Duitse staalstaking dreigt Nelson Mandela weer even terug op gevangeniseiland Crisisstaf landmacht in Den Haag werkt openlijk en razendsnel Buitenland Broer van Berlusconi wegens corruptie gepakt 7ATERDAG 12 FEBRUAR11994 Kankertherapie voor Jackie Onassis new york Jacqueline Onassis, weduwe van de vermoorde Ame rikaanse president John Kennedy, heeft lymphekanker dergaat daarom chemotherapie. Volgens haar arts heeft de 64- jarige Jackie Onassis echter een zeer goede kans te genezen. Discovery met Rus veilig geland cape Canaveral Het ruimteveer Discovery is gisteren veilig ge land op de lanceerbasis Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida. Aan de eerste gezamenlijke Amerikaans-Russische ruimtevlucht hebben vijf Amerikanen en een Rus meegedaan. Hun ruimtereis duurde acht dagen. Meisje dood gevonden in Antwerpen brussel Het verdwenen Belgische meisje Kim Heyrman is giste ren dood gevonden in het Aziëdok van de Antwerpse haven. Het elfjarige meisje was samen met haar twee jaar jongere broertje Ken op 4 januari verdwenen. Van Ken is nog geen spoor. Het li chaampje van Kim werd gevonden door een binnenschipper. Extremisten wilden Mubarak doden cairo Islamitische extremisten hebben in november de Egypti sche president Mubarak willen vermoorden door explosieven te plaatsen bij de luchthaven waar hij langs zou komen. Dat heeft Al-Shaab, het dagblad van de islamitisch geörienteerde Arbei derspartij gisteren onthuld. Negen verdachten van de verijdelde aanslag worden in het geheim berecht voor een militaire recht bank. Twee van hen staan bij verstek terecht. Het proces is be gonnen op 20 januari en de zitting zal volgende week worden hervat, aldus Al-Shaab. Skinheads vrijgesproken van moord siegen In het Duitse Siegen zijn gisteren twee extreem-rechtse skinheads wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken van moord op een 55-jarige gehandicapte. De 17- en 21-jarige verdachten werden ervan beschuldigd in december 1992 een slechtziende man zo te hebben toegetakeld dat deze ter plekke overleed. 'C-wapens gedumpt in Barentszzee' moskou De voormalige Sovjetunie heeft duizenden tonnen chemische wapens uit de Tweede Wereldoorlog in de Barentsz zee gedumpt. De lekkende granaten zijn mogelijk de oorzaak van het hoge sterftecijfer onder kinderen in de regio. Dat meldde gisteren de Russische krant Noordelijke Koerier. Ex-leider INLA in Ulster gedood dublin» Een Noordier die ooit een van de meest door de Britten gezochte verzetsstrijders was, is in Ierland doodgeschoten. On duidelijk is of Dominic McGlinchey, die bekend stond onder de bijnaam Mad Dog (Dolle Hond), vermoord is door rivaliserende militanten of door protestantse extremisten. McGlinchey was de leider, van het Iers Nationaal Bevrijdingsfront (INLA), dat zich in 1972 afscheidde van het Ierse Republikeinse Leger (IRA). Arbeidsonrust in Indonesië jakarta Zeker 150.000 mensen deden gisteren in Indoensië mee aan een landelijke staking van een uur. Ze eisten een hoger minimum-dagloon en de vrijlating van drie vakbondsleiders die woensdag in Semarang, de hoofdstad van Midden-Java, zijn ge arresteerd wegens het uitdelen van pamfletten met een stakings- oproep. carrespondent De Italiaanse politie heeft giste ren in Milaan Paolo Berlusconi gearresteerd. De jongere broer van mediamagnaat en politiek leider Silvio Berlusconi wordt verdacht van corruptie. Hij zou 1,5 miljoen gulden hebben "be taald aan politici om onroerend goed te kunnen kopen van het pensioenfonds van de (staats- jspaarbank Cariplo. De arrestatie van Berlusconi maakt deel uit van een offensief van justitie tegen de staatsban ken. Vorige week werden de twee hoogste directeuren van Cariplo, de grootste spaarbank l ter wereld, gearresteerd in ver- - band met corruptie en eerder deze week werd om dezelfde re den de directie van de bank BNL op non-actief gezet. Dat laatste gebrude op last van de Italiaanse Centrale Bank. De arrestatie van Paolo Ber- 'Verkrachter na twee keer castreren TALLAHASSEE Rtr Een parlementslid in de Ameri kaanse staat Florida wil dat mensen die voor de tweede keer 1 worden veroordeeld wegens verkrachting te laten castreren, j Na een derde veroordeling zou leen verkrachter de elektrische I stoel moeten krijgen, f Het voorstel komt van senator I Robert Wexler, die als liberaal te boek staat. Hij kan rekenen op I de steun van twaalf collega's in Topoverleg werkgevers met industriebond blijft zonder resultaat Vakbondsleiders in Duitsland vrezen dat aan groot scheepse stakingen in de metaal nauwelijks meer valt te ontkomen. Aanleiding daartoe is het gisteravond zonder resultaat afgebroken topoverleg tussen werkgevers en werknemers in de Duitse elektro- en metaalindustrie. De voorzitter van de werkgevers, Gottscholl, onderstreepte dat het overleg niet is mislukt. Voorzitter Zwickel van de industriebond IG-Metall toonde zich na afloop echter zeer pessimistisch over de kans dat grootscheepse sta kingen nog kunnen worden voorkomen. keert. De voornaamste geschil punten blijven de kostenverla ging van tien procent die de werkgevers willen bereiken door het vakantiegeld af te schaffen en andere extraatjes te schrap pen. De werknemers waren be reid af te zien van een flink deel berlun hans hoogenduk correspondent Beide partijen hebben gisteren in Darmstadt meer dan tien uur vergaderd om een uitweg te zoeken uit de impasse waarin het overleg al maanden ver van de geëiste loonsverhoging van zes procent in ruil voor een werkgelegenheidsgarantie. Ook over de flexibilisering van de werkweek werd men het niet eens. De werkgevers willen een flexibele werkweek van mini maal 30 uur, uitlopend tot meer dan 40 uur. De IG Metall is be reid langer werken toe te staan, maar vindt 40 uur of meer te veel van het goede. Onduidelijk is wat er nu ver der gaat gebeuren. Bij de vak bond zijn de voorbereiding be gonnen om de leden over sta ken te laten stemmen. Deze stemmingen moeten op 21 fe bruari zijn afgesloten. Maar de bond kampt met het probleem dat veel van haar leden bang zijn hun baan te verliezen. Beide partijen onderstreepten gisteren opnieuw dat ze een al gemene staking willen voorko men. In de loop van gisteren legden weer meer dan 120.000 werknemers tijdelijk het werk stil om de eisen van hun bond kracht bij te zetten. Hoe geprik keld de stemming is bleek in Noordrijn-Westfalen, waar de directie van een ijzergieterij het voltallige personeel uren uit sloot omdat de werknemers hadden meegedaan aan een korte prikactie. Uitsluiting is echter juridisch alleen mogelijk als er werkelijk wordt gestaakt. Passagiers Duits vliegtuigje bijna zeker toch verdronken rio duidt. De vijf waren twee Berlijnse zakenlieden die in du bieuze transacties waren ver wikkeld. hun twee Praagse vriendinnen en de piloot van het toestel. De recherche maakte verder bekend dat vast staat dat de pi loot gedwongen was een nood landing te maken en dat de vijf het vliegtuig levend hebben ver laten. Hoogstwaarschijnlijk zijn ze daarna verdronken -bij een poging naar de wal te zwem men. De temperatuur van het water bedroeg op de dag van de landing ongeveer vier graden en het vliegtuig bevond zich zeker vijf kilometer van de oever. Een mens houdt het bij deze tempe ratuur hooguit een half uur uit. Inmiddels wordt weer verder gezocht naar de stoffelijke over schotten. berlun hans hoogenduk De piloot en de vier passagiers van,de Duitse Cessna die bijna drie weken geleden een nood landing maakte op het Boden- meer, zijn hoogstwaarschijnlijk toch verdronken. Dat deelde de Duitse recherche gistermiddag mee. Tot nu toe was niet uitgeslo ten dat de vijf met een boot de Zwitserse oever hadden bereikt. Een politiewoordvoerder zei gisteren echter dat het vrijwel is uitgesloten dat een piloot 's avonds laat met het toestel zonder licht op het meer kan landen op een tevoren met handlangers in een boot afge sproken plaats. Hij voegde daar aan toe dat bij het onderzoek van het toestel niets is gevon den dat op een dergelijk scena- Handelsberaad Japan-VS loopt op niets uit washington ap De Amerikaanse president Clin ton en de Japanse premier Ho- sokawa hebben gisteravond geen enkele overeenstemming kunnen bereiken over handels geschillen tussen hun landen. Dat zeiden Clinton en Hoso- kawa op een gezamenlijke pers conferentie in Washington. Japan is niet bereid zijn markt voldoende open te stellen voor Amerikaanse goederen, aldus Clinton. Wat Tokyo aanbiedt „voldoet gewoon niet aan de norm" die de partijen eerder in een voorlopige overeenkomst hebben vastgesteld. Het verschil zit volgens Clinton in de defini tie die japan en de VS geven aan het begrip „openstelling van de markt". Maar „beter geen over eenkomst dan een lege over eenkomst", merkte Clinton op. Hoe het nu verder moet, is onduidelijk. Hosokawa sugge reerde een 'afkoelingsperiode' en Clinton zei „gewoon niet te weten" wat ef nu moet gebeu- lusconi, tegen wie overigens al een corruptieproces loopt, is een streep door de rekening van broer Silvio, die zich aan het Italiaanse kiezersvolk presen teert als het nieuwe en 'schone' alternatief. Paolo is zakelijk gezien onlos makelijk verbonden met zijn beroemde broer. Sinds het be gin van de jaren tachtig is hij di recteur van een bouwonderne- meming die tot voor kort deel uitmaakte van Silvio's moeder holding Fininvest. Momenteel is Paolo ook uitgever van II Gior- nale, de krant die, net als het bouwbedrijf, wordt gerekend tot het imperium van Silvio. Silvio Berlusconi hoorde van de arrestatie van zijn broer op de dag dat hij formeel de allian tie inhuldigde tussen zijn Forza Italia (Hup Italië; in de peilin gen met 24 procent de grootste partij van het land) en de Noor- ditaliaanse protestpartij Lega Nord. de veertig leden tellende Senaat van Florida. Het Hooggerechts hof van de Verenigde Staten schorste in de jaren tachtig een wet op castratie die de staat Oklahoma had ingevoerd- In de afgelopen tien jaar nam het aantal geweldsmisdrijven in Florida opzienbarend toe. Het afgelopen jaar stond deze zui delijke staat negatief in de schijnwerpers wegens een reeks moorden en aanslagen op bui tenlandse toeristen. Eindelijk heeft Bill met Boris kunnen praten Na twee dagen van vergeef se pogingen, is het de Ame rikaanse president Bill Clin ton gisteren eindelijk gelukt zijn Russische ambtgenoot Boris Jeltsin aan de telefoon te krijgen. Het gesprek duurde een half uur. Jeltsin verklaarde dat Rusland een „aanzienlijke" en „actieve" rol wil gaan spelen in het vredesoverleg over Bosnië- Hercegovina, aldus een woordvoerster van de Ame rikaanse president. In de voorgaande dagen had Clinton diverse keren vergeefs gepoogd Jeltsin te bellen. Volgens Clintons woordvoerster waren er technische problemen en kon er geen geschikt tijdstip worden gevonden. De Rus sische lezing is echter een heel andere. Volgens een woordvoerder had Jeltsin donderdag anderhalf uur naast de Telefoon gezeten. Hij wachtte „zolang als de fatsoensregels verlangen Clinton wilde Jeltsin de bedoeling uideggen van het NAVO-ultimatum aan de Bosnische Serviërs. Aanlei ding tot het gesprek was verder een brief van Jeltsin aan Clinton. Over de in houd daarvan is niets be kendgemaakt. Mandela kijkt nog Noorden en zuiden Jemen bezegelen vrede sanaa afp Het akkoord dat een einde moet maken aan de ernstigste crisis in de relatie tussen het noorden en zuiden van Jemen zal op 20 februari in de Jordaanse hoofd stad Amman worden getekend. De woordvoerder van de com missie die de tekst van het ak koord heeft opgesteld, heeft dat voor de Jemenitische televisie gezegd. De crisis woedt al sinds het noorden en zuiden in mei 1990 tot één staat werden sa mengevoegd. Bij de plechtigheid zijn zowel de uit het noorden afkomstige Jemenitische president Ali Ab- dallah Saleh als vice-president Ali Salem al-Baïd (een zuider ling), en de leider van de islami tische partij al-Islah, sheikh Ab- dallah al-Ahmar. Zij zijn de lei ders van de drie partijen die de regeringscoalitie vormen. Ook koning Hussein van Jordanië en PLO-leider Arafat wonen de on dertekeningbij. Het akkoord, dat op 18 janua ri tot stand kwam, moet een einde maken aan de menings verschillen tussen de president en de vice-president over het te voeren beleid. Het regelt de economische en politieke de centralisatievan Jemen. ANC-leider gaat televisie-debat aan met De Klerk li* 1 President De Klerk op campagne. Gisteren werd hij getooid met een tra ditioneel Basotho-hoofddeksel. Dat gebeurde gisteren tijdens een be zoek aan Oranje Vrijstaat. foto Rtr nuusenburg correspondent ANC-leider Nelson Mandela herdacht gisteren het feit dat hij vier jaar geleden werd vrijgela ten met een bezoek aan het ei land waar hij 19 jaar gevangen heeft gezeten. Vergezeld door andere oud-gevangenen, onder wie zijn 'politieke peetvader', de 81-jarige Walter Sisulu, en een groep verlaggevers herbeleefde de 75-jarige ANC-leider zijn ja ren op Robbeneiland. Dat is de strafkolonie 11 kilometer voor de kust van Kaapstad, waar het apartheidsbewind zijn tegen standers gevangen hield. Mandela bezocht zijn oude cel en de steengroeve waar hij dwangarbeid verrichtte. Het was niet een weerzien dat hem zichbaar aangreep. Hij sprak ontspannen over zijn ervarin gen, de jaren die zich zonder veel uitzicht op vrijlating aan eenregen, de psychologische terreur van sommige cipiers, maar ook over de hechte vriendschappen die op Robben eiland waren onstaan. „Ik vind het moeilijk om persoonlijk te worden. Ik ben niet de enige die offers heeft gebracht toen ik ge vangen zat." Vooral de zorgen over zijn gezin hadden hem vaak zwaar bedrukt. Soms lieten cipiers hem krantenknipsels le zen over de moeilijkheden die zijn vrouw en kinderen door maakten. „Dat was erg pijnlijk. Wonden die je niet kunt zien, zijn daarom des te pijnlijker." Zijn oudste zoon en zijn moe der overleden toen hij gevangen zat en hij kreeg geen toestem ming om hun begrafenissen bij te wonen. „Ik herinner me nog heel scherp haar laatste bezoek. Dat was in 1968. Ik zag haar naar de kade lopen en kreeg het gevoel dat ik haar voor het laatst had gezien." Het was het het enige moment dat er emotie in zijn stem doorklonk. Niet alle cipiers behandelden de gevangenen slecht, aldus de ANC-leider. Maar dat was vol gens hem vooral ingegeven door het besef dat de zwarte meerderheid uiteindelijk de re gering zou overnemen. In 1982 werden Mandela, in middels de beroemdste politie ke gevangene van de wereld, Si sulu en andere ANC-veteranen naar de Pollsmore-gevangenis bij Kaapstad gebracht. Daar deed hij de openingszetten in de onderhandelingen met de regering die het einde van de apartheid inluidden. De laatste jaren van zijn gevangenisstraf bracht hij door in een bungalow in de Victor Verster-gevangenis in Paarl. Tijdens dit bezoek aan zijn verleden vergat Mandela niet dat de eerste democratische verkiezingen in de geschiedenis van Zuid-Afrika voor de deur staan. Mandeia's grote rivaal, president F.W. de Werk, presen teert zich tijdens zijn campagne als de man die de apartheid heeft ontmanteld. Die voorstel ling van zaken wilde Mandela niet onweersproken laten. „Na tuurlijk, hij heeft de gevangenis deuren geopend. Maar dal is de enige bijdrage die hij heeft gele verd. De mensen weten don ders goed wie een einde hebben gemaakl aan de apartheid.'' de ANC-leider zei dat hij een uitnodiging van De Klerk voor een televisie-debat heeft gekre gen en dat hij die zal aanne men. „Dat wordt een stevig ge vecht, over belangrijke thema's. En een van ons beiden zal daar gehavend uit komen." Celstraf voor niet-naleven van Ramadan I Niet-islamitische inwoners van de Golfstaten riskeren gevange- nisstraf als ze in het openbaar eten, drinken of roken tijdens de vastenmaand Ramadan, die gisteren is begonnen. Moslims kunnen voor hetzelfde vergrijp rekenen op zweepslagen. „Wij kunnen ons niet tolerant I opstellen in deze kwestie", zei sjeik Ahmed ben Mohammed al-Khazraji, minister voor mos- limzaken van de Verenigde Ara bische Emiraten, tegen het Franse persbureau AFP. Wij J vragen iedereen onze religieuze J gevoelens te respecteren tijdens Q deze heilige maand", voegde hij er aan toe. DEN HAAG PIET ARP Al heeft de crisisstaf van de Koninklijke Land macht niet alle kennis zelf in huis, vaak kan heel snel op vragen vanuit de werkgebieden van de Verenigde Naties worden gereageerd. Zoals een klein half jaar geleden. Bij een mu nitiefabriek in Vitez zouden giftige stoffen kunnen vrijkomen bij een vernietigende aan val, meldde een ongeruste Bosniër aan Neder landse blauwhelmen. Ook de VN-troepen zouden dan gevaar lopen. „Omdat we het ook niet goed wisten, bel den we de Haagse brandweer en binnen drie uur konden we een onderbouwd antwoord doorgeven. Probleem uit de wereld", consta teert overste F. van Bouwdijk Bastiaanse te vreden. De crisisstaf is elke minuut van de dag be reikbaar. In het zogeheten situatiecentrum in de haagse Julianakazerne zitten altijd ten minste twee medewerkers bij de telefoon. De wanden van deze controlekamer van de cri sisstaf zijn behangen met gedetailleerde kaar ten van alle werkgebieden. Om te voorkomen dat kleine operaties ondergesneeuwd raken temidden van de hausse aan nieuws uit voor malig Joegoslavië is een coördinator kleine operaties aangesteld. Die houdt de overige ac tiviteiten in het oog. De crisisstaf gedraagt zich als een spin in een wereldomspannend web. „Zijn er gewon den, dan kunnen we meteen een arts oproe pen om advies te geven. Treffen we in de veld post voor de soldaten in het buitenland een kaart met rouwrand aan, dan openen we die en faxen we het bericht door. Dan is die bood schap er eerder", vertelt Van Bouwdijk Basti aanse. Andere post blijft uiteraard geslo- De verbindingen met Nederland worden onderhouden via open telefoonlijnen. „We hebben geen geheimen. Alleen voor de troe penbewegingen van de partijen in het werk gebied maken we een uitzondering. Verder, over beschietingen, gewonden etcetera zijn we heel open." Ook als er vragen komen van familieleden van soldaten in Bosnië.Als ze in de bunkers schuilen omdat er gevochten wordt, zeggen we dat. Het heeft geen enkele zin zoiets te verhullen." In november merkte de crisisstaf dat de or ganisatie ook onder grote druk gesmeerd loopt. Bij een beschieting raakten negen sol daten van de Nederlandse transporteenheid gewond. Binnen twee uur na de eerste mel ding waren de naaste familieleden van de sol daten door de maatschappelijke dienst op de hoogte gesteld, inclusief de laatste medische gegevens. Pas daarna ging een eerste persbe richt de wereld in. De bescherming van het operationele per soneel is een belangrijk onderwerp voor de crisisstaf. „Onze eisen zijn soms strenger dan die van de VN. Die schrijven voor Bosnië scherfwerende vesten voor. Wij leveren de duizend gulden duurdere kogelwerende ves ten. In zeker een, mogelijk twee gevallen heeft dat al het leven van een Nederlandse soldaat Dutchbat, dat wil zeggen de soldaten van de luchtmobiele brigade, is nu op weg naar het werkterrein in Bosnië, waar het de Canadezen in de steden Zepa en Srebrenica aflost. „Voor dat we onze hoofdmacht sturen, moeten we zeker weten dat er voldoende veilige schuil plaatsen zijn. Die moeten we zelf bouwen, met door onszelf aan te voeren materiaal." Bevoorrading van de VN-troepen is een groot probleem. De opslagplaatsen bevinden zich uit veiligheidsoverwegingen op grote af stand van het operatiegebied, in andere mos lim-enclaves. „Te dichtbij een voorraad voor zestig dagen laten liggen, is niet goed", aldus Van Bouwdijk Bastiaanse. Als een transport met brandstof of voedsel voor de VN-eenhe den wordt opgehouden, wordt de voorraad bij andere VN-eenheden langs de route achterge laten. „De trucks kunnen beter meteen lossen en weer terug rijden. Onze spullen halen we dan wel een andere keer op." Dit sluit aan bij de 'brede inzet' waarvoor de Nederlandse militairen kunnen worden ge bruikt. Dutchbat zou overal in Bosnië aan de slag kunnen. Enkele andere landen, zoals Noorwegen en Canada, hebben de werkop dracht voor hun troepen veel krapper gesteld. Van Bouwdijk Bastiaanse bestrijdt dat de VN mt dusverre niets hebben bereikt ../undci UNPROFOR was zeker een totale oorlog uit gebroken. Anderzijds waren de gevechten nu misschien voorbij geweest. Maar als VN zeg gen dat het ons niet lukt vrede te bewerkstelli gen. nee dat doen we niet gauw." De soldaten zijn bijzonder gemotiveerd om door te gaan. Van Bouwdijk Bastiaanse; „Het moreel is verdomde hoog. Dat is uniek in de recente geschiedenis van de Nederlandse landmacht. Ook de familieleden zijn nog steeds trots, al leven ze uiteraard in span ning".

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5