Minder agenten op straat Monte Carlo here we Regio Alleen echte Stomp wij kers kandidaat voor dorpsraad Politiek café Blauwkousen grijpen de macht 'Door ons leren de mensen Haaswijk goed kennen' BAANDAG 14 FEBRUAR11994 stompwuk judy nihof Éen van de in totaal elf inwo ners van Stompwijk die zich verkiesbaar hebben gesteld voor de dorpsraad, wordt van de kandidatenlijst afgevoerd. Het gaat om een inwoner van Leids- chendam, die in Stompwijk is geboren. Hij zou er ook werken. Absolute voorwaarde is echter dat kandidaten voor het lid maatschap van de dorpsraad in Stompwijk wonen. Volgens een ambtenaar van de gemeente Leidschendam worden strenge eisen gesteld aan de inschrijving. „Er worden soortgelijke voorwaarden ge steld als bij de kandidaatstelling voor de gemeenteraadsverkie zingen", aldus de ambtenaar. Morgen maakt het Leidschen- damse college van B en W de kandidatenlijst met de tien na men officieel bekend. In de dorpsraad zijn zeven plaatsen beschikbaar. Onder de tien kan didaten zijn in elk geval vier vertrouwde gezichten: mevrouw van Bemmelen en de heren Belt, v.d Haar en Luiten. Nestor K. Bregman verdwijnt na de verkiezingen uit de dorps raad. Er was de afgelopen we ken veel kritiek op het feit dat ze twee functies tegelijk vervulde: ze was zowel dorpsraadslid in Stompwijk als CDA-raadslid in Leidschendam. De dorpsraad is een adviescommissie van de ge meenteraad. „Er wordt gezegd dat ik op deze manier mezelf zit te adviseren." Bregman had zich anders graag weer kandi daat gesteld. Het spijt haar zeer dat ze haar woonplaats niet meer mag vertegenwoordigen. Helemaal begrijpen kan ze de kritiek niet. „Maar ik heb me erin geschikt." Reuzen-tractoren 'in rook op' stompwukjudy nihofde Stompwijkseweg en de Dr. van Noortstraat. Volgens veel bewoners gebruikten ze de weg als een racebaan, waardoor hun huizen zouden hebben staan trillen op hun grondvesten. Sommige woningen zouden al scheuren vertonen. De politie heeft de doorgaan de routes door Stompwijk de af gelopen tijd extra in de gaten gehouden. Agenten stonden vergeefs klaar om de boosdoe ners eventueel op de bon te slingeren. Adjudant De Graaf vermoedt dat het een tijdelijk probleem is geweest. „Ik denk dat de tractoren zijn ingezet bij een bepaalde klus, die nu af is." De politie hoeft niet in actie te komen tegen de ovérlast van reuzen-tractoren in Stompwijk. Ze zijn al een paar weken niet meer in het dorp gesignaleerd. „We hebben geen klachten meer gehad", zegt adjudant I. de Graaf van de Leidschendam- se politie. Eind vorig jaar trok dorps raadslid G. Bregman bij de poli tie aan de bel over het nieuwe fenomeen in de straten van Stompwijk. Enkele weken ach ter elkaar reden enorme tractor en met vliegtuigwielen en punt- bakken met grote snelheid over VRIJE TIJD Houseparty Liefhebbers van housemuziek kunnen op zaterdag 19 februari te recht in jongerencentrum Madonna in Alphen aan den Rijn. De muziekparty begint om 22.00 uur en duurt tot 6.00 uur. De toegang bedraagt 25 gulden. Madonna ligt aan de Olympiaweg 2a. Ook vreemdelingendienst bij politiekorps Rijn en Braassem Het regionale politiekorps Rijn en Braassem krijgt er een omvangrijke taak bij. De vreemdelingendienst, tot voor kort de verantwoordelijkheid van de gemeenten, draait nu vanuit het bureau aan de Leiderdorpse Hoogmadese- weg. Dit betekent minimaal één agent minder op straat en een extra druk op de financiën. De vreemdelingendienst ver strekt onder meer verblijfsver gunningen, visa en voert con troles uit op het verblijf van bui tenlanders in Nederland. Toen rijks- en gemeentepolitie nog apart werkten, werd deze taak in de kleinere gemeenten uitge voerd door ambtenaren op het raadhuis. Alleen in steden met een eigen gemeentekorps, zoals Leiden, was de vreemdelingen dienst ondergebracht bij de po litie. Nu de rijks- en gemeentepoli tie zijn samengevoegd, komen alle vreemdelingendiensten on der politiebeheer. Dit betekent dat ook de voormalige rijkspoli tiekorpsen met deze taak wor den belast. Zodoende neemt het korps Rijn en Braassem de taken over van de gemeenten Leiderdorp, Alkemade, Ja- cobswoude, Rijnwoude en Zoe- terwoude. De afgelopen weken zijn de kaartsystemen op de verschillende gemeentehuizen opgehaald. In dit gebied wonen ongeveer 1500 mensen die met de vreemdelingendienst te ma ken hebben. De nieuwe taak brengt een voltijds dagtaak met zich mee voor twee politie-ambtenaren. Bij de toewijzing van personeel voor Rijn en Braassem was re kening gehouden met slechts één formatieplaats. „En extra geld krijgen we er ook niet voor", aldus woordvoerder Van der Ploeg van de nieuwe vreem delingendienst. Het is de bedoeling de regi stratie van vreemdelingen op termijn te automatiseren, maar voorlopig is de politie nog aan gewezen op kaartsystemen. „Het ministerie van justitie ont wikkelt een computersysteem, maar het duurt nog wel even voordat dit wordt ingevoerd." Volgens Van der Ploeg heeft de vreemdelingendienst in het district Rijn en Braassem onge veer 1500 'klanten'. Zij kunnen vanaf 25 februari dagelijks van 9.00 tot 12.00 uur terecht op het districtsbureau aan de Hoog- madeseweg 72 in Leiderdorp. Van 13.15 tot 14.00 uur is er te lefonisch spreekuur. Tot die tijd is de afdeling alleen voor zeer dringende gevallen bereikbaar. Van der Ploeg adviseert be zoekers even te bellen voordat ze naar het bureau komen. „Dan kunnen wij ze vertellen wat ze zoal aan papieren moe ten meenemen. De afstand tot sommige dorpen is zo groot dat je niet eventjes naar huis terug gaat om een ontbrekend docu ment te halen." o.i ^Inbrekers slaan Slslag in de regio 01 regio 5 6 De regio Leiden is het afgelopen 3:2 weekeinde overspoeld door een 3-jj golf van inbraken. Inbrekers kwamen gisteren een huis aan 5.1 het Hubrechtsplein in Leider- 00 dorp binnen door een deur aan M de achterzijde met grof geweld jf open te breken. De bewoners 2.0 waren met vakantie. Het is 7 0 daarom nog niet bekend wat er is gestolen. Een huis aan de J.A. 30 de Gravenlaan en een aan de )0 Zuidbuurtseweg in Zoeterwou- ijjj de-Dorp waren het afgelopen )j weekeinde eveneens het doel wit van inbrekers. Ze kwamen oo binnen door de achterdeur 15 open te breken. Uit de woning aan de Zuidbuurtseweg zijn i gouden en zilveren sieraden ge- j-j stolen. Niet bekend is wat er uit jjj het andere huis is verdwenen. )i Sieraden zijn ook gestolen uit een woning aan de Johan Friso- straat in Zoeterwoude-Rijndijk. De inbrekers kwamen binnen 1 via een raam aan de voorzijde. J-j! In de nacht van zaterdag op ,c zondag is ingebroken op Kaag- i.o eiland. Ook hier werd de achter- 10 deur van het huis opengebro- !"j ken. Niet bekend is wat er is ge stolen. Twee woningen aan de '.O Kruizemuntlaan in Rijnsater- j-jj woude zijn tussen vrijdagavond o en zaterdagochtend bezocht lö door inbrekers. Uit het ene huis 10 werden 25 gulden en de af- 0 standsbediening gestolen. Een io leren jas wordt vermist uit de til andere woning. oegstgeest De lijsttrekkers voor de ge meenteraadsverkiezingen in Oegstgeest krijgen op maandag 21 februari de kans elkaar de loef af te steken. Tijdens een po litiek café in partycentrum La Prance aan de Rhijngeester- straatweg kunnen zij hun poli tieke ideeën verdedigen. Aan vang 20.30 uur. ABONNEMENT RIJNWOUDSE ZWEMBADEN GELDIG TOT 2000 I j Koude start voor jaarlijkse monsterrit hazerswoude-rijndukDolle pret zaterdag in Ha- zerswoude-Rijndijk. Gedurende het weekeinde v de 'macht' in handen van carnavalsvereniging De Blauwkousen. De vereniging bracht in de och tenduren een bezoek aan bejaardencentrum De Driehof in het dorp. Daarna ging het in optocht naar het gemeentehuis waar prins Rudolf (Ruud Bouwmeester) de sleutel van Rijnwoude kreeg van burgemeester M. Boelen. Op zijn beurt ontving de burgervader een levensgroot zwemabonnement van de prins. Het 'kaartje' is geldig tot 2000. Daar mee schonk de vereniging op ludieke wijze aan dacht aan de zwembadenproblematiek in Rijnwou de. In de middaguren was er in 't Anker een kinder feest en 's avonds waren de ouderen aan de beurt bij de dit jaar 22 jaar bestaande vereniging. FOTO HOLVAST/MARKLAMERS Casinobezoekers beroofd van winst voorschoten» Een 33-jarige Voorschotenaar en zijn 24-jarige izwager uit Hoogeveen zijn zaterdagnacht in Voorschoten be roofd van het geld dat ze kort tevoren in het casino in Scheve- ningen haddden gewonnen. Het was een bedrag van ongeveer 14.000 gulden. De mannen stapten rond vier uur op de Jan Evertsenlaan uit hun auto en wilden de woning van de Voor schotenaar ingaan. Plotseling sprongen er twee mannen tevoor schijn. Onder bedreiging van een mes en een revolver dwongen ze de casinobezoekers hun geld af te geven. Ook moesten ze hun hun kettingen en ringen afdoen. In de paspoorten waren de overvallers niet geïnteresseerd. De politie heeft een goed signa lement van de daders. Autokraken in Alphen ij den run Diverse auto's zijn dit weekeinde openge broken in Alphen. Uit de wagens, die stonden geparkeerd op de Volkerak, de Toussaintsatraat en de Klepperman, werden de ra diocassetterecorders gestolen. Van een parkeerterrein aan de Uranusstraat werd in de nacht van zaterdag op zondag een per- gestolen. De Opel is eigendom van een Alphenaar. Bon voor foutparkeerders m run Twintig automobilisten zijn zaterdag op het Thorbeckeplein bekeurd. Zij negeerden het parkeer- en inrijver- bod. De actie wordt de komende dagen herhaald. Inbrekers actief in Alphen alphen aan den run» Inbrekers hebben in Alphen op een aantal plaatsen hun slag geslagen. De woningen staan aan de Grashof, Koraalzwam, Pallasstraat, Concertwegen Meteoorlaan. In alle gevallen werd de achterdeur opengebroken. Gestolen werd ge luidsapparatuur, televisies, fototoestellen en een unieke lang speelplaat. Oegstgeest dreigt Sierafor met juridische stappen De gemeente Oegstgeest heeft het teelt- en overslagbedrijf Sierafor aan de Oude Rijnsbur- gerweg de wacht aangezegd. Sierafor heeft een vergunning om in de kassen planten te kwe ken, maar mag er geen bloemen verhandelen. Daarvoor moet Sierafor gebruik maken van een ruimte in de veilinghal Flora in Rijnsburg. De gemeente heeft echter ontdekt dat Sierafor toch zijn eigen kassen voor de bloe menhandel gebruikt. In een brief aan de directie waar schuwt de gemeente daarom voor juridische stappen. Wanneer het bedrijf binnen vier weken niet op die waar schuwing heeft gereageerd, wil Oegstgeest handhaving van het bestemmingsplan afdwingen. Uit de brief blijkt bovendien dat de gemeente behoorlijk gepi keerd is, omdat ze via een vak blad de bloemenhandel in de Sierafor-kas ontdekte. Het be drijf had tegen de Agrarische Adviescommissie wel verklaard zich aan de voorschriften te zul len houden. Sierafor is de gemeente al langer een doorn in het oog. Omwonenden klagen over vrachtwagens die langs hun huis naar het bedrijf denderen. Maarten Noort verlaat na tien jaar bestuur buurtgroep noordwuk maruke den hollander Stampen met de voeten, in de handen blazen, diep wegduiken in de kraag van de jas en de rug zoveel mogelijk naar de wind gekromd houden. Zo werd gis terochtend op de Noordwijkse Koningin Wilhelmina Boulevard de kou getrotseerd. Het toege stroomde publiek had de tem peratuur van even beneden het vriespunt er graag voor over om zich te kunnen vergapen aan de stoet van klassieke auto's die vanuit de badplaats op weg ging voor een tocht van 3000 kilome ter naar Monte Carlo. Zesenvijftig equipes versche nen aan de start, een verdubbe ling van het aantal 'oldies' dat vorig jaar in Noordwijk werd weggevlagd. Onder de histori sche wagens ook weer de Lagonda M45, bouwjaar 1934, van de Nederlanders Laqueur en van Greuningen. Vorig jaar moest het 1800 ltilo zware race monster op handkracht door de finish worden geduwd, omdat een steekas het had begeven. Onder gejuich van de toeschou wers reed de wagen nu soepei tjes van het startpodium. Veel bekijks was er voor wa gens als de knalgele driewieler Morgan F Super uit 1948 van de Belgische equipe Rodyns en Munks, voor de drie 'katterug- gen' Volvo PV544 uit de zestiger jaren, afkomstig uit Groot Brit- tannië en de eveneens door een Britse equipe gereden open Bentley Mark VI special, ge bouwd in 1952. De Bentley voerde een ge- luksbeertje op de achterklep mee. En geluk hebben de deel nemers aan de Monte Carlo Challenge hard nodig om de tocht, die vasthoudt aan de de stijl, traditie en regelementen van de jaren vijftig, te kunnen volbrengen. Problemen die zich voordoen moeten zonder hulp van buitenaf worden opgelost. In ieder beschikbaar plekje van de auto hebben de ralleyrijders dan ook reserve-onderdelen on dergebracht. Zelfs schepjes, om eventuele sneeuwhopen die in de Alpen de wegen kunnen ver sperren op te kunnen ruimen, ontbraken niet. De wagens werden gisteren weggevlagd door onder anderen de burgemeester van Noord- wijk, J. van der Sluijs, door voor malig Formule I-rijder Gijs van Lennep en de in Noordwijk woonachtige Gravin van Lim burg Stirum, zelf ooit winnaar van de Coupe des Dames van de Monte Carlo Challenge. Tij dens de startprocedure, waarbij om de minuut een equipe mocht vertrekken, zorgde car navalsvereniging De Noortuk kers, compleet met Raad van Elf en de hofkapel De Torentrek kers, voor een gezellig sfeertje. Sympathie was er vooral voor de bemanning van open auto's die, veelal dik in het leer gehuld, koukleumend op hun startbeurt wachtten. Met de kreet 'Monte Carlo, here we come' liet de vandaag 83 jaar geworden Ne derlandse coureur M. Gatsoni- des, chauffeur van een Citroën ID 19 uit 1957, duidelijk horen zin te hebben in de jaarlijkse monsterrit. Gravin van Limburg Stirum (rechts) vlagt op e oldtimer weg naar Monte Carlo. Hij was een van de eersten die in Haaswijk kwamen wonen, omdat 'zijn' Johan Wagenaar- laan als eerste werd opgeleverd. Maarten Noort was tien jaar .lang voorzitter van de Buurt groep Haaswijk. Vandaag neemt hij afscheid van de groep, die onder meer het jaarlijkse plein- tjesfeest, de triathlon of run- bike-run en kinderactiviteiten organiseert. „Het aardige is dat de mensen door ons hun wijk heel goed leren kennen", con stateert Noort tevreden. De buurtgroep werd opge richt toen de Oegstgeester nieuwbouwwijk Haaswijk nog in de kinderschoenen sfond. „Bij het pleintjesfeest gebruik ten we tien jaar geleden bijvoor beeld nog maar drie pleintjes; meer waren er gewoon nog niet. Nu is het feest verspreid over tien pleinen en zien de mensen de hele buurt. Er doen zo'n 900 kinderen mee." Grote groepen kinderen zijn voor de buurtgroep heel ge woon geworden. Het kinder theater wordt al gauw door zo'n 400 kinderen bezocht en de cre atieve middag is volgens Noort zelfs 'aan succes ten onder ge gaan'. „Het werd gewoon te groot. Er kwamen op een gege ven moment meer dan 400 kin deren naar het multifunctioneel centrum om mee te doen. Dat vroeg teveel voorbereiden en begeleiding van de vrijwilli gers." Noort is trots op de soepele organisatie van de buurtgroep. „Het is een heel sociaal gebeu ren waarin we met heel weinig geld heel veel kunnen doen. Dat komt vooral omdat we met zo veel vrijwilligers werken." Van de 620 gezinnen die lid zijn van de buurtgroep, samen goed "voor zo'n 2500 mensen, zetten honderden ziéh in als vrijwilli ger. „Het is-éen grote vlek vrij willigers, die varieert per activi teit. Bij de triathlon lopen 150 tot 200 mensen rond om de boel draaiende te houden op zelfde soort mensen herbergt. „We zitten allemaal in hetzelfde schuitje: de kinderen zijn van ongeveer dezelfde leeftijd, we hebben vergelijkbare interesses en dat schept een band. En we hebben het geluk dat we actieve mensen hebben die de kar wil len trekken", verklaart hij. Haaswijk krijgt vanaf dit jaar een uitbreiding met de nieuw bouwwijk Morsebel, maar vol gens Noort is dat geen bedrei ging voor de buurtgroep. „Ik denk niet dat we daardoor uit onze krachten groeien. Er wor den gewoon meer mensen lid, want daar komen 400 huizen te staan. Dat betekent een nieuwe aaiïgever van de allerjongste jeugd. In dit gedeelte van Haas wijk zijn de kinderen nu wat ou der. Die jongeren kiezen nu veel meer hun eigen weg en hoeven niet meer zo nodig naar de acti viteiten van de buurtgroep. Dus de leeftijdsgroepen schuiven op en het vult zichzelf weer aan", verwacht hij. Morsebellers zijn dus wel kom, maar de rest van Oegst geest kan zich niet verheugen op een lidmaatschap van de buurtgroep. „We hebben altijd tegengehouden dat mensen van de andere kant van het kanaal lid werden. Als ze in andere wij ken zelf een buurtgroep willen oprichten, willen we ze wel bij staan. Maar we moesten ergens een grens trekken. En die na tuurlijke barrière van het Oegst geester kanaal ligt er nu een maal." Noort stapt vooral uit het be stuur omdat zijn eigen kinderen de buurtgroep zijn ontgroeid. „En ik vond het na tien jaar wel welletjes. Ik ben een jaar langer gebleven dan ik van plan was om de continuïteit te waarbor gen. Nu loopt het op rolletjes en kunnen ze het prima zonder mij af." Bang voor verveling na ja ren organiseren is Noort niet. Hij staat tweede op de kandida tenlijst van Progressief Oegst geest en lijkt daarmee zeker van een plaats in de gemeenteraad. kruispunten en dergelijke. Dat is bijna evenveel als het aantal deelnemers. Bij het kinderthea ter kunnen we het met vier of vijf man af', noemt Noort de twee uitersten. Het succes van de buurtgroep is volgens hem verklaarbaar doordat Haaswijk ongeveer het- Maarten Noort stapt uit de Buurtgroep Haaswijk, maar rustig krijgt hij het waarschijnlijk niet. Noort staat tweede op de lijst van Progressief Oegstgeest en lijkt zeker van een plaats in de gemeenteraad. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9