Levering WK-tickets niet altijd gegarandeerd Qigen baas 'W 3552- Randstad Vernieuwing gemeenteraden blijft uit Interesse redelijk Trommelen op een emmer Wordperfect in Arabisch, Japans of Hebreeuws 11 dagen Orlando LtfJtrode 14ATERDAG 12 FEBRUAR11994 na Jfficiële reisorganisaties voorzien straks veel boze Oranje-fans weg Cr 1y i zijn Fans die in juni het Nederlands elftal willen aanmoedi- aar gen tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap j'gg^oetbal in Amerika, doen er verstandig aan hun reis (en 11 toegangskaartje) te boeken bij een van de drie officieel aangewezen touroperators: Expersport, Roadair en Roe- ver. Dat is de boodschap waarmee de KNVB binnenkort naar buiten zal treden. HAARLEM ROB VAN DEN DOBBELSTEEN r Wie zijn trip bij een andere or ganisatie reserveert, loopt kans 1^ de wedstrijden van Oranje te moeten missen. Door andere reisorganisaties aangeboden -tickets, zijn niet langs de officië le weg gereserveerd en afge- |lsewacht moet daarom worden of ze inderdaad kunnen worden net geleverd. fn' Het gevaar schuilt vooral in In§de leveringsplicht die in Ameri- r®n ka niet bestaat. Arend de Roever invan Reisbureau Roever in Am- ?rs sterdam: ,,Er is in de States nu llIT1 al voor 80 miljoen dollar teveel °^aan tickets verkocht. Dat kan, omdat niemand verplicht is de toegangsbewijzen ook inder daad te leveren. Wie straks het meeste biedt, krijgt de kaartjes. De mensen die naast het net vissen ontvangen welliswaar keurig hun geld terug, maar daarmee kom je natuurlijk de stadions niet in." Het tweede probleem vormt de door World Cup USA 1994, Incorporation opgestelde clau sule waarin staat dat toegangs bewijzen niet mogen worden verkocht als onderdeel van een voetbalreis, behalve door offi cieel aangewezen touropera tors. De Roever: „Niettemin zie je in allerlei Nederlandse kran ten aanbiedingen van krui kenduikers die reizen aanbie den met een zogenaamd gega randeerd kaartje. Als de organi satie in Los Angeles die annon ces onder ogen krijgt, zou het wel eens kunnen gebeuren dat die adverteerders sowieso geen tickets ontvangen. Hoeveel ze er ook voor willen betalen." De reizen inclusief toegangs kaartjes die door deze krant in samenwerking met Expersport in Haarlem worden georgani seerd, lopen geen enkel gevaar. Directeur Jeroen Guliker was samen met De Roever anderhalf jaar terug de enige Nederlander die zich bij de organisatie van het titeltoemooi aanmeldde. Later kwam daar Roadair uit Hoofddorp nog bij. Guliker: „Het is wel zuur natuurlijk dat ook anderen zich nu plotseling op het gouden kalf proberen te storten. Maar aan de andere kant zullen de fans onderhand toch wel weten dat ze het beste met een officiële organisatie in zee kunnen gaan." De Roever is daar echter niet zo zeker van. „Bij het WK van Italië hebben zich soortgelijke taferelen afgespeeld. Vier van de vijf touroperators die reizen met kaartjes aanboden, gingen toen failliet. En aan het EK in Go thenburg is ook een aantal be drijven kapot gegaan. Toch zijn er altijd weer lieden die met dat soort organisaties in zee gaan." Guliker: „Omdat het allemaal zo goedkoop lijkt. Voor 1300 gul den heen en terug naar een wedstrijd van het Nederlands elftal, dat ziet er heel aantrekke lijk uit. Totdat je in Amerika merkt dat je geen kaartje hebt." Beiden voorzien straks flink wat boze fans, mede gezien de voorwaarden waarop een aantal organisaties de reizen aanbiedt. Daarbij moet niet alleen een zo genaamde handling fee (om en nabij de 50 gulden) worden be taald, maar tevens dient de reis- som ruim voor de vertrekdatum in z'n geheel te zijn voldaan. Restituties vinden niet plaats. Guliker: „Dat zou straks wel eens een enorme chaos kunnen worden." I Onderzoek naar kandidatenlijsten voor verkiezingen Ondanks een groot aantal nieu we kandidaten zullen de meeste gemeenteraden na de verkiezin gen niet echt vernieuwd zijn. Bijna de helft van de personen die verkiesbaar zijn, staat dit jaar voor het eerst op een kan didatenlijst. De nieuwkomers zijn echter ondanks de sug gestie van een grootscheepse politieke vernieuwing gro tendeels afkomstig uit de slin kende groep actieve partijleden. Slechts weinigen zijn nooit eer der politiek actief geweest. Dat blijkt uit een onderzoek dat het weekblad 'Binnenlands Bestuur' heeft uitgevoerd naar het recruteringsbeleid van de vijf grote partijen (CDA, PvdA, WD, D66 en GroenLinks) in 17 steden. De vernieuwing blijkt voornamelijk aan-de oppervlak te plaats .te hebben gehad. Nieuwkomers zijn doorgaans laag op de lijst gezet en zijn vaak niet nieuw in de plaatselij ke partij. De onderzoekers concluderen da^er opvallend weinig is ge daan om die nieuwe politici te vinden. Zo zijn partijen nog weinig actief op zoek naar nieuw talent. „Na de verkiezin gen is derhalve geen maat schappelijke verbreding van de gemeenteraden te verwachten", aldus de onderzoekers Derksen, Hopman en Kas van de Rijks universiteit Leiden. Bij D66 zijn de kandidaten die de vorige verkiezing (in 1990) ook meededen in de meerder heid. De PvdA vernieuwde het meest: twee op de drie kandida ten zijn nieuw. De meeste nieuwkomers zijn bij een ge lijkblijvend zetelaantal van de vijf partijen te verwachten in Amsterdam en Rotterdam (bei de 15 raadsleden), Eindhoven (14), Den Haag en Utrecht (13), Maastricht en Dordrecht (12) en Apeldoorn en Leiden (11). In de Haarlemse en Leidse regio bestaat 'redelijke' be langstelling voor het toer nooi om het wereldtitel voetbal in Amerika. Een schatting van het aantal fans dat Oranje achterna zullen reizen naar Washing ton en Orlando (waar de eerste groepswedstrijden worden gespeeld) durft di recteur Jeroen Guliker van Expersport uit Haarlem niet te maken, maar het zullen er 'flink wat' zijn. Guliker organiseert verschillende reizen, een daarvan in sa menwerking met deze krant. De directeur: „Er gaan hele gezinnen mee. Logisch. Het is ook toeris tisch gezien een aantrekke lijke reis. Pa in het stadion bij het Nederlands elftal: ma en de kinderen naar het Witte Huis in Washington of Disney World in Orlan do." Guliker is blij dat hij zich anderhalf jaar geleden in Amerika heeft laten in schrijven als officiële WK- touroperator. „Nu ben ik een van de drie touropera tors die een toegangskaartje kunnen garanderen. Dat is toch heel wat waard." Haarlemmermeer en Ypenburg bij laatste kandidaten Floriade DEN HAAG ANP Haarlemmermeer en Ypenburg zitten bij de laatste vijf kandida ten voor de organisatie van de wereldtuinbouwtentoonstelling Floriade in 2002. Tilburg, Utrecht/Houten en het gebied Midden Delfland bij Rotterdam zijn de andere drie kanshebbers die de Nederlandse Tuin- bouwraad gisteren selecteerde. Uiterlijk op 1 mei moeten de vijf een uitgewerkt plan indienen. In de herfst maakt de Tuin- bouwraad een definitieve keu- De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden en een bedrijf te beginnen. Vandaag: Saïd Essanoussi van Arabia Ware, leverancier van anderstalige computerprogramma's. e gebruikt plastic e verdienen op het Amsterdamse stationsplein. yy r leveren computer program ma's in alle talen. We hebben software voor alle systemen in het Arabisch, maar ook in Brazi liaans Portugees hetgeen weer anders is dan de versie voor Portugal in het Rus sisch, Japans, Urdu, Vietnamees en Hebreeuws. Nieuw is dat we nu ook software hebben voor alle windows-programma's hebben in berber (tamazight), de taal die 85 procent van de Marokkanen in Nederland spre ken. Behalve de programma's le veren we ook allerlei diensten die daarmee samenhangen. We verzorgen vertaalwerk of de vormgeving van folders in vreemde talen zoals gemeenten die vaak nodig hebben om de bevolking te informeren. De meeste computerprogramma's importeren we zelf. Toch heb ben we ook een uitstekende re latie met de Nederlandse im porteurs van Wordperfect en Microsoft. Zij hebben waarde ring voor wat wij doen. Onze afnemers zijn gemeen ten, scholen, particulieren, be drijven en eigenlijk alle univer siteiten waar Arabische taal- en letterkunde wordt bestudeerd. Scholen bijvoorbeeld gebruiken onze programma's voor het maken van lesmateriaal. Nee, niet voor computerlessen voor buitenlandse kinderen, maar om teksten uit te draaien voor het onderwijs in eigen taal en cultuur zoals dat inmiddels ver plicht is. De programma's kun nen gewoon worden gedraaid op de computer die de school al heeft. We verkopen de software niet alleen in Nederland. We hebben ook klanten in België, Duitsland en Frankrijk. Sinds kort richten we ons ook op Marokko en Al gerije, maar dat is opvallend ge noeg heel moeilijk. Daar wordt op grote schaal met Franstalige programma's gewerkt. Frans is er de tweede taal. Ik heb men sen er op moeten wijzen dat het ook mogelijk is op de computer in je eigen taal te werken. Men sen reageerden in eerste instan tie verbaasd, de interesse groeit nu wel. De export daar naar toe blijft toch moeilijk. Ook al om dat het betalingsverkeer niet eenvoudig is en de program ma's relatief duur zijn. In ande re landen in het middenoosten, Egypte, Saoedi-Arabië, Irak, Iran is het gebruik van software in de eigen taal wel gebruikelijk. Wij zijn de enigen in Neder land die hier op deze schaal mee bezig zijn. Andere leveran ciers verwijzen naar ons als wordt gevraagd naar software in vreemde talen. Omdat er nogal eens informatie wordt opge vraagd, zonder dat het direct iets oplevert, maken we nu elk kwartaal zelf een blad in drie ta len waarop belangstellenden een abonnement kunnen ne men. We hebben hier uiteinde lijk ook de apparatuur om zo'n blad vorm te geven. Het idee voor dit bedrijf ont stond toen ik nog bij Infotheek werkte. Ik wilde de program ma's toen nog zelf maken, ook al omdat de bestaande Arabi sche programma's erg lelijk wa ren. Maar zelf programmatuur omzetten is heel moeilijk. Bo vendien kwam er geleidelijk wel steeds betere software op de markt. Bij het Arabische pro gramma kun je bijvoorbeeld kiezen uit vijftig verschillende lettertypes. Arabia Ware is ontstaan als samenwerking met Joop Osse- waarde uit Utrecht. Die bleek met hetzelfde bezig te zijn. Hij leest en schrijft Arabisch en we bleken al heel snel helemaal op een lijn te zitten. We hebben de handen ineengeslagen. Arabia Ware groeit nu,. Joop werkt vanuit Utrecht en ik vanuit Lei den. Het heeft een tijd geduurd voor duidelijk werd dat we op commerciële basis verder kun nen. Hoewel we er nog niet he lemaal van kunnen leven, we hebben allebei nog ander werk, twijfel ik er niet meer aan dat we doorgaan. Het klantenbe stand groeit, we hebben een aantal vaste afnemers waaron der universiteiten en gemeen ten. En we hebban nu een breed scala aan produkten, zo wel voor personal computer als voor Apple. Het perspectief is er TEKST» RUDOLF KLEUN FOTO HENK BOUWMAN Expersport organiseert speciaal voor de lezers van het LEIDSCH DAGBLAD Inclusief de reissom, luchthavenbelasting, s.g.r., annuleringsverzeke ring en reisverzekering. Op basis van 2 persoonskamer. Toeslag 1 persoonskamer 510,- PROGRAMMA Donderdag 23 juni: Vertrek vanuit Nederland. Aankomst in Orlando en bustransfer naar uw accommodatie in Orlando. Vrijdag 24 juni: Vrije dag. Mogelijkheid tot excursie programma Zaterdag 25 juni: Bustransfer naar de Citrus Bowl in Orlandfr voor de wedstrijd Nederland tegen België (aanvang 12.30 uur plaatselijke tijd). Na de wedstrijd bustransfer terug naar uw accommodatie. Zondag 26 juni: Vrije dag. Mogelijkhèid tot excursie programma. Maandag 27 juni: Vrije dag. Mogelijkheid tot excursie programma. Dinsdag 28 juni: Vrije dag. Mogelijkheid tot excursie programma. Woensdag 29 juni: Bustransfer naar de Citrus Bowl in Orlando voor de wedstrijd Nederland tegen Marokko (aanvang 12.30 uur plaatselijke tijd). Na de wedstrijd bustransfer terug naar uw accommodatie. Donderdag 30 juni: Vrije dag. Mogelijkheid tot excursie programma. Vrijdag 1 juli: Vrije dag. Mogelijkheid tot excursie programma. Zaterdag 2 juli: Bustransfer naar de luchthaven van Orlando voor terugvlucht naar Nederland. Zondag 3 juli: Aankomst in Nederland. Naam Voorletters Adres Postcode en woonplaats Geboortedatum Bank/Gironummer Tel. overdag Tel. privé Aantal personen Namen en leeftijden medereizigers Toeslag 1-persoonskamer Ja/Nee Ik geef hierbij een machtiging aan de Rabobank Haarlemmermeer. Ik ga akkoord dat van mijn rekening aan het einde van iedere maand het vastgestelde termijnbedrag en de di recte aanbetaling wordt afgeschreven voor de WK-reis. aanbetaling Eind februari Eind maart Eind april Eind mei Handtekening: De termijnbedragen per reis zijn: 2-pers. kamer ƒ400,- 788,- 788,- 788,- 788,- 1-pers.kamer ƒ400,- ƒ915,50 ƒ915,50 ƒ915,50 ƒ915,50 Deze bon ingevuld opsturen (geen postzegel) naar: Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden. 0 Authorized Tour Operator

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15