Rusland niet tegen luchtaanval Buitenland Niet meer dollar-bananen naar landen Europese Unie Kinderen van rokende moeders hebben lager I.Q. 'Mijn moeder vermoordt me als ze me hier ziet' 'Schending mensenrechten in El Salvador gaat door' Franse vissers gaan door met staking tegen beleid Jeltsin houdt zich schuil voor Clinton Sigarettensmokkelaars Italië eisen ander werk VRIJDAG 11 FEBRUAR11994 Doden bij busongeluk op Sumatra jakarta Bij een busongeluk op het Indonesische eiland Suma tra zijn ten minste 36 mensen omgekomen en 17 ernstig ge wond. De bus stortte gisteren n de omgeving van Medan. in het noorden van het eiland, in een twintig meter diep ravijn. De be stuurder is vermoedelijk in slaap gevallen. Brits parlementslid gestikt lonpen Lijkschouwing heeft uitgewezen dat het Britse parle mentslid Stephen Milligan door verstikking om het leven is ge komen. Die conclusie werpt weinig licht op het mysterie van Milligans dood. Het Conservatieve parlementslid werd maandag dood aangetroffen met een plastic zak over het hoofd en een elektriciteitssnoer om de hals gebonden en als enige kleding stukken dameskousen en een jarretelgordel. Scotland Yard wilde gisteren niet zeggen of het sterfgeval werd beschouwd als moord, doodslag, zelfmoord of een ongeluk. VS repatriëren Haïtianen port-au-prince De Amerikaanse kustwacht heeft gisteren 63 bootvluchtelingen uit Haïti gerepatrieerd. De mensen waren op gepikt van twee overvolle, gammele boten en werden terugge bracht naar Port-au-Prince, de hoofdstad van Haïti. De Europese Commissie heeft gisteren een voorstel van vijf La- tijnsamerikaanse bananenpro- ducerende landen van de hand gewezen om het quotum van zogenaamde dollar-bananen te verhogen. De ministeriële dele gatie uit Ecuador, Panama, Honduras, Guatemala en Costa Rica wilde een verhoging van het quotum van 2,1 miljoen ton tot 2,5 miljoen ton. Dollar-bananen zijn de bana nen die in Latijns-Amerika op grote, vaak door Amerikaanse maatschappijen beheerde, plantages worden verbouwd. De EU heeft voor die vruchten vorig jaar een importbeperking uitgevaardigd, zeer tegen de zin van Duitsland en Nederland. Door die maatregel zijn bana nen het afgelopen jaar bijna is prijs verdubbeld. Europees commissaris Stei- chen meent dat een verhoging van het quotum leidt tot ont- writing van de beschermde ba- nanenimport uit de zogenoem de ACS-landen. ACS-landen zijn landen in Afrika, het Caribisch gebied en de Stille Oceaan vaak ex-koloniën waarmee de Europese Unie speciale rela ties onderhoudt. De regeringen uit de vijf La tijns-Amerikaanse landen heb ben bij een arbitrage-panel van het wereldhandelsakkoord GATT om een uitspraak ge vraagd over de voorkeursbe handeling van de ACP-landen. Het rapport wordt vandaag be kendgemaakt. Verwacht wordt dat de Europese Unie in het on gelijk gesteld zal worden. Maar een uitspraak van het panel is alleen geldig als die door alle betrokkenen wordt aanvaard. Onderzoek Amerikaanse universiteiten rochester ap Kinderen van wie de moeders tijdens hun zwangerschap rook ten hebben een lager I.Q. dan kinderen van vrouwen die dat niet deden. Dat blijkt uit een onderzoek dat twee Amerikaan se universiteiten hebben uitge voerd onder 400 overwegend blanke vrouwen in de staat New York. Kinderen van 3 en 4 jaar oud wier moeders tijdens de zwan gerschap tien of meer sigaretten per dag rookten scoorden in een intelligentietest negen pun ten lager dan kindereh van niet- rooksters. Dat verschil vermin derde echter tot vier punten san salvador ips De Verenigde Naties controle op de naleving* van de mensenrechten in El Salvador voortzetten. Er vinden nog steeds regelmatig schendingen plaats. Dat is de conclusie van een rapport van de Venezolaan se deskundige Pedro Nikken, die in opdracht van VN-secreta- ris-generaal Boutros Ghali de si tuatie in El Salvador in kaart heeft gebracht. In het rapport staat dat er sinds het einde van het gewa pende conflict, in januari 1992, positieve ontwikkelingen waren, maar dat het afgelopen jaar 'op veel van deze punten een ver zwakking of ommekeer is opge treden'. „Het aantal willekeuri ge executies is aanzienlijk toe genomen en doodseskaders in timideren mensen", aldus Nik ken. Franse vissers hebben gisteren besloten de staking die zij meer dan een week geleden uitriepen voorlopig vol te houden. Ze doen dit ondanks de financiële steun die de regering hun heeft toegezegd en de maatregelen die zijn genomen om de door de vissers gelaakte import te be perken. Door de nieuwe regle menten, die gisteren van kracht zijn geworden, geldt voor een groot aantal landen een verbod om vis naar Frankrijk te expor- Bosnische Serviërs dragen stellingen bij Sarajevo over aan troepen VN Rusland is niet tegen lucht aanvallen op de Bosnisch- Servische artilleriestellin gen rond Sarajevo. Moskou heeft om een spoedzitting van de Veiligheidsraad ge vraagd om te praten over het plaatsen van Sarajevo onder VN-toezicht. De raad komt vanavond in New York bijeen. GENÈVE-NEWYORK-SARAJEVO DPA-Rtr-AFP-NPA Het door de NAVO aan de Bosnische Serviërs gestelde ul timatum staat niet ter discussie, aldus de Russische VN-ambas sadeur gisteren. Eerder kwamen uit Moskou berichten dat er grote weerstand bestaat tegen militair optreden van de NAVO. De spoedzitting van de V- Raad heeft geen bijzondere po litieke betekenis, aangezien de Raad zich op verzoek van de niet-gebonden landen en van islamitische landen toch al over Bosnië zou buigen. Deze waren boos dat Rusland er een spoed zitting van heeft gemaakt. Er zullen geen resoluties worden aangenomen. Servische troepen begonnen gisteren onder dreiging van de VN-commandant Michael Rose bezoekt samen met de Franse generaal André Soubirou de brug die in de Bosnische hoofdstad Sarajevo de confrontatielinie vormt tussen Bosnische regeringstroepen en de Bosnische Serviërs. foto ap rikard larma NAVO-Iuchtacties posities aan 22 maanden durende burger- ging vielen gisteravond echter VN-troepen over te dragen van oorlog hebben bestookt. Kort nog granaten op de Bosnische waaraf ze Sarajevo tijdens de nu voor het NAVO-ultimatum in- hoofdstad. De beschietingen kwamen van zwaar bevochten stellingen rond de Vrbanja-brug, die giste ren nog niet onder controle wa ren gebracht van Franse VN- troepen. Het Amerikaanse mi nisterie van defensie onder zoekt de schending van het sinds gistermiddag geldende staakt-het-vuren. De Bosnische Serviërs weige ren mee te werken aan het poli tieke overleg in Genève. Zij ei sen dat een gemengde commis sie van onderzoek wordt inge steld naar de herkomst van de beruchte mortiergranaat, die vorige week in Sarajevo dood en verderf zaaide. „Totdat die commissie er komt, nemen wij geen deel aan het vredesover leg", aldus een verbolgen Rado van Karadzic, leider van de Bosnisch Servische delegatie. De Bosnische moslimregering heeft inmiddels een onder zoekscommissie afgewezen. ,Als Karadzic hier niet wilde praten, had hij ook een fax kun nen sturen", aldus de Bosnische premier Haris Siladzic. Het fei telijke vredesoverleg moet nog beginnen. In Genève wordt nog slechts gepraat over 'vertrou wen wekkende maatregelen'. r ook andere factoren in overweging werden genomen, zoals voedingsgewoonten, op leiding, leeftijd, gebruik van medicijnen en het I.Q. van de ouders. „Hoewel een verschil van vier punten klein lijkt, is het verge lijkbaar met de effecten die ge middelde niveaus van blootstel ling aan lood hebben op het I.Q. van kinderen", aldus Charles Henderson, een van de onder zoekers. De onderzoekers vermoeden dat door het roken de toevoer van zuurstof en voedingsstoffen naar de foetus wordt vermin derd en de ontwikkeling van het zenuwstelsel wordt gehinderd. De onderzoeker stelt in het rapport dat er geen systemati sche marteling meer plaats vindt in El Salvador, maar hij re gistreerde vorig jaar wel een groter aantal slachtoffers van folterpraktijken. De verantwoor delijke autoriteiten zijn daar voor nooit vervolgd. Ook de huidige staat van het justitieel apparaat wordt door Nikken ter discussie gesteld. Structurele gebreken 'belemme ren een eerlijke rechtsgang en vormen een obstakel voor een goede naleving van de mensen rechten.' Eerder deze week had de Sal vadoraanse regering de VN ge vraagd niet meer zo intensief te speuren naar schendingen van de mensenrechten. Volgens mi nister Salavarria (buitenlandse zaken) is inspectie niet meer nodig omdat het land een sta biele democratie is geworden. Een moslimjongetje bidt samen met de 'grote n midden werd gedood bij de bloedige mortieraanval op e - ere van de vastenmaand ramadan die vandaag is begonnen. Alle i markt in Sarajevo, afgelopen zaterdag. SARAJEVO SRECKO LATAL De gekte brak uit kort nadat een tank van de Verenigde Naties gisteren in de al bijna twee jaar belegerde Bosnische hoofdstad Sarajevo post vatte bij de Brug van Broederschap en Eenheid, twee be grippen waar op die plek in de afgelopen twee jaar geen spoor van te bekennen Eerst staken er hoofden naar buiten uit vensters en gaten in de door artillerie granaten en duizenden kogels gehaven de muren van flatgebouwen. En opeens was de beruchte Sniper Alley (Sluipschutterslaan), een boulevard vol uitgebrande wrakken van vrachtwagens en autobussen, gevuld met lachende kinderen, die zich niets aantrokken van de Servische sluipschutters, nauwelijks 100 meter verder aan de overkant van de Miljacka-rivier. Kinderen stoven langs de geschokte, zwaarbewapende Unprofor-soldaten. Ze speelden op een van roest knarsende wip in een park, waar het grijsgroene gras, al in geen 22 maanden gemaaid, kniehoog stond. Al te vaak werd een staakt-het-vuren in Sarajevo aangekondigd en weer ge schonden. Maar het bestand van giste ren, kracht bijgezet door een ultimatum van de NAVO en de stationering van VN- soldaten, bood zeker de kinderen een sprankje hoop. „Ik ben niet bang meer voor de Servi sche sluipschutters omdat Unprofor er is", zei de elfjarige Merima Durakovic. „Ik ben bang voor mijn moeder, want ze vermoordt me als ze mij hier ziet staan. Het bestand in Sarajevo ging op het mid daguur in. Een Franse pantserauto die bij de brug arriveerde, incasseerde zes kogels van sluipschutters en stoof vervol gens weg. Maar luttele minuten namen zes andere VN-pantserwagens en een tank stelling op de Sniper Alley, de lopen van hun kanon en machinegeweren ge richt op de Servische posities bij Grba- vica, 100 meter naar het zuiden. Vanuit het niets arriveerde plotseling de commandant van de VN-troepen in Bos nië, de Britse luitenant-generaal Sri Mi chael Rose, samen met de Franse com mandant in Sarajevo, generaal André Soubirou. Beiden droegen kogelvrije ves ten en helmen. Rose stond even stil aan de regerings kant van de brug en stak haar toen lang zaam over, in de rug gedekt door een dertigtal Franse soldaten met bazooka's en zware machinegeweren. Servische burgers, die op beide oevers uit de ra men hingen, waren dichtbij genoeg om het wit in hun ogen te zien. „Het is een beginnetje", zei Rose nadat hij de brug was overgegaan. „Wij zijn niet naief', voegde hij er aan toe. „Wij weten dat we nog veel tegenslagen moe ten verwachten." Natuurlijk spelen enkele kinderen oor logje. Een groepje van vier jongens sleept draad en stukken ijzer over straat om een wegversperring te bouwen. Ze drommen om een vrachtwagen met hulpgoederen en weten zowaar een jerrycan met benzine los te maken voor dat ze door Egyptische VN-soldaten wor den weggejaagd. F-16's Nederland voeren vluchten boven Bosnië op De Nederlandse F-16's op de Italiaanse basis Villafranca vlie gen vanaf gisteren weer het et maal rond patrouilles boven Bosnië-Hercegovina. Met de twee rustdagen die van tijd tot tijd werden ingelast, is het afge lopen. De voorbije maanden hielden de NAVO-toestellen gedurende 18 uur per dag controlevluchten in het Bosnische luchtruim, 's Nachts werd niet gevlogen, om dat de strijdende partijen dan toch geen vliegtuigen kunnen inzetten. Het 24-uursrooster waarin de Nederlanders meedraaien is een van de weinige veranderin gen die het NAVO-ultimatum van woensdag aan de Bosnische Serviërs tot dusver op Villafran ca teweeg heeft gebracht. Op de Italiaanse basis staan momenteel veertien Nederland se F-16's die meedoen aan de NAVO-operatie Deny Flight. Sa men met Britse, Amerikaanse, Franse en Turkse toestellen ziet de luchtmacht sinds april vorig jaar toe op naleving van het VN- vliegverbod boven Bosnië. Daarnaast moeten zij vanuit de lucht de VN-troepen op de grond beschermen. Van een hogere staat van pa raatheid op Villafranca is vol gens de luchtmacht nog geen sprake. Van de veertien F-16's zijn er de afgelopen tijd steeds acht ingezet om het vliegverbod te controleren; de zes andere waren standby voor zogeheten close air support, het aanvallen van doelen op de grond. De NAVO-vliegtuigen lossen elkaar volgens rooster af, waar bij de Nederlandse toestellen ook het luchtruim boven Sara jevo aandoen. De vluchten bo ven de Bosnische hoofdstad zijn gisteren drastisch opgevoerd. De Nederlandse F-16 zullen volgens ingewijden zeker hun aandeel moeten leveren in bombardementen, als die er mochten komen. Afgesproken is dat alle landen die aan Deny Flight meedoen, hun bijdrage aan luchtaanvallen leveren. De NAVO-toestellen zullen bij hun acties gebruik maken van infor matie over artilleriestellingen rond Sarajevo die is verzameld door militaire waarnemers van de VN op de grond en verken ningsvliegtuigen van de Ameri kanen en de Fransen. De Nederlandse marinesche pen op de Adriatische Zee zul len bij een eventueel gewapend conflict zonodig selectieve kust- bombardementen uitvoeren op radarinstallaties en kustbatterij- en. Ongeveer vijftig NAVO- schepen, waaronder twee Ne derlandse fregatten, voeren op dit moment de zeeblokkade te gen Servië uit en beschermen een Amerikaans vliegdekschip. 'Ultimatum weinig waard' Professor August Bebler, de per manente vertegenwoordiger van de vroegere Joegoslavische deelstaat Slovenië in Genève, verwacht niet veel van het NAVO-ultimatum. „De Serviërs zullen met alle middelen probe ren de NAVO een rad voor ogen te draaien. Hun zware wapens zijn grotendeels mobiel en die kunnen ze dus best een paar ki lometer terugtrekken. Met mor tieren is het een andere zaak, want die zijn voor gevechts vliegtuigen vrijwel onvindbaar. En het zijn de scherpschutters die de afgelopen maanden de meeste slachtoffers in de stad hebben gemaakt en daar doe je met luchtacties niets tegen." Uit Belgrado klonk gisteren gespierde taal over het NAVO- ultimatum. De leider van de Servische Radicale Partij, Vo- jislav Seslj, dreigde dat in geval van bombardementen „alle NAVO-doelen binnen ons be reik zullen worden aangeval len". Regeringsmaatregelen ten spijt: parus*ap van het nationale Comité voor Behoud van de Visserij, eiste het aftreden van de minister van landbouw en visserij, Jean Puech; een nieuwe ontmoeting met premier Balladur en verla ging van de havenbelasting. Kleine vissers klaagden dat de steunmaatregelen alleen hun grotere collega's ten goede ko men. Puech liet daarop weten dat ook de eigenaren van sche pen beneden de twaalf meter konden rekenen op een halve ring van hun vennootschapsbe lasting. De vissers hebben nog niet op het aanbod g Dominique Lapart, MOSKOU Rtr-/» Herhaaldelijk heeft de Ameri kaanse president Clinton deze week al geprobeerd zijn Russi sche ambtgenoot te bellen, maar het wil maar niet lukken. Clinton denkt niet dat van op zet sprake is. Volgens zijn woordvoerster zijn er techni sche problemen en kan er geen geschikt tijdstip worden gevonden. Gisteravond werd in Was hington duidelijk dat het Witte Huis in verlegenheid is ge bracht door het uitblijven van antwoord uit Moskou. Jeltsin was wel gewoon in zijn resi dentie, geveld door een „ver koudheid". Clinton wil aan Jeltsin de be doeling uiteenzetten van het NAVO-ultimatum aan de Bosnische Serviërs. Aanleiding voor een telefoongesprek is verder een brief die de Ameri kaanse president heeft ontvan gen van zijn Russische collega. Over de inhoud daarvan is niets bekendgemaakt. Het rtussisch verzet tegen luchtaanvallen op Servische stellingen is volgens Clinton „geen ernstig probleem". Hij onderstreepte dat Moskou en Washington wel overleg heb ben gevoerd op hoog niveau. Rusland vroeg donderdag om een spoedzitting van de Veilig heidsraad. Vrijwel alle politieke partijen in Rusland verzetten zich te gen luchtacties van de NAVO in Bosnië. Onder druk van de ze consensus in eigen huis sputtert ook Jeltsin tegen. De Russen voeren daarbij aan dat resolutie 836 van de Veilig heidsraad, over de bescher ming van de veilige gebieden in Bosnië, geen basis biedt voor aanvallen op Servische stellingen. Rusland dat traditioneel nauwe banden heeft met de orthodox-christelijke Serviërs, betwijfelt onder meer het nut van luchtacties. Het medicijn mag niet erger zijn dan de ziekte, aldus deze week een woordvoerder van Jeltsin. Andere Russische leiders be schouwen de NAVO als de ver keerde instelling op de ver keerde plaats. „Waarom zou de NAVO beslissingen moeten nemen over een oplossing, met behulp van ultimatums en dreigementen? Dit is geen zaak van de NAVO. Het is net werk terrein van de Verenigde Na ties," aldus onderminister Anatoly Adamisjin van buiten landse zaken. Verkopers dreigen met totale opstand rome eelco v correspondent In Italië is gisteren een wet van kracht geworden die verkopers maar ook kopers van gesmok kelde sigaretten streng straft. In smokkelaarsnesten als Napels en Brindisi was geen sigaret meer te vinden. De verkopers dreigen met een totale opstand als de overheid hen geen ver vangend werk verschaft. In Napels was de spannning het grootst. Niet verwonderlijk, want in en rond de door werk loosheid en maffia geteisterde havenstad leven niet minder dan 100.000 personen direct of indirect van de illegale sigaret- tenhandel. Twintig jaar geleden zei de toenmalige burgemeester Valenzi dan ook dat de illegale sigarettenbranche hetzelfde be tekent voor Napels als Fiat voor Turijn. De 500 personen die gisteren betoogden voor het gemeente huis van Napels, riepen leuzen als 'Smokkel is leven en wij wil len leven' en 'Brood, brood, brood'. Het voorstel van de pre fect van Napels om van de ver kopers straatventers te maken met een heuse vergunning, werd ontvangen met veel scep-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7