'Signaal voor katholieke kerk' Kerk Samenleving Kruis doet het goed in de mode ZATERDAG 12 FEBRUAR11994 i=zy REDACTIE* DICKV UIT DE KERKBLADEN Collecte Met instemming citeert ir. J. van der Graaf (algemeen se cretaris van de Gereformeer de Bond) in het blad De Waarheidsvriend een 'lezenswaardig stukje' van emeritus-predikant Barend Koole. „Onlangs vroeg ik na de kerkdienst in de consisto riekamer om het collectezak je, met het doel zelf ook wat aan de collecte te geven", schreef Koole in het orgaan van de Bond van Nederland se predikanten. „De collec- tante keek wat verbaasd en merkte op: 'Dominees geven bijna nooit watIk schrok daar wat van. Er zijn dus vrij veel dominees, die vanaf de kansel de collecten aankon digen, hen misschien ook aanbevelen en er zelf niets aan geven. Collega's maken zich zo ongeloofwaardig. Ook ongeloofwaardig als zij de naam hebben dat zij zo goed kunnen preken. Ook een dominee is toch een on deelbaar wezen! Zijn optre den op de kansel moet toch in overeenstemming zijn met zijn optreden in de consisto riekamer! En laten zij vooral niet zeggen dat zij het finan cieel toch al zo moeilijk heb ben met hun opgroeiende kinderen en zo... Misschien wanen zulke voorgangers zich nog in de achttiende eeuw toen adel en geestelijk heid voor van alles vrijstel ling hadden. In dat geval lo pen zij met hun denken twee eeuwen achter en zijn dan niet alleen ongeloofwaardig maar ook nog belachelijk. De opmerking: 'Dominees geven bijna nooit wat', is voor ons allen beschamend", zo beluit Koole. Papieren paus (1) De Katwijkse predikant B.H. Weegink komt in 'Om de Ou de Kerk' - het blad van de hervormde gemeente in het zeedorp - nog even terug op de verkiezing van een nieuw dagelijks bestuur van de her vormde synode. Als preases (voorzitter) werd de Friese dominee W.B. Beekman be noemd, met als assessoren de predikanten Y.C de Groot (Assen) en W.P. van der Aa (Herwijnen). „Tevoren zijn de kaarten geschudt", schrijft Weegink, die als afgevaardig de van de classis Katwijk de vergadering bijwoonde. „In het moderamen moet een bonder en een vrouw, en het beleid gewaarborgd." De Katwijkse dominee wijst er op dat de synode niet eerder zo'n jong moderamen heeft gehad. „Dertigers zijn het die op eigentijdse wijze vertol king moeten geven aan de heilshistorie van God en de mensen. Ze komen uil de ze- siger jaren, de tijd dat schraalhans keukenmeester was en er aan 'het heilgeheirn wordt aan Zijn vrinden naar Zijn vreêverbond getoond' (Psalm 25, berijmd) niet bar veel werd gedaan. Als de va deren onrijpe druiven eten, worden de tanden der kinde ren stomp, staat in de Bijbel. En dan is het slecht kersen eten, om het maar op z'n Hollands te zeggen." Papieren paus (2) Weegink wil daarmee overi gens geen kwalificatie van bovengenoemde bestuurders geven. „Ze zijn welwillende mensen met oog en hart voor het geestelijk leven. En als we in de kerk uitgaan van bekering, dan vallen er dage lijks nog wonderen te ver wachten onder het menselijk geslacht. Nestor van het da gelijks bestuur is thans hele maal dr. K. Blei, de secreta ris-generaal en 'papieren paus' van de kerk. Hij kon hun vader zijn, schreef een journalist. De situatie tekent zijn sterke positie." FRANKFURTEPD Het kruis is in de mode. In alle vormen en kleuren wordt het christelijk symbool als opsmuk gebruikt: als hangketting, oorbel of broche. Steeds meer mensen willen het dragen, zo luidt ook de conclusie van deelnemers aan de beurs voor horloges en sieraden Inhorgenta in Mün- chen. De 'modepausen' willen ech ter dat het kruis niet langer om de hals wordt gedragen. Het wordt, zo blijkt uit de nieuwe collectie, nu gebruikt om de da lende omzet in de sieraden- en horlogebranche op te krikken. „Het kruis is veelzijdig en past bij elke mode", zegt expert Ma rianne Brauer uit Pforzheim. Er is iets voor elke beurs bij. Niet alleen bij jeans, maar ook bij een elegante avondjurk past het kruis. Het moet opvallend van kleur en bovenal groot zijn. In plaats van een rechthoekig pro testants kruis kiezen mode-ont werpers nu voor bijzondere vor men. Het materiaal speelt daar bij geen rol. Zilver, goud en pla tina worden gebruikt, maar ook gewoon plastic. De rooms-katholieke bis schoppenconferentie in Duits land heeft geen principiële be zwaren tegen het gebruik van het christelijk symbool in de mode. Deze ontwikkeling is toch niet tegen te houden, zegt de woordvoerder. Wel betreurt hij dat steeds vaker het respect voor vreemde culturen ont breekt. Hij verwijst naar de jurk met Koranverzen die Karl La- gerfeld had ontworpen. Dominee Johannes Friedrich uit Nümberg vindt het gebruik van christelijke symbolen 'ui terst problematisch'. Als ze al leen maar als versiering worden gebruikt, gaat de betekenis van die symbolen verloren. Naar zijn mening moet de kerk het gesprek aan gaan met de men sen die het kruis alleen als een modegrap beschouwen. Vandalisme op orgelgalerij In de hervormde dorpskerk van Nunspeet is een gedeelte van de orgelgalerij gesloten omdat nogal wat vernielingen aan het interieur zijn aange richt. Op de orgelgalerij zat tijdens de diensten van de hervormde gemeente een tiental kerkgangers. Het opzienbarende besluit is genomen door de centrale kerkeraad en de kerkvoogdij. De voorzitter van de kerk voogdij, T. van de Kamp, voelt er niets voor om dieper op de gebeurtenis in te gaan. Hij vindt dat hier sprake is van een interne aangelegenheid. Feit blijft dat een kerkgebouw voor een ieder toegankelijk dient te zijn. Koster H. Niebeek verwijst weer door naar Van de Kamp. „Ik krijg ook maar opdracht." Hij is het wel eens met de stelling dat het triest is dat een gedeelte van de kerk door vandalisme moet worden af gesloten. In 'Hervormd Nunspeet', het kerkblad van de hervorm de gemeente van Nunspeet, wordt de kerkgangers tekst en uitleg gegeven van de reden van de sluiting. Daarin wordt tevens de verwachting uitge sproken dat de gemeente be grip heeft voor de genomen maatregel. Theoloog belicht visie van Franciscus op de islam Bijna twintig jaar lang was dr. J. Hoeberichts docent theologie aan het 'Christ the King Seminary' in Ka rachi, een miljoenenstad in een islamitisch land. Op een gegeven moment werd hij bepaald bij teksten van Franciscus van Assisi die tot dan nauwelijks tot Hoe berichts waren doorge drongen. Uit die teksten bleek dat Franciscus veel toleranter stond tegenover de moslims dan de kerk die hij vertegenwoordigde. ROERMOND BERT POL Hoeberichts raakte zo gefasci neerd door de houding van Franciscus ten aanzien van de moslims, dat hij een boek schreef over deze heilige uit de dertiende eeuw. Franciscus' le ven inspireert ook nu nog tal van mensen, niet in de laatste plaats zijn 'echte' volgelingen, monniken van de orde van Franciscus, ook wel minder broeders genoemd. „De visie van Franciscus op de islam is van grote betekenis voor de kerk en gelovigen. Mijn boek is een signaal in de richting van de katholieke kerk. Wil je Francis cus volgen, en hij is iemand die toch een goede naam heeft bin nen de kerk, dan zal je ook de dialoog met de islam op een heel andere manier moeten aangaan", zegt Hoeberichts, die filosofie en theologie studeerde bij de Franciscanen in Neder land en Rome. In 1958 vertrok hij naar Pakis tan met de gedachte, zoals hij zelf zegt, om de moslims in contact te brengen met de 'waarheid van het christen dom'. Dit missionaire gegeven was bij Franciscus veel minder sterk aanwezig, hoewel Hoebe richts aan de andere kant heel goed beseft dat er in de moslim- Dr. J. Hoeberichts: „Monotheïstische godsdiensten verstaan elkaar slecht." wereld ook krachten zijn die op fanatieke wijze andersdenken den tot de islam willen bekeren. „Dat komt omdat monotheïsti sche godsdiensten elkaar heel slecht verstaan." De 64-jarige Hoeberichts vol tooide na zijn terugkeer uit Pakistan een studie-opdracht aan het Franciskaans Studie centrum in Utrecht, die uit mondde in het boek 'Franciscus en de islam', uitgegeven door Van Gorcum in Assen, en ge schreven, hoe kan het ook an ders, vanuit katholiek perspec tief. Kruisvaarders In de dertiende eeuw, toen de (vijfde) Kruistocht door de (rooms-katholieke) kerk werd georganiseerd en kruisvaarders gewapend en wel optrokken naar het Heilige Land met het doel om de Saracenen (mos lims) te verjagen, ging Francis cus in 1219 naar de sultan van Damiate in de Nijldelta. „Hij deed dat zonder wapens, ge weldloos, wat in schril contrast stond met de bedoelingen van de kruisvaarders. Daaruit blijkt al heel duidelijk dat Franciscus een heel andere visie had. Hij ging zonder machtsvertoon en wilde vrede brengen, dat was zijn ideaal", zegt de in Roer mond wonende Hoeberichts. Franciscus keerde na zijn be zoek aan de sultan van Damiate terug naar zijn vaderland Italië, waar hij adviseerde om als 'broeder naar de Saracenen' te gaan. Ook twistgesprekken over de 'waarheid van het christen dom' moesten worden verme den. Hij legde de nadruk op res pect, bescheidenheid en onder danigheid. De houding van Franciscus ten aanzien van de islam een voorbeeld is voor gelovigen en kerk, stelt Hoeberichts nog eens duidelijk. „Franciscus heeft ons duidelijk gemaakt dat er met de moslims valt te praten, maar je moet ze wel geweldloos bena deren." Medische ethiek in christelijk perspectief De gangbare medische ethiek is volgens 'prolife-hoog- leraar' dr. J. Douma minder tolerant dan zij op het eer ste gezicht lijkt. „Hoe gemeend is het respect voor een ander wanneer beweerd wordt dat het geen zin heeft voor mensen, die bepaalde overtuigingen als heilig zien, aan het maatschappelijk debat deel te nemen?" Douma vroeg zich dit af in zijn rede bij de aanvaar ding van het ambt van bijzonder hoogleraar voor chris telijke medische ethiek aan de Vrije Universiteit. De vestiging van deze 'prolife-leerstoel' van het Linde boom Instituut heeft aan de VU voor enig tumult ge zorgd. Ondanks bezwaren van de universiteitsraad, de facul teitsraad medicijnen en het bestuur van het VU-zieken- huis tegen de orthodoxe standpunten van het Linde boom Instituut stemde de Vereniging voor Christelijk Onderwijs, het hoogste bestuursorgaan van de VU, in met de leerstoel. Binnen een pluriforme universiteit BOEKBESPREKING moet ook dit geluid gehoord kunnen worden, zo was de gedachte. Douma (62), hoogleraar aan de Theologische Univer siteit van de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt en voorzitter van de Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren Kind (VBOK), zette in zijn oratie nog eens zijn plaats temidden van andere ethici uiteen. Anders dan bijvoorbeeld de gereformeerde ethicus dr. H.M. Kuitert moet hij niets hebben van de nadruk op de au- Tal van patiënten zijn zo autonoom niet, betoogde hij. „De patiënt is door zijn ziekte juist sterk afhankelijk geworden. Hij kan denken dat hij autonoom over de medische ethiek heerst, terwijl hij in werkelijkheid eer der door die bijna autonoom doorhollende techniek beheerst wordt. En wat beginnen we met de autonomie van het individu, zodra wagen van de verdeling van medische goederen aan de orde komen?" Een andere grief is dat de 'dominante medische ethiek' nauwelijks meer ruimte laat voor wezenlijke vragen over leven en dood. Na de maatschappelijke aanvaarding van abortus en euthanasie kan er nog slechts gediscussieerd worden over zorgvuldigheids eisen en kan 'het ethisch gesprek niet maar naar de diepte afsteken'. Douma en andere tegenstanders 'wil len graag ethici blijven en geen juristen worden, die na gaan of de procedures correct verlopen'. Douma rekent zichzelf tot de kritische tegenstroming die de medische ethiek nadrukkelijk beoefent vanuit christelijk perspectief. „Ik beweer zeker niet dat men overal de naam van God bij moet noemen. Ik besef dat het gevaarlijk is over God te spreken, maar het is ook gevaarlijk om over God te zwijgen." Plaats en taak van de medische ethiek in christelijk perspectief dr. J. Douma. - Kampen Van den Berg, 1993. - 31 p. ISBN 90- 6651-169-9. Prijs10,00 gulden. HET WEER Vorst en oostenwind Maar liefst tien weken achtereen hebben westelijke stromingen bo ven het Atlantisch-Europese ge bied overheerst. We hebben er een zachte en natte winter aan te dan ken en er leek maar geen einde te komen aan de stroom van depres sies, die op ons werden afgevuurd. De lagedrukkern, die donderdag via de Noordzee naar Midden-Euro pa trok, verzorgde het zo vertrouw de weer van de laatste maanden. Een gure noordwestenwind leverde buien van de Noordzee af bij een nog immer bovenmodale tempera tuur van 7 graden. De neerslag bleef beperkt tot 4 millimeter in Haarlem, verder zuidelijk in de re gio werd slechts 1 a 2 millimeter opgevangen. Bij lèrland regende het inmiddels door toedoen van een volgende storing, maar deze zal ons niet meer bereiken. De hogedrukblokkade, die al enige tijd boven Skandinavië in opbouw was, nadert haar voltooiing. Dat be tekent dat het hek op slot gaat voor de Atlantische depressies. De ver schillende computermodellen wil den de laatste tijd nogal eens uit eenlopen, maar gisteren waren ze het roerend eens: Het gaat winte- i metz gook. Het koude hogedrukcentrum bovér NW-Rusland (1045 millibar) krijgt nu de alleenheerschappij. Vandaag is het al merkbaar kouder bij ons, i maar de zwakke wind en de perio- den met zon zorgen nog voor een i vriendelijke sfeer. Inmiddels zijn P bitterkoude oostenwinden tot het oosten van Duitsland gevorderd. Deze lucht begint zijn tocht naar het westen met een temperatuur 1 van minus 20 graden in de buurt van Moskou en bereikt ons morgen. gelukkig in een wat gematigde vorm. De wind trekt al wat aan; er 1 c komen wolkenvelden met hooguit een vlokje motsneeuw. Zondag wordt het grimmiger. Het blijft ook - tijdens de middaguren waarschijn lijk vriezen en de oostenwind - neemt toe tot vrij krachtig. Begin volgende week is de vorstpe- I riode volwassen geworden met s volop matige vorst in de nacht (-5 j tot-10 graden) en maxima van ca. -2 graden. De aangevoerde lucht is j gevriesdroogd en de zon zal wel de overhand hebben. Een echte conti; nentale koudegolf dus en daar zul len de uitgelopen crocusjes het wel 1 moeilijk mee krijgen en uiteraard de mensen, die het voorjaar al in I hun gedachten hadden. I HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: In de kustgebieden wol kenvelden. Verder landin waarts meer opklaringen, vooral in de bergen. De hier en daar langs de grens met Zweden. In Lil- lehammer is het de ko mende dagen twee dagen rustig weer. Of de zon schijnt tijdens de ope ningsceremonie is onze ker. Verse sneeuw wordt dagtemperatuur schom melt er rond -6 graden. Zowel wolkenvelden als opklaringen. In het zui den, langs de Oostzee kust, nu en dan wat gend droog. Middagtemperaturen in de zuidelijke helft van -4 tot -8 graden, za terdag in het noorden nog ruim onder de -10 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Overgang naar kouder weer. Zaterdag nog vrij veel wolkenvelden, vooral in Ier land en Schotland, zondag meer kans op zon. Op de meeste plaatsen droog. Maxima dalend tot rond +3 graden op zondag, maar langs de Schotse westkust en m Ierland hoger. België en Luxemburg: Perioden met zon, vooral in het oosten ook kans op wolkenvelden. Droog. Met name zondag koud, als gevolg van lichte vorst overdag gecombineerd met een stevige oostenwind. Zaterdag flink wat zon, zondag vanuit het westen meer wolken. Droog. Maxima van 14 graden langs de westkust tot Zaterdag droog en eerst af en toe zon, zondag bewolkt en enige tijd regen. Mid- dagtemperatuur zaterdag ongeveer 19 graden, zondag iets lager. Spanje; Flink wat zon. Langs de noordkust, ten zuiden van de Pyreneeën en aan de Cos ta Dorada en en kans op stranden rond Benidorm en verder zuid waarts ongeveer 19 graden, in de omge ving van Barcelona beduidend lager. Canarische Eilanden: zonnig. In de loop van zondag vanuit het westen geleidelijk meer bewolking. Maxima ongeveer 22 graden. Zuid-Frankrijk: Aan de Cöte d'Azur zaterdag overwe gend droog en geregeld zon. Verder meest bewolkt en langs de westkust plaatselijk regen. Zaterdagmiddag tem peraturen op de meeste plaatsen nog boven de 10 graden, zondag fors lager. Nabij de Pyreneeën regen, boven de 1500 meter sneeuw. Zondag daalt de sneeuwgrens tot circa 1000 meter. In de Franse Alpen wolkenvelden en zon dag plaatselijk sneeuw. De temperatuur op 2000 meter zakt er dan tot onder -10 graden. Mallorca en Ibiza: Overgang naar wisselvalliger weer met vooral op zondag wolken en enkele re gen- of onweersbuien. Middagtempera- tuur ongeveer 16 graden. Italië: Half tot zwaar bewolkt: Zaterdag in de zuidelijke helft, en zondag ook elders, kans op buiige regen, misschien met on weer. Maxima in het noorden en langs de oostkust meest tussen 3 en 8 graden, 12 graden. In de Alpen en Dolomieten eerst zon, zondag r Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN ZONDAG 13 FEBRUARI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.58 Zon onder 17.46 Maan op 08.30 Maan onder21.26: Waterstanden Katwijk Hoog water 04.59 17.09 Laag water 00.35 13.06 MAANDAG 14 FEBRUARI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.56 Zon onder 17.47 Maan op 08.49 Maan onder22.32; Waterstanden Katwijk Hoog water 05.38 17.50 Laag water 01.07 13.49 Weerrapporten 11 februari 19 uur: Boedapest regen nno6 21 13 0.0 j

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12