Een vrijgezel betaalt altijd teveel Meer doen met bamboe Langer gerieflijk zelfstandig wonen Moe Leven en wonen n Spanghorloge Veroudering Oogmake-up 7 V r u t* li MAANDAG 14 FEBRUAR11994 REDACTIE •HENRIETTE VAN DER HOEVEN iuktfl Jrijve) Van] TUIN ?n 121 e haif r 1 Jaren geleden kreeg ik van een vriendin een piepkleine stek van haar bamboe. De La tijnse naam leverde ze er niet bij. Tot op de dag van vandaag weet ik niet precies welke bamboesoort het is. Een Arundaria? Een Phyllostachys? Ik houd het gewoon op bamboe. Hij groeide prachtig, vormde een forse pol en jawel hoor: ineens kwamen er fraaie pluimen aan. Het is een grasachtige, dus een soort grote graspluimen. Prachtig. Heel toevallig volgde op deze bloei een ab normaal koude winter. Het volgend voor jaar was nauwelijks iets over van mijn bam boe. Niet winterhard, concludeerde ik ten onrechte. Want bamboe is wèl winterhard, teminste de meeste soorten. Mijn bamboe 'was (bijna) dood omdat de oude planten maar één keer bloeien en dan afsterven. Wat rest zijn de jonge spruiten die nog moeten beginnen te leven. Na deze ervaring ging ik op onderzoek uit en wat bleek, mijn bamboesoort komt ook voor in de streek waar de pandabeertjes le ven. En die hadden het in dat eerste jaar na het afsterven van mijn bamboe erg moeilijk omdat ze van bamboespruiten leven. Die waren er niet. Bamboe bloeit, afhankelijk van de soort, eens om de 30,50 of 70 jaar tegelijkertijd over héél de wereld. Mijn bamboe was tegelijk met de bamboe in ver re streken ten onder gegaan na de bloei. Inmiddels heb ik weer flink wat forse pollen en heb ik een deel van mijn tuin afgezet met een bamboehaag. Prachtig. Altijd groen, mooi wuivend, nooit snoeien en als de wortels te brutaal worden, gewoon afste ken en uitdelen aan bamboe-vrienden. Die zullen dan weer vele jaren plezier hebben van de plant, want volgens deskundigen bloeit mijn soort om de vijftig jaar. De vol gende bloei maak ik dus niet meer mee. Hele jonge bamboeliefhebbers wel. Tot dan toe heb ik alleen één bamboesoort in mijn huis. Ik noem hem Pandabamboe, maar er zijn ook zeer veel laagblijvende, zelfs kruipende soorten. Er zijn bontbladige soorten, er zijn er die tot vier meter hoog worden. Kortom, wie belangstelling heeft voor dit fraaie gewas, heeft keuze te over. Bamboe is volgens mijn ervaring, een van de meest dankbare en makkelijk groeiende groenblijvers. Tenzij het jaar waarin dit soort wereldwijd gaat bloeien in aantocht Lezersvraag Veel lezers hebben gezocht naar een adres waar VULKANISCHE STENEN te koop zijn. In Soest zit een groothandel die de stenen importeert: Brasilica Curiosa, Stadhouder slaan 25 B, tel. 02155 14555. De kiloprijs van de stenen ligt rond de zestig gulden. H. Wagemans uit Leiden heeft een groot i stuk in de tuin dat is begroeid met lelietjes van dalen. Maar, er zit flink wat mos tussen de planten. De vraag luidt: mag daar kalk opHet spijt me. Daar mag géén kalk op. Deze planten houden niet van teveel kalk. Flink wat compost mag wel, goede potaar de tussen de neuzen is ook prima. En wat dat mos aangaat: ten onrechte menen velen dat mos vooral een gevolg is van te weinig kalk in de grond. Te weinig kalk kan een oorzaak zijn, maar dichtgeslagen grond met te weinig luchttoevoer kan ook de oorzaak zijn. Mijn advies luidt dus: heel voorzichtig met een klein handharkje tussen de neuzen door de grond los maken en dan iets com post of goede tuinaarde erover. Dan wor den ze weer prachtig. Tot slot: het is ver standig om de heerlijk geurende bloemen (giftig) niet af te snijden maar uit te trekken. Heel moeilijk te beantwoorden is de vraag van W. Keur Cornet en H. Schaap uit Zand- voort. Het gaat over een rose Camellia, die binnenshuis staat en dus geen last heeft van vorst. Desondanks laat de plant de knoppen vallen. Of ik weet waarom ze dat doet? Dat weet ik niet. Ik weet niet of er wellicht teveel zon in de gang komt, of het er tocht, of het er al dan niet te warm is. Daarom hier heel beknopt de behandeling: een plaats in huis met een temperatuur niet boven de 17/18 graden. Géén tocht, niet veel zon, voldoen de luchtvochtigheid. Hiervoor de pot op een schotel en die schotel in een bak met water zetten, zodat er vochtige lucht op stijgt, maar de wortels redelijk droog blij ven. Géén kalkrijke grond, wel turf en vooral tijdens de bloemvorming de pot niet ver draaien. Tijdens de groeiperiode om de veertien dagen iets plantenmest. Zo behan deld zal het vast wel goed gaan met de knoppen en dus de bloemen. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vin den. De vraag kunt u opsturen naar Dami- ate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WO NEN. Velen balanceren op de rand van annoede Vrijgezellen waren vroeger zielig. Ze hoorden er niet echt bij in een maat schappij die gonsde van het gezinsleven. Inmiddels is er veel veranderd. De huidige samenleving staat bol van de alleenstaanden. Bijna twee miljoen mannen en vrouwen wonen alleen, zonder vaste partner, zonder kinderen. Niemand die zich ervoor schaamt. KARIN SWIERS De commercie heeft de alleenstaande al lang ontdekt. Vooral de supermarkten pui len uit met eerste levensbehoeften in mini- verpakkingen. Zelfs de duurzame gebruiks goederen zijn een formaatje kleiner gewor den. Wasmachines wassen minder kilo's, afwasmachines wassen minder borden. Er is zelfs een afwasmachientje in combinatie met fornuis en oventje. Maar het zo bereidwillig inspelen op de behoeften van alleenstaanden in Nederland is puur bedrog. De eenkopstheezakjes zijn veel duurder dan de zakjes voor vier kop pen. En hetzelfde geldt voor gesneden sla, die nota bene ook nog minder vitaminen bevat dan een gewone krop. Twee mini-ijs- taartjes kosten een kleine drie gulden, ter wijl een grote nog geen vier gulden kost. De fabrikant van minigroenteblikjes maakt het helemaal bont. Een blikje sperziebonen van 200 gram kost één gulden vijf, terwijl een blik van 800 gram één gulden en dertig cent moet opbrengen. De blikjes worden dan ook niet gekocht door alleenstaanden, maar door moeders met kinderen, zo blijkt uit een mini-onderzoekje van de Landbouwu niversiteit Wageningen. Jonge alleenstaan den vinden de blikjes peperduur, oudere al- De magnetron is 'de steun en toeverlaat' van de vrijgezel, maar eenpersoonsmaaltijden zijn wel duur. fotp npa leenstaanden kopen de blikjes niet, omdat ze zich open halen aan de scherpe randjes. De openlijke oplichterij geldt niet alleen voor de levensmiddelen. Met het minifor maat duurzame gebruiksgoederen is het voornamelijk tobben voor veel geld, zo blijkt uit recente testen van de Consumen tenbond. De gezinsafwasmachines krijgen de vaat prima schoon, de kleintjes, die vaak honderden guldens duurder zijn, scoren beduidend minder. Het trio fornuis, oven en afwasmachine doet het op alle fronten .maar matig. Het koken en het afwassen is niet de moeite waard, het energie- en wa terverbruik is hoog en dat alles voor een prijs die dicht in de buurt zit van tweedui zend gulden. Reizen Klagen staat echter vrij en dat doen de al leenstaanden volop. De meeste klachten krijgt de Consumentenbond over reizen, al thans over de toeslagen op reizen voor al leenstaanden of de toeslagen voor eenper soonskamers in hotels. Gemiddeld betaalt een alleengaande twintig procent meer, be vestigt het Algemeen Nederlands Verbond van Reisondernemingen (ANVR). Het aan tal mensen dat alleen op vakantie gaat, is inmiddels opgelopen tot één miljoen per jaar. Volgens de ANVR is er zelfs een tekort aan eenpersoonsaccommodatie, maar dat betekent niet dat er maatregelen worden genomen. „De hoteliers zijn commercieel ingesteld. Ze houden vast aan toeslagen. Ze moeten de kamers toch laten schoonma ken. En twee gasten besteden meer dan één", zegt woordvoerder G. Couvreur. Tweede op de klachtenlijst van de Consu mentenbond staat de horeca. Mensen wor den nog steeds weggemoffeld in een hoekje, zitten naast het toilet, aan een druk loop pad of tegenover de keuken. Ook de behan deling van de klanten laat te wensen over. Ze voelen zich eerder lastig of zielig dan welkom. Onzin, zegt J. Platvoet, voorzitter van de sectie restaurants van Horeca Ne derland. „Wie kwaliteitseisen stelt moet in een goed restaurant gaan zitten." Van de overheid krijgen de alleenstaan den in Nederland ook al niet veel steun. Sterker nog, de Consumentenbond krijgt heel veel klachten binnen over de belastin gen en over heffingen die gemeenten opleg gen aan alleenstaanden. Voor veel gemeen ten geldt dat alleenstaanden hetzelfde moe ten betalen als gezinnen. Wie één keer in de week een vuilniszak buiten zet in Den Haag moet daar 540 gulden per jaar voor betalen. Dat is dus een tientje per vuilniszak per week. Absurd, vindt de bond. Volop klach ten zijn er ook over de woonruimteverde ling. Een alleenstaande heeft maximaal recht op twee kamers; een eengezinswo ning is al helemaal uitgesloten bij de huidi ge krapte op de woningmarkt. Wie thuis de ruimte wil hebben, moet zich wenden tot particuliere verhuurders, die vooral in de grote steden astronomische prijzen vragen. Uitgelubberd Het Platform van Organisaties voor Alleen staanden (PLOA) vindt al langer dat 'solo's volledig zijn uitgelubberd'. Wie alleen woont en werkt, komt automatisch terecht in het hoogste belastingtarief. De premies die moeten worden betaald zijn hoger, de toeslag voor alleenstaanden is zo goed als afgeschaft en de huursubsidie is verlaagd. Sinds de jaren tachtig zijn de woonlasten voor alleenstaanden met zo'n veertig pro cent gestegen. Ook de laatste stelselherzie ning in de gezondsheidszorg betekende weer een koopkrachtdaling voor alleen staanden. Maar de ongelijke behandeling gaat ver der. Bij vererving moeten hogere successie rechten worden betaald, alleenstaanden be talen honderd procent AOW-premie, maar ontvangen zeventig procent van het pen sioen van samenwonenden. Alleenstaanden betalen honderd procent AAW-premie, maar bouwen geen weduwen- of weduw naarspensioen op. Alleenstaande ouderen betalen voor thuishulp een hogere eigen bijdrage dan gehuwden. En het recht op de Pas 65 hebben alleenstaanden pas op 65-ja- rige leeftijd, terwijl gehuwden of samenwo nenden deze kortingspas al kunnen afhalen als ze 60 worden. Solo's worden afwijkend behandeld, zegt het PLOA, omdat de overheid denkt dat al leenstaanden meer draagkracht hebben dan samenwonenden. De praktijk is echter dat tweederde van de alleenstaanden van een minimum inkomen moet rondkomen. Velen balanceren op de rand van de armoe de. „Stukje bij beetje zie je een kruistocht plaats tegen het alleenwonen, al dan niet met kinderen. Op geraffineerde wijze wordt het onmogelijk gemaakt zelfstandig een huishouding te voerenVolgens beleids medewerker A. Koster is de politiek zich wel bewust van de weinig rooskleurige situatie van alleenstaanden, maar ontbreekt de wil om er iets aan te doen. Edelsmid Albert Kooyker uit Sneek ontwierp een Spanghor loge, dat de pols omldemt als een armband. Aangezien de strak vormgegeven, brede alu minium band grotendeels is ge perforeerd, is het sieraad licht van gewicht. Het zilvergrijze aluminium kan worden geano- diseerd en gekleurd. Vandaar dat het Spanghorloge 295,-) ook in kleuren als goudgeel, rood, blauw, lila en zwart te koop is. Het uiterlijk van de kast met daarin een Zwitsers quartz- uurwerk kan eveneens variëren: van glanzend staal tot matzwart verchroomd staal of doublé. Het waterdichte horloge dat is voor zien van mineraalglas wordt 'in eigen huis' vervaardigd. Meer informatie: Carel Horst man Agenturen, tel. 01740- 30952. Chanel kwam acht jaar geleden met een produkt tegen voortij dige veroudering van de huid, Lift Sérum. Met de toevoeging 'extréme' brengt het cosmetica- huis nu een herziene versie van dit produkt, dat een nog krach tiger werking zou hebben. Een opvallend detail is de nieuwe verpakking: een 'luchtdichte' flacon waarop ook nog is af te lezen of de bodem van de fla con al dan niet in zicht komt. Het produkt is geschikt voor alle huidtypen en moet zowel 's morgens als 's avonds op het gezicht en de hals worden aan gebracht, voordat de dag- of nachtcrème wordt gebruikt. Wie enkele keren per jaar voor een periode van vier tot zes weken zo'n kuurtje ondergaat, boekt volgens Chanel zeker resultaat. Ongeveer 60 procent van de Eu ropese vrouwen maakt haar ogen op met oogschaduw, on geveer 50 procent gebruikt ook mascara. Maar de helft van al deze vrouwen gebruikt een spe ciaal voor de ogen ontwikkeld reinigingsprodukt. Biotherm wijst op de specifieke structuur van de huid rond de ogen: zeer dun, nauwelijks een natuurlijk vetfilmpje, dagelijks veel in be weging. Een goede verzorging is dan ook geen luxe. Biotherm ontwikkelde twee reinigingspro- dukten: eentje voor de 'gewone' oogmake-up gel-lotion) en voor de zwaardere (avond)ma- ke-up een reinigingsmiddel dat zowel 'een olie- als een waterfa se' bevat. De formule van Bio- cils is PH neutraal (verwant aan traanvocht) en kan ook worden gebruikt door contactlensdraag sters. Catalogus met meer dan 700 artikelen THEAS WAMELINK Een simpel foldertje in een rekje met voorlichtingsbrochures in de wachtkamer van de huisarts. Daarin wordt aandacht ge vraagd voor de artikelen van dr. Butler, die simpele oplossingen bieden voor dagelijkse onge makken. Dus eens even gebeld met die ongemakken-dokter (033.726786) die daarop een ruim 80 pagina's dikke catalo gus toestuurde. Je denkt dan in eerste instan tie dat het hierbij gaat om hulp middelen voor gehandicapten, maar het terrein blijkt aanmer kelijk breder. De vaak ingenieu ze hulpmiddelen zijn niet alleen bedoeld voor mensen met een structurele handicap, maar er zijn er ook voor (gezonde) kin deren, zoals een beker in schui ne stand om een baby die van borst- naar bekervoeding over gaat langzamerhand aan die e drinkwijze te laten wen- In het eerste hoofdstuk (Kook- en keukenhulpen) kom je allerlei heel handige hulpjes tegen waarvan je ook als n iet- gehandicapte huisvrouw/man veel plezier kunt hebben. Er zijn bij voorbeeld antislipmatten, - rollen en -doeken, een zuignap plateau van rubber die bij diver se keukenwerkjes iedereen goe de diensten kunnen bewijzen. En ook spoelborstels, zoals we in de horeca aantreffen, om gla zen snel met één hand schoon te wassen. Eenhandig Maar daarnaast, voor mensen die maar één hand kunnen ge bruiken of met beide handen weinig kracht kunnen zetten, vernuftige kraanopeners, deegrollers voor eenhandig ge- Niet alleen een ronde deurkruk laat zich probleemloos openen, je kunt er ook standaard deurkrukken en beugelgrepen van laden of kasten mee bedienen. foto npa bruik, steelpanhouders, deksel- lifters en vorken die tevens als mes kunnen dienen. En wat er verder, behalve de in veel huis houdens reeds aanwezige alles- opener, allemaal is uitgedacht om potten, blikken, flessen en kartonverpakkingen met één hand en zonder veel kracht uit te oefenen te openen. Die produkten getuigen stuk voor stuk van veel fantasie en van praktisch inzicht. Vooral bij ouderen die nog zelfstandig wo nen maar wel door een lichte handicap worden geplaagd moet er bij het kennis nemen van dit alles een wereld aan mogelijkheden open gaan. Grijphulpen Diverse pagina's zijn ingeruimd voor slimme grijphulpen, aan- kleedhulpen om zonder te moe ten bukken kousen, sokken en panties aan te trekken, knopen- haken, ritssluitingtrekkers, zit- voorzieningen die in normale armstoelen passen, en ga zo maar door. Voor baden, dou chen en lichaamsverzorging (tanden poetsen, nagels vijlen en knippen, haren ,^i£Së23iHa kammen) is ook allerlei slims verzonnen. Verder bladerend in de cata logus zien we leesstandaards voor boeken en kranten, bladomslaghulpen, vergrootgla zen, schrijfhulpen of voorzie ningen om eenhandig te kun nen borduren of breien. Met vindingen voor kaartspelen en tuinieren hoort dit onder het hoofdstuk vrijetijdsbesteding. De brochure besluit met hulpmiddelen voor therapie en training voor mobiliteit. Het to tale programma omvat onge veer 700 artikelen. Voorlichting Zo maar wat vragen in kleine kring aan ouderen met loop- en hanteerproblemen brachten ons tot de conclusie dat velen van hen er geen idee van heb ben dat er zo veel hulpmiddelen bestaan om hun het dagelijks leven wat aangenamer te ma ken. Wie in een verzorgingshuis woont wordt daarvan in veel ge vallen wel op de hoogte ge bracht. Maar er zou toch wel veel meer voorlichting op dit gebied moeten zijn voor oude ren die nog in eigen huis wo nen. Want juist dit soort voor zieningen stelt hen in staat lari- ger zelfstandig te blijven. Dat goede oplossingen vaak heel simpel zijn bewijst deze penverdikker die je om Een of potlood schuift waardoor je een etere grip hebt op het schrijfgerei. SPREEKUUR Lisette is 35 en zo gezond als een vis. Zel den of nooit ziek. Ze verschijnt toch af en toe op het spreekuur omdat zij vier jonge kinderen heeft, die de een na de ander wel eens wat hebben. Met de kinderen gaat nu alles prima; Lisette komt voor zichzelf. Ze is zo moe als een hond de laatste paar maan den. 's Morgens gaat het nog wel, maar als de oudsten naar school zijn heeft ze eigen lijk al geen puf meer en vroeg in de middag zou ze het liefst even gaan slapen. „En de laatste tijd doe ik dat ook maar, dokter, an ders kom ik de dag niet door. Ik krijg het ene been niet meer voor het andere, het wordt gewoon te gek. Chronische moeheid is een veel voorko mende klacht. Het is ook een klacht die niet in de richting van één bepaalde ziekte wijst, maar kan optreden bij de meest uiteenlo pende aandoeningen. Moe zijn op zich is niet abnormaal. Als je een dag in de tuin hebt gewerkt of het hele huis hebt gesopt of op het werk met veel inspanning een lastige klus hebt geklaard, ben je ook moe. Lekker moe, met een voldaan gevoel over de vol brachte arbeid. Moeheid wordt pas hinder lijk als het maar niet over gaat en niets te maken lijkt te hebben met de inspanning die je geleverd hebt. Een dergelijke chronische moeheid kan een duidelijke lichamelijke oorzaak hebben, va riërend van heel ernstig, zoals multiple scle rose, tot zeer mild, zoals in het begin van een zwangerschap. Bij een gezonde jonge vrouw als Lisette is er zeker in eerste instantie geen reden om aan een ernstige ziekte als oorzaak van haar klachten te denken. Wat wel altijd kan mee spelen bij moeheid, is een psychische com ponent. Als je wat somber bent, niet goed meer kunt ontspannen en vooral als je ge neigd bent tot piekeren, ligt moeheid eerder op de loer dan bij die flierefluitende buur man, die van zijn hart geen moordkuil maakt. Uzer Het lichamelijk onderzoek bij Lisette levert geen bijzonderheden op. Wel vind ik haar een tikje bleek. Bloedonderzoek toont aan dat Lisette aan bloedarmoede lijdt: het he- moglobine-gehalte van het bloed is een flink stuk te laag. Ons bloed bestaat uit een paar soorten cellen die ronddrijven in vocht, het bloedplasma. Er zijn rode bloed cellen, waarin zich hemoglobine bevindt dat ons bloed zijn rode kleur geeft. Daar naast bestaan witte bloedcellenen bloed- plaatjes, maar het gaat hier om de rode cel len, de erytrocyten. Evenals de andere bloedcellen worden de erytrocyten gemaakt in het beenmerg. Voor voldoende aanmaak van erytrocyten is ijzer nodig, dat wordt ingebouwd in het hemo globine. Hemoglobine is verantwoordelijk voor het zuurstoftransport door ons li chaam. Is er te weinig ijzer, dan kunnen de rode cellen niet goed uitgroeien. Ze zijn dan te klein en te bleek, en er ontstaat bloedar moede. Bij Lisette bleek sprake te zijn van een der gelijke ijzergebreksanemie, de meest voor komende vorm van bloedarmoede in Ne derland. Het gebrek aan ijzer ontstaat in de meeste gevallen niet doordat ons voedsel er te weinig van zou bevatten. Extra spinazie eten om net zo sterk te worden als de be roemde stripheld Popeye is overbodig: een normaal gevarieerd dieet bevat alles wat we nodig hebben aan voedingsstoffen. Bloedverlies Verlies van bloed is de frequentste oorzaak voor gebrek aan ijzer en hier zijn de vrou wen in het nadeel. Door de menstruaties verliezen vrouwen zoveel extra ijzer dat de balans tussen opname en verlies maar net in evenwicht is. Er hoeft dan niet veel te ge beuren om die balans te doen doorslaan naar een tekort. Een zwangerschap bijvoor beeld, of een verheviging van de menstrua ties is dan genoeg om de ijzervoorraden van het lichaam aan te spreken. Pas als deze voorraden flink zijn aangesproken, ontstaat de anemie. Bij mannen is de oorzaak van het bloedver lies meestal niet zo gemakkelijk aan de bui tenkant te zien. Bij hen is het vaak een zweertje in het maagdarmkanaal dat een beetje bloedt, en op den duur aanleiding geeft tot bloedarmoede. Lisette vertelde dat sinds zij de pil niet meer slikt, haar menstruaties veel heviger ziin ge worden dan zij gewend was en dat zij bo vendien veel stolsels verliest. Ik geef haar in overweging toch weer met de pil te begin nen, maar nu is het in elk geval nodig dat zij ijzertabletten gaat slikken. Deze tabletten moeten gedurende ten minste drie maan den ingenomen worden om de uitgeputte voorraden aan te vullen. Als u moe bent, en moe blijft, is daar vaak best iets aan te doen. Niet altijd. Maar ga in elk geval niet piekeren. Daar word je pas echt moe van.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11