Rijnland ontslaat 60 man Vier jaar geëist voor brandstichting in flat Ondernemers opnieuw geplaagd door stank Regio Bewonersin H„ Starrenburg m krijgen gelijk Vrachtwagens moeten buiten Warmond parkeren Winkelen voor toegangskaartje voor Archeon Kunstzinnig schermstaartje Jacobswoude bouwt aan imago Puinbreker mag niet in Rijnfront ZATERDAG 12 FEBRUARI 1994 Kamerlid Ybema^ praat met D66 Oegstgeest oegstgeest Het D66-kamerlid Gerrit Ybema komt op woensdag 16 februari praten met de D66-afdeling inl Oegstgeest. In het gemeentelijl® dienstencentrum aan de Lijtweg spreekt Ybema over de toe komst van het sociale zeker heidsstelsel, waarover hij in zijn F fractie woordvoerder is. Daar-Jer naast zal hij ingaan op actuele' politieke onderwerpen. De D66- avond begint om 20.00 uur. t°e aai vei naj voorschoten judy nihof ie De vijfenveertig Voorschotensewa woningeigenaren die al ander-ze' half jaar in de clinch liggen met j de bouwer van hun woningen, j Slokker Vastgoedontwikkeling^ BV in Zoetermeer, zijn gisterenu door de Raad van Arbitrage in vaj het gelijk gesteld. De bewoners gte kunnen een bedrag van ruim^ twee ton verdelen. Slokker moet aa| de bewoners binnen een maand on betalen. De Raad van Arbitrage voor de Bouwbedrijven is met de be- woners van mening dat de vJ bouwmaatschappij de apparte- men ten te laat heeft opgeleverd. Slokker zou volgens het con- tract de twee complexen met 49 appartementen aan de Jan Wagtendonkstraat en de Cor dei van Osnabruggelaan in de Voorschotense nieuwbouwwijk Oi Starrenburg ruim voor de w< bouwvak-vakantie gereed heb- ge ben. De eerste bewoners kregen ge echter pas drie weken later de Bi sleutel. Sommigen konden pas di ruim drie maanden na de be- ja loofde opleveringsdatum hun di huis in. De Raad van Arbitrage zi heeft bij de uitspraak onder g< meer rekening gehouden met P' de gegevens van een weersta- te tion in Valkenburg. Uit bereke ningen van dit weerstation kwa m men minder 'onwerkbare' da gen boven tafel, dan Slokker had opgevoerd. Een vertegen woordiger van de bewoners laat weten 'tevreden' te zijn over het CDA-bijeenkomst leiderdorp» Het CDA afdeling Leiderdorp houdt 15 februari een openbare vergadering. S.J. van Hulst, korpschef van politie Hollands Midden, komt over veiligheid en bestrijding van criminaliteit praten. Belangstellenden kun nen terecht in partycentrum 't Oude Dorp aan de Hoofdstraat in Leiderdorp. De vergadering begint om 20.15 uur. daarmee akkoord. Zowel Nor der als Hogenboom wezen die voorwaarde echter af. „Hierachter wonen ook nog honderden mensen. Waarom moeten wij wel betalen als de fout niet bij de gemeente ligt en zij niets?", vragen de twee on dernemers zich af. „We kunnen beter maar onze mond houden. Dan kost het ons ook niets." Zo wel Norder als Hogenboom wil len wel zéjf een opdracht voor een onderzoek geven en de ge meente laten betalen als de fout bij hun ligt. „Maar dat heeft de gemeente afgewezen Milieu-ambtenaar R. van dei- Geest ontkent dat die suggestie is afgewezen. „Zij mogen best de opdracht geven, als er maar wel een goed onderzoek wordt uitgevoerd." Over de oorzaak zegt hij het volgende: „Onze eerste indruk is dat er toch iets 1 mis is met de particuliere aan sluitingen. Ze hebben er wel loodgieters bij gehaald. Mis schien hebben die iets over het hoofd gezien." Dat de stank wordt veroorzaakt door de na bijgelegen conservenfabrieken, acht hij onwaarschijnlijk. „Het is logisch dat het riool stinkt. Maar de lucht mag niet in de huizen komen." De vrachtwagens die 's nachts en vooral in het weekeinde midden in Warmond gepar keerd worden zijn de gemeente een doorn in het oog. De kolos sen stinken, maken herrie, blok keren het uitzicht en 'beïnvloe den in negatieve zin het uiterlijk aanzien het het dorp'. Het is nu tijd om jn te grijpen, vinden B en W. Hoewel parkeren in het dorp voor vrachtwagens verbo den is, kunnen de chauffeurs gen. De gemeente moet zelf een andere mogelijkheid maken om te parkeren. Het college wil daarom een vrachtwagenparkeerplaats aan leggen in de Veerpolder. Naast houthandel Dekker moeten de chauffeurs 's nachts hun wagen kunnen achterlaten. De kosten voor de aanleg van de parkeer plaats bedragen 100.000 gulden. Maar voor dat bedrag weet Warmond dan zeker dat het dorp niet meer wordt ontsierd Een gratis toegangsbewijs voor het archeologisch themapark Archeon in Alphen kan worden verdiend door voor 600 gulden aan boodschappen te besteden bij Albert Heijn. Een volle spaarkaart met 24 stempels staat gelijk aan een toegangsbe wijs. Kinderen tot 12 jaar heb ben voldoende aan een spaar kaart met 18 stempels. Bezoe kers betalen normaal 23,50 gul den voor een kaartje Archeon, dat op 1 april zijn poorten opent, kinderen tot 12 jaar In het park zijn gebouwen en landschappen nagemaakt op basis van archeologische vondsten die in ons land zijn gedaan. Daarnaast zijn er ook boeren en ambachtslieden ac tief. Bezoekers kunnen een bad nemen in het romeinse badhuis of in het klooster genieten van een middeleeuwse maaltijd. De speciale toegangskaarten actie van de filialen van de su- pergrutter in Alphen aan den Rijn, Boskoop, Koudekerk aan den Rijn en Waddinxveen be gint komende maandag 14 fe bruari. Tot 7 mei krijgen de klanten van AH bij iedere 25 stempelje op een spaarkaart. Om de actie te promoten wor den de spaarkaarten in de win kels uitgedeeld door medewer kers in Romeinse of middel eeuwse dracht. Deze kleding is door medewerkers van Archeon met de hand gemaakt. Zo lang de actie loopt wordt in de winkels veel aandacht aan het Alphense themapark be steed. In de zes winkels wordt materiaal opgesteld dat ter be schikking is gesteld door Ar cheon. Ook worden op diverse tijdstippen folders over het park uitgedeeld en kunnen bezoe kers vragen stellen. is voor de actie gekozen omdat Archeon ook aandacht besteed aan het Alphens verleden. „Er zijn modellen te zien van sche pen die destijds in Zwammer- dam zijn gevonden. Ook heeft Alphen een Romeins legerkamp gehad. Naar ons idee voldoende aanknopingspunten om daar op in te spelen", aldus Huizer. „We verwachten dan ook dat het aanslaat." Het is de tweede keer dat de grootgrutter een dergelijke actie houdt. Vorig jaar gebeurde dat in Zoetermeer. „Daar werd toen de Floriade gehouden. Dat was Politiek Oegstgeest aan de tand gevoeld over jeugdbeleid May we have your vote please' (mogen we uw stem alstu blieft hebben) is hel thema van een politieke bijeenkomst van de Oegstgeestse jongerenvereniging Halte Haaswijk. Tij dens de ontmoeting op vrijdagavond 18 februari in gebouw 't Groot Proffijt aan het Boerhaaveplein 13 worden vertegen woordigers van de vijf politieke partijen (CDA, D66, Leef baar Oegstgeest, Progressief Oegstgeest en WD) aan de tand gevoeld over wat zij voor jongeren doen op het gebied van huisvesting, sociale voorzieningen en werk. Aan het eind van de bijeenkomst wordt een opiniepeiling gehouden om te kijken welke partijen van de jeugd het be leid in Oegstgeest de komende jaren mogen bepalen. Discjockey Marquezorgt voor de muziek. Aanvang acht uur. leiderdorp» De nieuwe ge luidswal die de nieuwbouw van de Leiderdorpse wijk Bui tenhof-West moet afscher men van verkeersherrie op de provinciale weg S5, heeft een merkwaardig staartje. Zonder dat er een paneel in is aangebracht, krult een me talen bovenbouw om de hoek naar de Engelendaal. De meningen in Leiderdorp over de functie van dit aan hangsel zijn verdeeld. Sommi gen beweren met grote stelli geheid dat het een kunstwerk betreft, anderen houden het op een functioneel 'staartje'. Welnu, navraag bij de ge- In ieder geval geldt het de vies 'oppassen' voor Leider dorpers van twee meter en langer: het gevaarte hangt ter hoogte van het voetpad be hoorlijk laag. En zo'n scherm geeft niet mee. FOTO HENK BOUWMAN Moeder en zoon beschuldigen vader den haag/alphen aan den rijn frank buurman „Het was een ongeluk. Het ge beurde bij het schoonmaken van de flat met benzine. Ik zou mijn zoon nooit opdracht geven om brand te stichten." Een 42- jarige Alphenaar hield gisteren bij de Haagse rechtbank bij hoog en laag vol dat hij niet ver antwoordelijk was voor de brand op 30 oktober in een flat woning aan het Topaasplant soen in Alphen. Daarbij brand de de fiat volledig uit en liepen twaalf andere fiatwoningen schade op. De verwarming in het acht verdiepingen hoge fiat gebouw kón twee dagen niet gebruikt worden. De bewoners van 310 flatwoningen zaten zo doende in de kou. „Als de politie niet zo alert had gereageerd en agenten met gevaar voor eigen leven verdie pingen hadden ontruimd, had dit allemaal veel erger kunnen aflopen. U en uw vrouw hebben doelbewust brand laten stichten om de verzekeringspenningen, 79.000 gulden, te kunnen op strijken", aldus de officier van justitie, Hij eiste tegen man en vrouw vier jaar gevangenisstraf. Het echtpaar wordt sinds de brand in hechtenis gehouden. De 14 jarige zoon, die de vloer bedekking van de fiat met ben zine overgoot en in brand stak nadat zijn ouders de woning hadden verlaten, staat sinds die tijd onder toezicht. Hij zal in maart voor de kinderrechter worden geleid. Volgens het politierapport was de aanleiding tot de brand stichting een autobrand, een paar dagen eerder. De auto van de Alphenaar zou in brand ge stoken zijn door leden van een andere familie, waarmee een vete bestond. De verzekering keerde de 7000 gulden schade aan de auto niet uit. Toen ont stond het plan om de ontstane schuld op te lossen door de wo ning in brand te steken. De ver zekering moest dan voor de schade opdraaien. Maar dat plan mislukte, om dat spoedig kon worden aange toond dat er brand was gesticht in de woning. Het vuur was op twee plaatsen ontstaan. Verder bleek dat de inboedel gedeelte lijk was overgebracht naar een andere flat om te voorkomen dat de meubels verloren zouden gaan. Zoon en echtgenote ga ven de vader de schulds dat hij tot het stichten van de brand had aangezet. De zoon zou een scooter krijgen als hij het vuile werk zou doen. Afgezien daar van zag hij het als een plicht om zijn vader te helpen en te ge hoorzamen. „In naam van God ben ik de duivel geworden", stelde de Al phenaar, die vond dal hij nu overal de schuld van kreeg. „In de cultuur waarin ik leef heb ik het als hoofd van het gezin al tijd gedaan. Ik neem de verant woordelijkheid, als mijn vrouw maar wordt vrijgelaten. Zij moet terug naar onze huilende kinde ren. Als ze van me wil scheiden is dat best", verklaarde hij. Vol gens bepaalde verklaringen zou de vrouw een relatie hebben ge had met een lid van het gezin waarmee een vete bestond. Maar dat werd gisteren door haarzelf tegengesproken. Ze was, door emoties overmand, overigens nauwelijks in staat een verklaring af te leggen. De officier van justitie stelde niet onder de indruk te zijn van haar 'krokodillentranen'. „Dit is het theatrale vertoon van de huilen de moeder, die heel goed wist wat er ging gebeuren en net zo veel schuld draagt", aldus de of ficier. Volgens advocaat van de Al phenaar was het onduidelijk van wie het initiatief tot brand stichting was uitgegaan. Zijn cliënt noemde hij een harde werker, die nooit met justitie in aanraking was geweest. De raadsman bepleitte een gedeel telijk voorwaardelijke straf. De advocaat van zijn echtge note (man en vrouw werden apart berecht) stelde vast dat er brand door de zoon was ge sticht en dat zijn cliënte wist dat dat ging gebeuren. „Je zou haar kunnen verwijten dat ze de po litie niet gewaarschuwd heeft. Maar ze zat te zeer onder de plak van haar man, de kwade genius in de zaak, om dat te kunnen verhinderen. Ook haar broer schijnt een kwalijke rol te hebben gespeeld. Ik pleit daar om voor vrijspraak." De Haagse rechtbank zal op 25 februari uitspraak doen. jacobswoudeHet wagen park van de gemeente Ja- cobswoude is nu nog een al legaartje. Maar daar gaat ver andering in komen, want de drie jaar oude gemeente bouwt aan haar imago. Alle circa tien auto's van de ge meente krijgen op termijn een witte kleur. Op de zijkant wordt bovendien een in dikte oplopende streep aange bracht. Die streep wordt afge wisseld door ruitjes en een maantje. Deze elementen ko men ook in het gemeentewa pen voor. leder ruitje staat voor één dorpskern. Burgemeester W. van Beek heeft gisteren de eerste wa gen met deze nieuwe huisstijl gepresenteerd. Het ging om een gloednieuwe vrachtwa gen die de oude Ferrari van de buitendienst vervangt. Van Beek overhandigde de sleutel aan A. Roest, voorman van de plantsoenendienst. FOTO'BENDE BRUYN Aan het Rustenburgerpad in Oegstgeest mag geen puin- breekinstallatie komen. De ge meente Oegstgeest verbiedt de plaatsing van het apparaat, die zou moeten worden gebruikt bij de overslag van zand en grind. Het gebied tussen de Rhijnhof- weg en de Oude Rijn moet vol gens de plannen een groen ge bied blijven. Bovendien is het overslagbedrijf toch al in strijd met het bestemmingsplan, want op die plaats mag eigenlijk alleen een woning staan. De aanwonenden van het Rustenburgerpad en de Oude Rijnsburgerweg kunnen een puinbreekinstallatie er ook niet meer bij gebruiken, beseft de gemeente. De buurt klaagt nu al steen en been over vrachtwa gens die af en aan rijden. Als in het gebied ook een puinbreek installatie komt te staan, zou den er nog meer trucks langs komen denderen. Het verbod om de installatie te plaatsen wordt donderdag 17 februari besproken in de gemeenteraad. Ruim 60 medewekers van het Rijnland ziekenhuis heb ben gisteren te horen gekregen dat zij per 1 juli gedwon gen ontslag krijgen. De medewerkers die worden ontsla gen vervullen bij elkaar 41 arbeidsplaatsen. Het zieken huis kondigde eind vorig jaar aan dat er 105 arbeids plaatsen moesten worden geschrapt. Inmiddels zijn 64 arbeidsplaatsen bezuinigd door natuurlijk verloop en vrijwillig vertrek. Dat komt neer op ongeveer 100 mede werkers die vrijwillig hun biezen hebben gepakt. leiderdorp/alphen aan den run ruud sep De gedwongen ontslagen zijn gelijkelijk verdeeld over de ver schillenden sectoren van het ziekenhuis. Alle afdelingen leve ren naar verhouding ongeveer even veel mensen in. Dat geldt ook voor de twee vestigingen van het ziekenhuis, het Elisa beth in Leiderdorp en het Rijnoord in Alphen aan den Rijn. Alle werknemers die wor den ontslagen of verplaatst naar een andere afdeling, zijn giste ren schriftelijk op de hooogte gesteld. De werknemers die het kortst in dienst waren, kwamen het eerst in aanmerking voor ontslag. Doordat vrij veel mensen ge bruik hebben gemaakt van di verse afvloeiïngsmaatregelen valt het aantal ontslagen nog re delijk mee. Dat vindt ook regio voorzitter A. Mak van de be roepsorganisatie voor verple gend personeel Nu '91. „Op dat punt heeft het sociaal plan in elk geval goed gewerkt", con cludeert hij. Regiobestuurder R. van den Burg van de AbvaKabo is minder positief. „Het sociaal plan heeft er toe geleid dat het aantal ontslagen niet meer zo dramatisch is. Maar ik vind 60 ontslagen nog altijd erg veel", aldus Van den Burg. Om dat aantal verder terug te dringen, moeten de mensen die nu op de lijst staan om er uit te gaan naar zijn mening intensief worden begeleid. Deze Rijn land-medewerkers kunnen al solliciteren op interne vacatures van het Leidse Diaconessen- huis. Daarover hebben de direc ties van de twee ziekenhuizen inmiddels overeenstemming bereikt. Daarnaast is er een kleine mogelijkheid dat aan de onder handelingstafel het aantal ge dwongen ontslagen kan worden verminderd. Op dit moment wordt er overlegd over het eventueel niet doorgaan van een algemene korting op de budgetten van de Nederlandse ziekenhuizen. Voor het Rijnland ziekenhuis zou dit enkele mil joenen kunnen opleveren. De werknemersorganisaties vinden dat dat geld ten goede moet ko men aan het personeel. De al gemene korting kan namelijk alleen van tafel wanneer de werknemers afzien van loons verhoging. De directie van het zieken huis is echter niet van plan om een eventuele miljoenenmee valler te besteden aan extra per soneel. Het geld zou moeten worden gebruikt om de schuld van het ziekenhuis versneld af te betalen. Volgens de directie is het personeel daar het meest gebaat, omdat daarmee de con tinuïteit van het ziekenhuis het best wordt gewaarborgd. 'Wat we er ook aan doenhet haalt niets uit' roelofarendsveen marieta kroft De ondefnemers op de hoek van de Sotaweg en de Alkema- delaan in Roelofarendsveen worden sinds enkele weken weer geplaagd door een sterke rioollucht. De lucht komt bij vlagen opzetten. Snackbarhou der T. Norder, M. Hogenboom van het gelijknamige café-res taurant Hogenboom en direc teur C. Schouten van de AB- N/AMRO-bank zijn ten einde raad. „We hebben al duizenden guldens uitgegeven aan lood gieters", zegt Norder. „We heb ben er van alles aangedaan om de oorzaak te vinden. Het toilet- blok is vernieuwd en ook de rioolputjes." Hij doet de deur van het toilet open en wijst naar de randen onder op de vloer. „Die hebben we overal dichtge- kit. Wat we ook doen, het haalt allemaal niets uit." In de snackbar hangt een geur van gebakken frituurvet. Na een kwartier komt plotseling uit de hoek van het toilet de rioollucht opzetten. En dat ter wijl daar niemand in die tussen tijd gebruik van heeft gemaakt. „Het komt gewoon door de deur heen", verzucht Norder. Hij knielt en ruikt. „Hoe lager bij de vloer, hoe meer stank." Hij heeft gelijk. Achter de bar van zijn café restaurant staat Hogenboom klanten te bedienen. In het café is op dit moment niets te rui ken. Maar dat kan op andere tij den anders zijn, klaagt ook hij. „Het is misschien iets minder dan andere jaren, maar wel ver velend. Ik heb de loodgieter al een keer of tien hier gehad. Maar het haalt allemaal niets uit." De ABN-bank heeft lucht verfrissers in huis gehaald. „De afgelopen week hadden we twee dagen last. Dan gaan we maar spuiten", zegt directeur C. Schouten. Hoe harder er wordt gezocht naar de oorzaak, hoe liever het hem is. In de woonwijk zijn geen klachten, zo blijkt uit de reac ties. „Ik heb zelf gelukkig geen last. Maar bij de bank hing een verschrikkelijke lucht", zegt R. Schouten van de Lelystraat. Ook buurvrouw Barto van de snack bar zegt nooit een rioollucht in huis te ruiken. Tandarts D. van Iterson van de Nachtegaallaan is daarentegen ook jarenlang gekweld door de rioollucht. „Sinds driekwart jaar heb ik er geen last meer van", merkt hij op. „De stank is nog nooit zo lang weggebleven. Laat ik het afkloppen, want je zal zien dat die lucht morgen soms weer op komt zetten." Bij Van Iterson stonk het alleen in zijn woon huis. In de ernaastgelegen prak tijk heeft hij nooit iets geroken. Hij heeft nooit stappen onder nomen om er iets aan te doen. „Vaak was het zo weer over. En dan laat ik het zitten. Ik ging het eigenlijk beschouwen als een noodzakelijk kwaad." Tijdens ae stankperiode van vorig jaar, hebben Norder, Ho genboom en de toenmalige bankdirecteur C. de Vriend het probleem aangekaart bij de ge meente Alkemade. Die stelde voor om een onderzoek van on geveer 10.000 gulden te laten verrichten. De voorwaarde was wel dat de ondernemers de on derzoekskosten moeten betalen indien de oorzaak bij hun riool aansluitingen ligt. De bank ging meente leert dat geen van beide klopt, al komt de bena ming kunstwerk nog het meest in de buurt. „Het is ge woon een esthetische ver fraaiing, dat onderdeel was van het ontwerp, zonder dat het nou meteen een kunst werk is", meldt een voorlicht ster. Gemeente Jacobswoude

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14