Hans van Breukelen en de twijfels van een prof Belgische expert kraakt veiligheidsbeleid van FIFA Sport Open Dag (voltijd) ZATERDAG 12 FEBRUAR11994 CHEF WIUEM SPIERDIJK. 071 -356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 -356463 "dj- 'Hoeveel jaar heeft PSVer eigenlijk voor uitgetrokken?' Hn het rollenspel der voetbalmacho's heeft Hans van Breukelen altijd Hans van Breukelen gespeeld; eerzuch- Itig-harde prof, zachte jongen. Weinig topsporters hebben Bief en leed zo openlijk met hun fans gedeeld als Van Breukelen. Een glanzende carrière, met toch heel wat neer lief dan leed, zit er bijna op. Bijna. „De vraag is of je na zo'n seizoen wel afscheid kunt nemen." LEENDE HENRI VAN DER STEEN NPA-VERSLAGGEVER Hij kan in alle gemoedsrust zijn •plannen maken. Stoppen is goed, niet stoppen is ook goed. Van Breukelen kan toch niet meer kapot. Nu niet meer. Een eeuw geleden werd hij eens, voor de wedstrijd tegen Honga rije, door Michels op de bank gezet; de ernstigste belediging die hem ooit is overkomen. Meer dan honderd jaar geleden was er het polletje. In die dagen was Van Breuke len een jongen die gekwetst wil de worden. Dat is althans ooit beweerd door een kraamhulp in huize Van Breukelen die zich interesseerde voor numerolo gie. Aan de hand van allerhande nummers kwam zij er achter dat 'de Breuk' in een vorig leven nogal wat mensen beledigd en verdrietig had gemaakt; nu was hij aan de beurt. Over nummers gesproken: de doelman is 37 inmiddels. Draai de cijfers om en je hebt het aan tal interlands dat Van Breukelen speelde, 73. Geen keeper scoor de zo veel caps. Tegen de ver drukking in heeft Van Breukelen records gebroken. En het houdt nog niet op. Vraag Van Breukelen echter niet of hij al eens heeft zitten dagdromen van een beenbreuk bij Ed de Goey; hij begint meteen over bullshit. „Onder Oranje heb ik heel bewust een streep gezet. Punt. Als het zou gebeuren en Advocaat zou ko- men? Dan zou ik heel lang moe- Ti ten nadenken. Dan moet er een gigantisch probleem zijn, dat of nog twee anderen hun been hebben gebroken. Maar als Dick echt met de handen in het haar zou zitten... Als hij dat zou aangeven en hij zou het me vra- 1 gen, zou ik het alleen al voor ihem doen, ja. En uit verplich ting naar het Nederlandse voet bal." „Maar dit is natuurlijk hypo thetisch," vervolgt hij. „Ik streef niet meer het hoogste doel na, ik streef alleen nog maar m'n ei gen hoogste doel na. Voel je het i verschil? Ik ben het presteren gaan relativeren. Ik heb tien jaar de eerste willen zijn, ik heb tien jaar geknokt en gevochten voor I mijn plekje. Dat plekje ambieer I ik niet meer." Je grootste prestatie is natuurlijk dat je je na 20 jaar topvoetbal je voelde je. mag verheugen in de sympathie en het respect van het volk. trok en die bal liet gaan. Dat >6 misschien wel het briljantste moment uit m'n carrière ge weest; een keeper die z'n klauw intrekt! Want die goal telde na tuurlijk niet; indirecte vrije trap. Dat men twijfelde aan het feit dat ik die bal bewust liet gaan, deed me toen pijn. Nu niet meer. Als iemand nu twijfelt aan mijn oprechtheid is het zijn probleem. Dat is wat er is ver anderd sinds m'n 34ste. Dat van die numerologie klopt, maar het gold maar tot m'n 34ste. Sinds dien is veel anders. Ik merkte het vorig seizoen na die blunder tegen Vitesse in Nijmegen. Acht jaar geleden zou ik maanden het lachtertje van de natie zijn geweest. Nu werd er anders ge reageerd: blunder Van Breuke len, kan gebeuren. Dat respect heb ik kennelijk verdiend, ja." Zes jaar geleden meende je dat je beste tijd nog moest komen. Wanneer is dat geweest, je beste tijd? „Vanaf '87. Op je best ben je als je je gelukkig voelt. Vooral dat seizoen '87-'88 voelde ik me zeer gelukkig. Bij PSV hadden we een geweldig homogene, sterke groep en die lijn van ho mogeniteit werd doorgetrokken naar het EK. Op je best ben je immers niet alleen, je bent on derdeel van een groep. Bij PSV en bij Oranje zat het toen goed. Er was leiding en beide elftallen hadden een stuk of acht jon gens die de rest meetrok. Wie niet wilde, werd aangepakt. Ver baal of non-verbaal. In dat geval werd er op de training gecorri- Vervolgens? „Daarna springt '92 er nog uit, dat was een heel goed jaar voor me. In de eerste helft van het seizoen '92-'93 is er zelfs nog de roep geweest om mijn terugkeer in het Nederlands elftal! Eigen lijk ging alles goed tot begin vo rig jaar, Toen is er iets veran derd. Niet in mijn beleving. Per soonlijk heb ik steeds geloofd dat we kampioen konden wor den. De gekste trucs heb ik uit gehaald. Spreekwoorden op de muren van de kleedkamer ge plakt, foto's aan de muur van de eerstvolgende tegenstanders, kreten op de deur gekalkt: 'Ve len misgunnen ons het kam pioenschap, gunnen wij het onszelf?' Het Kielp niet." Hans van Breukelen: „Ik ben het presteren gaan relativeren." grond', zei ik. Kreeg ik een boe te van 1000 gulden." FOTO LOEK ZUYDERDUIN Van Breukelen: „Ik ben altijd mezelf gebleven: eerlijk en recht door zee. Als ik commentaar gaf op wat er in het veld was ge beurd, was dat de waarheid. Ik heb nooit trek gehad in leugen tjes om bestwil, een blunder is een blunder. Vroeger kon ik me opwinden als men mij dan niet geloofde. Tegenwoordig heb ik iets van: waarom zou ik hebben moeten liegen om die bal tegen Engeland op het WK van '90, die indirecte vrije trap van Stu art Pearce, toen ik m'n arm in „Ik voelde me een roepende in de woestijn. Iedereen was met zichzelf bezig. Bovendien ging ik zelf ook sukkelen. Twee keer een blessure aan m'n vingers, een enkelblessure, zwaar ge kneusde ribben. Westerhof kon allang niks meer doen, die was machteloos, want hij werd niet gesteund door de leiding. Het was pappen en nathouden voor hem. Eèn puntjé in de Cham pions League, dat zegt alles. En ik had ervoor gewaarschuwd, drie jaar geleden al, in een in terview voor Panorama. 'PSV staat aan de rand van de af Wat heb je intern gezegd? „Kijk, als het met de club niet goed gaat, gaat het met mij ook niet goed. Daarom heb ik ge vraagd om duidelijkheid te ver schaffen. En consequent te wor den in afspraken. Voetballers, trainers trouwens ook, willen weten waar ze aan toe zijn, wat er precies van hen verwacht wordt, op en buiten het veld. Als je zo niet met elkaar durft om te gaan, haal je de ellende in huis. Ik ken de wetten van de voet ballerij. Ik ken de mogelijkhe den bij PSV, die zijn enorm. Het gaat niet alleen om nieuwe spe lers. Het gaat niet alleen om de hoogte van de contracten, om een mooie lease-auto en Phi- lips-apparatuur. Waar het om gaat is sfeer. Spelers moeten weten wat er van hun verwacht worden, een goed gevoel heb ben, ze moeten zich happy voe len bij een club. Met een andere sfeer waren Vanenburg en Ro- mario nog hier geweest." Hoe dan ook heb je nog altijd goeie spelers die dit seizoen, op PSV-Ajax na, buitengewoon pover hebben gevoetbald. Schandalig pover. Hoe kan dat? „Dat is dat gevoel dat er niet is. Plus dat er bij PSV meer over de randverschijnselen is gesproken de laatste jaren, dan over voet bal. De Mos zit met de erfenis, al verbaast het me ook wel, zulk slecht voetbal met deze spelers. Maar er is kwaliteit weg, dat is natuurlijk wel een feit. Ik denk dat Jan Wouters zich toch ook kapot geschrokken is hier. Net alsAad." „Zelden. Over corners en vrije trappen wel, niet over speelwij ze en opstelling. Wij hebben enigszins een verschillende me ning. Hij zit natuurlijk in een moeilijk parket: hij moet succes brengen en een nieuwe ploeg formeren. De resultaten vallen tegen, dus kiest hij voor bepaal de zekerheid: routine. Wat, wel weer ten koste gaat van jonge spelers die zo geen stap vooruit komen. Hij moet ook voor een nieuwe stijl zorgen, liefst zo aanvallend mogelijk. Vandaar drie aanvallers en een aanval lende middenvelder. Ik zou als start voor een behoudende speelwijze hebben gekozen. Als je zö lang zö slecht speelt als PSV, moet je terug naar af. Dan moet je eerst zorgen dat je weer op de nul kunt spelen. Zoals Feyenoord enkele jaren geleden opnieuw begonnen is: 5-2-3. Maar ja, dat is een keepersge dachte. Aad wil 4-3-3, zelfs 4-2- 4. Het voordeel van wat Aad doet is wel dat we precies weten waar er versterkingen moeten komen. Bovendien: Aad is ver antwoordelijk en hij maakt de keuze. Zoals het ook hoort. De komende jaren zullen uitwijzen of hij gelijk heeft." maanden zullen uitwijzen wat er gebeurt: stoppen, volgend Maar... jaar op de bank gaan zitten of nog een jaar keepen en dan een jaar op de bank gaan zitten. Als PSV met me door wil natuur lijk." Je zegt steeds dat je voor 1 april je beslissing over stoppen of doorgaan kenbaar maakt. Maar heb je al we! een beslissing geno- „Ik heb een beslissing geno men, ja. De komende twee „Je hebt twee redeneringen. Als je nog zo aardig en constant speelt zoals ik de afgelopen twee jaar, is het een mooi mo ment om te stoppen. Net als bij Oranje. Het blijkt dat ik het goeie moment ben gekozen, want ik had anders het risico gelopen dat De Goey me ge woon gepasseerd was. Maar ik ben nog fit." Hoe fit? „Gewoon fit. Buiten de perio den dan dat ik 's morgens met pijn in m'n hele sodemieter uit bed stap. In dat opzicht voel ik het einde wel naderen. Je her stelt wat trager. Maar pijn geeft niet, als het lekker loopt ten minste. Van de 40 of 50 wed strijden in een seizoen speel je er toch altijd maar vijftien in optimale conditie. Voor de rest is er altijd wat, al is het maar kiespijn." Is fitheid doorslaggevend voor je uiteindelijke beslissing? „Geestelijke fitheid zeker wel. Ik moet als sportman kunnen brengen wat ik wil brengen. Dat gevoel moet er zijn, anders moet je stoppen. Je sport niet alleen met je lijf en verstand, maar ook met je gevoel. Zeker ik. Daarom was ik begin dit sei zoen zo geweldig kwaad. Waar om hebben er zo veel bij PSV de afgelopen jaren niet gebracht wat ze kunnen brengen? Vorig jaar zijn er ongelooflijk veel mensen beschadigd... Toen is PSV zowat naar de sodemieter gegaan. Als je dat meemaakt en je ziet het dit seizoen weer fout gaan... Ik heb op zeker moment een supporter een klap voor zijn kop gegeven. Ongelooflijk na tuurlijk. Dat was een teken. Ik dacht: nu moet je echt stoppen, jongen." Dan heb je dus besloten niet te stoppen. Anders i^fet niet van belang te zien wat er de komen de maanden bij PSV gebeurt. „Je vergeet de stichting Topsup- port, die hebben me straks ook nodig. Er is ook een mogelijk heid dat er een aanbieding komt uit het bedrijfsleven. Of uit de voetballerij, een functie als manager." Dat Frank Arnesen werd be noemd tot manager technische zaken... „Dat was een klap in m'n ge zicht. Ik heb Frankie gefelici teerd en meteen gezegd dat ik die functie ook graag had ge had. Dat begreep-ie wel. We wisselen al jaren van gedachten over de problematiek van PSV, al toen hij nog speler was, Ik weet niet waarom het bestuur niet aan mij heeft gedacht, ze zullen meer gezien hebben in Frank dan in mij. Misschien omdat ze me nog een paar jaar als keeper willen hebben." Als dat zo is. is dat een compli- „Zo kun je het ook uitleggen. En luister: ik vind Frank een per fecte figuur als manager. Maar ik had het liever zelf gedaan, zo eenvoudig ligt het." Hans van Breukelen: „Er wordt nu anders gereageerd: blunder Van Breukelen, kan gebeuren. Dat respect heb Terug naar stoppen of niet stop- ik kennelijk verdiend." ARCHIEFFOTOpen. „Niks maar! Want er zijn nog andere zaken die me storen: om de derde plaats spelen, met al het leedvermaak vandien. Dat je in Zeeland - nota bene tijdens een oefenwedstrijdje - in je ge zicht gespuugd wordt. Dat je twee keer geel krijgt voor pra ten, terwijl er bij doodschoppen soms niks gebeurt. En dan de druppel: geel omdat ik zoge naamd talm met uittrappen. Dat je door Blankenstein ais een kleine jongen in de hoek wordt gezet." Wie goed luistert hoort dat je ei genlijk had beslist door te gaan. maar dat je nu weer bent gaan twijfelen. „Eh, ja. Door die dingen. En dan uitgeschakeld worden in de be ker. terwijl je een spuit in je knie hebt laten zetten omdat je die wedstrijd per se wilt spelen. Zé Elias die toch weer niet komt, allerlei dingen. Bij PSV is revo lutionair ingegrepen en er zal nog meer gebeuren. PSV komt terug aan de top, dat is absoluut zeker. Maar hoeveel jaar heeft men er voor uitgetrokken? Snap je? Ik loop nooit weg voor pro blemen. En ik ontdek ook nog steeds leuke kanten aan het vak. En dan is er natuurlijk die ande re vraag: kun je na twee van zul ke seizoenen eigenlijk wel af scheid nemen? Want wat er dit seizoen, wat er de laatste sei zoenen allemaal is gebeurd, zit mij als sportman natuurlijk he lemaal niet lekker. Het is vrese lijk dualistisch allemaal. Ik twij fel. Zet dat er maar boven, dat is wel een mooie kop: de twijfels van Van Breukelen.' Zaterdag 19 maart 1994 aanvang 13.00 uur Houtrustweg 2 2566 HA Den Haag Hoger Economisch Administratief 'Nooit eerder ben ik zo veel naïviteit en laksheid tegengekomen lü I Onderwijs De HEAO biedt al sinds 25 jaar opleidingen die zijn gericht op de beroepspraktijk. Bij de HEAO Den Haag vind je de volgende opleidingen: Accountancy (ook Agrarische Accountancy en Coop Accountancy) Bedrijfseconomie Commerciële Economie (ook International Management in Nederlands en Engels) Management, Economie en Recht (dit is een nieuwe naam voor de economisch-juridische richting en bestuurskunde) International Business Studies Bel voor een brochure HEAO 070-362 47 11 of de infolijn van Economie Management 070-356 21 80 (9 12 »uur) Kris van Limbergen houdt zijn hart vast. De Belgische expert op het gebied van voetbalvandalisme vreest dat het WK voetbal in de Verenigde Staten op een enorme chaos uitdraait. De kaart verkoop en de veiligheid binnen en buiten de stadions zijn dermate be roerd geregeld dat Van Limbergen op voorhand al inschat dat het komende WK voetbal helemaal niet zo'n feest zal worden als de (wereldvoetbalbond) FI FA steeds maar belooft. „De FIFA staat niet met beide benen in deze wereld", stelt hij onomwonden in zijn Brussels overheidskantoor van waaruit hij minister Tobback van bin nenlandse zaken dagelijks adviseert. „Nooit eerder ben ik zo veel naïviteit en laksheid tegengekomen als bij de FIFA. Alle mogelijke problemen wor den simpel afgewimpeld. De FBI moet die maar oplossen, dat is onze verant woordelijkheid niet, luidt steevast het antwoord wanneer je wijst op de geva ren die straks in Amerika op de loer lig gen." Van Limbergen heeft zich dan ook groen en geel geërgerd toen vorige maand in Straatsburg veiligheidsadvi seurs van alle Europese landen die aan het WK deelnemen, met de FIFA om de tafel zaten. „De FIFA begrijpt er echt niets van", foetert Van Limbergen. „Als je met die mensen over veiligheid praat dan hebben zij het over bewa king van spelers en officials. Daar ma ken ze zich inderdaad verschrikkelijk druk om. Zo'n beetje elke speler krijgt straks, geloof ik, zijn eigen body-guard. De rest interesseert de FIFA eigenlijk geen fluit. Ze vinden het uit financieel oogpunt prachtig dat kisten afgeladen met supporters af en aan vliegen naar Amerika, maar dat je daarmee ook fans in huis haalt die allerminst het predi kaat lieverdje verdienen, weigeren ze domweg te erkennen." Van Limbergen is er heilig tfan over tuigd dat ook een grote groep rel schoppers de oversteek naar de Vere nigde Staten maakt. „De FIFA roept steeds maar dat door de afwezigheid van Engeland alle problemen zijn op gelost. Maar dat is absolute onzin. De laatste jaren zijn het vooral de Duitsers die veel ellende veroorzaken. Voeg daar hele horden Nederlandse, Griekse, Belgische en Spaanse suppor ters aan toe en je kunt op je vingers na tellen dat het hommeles wordt zodra die groepen elkaar tegenkomen. Vooral Chicago kan een brandhaard worden. Duitse, Spaanse en Griekse heethoof den komen elkaar daar bijna dagelijks tegen. Nou, berg je dan maar. Tussen alle normale supporters loopt ook heel wat gespuis rond dat alleen maar uit is op relletjes." Ook de stelling dat alleen maar rede lijk gefortuneerde supporters in staat zijn naar Amerika te gaan, weerlegt Van Limbergen. .Arme supporters spa ren al maanden voor hun reis", weet hij. „Je dacht toch niet dat die zestig duizend Nederlanders die zich bij de KNVB hebben aangemeld allemaal barsten van de poen. Dat geldt ook voor de minimaal tienduizend Belgen die gaan. Sterker: wij weten dat kansar me supporters van de X-side van FC Antwerp nu al kraakjes zetten om straks voldoende geld te hebben om ons nationale team achterna te rei zen." Van Limbergen heeft ook niet veel vertrouwen in de Amerikaanse politie. „De politie is volstrekt onwetend hoe om te gaan met voetbalsupporters. Ze kennen de voetbalcultuur niet", zegt hij. „Voeg daar aan toe dat de toleran tiegrens lager is dan Europa en het is niet zo moeilijk te voorspellen dat inci denten niet uit kunnen blijven. In wel ke orde van grootte is een kwestie van afwachten. Ik ben er beslist niet op uit paniek te zaaien, maar als je nu al hoort dat desnoods het wapen wordt getrokken, dan ben ik er niet bepaald gerust op dat het in Amerika allemaal vreedzaam gaat verlopen. Te meer niet omdat de televisiestations overal met hun camera's bovenop zullen zitten. De sensatiepers behandelt dit onge twijfeld alsof ze oorlogen verslaat. De zaak kan daardoor escaleren, want de ervaring leert dat sommige supporters nog vreemder dan normaal reageren zodra er een televisiecamera in de buurt is." Zorgen maakt Van Limbergen zich ook over de kaartverkoop. Hij ver moedt dat Ierse, Griekse en vooral Ita liaanse immigranten ter plekke pakken kaarten hebben gekocht om daarmee te zwarte markt te bestoken. „Het is nu al een chaos", beweert Tobbacks advi seur. „Ik voorspel dat het onmogelijk zal zijn supportersgroepen te scheiden. Dat is vragen om ellende. Binnen de stadions valt dat misschien nog wel mee als je voldoende ordepersoneel in zet, maar buiten de stadions wordt het een rommeltje omdat alle supporters kris kras door elkaar heen lopen." Kris van Limbergen heeft zijn beden kingen over de Amerikaanse aanpak inmiddels via een uitgebreide nota overgebracht aan zijn baas. Op zijn beurt heeft minister Tobback al een waarschuwende' brief geschreven aan de FIFA waarin hij bepleit strenge maatregelen te treffen om supporters- rellen te voorkomen. Van Limbergen: „We hebben een keurig net briefje te ruggekregen dat onze brief is aangeko men. Ik ben benieuwd of er nog een serieuze reactie komt. Afgaande op de besprekingen die ik in Straatsburg heb gevoerd, vrees ik echter het ergste. De FIFA voelt zich nu eenmaal op geen enkele manier verantwoordelijk voor eventuele uitwassen. Ze zullen wel weer verwijzen naar de FBI."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25