Broden en vissen voor bisschop Kerk Samenleving Sterke daling katholieke theologiestudenten Moslims tot stemmen opgeroepen om extreem-rechts tegen te houden Lutherse predikante naar Samen op Weg-gemeente MAANDAG 14 FEBRUAR11994 BUITENLAND KORT Kerk te saai Veel jongeren vinden de kerk saai, zegt de anglicaanse aartsbisschop George Carey in een nieuw boek. Daarin roept hij de geestelijken op korter en boeiender te pre ken. Terecht hebben jonge ren kritiek op de 'eindeloze preken, gezangen en gebe den' in de anglicaanse kerk diensten, aldus Carey. „Onze liturgie wordt gekenmerkt door een gebrek aan warmte en aan afwisseling", schrijft hij in zijn boek 'Een spiritue le reis'. Tijdens zijn introni- satie als aartsbisschop van Canterbury in 1991 baarde Carey opzien door rockmu ziek in de dienst te laten spe len. In de jaren tachtig ver loor de Anglicaanse Kerk in Engeland gemiddeld zo'n 1000 leden per week. Belgisch College Paus Johannes Paulus 11 heeft afgelopen zaterdag in aanwezigheid van koningin Fabiola het 150-jarig bestaan van het Belgisch College in Rome gevierd. Ook kardinaal Godfried Danneels, aartsbis schop van Mechelen-Brussel, nam deel aan de eucharistie viering in het Vaticaan. De paus herinnerde aan de jaren 1946-1948 waarin hij als theologiestudent in Rome in het Belgisch College had ge woond. „Het was een gezelli ge maar ook een ijverige ge meenschap", aldus de paus. Hij verwees naar zijn bezoek aan België. In mei zal hij pa ter Damiaen De Veuster zalig verklaren. Extreem-rechts De blanke Nederduits-Gere- formeerde Kerk is er niet in geslaagd de extreem-rechtse politici in Zuid-Afrika van ge weld af te houden. In een ge sprek met een delegatie van de NG-Kerk had Eugene Ter- reblanche, de leider van de neo-nazistische Afrikaner Weerstandsbeweging, ge zegd: Als de blanken op 27 april nog geen eigen thuis land hebben, dan is het niet de vraag öf er een burgeroor log uitbreekt, maar dan is de vraag wanneer." Dit heeft prof. Johannes Heyns, lid van het NGK-moderamen, tegen het ANP in Zuid-Afrika ge zegd. Vorige maand had ANC-leider Nelson Mandela de NG Kerk gevraagd om de extreem-rechtse blanken te benaderen zodat verder bloedvergieten kan worden voorkomen. Overleden Mgr. Vonderach, de voorgan ger van mgr. Haas als bis schop van Chur, is op 78-ja- rige leeftijd overleden. We gens het bereiken van de leeftijd van 75 jaar trad de ui terst populaire bisschop vier jaar geleden af om plaats te maken voor de Opus Dei priester Haas. Johannes Von derach werd in 1962 tot bis schop benoemd. Van 1967 tot 1971 was hij voorzitter van de Zwitserse bisschop- peritonferentie. Vrouwensport Vrouwen kunnen aan sport doen zonder de wetten van de islam te overtreden, zei president Akbar Hashemi Rafsanjani van Iran gisteren op een bijeenkomst van Iraanse sportbobo's. Hij moedigde vrouwen zelfs aan sport te beoefenen 'omdat de fysieke en psychische condi tie van vrouwen van belang is voor toekomstige genera ties'. Zijn dochter Faeza, vice-voorzitter van het Iraan se Olympisch Comité, had in december gezegd dat Iraanse vrouwen maar aan vijf spor ten mogen meedoen omdat ze anders de islamitische kle dingvoorschriften zouden overtreden. UTRECHT Het aantal rooms-katholieke theologiestu denten is sinds 1987 met ruim 20 procent gedaald tot 1337. Het aantal vrouwelijke studenten nam naar verhouding minder af (15 procent) dan het aantal mannelijke (26 procent). Dit blijkt uit een rapport over de rk theo logische opleidingen van onderzoeksinti- tuut KASKI, waarvan het blad van de Ne derlandse Kerkprovincie (Een-twee-een) de belangrijkste conclusies meldt. Voor het eerst sinds de herstructuring van het katho lieke theologie-onderwijs zijn cijfers be schikbaar over studentenaantallen. De daling van het aantal studenten aan wetenschappelijke opleidingen komt vooral voor rekening van de theologische faculteit van de Katholieke Universiteit Nijmegen (43 procent). Alleen aan de Theologische Faculteit Tilburg nam het studentenaantal licht toe. Aan de groot-seminaries is een lichte daling, bij de convicten verhoudings gewijs een flinke stijging waar te nemen. Opmerkelijk is dat bijna de helft van het aantal theologiestudenten bestaat uit vrou wen, die in de RK Kerk wel pastoraal mede werker kunnen worden, maar geen priester. Als de priesterstudenten op convicten buiten beschouwing worden ge laten, vormen vrouwen op dit moment zelfs meer dan de helft van het aantal theologie studenten. De daling van het aantal theologiestu denten is geen specifiek katholiek pro bleem, aldus KASKI. Maar bij de niet-katho- lieke instellingen is vanaf 1989 een stabili satie te zien. De afgelopen jaren ging de Universiteit voor Theologie en Pastoraat (UTP) in Heer len op in de Katholieke Universiteit Nijme gen en fuseerden de Katholieke Theologi sche Universiteiten van Amsterdam en Utrecht. BEROEPINGSWERK NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Hendrik-ldo-Am- bacht: E. KolkertteCoevorden; te Huizen: H. Westerhoutte Zeist. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Hoogeveen: A.J. Gunst te Tholen. EVANG. LUTHERSE KERK Beroepen: te Nijmegen (part-ti me) (als gedetacheerd predikant voor de hervormd-gereformeerde gemeente): mevr. ds. P.K.A. Akerboom-Roelofs te Nijmegen (part-time), die dit beroep heeft aangenomen en tevens in haar huidige functie werkzaam blijft. Gaven in natnra van dekenaten uit Leidse regio bij wijdingsplechtigheid Gerookte paling uit Alke made, een groen hart uit Alphen aan den Rijn, hya cinten uit de Bollenstreek, haring en wittebrood uit Leiden en zuivelprodukten uit Zoeterwoude. In hun giften aan de zojuist gewij de bisschop A.H. van Luyn leggen de dekenaten uit de Leidse regio niet alleen een verwijzing naar hun histo rie, maar ook de nodige symboliek. Van de wonder baarlijke spijziging met vijf broden en twee vissen, tot aan de kleuren van hoop (het groen) en de tekenen van leven (het hart en de bloembollen). VERVOLG VAN PAGINA 3 Het aanbieden van deze gaven in natura door jongeren uit de dekenaten is e'e'n van de weini ge, meer informele momenten in een verder strak geregisseer de wijdingsplechtigheid. Het programmaboekje - waarin alle uitgesproken teksten, met uit zondering van de toespraken, woordelijk staan beschreven - telt 38 dichtbedrukte pagina's. De kathedrale kerk van de H.H. Laurentius en Elisabeth is uitsluitend met genodigden ge vuld. In de banken zitten vooral delegaties met 'gewone' gelovi gen uit de parochies, met hele maal vooraan een prominente rooms-katholiek als minister van justitie Hirsch Ballin. De openingsritus begint met het intochtslied. „Opgestaan uit werk en woning, ging het volk van God op weg, naar 'n land van melk en honing, zoals Mo- zes had gezegd", zingt de Lau rentius en Elisabeth cantorij. Na de begroeting door kardinaal Si- monis is het woord aan J. Zuid geest, de vicaris- generaal die enkele maanden voor het plot selinge vertrek van bisschop Bar had laten weten weer graag eenvoudig pastoor te willen worden. Zijn benoeming in een parochie moest wachten: als diocesaan administrator leidde hij de afgelopen maanden het bisdom Rotterdam. Er is iets van opluchting in zijn stem als hij pater Ad van Luyn welkom heet. „Wij zijn u heel dankbaar dat u onze bisschop wilt wor den en dat u bereid bent de Bisschop A.H. van Luyn ligt voor het zware verantwoordelijkheid van de leiding van ons bisdom op u Zuidgeest geeft ook de aanzet tot de feitelijke wijdingsplech tigheid, die bol staat van de symboliek. Dat begint met het officieel verzoek van de dioces aan administrator aan kardinaal Simonis om Van Luyn op te ne men in de orde van de bis schoppen. „Hebt u daartoe op dracht van de Apostolische Stoel?", vraagt Simonis. „Inder daad", antwoordt Zuidgeest, die op verzoek de benoemingsbrief toont aan de leden van het Ka thedraal Kapittel en hem vervol gens voorleest. Volgens het ker kelijk recht heeft Van Luyn daarmee het bisdom in bezit genomen. Na de evangelielezing legt de 'wijdeling' de belofte af, 'om ten aanhoren van alle aanwezigen uitdrukking te geven aan zijn wil om zijn taak in de geest van Christus en de kerk uit te oefe nen, in gemeenschap met het college van bisschoppen en on der gezag van de opvolger van de apostel Paulus'. „Ja, daartoe ben ik bereid", klinkt het tot acht keer toe uit de mond van Van Luyn, die de reeks met be loften afsluit met 'Met de hulp van Gods genade, ja'. „Ik bid, dat God, die dit goede werk in u is begonnen, het ook zal vol tooien", reageert Simonis. De kernhandeling van de wij dingsplechtigheid is de handop legging van de bisschoppen en het wijdingsgebed, opnieuw uit gesproken door Simonis. In de passage waar het feitelijk om gaat, wordt hij bijgevallen door de overige bisschoppen. Door tijdens het wijdingsge bed het evangelieboek op het hoofd van de nieuwe bisschop te leggen - en het daarna aan hem te overhandigen - wordt aangegeven dat een getrouwe verkondiging van Gods woord de voornaamste taak van de bisschop is. De zalving van zijn hoofd met het heilig Chrisma staat voor de bijzondere deelne ming van de bisschop aan het priesterschap van Christus. De overhandiging van de bis schopsring symboliseert de trouw van de bisschop jegens de bruid van God, de kerk. Met het opzetten van de mijter wordt hem de 'glans van heilig heid' verleent, de overhandiging van de staf geldt als een teken van het herderschap in Gods kerk. De broederlijke kus die de pasgewijde bisschop ontvangt van de collega-bisschoppen, staat voor de aanvaarding van zijn zetel in dit college. Zending en zegen Voor enkele momenten neemt Van Luyn die bisschopszetel ook daadwerkelijk in, om ver volgens weer naar het altaar te komen voor het uitreiken van de eucharistie. De slotritus wordt ingeluid met de rondgang van de nieuwe bisschop door de kathedrale kerk, met daarna de 'zending en zegen'. „Gij hebt mij verheven tot bisschop door de gave aan mij geschonken", declameert Van Luyn. „Geef dat ik in staat ben deze gemeente in uw geest te besturen: laat mij dit ambt zo uitoefenen dat uw gelovigen mij gaama volgen." Het laatste woord is aan de aanwezigen: „Amen." Niet geregisseerd is het klate rend applaus dat opklinkt als de wijdingsplechtigheid achter de rug is. Dat geldt ook voor het huldeblijk dat de aanwezigen oud-bisschop Bar geven, nadat Van Luyn zijn voorganger heeft bedankt voor diens inspannin gen en inspiratie. De aanwezig heid van Bar is ook tastbaar in de herinnering aan de wijding die de nieuwe bisschop de kerk gangers meegeeft. Direct na het bekend worden van zijn benoe ming kreeg Van Luyn via Simo nis een kleine ikoon, met daar op een afbeelding van de Emmaüsgangers. De kardinaal had dit kunstwerkje eerder van Bar ontvangen. Tijdens de eu charistieviering geeft Van Luyn het kleinood op tastbare wijze door aan de gelovigen. De kerk gangers krijgen een kaartje met de beeltenis van de ikoon. Naast het wapen van de nieuwe bisschop staat een spreuk: „Zoals eens op de weg naar Emmaüs ontsluit Hij voor ons de Schrift en wij herkennen Hem bij het breken van het brood." HILVERSUM ANP stem uitgebracht, terwijl de aanhangers van Jan maat wel ter stembus gingen. Van de 900.000 mi granten zijn volgens Tiryaki ongeveer 500.000 stemgerechtigd. Als zij hun stem uitbrengen, is dat de bijdrage van de migranten aan de Neder landse politiek, zei het bestuurslid. „Wij moeten mensen die racistische uitspraken doen, tegenhouden." Daarom roept de Neder landse Islamitische Federatie alle migranten op te stemmen op eenpartij die wél een toekomst biedt aan alle mensen in Nederland. De Nederlandse Islamitische Federatie heeft de moslims in Nederland opgeroepen aan de verkie zingen mee te doen om het gevaar van extreem rechts te neutraliseren. Dit zei bestuurslid Ali Tiryaki gisteren in AVRO's Radiojournaal. Deze federatie is een koepelorganisatie van Turkse moskeeën in Nederland, waarbij ruim 50.000 moslims zijn aangesloten. In vorige jaren hebben weinig migranten hun NIJMEGEN ANP De lutherse predikante P.K.A. Akerboom-Roelofs in Nijme gen heeft een beroep aange nomen naar de hervormd-ge- reformeerde gemeente in de zelfde plaats. Zij blijft part-ti me predikante van de luther se gemeente. Akerboom-Roelofs (47) stond eerder in de lutherse gemeenten van Haarlem, Am sterdam en Den Bosch. Zij is lid van de synodale commis sie (dagelijks bestuur) van de Evangelisch-Lutherse Kerk. Ze is gehuwd met de rooms- katholieke theoloog drs. T.H.M. Akerboom. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON ADVERTENTIES Telefoon 071-356230 JÓFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, 1 30 uur 071-356215, of per post Telefoon 071-356356 REGIOKANTOOR ;nties071-323508 Telefoon 071-1 ABONNEMENTEN Tel 071 -128030 bij vooruitbet. (ind. BTW) 85,55 f 84.55 per jaar 329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/m vrij: 18.00-19 30 uur, HET WEER Onaangenaam koud Na een winterslaap van tien weken liet de Russische Beer zijn scherpe tanden weer zien met een vorstin- val, die de vroege novemberkou van vorig jaar overklaste. Evenals toen heerst er nu een klassieke drukverdeling, met een sterk hoog van 1050 millibar boven NW-Rus- land, van waaruit felle vrieslucht naar het westen wordt geblazen. De intensiteit van de huidige kou is een stuk groter gezien de invloed van de harde wind. De kou-inval werd zondagochtend begeleid door wat vlaagjes motsneeuw, maar de bewolking verdween al spoedig. Ondanks de kranige pogingen van de zon, hield het ^wik ook overdag de dalende lijn vast. Haast overal werd een ijsdag toegekend, alleen Vlissingen bereikte +1 graad. In de avonduren werd de voorraad Oost- Europese lucht pas goed over het land uitgesmeerd bij een opsteken de, doordringende oostenwind. Vanmorgen werd het laagste mini mum in Eelde opgetekend met - 9.1 graden. Onze regio deed aardig mee met Schiphol op -7.6 Haar lem -7.5 en Valkenburg -7.3 gra den; de koudste winterdag tot dus verre. Vandaag vriest het stug door en de vijf graden vorst kan bij de harde, bij vlagen stormachtige wind worden ervaren als -25 gra den. De extreem droge lucht geeft nog een extra afkoelend effect. Oorwarmers zijn bij deze omstan digheid geen overbodige luxe. Mor gen blijft het erg onaangenaam, al zullen wind en vorst geleidelijk minder doordringend worden. Vanuit het zuidwesten wordt een bescheiden aanvalletje op het vorstgebied ingezet. Een sneeuw- zone nadert in de avond Zeeland en op woensdag is wat sneeuw of ijzel ook in deze regio niet uitgeslo ten Het kwik is bij een wat mee zuidelijke stroming al rond het vriespunt opgelopen. Een veeg te ken voor liefhebbers van natuurijs. Inderdaad wijzen de vooruitzichten op een verder verschrompelend vorstgebied. Het hogedrukgebied glijdt naar het zuiden, maar biedt vanuit Midden-Europa nog wel wat; weerstand tegen de opdringende warmtefronten. Een wat kwakke lend weerbeeld voor de tweede helft van de week ligt het meest voor de hand. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag op veel plaatsen geregeld zon, morgen wol met name in Engeland. Koud, met maxima van -3 graden in Engeland tot +3 België en Luxemburg: Vandaag helder, koud en een harde oostelijke wind. Morgen half tot zwaar be wolkt en later op de dag combinatie van wind en vorst maakt het voor het gevoel erg koud. Verder wolkenvelden ilijke morgen ir departementen overgaand Vandaag overdag vorst, morgen in de kustgebieden maxima weer boven nul. Spanje; Aan de Costa's in het noordoosten vrij veel wolkenvelden en op beide dagen kans op neerslag. Op de stranden in het zuidoosten en zuiden veranderlijk be wolkt en vanaf vanmiddag droog. Mid- dagtemperatuur aan de Costa Blanca en Costa del Sol rond 16 graden, op de stranden ten noorden van Tarragona maxima circa 12 graden. Canarische Eilanden: Wolkenvelden, aan de zuidstranden ook wat zon. Misschien een bui. Maxima iets onder de 20 graden. Marokko: Westkust: Wolkenvelden, nu en dan ook zon. Vandaag eerst regen, vooral ten Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN Casablanca, droog. Maxima van tot 19 nabij Agadir. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en kans op regen in de bergen op sneeuw. Middagtempe- iets boven nul op het Cen traal Massief tot rond 10 graden aan de Cöte d'Azur. Temperatuur op 2000 me ter in de Franse Alpen vandaag rond -13 graden, morgen enkele graden hoger.. In de Pyreneeën overheerst de bewolking en vooral vandaag valt er sneeuw. Mallorca en Ibiza: Half tot zwaar bewolkt en vandaag kans op buiige regen, misschien met onweer. Middagtemperatuur ongeveer 14 gra- i op beide da- e Apennijnen Malta c Alpen en de Dolomifeten vandaag wat sneeuw. Het is er koud, de temperatuur op 2000 meter ligt tijdelijk rond de -14 Corsica en Sardinië: Wisselend bewolkt en aanhoudende kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur vandaag ongeveer 11 graden, morgen iets hoger. Griekenland en Kreta: Geleidelijk iets minder wisselvallig, maar vooral vandaag nog veel wolkenvel den en kans op buiige regen, in de ber gen op sneeuw. Middagtemperatuur van 5 graden in het noorden tot 14 op Kreta en Rhodos. Turkije en Cyprus: Langs de kusten van Turkije en op Cy prus naast wat zon ook wolkenvelden Vandaag langs de Turkse oostkust en morgen op Cyprus kans op buiige regen. Maxima van 3 graden rond de Dardanel- len tot circa 17 in Limassol op Cyprus. Duitsland:' Flinke perioden met zon, in het zuidoos ten vooral morgen ook kans op wolken velden. Droog. De combinatie van een harde oostenwind en maxima ruim on der nul maken het vooral vandaag voor het gevoel erg koud Temperatuur op 2000 meter in de Beierse Alpen van daag rond -12 graden, morgen iets ho ger. Zwitserland: Vandaag geregeld zon en op veel plaat sen droog, morgen meer wolken en in het westen toenemende kans op wat sneeuw. De temperatuur op 2000 meter ligt eerst rond de -12 graden maar loopt op. Oostenrijk: Aan de zuidzijde van de Alpen eerst nog wolken en kans op sneeuw. Verder op klaringen en op de meeste plaatsen droog. Temperatuur op 2000 meter on geveer -14 graden. DINSDAG 15 FEBRUARI 1994 bij Tanger Zon- en maanstanden Zon op 07.54 Zon onder 17 4? Maan op 09.09 Maan onder23.31 Waterstanden Katwijk Hoog water 06.09 18.18 Laag water 02.01 14.15 Weerrapporten 13 februari 1 station Amsterdam io 11 -1 -1 02- Aberdeen zwaar be Bordeaux Brussel w6 16 -2 0.0 t 'half bew. regenbui A PA puEDAAZ /<o*rr L/ITO&umkimg AAM DE KAAK Sr£Ll£N VANPAAM'

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8