Rintje Ritsma: 'Falko is verstandiger geworden' Falko Zandstra: 'de benen van Rintje zijn te dik' a Olympische Winterspelen I Schaatsen ^ZATERDAG 12 FEBRUAR11994 NPA-VERSIAGGEVER Sinds jaar en dag vormt het Zwitserse kuuroord Davos voor de Nederlandse schaatsers de laatste tussenstop op weg naar sportieve roem. Uit de symbiose van rust, training, zon en berglucht ontstaat daar volgens ingewijden het perfecte gevoel, dat zich op het ijs vertaalt in topvorm. Zo ook bij Falko Zandstra en Rintje Ritsma. „Je rijdt een rondje en ineens voel je: Dit is het, ik ben d'r." De wereldkampioen en zijn Europese troonopvolger zijn opgewarmd voor het grootste prestigeduel uit hun loopbaan. In Davos vonden de eerste verbale schermutselingen plaats. De rivalen Zandstra en Ritsma over zichzelf, over de ander, over vrienden, familie, emoties, schaatsen en over de Olympische Spelen. Zijn techniek komt allerminst over een met de regels uit het Grote Schaatsboek en zijn lichaamsbouw doet niet vermoeden dat Zandstra een krachtige topsporter is. Maar hard gaat-ie wel. heel hard zelfs. „Misschien ben ik een nieuwe Hei den", zei Falko Zandstra (22) twee jaar terug. De Europese en wereldti tel staan reeds op zijn palmares en hij is klaar om ook olympische pa rels aan zijn kroon toe te voegen. Klaar voor Hamar, derhalve. Favo riete afstand: de 1500 meter. - Ben je weieens jaloers op de benen van Rintje? „Hou op zeg, die zijn veel te dik. Ik zou wel wat forsere kuiten willen, maar het moet niet te gek worden. Als ik met schaatsen gestopt bent, ga ik wel aan krachtsport doen om iets breder en gespierder te worden. Ik ben ijdel, uiterlijk vind ik belang rijk. Maar nu kan dat nog niet. Als ik nu te breed word, vergroot dat de luchtweerstand en ga ik minder snel." - Zijn jullie boezemvrienden? „Ik heb maar een echte vriend en da's mijn vader. En Auke Bonne van der Heide, een jongen die ik al van af de kleuterschool ken, is een goeie vriend. Als ik thuis kom, is hij de eerste die ik opzoek. Rintje en ik kunnen het goed met elkaar vinden, maar na de winter lopen we de deur niet bij elkaar plat." - Wat is Rintjes slechtste eigenschap? „Zodra hij over surfen begint, draaft-ie helemaal door. Hij luistert dan totaal niet meer naar wat een ander zegt." - Wat is je grootste angst? „Mijn vader en ik waren beiden heel erg bang dat ik net als hij de ziekte van Bechterew (verkalking van de gewrichten, red) zou krijgen. Toen ik achttien was, had ik heel vaak last van mijn heupen en rug pijn. Zo begon het bij hem ook. Vol gens de artsen was het bij mij alleen maar de groei. Maar nu nog steeds, als ik ergens een beetje pijn heb, is dat het eerste wat door mijn hoofd schiet." - Wanneer heb je voor het laatst ge huild? „De dag na het EK. Mijn vriendin zou me woensdags naar het vlieg veld brengen, maar op maandag avond belde ze op dat ze ziek was. En ja, ik ben sportman, de Olympi sche Spelen komen eraan, dus kon ik niet naar haar toe. Ik mag niet de kans lopen dat ik ook ziek word. Toen heb ik even vreselijk zitten huilen. Ja, ik kan heel emotioneel zijn. Ken je die film, the Champ, daar kan ik helemaal kapot van zijn. Komt waarschijnlijk omdat het om die relatie vader-zoon gaat. Ik heb ook zo'n sterke band met mijn va der." - Heb je nog tijd om aan andere din gen te denken dan schaatsen? „Ik heb er wel tijd voor, maar ik neem er geen tijd voor. Ik ben ge lukkig zoals ik nu leef. - Nog gedroomd vannacht? „De laatste tijd droom ik steeds va ker van de Olympische Spelen, echt dromen ja. Dan zie ik mezelf achter dat schavotje staan, je hoort die muziek klinken, en dan wordt mijn naam omgeroepen. Olympic champion, Falko Zandstra!' En dan wordt me de gouden medaille om gehangen. Zo heb ik in de weken voor het EK en WK ook altijd ge droomd. En die dromen kwamen uit." - Wat is het laatste boek dat je gele zen hebt? „Ik heb een hele dikke pil bij me: 'Stress zonder stress'. Zelf heb ik er geen last van, maar ik vind het wel leuk om erover te lezen. Het zal wel een paar maanden duren voor ik dat uit heb, want ik ben absoluut geen lezer. Zelfs door tijdschriften kom ik niet heen, het is meer plaat jes kijken." - Ben jij schaatsgek? „Helemaal. Er is niets mooiers dan heel hard over het ijs te glijden en nergens aan te denken. Nou ja, au to's, daar ben ik ook gek van." - Wat zou je veranderen als jij het bij de KNSB voor het zeggen had? „Ik zou er onmiddellijk voor zorgen, dat we een derde sponsornaam op ons pak zouden mogen. Wat zei Rintje trouwens op die vraag?" - Je bent sportman, maar ook een sexsymbooi Je foto hangt boven het bed van menig tienermeisje. „Weet ik, soms sta ik er zelf ook van te kijken. Er is een meisje, dat me regelmatig opbelt, die een display VROUWEN 39.10 Bonnie Blair 1.17.65 Christina Rothenburger 1.59.30 Karin Kania 4.10.80 Gunda Niemann 7.13.29 Gunda Niemann 35.76 Dan Jansen van mij op haar kamer heeft. Op ware grootte. Wat heb je daar nou aan, heb ik haar een keer gevraagd. 'Dan heb ik je altijd dicht bij me', zei ze." - Zal je het missen, het beroemd zijn, nadar je gestopt bent? „Ik denk het wel. Ik heb altijd al ge wild dat mensen me zouden her kennen. Maakte me niet uit waar ik beroemd mee zou worden, als ik het maar werd. 's Zomers als ik er gens op straat loop, hoor ik de men sen wel fluisteren. Heerlijk is dat. Dat mag toch?" - Wat is het gekste spandoek wat je ooit hebt zien hangen? „Falko, kijk eens in mijn... En daar achter stond een dikke zwarte punt getekend. Dan vraag ik me wel af, moet dat nou?" - Hoe ziet het podium eruit na de 1500 meter in Hamar? „Rintje, me myself and I, en Son- dral, als-ie een goeie dag heeft. Maar of dat ook de volgorde is, dat mag je zelf bepalen. - Van welke uitspraak die je ooit hebt gedaan, heb je spijt? „Toen ik nog in Jong Oranje zat, heb ik een keer gezegd dat de jon gens uit de kernploeg geld kregen voor hun tv-interviews. Dat had ik van Leen Pfrommer gehoord. Daar na ging ik zelf ook geld vragen voor tv-optredens. Dat was ontzettend stom. Het bleek achteraf helemaal niet waar. Een paar dagen nadat ik het gezegd had. hing Ab Krook aan de telefoon. 'Ben jij Falko Zandstra?' vroeg-ie. 'Wil je nooit meer zulke leugens over mijn jongens vertel len.' Dat was mijn eerste kennisma king met Krook. Ik was bang voor die man toen ik in de kernploeg kwam, en niet een beetje ook. Die blik in zijn ogen, die heeft-ie soms nog." - Ben je gelovig? „Ik hoop dat er leven is na de dood. Oh ja, dat vind ik een hele gerust stellende gedachte. Vroeger dacht ik daar vaak over na: het idee dat je dood gaat. er niets van je over blijft, daar werd ik bijna hysterisch van. Daar heb ik nachten wakker van ge legen. Daar heb ik heel wat keren met mijn vader over gepraat." - Wat zou je doen met een miljoen? „Een huis kopen en het mooi in richten, want ik ben van plan bin nenkort te gaan samenwonen. Die sportwagen moet dan maar even wachten, helaas." - Wat hoop je over 25 jaar te doen? „Gelukkig getrouwd te zijn en ge zonde kinderen te hebben. Mis schien dat ik dan wel als vertegen woordiger in een tapijthandel werk. Dat aanbod heb ik van een van mijn sponsors, ik hoop wel dat ze zich er aan houden. Van een garagebedrijf heb ik een aanbod om later verko per te worden." Rintje Ritsma en Falko Zandstra in looppas langs de oevers van het Mosjameer in Hamar. foto sleo vogelzang Met 93 kilo schoon aan de haak, bo- eri venbenen met een omvang van 63 pf' centimeter en een lichaamslengte 8. van 1.92 m is hij de krachtmens van de internationale schaatselite. Waar j anderen in het fitnesshonk stoeien met dik honderd kilo, legt hij 240 ki- lo op de schouders. Op het ijs boe- ;u zemt hij sinds enkele maanden al :er net zoveel ontzag in. „Ik kan Falko 13 stoppen", luidt de stelling van Rint- je Ritsma (23). Kersvers Europees ne kampioen en klaar voor Hamar. Specialisme: de 1500 meter. - Ben je weieens jaloers op de benen van Falko? „Nooit. Integendeel zelfs. Ik zou het !niet echt leuk vinden als ze mij De Spijker zouden noemen. Falko heeft zelf ook weieens gezegd, dat-ie er spuugzat van werd. En op zijn ta lent hoef ik ook niet jaloers te zijn, want ik heb net zoveel talent. Alleen omdat ik een paar kilo zwaarder ben, moet ik meer kracht in de strijd gooien en daardoor lijkt het I bij mij misschien wat meer op wer ken. Maar da's een verkeerd beeld. Ik ben helemaal geen trainings- dier." - Zijn jullie boezem vrienden „Echte vrienden heb ik niet, ik heb geen tijd om ze te maken. Falko en ik weten wel veel van elkaar. Dingen die zelfs onze ouders misschien niet weten. Maar hij is geen boezem- s_ vriend." - Wat is zijn slechtste eigenschap? „Toen ik hem net leerde kennen, was-ie een jaar of zestien. Kon-ie vreselijk klieren, het bloed onder je nagels vandaan halen, toen was het een heel vervelend jongetje. Dat is d'r gelukkig uit. Heeft-ie zichzelf af geleerd, hij is verstandiger gewor den." - Wat is je grootste angst? „Een zware blessure, waardoor ik niet meer zou kunnen schaatsen. Die gedachte flitst af en toe wel I eens door je heen. Wat Monique 8 Velzeboer is overkomen, vreselijk. h Meestal denk je: 'Ach, dat zal mij f niet gebeuren'. Maar je zal maar net -i die ene zijn... Op zulke momenten besef je wel dat sport toch maar I heel onbelangrijk is. Gezond zijn, normaal kunnen leven, dat is het belangrijkste. Maar daar sta je maar heel zelden bij stil." - Wanneer heb je voor 't laatst ge huild? „Dat is zo lang geleden, dat ik het i me niet eens meer herinner. Tijdens het Wilhelmus bij het EK kreeg ik even vochtige ogen, maai- huilen, nee." - Heb je nog tijd om over andere dingen na te denken dan schaatsen? 1 „Nauwelijks. Die paar keer dat je 's winters thuis komt, lees je de krant en kijk je wel tv, maar het echte nieuws gaat aan je voorbij. Opko mend racisme, die toestanden in Bosnië, ik weet dat het gebeurt, maar het staat te ver van me af. Je kan je er niet te veel mee bezig hou den, dat gaat ten koste van je sport." - Noggedroomd vannacht? „Ja, maar niet over schaatsen. Heel af en toe droom ik over schaatsen. Maar het gaat nooit over winnen of zo. Ik droom soms dat ik aan het rij den ben en dat ik maar niet bij de finish kom. Net zolang tot er een i soort paniek uitbreekt. En op dat moment word ik wakker." - Wat is het laatste boek, dat je gele zen hebt? „Ik ben nu bezig in 'De horizon zeilt I mee'. Een boek over iemand die de wereld rond zeilt. Gekregen van mijn buurman, omdat ik zo'n wa tersportfreak ben. Al ben ik niet zo'n boekenwurm. Die hele serie van De Kameleon heb ik gelezen, O 0 ingang atleten Q ingang publiek 0 kleedkamers Q restaurant O lift Het vikingschip in Hamar De Olympisch'e schaatspiste in Hamar is gebouwd als een omgekeerd vikingschip. Het dak wordt ondersteund door een serie houten spanten. In de constructie zijn 30.000 bomen verwerkt, waarvan alleen al 1000 in het centrale spant dat 104 meter lang is. vooruit, ik eerste, Falko tweede, Söndral derde. Ik vrees dat Falko een andere volgorde in zijn hoofd heeft." - Van welke uitspraak die je ooit hebt gedaan, heb je spijt? „Twee jaar terug tijdens die doping- affaire met Karsten, zei ik iets wat op het randje was. Wat weet ik niet meer, maar ik was zo boos, dat ik even uit m'n slof schoot. Gebeurt me zelden. Voor ik antwoord geef, denk ik altijd wel even na. Ik flap er nooit zomaar iets uit. Ik probeer goed over te komen in de media. Ik wil dat de mensen toch een beetje een aardig beeld van me krijgen." - Ben je gelovig? „Boven is iets, maar wat... Ik heb wel eens iets gelezen over mensen die een 'bijna-dood-ervaring' heb ben gehad. Dat is me altijd bijgeble ven. Er zou best wel eens meer kun nen zijn, dan wij weten. Ik vind het ook wel een fijne gedachte, dat niet alles zomaar voorbij is na je dood." - Wat zou je doen meteen miljoen? „Vastzetten. Een mooi huis kopen misschien, in ieder geval geen dure auto. Ik heb geen vijftigduizend gul den over voor een auto. Daar moet je Falko voor hebben. Die geeft een ton uit aan een auto, wat zeg ik, minstens, hij wil er nog wel een dik ke lening voor afsluiten zelfs." - Wat hoop je over 25 jaar te doen „Ik wil graag een sportzaak begin nen. Nog mooier zou zijn om een jachthaven te beheren. Maar dat kost geld, hè. Misschien dat ik door mijn naam straks een voorsprong heb op anderen, dat probeer ik in ieder geval wel." - Van Falko staat op Thialf een standbeeldje. Wanneer word jij in brons vereeuwigd? „Na dit seizoen hoop ik." - Wie staat er na Hamar in het rijtje Hjalmar Andersen, Ard Schenk, Eric Heiden? „Daar zijn drie kandidaten voor: Falko, Koss en ik, maar de kans dat een van ons drie keer goud wint, lijkt me heel klein." - Welke afstand wint Falko zeker niet in Hamar? „Misschien wint-ie er wel geeneen." 1000 m: 1500 m: 5000 m: 1.12.54 Kevin Scott 1.51.60 Rintje Ritsma 6.35.40 Johann Olav Koss VROUWEN 500 m: 1000 m: 1500 m: 3000 m: 5000 m: MANNEN 500 m: 1000 m: 1500 m: 5000 m: 10.000 m: 40.24 1.21.20 2.00.68 4.11.94 7.14.13 36.76 1.13.10 1.51.60 6.39.40 13.46.34 Christine Aaftink Christine Aaftink Yvonne van Gennip Yvonne van Gennip Yvonne van Gennip Jan Ykema Gerard van Velde Rintje Ritsma Bart Veldkamp Bart Veldkamp - Er staat een bronzen beeldje van jou op Thialf. Wat doet je dat? „Daar ben ik heel erg trots op. Thi alf is het stadion waar ik het schaat sen geleerd heb, ik heb er rpijn hele leven tegenover gewoond, het is een deel van mijn leven. Ik sta ook re gelmatig even naar het beeldje te kijken, het lijkt sprekend." - Wie staat er na Hamar in het rijtje Hjalmar Andersen. Ard Schenk, Eric Heiden? „Ik hoop ik. Eén olympische titel is genoeg, maar ik kan er ook drie winnen. Mijn vader heeft al gezegd: 'Je wint in ieder geval een gouden medaille'. Dat doet me wel iets, mijn vader heeft vaak gelijk." - Welke afstand wint Rintje zeker niet in Hamar? „De tien kilometer." maar daarna ben ik gestopt." - Ben jij schaatsgek? „Het is mooi, maar ik ben geen freak. Watersport, daar ben ik wel gek van. Als we op reis zijn, zit mijn tas vol met de laatste surfblaadjes en de laatste nummers van de wa terkampioen. Ik ken bijna alle plankmerken en typen. De maten, gewichten, het materiaal, de eigen schappen van de bodem, 's Zomers op mijn plankje op het IJsselmeer, dat geeft bijna net zo'n kick als een wereldrecord rijden. Als ik net zo goed zou kunnen surfen als schaat sen, was de keus niet moeilijk." - Wat zou je veranderen als jij het bij de KNSB voor het zeggen had? „Dan zou Ard Schenk in ieder geval in het bestuur komen. Die weet hoe topsporters denken en hij durft be slissingen te nemen. Nu zitten er mensen die denken dat zij belang rijker zijn dan de schaatsers. We proberen wel met die mensen te praten, maar ze ontwijken ons." - je bent sportman, maar ook een sexsymbooi. Je foto hangt boven het bed van menig tienermeisje. „Ja en dat geeft een heel prettig ge voel. Op straat en in het stadion merk ik ook wel hoe ze naar me kij ken. Ze willen iets aan me vragen, maar durven het niet. Zelf had ik posters van Hilbert van der Duim en Hein Vergeer op mijn kamer. Hilbert zag ik wel eens in Heeren veen, maar ik begon al te bibberen als-ie in mijn buurt kwam." - Zal je het missen, het beroemd zijn, nadat je gestopt bent? „Geen moment. Tijdens de huldi ging na het EK in Lemmer moest ik vluchten door een achterdeur, zo veel mensen kwamen op me af. Ik heb het gezien in Leeuwarden, waar ze Falko een keer bijna onder de voet liepen. Beroemd zijn is wel gei nig, maar vaak ook een beetje eng." - Wat is het gekste spandoek dat je ooit hebt zien hangen? „In Heerenveen bij het EK stond een keer: 'Rintje van jou wil ik een kindje'. Dat was lachen. Toen ik die meisjes aankeek, sloegen ze van schrik de handen voor de ogen." van oplevering: 1992 Grootste lengte: 250 meter Grootste breedte: 110 meter Kosten: ca. 70 miljoen gulden Jaarlijkse exploitatiekosten: ca. 2 miljoen gulden Hoogte boven de zeespiegel: 125 meter Hoogste punt boven de ijsvloer: 36 meter Toeschouwerscapaciteit tijdens de Spelen: 10.500 (2000 zitplaatsen) - Hoe ziet het podium eruit na de 1500 meter in Hamar? „Falko en ik staan er zeker op. Nou

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21