nr 'Meer hulp voor gokker hard nodig' XMk Binnenland Minister Maij wil zenders op gevaarlijke scheepsladingen Grote gevangenis in Vught geopend Seks met beesten mag van jonge liberalen Kamer schrapt toeslag banenpooler Tilburgse geldweigeraar neemt geen stuiver aan Echtpaar eist een ton voor mislukte abortus VRIJDAG 11 FEBRUAR11994 Vrouw doodgestoken in Amstelveen Amstelveen Hen 63-jarige bewoonster van de Haagkerslaan in Amstelveen is gisteren overleden aan steekwonden die haar eer der op de dag waren toegebracht. Het slachtoffer werd zwaar ge wond door haar echtgenoot op het toilet gevonden. Wat zich in de woning heeft afgespeeld, weet de politie niet. Er zijn geen in braaksporen gevonden. Volgens de politie is de vrouw tussen half twee en vier uur 's middags neergestoken. Forse celstraffen voor runderfraude den bosch Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren vier mannen die voor miljoenen guldens hebben gefraudeerd met runderen veroordeeld tot elk vier jaar celstraf plus een boete van een half miljoen gulden. De vier waren lid van een misdadige or ganisatie die vanaf begin 1990 in minder dan een jaar voor ten minste 6,4 miljoen gulden aan invoerrechten en EG-heffingen heeft ontdoken. De eis was 4,5 jaar en een boete van een half miljoen. Nederlanders met drugs aangehouden den haag Twee Nederlandse toeristen zijn dinsdag in de Indo nesische hoofdstad Jakarta aangehouden omdat ze drugs wilden verhandelen. De twee, afkomstig uit Maastricht, hadden 7.000 XTC-pillen bij zich. Ze werden aangehouden in een discotheek waar ze in gezelschap waren van twee Amerikanen en twee Indonesiërs. De Amerikanen zijn waarschijnlijk werkzaam in buitenlandse dienst. Op drughandel staat in Indonesië de doodstraf. Veel doden door griepgolf vorig jaar den haag Vorig jaar zijn in Nederland 138.000 mensen overle den. Dat zijn 8.000 mensen meer dan het jaar daarvoor. Er zijn aanwijzingen dat het verhoogde aantal overledenen te maken heeft met de griepepidemie die aan de sterftepiek in maart en april vooraf ging. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vormden behalve de maanden maart en april ook novem ber en december, ook vlak na een griepgolf, een sterftepiek. Drukte verwacht op wintersportroutes driebergen Nederlanders die dit weekeind met de auto op win tersportvakantie gaan, moeten rekening houden met verkeers opstoppingen op de routes richting skigebieden in Oostenrijk, Zwitserland en Frankrijk. Dat komt omdat in Duitsland, Frank rijk en België de winter- en voorjaarsvakanties beginnen. De po litie raadt Nederlandse wintersporters aan pas zaterdag in de loop van de middag of zondag te vertrekken. Verdachten van babymoord vrij den bosch Het echtpaar uit Den Bosch dat deze week is aange houden op verdenking van moord op hun baby, is gisteren weer vrijgelaten. Volgens de politie zijn de twee niet langer verdacht. Uit sectie is namelijk gebleken dat de vrouw nooit zwanger is ge weest. De politie was tot aanhouding overgegaan toen getuigen zeiden dat ze nooit een kind hadden gezien terwijl de vrouw wel zwanger is geweest. De politie vermoedt dat de getuigen de vrouw hebben verwisseld met een andere vrouw die in januari is bevallen van een gezond kind. Het babylijkje werd eind januari gevonden in een kanaal bij Den Bosch. Om de veiligheid op zee te verbeteren moeten bepaalde vaarroutes verder uit de kust liggen. Er moeten strengere voorschriften komen voor het vastzet ten van lading op schepen. Ook wor den er radiozendertjes aan containers bevestigd zodat overboord geslagen la ding makkelijker kan worden opge spoord. Dat zei minister Maij van verkeer en waterstaat gisteren tijdens een congres over scheeps- en kustrampen in Den Haag. Volgens Maij is de afgelopen 25 jaar het Noordzee-rampenplan ongeveer 75 keer in werking getreden. Dat ge beurde bij onder meer oliemorsingen en de berging van schepen met gevaar lijke lading. Maij vindt dat het rampen plan voor verbetering vatbaar is, zeker waar het organisatie en uitvoering be treft. De minister laat momenteel on derzoeken of één organisatie, de Kust wacht, in staat is alle uitvoerende taken op zich te nemen. Maij wil verder een permanent scheepsbergingsstation aan de Nederlandse kust. Ze is daar al eni ge tijd over in onderhandeling met de bergingsdustrie. Ook wil ze dat er in ternationale afspraken worden ge maakt over het verhalen van schade bij degenen die schuldig zijn aan de ver vuiling van de Noordzeekusten. De Europese Unie voor Kustbescher- ming (EUCC) vindt dat de regels voor vervoer over zee van gif en olie moeten worden aangescherpt en er een beter waarschuwingssysteem voor calamitei ten nodig is. Om dat te bereiken moe ten kustgemeenten en -provincies zich organiseren in een Europees platform. De EUCC is de grootste Europese or ganisatie voor kustbescherming. Ze telt zeshonderd leden in veertig landen, waaronder onderzoeksinstellingen, na tuur- en milieugroepen, kustbeheer- ders, gemeenten en provincies. Commissaris van de koningin in Zeeland, Van Gelder, stelde als EUCC- bestuurslid dat internationaal nog on voldoende resultaat wordt geboekt, on danks alle inspanningen van Maij en milieugroepen. Betere afspraken tus sen landen moeten in de toekomst olierampen als bij La Coruria (Spanje) en de Shetland Eilanden voorkomen. Van Gelder wil dat de politieke druk op landen, die weinig voelen voor strenge regelgeving (bijvoorbeeld Grieken land), wordt verhoogd. Nieuwe regels Justitie wil schijnhuwelijk uitbannen Justitie werpt een nieuwe dam op tegen vreemdelingen die in Nederland een schijnhuwelijk sluiten om hier te kunnen blij ven. Met ingang van 1 april kunnen vreemdelingen die zijn getrouwd alleen nog een mach tiging tot voorlopig verblijf krij gen bij de Nederlandse ambasa- de in hun land van herkomst. Staatsecretaris Kosto (justitie) heeft dit gisteren bekend ge maakt. In de huidige situatie kunnen vreemdelingen die hier op een toeristenvisum komen, na slui ting van een huwelijk in Neder land een machtiging tot voorlo pig verblijf aanvragen. Op grond van de nieuwe regeling moeten ze eerst weer terug naar hun va derland om de vergunning aan te vTagen. Justitie verwacht dat dit een behoorlijke drempel op werpt tegen schijnhuwelijken. Ook in het verleden bestond de eis dat een machtiging tot voorlopig verblijf in het land van herkomst moest worden aangevraagd. Die regel is des tijds door de Raad van State buiten werking gesteld. De vreemdelingenpolitie in de gro te steden dringt er al jaren op aan de regeling nieuw leven in te blazen. 75.000 'probleemfruiters' Gokverslaafden moeten veel meer dan nu worden be handeld in een verslavingskliniek. Slechts één op de tien 'probleemfruiters', mensen die flinke bedragen in speel automaten stoppen, zoekt zijn heil bij een hulpverlener, terwijl tachtig procent van de harddrugverslaafden dit doet. Die scheve verhouding moet veranderen. In 1991 werd er voor 1,5 miljard gulden in gokkasten gegooid. veren: een speler die minimaal een kwart van zijn/haar inko men vergokt. Gokkers spekten de staatskas in 1991 voor 260 miljoen gulden. Gokverslaving is een betrek kelijk nieuw fenomeen in de verslavingszorg. In 1981 waren er slechts zestien gokverslaaf den in behandeling bij een Consultatiebureau voor Alcohol Drugs (CAD). Elf jaar later Dat zegt prof. dr. W. van den Brink, psychiatrisch epidemio loog. Van den Brink is gisteren bijzonder hoogleraar versla vingszorg aan de Universiteit van Amsterdam geworden. Gokken is volgens Van den Brink net als alcohol en drugs een ernstige verslaving. De gok kers verliezen totale controle over zichzelf. Ze doen vaak waren het er zesduizend. De meerdere pogingen om te stop pen en krijgen daarbij zelfs ont houdingsverschijnselen. Volgens Van den Brink telt Nederland 75.000 gokkasten die naar schatting gemiddeld per kast één 'probleemfruiter' ople- hulpverlening aan de verslaafde gokkers kwam traag op gang omdat tot 1991 de CAD's geen gokverslaafden mochten be handelen omdat gokken niet werd gezien als een probleem. Minister De Vries krijgt brede steun den haag npa De JOVD, de jongerenorganisa tie van de WD, heeft geen enkel bezwaar tegen 'bestialiteit', of wel: seks tussen mens en dier. Dit opmerkelijk liberale stand punt staat in het nieuwe politie ke programma van de jongeren organisatie, het Politiek Kern programma 1994-1998. Onder het kopje 'normverva ging' worden enkele seksuele voorkeuren genoemd waar de JOVD geen problemen *mee heeft. 'Dat moeten mensen zelf weten', staat er. Het rijtje bevat Carpoolstrook geopend na auto-ongeluk De politie heeft gisteren tijdens de ochtendspits de carpool- strook langs de A-l tussen Naarden en Diemen openge steld voor alle verkeer, nadat rond zeven uur lange files wa ren ontstaan na een ongeluk. Het was voor het eerst dat de politie daartoe overging. Een personenauto botste in de ochtendspits op een vracht wagen, vlak na de aansluiting van de A-6 (uit Almere) op de A- 1. Het gevolg was kilometer slange files. Motoragenten be sloten daarop om ook perso nenauto's met minder dan drie inzittenden en kleine vrachtwa gens naar de carpoolstrook te dirigeren. Huurverhoging moet beter onderbouwd den haag npa Verhuurders moeten voortaan met goede argumenten komen waarom ze de huur fors willen verhogen. Bij de gewone jaar lijks vastgestelde maximale huurverhoging hoeft dat niet. Dat heeft staatssecretaris Heer- ma (volkshuisvesting) gisteren in de Tweede Kamer gezegd. Hij neemt daarmee het advies van de commissie huurders-ver huurders over die de invloed van huurders wil vergroten. Verhuurders moeten voort aan duidelijk maken waarom een huurstijging noodzakelijk is aan de huurder. De huurder kan daarop de plaatselijke huur- commissie inschakelen voor ad vies. In de huurcommissies zit ten vertegenwoordigers van or ganisaties van huurders en ver huurders. naast homoseksualiteit, seks tussen gehandicapten ook be stialiteit. Opmerkelijk. Want volgens artikel 254 van het wet boek van strafrecht is deze uit was van seksualiteit verboden en kan de dader bestraft wor den met maximaal een jaar ge vangenisstraf. Een WD-woord voerder reageert ietwat ge schrokken op het standpunt van de JOVD. „O jeetje, staat dat er echt? Het lijkt me erg bi zar. Nee, in ons verkiezingspro gramma staat hier niets over". Na enig gezucht: „Nee, de WD heeft verder geen commen taar". De JOVD zelfwas gisteren be reikbaar. Een Kamermeerderheid is het eens met minister De Vries (so ciale zaken en werkgelegen heid) dat er een einde moet ko men aan extra vergoedingen voor deelnemers aan banen pools. Alleen de PvdA en Groen- Links vinden de toeslagen geen probleem. Dat bleek gisteren tij dens een overleg met De Vries. De Vries heeft de gemeenten laten weten dat extra betalingen aan banenpooldeelnemers bo venop het .wettelijk minimum loon niet door de beugel kun nen, omdat hiermee de door stroming naar gewone banen wordt belemmerd. Van uitke ringen bij feestdagen, kerstpak ketten en koffiegeldvergoedin gen maakt de minister geen probleem, maar onregelmatig heidstoeslagen zoals bij bewa kers die vaak 's nachts werken, vindt hij onaanvaardbaar. De bewakers moeten maar com pensatie krijgen in vrije tijd, al dus De Vries. De Landelijke Vereniging JWG/Banenpools is furieus om dat over de vergoedingen in de afgelopen jaren afspraken zijn gemaakt met de vakbeweging en de belastingdienst. De over heid kan de vergoedingen niet zomaar schrappen, aldus JWG. De Vries wil de beloning voor deelnemers aan banenpools niet te aantrekkelijk maken, omdat ze anders nooit een baan zoeken. Volgens hem zijn ba nenpools bedoeld om kansarme werklozen werkervaring te laten opdoen, zodat zij op den duur een reguliere baan kunnen krij gen. „Hun motivatie om elders aan de slag te gaan mag niet ondermijnd worden door finan ciële overwegingen", aldus De Vries. Volgens de PvdA en Groen- Links moet de overheid de ge meenten echter zoveel mogelijk beleidsvrijheid gunnen. Beide fracties wezen erop dat de meeste banenpooldeelnemers toch geen kans maken op ge woon werk, omdat er onvol doende banen beschikbaar zijn. vugt Minister Hirsch Ballin van justitie heeft giste ren in Vught een deel van de penitentiaire inrichting Nieuw Vosseveld geopend. Deze gevangenis is na de Amsterdamse 'Bijlmerbajes' en Veenhuizen de grootste strafinrichting. Vosseveld moet eind 1995 over 641 cellen beschikken. De Bijlmer heeft 700 cel len en Veenhuizen heeft er nu 800 maar dat worden er 900. Het totaalaantal cellen is in deze kabinetspe riode uitgebreid met 4.300 cellen naar 11.500. Justi tie bouwt ook in Zoetermeer, Almere, Dordrecht. Krimpen aan den Ussel en Alphen aan den Rijn. FOTO» ANP 'Ik geef ook geen cent meer uit' tilburg monique v Hij wil geen geld want dat stinkt. Geld is eigenlijk alleen geschikt als ruilmiddel. Omdat hij geen cent aanneemt en geen stuiver uitgeeft, wordt de Tilburgse 'geldweigeraar' Henk Kuiper binnen enkele weken zijn huis uit gezet wegens een huurachterstand. Van de kanton rechter mag er worden onruimd. Kuiper wil nu een hutje bij het stadhuis bou wen uit protest tegen het 'geld-denken' van de maatschappij. Tientallen brieven heeft hij geschre ven en een boekje met de titel 'Is geld nog geldig?' In de rechtszaal dacht hij een podium te hebben gevonden om zijn boodschap uit te dragen. Maar zijn strijd wordt daar teruggebracht tot een vonnis tussen de vonnissen. In dertig seconden mompelt de kantonrechter dat Kuiper aan woningbouwvereniging WT 1.393 gulden en 21 cent moet beta len, dat de huurovereenkomst wordt ontbonden en de woning ontruimd. Kuiper wil nog reageren, maar de heren in 't zwart gebaren dat de zaak is geslo ten. „Dit is het moreel failliet van de ge meente en de rechtspraak. De recht spraak kan kennelijk ook alleen maar in geld denken", zegt deTilburger. Thuis weken de bonen voor het avondmaal bij kaarslicht. De elektrici teit in Kuipers flatwoning is twee maan den geleden afgesloten. De telefoon lang daarvoor. Alleen de mannen van het gasbedrijf konden het niet over hun hart verkrijgen de Tilburger in de kou te zetten. Nu wordt hij toch de vrieskou ingejaagd. „Ik kan het tegenover huur ders die wel trouw betalen niet maken dit door de vingers te zien", zegt direc-» teur J. Scholten van woningbouwvere niging WT. Kuiper betaalt vanaf april 1993 geen huur meer. Scholten heeft nog gepro beerd de huur te incasseren bij de Soci ale Dienst omdat Kuiper recht heeft op een RWW-uitkering. Maar zolang de lijkheid geen soelaas. Tilburger weigert een uitkering aan te Kuiper wil niets met geld te maken vragen, biedt ook deze betalingsmoge- hebben want geld stinkt. „Ik kan niet Geldweigeraar Henk Kuiper wil niets met geld te maken hebben. instemmen met een constructie waann ik geld erken als een wettig betaalmid del", zegt hij. Geld was een perfect ruil middel, maar nu is het vooral een winstmiddel. En winst gaat altijd ten koste van iets of iemand, vindt Kuiper. Ten koste van de natuur, Derde-We reldlanden, armen en de weerlozen. In afwachting van een tijd waarin geld weer ondergeschikt is aan hogere waar den en idealen neemt hij geen cent meer aan en geeft hij geen stuiver uit. Sinds 1992 weigert Kuiper geld aan te nemen, van wie dan ook. Huur, gas, licht, water en telefoon betaalde hij van zijn spaargeld. Tot dat op was in april vorig jaar. Eten bleek geen enkel pro bleem. Kuiper plukt wat de natuur hem geeft, ruilt en krijgt oud brood van mensen in de buurt. Dat vindt hij prima, moeilijker heeft hij het met de 'verderfelijke rol' van geld. De gemeente Tilburg fiingeert vol gens Kuiper als reclamebureau voor het plaatselijke bedrijfsleven. Dat wat over heidsdienaren sponsorgeld noemen, noemt Kuiper smeergeld. „De belan genverstrengeling tussen de gemeente en de commercie is enorm", aldus de Tilburger. Hij klinkt beteuterd en toont versla gen en krimpt ineen om vervolgens weer op te springen. „Dit vonnis moti veert mij om door te gaan. Om de rol van het geld aan de kaak te stellen. Ik zal binnenkort een avond beleggen om mijn spullen te verdelen. En dan ga ik een hutje bouwen bij het stadhuis". Net zoals vijftien jaar geleden, toen Kuiper opzien baarde met zijn 'Hutto- nia', de nooit vervulde droom van een sober huisje, zomaar ergens. Waar hij zich ook nestelde, overal werd hij weg- En nu staat hij er weer alleen Medestanders heeft hij niet. „Ik ken wel veel mensen die mijn ideeën ondersteunen, maar er is niemand die daarin zo ver wil gaan als ik. En toch moet iemand de mensen duidelijk ma ken wat, er aan de hand is. Dat vergt tijd. Ik heb grote twijfels of ik tijdens mijn leven de effecten van mijn actie nog zal zien". Voor eerste keer in Nederland den haag anp Een echtpaar uit Schoonhoven heeft gisteren in een kort geding voor de rechtbank in Den Haag bijna 100.000 gulden schadever goeding van een gynaecoloog geëist wegens een mislukte abortus. De twee willen smarte- geld en een flinke tegemoetko ming in de kosten die de geboorte van hun aanvankelijk zeer ongewenste baby met zich meebracht. Het is de eerste keer dat dit in Nederland gebeurt. Toen de destijds 37-jarige vrouw zeven weken zwanger was. zou de arts de vrucht weg halen. Het echtpaar heeft vier kinderen en wilde er geen vijfde bij. Twee maanden later bleek de vrouw echter nog steeds in verwachting. Collega's van het ziekenhuis in Gouda, waar de arts werkt, stelden voor op nieuw een poging te wagen. Maar het echtpaar zei dat emo tioneel niet meer te kunnen ver werken. Op 8 januari vorig jaar beviel de Schoonhovense van een kerngezonde dochter. Het paar verwijt de arts verre gaande onzorgvuldigheid. De specialist had gezien dat er geen vrucht uitgehaald was, maar concludeerde dat er al eerder een „spontane" abortus had plaatsgehad. „Een inschattings fout". gaf hij later zelf toe. Maar volgens de advocaat van het stel, mr. P. Ruyzendaal. had hij de vrouw toen meteen weer moeten onderzoeken. De Schoonhovenaren hebben Advocaat arts noemt eisen 'te mal om los te lopen de gynaecoloog een lange reke ning gepresenteerd: ze bereke nen onder meer de kosten van zwangerschapsgymnastiek. po sitiekleding. de buggy, geboor tekaartjes, een kinderstoeltje voor in de auto, de bouw van een dakkapel, een sterke fiets en kronen voor het gebit van de vrouw, dat tijdens de zwanger schap hard achteruit zou Zijn gegaan. Daarnaast zou een flinke smak geld op tafel moeten komen schade. „Deze men sen hebben maan denlang in angst ge zeten dat het kind beschadigd zou zijn geraakt door de misluk te abortus". aldus de advocaat. Verder wil het paar via een bodemprocedure de lange-ter- mijnkosten gaan vorderen. De vrouw was van plan te gaan werken, maar dat doet ze nu niet vanwege de baby. Het kind zal gekleed en gevoed- moeten worden en naar school gaan. Voorzover de kinderbijslag on toereikend zal zijn. moet de arts voor die kosten opdraaien, zo vinden de ouders. Hoe hoog die claim is. wordt nog berekend. De advocaat van de arts, mr. R. Overeem. noemde de vorde ringen „te mal om los te lopen". „Toen werd ontdekt dat de vrouw nog steeds zwanger was. had de foetus alsnog door een eenvoudige ingreep verwilderd kunnen worden. De eisers heb ben dit zelf verzuimd, dus de arts treft geen enkele blaam' aldus de raadsman. Uitspraak is op 18 februari.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5