Noren scoren met snel pak 099 Van Arum haalt zijn gram bij Vitesse Sport Spaanse wielerbelofte Martin doodgereden Open Dag Open Dag 2 ZATERDAG 12 FEBRUAR11994 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-356463 Nieuwe trainer voor De Danaïden leiden Rolf Latuperisa wordt de nieuwe trainer van de Leidse korfbalvereniging De Danaïden. Hij volgt bij de Leidse eerste klasser Rolf Schreuder op. De 47-jarige Latuperisa is oud-speler van Pams. Als trainer heeft hij dit seizoen Phoenix uit Zoeter- meer onder zijn hoede. Oefenduel UVS gaat niet door leiden Het oefenduel van UVS dat morgen op het programma stond, gaat niet door. Tegenstander Holland moet een ingelaste competitiewedstrijd spelen. Seriese vloert judokampioene parus Angelique Seriese heeft tijdens het sterk bezette judo toernooi in Parijs de klasse boven 72 kilogram op haar naam ge schreven. De Nederlandse versloeg in de finale de Duitse we reldkampioene Johanna Hagn met wazaari. In dezelfde ge wichtsklasse veroverde Monique van der Lee brons. Noorse zakenman troeft Samaranch af lillehammerEen zakenman uit Lillehammer heeft in Lilleham mer 14.000 gulden voor een T-shirt betaald. De Noor deed tij dens een veiling in de hoofdstraat van het olympisch stadje het hoogste bod op het hemd met het opschrift '1 dag igjen til OL' (nog 1 dag tot de Winterspelen). De ondernemer bood vijftien honderd gulden meer dan Juan-Antonio Samaranch, de voorzit ter van het Internationale Olympische Comité. arnhem anp Eindelijk voelde Hans van Arum zich happy in Arnhem. Jaren lang kon de stevige aanvalslei der geen goed doen bij het pu bliek van Vitesse. Van Arum was een prutser, een slappeling. Vo rig seizoen vluchtte de verguis de voetballer naar Willem II, waar hij een nieuw bestaan als prof trachtte op te bouwen. Gisteravond keerde Van Arum terug op stadion Nieuw-Monni- kenhuize. Hij werd met gejoel ontvangen, maar stapte als overwinnaar het veld af. Zijn fraaie treffer in de achtste mi nuut bleek voor Willem II vol doende voor de overwinning, de tweede pas dit seizoen buiten Tilburg. Het duel tussen de sterke subtopper (Vitesse) en de stevi ge middenmoter had een hoge amusementswaarde. Het ver schil op de ranglijst van vijf punten kwam op het veld aar dig tot uitdrukking. Vitesse was technisch vaardiger en demon streerde meer individuele kwali teiten; Willem II moest het vooral van een vechtlustig col lectief hebben. Met krachtvoet bal, door arbiter Zuidema be straft met vier gele kaarten, werd de broze voorsprong vast gehouden. Beide ploegen waren extra gebrand op een overwinning. Vitesse had na twee opeenvol gende nederlagen (Ajax en MW) dringend behoefte aan succes, Willem II wilde zich wreken voor de kansloze neder laag in Tilburg (0-3), de eerste voorlopig dit seizoen in eigen huis. De openingsfase was voor de Brabanders. De snelle aanval lers Stewart en Sylla, goed ge voed door spelverdeler Van Geel, dartelden langs hun te genstander en zochten met scherpe voorzetten naar de kopsterke centrumspits Van Arum. In de achtste minuut probeerde Feskens het met een strakke trap. Even los van bewa ker Van de Looi kopte Van Arum steenhard in: 0-1 Het wakker geschrokken Vi tesse ontwikkelde een groot of fensief. Vooral dank zij sterke acties van de kandidaat-inter nationals Helder en Gillhaus werd het terugvallende Willem II in de problemen gebracht. Met pittige overtredingen trachtte de ploeg van trainer Reker overeind te blijven. Bin nen een kwartier kregen Fes kens, Hofstede en Smits de gele kaart vanwege te hard ingrijpen. In een reeks van kansen wa ren Gillhaus, die zijn tegenstan der Smits in alle opzichten de baas was, en Helder het dichtst bij de gelijkmaker. Laatstge noemde raakte met een schui ver de paal, Gillhaus kopte op de lat. Aangemoedigd door het fel meelevende publiek ging Vites se na de pauze in de hoogste versnelling op jacht naar de ge lijkmaker. Willem II snakte af en toe naar adem, maar vond tus sen het verdedigen en tijdrek- ken door ook nog gelegenheid om te counteren. De beste kan sen bleven echter voor Vitesse. Met twee prachtige reddingen op een schot van Laamers en een kopbal van Gillhaus was doelman Jansen bij het dolge lukkige Willem II de gevierde man, na Van Arum. Vitesse: Van der Gouw; Sturing, Van de Looi, Bos en Straal; Laamers, Cocu en Loeffen (67. Korsten); Latuheru, Gill haus en Helder Willem II: Jansen; Meijs, Smits; Hof stede en Bogers; Feskens, Van Geel en Latupeirissa; Stewart (56. Abdellaoui), Van Arum en Sylla Vitesse-speler Loeffen gaat door de knieën in het duel tegen Willem II. foto anp Oranje-leeuw mag naam Dutchy houden - assen/zeist npa Dutchy, de WK-mascotte van de KNVB, leek een vroege dood te zullen gaan sterven. Het brutaal ogende leeuwtje, dat nog maar een maand rondhuppelde, lag gistermiddag op apegapen. Vlak voordat het de laatste adem tocht uitblies, werd het toch nog gereanimeerd. Het resultaat van de beademingstechniek is dat Dutchy's olijke snuit in de aanloop naar en tijdens het we reldkampioenschap voetbal in Amerika te zien is op tal van ar tikelen. Op het allerlaatste moment en na volgens KNVB-directeur Cees Wolzak pittige onderhan delingen bereikte de voetbal bond gistermiddag overeen stemming met de winkelketen Scapino over het gebruik van de naam Dutchy als WK-mascotte. Daar zag het aanvankelijk niet naar uit. Sterker, de onderhan delingen liepen gistermiddag in eerste instantie stuk en Scapino had al een faxbericht opgesteld, waarin het aankondigde de KNVB geen toestemming te ver lenen tot het gebruik van de naam Dutchy. De winkelketen, met meer dan honderd vesti gingen in Nederland, brengt zijn sportkleding al twintig jaar op de markt onder de aandui ding Dutchy en heeft de naam ook gedeponeerd bij het Bene lux Merkenbureau. „Scapino", zo luidde een ge deelte uit genoemd faxbericht, „verbiedt de KNVB het gebruik van Dutchy. Vandaag zijn de onderhandelingen tussen de KNVB en Scapino afgesloten met een opmerkelijk slot. Spapi- no geeft geen toestemming het KNVB-leeuwtje Dutchy te noe men. De KNVB zal nu dus een andere naam moetèn verzin nen.'^ Krap een half uur later was de vervaarlijk grommende leeuw al weer veranderd in een vrolijk dartelend welpje. „De KNVB en Scapino laten Dutchy niet in zijn hemdje staan", meldde Scapino-directeur Spetter toen plotsklaps. Direct nadat Scapi no de breuk met de KNVB naar buiten had gebracht, had Wol zak opnieuw contact met hem opgenomen, verteldé Spetter. „De KNVB was kennelijk verrast door ons bericht en wilde nog een keer praten. Toen hebben we toch nog een oplossing ge vonden." Hoewel Spetter noch Wolzak in detail wilde treden over de voorwaarden waarop het ak koord tot stand is gekomen, heeft het er alle schijn van dat de KNVB flink in de geldbuidel heeft moeten tasten. Wolzak wilde daar niet op ingaan. Hij sprak over de meerwaarde die beide partijen ten opzichte van elkaar hadden gecreërd. „Onze Dutchy straalt af op hun Dutchy en omgekeerd is dat ook het ge val. Met het akkoord zijn beide partijen gelukldg." Manager Werder werkte voor KGB bonn rtr Amerikaanse kunstrijders spelen toneel In de aanloop naar hun eerste serieuze krachtmeting houden de Noorse en Nederlandse schaatsers zich in Ha- mar vooral bezig met een olympische wedstrijd 'Hoe pest ik mijn tegenstander?' Het gaat erom de andere partij voor de start van de 5000 meter morgenmiddag nog even schrik aan te jagen. Het gedoe doet inmiddels lachwek kend aan. hamar npa/anp Bij haar eerste optreden in Hamar beperkte de Amerikaanse kunstrijdster Nancy Kerrigan zich tot schaatsen. In praten had zij nog geen zin. foto ap De Oranje-ploeg nam na aan komst in Hamar een 1-0 voor sprong door met de Delta- schaats op de proppen te ko men. Een 'oude' schoen verpakt in een glimmend zwart om hulsel. Het ding ziet er fraai uit, maar de vraag is of Ritsma en consorten met de vinding zo veel harder gaan. Waarschijnlijk is dat ook niet de bedoeling. Het is Ab Krook er vooral om te doen de concurrentie in verle genheid te brengen. De coach liet gisteren nog in het midden of zijn rijders op de vijf kilome ter met de Delta-schaats in actie komen, maar die kans wordt klein geacht. Zijn pupillen train den gistermiddag in elk geval weer op hun oude vertrouwde ijzers. Piet Schipper, die coach is van de Zwitsers, bekeek het ta fereel met gemengde gevoelens. „Als je met iets spectaculairs bezig bent, dan test je diep in het geheim en kom je pas op de dag van de wedstrijd met je vin ding op de proppen. Bovendien, Ritsma reed op zijn gewone Vinking-schaatsen onlangs op het EK een wereldrecord op de 1500 meter. Zo slecht kunnen die dingen toch niet zijn. Als ik hem was, had ik ze daarna in een koffer gedaan met zes slo ten erop en ze pas morgen voor de vijf kilometer uitgepakt." Johann Olav Koss neemt het allemaal niet zo serieus. Ge vraagd naar zijn mening over de nieuwe Nederlandse schaats, antwoordde hij gisteren lache rig: „Ik denk. dat ze er 0,0004 seconde harder mee gaan. De Noren maakten er bij aan komst in Hamar in het psycho logische duel met Oranje 1-1 van. Ze introduceerden met Willi Lemke, de manager van Bundesliga-kampioen Werder Bremen, heeft in een interview met Bild-Zeitung bekendge maakt dat hij van 1970 tot 1975 als dubbelspion heeft gewerkt voor de KGB en de Westduitse Veiligheidsdienst (BND). De 47-jarige Lemke, die Wer der Bremen van een financieel noodlijdende club in één van de rijkste in de Bundesliga maakte, onthulde zijn mysterieuze ver leden nadat de voormalige BND-medewerker Horchem onlangs een boek had gepubli ceerd over de veiligheidsdienst. Daarin werd tot in detail mel ding gemaakt van de spionage- activiteiten van een anonieme Bremense student die later in de Duitse sociaaldemocratische parrij SPD carrière maakte. barcelona npa Antonio Martin, de grootste belofte van het Spaanse wielrennen, zal nooit een nieuwe Miguel Indurain worden. Martin, die in mei 24 zou worden, overleed gistermiddag, toen hij tijdens een trainingsrit in de buurt van zijn Madrileens geboortedorp Tor- rellaguna, door een vrachtwagen werd aangereden. Martin reed het afgelopen seizoen nog bij de failliet gegane Spaanse wielerploeg Amaya. In zijn eerste Tour de France einig- de hij met Amaya op een 22ste plaats en was daarmee de beste neo-professional. Omdat Amaya in zijn geheel werd overgeno men door Banesto, de ploeg van drievoudig Tour-winnaar Mi guel Indurain, kwam Martin aan het begin van dit nog jonge sei zoen ook bij de Spaanse bank-ploeg terecht. Het lag in de bedoeling dat Martin dit jaar geheel in dienst van Indurain zou rijden en hem met name zou helpen bij het win nen van diens vierde Tour op rij. Binnen de Banesto-ploeg kreeg hij als grote belofte ook een speciale status en mocht hij zijn ei gen trainingsprogramma bepalen. Daarom kon het gebeuren, dat Martin de afgelopen dagen niet deelnam aan de Ronde van Andalusië. Fietsen is in Spanje, zeker na de successen van Indurain en Pedro Delgado, de afgelopen jaren populair geworden. Maar het is ook de gevaarlijkste sport in Spanje.' De afgelopen drie jaar kwamen ruim 600 amateurwielrenners en liefhebbers om het le ven op Spaanse wegen, nadat ze door een auto waren aangere den. De regering-Gonzalez heeft daarom een wetswijziging in voorbereiding die het verplicht stelt aan fietsers om een helm te dragen. Maar fiets-organisaties in het land menen dat zo'n wet niets zal uithalen. Allereerst dragen nagenoeg alle liefhebbers van de wielrensport reeds een helm, maar politie-onderzoek heeft uitgewezen dat in bijna alle dodelijke verkeersincidenten, waarbij wielrenners betrokken zijn, de schuld bij de autobe stuurders ligt. (voltijd) Woensdag 23 februari 1994 aanvang 14.00 uur Woensdag 20 april 1994 aanvang 14.00 uur Morsestraat 1 2517 RZ Den Haag Facilitaire Dienstverlening De opleiding FD (vroeger THW) is een afwisselende, veelzijdige en praktijkgerichte opleiding met twee afstudeervarianten: Facilitair Management en Consumentenzaken. FD-ers voeren het management van vanzelfsprekende 'alledaagse' zaken als inkoop, schoonmaak, catering, beveiliging en onderhoud van gebouwen. Zij organiseren thuiszorg, geven voorlichting en vertalen wensen van consumenten in een goed aanbod. Een opleiding voor denkers met daadkracht Bel voor een brochure FD 070-360 29 38 of de infolijn van Economie Management 070-356 21 80 (9.00 - 12.30 uur) veel bla-bla hun nieuwe 'fan toom-pak'. Het is in Trondheim ontwikkeld door professor Björn Magnussen en gefabriceerd door sportkleding-fabrikant Asics. Volgens deze firma levert het aalgladde pak, dat de Noren overigens ook al op hel EK ge bruikten, op de vijf kilometer een winst op van circa vijf se conden. Dat is haast onmoge lijk. Men baseert die gegevens op windtunnel-proeven en er varingen opgedaan op de ski-af daling. Op dat onderdeel zou per twee minuten één seconde voordeel worden behaald. Skiërs, die met meer dan 100 ki lometer per uur naar beneden suizen, zijn echter van een an dere orde dan schaatsers, die lang zo snel niet gaan. De Del- ta-schaats en het fantoom-pak zullen op den duur best tijdwinst opleveren, maar voor lopig lijken ze vooral te zijn ge lanceerd uit commerciële over wegingen. Nog voor er een olympische meter is gereden, hebben schaatsfabrikant Vin king, sportkledingfirma Hunter en Asics - kledingsponsor van de Noren - al enorm gescoord. 'Soap' Ze zaten er bij als sprekende poppen. Hun antwoorden leken geprogrammeerd. Ze waren nietszeggend en bevatten am per enige kem van waarheid. Pogingen wat gespierdere taal los te krijgen waren zinloos. De Amerikaanse kunstrijdersploeg ontweek in Lillehammer behen dig de affaire rond Tonya Har- ding en Nancy Kerrigan. Ze hadden een mening, maar die hielden ze voor zich. Waar normaal maximaal vijf tig, merendeels Amerikaanse journalisten zouden zijn opge draafd, zaten vrijdag in het au- Lillehammer '94 ditorium van het Main Press Centre in het olympische stadje bijna driehonderd vertegen woordigers van de media. Hom gerig naar schokkende uitspra ken en duidelijke meningen over de inmiddels tot 'Soap- Opera' verworden affaire met Nancy Kerrigan en Tonya Har ding in de hoofdrol. Het bontst maakte Karen Courtland het. De 23-jarige danspartner van Todd Reynolds beweerde met een uitgestreken gezicht dat de affaire de team geest niet zou hebben aange tast. „Wij steunen elkaar, zijn blij dat we hier zijn. We vormen een hechte eenheid. Ook als Harding en Kerrigan komen. Het maakt me niet uit wie van de twee wint, als het maar een Amerikaanse is", zei Courtland met een gemaakte glimlach. Hoewel Tonya Harding zich nog niet bij de Amerikaanse olympische equipe heeft ge voegd, waarde haar geest na drukkelijk rond. Te nadrukkelijk naar de zin van Harvey Schiller, algemeen secretaris van het Amerikaanse Olympische Co mité. Zelfs toen Cammy Myler als vlaggendraagster van de Amerikanen werd geïntrodu ceerd, was de belangstelling van de aanwezigen gefocust op Har- ding. „We hebben te maken met een probleem dat we moeten oplossen, maar het mag niet zo zijn dat de affaire de aandacht van het sportieve gebeuren af leidt", zei Schiller. „We zijn ten slotte hier om sportief prestaties te leveren en niet verbaal." Nederland begint EK-reeks in Luxemburg la valetta anp In aanwezigheid van bonds coach Dick Advocaat en Jan Huibregts namens de KNVB is gisteren op Malta het program ma vastgesteld voor de kwalifi- catiegroep van Nederland voor de eindronde van het Europees kampioenschap van 1996 in En geland. Oranje speelt in de voorronde tegen Noorwegen, Tsjechië, Wit-Rusland, Luxem burg en Malta. Het programma is voor 1994: 7 september Luxemburg - Ne derland, 12 oktober Noorwegen - Nederland, 16 november Ne derland - Tsjechië, 14 december Nederland - Luxemburg; 1995: 29 maart Nederland - Malta, 26 april Tsjechië - Nederland, 7 ju ni Wit-Rusland - Nederland, 6 september Nederland - Wit- Rusland, 8 of 11 oktober Malta - Nederland, 15 november Ne derland - Noorwegen. Vijf Leidse boksers strijden om titel voor eigen publiek Chris Lantrok krijgt vanavond zijn zin. Vanaf 20.00 uur wordt in de sportschool van Gerard van den Berg aan de Pieters kerkgracht een gedeelte van de Zuidhollandse kampioenschap pen boksen afgewerkt. Boven dien levert de vereniging van de Leidse organisator, Boksvereni ging Leiden, vijf finalisten. De leidse boksers Faisel Bel- gadou, Mark Lantrok, Driss Boukhalfa, Zafar Akbulak en Pe ter Mink proberen in de voet sporen te treden van hun club genoot John Hoogkamer, die af gelopen maandag in Rotterdam de Zuidhollandse titel in zijn ge wichtsklasse voor zich opeiste. De kampioenschappen worden verspreid ovef diverse steden en tijdstippen afgewerkt. Voor de wedstrijden in Leiden zijn nog toegangskaarten beschikbaar voor 20,- en 25,-. Cipollini heeft niets aan snelheid ingeboet HW antibes anp/afp De Italiaanse sprinter Mario Ci pollini heeft de vijfde etappe van de Ronde van de Middel landse Zee gewonnen. Cipollini bleef gisteren aan het einde van de rit over 135 kilometer tussen Pierrefeu en Antibes zijn land genoot Fabio Baldato voor. In de algemene rangschikking leidt Baldato met twaalf seconden voorsprong op zijn landgenoot Davide Cassani. Cipollini bewaart mooie her inneringen aan de Ronde van de Middellandse Zee. De Itali aanse glamourboy veroverde er vorig jaar twee dagprijzen. Toen reed hij nog voor het sterke col lectief van GB-MG. Cipollini vertrok in de winter naar Mer- catone Uno, de oude ploeg van de Nederlander Adri van der Poel. Aan snelheid bleek hij niets te hebben ingeboet. Gis termiddag deed hij zijn nieuwe sponsor een groot plezier. Baldato hing aan het wiel van de winnaar. Vandaag moet de Italiaan ongetwijfeld afstand doen van zijn leiderstrui. Dan staat in de middaguren de be klimming van de Mont-Faron centraal. Voor het peloton de bergen ingaat, staat er 's och tends nog een korte rit over 108 kilometer op het programma. (voltijd) Zaterdag 19 februari 1994 aanvang ll.00 uu Woensdag 27 april 1994 aanvang 13.30 uur Parimaribostraat 21 2585 GL Den Haag Bibliotheek en Documentaire Omdat de wereld draait om informatie. Afgestudeerde BDI-ers zijn als informatiekundiger in staat informatie op te sporen en te ontsluiten. Zij gebruiken hierbij datanetwerken, informatiesystemen en diverse andere software. Ze zijn onmisbaar als specialisten in het bemiddelen tussen de vraag van consumenten en het grote aanbod van documentaire informatie dat is opgeslagen in tijdschriften, rapporten, databases, geluidsbanden en andere informatiebronnen. BDI-ers werken bij onderwijsinstellingen, multinationals, de overheid, kortom bij organisaties die afhankelijk zijn van informatie. Bel voor een brochure BDI 070-363 19 35 of de infolijn van Economie Management 070-356 21 80 (9.00 - 12.K uur)

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23