IRT-informant mocht drugbende opzetten' Binnenland Lubbers paaide PvdA'ers voor behoud Zestienhoven Onderzoek naar lekken van CRI naar Handelsblad Kabinet wil verbod op klonen van embryo's Groningen overweegt vrijgeven harddrugs Limburgse kerk geeft geen geld voor condoom Rotte vis opgeruimd 'Sta-trein lijkt op veevervoer' Zomerkoninkjes houden niet van vorst Familiedrama was vooral mediashow Jolanda: 'Zelfs doodstraf is nog niet hoog genoeg' Daders Eper incestzaak gaan in hoger beroep ZATERDAG 12 FEBRUARI 1994 3 ECO-TOILET 02510-15393 Aparte rijbaan vrachtauto's succes den haag De proef met een vijf kilometerlange rijbaan voor vrachtauto's en bussen op de Al6 bij de Van Brienenoordbrug in 9 Rotterdam is een succes, vinden automoblisten en vrachtwagen- chauffeurs. Dat blijkt uit onderzoek van Rijkswaterstaat. De rij strook is sinds mei vorig jaar open en biedt het economisch be- langrijke vrachtverkeer ook bij filevorming vrije doorgang. De jg vrachtwagenstrook is de eerste in zijn soort in Europa. kd Werk uitzendbureaus fors gedaald n den haag Bedrijven en instellingen hebben vorig jaar tien pro- tie cent minder uitzendkrachten ingehuurd dan het jaar daarvoor. Het aantal door uitzendkrachten gewerkte uren (164 miljoen) is daarmee terug op het niveau van 1987. Dat maakte het Centraal dat Bureau voor de Statistiek gisteren bekend. Het topjaar voor de im uitzendbureaus was in 1990, toen uitzendkrachten 210 miljoen ;oe- uren werkten. De uitzendbureaus zetten vorig jaar 4,7 miljard ioto; gulden om, 11 procent minder dan in '92. Zwaargewonde bij explosie Rotterdam Bij een gasexplosie in een woning in de Zwaerde- croonstraat in Rotterdam is gistermidddag een 24-jarige man zwaargewond geraakt. De explosie was zo hevig dat 150 ruiten van omliggende woningen sprongen. De bewoner van de stu dentenflat op de derde verdieping is door buurtbewoners gered en met ernstige brandwonden naar een ziekenhuis gebracht. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. Milieuverslag vervuilende bedrijven den haag Bedrijven die het milieu belasten, moeten in de na bije toekomst elk jaar een milieuverslag maken met informatie over de mate waarin het bedrijf het milieu vervuilt en wat er wordt gedaan om de vervuiling te verminderen. Met dat voorstel van minister Alders (milieu) is het kabinet gisteren akkoord ge gaan. Volgens het kabinet stimuleert het openbaar maken van gegevens de bedrijven meer aan het milieu te doen. Soortgelijke regelgeving werkt al goed in de Verenigde Staten. Geheim overleg in torentje mislukt den haag npa ry Premier Lubbers heeft in een fiflgeheim overleg dit najaar in zijn J|[ 'torentje' geprobeerd PvdA-pQ- Pïllitici om te krijgen voor behoud Wan het Rotterdamse vliegveld jZestienhoven. Bij dat overleg, 2 Jdit najaar, was ook PvdA-partij- m aleider Kok aanwezig. Lubbers jjc-wpoging de verdeeldheid binnen 1 Ide PvdA op te heffen, mislukte. JtjJ Lubbers greep persoonlijk in „vanwege het grote belang van Hg Zestienhovenzei hij gister- Pjaavond. Op uitnodiging van Lub- *f jjbers verzamelden voorstanders van Zestienhoven binnen de iPvdA (burgemeester Peper, Rot- H/Ö;terdams wethouder Linthorst, a i Kok) en tegenstanders (gedepu- 1 teerde Van der Vlist, milieumi nister Alders) zich in zijn werk kamer. Voor geen van de compro missen die Lubbers voorlegde, was een meerderheid. De ver deeldheid binnen de PvdA kwam afgelopen naar buiten toen de PvdA-fractie instemde met een motie van GroenLinks tegen Zestienhoven. Behalve milieuminister Alders is ook WVC-minister d'Ancona tegen. Uit een gisteren gepresenteerd onderzoek van Intomart blijkt dat een meerderheid van de Nederlanders (60 procent) voor Zestienhoven is, een kwart is te gen en de rest-heeft geen me ning. Van de PvdA-stemmers is 51 procent voor en 29 procent tegen. Minister Hirsch Ballin (justitie) heeft de rijksrecherche op dracht gegeven de overheids functionaris te traceren die een rapport van de inlichtingen dienst CRI aan NRC Handels blad heeft gegeven. Gisteren werden er complete stukken uit het zeer geheime stuk in die krant gepubliceerd. De be windsman is woedend omdat de documenten het stempel „zeer geheim" dragen. Het stuk gaat over de cocaïnemaffia in Suriname, de Antillen en Ne- 1 derland. Het dagblad onthulde twee weken geleden dat de voormali ge minister van justitie Korthals Altes in de jaren tachtig de Tweede Kamer informatie heeft onthouden over deze zaak. Ac tie tegen de drugcriminelen was uitgebleven ondanks aandrin gen van de CRI. Centraal in het verhaal stond de vroegere Suri- j naamse legerleider Bouterse.en zijn banden met de Colom biaanse cokebaronnen. Goed geïnformeerde bronnen in Den Haag meldden donder dag dat Korthals Altes tot 1989 niet goed op de hoogte was van Bouterses drugpraktijken. De CRI, die dat wel was, zou geen contacten met Justitie hebben gehad over operaties. De top van de geheime dienst sprak met het departement tot die tijd alleen over beleidszaken. Hirsch Ballin schrijft de Ka mer dat hij en zijn voorganger het parlement altijd voldoende hebben ingelicht over narcoti- ca-criminaliteit in Suriname, de Antillen en Nederland. In het bewuste CRI-rapport uit 1986 wordt een beeld ge schetst van de cocaïneproduktie en -handel in Suriname in sa menhang met Nederlandse contactpersonen. De afdeling verdovende middelen van de CRI attendeerde de recherche op mogelijke coketransporten naar Amsterdam en Rotterdam. Het ministerie van justitie heeft dat stuk nooit gezien, want het rapport circuleerde alleen bin nen de CRI, aldus de minister. Volgens Hirsch Ballin stond er alleen „zachte informatie" in. De inhoud was niet van dien aard dat de minister er per soonlijk van had moeten weten, aldus zijn brief aan de Kamer. 'Politie wilde boeven met boeven vangen Een informant waarvan het omstreden Interregionaal Rechercheteam (IRT) Noordholland-Utrecht gebruik maakte, zou de vrijheid hebben gekregen een eigen drugorganisatie op te zetten. Er was geen daadwerkelijke controle van het Openbaar Ministerie. De Amsterdamse hoofdofficier Vrakking zou het 'middel' ontoelaatbaar hebben geacht en heeft de zaak daarom afgeblazen. Dat onthulde het VPRO-radio- programma Argos gisteren. Voor de beweringen zijn geen bronnen aangevoerd. De infor mant zou over een eigen drug organisatie moeten beschikken om geloofwaardig een drug transactie met een andere ben de op te kunnen zetten. Volgens de Amsterdamse hoogleraar strafrecht Schalken heeft het Openbaar Ministerie in Nederland te weinig de vin ger aan de pols bij politie-on- derzoeken. Ook het inmiddels opgeheven IRT werd niet goed gecontroleerd. „Een officier van justitie die met te weinig over leg met collega's zo'n zaak be geleidt, dreigt af te glijden. Zo iemand moet niet te veel met een politiepet op bij zo'n onder zoek zijn betrokken". Schalken waarschuwde in het radioprogramma voor verre gaande infiltratietechnieken. „Dat kan enorme gevaren voor mensen opleveren". Volgens advocaat mr. J. Boone gooit Jus titie het steeds vaker op een ak koordje met criminelen. „Zeker weten doe je het niet, want die dingen gebeuren ook buiten mij Voor het Amsterdams ge rechtshof diende gisteren het hoger beroep in een XTC-zaak, waarin een oud-chef van het IRT werd verhoord, commissa ris Burg van Baarle. Maar de zit ting werd afgeblazen wegens een bommelding. De melding kwam tijdens het verhoor van Burg van Baarle. Hij moest op heldering geven over een ver klaring die hij afgelopen maan dag bij de rechtbank in Utrecht had afgelegd. In de Utrechtse hasjzaak had Van Baarle tot drie keer toe verklaard dat er geen omstreden werkmethodes in de XTC-zaak waren gebruikt. Van Baarle heeft zijn onder ede af gelegde uitspraken inmiddels herroepen en maakte daarvan zelf een proces-verbaal. De le zing herhaalde hij gisteren voor het hof. Door de bommelding konden de advocaten hem niet meer aan de tand konden voe len. De zitting had een chaotisch verloop: geluidsapparatuur werkte niet en advocaten voch ten aanhoudend de proces-orde aan. Halverwege de ochtend werd de zitting onderbroken voor extra veiligheidsmaatrege len. Parketwachten liepen rond in kogelwerende vesten en doorzochten de zittingszaal op wapens en explosieven. Pas toen leden van een arrestatie team van de Amsterdamse poli tie zich in het gebouw hadden geposteerd, kon de geschorste zitting voor de zoveelste maal worden hervat. Maar niet voor lang. Om kwart voor drie moest iedereen het Paleis van Justitie aan de Prinsegracht in aller ijl verlaten. Bomexperts troffen echter geen explosieven in het gebouw aan. Op 21 februari wordt de XTC-zaak voortgezet. Van Baarle zal dan opnieuw moeten getuigen. Het klonen van embryo's is verboden net als ingrijpen in het genetisch materiaal van embryo's of geslachtscellen. Embryo's uit reageerbuisbevruchtingen mogen alleen worden onderzocht als er sprake is van een hoog risico op herhaling van een dodelijke erfelijke aandoening (zoals spierdystrofie of taaislij mziekte) waaraan kinderen jong doodgaan. Dat heeft het kabinet gisteren op voorstel van minister Hirsch Ballin (justitie) en staatssecretaris Simons (volksgezondheid) besloten. Het wetsvoorstel gaat nu voor ad vies naar de Raad van State. Bij expermenten met embryo's wordt van een in de reageerbuis bevruchte eicel in een zeer vroeg stadium een cel weggenomen voor genetisch onderzoek. Als blijkt dat de weggenomen cel geen ernstige erfelijke ziektes in zich draagt, wordt de desbetref fende embryo teruggeplaatst in de baar moeder. Wetenschappelijk onderzoek met niet le vensvatbare embryo's m^g van het kabinet alleen als dat leidt tot verbetering van de re ageerbuisbevruchting. Alle onderzoeken moeten ook eerst worden goedgekeurd door een centrale commissie van onafhan kelijke deskundigen. groningen «npa De gemeente Groningen overweegt heroïne vrij te versterkken aan harddrugs verslaaf den. Zo wil de gemeente de drugoverlast aanpakken. Op een internationale confe rentie in Groningen over drugproblematiek met drie zustersteden Newcastle upon Tyne in Engeland, Bremen in Duitsland en Oden- se in Denemarken wordt gesproken over nieuwe oplossingen voor het drugpro bleem. Aan het eind van de conferentie komt Groningen met een definitief stand punt. Ook in Limburg gaan stemmen op om in de strijd tegen harddrugs over te gaan tot gecontroleerde verstrekking aan hardnekki ge gebruikers. De hoogste politiebaas in die provincie, H. Mostert, is hiervan net als burgemeester Pleumeekers van Heerlen voorstander. De laatste wil onderzoeken of de diefstal van autoradio's en dergelijke af neemt als harddrugs gratis worden verstrekt aan junks. Mostert: „Door de kennelijk zo aantrekkelijke prijzen van drugs in deze re gio, haar bijzondere ligging en het beleid in het buitenland, onstaat er in Zuid-Limburg een straatbeeld dat de burger niet wil en waartegen hoe dan ook iets moet gedaan worden." In de rooms-katholieke ge meenschap van Zuid-Limburg is grote opschudding ontstaan over de Memisa-collecte van af gelopen zondag in de kerken. Enkele pastoors weigerden de opbrengst af te geven omdat ze hadden gehoord dat de hulpor ganisatie Memisa het geld on der meer wil gebruiken voor de verstrekking van condooms in de Derde Wereld. Dat is in strijd met de leer en opvattingen van de kerk die het gebruik van voorbehoedsmiddelen zoals condoom en pil verbiedt. De pastoors hebben het col lectegeld voorlopig in bewaring gegeven bij het bisdom van Roermond. Bisschop Wiertz zal het geld naar Memisa overma ken met de uitdrukkelijke wens dat het alleen wordt besteed voor medische doeleinden. Vol gens Memisa stimuleren de ka tholieke ziekenhuizen in de Derde Wereld zelf wel con doomgebruik, om te voorko men dat er veel kinderen wor den geboren die een grote kans lopen door armoede, ziekten of honger te overlijden. hoeven Een aardbeienteler in het Noordbrabantse Hoeven, neemt maatregelen tegen de vorst., omdat de weerdeskundigen hebben gezegd dat het de komende week toch nog gaat winteren. foto anp gerard van offeren 5.000 kilo bedorven vis is gisteren uit een failliete v handelloods in Scheveningen gehaald. Het bedrijf ging in september al failliet en sindsdien had niemand zich meer om de vis bekommerd. Tot buurtbewoners 's nachts wakker werden van een ondraaglijke stank. Volgens de politie kostte het opruimen ongeveer 50.000 gulden. Brand weer, gemeentereiniging en politie zijn uren bezig geweest met het op ruimen van het verrotte zeebanket, dat uit haring, zalm en kabeljauw bestond. Reizigersvereniging Rover woedend De reizigersvereniging Rover is woedend over de proef van de Nederlandse Spöorwegen (NS) om in de spitsuren extra 'sta- treinen' in te zetten. Volgèri^ Rover hebben NS de reizigers misleid door steeds maar te roe pen dat alle tariefsverhogingen nodig waren om iedereen een zitplaats te kunnen garanderen. NS willen vanaf 29 mei een spe ciale 'metrotrein' op het traject Rotterdam CS-Vlaardingen Centrum inzetten. Deze omge bouwde Sprinter heeft veel staanplaatsen en rijdt in de spits elk kwartier. Het bedrijf laat twee Sprinters ombouwen. Voor de meeste normale zit plaatsen komen klapstoelen. Na de aanpassingen kunnen 98 passagiers zitten en 270 staan. „De kwaliteit van staand reizen in een overvolle trein is het best te vergelijken met veevervoer", aldus Rover. geen riool aansluiting nodig Bel voor informatie. die gisteren ver oordeeld zijn in de Eper incest zaak gaan in hoger beroep. Dat hebben de advocaten van de zes, die allen hadden gevraagd om vrijspraak, gezegd na de uit spraak door de rechtbank in Zutphen. De vader, moeder en de ex- man van Jolanda zijn wegens het uitvoeren van illegale abor tussen en ernstige mishande ling veroordeeld tot vijf, drie en tweeënhalf jaar cel. Een huis vriend van de familie kreeg drie jaar voor herhaalde zeer ge welddadige verkrachting. Twee broers, ook vrienden van de fa milie, werden elk veroordeeld tot twee jaar met tbs. Ze werden schuldig bevonden aan krachting van Jolanda en tucht met minderjarigen onder wie de zeer jonge kinderen Jolanda. Terwijl de rechter uitspraak deed bracht uitgever Bzztóh de biografie van Jolanda op de markt. De advocaten van haar ouders en ex-man werden hier door vanwege de ernstige be schuldigingen die erin staan on aangenaam verrast. „We zijn te laat om verspreiding te voorko men, maar we laten dit niet zo maar passfcren". Inmiddels is er een kort geding tegen de uitge ver aanhangig gemaakt. den haag «piet arp „Geen straf is hoog genoeg, zelfs de doodstraf niet", zei in- cestslachtoffer Jolanda gister- r avond in het televisieprogram- 1 ma Nova. Interviewer Paul Wit- -■ teman vroeg haar of ze tevreden was met de hoogte van de op gelegde straffen voor haar ou- ders en de overige veroordeel- den in deze spraakmakende af- faire. 1 Jolanda: „Niks maakt goed wat me is aangedaan. Alles is me afgepakt. Artsen, hulpverle ners zeiden: ze fantaseert, ze is 1 een leugenaar. Hulpverleners zouden meer achter de slacht- offers moeten gaan staan". Jo- e! landa vindt dat de hulpverle- ning haar volledig in de steek e'i heeft gelaten. Pas als het tegen- Li deel bewezen is, is er volgens Jolanda ruimte voor twijfel over de bizarre en macabere verha- i len zoals die in de incestzaak i .naar buiten kwamen. „Ik heb altijd gedacht dat wat er ge- beurde normaal was. Tot me een spiegel voor werd gehou den". Jolanda had in de gevan genis nog een keer een goed ge sprek met haar vader. „Hij gaf toe samen met anderen, baby's te hebben vermoord. En hij beeldde uit hoe hij abortussen pleegde. Ben ik een fantast of is hij het, als hij dat later weer ont kent? Dat deed voor mij de deur dicht, hij heeft toen voor de tweede keer mijn kinderen afge pakt". De drie kinderen van Jolanda die niet geaborteerd of gedood werden „zijn mijn kinderen. Al leen van mij. Daar komt nie mand aan. Soms is het moeilijk als je in een houding van je kind iemand anders terugziet. Maar het zijn mijn kinderen, wie de vader ook is. Helemaal van mij". Jolanda vertelde dat ze ge tuige is geweest van de moord op tien baby's van andere moe ders. Pas als die moeders aan gifte doen, wil ze daarover pra ten. Het geld dat zij met haar boek en alle interviews in de media verdient, besteedt ze aan „een huis voor slachtoffers zoals ik. Waar niemand hen ldstig valt".' zutphen «anp De Eper incestaffaire is gerucht makend omdat in geen enkele eerdere grote zedenzaak het slachtoffer zelf zo nadrukkelijk op de voorgrond is getreden. Ze schreef een boek en verscheen op telévisie. Een film en televi sieserie over de affaire zouden ook al in voorbereiding zijn, zeggen de advocaten van de veroordeelden. Opmerkelijk want in alle eerde re zedenzaken is altijd zeer om zichtig met het slachtoffer of de slachtoffers omgesprongen. In de zaak-Maurik, genoemd naar het gelijknamige plaatsje, moest de Leidse professor Wagenaar, ook getuige-deskundige in de Epese zaak, hummetjes en kuchjes van het slachtoffer voor de rechtbank interpreteren. Het meisje zelf was door haar af schuwelijke jeugdervaringen niet meer in staat te spreken over de haar door verschillende mannelijke familieleden aange dane gruwelen. De slachtoffers van psychiater Finkensieper hielden tot aan het gerechtshof in Arnhem vol dat zij niet als getuige in de rechtszaal gehoord konden worden, omdat zij daardoor te zwaar beschadigd zouden wor den. De door die zaak bekend geworden Annie Bijnoord barst te regelmatig in tranen uit als zij journalisten probeerde te ver tellen wat haar grieven tegen de voormalig directeur van de Heldringstichting waren. Ande re aangeefsters werden in alle anonimiteit door de rechter commissaris gehoord. Ook incestzaken uit Ulft, waar het slachtoffer onder andere brood met wc-papier moest eten als straf als zij niet mee werkte aan seksuele spelletjes of Rheden, waar vier zussen jaren lang door de hele familie inclu sief hun grootmoeder werden misbruikt, zijn in de rechtszaal altijd behandeld zonder aanwe zigheid of openbaar verhoor van de slachtoffers. In de Eper zaak is slachtoffer Jo landa vanaf het begin nadruk kelijk in beeld geweest. Zelf zocht zij met verschillende me dia veelvuldig contact om een luisterend oor voor haar onge twijfeld verschrikkelijke ervarin gen te vinden. Via haar advoca te werd later bekend dat Jolan da alleen nog tegen betaling met de pers zou spreken. Nog voordat het proces daadwerke lijk van start ging in Zutphen verschenen paginagrote inter views met haar, waarin zij voor al benadrukte dat nog ergere zaken in haar boek te lezen zou den zijn. Meteen na afloop van de zitting van de rechtbank verscheen een eerste boek over de affaire. Dat werd na een kort geding uit de handel genomen. Het kort ge ding was door Jolanda zelf aan gespannen, omdat op de om slag van het boek een illegaal genomen foto van haar prijkte. Inmiddels is Jolanda's eigen boek van de persen gerold. In het boek staan de babymoor- den, die de rechtbank net als het openbaar ministerie niet bewezen acht, uitvoerig be schreven. En volgens de advo caten van de veroordeelden gaat Jolanda zelf meespelen in een film en een televisieserie over de Eper zaak. Zus Evelien, het tweede slacht offer uit de Eper zaak, is veel meer op de achtergrond geble ven. Verzoeken om gesprekken met haaf zijn steeds afgehou den door haar advocate. Evelien was wel aanwezig in de rechts zaal tijdens de behandeling van de zaal. Zij zat met haar zus Jo landa telkens op de eerste rij, maar werd niet als getuige ge hoord. Opmerkelijk aan de hele zaak is dat de aangiftes van slachtoffer Jolanda steeds uitvoerig naar buiten zijn gekomen, terwijl het openbaar ministerie uiterst te rughoudend was met het ver strekken van details. Opmerke lijk is ook dat verschillende des kundigen, waaronder de door de rechtbank ingehuurde pro fessor Wagenaar, het waar heidsgehalte van de zaak om uiteenlopende redenen ernstig in twijfel hebben getrokken. Opmerkelijk was tenslotte dat de advocaten van de verdach ten tijdens de zitting met een zeer gedegen medisch overzicht kwamen, waaruit bleek dat het slachtoffer onmogelijk zo vaak zwanger kan zijn geweest als zij zegt. Hier was zelfs prof. Beij- aert, oud-directeur van het Pie- ter Baan Centrum, naar eigen zegge diep van onder de indruk. De vraag dringt zich dus op in hoeverre de publieke opinie en de media-oorlog die rondom de Eper zaak gewoed heeft, van in vloed is geweest op de veroor delingen door de rechtbank. Mede om die reden hebben ver schillende raadslieden van de veroordeelden al aangekondigd in hoger beroep te zullen gaan. En hoewel de veroordelingen voor slachtofffer Jolanda en haar zus Evelien waarschijnlijk pleisters op diepe wonden zijn, hebben verschillende incest- slachtoffers volgens het Clara Wichmaninstituut uit Amster dam al besloten nooit aangifte te zullen gaan doen. Uit angst voor een publiek optreden zoals dat in de Eper-zaak aan de orde is geweest.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3