Zelf een Friese klok maken Een Italiaans stijlprieeltje Vrije tijd Zagen met veel minder wrijving ^SèklJDAG 11 FEBRUAR11994 DOE-HET-ZELF ^NIEUWE CD'S DINGEN Niet alleen klinken alle stukken zeer natuurlijk, de musici reage ren ook positief op het publiek, zodat de CD erg levendig over komt. De muzikanten, die voor al bekend zijn door hun vrijere improvisatiewerk, spelen met veel aandacht voor de melodie structuur en met een heldere ritmiek. Natuurlijk is er de nodi ge vrijheid voor individuele ac centen. Toch blijft de altijd vro lijk, overzichtelijke en soms hu moristische muziek te allen tij de makkelijk te beluisteren. Door dat evenwicht tussen die elementen is dit hedendaagse geïmproviseerde kamermuziek waar het speelplezier vanaf straalt. Uri Caine Sphere Music JMT/ Polygram. Uri Caine is een jonge Ameri kaanse pianist, die onder meer in de band van Cornell Roches ter en Gerald Veasley speelde. De titel van zijn debuut-CD ver wijst naar de tweede naam van Thelonious Monk, maar on danks de aanwezigheid van twee van zijn composities valt het met die invloed wel mee. Caine blijkt een pianist te zijn met een voorliefde voor krachti ge, hoekige ritmes. Met de be trouwbare en sonore Anthony Cox op bas en de stevig slaande Ralph Peterson vormt Caine een hecht en kleurrijk trio waar aan in enkele stukken bekende solisten als Don Byron, Gary Thomas en Graham Haynes zijn toegevoegd. Vooral Don Byrons fluïde klarinetspel geeft de CD meerwaarde. Caine kan en doet alles, zowel melodisch als har monisch, wat van een beetje moderne toetsenspeler ver wacht kan worden en schrijft ook nog goede composities Jel ly, Mr. B.C.). Zeer geslaagd is ook zij interpretatie van Monks We See. Stevige en soms onrus tige post-bop van een muzikant die 'zich ongetwijfeld verder zal ontwikkelen. KV KLASSIEK T sjaikovski Ouverture 1812, op. 49; Katsjatoerian Sabeldans (SpartacüS), Adagio (Gayéneh); Borodin Polovtser Dansen; Glinka Ouverture Roeslan en Loedmilla; Ljadov Baba-Yaga op. 56, Kikimora, op. 63 Kirov Orkest o.l.v. Valeri Gergjev Philips Vrijwel onopgemerkt streken vorig jaar mei koor en orkest 'van het Petersburgse Marijinski Theater neer in het Haarlemse Concertgebouw om daar deze CD te maken. Het waren ener verende dagen, vooral doordat het Russische ensemble aan het slot van een lange tournee dui delijk uitgeput raakte, maar steeds opnieuw gebeurde er iets opmerkelijks. Zodra Valeri Gergjev, zelf ook merkbaar ver moeid, zijn plaats had ingeno men en de eerste noten ldon- ken, hing er een sfeer van span ning en saamhorigheid in de lucht, waar een niet-Rus toch altijd vreemd tegenaan kijkt. Het is of Russen-onder-elkaar andere mensen worden, en of al wat Russisch is hen in gedach ten terugvoert naar hun eigen land. Waar of niet, een feit is dat zelfs zo'n CD met Russische evergreens een sfeer uitstraalt, die ook door technisch betere westerse orkesten niet kan wor den opgeroepen. De bezieling die Gergjev daarbij uitstraalde, was echter onmiskenbaar en de Rotterdammers mogen dolblij zijn, dat zij hem voor de ko mende jaren als chefdirigent aan hun Rotterdams Philhar- monisch Orkest hebben kunnen verbinden. Chopin volume 1 (Fantasie, op. 49 Polonaise, op. 44 Scherzo nr. 2, op. 32 div. walsen en noc turnes) Jevgeni Kissin (piano) RCA Een andere Rus en een van de grote pianotalenten van deze tijd, die al vroeg de wereld aan zijn voeten kreeg, is de 22-jarige Jevgeni Kissin. Na zijn vorig jaar in deze rubriek gesignaleerde concert uit de Carnegie Hall brengt RCA nu als 'CD van de maand' een nieuwe opname uit die zaal, tevens het eerste deel van een Chopincyclus. Een waagstuk, maar de uitvoeringen staan als een huis, en wat nog aan raffinement ontbreekt (ze ker in de opname), wordt ge compenseerd door de sfeer, de spanning van een optreden met publiek en de vitaliteit van de interpretaties. PK JAZZ Trio Clusone I'm an Indian Too Ramboy/BVHaast. i De tweede CD van het Trio Clusone gaat verder op de al op de eerste uitgave (Clusone 3) in- geslagen weg. Michael Moore (altsax en klarinetten), Ernst t Reijseger (cello en stem) en Han i. Bennink (slagwerk, piano, elek- 1 tronica enz.) spelen merendeels compacte uitvoeringen van stukken die met veel overleg uitgekozen zijn (live-opnamen). Een slippertje is zo gemaakt, zeker in de badkamer. En dat geldt niet alleen voor ouderen of gehandicapten. Linido heeft badkameraccessoires ontwikkeld met verborgen veilig- heidfunkties. Het handdoekenrek bijvoorbeeld is ook een stevige wandbeugel en aan de glijstang van de douchekophouder kun je je goed vasthouden. Prijzen vanaf 53 gulden. Meer informatie: tel. 0173695440. ;d] ^POP/POPULAIR le'Marillion Brave EMI 'Misschien wel de grootste ver frissing van het jaar, deze tiende S plaat van het Britse Marillion. De groep leek ten dode opge schreven nadat het oppervlakki- fj ge Holidays in Eden uit 1991, de >n' tweede CD zonder de onmis- ,0Jbaar verklaarde zanger Fish, zo- ,eii Wel artistiek als commercieel compleet mislukte. De nieuwe a i koers die was ingezet met de komst van zanger Steve Hog- rith leidde naar een doodlo- pende steeg. Veerkracht om het roer weer om te gooien, leek er N iliet te zijn. j Maar Hogarth heeft Marillion f toch gered. Onder zijn aanvoe- n" ring is het gezelschap terugge- 2rï keerd naar af. De symforockers 3r" hebben het lef gehad om een fieuse concept-CD te maken, geschoeid op Pink Floyd-leest. jij De rode draad van Brave, in fei- te te een modem, onheilszwanger l[ hoorspel, is het verhaal van een f meisje dat volkomen verdwaasd door de politie van een brug an wordt afgehaald. Ze weigert te vertellen wie ze is, wat ze wil en l^' hoe ze op de brug verzeild is ge- P' raakt. Hogarth hangt aan deze :l§ Wel wat wankele kapstok een inktzwarte diagnose van de Westerse samenleving op, maar an weet toch te overtuigen. Een glansrol is ook weggelegd voor Pi gitarist Steve Rothery. Hij zorgt p! ïls het ware voor de ondertite- jP ling van Rothery's zang. Brave is a' een absolute mijlpaal in het ge- a* rire. Misplaced Childhood, het *j: magnum opus van Marillion 5 irièt Fish is overtroffen. )d al THè BtIcUI May Band Live at the :n Brixton Academy EMI. »h Citaat van voormalig Queen-gi- et tarist Brian May: „Queen zon- le der Freddie Mercury heeft geen ai bestaansrecht." En dus werd de .3 groep ontbonden en zette May or zich aan een solo-carrière. Dat ;b resulteerde in een niet geheel in geslaagd studio-album, Back tot tn the light, waarop May zich zo wel als gitaarvirtuoos als liedjes- £- schrijver/zanger wilde manifes ts teren. Als gitarist bleef hij moei- ia teloos overeind, maar zingen te had hij beter aan een ander 3- kunnen overlaten. :Q Dat hij het nu al tijd vindt voor s- een live-CD geeft te denken. Ze- 1 ker als hij daarop enkele oude 1 Queen-successen zet. May zet i in feite zijn eigen citaat op z'n I kop: zonder Queen kan hij zelf i niet verder. Toch vormt Live een feestelijk geheel, waaraan Queen-liefhebbers zich geen buil kunnen vallen. De badka- mergalm waarin zijn zang is ge dompeld en de twee zangeres sen die telkens de laatste woor den van een tekstregel herha- 1 len, moeten 's mans stempro blemen verhullenGitaarfreaks worden bediend met het weer galoze Guitar extravagance, het n beste nummer van de plaat. En Ir nu maar hopen dat het gerucht J" dat de heroprichting van Queen d met George Michael als zanger j' diet klopt. WK AM: A hu ah Hoepel Sneller en gemakkelijker zagen. foto npa 's Werelds grootste zagenproducent Sand- vik heeft weer iets nieuws: de 2600XT Low Friction. De vertanding van dit zaagtype (XT), een combinatie van om-en-om gezet te en niet gezette tanden, voerde de fabri kant al zo'n twee jaar geleden in. De onge zette tanden zijn de snijders, de gezette, buiten het zaagblad uitstekende tanden fungeren als ruimers, deze voeren het zaag sel af. Je zaagt er zowel in langsrichting over dè* nerf als dwars op de houtdraad (kops) snel ler mee. Maar het grootste pluspunt voor de doe-het-zelver is dat de 2600XT zaag met aanzienlijk minder wrijving door het mate riaal snijdt. Die vlotte, als een warm mes door een pakje boter snijdende werking is te danken aan de combinatie van de XT vertanding en de stroeve, sterk slijtbesten- dige coating van het zaagbladoppervlak. Die werkt als schuurmiddel, waardoor een gaaf-gladde zaagsnede ontstaat, ook bij (kops) zagen van grofvezelig hout zoals vu ren en grenen. De zetting van de tanden geeft ook bij het zagen van geplastificeerd plaatmateriaal, een gaaf resultaat. Uiteraard is de zaag met hard-point vertan ding uitgerust. De tandenrij v^n de Sandvik 2600XT wordt beschermd door een hoesje van kunststof waarop pictografisch de nodi ge gebruiksinformatie staat afgebeeld. De zaag is in twee maten, 475 en 550 milimeter lengte over de tandenrij gemeten te koop, beide met zwarte low friction coating. Ver tanding 9/10 pt per inch, het enige gegeven dat bij de informatie van de fabrikant bleek te ontbreken. De adviesprijzen zijn respec tievelijk 61,85 en 64,95. Een romantisch prieeltje. Pittoreske bouwsels in de tuin worden in de nieuwe, maar op oude stijlvormen geba seerde ontwerpen steeds meer gewaar deerd. Ook het klassieke prieeltje is weer te rug. Op een regionale tuinbeurs lanceerde een importeur twee prieeltjes, in een vorm geving die Zuideuropees aandoet. Ze zijn gemaakt van vlechtwerk metaal, dat door een technische behandeling (poeder- coating) afdoende tegen corrosie bestand is gemaakt. Het model Bologna heeft een ruitvormig motief, met langs de dakpartij cirkelmotie ven. Het rasterwerk van prieel Florence is in krulvormen. Beide types zijn er in denne- groen, crème-wit, purperrood en zwart. De top van model Bologna (grondoppervlak zeshoekig 240 centimeter) is van glas. Flo rence, met een verhoogde opstap, meet 285 centimeter. Beide types hebben een totale hoogte van 330 centimeter. Opvallend bij Florence is de dakpartij van koperbeslag, met daarop een ui-vormige bekroning. Het koper krijgt op den duur een lichtgroenige aanslag, zoals van oude kerktorendaken. Dat past heel goed in een tuinbeeld. De prieeltjes, in een stijl die van vroegere landhuizen langs o.a. de Vecht bekend is, worden eeriyerd in de vorm van bouwpak ketten, De prijzen liggen rond de 4000 gul den, thuis bezorgd. Meer informatie: MD Trade, Maasdam, 018565145. Authentieke Friese klokken kunnen in drie groepen wor den ingedeeld. De Staartklok is een grote klok, minimaal 125 cm hoog, geschikt voor hoge, royale kamers. Om ook in kleinere ruimten, bijvoorbeeld in een kantoor, 'bij de tijd' te zijn, kent de Friese staartklok ook een bescheidener uitvoering: de kantoor- of notarisklok. Het Schippertje is, zoals de naam al aanduidt, speciaal ontworpen om dienst te doen op een schip. De Friese klok heeft gewoonlijk een lange slinger die aan de onderkant hangt. Door de schom meling van het schip zou de klok het lopen sta ken als hij in schuine stand komt. Het Schipper tje heeft daarom een korte slinger, boven aan de zijkant van het uurwerk, waardoor dit pro bleem opgelost is. De Stoelklok is een kast in de vorm van een stoel, waar de Klok (wijzerplaat en uurwerk) los op staat. De stoelklok is uitbundiger gedeco reerd dan de Staartklok en het Schippertje. De wijzerplaten van Friese klokken zijn be schilderd met typisch Friese taferelen, die vaak ontleend zijn aan de woonstreek van de eigenaar. Bovenop de klok hoort een geborduurd kleedje, behalve op de Stoelklok. De loop- en slagwerken lopen via een katrol over één gewicht. De klok heeft dus slechts één ketting voor twee functies. Kenmerkend voor de Friese klok is het wekkersysteem, waarbij op het juiste uur onder helder belgerinkel, een ge wicht omlaag zakt, terwijl een ander, kleiner gewichtje klem loopt zodat de ketting niet kan ontsporen. Zelf maken Het is voor een (wel handige) knutselaar/hobbyist moge lijk om zo'n Friese klok zelf te bouwen. Het bijzondere van een zelf gemaakte stijlklok is dat je er iets van jezelf in kunt leggen. Bovendien ben je natuurlijk stukken goedkoper uit dan met een gekocht exemplaar. Er zijn drie verschillende mogelijkheden. 1. Een compleet zelfbouwpakket kopen, waarin alle be nodigde onderdelen zitten, zowel het hout voor kast en or namenten als het uurwerk. Een zeer uitgebrei de en gedegen bouwbeschrijving geeft aan hoe je te werk moet gaan. 2. De kast zelf maken aan de hand van een werktekening. Uurwerk en ornamenten koop je er (kant en klaar) bij. 3. De kast èn het uurwerk zelf maken. Daar voor is een bouwpakket nodig voor het mon teren van het uurwerk, ook weer volgens een uitgebreide handleiding. Alle benodigde orna menten, uurwerkonderdelen en een (al dan niet beschilderde) wijzerplaat zijn los te koop. Voor degenen die mogelijkheid 2 kiezen (de kast zelf maken) nog een aardige tip tot besluit: gebruik daarvoor bij voorkeur antiekhout, dat uit afgedankte oude ledikanten, kasten, tafels, enz. gehaald kan worden. Op rommelmarkten zijn die dingen vaak tegen heel redelijke prijzen te koop. Het voordeel van dit oude hout is dat het helemaal uitgewerkt is en veelal een fraaie tekening heeft. Het verleent de zelf gemaakte klók dan ook een extra di mensie. Wie weet verkrijgt het bouwsel daardoor later zelfs nog de status van een waardevol en begeerd familie-erf stuk. Meer informatie: Hobby Klok in Heemstede, 023291950. Gebruik bij voorkeur antiek hout Veranderen De ontwerpers van het Swatch design-lab in Milaan hebben de nieuwe collec tie The Art of Changing genoemd. Een horloge voor elke stemming voor elke stijl. Heel apart is het model Vierundzwanzig. De wijzerplaat van dit model is ingedeeld in 24 uren (1); Kamas Ultra is de naam van het Oosters-erotisch ge tinte uurwerkje (2) en de Italiaanse architect Paolo Portoghesi is de ontwerper van Agathos (3). Een Swatch-horloge koop vanaf 85 gulden. Meer informatie: tel. 043252550. Hopelijk is het een grapje, maar zeker weet je het nooit met de dames en heren mode makers. Voor je het in de gaten hebt draag je weer een hoepelrok. Voorlopig was dit exemplaar alleen nog maar te zien op een lingerieshow in Parijs. foto reuter. Druppelaar Nostalgie Niet zozeer om wat er in zit, maar door de verpakking valt deze badserie van 4711 op. De antieke etiketten geven een heel hedendaags produkt een apart sfeertje. De badlijn bestaat uit bodylotion, een douchegel en twee deodo rantsprays. De produkten zijn PH-neutraal; de verpakking is recyclebaar. Prijs van de produkten, die rond april te koop zullen zijn: 9,50. Meer informatie: tel. 043252550. De Friese stoelklok, te koop als bouw pakket. Een aloude methode om de planten tijdens de vakantie wa ter te geven is ze met katoenen draadjes vanuit een watervoor raad te besijpelen. Het principe van dit systeem vertaalde Gar- dena in een automatisch ge stuurd programma. Deze zich zelf besturende gieter put voor elke plant via slangetjes (drup pelverdelers) uit een 9 liter be- reservoir. De ene plant heeft genoeg aan enkele drup peltjes per dag, de andere is dorstiger. Dat kun je heel een voudig regelen door ze naar hun eigen behoefte met een of verdelers met doorvoer- capaciteiten van 15,30 of 60 milliliter per uitgang aan te sluiten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27