9 Van Velzen is de snelste D O T Sport hei! zei dat Van Kempen gefopt Jeugd LZ kampioen Ricochet: een grotere toekomst dan squash Bokser Boukhalfa maakt indruk 14 februar11994 chef willem spierdijk, 071-356464, plv -chef rob onderwater. 071-356463 Henk van Velzen bleek ook in het NK cross met afstand n beter dan al zijn tegenstanders. De veteraan van De Bata- u ven had na krap twaalf kilometer maar liefst een minuut 11 voorsprong op Jan de Lange, vorig jaar nog winnaar van de Leidse marathon, q De vrouwenploeg van De Ba taven bleek ook de sterkste. Su- ze Groen in 't Woud pakte met een sterk optreden individueel de derde plaats. Met name de goede start werkte in haar voor deel. Marja Hoogeboom werd vijfde, Leny van der Plas on danks enkelklachten zesde in de klasse 40. leiden wilmar kortleever iatletiekmedewerker ii-Ondanks het feit dat Van Velzen jaar in alle crosses in zijn ca tegorie mijlen voorsprong had de verzamelde concurrentie, :dwas hij er tijdens het NK in Apeldoorn niet gerust op. ,,Ik uitgerust, fit en in vorm, d maar toch dacht ik 'ik haal het niet'. Aan de start hoorde ik Jan n de Lanfe en Dick ten Brug- genkate aangekondigd worden. Tegen die twee had ik nog niet gelopen en ik vreesde dat ze :- sneller waren. Achteraf is het cf misschien juist de goede span ning geweest", aldus de 42-jari- ge Warmonden Lg Van start tot finish voluit gaan [2 was Van Velzen vooraf afgera- den, maar toch greep hij al in de tweede van de zeven rondes |d zijn kans. De demarrage werd ij door niemand gepareerd en in de verdere race bouwde Van Velzen zijn voorsprong alleen maar uit. „Het parcours was net een racebaan, geen heuvels en veel te korte stroken zand. sj Daarom was ik ook een beetje J bang. Ik dacht dat ik die snel- heid niet had." n Van Velzen lijkt zijn eigen -J mogelijkheden op dit vlak nog SJ niet te overzien. Over drie we- ken is hij waarschijnlijk één van c-l de steunpilaren van de Bata- iJ ven-ploeg in het grote NK Cross. Verder denkt de Bataaf n aan de weg. Met Van Velzen veroverden De Bataven ook het I goud in het ploegenklassement. De winnende ploeg bestond uit Van Velzen, Gé van Veen (25ste in 42.10) en Arie van Tol (42.21 1 en dertiende in de klasse 45). De titelverdedigers van De j Spartaan werden zevende. Indi- vidueel veroverden Jan Laan (40.40) en Anton Hens (41.31) i de twaalfde en de achttiende plaats. dij' Jan Jansen greep in zijn eerste wedstrijd sinds zijn winst in de Kerst halve marathon meteen weer de winst in de Goudse Groenhovenloop. Met 1.09.55 dook de Leidenaar voor het eerst onder de 1.10 op de halve marathon. „Mijn eerste doel heb ik nu in mijn vijfde halve marathon gehaald," analyseer de de door veel tegenslag ge plaagde Jansen. „Ik richt me nu op de nationale subtop, die zo rond de 1.08 zit. Maar mijn hoofddoel zijn de drie en de vijf kilometer op de baan." Voor AV Holland richt Jansen zich echter eerst op de komende NK's Cross Ekiden in maart. Regina Hazeleger maakte gis teren haar rentree in de Heems- kerkse Marquetteloop. Ook de Katwijkse bleek op de halve ma rathon sneller dan voorheen. Ze kwam tot een uitstekende tijd van 1.16.09, goed voor een Ba- taven-clubrecord. „Ik richt me nu echt alleen op de weg. Er werd altijd aan me getrokken voor de baanwedstrijden maar ik richt me nu echt op de mara thon", aldus een opgetogen Ha zeleger. Studenten Tijdens de NK Cross voor stu denten schitterden regionale at leten door afwezigheid. Alleen Marcel Waaning (De Spartaan) kwam in Delft in actie op de korte cross over 3,8 kilometer. j Ruud Gullit, in het programma grote spierballen! Dat klopt, zeg TROS/Veronica-sport: ik dan. Ik vind het wel mooi." „In mijn Haarlem-tijd liet Hans van Doorneveld me achter de j spitsen spelen. In een vrije rol. 'Zie maar wat je doet', zei Van Doorneveld. Dat heeft altijd j goed uitgepakt." Ajax-doelman Stanley Menzo in VI, over zijn blunder tijdens Nederland-Polen en over bondscoach Dick Advocaat: „Hij heeft nooit iets tegen me gezegd. Ik kreeg sterk de in- j druk dat hij blij was dat het zo gelopen was. De interland carrière van Ruud Gullit is op een der gelijke manier afge lopen. Ik weet niet of er een verband bestaat, maar in Zweden heeft Ruud Dick af en toe ook lopen dollen, om niet te zeggen: voor lui gezet." „Ik denk weieens, waarom heb ik nooit eens geluk bij een blun der? Trek ik de negatieve krach ten soms aan? Maar aan de an dere kant: ik neem vijfjaar gele den een vliegtuig eerder naar Suriname... Tsja... Het lot van het leven... Als je het zo bekijkt, kun je beter een balletje loslaten tegen Polen." Schaatscoach Leen Pfrommer in Vrij Nederland: „Kees Verkerk was een slimme jongen. Voortdurend bezig Ard en de anderen op het verkeerde been te zetten. Dan gaf hij na de eerste wedstrijddag een rondje, hing de vrolijke Frans uit, maar liet zijn eigen pilsje staan. Die geslepenheid viel lang niet bij iedereen in goede aarde. Zeker niet bij Ard die toen samen met Verkerk op een kamer lag. Ik voelde dat hij zo niet tot ont plooiing kwam. Dus heb ik ze uit elkaar gehaald. Dat vond Kees niet leuk want zo had hij geen greep op zijn directe con current." Scheidsrechter Hans Reyg- wardt in Vrij Nederland: „Wie vroeger de arbiter uit maakte voor lui kon rekenen op rood. Die norm hebben we al lang achter ons gelaten. Alleen als het scheldwoord vergezeld van een ernstige ziekte (kanker- lui), maken we er nog werk „In de tijd van Ard en Kees was schaatsen padvinderij Judoka Jessica Gal in Vrij Ne derland over de gevolgen van trainen met gewichten: „Het voelt lekker als je lichaam hard is. Strak. Dat werkt door naar boven. Regelmatig zeggen ze tegen me: Wat heb jij een Scheidsrechter Jaap Uilenberg in Vrij Nederland: „Geen sport waarin men elkaar zo naar het leven staat als het voetbal. De nieuwste trend is dat teamgenoten el kaar ook al verrot schelden.' Scheidsrechter Ton Lammers in Vrij Nederland: „Ulrich Wilson knalde er dit sei zoen bij Utrecht-Groningen zo maar een elleboogstoot uit. Ik stond helemaal paf. Hij stond twee meter van me vandaan, keek me nog recht in het ge zicht. Zo dom en recht voor z'n raap heb ik het nog nooit gezien." „Ik verwonder me altijd over die voetbaltrainers, die in een duur maatkostuum langs het veld staan. Als ik dat aan zou trek ken, zou ik me minder betrok ken voelen." Henk Gemser, schaatsbonds- coach, in Vrij Nederland: „Vrouwen zeggen altijd graag hard begeleid te willen worden. Maar op het moment datje dat doet, proberen ze er onderuit te komen en gaan ze op je kanke- „Ik reed laatst met een Audi S2 op een Franse tolweg. 280 en niet geknipt. Dat kan namelijk niet. Boven de 200 houdt de flits het niet meer bij. Krijg je on scherpe beelden. Hij flitst wel, maar ze zien niks, want dan ben je al weer voorbij.' Hilbert van der Duim in Studio Sport over het falen van Zand- stra: „Ach, wat zijn nou een paar se conden op een mensenleven." leiden De Zuid Hollandse districtskam pioenschappen boksen bij de Leidse Boks vereniging hebben zaterdag vier Leidse kam pioenen opgeleverd. Lichtgewicht Driss Boukhalfa maakte, met zijn overtuigende overwinning op Bulent Tulu, de meeste in druk. De Leidenaar werd dan ook uitgeroe pen tot beste bokser van het toernooi. Van de zes Leidse finalisten was Boukhalfa het snelst klaar. Zijn Gelderse tegenstrever Tulu bleek niet opgewassen tegen het Leidse geweld. Tulu gaf al in de eerste ronde op. Zwaargewicht John Hoogkamer had meer moeite met de Rotterdammer Bhigl. Hoogka mer versloeg Bhigl uiteindelijk op punten. Ook Faisal Belghanou sprokkelde in zijn ve dergewicht-finale meer punten bij elkaar dan tegenstander Jan de Geus uit Den Helder. Lichtweltergewicht Mark Lantrok werd op punten kampioen ten koste van Hagenaar Giovanni. Peter Mink en Safer Akbulak hadden minder succes. Beide Leidenaren verloren hun finale partijen op punten respectievelijk van Conva- lius en Bouanani uit Rotterdam. FOTO HENK BOUWMAN amsterdam «jeroen alkemade schaatsmedewerker Richard van Kempen heeft afge lopen zaterdag in Amsterdam een tweede plaats bereikt. De Nieuwvener moest in de laatste meters de zege laten aan Arend Veenhof uit Gieten. Deze laatste werd bovendien de nieuwe lijst aanvoerder in het algemeen klassement. Met nog e'e'n marathon te rij den voordat over twee weken de finale om de KNSB-cup wordt verreden in Den Haag is de spanning aan kop weer hele maal terug. Tijdens de enerverende wed strijd in Amsterdam maakte de slimme Veenhof deel uit van een kopgroepje van negen man. Die ontstond al in de beginfase van de veertig kilometer lange rit. De Klerks-formatie had afge lopen weekeinde drie troeven in het spel (Kleine, De Vries en Van Kempen). Het lag voor de hand dat de superieure formatie dit seizoen vóór de tiende keer succesvol zou zijn. Het scenario in de slotronden leek voorspelbaar. Piet Kleine uit Kerkenveld maakte tempo en Richard van Kempen of Pe ter de Vries zouden het dan in de eindsprint afmaken. Maar die vlieger ging door de gewiek ste Arend Veenhof niet op. Het seizoen van Veenhof be gon dit seizoen moeizaam. Sponsorloos en zonder hulp van teamgenoten begon hij aan zijn rondjes op de kunstijsbanen. De ouverture verliep slecht en de tweede marathon om de KNSB- cup, in Eindhoven, liet hij zelfs schieten. Het vroege wintertje in no vember noemde hij een mooi geschenk. In zijn eigen dorp wist hij een marathon op na tuurijs te winnen. De plaatselij ke middenstand - een twintigtal winkeliers - zag toen toen op eens brood in hem. De Financië le injectie deed hem goed. Naarmate het seizoen vorderde klom Veenhof steeds verder op in het klassement. De regionale schaatsers de den het afgelopen weekeinde erg goed. Ronald de Graaf uit Koudekerk had samen met Rik van der Hoorn kans gezien mee te vluchten met het kopgroepje. Ronald de Graaf finishte uitein delijk als zevende, twee plaat sen voor Van der Hoorn. Van der Hoorn viel tijdens de race, maar wist terug te komen in het peloton en uiteindelijk ook met het kopgroepje mee te vluchten. Na een snelle start eindigde de student van de Haagse heao als zesde in 11.50. Winnaar werd zijn voormalig clubgenoot Ma- rijn van der Ploeg, die in Utrecht studeert (11.16). Fabian van de Barselaar, de talentvolle sprinter uit Wasse naar, trok één week voor het NK indoor naar Dortmund. On danks een persoonlijk record van 7,07 op de 60 meter kwam de atleet van Haag Atletiek met een kater thuis. Vlak na de fi nish blesseerde hij zich aan zijn hamstring. Zijn deelname aan de 200 en de 400 meter op het NK is zeer twijfelachtig. In Den Haag kende Yvonne van Dorp (AV Holland) wel een goede ge nerale repetitie. Op de hink- stapsprong kwam ze met 10,94 verder dan ooit. Robin van Helden en Ester Goossens kwalificeerden zich afgelopen weekeinde voor de strijd om de Europese indoorti- tels atletiek van 11 tot en met 13 maart in Parijs. Van Helden vol deed in Dortmund ruimschoots aan de limiet op de 1500 meter met 3.41,0. Bob Dielis kwam tot 3.44,0; In Houtrust Sport in Den Haag imponeerde Ester Goos sens (Hellas) door zonder enige tegenstand de 800 meter te win nen in 2.03,63. De limiet voor het EK staat op 2.04,00. Op de internationale indoor- fa anen zorgden Colin Jackson en Inna Lassovskaja voor we reldrecords. Jackson verbeterde zich in Glasgow van 7,38, woensdag in Gent goed voor een nieuwe Europese toptijd, tot 7,35. Dit was 0,01 seconde beter dan Greg Foster in 1987 en Roger Kingdom in 1989. Las sovskaja sprong in het Noord- Franse Liévin 14,90 meter op de hinkstapsprong. Dit was twaalf centimeter verder dan op 28 junuari in Moskou. In Lievin liep verder Irina Privalova hard op 60 meter. Met 6,93 bleef ze slechts één honderdste van haar wereldrecord verwijderd In Tokyo liep Steve Moneg- hetti gisteren de snelste mara thon van dit jaar. De Australiër noteerde 2.08.55. De Belg Vin cent Rousseau, wereldkam pioen op de halve marathon, fi nishte als tweede in 2.09.05. Een dag tevoren was het doorgaan van de wedstrijd nog zeer du bieus door de hevige sneeuwval die het parkoers onbegaanbaar had gemaakt. Met inzet van groot materieel en 1500 vrijwil ligers werden de straten be- leiden taco de vries zwemmedewerker LZ 1886 heeft een gouden me daille behaald op het nationaal kampioenschap estafette- zwemmen voor junioren. De ploeg voor jongens onder elf stond na drie gewonnen afstan den bovenaan. De Zijl/LGB liep een soortgelijke huldiging bij de jongens onder dertien mis. Door diskwalificatie op de 4xl00m schoolslag werd de equipe 'slechts' tweede. Robert Chaudron, Bart van Zwicht, Louis van Schaaren- burg, Michael van Schaik en Jol- ger Klein waren de gevierde mannen van LZ. In Amersfoort bleek het vijftal op alle afstan den het snelst. Op de 4x50m school realiseerden ze 2.54.0, op de 4x50m vrij 2.12.9 en op de 4x50m wissel 2.28.1. Het 'dreamteam' bleef daarmee maar liefst zeven-en-een-halve seconde voor op de naaste con currentie. Voor De Zijl waren de druiven zuur. Bij de jongens onder der tien wonnen Sven Meijers, Die- derick Huybers, Twan Martijn en Arnaud van Haastert de 4xl00m wissel in 5.05.0 en de 4xl00m vrij in 4.25.1. Vierde werd de ploeg op de 4xl00m rug in 5.17.5. Maar eerder op de dag was er al een fikse streep door de rekening gezet, toen het viertal op de 4x1 OOrn school we gens te vroeg wisselen gedis kwalificeerd was. Bij de fictief winnende tijd van De Zijl werd zes seconden straftijd opgeteld en dat bleek net te veel om als nog goud te pakken. De jeugdzeskamp in 't Wedde in Voorschoten is door LZ 1886 gewonnen. Met 4633.8 was de Leidse zwemvereniging ruim 100 seconden sneller dan num mer twee VZC. Michael Vertogen weet het ze ker: ricochet is de sport van de toekomst. Zelf is de 31-jarige Alphenaar er al helemaal van in de ban. Dat is niet zo verwon derlijk, want ricochet vertoont veel overeenkomsten met squash. En in die tak van sport is Vertogen de nummer twee van Nederland. Vorige maand verloor hij de NK-finale van Lu cas Buit. Vertogen brengt het ricochet in Nederland 'aan de man'. Afge lopen weekeinde stond hij op een Beauty en Beach-beurs in het Congresgebouw in Den Haag. De combinatie kon ei genlijk niet. Een racketsport tussen een contingent body- -builders, sportschoolhouders en dames die er alles voor over hebben om er goed uit te zien. In die typische sfeer organiseer de Vertogen een toernooi met professionele squashspelers uit voornamelijk Duitsland. Daar heeft het ricochet al behoorlijk aan terrein gewonnen. In Den Flaag streden negen mannen en veertien vrouwen om 6000 gul den. Wat is ricochet? Het is net squash, maar het is toch 'an ders'. Allereerst de afmetingen van de baan. Die is kleiner dan een doorsnee squashbaan. Be langrijk verschil is dat er met een plafond van 2.70 hoog wordt gespeeld. „Dat maakt het anders dan squash," spreekt Michael Vertogen uit ervaring. „Bij squash is het plafond wel zes meter hoog. Speltechnisch gezien is dat een hele verande ring." Volgens Vertogen heeft ricochet een grotere toekomst dan squash. „Bij squash heb je veel afvallers. Mensen die het even proberen en dan weer afhaken omdat het spel niet bevalt. Mijn ervaring is dat het aantal afval lers bij ricochet minder is. Het is makkelijker dan squash. Het racket is kleiner en vooral lich ter dan een squashracket. Voor vrouwen en kinderen is dat veel aantrekkelijker. Je hebt een veel beter contact met de bal. Ie mand die tennist kan direct be ginnen met ricochet. Het is aan trekkelijk voor de recreanten en voor toppers." Ricochet is niet zwaarder dan squash. „Voor squash moetje een goede duurconditie heb ben. Ricochet vraagt een betere reactie." Commercieel gezien is een rico chet baan (a 52.500 gulden) big business. Vertogen: „Je kunt de baan stapelen. Bij Jawi in Al FA Ricochet is aantrekkelijk voor recreanten en toppers en mede daardoor heeft de nieuwe sport meer toekomst dan s Vertogen, zelf een talentvol squasher. phen aan den Rijn staan zes ba nen. Drie op drie gestapeld. Dat scheelt nogal aan ruimte. Dat vinden veel sportscholen, aan trekkelijk." Elke baan heeft een electronische puntentelling. De voorwand is uitergerust met in- fra-rood foutmeldingssysteem. Ricochet is 'bedacht' in Canada en sinds kort naar Europa over gewaaid. Vertogen: „In het ver leden heb ik wel eens wat ge daan voor het bedrijf dat rico chet in Nederland van de grond probeert te krijgen. Ik vond het wel aanlokkelijk. Tenslotte moet ik ook aan de toekomst denken. Ik heb het eeuwige leven niet." Vertogen, nummer 65 van de wereldranglijst, is professional. „Met lesgeven erbij kom ik aan mijn boterham. Maar 31 in de squashwereld is al vrij oud. Vol gend seizoen stop ik met inter nationaal squash en blijf ik al leen in Nederland actief. Heb ik meer tijd om me met ricochet bezig te houden. Ik moet die sport in Nederland toch van de grond tillen." Zes teams van vijf spelers gaan binnenkort beginnen aan een Nederlandse competitie. In het najaar wordt de opzet serieuzer. Tegën die tijd moet de Neder landse ricochet Bond zijn opge richt. rob onderwater e Bosnische Ser viërs, die niet wel kom zijn bij de Olympische Winterspelen in Lillehammer, houden deze week hun eigen spelen in de bergen rond het belegerde Sara jevo. IOC-voorzitter Juan Anto nio Samaranch is door het niet erkende Bosnisch-Servische Olympisch Comité gevraagd de opening van maandag bij te wonen, maar de Spanjaard heeft niet gereageerd. De minister van sport van de Bosnische Serviërs en voorzitter van het op eigen gezag uitge roepen Nationaal Olympisch Comité, Zukovic, verschilt van mening met degenen die vin den dat het houden van sport wedstrijden temidden van het bloedbad van de belegerde Bosnische hoofdstad getuigt van slechte smaak en uit het oogpunt van public relations rampzalig zal uitwerken voor de Serviërs. „De mensen'gaan daar beneden dood, maar ook hier boven", was zijn commentaar. De Serviërs zeggen dat zij 80 procent in handen hebben van de installaties die werden ge bouwd voor de Olympische Winterspelen van tien jaar gele den. Alleen het stadion, waarin destijds de opening plaatsvond, is Bosnisch bezit en wordt ge bruikt als begraafplaats voor de oorlogslachtoffers. Het Floliday Inn Hotel, dat spe ciaal voor de Spelen werd ge bouwd, is in de 22 maanden van de belegering zwaar be schadigd, maar puilt uit van de journalisten. I p de hellingen van de Jahorina is het een drukte van be lang. Waar men troepenbewe gingen zou verwachten, staan skiërs in lange rijen te wachten voor de bussen om naar de top te komen. Het is een toneeltje dat in een chique wintersport plaats in de Alpen niet zou mis staan. De barre werkelijkheid blijkt als Servische soldaten met een Kalasjnikov op de schouder dezelfde bus binnenstappen. De Serviërs hebben het pro gramma van hun spelen be perkt tot slalom, reuzenslalom, skilopen en biathlon, waarbij gericht schieten een vereiste is. Men verwacht zo'n honderd deelnemers uit de Bosnisch- Servische Republiek, de door de Serviërs beheerste enclave van Krajina in Kroatië, Montenegro en Servië zelf. Het luxe Bistrica- hotel in Jahorina heeft zich aan geboden de ski-jetset onderdak te bieden. Maar de belangstel- ling is gering. De NAVO-gevechtsvliegtuigen plegen op lage hoogte over te komen. Behalve de laatste da gen nu het gebergte is gehuld in een dichte mist, waardoor zelfs de skiliften niet meer gaan. „Het weer is de vijand van de spelen, maar helpt ons wel te gen de NAVO", aldus Zukovic. wee jaar gevangenis hebben van Mike Ty- son een ander mens gemaakt. Zegt de bokser zelf. De voor verkrachting tot zes jaar cel veroordeelde ex-wereld kampioen, doodt tegenwoordig de tijd met het lezen van echte literatuur. Tolstoi, Voltaire, Ma- chiavelli, Marx en F. Scott Fitz gerald liggen op zijn nachtkast je- Het blad Esquire Magazine zocht de bokser onlangs op. Verslaggever Pete Hamill kon zijn oren niet geloven. Tyson las heuse boeken, terwijl zijn te genstanders in het verleden ver klaarden dat de bokser niet eens kon lezen. Vooral Voltaire trekt de gedetineerde. „Hij was echt iemand. Voltaire was voor nie mand bang. Ze stopten hem voortdurend achter de tralies, maar hij bleef de waarheid schrijven", aldus de tot de islam bekeerde Amerikaan. De zwaargewicht verdiepte zich tevens in de voormalige Chine se staatsman Mao en de on langs overleden Amerikaanse tennisser Arthur Ashe. Zijn be wondering voor het tweetal is zo groot dat de bokser beide na men op zijn arm liet tatoeëren. „Ashe heeft me inzicht gegeven hoe het voor een neger is om in Amerika te leven", noteerde Hamill uit de mond van Tyson. Tyson wil na zijn straf terugke ren in de ring. Als de Amerikaan zich goed gedraagt, komt hij over een jaar vrij. De organisatoren van de marathon van Londen, die op 17 april gelijktijdig met die van Rotterdam wordt gehouden, zit ten met een probleem. Het .risi co' van een wereldrecord bij de vrouwen blijkt niet te verzeke ren. Toen de Engelse organisatoren bericht kregen dat Wang Junxia, de Chinese wereldrecordhoud ster op de 3000 en 10.000 meter, in de Engelse hoofdstad de ma rathon loopt, ging mcdc-orga- nisator Dave Bedford op bezoek bij verzekeraars. Geen enkele bleek bereid het risico te dek ken. Wang Junxia, die vergezeld wordt van haar landgenotes Zahang Linli, Zhang I.irong en Ma Liyan, kan 250.000 dollar (bijna een half miljoen gulden) verdienen wanneer zij het we reldrecord verbetert en dat on der de 2 uur en 20 minuten brengt. Negen jaar geleden liep de Noorse Ingrid Kristiansen in Londen het geldende officieuze wereldrecord met een tijd van 2.21.06.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25