DIOK niet zeker van titel Voetbalbolwerk in verval Ii 11 Sport 'Nieuwe' Kuip iets goedkoper Winst voor kwakkelend SJC Rechter beschuldigt Tapie van corruptie Schakers strijden om 2500 gulden in Noteboomtoernooi Alphen wint van LSRC VRIJDAG 11 FEBRUAR11994 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-356463 Hearts ontslaat Fashanu Edinburgh Justin Fashanu is bij de Schotse eerste-divisieclub Hearts met onmiddellijke ingang ontslagen. De leiding verwijt de 33-jarige voetballer onprofessioneel gedrag. Maandag was Fashuna al geschorst. Dat gebeurde een dag nadat de spits in een zondagskrant verklaarde een homoseksuele realatie te heb ben gehad met twee Britse ministers. Manager Clark zei echter dat deze uitlatingen niet de doorslag hebben gegeven. „Zijn pri- véleven interesseert ons niet. Belangrijker is dat hij geregeld niet op trainingen verschijnt. Hij stelt zich niet op zoals een eerste- elftalspeler dat zou moeten doen. Daarom komt hij na dit sei zoen niet voor contractverlenging in aanmerking en maken wij deze competitie geen gebruik meer van hem." Aaftink draagt vaandel hamar Christine Aaftink draagt morgen tijdens de openingsce remonie van de Olympische Winterspelen in Lillehammer de Nederlandse vlag. De schaatsster is voor de derde maal aanwe zig bij de Winterspelen. Hoe veel sporters het NOC*NSF bij de ouverture zullen vertegenwoordigen, is mede afhankelijk van de weersomstandigheden. „Bij te strenge kou zullen de atleten niet aanwezig zijn", aldus chef de mission Ard Schenk. In Lilleham mer worden temperaturen van min 35 graden voorspeld. Rintje Ritsma, Bart Veldkamp en Falko Zandstra ontbreken zeker bij de openingsceremonie, zij rijden zondag de 5000 meter. De rijd sters Carla Zijlstra, Annamarie Thomas en Tonny de Jong arrive ren pas zondag in Noorwegen. Braziliaanse sterren tillen belasting Rio de Janeiro* De Braziliaanse belastingdienst is een onderzoek begonnen tegen 39 professionele voetballers. Ze worden ver dacht van ontduiking van de belasting. Onder de verdachten be vinden zich tal van topspelers, van wie er velen tot de selectie van de nationale ploeg behoren. Het betreft onder anderen Ri- chardo Rocha, Branco, Evair, Zinho en Zetti. Ze zouden de staat nog ongeveer tien miljoen gulden schuldig zijn. Volgens de be lastingdienst zijn de spelers door hun voorzitters geadviseerd minder inkomsten op te geven. Ze gaven aan salaris maandelijks tussen de 9.000 en 20.000 gulden op. In werkelijkheid lagen de inkomsten tussen de 40.000 en 90.000 gulden. Zé Elias vindt salaris te laag breda» Zé Elias komt niet naar PSV. De 17-jarige Braziliaan is zwaar teleurgesteld over de aanbieding die Frank Arnesen hem heeft gedaan. Ook PSV rekent eigenlijk niet meer op de nieuwe aankoop. De zus van Zé, Lucia, beweert dat het vooral is afge ketst op het salaris: „Zé kon 2000 dollar per maand verdienen bij PSV. Maar mijn moeder had al bij het Nederlands consulaat ge ïnformeerd en gehoord datje in Nederland 5000 dollar nodig hebt om te leven." Dat misverstand kon door Arnesen nog wel worden weggenomen; de aanbieding van 2000 dollar basissala ris per maand bleef. Lucia Elias: „Frank kon ook niets zeggen over huisvesting, auto en dergelijke. Dus komt Zé niet. Hij is zeer teleurgesteld en boos. Niet op Frank Arnesen, want de gesprek ken met hem zijn heel hartelijk geweest. Wel op PSV. Ze had dit van een grote club als PSV niet verwacht. Frank zei echter dat hij van het nieuwe bestuur van PSV niet meer mocht bieden dan dat." noordwukerhout» De kwakkelende tweedeklasser SJC heeft gisteravond in Noord- wijkerhout WSB verslagen met 2-1. Maar het verschil met de club die de ranglijst van de der de klasse aanvoert was mini maal, erkende SJC-trainer Ben van Leeuwen na afloop van de partij. „Er stonden twee gelijk waardige ploegen op het veld. Het verschil was te verwaarlo zen." De Noordwijkers plaats ten zich door deze overwinning voor de kwartfinale om de LD- cup. „De eerste helft waren wij be ter, de tweede helft wasdat WSB", aldus Van Leeuwen. SJC kwam voor de rust met 2-0 voor door doelpunten van Richard Marijt en Michaël Steenbergen. Na de theepauze zette de thuis club de aanval in. WSB'er Theo Aanhane benutte een goede kans. Een gelijkspel zat er ech ter niet meer in. Volgens trainer Van Leeuwen vooral door toedoen van doelman Ted van der Meer van SJC. „Die was dan ook uitblinker van de wed strijd", meldt zijn coach. ROTTERDAM NPA De NV Stadion Feijenoord heeft besloten om 113 miljoen gulden te investeren in de renovatie van De Kuip. Dat is 17 miljoen minder dan aanvanke lijk was begroot. Gevolg is dat de plannen enigszins zijn bijgesteld. De toeschouwers zullen daar echter weinig van merken, zo laat stadiondi recteur Jos van der Vegt weten. Zo komt er maar één oefenhoek (de trainingen zijn nu al verhuisd naar het amateurcomplex Var- kenoord aan de overzijde van De Kuip), het busi- nesscentre (dat het paradepaardje van de nieuwe Kuip moet worden) is met vijftien meter ver kleind, de (ontvangst)zalen aan de Maastribune worden niet vernieuwd en tenslotte wordt de overkapping goedkoper uitgevoerd. Ander mate riaal en geen logo's erin, zoals de architect had aangegeven in zijn tekeningen. De Rotterdamse gemeenteraad hakt op donder dag 3 maart de knoop door over de gemeentelijke subsidie van 35 miljoen. Daar zijn enkele voor waarden aan verbonden, zoals de verkoop van de grond waarop De Kuip staat aan de gemeente Rotterdam. Uiteindelijk resteert nog een gat van acht mil joen. Dat zou gedicht moeten worden door mid del van publieks-acties. Van der Vegt denkt daar bij aan de verkoop van de ongeveer 45.000 kuip stoeltjes, de verkoop van de grasmat per vierkante meter, een loterij, misschien een uitgifte van aan delen en een 'wall of fame'. De bedoeling van die 'wall' is dat iedereen voor bijvoorbeeld honderd gulden zijn handafdruk kan zetten op een muur in zijn of haar vak. Daaronder komt ook de naam van de eigenaar van de hand te staan. Jeroen Straathof zoekt kaartjes De Zoeterwoudse schaatser Jeroen Straathof zoekt nog zestien kaartjes voor de 1500 meter. De kernploegschaat ser die zich na een skate-off in Davos plaatstevoor het Olympische toernooi, wil zich in het Vikingskipet laten vergezellen van wat familie leden uit Zoeterwoude. Een eendaagse reis is geregeld. Uit plaatselijke kranten blijkt wel dat veel Noren bereid zijn toegangsbewijzen te ver kopen. DIOK was gisteravond ondersteboven van Hilversum. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Strijd om rugbykampioenschap weer open na verlies tegen Hilversum De strijd om de landstitel rugby is weer helemaal open. DIOK leed gisteravond op eigen veld een 6-13 nederlaag tegen Hilversum. Daardoor komt die ploeg op gelijke hoogte met de Leidenaars. Hilversum wordt door DIOK als de concurrent voor het kampioenschap beschouwd; de laatste speelronde in de play-offs staat de wedstrijd Hilversum - DIOK op het programma. Robert Broers woensdagavond door de commissie van beroep van de rugbybond was opgehe ven, Broers had een schorsing van zes weken aan z'n broek ge kregen na een incident in het duel met Haarlem. De beroeps instantie kwam echter tot de conclusie dat in dat duel de ver keerde man uit het veld was ge stuurd. De schorsing werd, on middellijk opgeheven en Broers stond gisteren tussen de lijnen. Het inspireerde DIOK niet tot leiden willem spierduk DIOK-coach Julius Breinburg hoopt niet op die laatste dag te moeten wachten voor de beslis sing in de competitie. „Als het op een zo'n wedstrijd aankomt, kan het ook misgaan. Het is te hopen dat het zo niet gaat lo pen, maar we hebben het in elk geval niet meer in eigen hand." DIOK kon gisteravond ge sterkt aan de wedstrijd begin nen, omdat de schorsing van een goede eerste helft. Alleen Jacob Bonnet was in de beginfa se dichtbij een try. Een extra te genvaller was het uitvallen van aanvoerder Marcel van Loon; de aanvoerder moest met een schouderblessure naar de kant. De punten moesten in die eerste helft komen van twee pe nalty-kicks van Gottfried Bos. Hilversum stelde daar twee try's van Willem Kraan en Mark Vis ser tegenover. DIOK-coach Breinburg constateerde dat zijn ploeg niet in de wedstrijd kon komen. „Er werd in die beginfa se veel gefloten, we kwamen daardoor niet in ons ritme. Bo vendien werden onze voor- waartsen te weinig aan het werk gezet." Kort na rust bracht de Hilver- sumse ploeg de stand zelfs op valenciennes Een rechter in Valenciennes heeft Bernard Tapie formeel in staat van beschuldiging gesteld van corruptie en het beïnvloe den van getuigen in het om koopschandaal, dat vorig jaar aan het licht kwam. De rechter, Beffy, heeft zakenman en parle mentslid Tapie voorts gesom meerd uiterlijk 20 april af te tre den als voorzitter van Olympi- que Marseille. Tapie werd tegen betaling van een borgsom van circa 85.000 gulden vrijgelaten uit voorlopi ge hechtenis. Het is hem uit drukkelijk verboden in contact te treden met andere betrokke nen in de zaak. Tapie ging niet verder in op de beschuldigingen. „Er zijn be langrijker dingen op aarde", zei hij. „Overal lijden mensen. Er zijn grote tragedies in de we reld. De zaken zouden tot hun ware proporties moeten worden teruggebracht. Vergeleken bij al het andere is dit akkefietje niet zo belangrijk." De succesvolle zakenman, voormalige minister en huidig lid van het parlement zag zijn parlementaire onschendbaar heid op 7 december opgeheven na'een stemming onder zijn collega-afgevaardigden. Dat was in verband met een moge lijke fraude in de zakenwereld. Tapie wordt er voorts van ver dacht vorig jaar trainer Primo- rac van Valenciennes en speler Eydelie van Olympique Marseil le tot een voor hem gunstige ge- tuigeverklaring te hebben be wogen in de kwestie rond de vermeende omkoping van Va lenciennes. Dat ging om een wedstrijd voor de eerste divisie op 20 mei 1993, die Olympique Marseille onder verdachte om standigheden met 1-0 van Va lenciennes won. Winnaar van vorig jaar meldt zich af 6-13. DIOK bouwde vervolgens aan een immens veldoverwic'nt. Het leverde wel enkele aardige aanvallen op, maar geen pun ten. Breinburg constateerde dat zijn ploeg in die fase te veel in dividuele fouten maakte. „Toch verdiende we het wel om de punten te maken, maar het luk te net niet." De DIOK-coach vond wel dat zijn ploeg te laat op gang was gekomen. „Onze felheid in de tweede helft zorg de er toch voor dat Hilversum in de problemen kwam, ook fouten ging maken. Komende zondag staat voor DIOK het duel met AAC uit Am sterdam op het programma; een lastige klus voor de Leide naars, die dan ook zaterdag op Papendal in trainingskamp leiden ruud dobbelaar Het Daniël Noteboomschaak- toernooi kent komend weekein de opnieuw een volle bezet- tingsbak. Voor het vanavond in de aula van de Leidse Rem brandt Scholengemeenschap van start gaande toernooi vol gens 'Zwitserse formule', heb ben zich al 240 spelers aange meld. Een aantal dat na de ope ning van de toegangsdeuren ongetwijfeld nog verder zal groeien. Vooral de 'toppers' hebben er namelijk een handje van om zich pas op het laatste moment als deelnemer aan te melden. Toppers die dan hoofzakelijk in de gelederen der internatio nale meesters en zwakke groot meesters moeten worden ge zocht. Voor de spelers boven dat niveau is de hoofdprijs van LFC en ROAC zondag verder De laatste dertien minuten en negen seconden van de voetbalwedstrijd LFC tegen ROAC worden zondagmid dag vanaf twee uur gespeeld. De wedstrijd werd twee we ken geleden gestaakt toen de scheidsrechter een zweeps lag kreeg. De stand was toen 1-0 in het voordeel van ROAC. Vooral voor LFC zijn de resterende minuten van belang, daar de Leidse ploeg nog in de race is om het pe riodekampioenschap. Dagen van voorzitter ADO Den Haag lijken geteld den haag npa Het tafereel was illustratief voor de situatie waarin Chris Nyqvist zich bevindt. De veelgeplaagde voorzitter van ADO Den Haag deed afgelopen woensdag, na het dramatisch verlopen beker duel tegen NEC, verwoede po gingen zijn Nijmeegse collega langs een paar suppoosten te loodsen. Het lukte hem niet. Ook zijn smeekbede 'Toe jon gens, kom nou', sorteerde geen enkel effect. Nyqvist lijkt de greep op de gebeurtenissen in en om het Zuiderpark totaal kwijt te zijn. Een gezagsdrager zonder gezag, een machthebber zonder macht. De dagen van Nyqvist als praeses van ADO Den Haag .lijken geteld. De directeur van de VSN- groep (Verenigd Streekvervoer Nederland) is daar zelf nog niet van overtuigd. Een schuld van drie miljoen gulden? „Dat getal zult u uit mijn mond niet ho ren." Allerhande schuldeisers die in woord en daad hun eisen kracht bijzetten? „Ach, elke club heeft zo zijn schulden." Maar het voortbestaan van de club is nu toch in het geding? „Meneer, geloof me nou. Wij maken dit seizoen gewoon af en volgend seizoen bestaat ADO Den Haag ook nog." Als je Nyqvist beluistert, lijkt het wel alsof er niets aan de hand is in de residentie. Ande ren hebben daar een genuan ceerdere mening over. Zoals Loek van Driel, sinds jaar en dag verbonden aan het geel groene voetbalbolwerk. Vroeger als elftalleider en bestuurslid, tegenwoordig als adviseur van de eerste-divisieclub. „Je kan ADO Den Haag het best verge lijken met een dubbeltje dat rechtop staat en twijfelt welke kant het op gaat vallen. Het kan ineens gebeurd zijn, het kan ook zo weer goedkomen. Maar dan moeten we af van dat kor- te-termijn beleid." Dodelijk Het steekt Van Driel dat de lij nen in het Zuiderpark worden uitgezet door 'passanten', zoals hij ze zelf betitelt. Daarmee be doelt hij personen die óf geen binding hebben met de stad óf niet gehinderd worden door al te veel kennis van (voetbalza ken. Om over een combinatie van beide nog maar te zwijgen. „Zakelijke betrokkenheid is er wel, de emotionele binding ont breekt. Dat is dodelijk voor deze club. De supporters kunnen zich niet meer identificeren met de vereniging. En dan krijg je zulke taferelen als tegen NEC." Terug naar de roots. ADO Den Haag van en voor Hage naars, daar komt het betoog van Van Driel op neer. „Er lopen zo veel Hagenaars rond in het be taalde voetbal, het is toch dood zonde dat die kennis niet ge bruikt wordt. Dick Advocaat, Lex Schoenmaker, Theo Verlan gen, noem ze maar op. Met alle respect voor een man als Henk Wullems (onlangs aangetrokken als technisch directeur, red.), maar dat vind ik nou typisch een voorbeeld van een. pas sant." Tegenover de komst van de voormalige AZ-trainer staat het vertrek van een 'oud-gediende'. Mark Wotte, als assistent van hoofdtrainer Nol de Ruiter ver antwoordelijk voor de jeugdop leiding, gaat zijn geluk bij zater dag-eersteklasser FC Lisse be proeven. „Eeuwig zonde", vindt Van Driel. „We waren met onze jeugdopleiding op de goede weg. Niet voor niets staat de B- jeugd ongeslagen bovenaan. Methet vertrek van Wotte wordt die lijn weer doorbroken. En van dit bestuur hoeven we op dit gebied ook geen nieuwe impulsen te verwachten. Geen enkele B-junior kent de voorzit ter. Het bestuur toont geen en kelebetrokkenheid." Schuldeiser Dé Stoop slijpt in Amsterdam intussen zijn mes sen. De geest van oud- en ere voorzitter Stoop waart nog steeds rond in het Zuiderpark. Nog immer populair bij de sup porters, iets minder geliefd bij het bestuur. Temeer daar hij een claim van zes ton heeft ge deponeerd. „Ik heb de overgang van Harry van der Laan van Feyenoord naar Den Haag gefi nancierd", legt Stoop uit. De geruchten gaan dat Stoop, in samenwerking met Harry Mens, makelaar en mislukt po liticus te Lisse, een coup voor bereid. Mens was al akkoord met het Den-Haagbestuur om toe te treden als vice-voorzitter, maar kwam, na een onderhoud met Stoop, op zijn toezegging terug. Het duo zou nu zelf een greep naar de macht gaan doen. Stoop ontkent in alle toonaar den. „Een coup? Ben je gek. Nee hoor, ik heb niets op stapel staan. Als ik op deze leeftijd nog de kar moet trekken... Ik denk dat er voldoende jonge mensen zijn die dat kunnen." Maar Stoop zou Stoop niet zijn als hij toch niet een slag om de arm houdt. „Natuurlijk, als de club echt ten onder dreigt te gaan en er komt een signaal mijn kant op, dan zal ik er goed over nadenken. Dat is nu echter niet aan de orde. Dan zal er eerst een ander bestuur moeten komen. Met deze mensen kan en wil ik geen zaken doen." Het is de vraag of de 'hulp' van Stoop dan nog op tijd komt. De KNVB aarzelt met het ver strekken van een licentie voor het nieuwe seizoen. De voetbal bond wacht nog steeds op de jaarrekening van vorig seizoen, en ook de licentie-aanvraag voor de komende jaargang heeft de Zeister bossen nog niet be reikt. Voor 1 maart wil de bond keiharde garanties, zo niet dan beschikt Den Haag binnenkort niet meer over een betaald voetbalclub. Van die dreiging lijkt voorzit ter Nyqvist nog niet doordron gen. Die verschuilt zich achter holle frases als 'Een betaald- voetbal-organisatie kan niet be staan zonder een gezonde structurele basis. We zijn druk bezig om dat te verwezenlijken.' 'Don' Nyqvist vecht vrolijk ver der. De windmolens zijn ge waarschuwd. Het spandoek dat is achtergebleven op de tribune na de rellen tegen NEC Haag... waar moet dat heen. spreekt voor zich. Oh, oh, Den FOTO NPA 2500 gulden niet interessant ge noeg en in deze uitputtingsslag bovendien het risico van een uitglijder tegen een speler van minder kaliber te groot. De sterkste aanmelders tot nog toe behoren dan ook tot de brede categorie van internatio nale meesters. Van over de grenzen zijn de belangrijkste namen tot nog toe de Rus Chet- helow, de Duitse oud winnaar Röder en de Zweed Agensson. Van het Nederlandse front kun nen als 'grote jongens' worden genoemd: coming man Dimitri Reinderman, Liafbem Riemers- ma, Bruno Carlier en Johan van Mil. Oud nationaal kampioen Rini Kuijf en Helmut Card on zorgen voor de zwaarste in breng vanuit de regio. De win naar van vorig jaar, de Duitser Schmittdiel, heeft zich afge meld. leiden frank bonte squashmedewerker In de eerste divisie konden de vrouwen van LSRC een neder laag tegen Alphen niet ontlo pen. In Leiden werd het 1-4. Al leen Anja van Gondele won van Ingrid Merkenhof na harde strijd, 9-6, 2-9, 6=9, 9-7, 9-1. An- gelique Koomen moest een ga me afstaan tegen Brigitte Corsi- us maar kwam niet echt in de problemen, 5-9, 10-8, 6-9, 3-9. De nummers drie en vier van Alphen, Sanny Bombeeck en Andrea Steffes gaven de door slag. Sanny Bombeeck won van Kitty Klaassen met 3-9, 4-9, 7-9 en Andrea Steffes won van Elly Tuithof, 3-9,3-9, 1-9. Toch is Alphen met 25 pun ten, een punt meer dan LSRC, nog niet veilig. Er resten nog twee wedstrijden. Alphen krijgt op papier twee zware tegen standers, Kampong en Reflex, terwijl LSRC te maken krijgt met de twee staartploegen, Hillegom en Victoria. Hillegom moet geen problemen geven maar Victoria kan altijd twee sterke reserves opstellen en dat verandert het verhaal. AJphen kan Kampong klop pen maar zal waarschijnlijk van Reflex verliezen. Als beide ploe gen tenminste niet in een ande re opstelling op het strijdtoneel verschijnen. In de tweede divisie won Dek ker Squash met 0-5 van Hille gom 2. Alleen Carla van der Berg en Frieda Juray gaven een game prijs. Carla van der Berg won van Morg, 5-9, 9-3, 9-3, 9- 0, een score die duidelijke taal spreekt, en Frieda Juray won van Weerdeman met 9-3, 9-10, 9-5, 9-6. Jacqueline van Wijk re kende vlot af met Bakker, 9=1, 9-5, 9-2 en invalster Yvonne Dexsel was supersnel klaar te gen Wameke, 0-9,0-9, 1-9. De mannen van Dekker Squash verloren in de tweede divisie van Meersquash 2, 1-3 maar hebben aan 25 punten voldoende om niet te degrade ren. Carel de Bruyn was in de vijfde game uitgeteld tegen Ro nald Monsma, 3-9, 9-8, 9-4, 6-9, 3-9. Ook Warmonds nummer vier, Fred van Dijke, was niet de mindere van Peter I.egastie die pas in de vijfde game de winst kon pakken, 9-3, 3-9, 5-9, 10-8, 5-9. Marco van der Berg verloor van Edwin Koenes met 3-9, 9-6, 6-9, 1-9. Voor het Warmondse winstpunt zorgde Ton Creight- on tegen Marcel Bruine de Bruin, 4-9, 9-1, 9-5, 9-2. In ou derwetse stijl.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23