Gentherapie is het toverwoord Verkeer steeds onveiliger Simons: nieuwe regering beslist over Zestienhoven Randstad Stijging aantal faillissementen We zien wel wie weg Gestolen paard weer boven water VROOM DREESMANN MAANDAG 14 FEBRUAR11994 Het aantal faillissementen in Zuid-Holland is het afgelopen jaar met 40 procent gestegen, tegen 27 procent voor geheel Nederland. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bekend gemaakt. In 1992 gingen in Nederland 5.045 on dernemingen over de kop, in 1993 6.427. Het aantal faillissementen is het hoogste sinds 1982, toen 8.644 bedrijven de poorten moesten sluiten. Er waren grote regionale verschillen. In Drente was de toename slechts 1 procent, maar in Friesland gingen 44 procent meer bedrijven fail liet. Het grootste aantal faillissementen deed zich volgens het CBS voor in de bouw- en produktie sectoren, waar ongeveer 15 per duizend bed rij vel failliet gingen. Die sectoren zijn erg gevoelig vod schommelingen in de conjunctuur. In de trad portwereld, die het ook moeilijk heeft, gingen 12 ondernemingen per 1.000 ten onder. Bij de h; del en de horeca was dat 8,3 sluitingen per 1 bedrijven. In de dienstensector, met uitzondering var financiële wereld, kwamen de minste faillisi menten voor. In de financiële dienstverlening gijl gen ongeveer vijf bedrijven per 1.000 failliet. j In Rijnland gingen in het laatste kwartaal van vd rige jaar 21 bedrijven failliet. Dit jaar waren date al 18, door alle bedrijfstakken heen. Drie keer zo veel geld nodig voor beveiliging De provincie Zuid-Holland moet vanaf 1997 drie keer zo veel geld uitgeven aan verkeersveiligheid wil het aantal doden en gewonden echt vermin deren. In 1994 wordt drie miljoen aan verkeers veiligheid gespendeerd, maar dit bedrag is niet voldoende. De vermindering van het aantal onge vallen met letsel (18 procent) wordt ruimschoots teniet gedaan door de groei van het verkeer. Het wordt dus onveiliger. Gedeputeerde T. Jansen (verkeer en vervoer) wil de provincie ertoe overhalen om vanaf 1997 9 miljoen gulden aan verkeersveiligheid uit te ge ven. Het aantal letselongevallen neemt dan met bijna een kwart af. Het aantal extra ongevallen als gevolg van de groei van het verkeer is kleiner en dus wordt het verkeer per saldo veiliger. Jansen zegde verleden week tijdens een commissieverga dering toe op heel korte termijn zijn collegae-ge- deputeerden om extra geld te vragen. Voor dit jaar al wil Jansen een verhoging van het beschik bare budget zien te bereiken. Het idee om extra geld uit te trekken voor maatregelen om het verkeer veiliger te maken, kan rekenen op een brede politieke steun. De linkse fracties willen schrappen in uitgaven voor wegen ten behoeve van de verbetering en aanleg van fietspaden, de WD bepleit een beter onder houd van de wegen om ongevallen te voorkomen. Op de provinciale begroting is niet zo maar z miljoen gulden te vinden om vanaf 1997 negen plaats van drie miljoen gulden per jaar aan vt keersveiligheid te kunnen spenderen. Jansen zl het rijk om een subsidie uit het Infrafonds vrage om de aanleg van een weg tussen Zoetermeer Pijacker mee te betalen. Die weg staat nu op d provinciale begroting en een rijksbijdrage z( geld vrijmaken op die begroting. Tekorten Niet alleen voor maatregelen ten behoeve verkeersveiligheid, zoals de aanleg van rotonde of vrijliggende fietspaden, heeft Zuid-Holland weinig geld. Ook voor het onderhoud van wege en de aanleg van nieuwe (vaar-)wegen en fietspe den is er te weinig geld beschikbaar. Voor de pe riode van 1998 tot 2010 is elk jaar 3,6 miljoen gul den voor onderhoud en aanleg van vaarwegei 7,5 miljoen voor fietspaden en 15 miljoen voc. wegen beschikbaar. Alleen al het onderhoud van de wegen kost 8, miljoen gulden meer dan ervoor beschikbaar Dit financieel probleem wordt Opgelost door al leen die wegen op te knappen waarvoor het ecl hoogstnoodzakelijk is. Tot nu toe werd veelal op geknapt op grond van vaste schema's. Bovendie probeert de provincie meer geld los te krijgen bi het rijk en de gemeenten. Ijskoude saneringen bij Fokker SCHIPHOL ERIC JAN WETERINGS Een koude sanering en een ijs koude wind. Die dubbele ellen de is voor de meeste Fokker werknemers reden genoeg om vanmorgen vroeg met een stuurs gezicht snel de poort van het bedrijfsterrein op Schiphol- oost op te lopen, het hoofd weg gedoken in de hoog opgezette kraag. Kleumende cameraploe gen en verslaggevers staan te mopperen: net is bekend ge worden dat 1900 arbeidsplaat sen verloren gaan en de meeste mensen lijken zich zich alleen om de kou te bekommeren. Een ongeveer 35-jarige man ('omschrijf me maar als techni cus') is een van de weinigen die wat wil zeggen. „Lullig is het natuurlijk allemaal wel, maar het is niet de eerste sanering die we over ons heen krijgen. De meeste mensen blijven er zo langzamerhand onverschillig onder. We zien wel wie weg moet." Drie zinnen en de man is direct de held van de dag. Twee cameraploegen vechten om zijn gunsten en gewillig ver telt hij zijn verhaal nog een paar keer. De telefoniste in de portier sloge ('ik heb gezellig veel aan loop met die kou - iedereen komt hier even ontdooien') is vooral boos over de manier waarop haar werkgever com municeert. „Vind je het gek dat de meeste mensen nauwelijks reageren. Het slechte nieuws was al lang bekend, wij horen tegenwoordig alles via de krant." De tegenwerping dat een speculatief verhaal, zater dagmorgen in een landelijk ochtendblad, niet blijkt te klop pen doet daar weinig aan af, meent een passerende werkne mer: „Waar rook is, is vuur." De grote parkeerplaats aan de achterzijde van het Fokker-ter rein is nog voor ongeveer de helft leeg. Door de snerpende wind haast het personeel zich naar een tweede, kleinere in gang. Naast een port-au-cabin, waarin een kleumende beveili gingsman zijn tijd volbrengt ('ik heb steenkoude tenen, r verder gaat het wel') staat rekje van kwestbaar ijzerdraai te wiebelen in de wind. Daaruit pakken de passantei een exemplaar van de extra edi tie van 'Het Trimvlak', het per soneelsblad van Fokker. De di rectie kondigt in het periodiel haar wat zij noemt 'efficiecy operatie' aan. De meeste me sen hebben onderweg via autoradio al gehoord hoe vlag er bij hangt en nemen d ook zwijgend een exemplaai mee, zonder dat verder te bekij ken. „Een paar honderd m< minder, wat maakt het allemaal uit," moppert een mo „Vroeg of laat zijn we allemaal de lui." De peptalk die (tijdelijk grote baas Van Duinen laat ho ren in 'Het Trimvlak', maakt op hem weinig indruk. „Die mar do.et vast zijn best, maar ik hooi al te lang hetzelfde verhaal. II zal blij zijn als ik ovei maanden mijn hypotheek nog afkan lossen." Een nieuw kabinet moet beslissen over een vlieg veld bij Rotterdam. De PvdA-lijsttrekker bij de ge meenteraadsverkiezingen in Rotterdam, staatsse cretaris Simons, heeft dit in een interview gezegd. Burgemeester Peper van Rotterdam wil dat zijn stadsgenoten zich via een referendum uitspreken of de Maasstad een vliegveld nodig heeft. Simons verdedigt in Rotterdam het PvdA-programma waarin staat dat het huidige vliegveld Zestienho ven weg moet en er geen nieuwe luchthaven mag komen. Recent stemde hij in het kabinet echter voor een besluit om bij Rotterdam een beschei den vliegveld te behouden: Zestienhoven of een nieuwe luchthaven. In het dagblad Trouw zegt Simons dat een nieuw college van B en W in Rotterdam en een nieuw kabinet knopen moeten doorhakken. Zelf heeft hij geen 'fanatieke' opvattingen over Zes tienhoven. Als PvdA-lijsttrekker wil hij Zestienho ven weg hebben, „wat er vervolgens moet gebeu ren, hangt ervan af', aldus Simons. Als Rotterdam een aansluiting krijgt op de hogesnelheidslijn is er geen nieuw vliegveld nodig. „Bovendien, Rotter dam heeft het niet alleen voor het zeggen. Er zijn ook nationale afwegingen. Uiteindelijk speelt het kabinet een beslissende rol". Burgemeester Peper wil in Rotterdam een refe rendum organiseren over een vliegveld bij de stad. Het zou echter alleen bindend mogen zijn als meer dan 40 procent van de Rotterdammers stemt. Peper wil zijn plan morgen in het college van B en W op tafel leggen. De PvdA-fractie in de gemeenteraad van Rotterdam is tegen, zo heeft fractieleider Aubert te kennen gegeven. CDA-fractieleider Brinkman heeft de schuld voor de impasse rond het vliegveld inmiddels bij de PvdA neergelegd. Volgens hem was er binnen de PvdA onvoldoende draagvlak voor een besluit dat economie en werkgelegenheid zou dienen: een nieuw vliegveld bij Rotterdam. Een van de twee gestolen paarden van de familie De Wit uit Nieuwe Wetering is weer terecht. De politie van Dronten heeft tijdens een paardenconcours in die plaats een 38-jarige man uit het Friese Tijnje aangehou den. Deze man nam met het dier deel aan het indoor spring concours in Dronten. Het paard werd echter her kend door een andere deelne- Na aanhouding is dé man overgedragen aan de politie van het district Rijn en Braas- sem. De man ontkende be trokken te zijn bij de diefstal in juli 1993 uit een weiland aan de Hofdijklaan in Oud Ade. Hij is het afgelopen weekeinde weer op vrije voe ten gesteld met een proces verbaal vanwege heling. Hij zou het paard hebben ge kocht voor een prijs ver bene den de marktwaarde, aldus de politie. Het paard is overgebracht naar de politiemanege in het Gelderse Hulshorst. De offi cier van justitie moet oorde len of en wanneer de viervoe ter weer wordt teruggebracht naar familie De Wit. De poli tie is het andere paard dat te gelijkertijd uit het weiland in Oud Ade werd gestolen nog niet op het spoor. Leidse onderzoekers: nieuwe ontwikkeling in kankerbestrijding LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Eigen lichaamscellen die een kwaadaardige tumor te lijf gaan en uiteindelijk vernietigen. Dat zou mooi zijn. De huidige the rapieën voor kankerpatiënten wegsnijden, bestralen of een chemo therapie zijn belas tend en niet altijd doeltreffend. Volgens de Leidse wetenschap pers prof. dr. F. Cleton, dr. P. Schrier en dr. S. Osanto is nu weer een stap gezet op het lan ge pad naar de uiteindelijke ge nezing van kanker. Het tover woord is wederom: gentherapie. Dit is een veelbelovende nieuwe techniek waarbij be paalde erfelijke eigenschappen in een cel worden veranderd. In dit geval wordt een bepaald gen in het laboratorium in kanker cellen ingebracht; deze veran derde cellen worden bij kanker patiënten ingespoten. Door toedoen van het gen in de cel wordt deze cel vervolgens door het afweerssysteem herkend en actief bestreden. Gevolg: de tu mor verdwijnt. „Proeven met patiënten die huidkanker heb ben, tonen aan dat sommige tu moren inderdaad verdwijnen. Het principe werkt dus. Maar van volledige genezing is geen sprake, daarvoor zijn helaas nog jaren van onderzoek nodig", al dus prof. Cleton. De onderzoekers van de afde ling 'klinische oncologie' van het Academisch Ziekenhuis Lei den (AZL) testen een methode waarbij de eigen afweercellen de kwaadaardige tumors in het lijf moeten 'opeten'. Met geneti sche methoden zijn in het labo ratorium tumorcellen gemaakt die een bepaalde eigenschap hebben. Deze genetisch veran derde tumorcel wordt ingespo ten bij de patiënt: het afweer systeem herkent de cel en gaat actief de oorspronkelijke tumor te lijf. Het gezwel wordt door het geactiveerde afweersysteem gedood. Dr. Schrier: „We hebben dit principe inmiddels uitgepro beerd bij ongeveer 20 patiënten met melanoom, pigmentcel- kanker van de huid. Bij een klein aantal patiënten vonden we een opzienbarend resultaat na inspuiting met de door ons geprepareerde kankercellen: sommige tumoren verdwenen voor een deel of helemaal. Het afweersysteem was de kwaad aardige cellen te lijf gegaan. Probleem is bij kanker dat ons afweersysteem vaak niks kan uitrichten omdat de kankercel len onvoldoende worden her kend. nu gebeurde dat dus wel. Hoewel niet alle gezwellen ver dwenen en de patiënten niet zijn genezen, zijn we toch dol blij met het resultaat van de proef." De 'proefpatiënten' die met de techniek zijn behandeld die in Leiden door Schrier en Osan to werd ontwikkeld, hebben een vergevorderd stadium van huid kanker. Omdat andere behan delingen bij hen hebben ge faald, is toestemming gegege- ven voor de proef met genthera pie. Cleton: „We zouden de techniek moeten verfijnen en ook moeten uitproberen bij pa tiënten bij wie de huidkanker nog niet ongeneeslijk is. Je kunt dan het resultaat op langere ter mijn bestuderen. De methode is echter nog onvoldoende ont wikkeld om het nu al op deze groep patiënten te mogen toe passen." Vooralsnog beperken de onderzoekers zich tot proe ven met huidkanker en niercel- kanker. „Dat heeft te maken met het feit dat het lichaam te gen deze kankersoorten afweer - stoffen maakt, bij andere kan kersoorten is dat nog niet aan getoond. Maar uiteindelijk ho pen we die wel te vinden zodat we aanknopingspunten hebben om ook hier met gentherapie iets te kunnen uitrichten." De AZL-onderzoekers werken sa men met de Leidse prof. D. Va- lerio, de pionier op het terrein van gentherapie. Schrier: „Vale- rio richt zich meer op geneti sche veranderingen van het beenmerg, de basis van ons bloedsysteem. Hij probeert ka potte cellen te repareren, terwijl wij alleen afweercellen willen activeren. Samen bekijken we op welke manier een veranderd gen het best in het lichaam kan worden gebracht." Dr. P. Schrier werkt in het AZL aan een nieuwe methode voor de bestrijding van kanker: „Proeven met gene tisch verandere tumorcellen gaven gunstig resultaat." foto loek zuyderduin V&D IS ELKE ZATERDAG TOT 18.00 UUR GEOPEND. Bank 'Marino'. Romantische, pitrieten 2V2-zits bank. Inclusief 2 losse kussentjes in gestreept dessin. 1 OOO 1-599? 1^77,- Sony Walkman WM-EX23. Met dubbele Mega Bass, bandsoortschakelaar en Anti-Rolling mecha nisme. Inclusief riemclip en rQ hoofdtelefoon. JtëT- Classics blazer. Enkele of dubbele rij knopen. In de kleuren marine, zand, rood en groen. Maten: 38-48. Regenjas. Met ruitvoering en binnenzak. 100% katoen twill. In de kleuren groen, zand en rood. Maten: O O 36-44. T49T-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10