellen voor het verkeer in de Leidse binnen stad zijn naar mijn mening be langrijke en noodzakelijke stap pen om het centrum nieuwe impulsen en perspectieven te geven. Er is ruimte om tot stra tegische allianties te komen op zeker een drietal punten. In de eerste plaats dient uitvoerig overleg met betrokkenen (bewoners, winkeliers, onderne mers) plaats te vinden. Niet al leen de (gedetailleerde) uitvoe ring van beleid verdient daarbij aandacht, maar ook het beheer van de betreffende openbare ruimte. Samen met betrokke nen kan de gemeente het pro ces van verslonzing dat ik in de Leidse binnenstad meen te kunnen waarnemen, een halt toeroepen. Overal blijkt dat groot belang wordt gehecht aan de drie V's van verkeer, veilig heid en vuil (verloedering). Bij het beheer van de openbare ruimte zijn juist deze zaken aan de orde. Burgers begrijpen niet, waarom in een rijk land waar mensen veel belasting betalen, het beheer van de openbare ruimten zo bedroevend is en straten, plantsoenen en pleinen er verwaarloosd bij liggen. Poli tici moeten dat ook weer onbe grijpelijk gaan vinden. De erva ringen die zijn opgedaan met buurt- en wijkbeheer laten zien dat het beter kan. Het beheer van openbare ruimten kan en moet beter: de verkeersaspec- ten mogen niet los van de vei ligheid en adequaat onderhoud worden bezien. Beleid In de tweede plaats kan de ge meente samen met belangheb benden een offensief promotie beleid ontwikkelen. Geklaag en gezeur over slechte bereikbaar heid is - net zoals mopperen over het slechte weer - mis schien een leuke bezigheid aan de borreltafel. Het heeft echter geen wervingskracht; eerder leidt het ertoe dat inderdaad mensen de binnenstad gaan mijden. Beter is het gezamenlijk uit te dragen hoe goed je in de Leidse binnenstad kunt komen per fiets, met het openbaar ver voer of met de auto. Aangege ven moet worden waar wel kan worden geparkeerd. De mede werkers van parkeerbeheer moeten primair gastvrouwen en gastheren zijn; als zodanig her kenbaar (dus niet lijkend op po litie) en service-gericht: infor matie geven over mogelijkhe den van openbaar vervoer, fiet sen, parkeren en voorkomen dat mensen fout parkeren. Wie als automobilist de Leidse bin nenstad niet goed kent en zich aan de regels wil houden, vindt nu toch echt niet gemakkelijk zijn weg. In de derde plaats is een stra tegische alliantie nodig voor een structurele verbetering van het openbaar vervoer. Bij de fiets- voorzieningen in Leiden is het gelukt fundamentele verbete ringen tot stand te brengen. Bij het openbaar vervoer is dat ei genlijk niet het geval. Toch zijn er goede, creatieve en realiseerbare ideeën. Ik denk hierbij aan de ontwikkeling van een sneltramsysteem in de Rijn en Bollenstreek, aansluitend op andere tramsystemen (zoals het Haagse). De invoering (of beter: herinvoering) van een tramsys teem is zowel voor ontwikkeling van nieuwe bouwlocaties als voor de oude binnenstad van belang. Ik ben er zeker van dat er een groot draagvlak te vinden is bij de bevolking, openbaar vervoerbedrijven als de NZH, de Kamer van Koophandel, bedrij ven, ondernemers enzovoorts voor nieuwe (snel)tramverbin- dingen. Het stadsbestuur kan als 'regisseur' optreden om een tramnet voor Leiden en omstre ken op de Haagse agenda te krijgen. Minder kostbaar In Nederland is de laatste tien tallen jaren schandalig weinig geïnvesteerd in nieuwe voorzie ningen van het openbaar ver voer. De compactheid van ons land - zeker van de Randstad - maakt dergelijke voorzieningen bij ons minder kostbaar dan in andere landen. Er is niet aan te ontkomen. Zelfs is Los Angeles - de stad die zich altijd leek aan te passen aan de particuliere personenauto - worden metro voorzieningen uitgebreid. Er zijn al trajecten van een lengte van bijvoorbeeld Leiden- Dordrecht die een sterke passa- giersgroei doormaken. Een eer ste traject van een tramsysteem in en rond Leiden zou in ieder geval van het station door de Breestaat moeten lopen. Een dergelijk tramsysteem gaat de beslissingsmacht van de Leidse gemeenteraad te boven. Leidse politici kunnen echter een rol vervullen bij het beplei ten en organiseren van een eer ste begin van zo'n systeem: te beginnen in Leiden. Naarmate meer Leidenaren hebben deel genomen aan de verkiezingen van 2 maart zullen de raadsle den zich beter gesteund weten door de bevolking bij het be pleiten van nieuwe voorzienin gen voor het openbaar Een reden temeer om te stemmen. L WWi LEIDEN AAD RIETVELD Zowel de gemeente als project ontwikkelaar Poly-Projects aast op het terrein dat vrijkomt als staalbedrijf NEM de produktie- afdeling in Leiden sluit. Wet houder T. van Rij (PvdA/volks huisvesting) vindt het terrein uiterst geschikt voor het tweede Leidse verzorgingshuis. Maar hij schat de kansen dat Leiden het terrein kan verwerven ui terst laag. Makelaar Romeyn uit Lisse, betrokken in Poly-Pro- jects, zou op het terrein aan de Trekvliet graag huizen bouwen. Aan de andere kant van het wa ter, op het HCG-terrein, bouwt Romeyn al 59 dure eengezins woningen. „Met het NEM-ter rein erbij zouden we een mooie tweelingwijk kunnen bouwen." Maar dat Poly-Projects het ter rein heeft gekocht, zoals wet houder Van Rij meent, ontkent Romeyn. „Was het maar waar zeg! We hebben wel wat voor zichtige, aftastende gesprekken gehad, maar tot een transactie is het nog niet gekomen." De makelaar uit Lisse heeft al wel gehoord waarom de gemeente vrijwel zeker achter het net vist bij de 'race' om het NEM-ter rein. „Ze heeft gewoon veel te weinig geboden; een belachelijk laag bod gedaan." Van Rij ont kent dat het ooit zover gekomen is. „Wij hebben nog nooit een bod gedaan." De NEM ontkent ook dat er al een koop zou zijn gesloten. „Wij hebben behoefte aan uitbrei- ding van onze kantoorruimte hier", vertelt woordvoerster L. Gerritsen. „We hebben al heel lang een aantal mensen in por- tocabins werken. We hebben een aantal projectontwikkelaars gevraagd de mogelijkheden van nieuwbouw op het vrijkomende terrein te bekijken. Daarna zal er een stuk grond overblijven, maar daarover worden pas be sluiten genomen als onze eigen behoefte aan uitbreiding duide lijk is." De Leidse politicoloog prof. dr. G. Irwin: „Mensen kunnen hun keus niet bepalen: D66 zal daarvan profiteren." foto henk bouwman We weten niet meer waar het om gaat in de politiek. De partijen doen ook niks om het ons duidelijk te maken. Waar zijn de tijden van 'Laat Lub bers zijn karwei afmaken' - CDA - of 'stem op de minis ter-president' - PvdA-voor- man Den Uyl destijds - geble ven? Toen wisten we nog waar het om ging. Nu is alles anders: Lubbers vertrekt, het CDA laat zijn ou dere kiezers vallen met de aangekondigde bevriezing van de AOW en de PvdA ver liest de sociaal-zwakkere kie zers door de uitkeringen aan te pakken. Gevolg: we stem men dit jaar D66 - immers 'een redelijk alternatief - op positiepartij WD of we gaan helemaal niet naar het stem hokje. Een ding is duidelijk: het aantal twijfelaars is groot. „De kiezer is in de war. Nie mand is laaiend enthousiast over dit kabinet van CDA en PvdA. Lubbers, de charisma tisch leider van het CDA ver trekt en PvdA'er Kok heeft wel laten zien dat hij een degelijk financieel beleid kan voeren, maar verliest daarmee het vertrouwen van de sociaal zwakkeren. Dan zijn de oppo sitiepartijen D66 en de WD een serieus alternatief. Zij zul len als overwinnaars uit de strijd komen." Prof. dr. G. Irwin, politicoloog aan de Rijksuniversiteit van Leiden, houdt zich bezig met het kiezersgedrag in Neder land: hij tracht te achterhalen waarom mensen op een be paalde partij stemmen. Anno 1994 valt het niet mee je keus te bepalen, stelt hij vast. „Vroeger stemden mensen overeenkomstig hun geloof of hun sociale milieu: dat waren de 'zuilen'. Maar vandaag de dag is het kerkbezoek afgeno men en wordt de niet-kerke- lijke sociale middenklasse steeds groter. Die midden klasse weet niet goed waar ze op moet stemmen." Het is volgens Irwin niet zo dat de partijen steeds meer op elkaar gaan lijken en de kiezer om die reden in de war is. „Probleem is dat de sa menleving verandert en de partijen ook. Het wordt inge- - wikkelder. Vroeger stond de PvdA voor de arbeidende klasse: dat was duidelijk. Nu staat de partij ook voor een schoon milieu. Het gevolg is dat er onderling onenigheid is wat vliegveld Zestienhoven betreft. Op zich is dat geen ramp. maar de kiezer weet het niet meer. Men verwacht dat partijen homogeen zijn." Irwin gelooft ook niet dat de interesse in de politiek af neemt. „Het lijkt er veel meer op dat mensen hun keus niet kunnen bepalen. En aange zien niemand echt een hekel heeft aan D66. zal deze partij van deze situatie profiteren. Voor veel mensen is D66 echt 'een redelijk alternatief, zoals de slogan heel treffend ver woordde begin jaren tachtig. De partij is vaak de tweede keus en wint als mensen on tevreden zijn over de 'eigen' partij." „Voor het eerst in de geschie denis dreigt bij deze verkie zingen een hele nieuwe situa tie te ontstaan waarin D66 en niet meer het CDA het straks voor het zeggen heeft. D66 kan samen met PvdA en de WD gaan regeren. Of, zoals WD-leider Bolkestein on langs grijnzend opmerkte: WD en D66 worden samen zo groot dat ze de meerder heid vormen en CDA en PvdA niet meer nodig hebben." Het bevreemdt Irwin dat ie dereen ervan lijkt uit te gaan dat CDA-voorman E. Brink man de nieuwe minister-pre sident wordt. „Waarom kan Van Mierlo of Kok geen mi - nister-president worden? I let is helemaal geen wet dat de grootste partij de minister president levert. Als D66 en PvdA samen de grootste wor den, kan ik me voorstellen dat zij die plek willen opvullen. Maar je hoort ze er niet over. Dat is jammer, want het zou wel aansprekender zijn voor de kiezer." Dit is de tweede aflevering in de serie wetenschappers over de verkiezingen NAGERECHT Koud De ijzige oostenwind had giste ren vrij spel in het kantonge recht, een eeuwenoud tochtig pand aan het Rapenburg. De ijswind had ook zijn weerslag op het bezoek aan de politie rechter, want na uren wachten had zich nog geen enkele ver dachte gemeld. En was politie rechter mevrouw Timmermans eigenlijk alleen bezig om men sen bij verstek te veroordelen. „Ik vind er weinig aan zo", sprak Timmermans, nota bene president van de Haagse recht bank, maar nog bescheiden ge noeg om ook in Leiden voor het 1 eerst wat recht te komen spre- ken. I De politierechter vond wat af- leiding in het onderricht van een giechelende klas school meisjes, die bij het kantonge recht op bezoek waren. Toch verschenen er verdachten. Weliswaar niet voor al te spec taculaire delicten, maar er vie len nu mensen van vlees en bloed te veroordelen. Op de voor Timmermans zo kenmer kende belerende toon. „U hebt een fiets voor een zacht prijsje gekocht die later gestolen bleek te zijn. Had u niet kunnen raden dat dat wel eens geen zui- vere koffie zou kunnen zijn?", sprak de politierechter streng tot een 30-jarige Alphense ver dachte. Een jeugdige dief bood de fiets beneden in de hal van het flatgebouw waar de vrouw woont te koop aan. Een popu laire mountainbike, voor slechts 150 gulden. En door af te din gen wist de verdachte de prijs zelfs tot 100 gulden terug te brengen. De fiets gaf ze aan haar dochter, die het allemadl wel vreemd vond. Toch trok ze er met de opzichtige rood-witte klimfiets op uit. Totdat ze de ei genaar van de fiets tegenkwam. „Ik heb zelf niets gestolen", ver zekerde de verdachte de rech ter. „Dat moest er nog bijko men. Maar bij ons bestaat er een uitdrukking: de heler is er ger dan de steler. Als niemand gestolen goed zou kopen zou diefstal weinig zin hebben", al dus Timmermans. De Alphense vertelde de fiets in goed vertrouwen te hebben ge kocht. „Toen ik een nieuwe fiets voor mijn dochter bestelde bij postorderbedrijf Wehkamp be sefte ik pas hoe duur die zijn. Maar dit was een oude fiets en ik heb er verder niet bij nage dacht." Timmermans stelde dat de fiets niet zo oud was. „Er had bij u een lampje moeten gaan knip peren en een belletje moeten rinkelen over zo'n koopje." De officier van justitie was het met haar eens en eiste 500 gulden boete; heling wordt tegenwoor dig zwaar aangepakt. De politie rechter legde die boete ook op, ondanks het verweer van de Al phense dat ze al 100 gulden was kwijtgeraakt aan het gestolen goed. Omdat ze vrijwel bij standsmoeder is mag ze de boe te in termijnen betalen. „Op af betaling, net zoals bij Weh kamp", legde Timmermans uit. Heer Het waren geen heren in het verkeer, een 31-jarige Leidenaar en zijn opponent die elkaar op de provinciale weg bij Leiden in de haren vlogen. De Leidenaar werd gehinderd door een agres sieve automobilist, die met veel lichtgeknipper, gëkleef aan de bumper trachtte zijn voorgan ger in te halen. Maar die was zelf ook net bezig met een an dere auto in te halen. De Leide naar stopte, zijn tegenstander ook. Er onstond een woorden wisseling, waarbij een ruit van de auto sneuvelde. Het slachtof fer zou ook aan zijn schouder en kin gewond zijn De Leidenaar gaf toe dat hij i beheerst had gehandeld. „Maar van mishandeling is geen spra ke. Die man maakte me wit heet. Eerst dat rijgedrag, vervol gens begon hij te spugen en gooide hij de deur van zijn auto tegen mij aan. Toen verloor ik mijn zelfbeheersing. Zover ik weet heb ik alleen de autoruit geraakt. Ik ben geen karatespe- cialist of zoiets, die mensen met een trap op de kin kan treffen." De Leidenaar had inmiddels de schade aan de auto vergoed. De officier van justitie achtte mis handeling niet bewezen. Er was ook geen doktersverklaring over verwondingen. Wel eiste ze 600 gulden boete. „Dit soort ver keersgedrag en het spelen van eigen rechter pakken we streng aan." Politierechter Timmer mans was het met haar eens en legde de boete conform de eis op. „U komt goed mee weg, want gevangenisstraf is al geen uitzondering meer bij dit soort delicten." VRUETUD LEIDEN AAD RIETVELD In het plan voor de autoluwe binnenstad wordt te weinig aandacht geschonken aan het openbaar vervoer en de fiets. Die twee vervoermiddelen moe ten het de consument mogelijk maken zijn auto te laten staan, vindt de Leidse Milieuraad (LMR). Maar in het plan dat wethouder J. Walenkamp van avond door de gemeenteraad probeert te loodsen zijn het openbaar vervoer en de fiets in een 'bijrol gedrukt', vindt de LMR. De raad is zwaar teleurgesteld in het verkeers- en parkeerplan van Walenkamp. Dat zal geen enkele bijdrage leveren aan het terugdringen van het autover keer. „Van een oplossing voor de milieubelasting in Leiden ten gevolge van het autoverkeer zal geen sprake zijn", schrijft LMR- van Lint in een brief aan de gemeenteraad. Het uitbreiden van de par keervoorzieningen werkt vol gens Van Lint ook al niet mee aan het terugdringen van de 'automobiliteit'. De bouw van een parkeergarage aan de Boom markt vindt de LMR in consequent. „Een garage in het centrum maakt het beleid onge loofwaardig. Wij wijzen *dit plan met beslistheid van de hand", schrijft de voorzitter. De doelen van de autoluwe binnenstad - terugdringen van het autoverkeer en daarmee bij dragen aan een schoner milieu - zijn door de gemeenteraad zelf vastgesteld, aldus Van Lint. „De LMR rekent erop dat de raad die doelen serieus neemt." Volgens de LMR wordt de binnenstad pas aantrekkelijk en goed be reikbaar voor bus en fiets als het aantal auto's er drastisch wordt teruggedrongen. Ruilbeurs Postzegels, munten, prentbrief kaarten, suikerzakjes en siga renbandjes kunnen worden ge ruild op vrijdag 18 februari. Tussen 19 en 22 uur kunnen verzamelaars terecht in buurt huis Het Spoortje aan de Bem- hardkade. Basblokfluit De streekmuziekschool in Lei den geeft vanaf 16 maart een cursus basblokfluit. Voor 45 gul den kunnen mensen die ouder dan dertien jaar zijn, fluiten aan het Rapenburg. Tel.: 071- 141041. Pottenbakken In buurthuis Vogelvlucht/Wes terkwartier kunnen 55-plussers vanaf 12 maart een cursus pot tenbakken volgen. Op woensda gen tussen 10 en 12 uur in buurthuis Westerkwartier leren zij voor dertig gulden in twaalf lessen de kunst. Tel.: 071- 313648.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13