Wereldraad van Kerken in beraad over ex-Joegoslavië Kerk Samenleving Drie-Kerken-Avond Valkenburg Delftse remonstranten houden gedichtenwedstrijd ingenieurs Vietnam beschuldigd van vervolging boeddhisten DINSDAG 15 FEBRUAR11994 4. UIT DE KERKBLADEN Erfenis (1) In de weekbladen van de St. Martinus- en de St. Jozefpa rochie in Hillegom kijkt Ma rion Rusman terug op het af scheid van pastoor Ph. Har ding. En dan met name op één bepaald moment..Velen zijn er getuigen van geweest: aan het eind van de feestelij ke viering van afgelopen zon dag droeg pastor Harding met een paar welgemeende zoenen het parochiewerk over aan pastor Annemiek Jakobs. Een week eerder had in een parochie in Den Haag een zelfde voorval plaats. Ook daar stapte de pastoor op en droeg het werk op een zelfde manier over aan een vrouw. Een verheugende ontwikkeling of...." Erfenis (2) Op het bureau van Rusman ligt een verhaal: de erfenis van de meisjes. „Het gaat over de tijd van Mozes, kort voordat het volk het beloofde land zal binnengaan. Het land zal verdeeld worden on der de afstammelingen van Jakob. Maar Selofchad, een afstammeling van Manasse, is gestorven zonder zonen te hebben gekregen. Wel had hij vijf dochters: Machla, Noa, Chogla, Milka en Tirsa. In die tijd was het de ge woonte dat zonen het bezit van hun vader erfden, maar de dochters van Selofchad hadden daar geen vrede mee. Ze gingen naar Mozes, die samen met de hogepries ter en de oudsten van het volk voor de tent van samen komst vergaderde. 'Waarom', vroegen de meisjes, 'zou de naam van onze vader niet voortleven als wij straks in het beloofde land komen? Wij zijn er toch? Wij kunnen toch erven?' De vergadering- vond het een moeilijke vraag en daarom legde Mozes, bij de ark binnen in de tent, het probleem voor aan God. En God zei: 'De dochters van Selofchad hebben gelijk. Ze hebben recht op de erfenis' (Num. 27, vers 1-8)." Erfenis (3) Er zit volgens Rusman een treurige overeenkomst in de ze twee verhalen: de doch ters krijgen rechten bij afwe zigheid van zonen. „Maar in het laatste verhaal zit ook een hoopvolle boodschap. Op de vraag van Machla en haar zusters kijkt Mozes niet terug naar de traditie, hoe hel altijd was. Dan was het erfdeel naar hun ooms of ne ven gegaan. Maar Mozes gaat de ark binnen. Hij be zint zich, gaat bij God te rade en komt met een nieuw ant woord: een stap vooruit. Ook nu zijn er vrouwen die hun erfdeel niet verloren willen laten gaan, zij wachten op een Mozes die nieuwe stap pen durft te zetten." Herder Vroeger dacht de Alphense predikant H. Ommering dat een "herder altijd vooraan de kudde liep. „Nu ik jaarlijks een echte kudde zie, weet ik dat een herder bijna altijd helemaal achteraan loopt", schrijft de hervormde domi nee in Het Kerkblad van de ring Alphen. „Hij hoeft dan nooit om te kijken. Hij heeft zijn hond en zijn schapen al tijd vóór zich. Hij kan hen dan beter in de gaten hou den. Dominees die erop zin spelen dat zij gevolgd willen worden door hun gemeente leden, moeten teveel achter om kijken. Zij komen dan ook bijna altijd met zaken uit het verleden aandragen. De Goede Herder zorgt ervoor, dat heil en goedertierenheid óns zullen volgen. We heb ben dat in de persoon van Je zus 'achter de rug' en vóór ons ligt Zijn toekomst voor De Wereldraad van Kerken houdt eind deze maand een besloten beraad over zijn houding tegenover de burger oorlog in Bosnië-Herzegowina. Sinds enige tijd wordt er zware kritiek uitgeoefend op de Wereldraad, die wordt verweten te buigen voor de druk van de Servisch-Ortho- doxe Kerk. senrechtenbureau van de Vere nigde Naties, en secretaris J. ter Laak van de rk vredesbeweging Pax Christi. Het is volgens een woord voerder van de Wereldraad de bedoeling dat de deskundigen het conflict in het vroegere Joe goslavië analyseren, de acties Voor de bijeenkomst in Mon- treux zijn de kerkelijke deskun digen op het gebied van inter nationale zaken uitgenodigd. Tot hen behoren de Nederlan ders prof. dr. Th. van Boven, de vroegere directeur van het men- van de internationale gemeen schap evalueren, eventuele al ternatieve scenario's opstellen en dat zij aangeven wat de We reldraad en de lidkerken aan een vreedzame oplossing kun nen bijdragen. Het centraal comité van de Wereldraad weigerde vorige maand zich in een verklaring over de oorlog in Bosnië-Her zegowina uit te spreken. Wèl werd besloten een brief aan de lidkerken in het vroegere Joego slavië te zenden. Daarin werd de wens van de Servisch-ortho- doxe patriarch Pavle herhaald dat er een eind moet komen aan de sancties, die de Verenig de Naties tegen Servië en Mon tenegro hebben uitgevaardigd. De Lutherse Wereldfederatie (LWF) daarentegen heeft zich tegen opheffing van de sancties uitgesproken. „Sancties hebben voor veel mensen nare conse quenties", zei secretaris-gene raal Staalsett na een bezoek aan het vroegere Joegoslavië, „maar afgezien van militair ingrijpen zijn ze het enige middel dat de internationale gemeenschap heeft om druk uit te oefenen." valkenburg Gereformeerden, hervormden en rooms-katholieken in Valkenburg houden morgen weer een 'Drie-Kerken-Avond'. De leden van de verschillende geloofsgemeenschappen ontmoeten elkaar rond het thema 'Avondmaal en Eucharistie'. In een 'openhartig gesprek' wordt nagegaan wat avondmaal (bij hervormden en gereformeerden) of eucharistie (bij de rooms-katholieken) betekent en hoe de gelovi gen - ieder vanuit de eigen kerkelijke traditie - de viering beleven. Na inleidingen door pastoor G. Kapteijn en dominee I.A. Padmos wordt in kleinere groepen het thema behandeld. Er wordt afgesloten met een gesprek in een grote groep. De Drie-Kerken-Avond wordt gehou den in het Trefpunt bij de Gereformeerde Kerk aan de Hoofdstraat 35 begint om 20.00 uur. foto dick hogewoning BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Boksum-Blessum en Demum: A. Terlouw te Hardegarijp die dit beroep heeft aangenomen; te Rijssen (wijk 2): F. Hoek te Goede reede; te Ens: P.A. den Braanker, kandidaat te Sliedrecht. Aangenomen: naar Beerzerveld: C.H. van Campenhout, eervol ontheven predikant, thans werkzaam als bij stand in het pastoraat te Dorkwerd; naar Epe: J.J.A. van de Peppel, kan didaat te Assen; naar Heerenveen: c.a. G. Hoekstra te Nieuwleusen; naar Streekgemeente Midden-Limburg (Weert-Budel): A.W.-M. Freund te Borssele en Driewegen; naar Rijssen (deelgemeente De Open Hof) (part-ti me): mevr. W. Klein, kandidaat te Utrecht. Bedankt: voor Delft en voor Oud-Beij- erland: M. Aangeenbrugte Barne- veld. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Ommoord-Zevenkamp (herv.geref.): drs. H. van Eerden te Noordeloos (part-time); te Boornber- gum en Kortehemmen: C.G. Kant, kandidaat te Genderen die dit beroep heeft aangenomen; te Hoorn als ge vangenispredikant: drs. K. Spoelstra te Middelburg (legerpredikant), die dit beroep heeft aangenomen; te Utrecht (part-time): PJ. Rebel te Middelburg(part-time), die dit beroep heeft aangenomen. Holtland-college steunt avondmaal- project kerken Het avondmaalproject van de stichting 'Langs Leidse Kerken' wordt met een actie van het Holtlant-college financieel on dersteund. Zowel de organisatie van het project als de schoollei ding willen op deze manier jon geren betrekken bij de tentoon stellingenreeks die in de maand juli in zeven Leidse kerken te zien is. De band tussen school en kerk was vroeger een vanzelf sprekende zaak. „Dat is tegen woordig niet meer zo", laat een woordvoerder van de stichting 'Langs Leidse Kerken' weten. „Sommige schoolgaande kinde ren komen nooit of nauwelijks in een kerk en begrijpen de be tekenis van het kerkinterieur dan ook niet. Toch is de aankle ding van kerken, of je gelovig bent of niet, een belangrijk on derdeel van onze traditie. Dit aspect van de cultuur wordt voor een groot deel door opvoe ding en onderwijs overgedra gen." Zeven monumentale Leidse kerken zijn in de maand juli el ke zaterdag geopend voor het publiek. In een reeks exposities wordt aandacht besteed aan de viering van avondmaal en eu charistie. Als kernpunten in de liturgie zijn deze vieringen be palend voor de inrichting van een kerkgebouw. De Remonstrantse Gemeente Delft houdt een ge dichtenwedstrijd voor mensen met een techni sche opleiding. Ter gelegenheid van het 375-jarig bestaan van hun gemeente organiseren de Delftse remonstranten op 6 mei ook een bezinningsdag. Beide zijn gewijd aan de duurzame technologie: techniek beheersen of erdoor beheerst worden. De moderne techniek is een autonome werke lijkheid geworden, die door de ingenieurs noch door de maatschappij kan worden beheerst. Po gingen om van buitenaf een ombuiging in de groei teweeg te brengen, hebben weinig effect ge sorteerd, aldus het organiserend comité. Sprekers op het congres zijn onder anderen de Delftse filosoof prof. dr. S. Doorman, voorzitter J. Blankert van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond en dr. E. Schuurman, bijzonder hoogleraar reformatorische wijsbegeerte in Delft en Eindhoven. De gedichtenwedstrijd staat uitsluitend open voor afgestudeerden en studenten aan een tech nische universiteit of hogeschool. De tien beste gedichten worden gepubliceerd. Bovendien krij gen de inzenders van de drie hoogst gewaardeer de gedichten een prijs, van 1000, 500 en 125 gul den. Vrouwen niet achter een gordijn in moslimgebedsruimte ziekenhuis gebedsruimte voor moslims in het Amsterdamse VU-ziekenhuis heeft een zelf standige en evenwaardige ruimte voor vrouwen. De ge bedsruimte bestaat in feite uit een deel dat alleen toeganke- deel uitsluitend voor mannen. Alle academische zieken huizen in Nederland hebben een voorziening voor moslims die willen bidden. Daar heb ben, volgens islamitische tra ditie, mannen altijd voorrang boven vrouwen. Dat wilde het VU-ziekenhuis per se niet, al dus de woordvoerder. „We wilden geen ruimte voor mannen waarbij vrou wen achter een gordijn zou den worden weggefrom- meld", zei ir. T.J. Halma van het ziekenhuisbestuur bij de opening. In een 'opmerking over waarden én respect' voegde hij eraan toe: „Dat kunnen wij ons zeker niet permitteren in een organisa tie die voor tweederde uit t bestaat." geneveepd Godsdienstvrijheid in het com munistische Vietnam is aan 'ernstige beperkingen' onderhe vig. Dat verklaarde de speciale rapporteur van de Verenigde Naties voor religieuze vervol ging, Abdelfattah Amor, gisteren de mensenrechtencom missie van de VN in Genève. Gelovigen, monniken en priesters worden op afgelegen plaatsen gefolterd en in veertig heropvoedingskampen onder druk gezet. Volgens Vo Van Ai, vertegenwoordiger van de non- gouvernementele mensenrech tenorganisatie uit Vietnam, zijn vooral de boeddhisten het slachtoffer van deze vervolging. Zij vormen meer dan de helft van de bevolking. De autoriteiten zetten geeste lijken en monniken gevangen op grond van valse getuigenver klaringen die tijdens geheime processen zijn uitgesproken. Met repressie probeert de rege ring ook de benoeming van de leider van de boeddhis ten, Thich Huyen Quang, tegen te houden. Hij wordt streng be waakt door de Vietnamese ge heime politie, mag zijn titel niet voeren en mag geen contact met het buitenland hebben. Van de. circa 67,6 miljoen Vietnamezen is 55,3 procent boeddhist, 7 procent katholiek en 1 procent moslim. Iets meer dan een derde behoort tot een andere religie, onder meer tot het confucianisme. HET WEER Rustige vorstnachten o De vorstinval van afgelopen zondag en maandag trok in den lande nogal wat aandacht. De intensiteit van de kou in combinatie met har de wind maakte na de zacht verlo pen winter logischerwijs veel in druk. Er werd zelfs serieus voor de kou gewaarschuwd. De vraag werpt zich op hoe zwaar deze kou weegt in vergelijking met soortgelijke si tuaties in het verleden met kou-in val en straffe oostenwind. 'gtn koudste dag sinds tientallen jaren. De tempera tuur bleef toen midden overdag bij -10.5 graden steken na een mini mum van -15. De stormachtige wind maakte het buiten gevaarlijk koud. Wie zijn gezicht niet goed in pakte, riskeerde na enige tijd be- een waarschuwing uitgevaardigd. Een andere 'grote' situatie was de stormachtige kou-inval van 1 fe bruari 1956, ook met ruim -10 graden overdag. Er volgde toen de koudste februarimaand aller tijden met veel sneeuw. Ondanks de gemene kou van giste ren, ging een vergelijking met an dere historische dagen niet op, al werd dit hier en daar gesuggereerd/" Er was zelfs geen sprake van stren» ge vorst (-9.6 als laagste landelijk minimum) en overdag werden nog k. maxima van-1 graad gehaald bij een felle zon. Nu het dan eindelijk vriest wil het met het natuurijs niet erg vlotten. Of De harde wind houdt de grote wa- tervlakten open en waar het ijs zicli wel vormt, heeft het soms de kwali^11 teit van een wasbord. In dit ver- (1! band komen de paar rustige vorst- ip: nachten (-3 tot -7 graden), die nog in het verschiet liggen, aardig van tij pas. Het Europese winter-hoge- of drukgebied regeert nog steeds, waarbij het een stuk aangenamer wordt door een afgenomen wind. jtei Een storinkje levert vannacht en va morgen wel wolkenvelden af met een enkele vlok of spat, maar daar-öe na wordt het prettig winterweer, krc waarbij het kwik in de middaguren!,,:, tot iets boven nul uitstijgt. Daarna gaat het hoog boven Midden-Rus- |te land zijn positie weer versterken. Oceaanfronten komen in afgezwak^Eii te vorm tot dicht bij het Noordzee- gebied, maar de wind blijft vanaf het koude continent waaien, waar-| door de temperatuur een flink stuk" beneden normaal blijft. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en nu en dan regen, eerst ook sneeuw. Minder koud met maxima morgen ongeveer 6 graden, in Ierland rond 8. België en Luxemburg: Van het westen uit wolken velden. maar wel droog. morgen rond het vries punt. Vandaag nog een Wolkenvelden, ook af en toe zon en vandaag in het westen nu en dan regen, eerst ook plaatselijk buiige regen. Maxima tussen 11 Madeira: Wolkenvelden en vandaag enkele buien. Middagtemperatuurrond 17 graden. Spanje: Aan de Costa's een toenemende kans op buiige regen. Vandaag langs de Costa BlanGa tot Costa Dorada nog droog en wat zon. Maxima langs de Middellandse Zee tussen 12 en 15 graden. Canarische Eilanden: Wolkenvelden, aan de zuidstranden ook wat zon. In het noorden vandaag kans op een bui. Maxima rond de 20 graden. Marokko: Westkust: Half tot zwaar bewolkt en een toenemende kans op enkele stevige re gen- of onweersbuien. Koeler met maxi- 14 en 17 graden. 18 graden in Tunis tot iets boven de 20 graden in Sousse. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en vandaag perio den met regen. Morgen af en toe zon en alleen langs de Cöte d'Azur nog kans op een bui. Minder koud met maxima mor gen van 5 graden bij Lyon tot 12 langs de Middellandse Zee. In de Franse Al pen vandaag kans op wat sneeuw en temperatuur op 2000 meter oplopend tot -8 graden. In de Pyreneeën vandaag Mallorca en Ibiza Half tot zwaar bewolkt en kans op enke le buien. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Italië: Half tot zwaar bewolkt en nu en dan buiige regen, in de Apennijnen sneeuw. Morgen in het noorden minder buien en wat meer zon. Maxima in het noorden en langs de oostkust rond 5 graden, bij Ro me rond 10 en op Sicilië en Malta circa 16 graden. In de Italiaanse Alpen en de Dolomieten va ndaag wat sneeuw, lem- peratuur op 2000 meter rond -12 gra den, in het westen wat hoger. Corsica en Sardinië: Wisselend bewolkt en vooral op vandaag enkele regen- of onweersbuien. Middag- temperatuur tussen il en 15 graden. Griekenland en Kreta: Half tot zwaar bewolkt nu en dan buien, in de bergen sneeuw. Op Kreta en de ei landen in de Egeïsche Zee morgen waar schijnlijk droog en wat meer zon. Koud met maxima van 3 graden in het noor den tot 12 op Kreta eri R'odos. Turkije en Cyprus: Vandaag half tot zwaar bewolkt en nu en dan buien. Morgen minder buien en wat meer zon. Koud met maxima van 3 gra- Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN WOENSDAG 16 FEBRUAR11994 Zon- en maanstanden Zon op 07.52 Zon onder 17.51 Maan op 09.32 Maan onderOO.OOj Waterstanden Katwijk Weerrapporten 14 februari 19 ui Amsterdam onbew. Eindhoven onbew. Maastricht onbew Bordeaux Brussel Cyprus Luxemburg Malaga Mallorca Moskou München Nice Oslo

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12