Veevoer uit groenafval 'Mensen zijn boombewuster geworden' Houtverwerkende industrie kan afval fors beperken Over leven 'Geen ligstranden, maar legstranden' Insecten vastgekleefd Groene tegel contra chemische middelen Wilde tulp nog niet bedreigd Huisvrouwen tegen sparen vliegreizen den haag De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen is tegen een nieuwe actie waarbij consumenten gratis vliegreizen bij el kaar kunnen sparen. Albert Heijn, Shell Nederland en ABN AM- RO willen hiervoor in zee gaan met het bedrijf Air Miles Interna tional. De vereniging acht de actie onaanvaardbaar uit oogpunt van het milieu. „Mensen worden aangezet tot het maken van reizen die absoluut niet gepland en nodig zijn. Een verdere toe name van het toch al zo gegroeide vliegverkeer zal ons milieu nog zwaarder belasten," aldus de NWH. De vereniging heeft hierover brieven gestuurd naar de president-directeuren van de betreffende bedrijven. Kunstschilders in De Oranjekom vogelenzang* Tot en met 6 maart exposeren drie kunstschilders uit de regio hun werk in De Oranjekom, het be zoekerscentrum in de Amsterdamse Waterleidingduinen. Co Groskamp uit Vogelenzang, Henk Heidweiller uit Bennebroek en Tom Puts uit Zandvoort laten zich inspireren door de natuur in de duinen. Het drietal laat landschappen en zeegezichten zien in alle seizoenen. De 30 getoonde schilderijen zijn te koop. De expositie is vrij toegankelijk voor duinkaarthouders. Het be zoekerscentrum ligt vlak achter de ingang 'Oase' aan de Vo- gelenzangseweg. Open: di t/m do 9.30-16u; za/zo 9-17u. Inschrijving Windfonds succes zeist De eerste periode van inschrijving in het nieuwe Wind- fonds van de Triodosbank was een succes. Sinds 30 november hebben zich ruim 2000 mensen gemeld voor deelname. Er wer den aandelen uitgegeven ter waarde van 5 miljoen gulden. De koers van het aandeel is op dit moment 102,50. Het Windfonds biedt de mogelijkheid direct te beleggen in windenergie. De Triodosbank in Zeist heeft sinds 1986 60 miljoen gulden belegd in totaal 26 megaWatt aan windturbines. Onder andere de grote windenenergieparken bij Lelystad, de Oosterscheldedam en Perkpolderhaven zijn met financiële hulp van de Triodosbank tot stand gekomen. Zonneboilers snel goedkoper den haag De nu nog dure zonneboilers zullen snel goedkoper worden. De Nederlandse industrie van zonne-energie wil dat de kostprijs van zonneboilers in 1997 40 procent lager ligt dan in 1991. De bedoeling is dat de subsidie van het rijk op zonneboi lers dan ook omlaag gaat. De sector streeft ernaar tegen die tijd 14.000 zonneboilers per jaar te kunnen plaatsen in Nederland. Nu zijn dat er nog maar 1800 per jaar. Deze afspraken zijn on langs gemaakt tussen de betreffende industrie, het ministerie van economische zaken, de energiedistributiebedrijven, Energi- eNed, Holland Solar en Novem. Boek over flora en fauna van Europa baarn Uitgeverij Tirion in Baarn brengt een Nederlandse versie op de markt van het rijk geïllustreerde naslagwerk 'Flora Fau na van Europa', geschreven door een team natuurkenners onder leiding van de vooraanstaande Britse bioloog Michael Chinery. Van elke soort plant en dier behandelt het boek de belangrijkste kenmerken, de leefgewoonten en de levenscycli. Er zijn 2200 af beeldingen in kleur, 200 kaarten en diagrammen en met goed herkenbare symbolen laat het boek zien waar de belangrijkste leefgemeenschappen van planten en dieren, ook die in Neder land, te zien zijn. De prijs bedraagt bijna 100 gulden. zwolle anpwust zijn van de mogelijkheden voor de reductie van het afval. De houtverwerkende industrie Ze houden vaak niet bij hoeveel in Nederland kan de hoeveel- afval er vrijkomt. Het gaat daar- heid afval fors beperken. Door bij niet alleen om houtresten, preventieve maatregelen kan verf en verpakkingsmateriaal, het houtafval worden terugge- maar ook om oplosmiddelen, bracht tot 40 procent, het verf- „Het zijn veelal kleine onderne- aifval tot 50 procent en het ver- mingen die de meeste aandacht pökkingsafval tot 85 procent. De geven aan het produceren',' zo de door verf veroorzaakte lucht- licht een woordvoerder van de vervuiling is door eenvoudige provincie Overijssel toe. aanpassingen met vijftig pro- Aan de hand van het proef- cent te verminderen. project is een handleiding opge- Dat blijkt uit onlangs bekend- steld die de fabrieken kunnen gemaakte resultaten van een gebruiken voor het opstellen proefproject dat de Heidemij van programma's om de hoe- heeft uitgevoerd met medewer- veelheid afval in te dammen, king van de Nederlandse Bond Dat kan bijvoorbeeld door het van Timmerfabrikanten. Het anders indelen van hout en de initiatief voor het project is ge- toepassing van nieuwe technie- door Gelderland en ken voor het aanbrengen - Overijssel. In beide provincies is verf. Timmerfabrieken kunnen een sterke concentratie van volgens het onderzoek ook fors timmerfabrieken. Nederland bezuinigen op de energiekos- telt in totaal 1500 van dit soort ten. De milieuvriendelijke be- bedrijven. drijfsvoering heeft ook een fi- Het proefproject heeft uitge- nancieel voordeel, dat voor een wezen dat lang niet alle hout- gemiddelde onderneming circa verwerkende fabrieken zich be- één ton per jaar bedraagt. 20 VRIJDAG 11 FEBRUAR11994 'Karpers groeien er niet van, koeien hopelijk wel' Veevoer, kattebakkorrels, bloempotten en zelfs lijkkisten. Volgens P. Elias en J.W. Segeth zijn de toepassingsmoge lijkheden van gedroogd en gereinigd groente-, tuin- en fruitafval legio. Het verwerkingsproces is inmiddels on der de knie: ze weten precies hoe van kleverig en veront reinigd groenafval een mooi droog hooiachtig mengsel te maken. Er is nog maar één probleempje: het gebrek aan groenafval. groenafval gestart. Volgens Elias was het grootste probleem het vinden van een goede verwerkingsmethode. „Het afval moet voor 100 pro cent vrij zijn van verontreinigin gen en ziektekiemen wil het zonder gevaar aan vee kunnen worden gevoerd. Wij hebben een procédé bedacht waarbij het afval eerst nat wordt ge reinigd, dan wordt geblan cheerd en vervolgens gedroogd. Een uniek proces". Elias, als ingenieur technisch onderlegd, heeft een grote 'was machine' ontworpen waarin het groenafval van alle zand en an dere ongerechtigheden wordt Elias en Segeth, de mensen ach ter het bedrijf Green Food in Voorburg, kregen dik twee jaar geleden het idee om uit groen te-, tuin en fruitafval, veevoer te maken. Segeth: „Een vriend van me had een karpervijver ge kocht. Nietsvermoedend gooi den we er wat groenafval in. De beesten vlogen er op af. Dus wilden we visvoer gaan maken van groenafval". Dat bleek uit eindelijk geen goed idee. De karpers vraten het wel maar groeiden er niet van. Koeien zijn betere verteerders en dus werd de proef v ontdaan. Die methode is 'afge keken' van de voedingsmidde lenindustrie. Daar komt ook de sterilisatiemethode vandaan: het blancheren van de groen ten. Het Instituut voor Veevoer- deronderzoek was ook al bezig met het onderzoeken va deze toepassingsmogelijkheid en Eli as en Segeth hebben bij het in stituut proeven laten doen naar de verteerbaarheid van het spul. Uit reageerbuisproeven blijkt dat de koeien het prima moeten kunnen verteren. Voordat het spul als basismateriaal voor veevoer mag worden verkocht, moet er echter nog gedurende twee jaar een voederproef met echte dieren worden gedaan. Voor elke ton Green-food- veevoerbasismateriaal zijn tien ton nat groenafval nodig. Om een groenverwerkingsfabriek renderend te laten draaien is op jaarbasis ten minste 60.000 ton afval nodig. In de provincie Zuid-Holland is deze hoeveel heid niet beschikbaar. Voor vrij wel al het groenafval zijn inmid dels contracten afgesloten voor de verwerking ervan. Er zijn en worden grote compostfabrieken gebouwd en om die investerin gen terug te verdienen, is ver werking noodzakelijk. Elias: „Op dit moment onder handelen we met twee grote groenverwerkers. De investerin gen voor een veevoerfabriek zijn slechts de helft van die voor een compostfabriek. Bovendien ben je bij de fabricage van vee voer verzekerd van afzet. Dat moet je bij compost nog maar afwachten. Wellicht zijn de ver werkingsbedrijven bereid met ons in zee te gaan en een deel van hun compostplannen in veevoerplannen om te zetten." Elias en Segeth willen op zere korte termijn het ministerie van milieu een subsidie vragen voor de tweejarige proef met koeien. "Maar zelfs al vreten de koeien het niet, dan nog zijn er vol doende toepassingsmogelijkhe den. Dit is de beste manier om groenafval nuttig te maken. Koeien zijn betere ver teerders en dus werd de proef uitge breid om van groenafval veevoer te maken. foto loek zuyderduin Actie voor zeeschildpadden Met een 'milieutegel' kunnen inwoners van de Haarlemmer meer aangeven dat zij het on kruid op de stoep niet met che mische middelen bestreden wil len hebben. Door middel van de felgroen geschilderde stoeptegel laten de bewoners aan de ge meentewerkers zien dat zij het onkruid liever zelf met de hand verwijderen. De actie 'milieute gel' is opgezet door de Milieu groep Haarlemmermeer in sa menwerking met Groen Links. De gemeenteraad heeft beslo ten ook dit jaar chemische mid delen te gebruiken, maar heeft toegezegd om bij de onkruidbe- strijding rekening te houden met de milieutegel. Inwoners van de Haarlemmermeer kun nen tot de laatste week van april gratis een stoeptegel voor hun huis laten beschilderen. Onder het motto 'Geen ligstran den, maar legstranden' voert Artis in Amsterdam van 7 maart tot 31 maart a.s. een campagne om zeeschildpadden in Grie kenland en Turkije te bescher men. In die landen hebben zee schildpadden te lijden onder het massaal toeristisch gebruik van hun legstranden. De cam pagne is een initiatief van de Stichting Platform Toerisme en Zeeschildpadden. Toerisme hoeft geen bedrei ging voor zeeschildpadden te vormen. Toeristen en toerope- rators kunnen op diverse ma nieren een bijdrage leven aan de bescherming van de zee schildpad. Toeroperators in het buitenland houden inmiddels rekening met de zeeschildpad den. Ze hebben hun bestem mingen aangepast en besteden in hun gidsen aandacht aan de problematie. In Nederland ge beurt dit jammer genoeg nog niet. Platform Toerisme en Zee schilpadden zal de komende tijd Nederlandse toeroperators benaderen om gezamenlijk de zeeschildpad te beschermen. Bescherming van zeeschild padden is nodig, omdat het sterk bedreigde dieren zijn. Er zijn nog maar weinig stranden waar zeeschildpadden eieren leggen. Verschillende van die stranden in Griekenland, Tur kije en op Cyprus zijn populair bij toeristen. Het aantal strand- vakanties naar die landen neemt de laatste jaren sterk toe. Schildpadden, hun nesten en hun jongen zijn erg kwetsbaar. Zo kan een strandparasol een nest vernielen en worden jonge schildpadden misleid door het licht van cafés en discotheken, waardoor ze omkomen. Op zondag 13, 20 en 27 maart orga niseert het Platform lezingen over de zeeschildpadden in Ar tis met rondleidingen. leiden Een bloementeler kijkt door een loep naar insecten die op een kleefplaat vastgeplakt zitten. Steeds meer telers gebruiken dit simpele hulpmid del om te controleren of er schadelijke insecten in de kas zijn. De lijmstrippen worden op diverse plaatsen opgehangen en regelmatig gecontroleerd. Afhankelijk van de soort en het aantal insecten be sluit de teler een bestrijdingsmiddel te gebruiken. De kleefplaten bieden het voordeel, dat er pas ge spoten hoeft te worden als het werkelijk nodig is. Gebruikelijk was dat de teler altijd met bestrij dingsmiddelen spoot, ook al was er nog geen in sect te bespeuren. De kleefplaten worden gebruikt bij de teelt van rozen, chrysanten, anjers, gerbera's en anthurium. foto bloemenbureau holland Nationale Bomenbank verplant jaarlijks ruim 1000 oude exemplaren Tulpefeestje niet alleen voor freaks Zeker twintigduizend kastanjes, beuken, eiken, platanen en an dere soorten bomen hebben door hen een 'tweede' leven ge kregen. De medewerkers van de Nationale Bomenbank redden al twintig jaren bomen van een wisse dood met de kettingzaag. Bomen die nu bijvoorbeeld staan op het immense terrein van Schiphol waar een project ontwikkelaar een groot kanto rencomplex kleur wilde geven. Zo'n 200 bomen had hij nodig. Ongeveer het aantal dat bewo ners van een wijk in Amsterdam graag kwijt wilden omdat het in de buurt wel erg donker werd. Om en om werden die bomen weggehaald en overgeplant op Schiphol. Het kan ook kleinschaliger. Neem een operatie in Schiedam waar een honderd jaar oude eik 75.000 kilo wegend, moesten verdwijnen. Of onlangs nog in Nijmegen waar een ruim 80-ja- rige rode beuk moest wijken voor een appartementenge bouw. De in Sliedrecht gevestigde Nationale Bomenbank is er druk mee. Voor zover directeur P. de Winter weet is zijn bedrijf uniek, in elk geval in Nederland. Maar zelfs over de grens kent hij geen collega's. Vandaar dat de bankmedewerkers, een twintig tal, ook naar België en Duits land reizen om in te grijpen waar mensen vinden dat bo men niet gekapt maar ver plaatst moeten worden. „Je moet bedenken dat anders een groot deel van de 1000 tot 1.500 bomen die we jaarlijks verplaat sen, zou verdwijnen voor nieu we wegen of woonwijken", zegt De Winter. De mensen zijn volgens De Winter de afgelopen twintig jaar 'boombewuster' geworden. Een toenemend aantal particulieren biedt de Nationale Bomenbank overtollige bomen aan, maar verreweg de grootste klant van de bank vormen de gemeenten. De Winter: „Binnen bouwplan nen wordt steeds vaker gepro beerd bomen te sparen. In alle geledingen is het groenbewust- zijn enorm toegenomen. Daar staat echter tegenover dat van wege de teruglopende econo mie ook in de groensector be zuinigd wordt.". Volgens de bankdirecteur ontbeert met name het westen voldoende bomen. "Neen, het is onzin om te denken dat het weinig zin zou hebben bomen te planten waar de luchtveront reiniging groot is. Bomen kun nen veel hebben, vooral plata nen. Die weten heel goed raad met luchtverontreiniging' Door de loop der jaren is er Liever bomen verplaatsen met groot materieel dan omhakken is een dachte die, ondanks de daarmee gepaard gaande hoge kosten, meer meer post vat. archieffoto bij de Nationale Bomenbank een flinke 'vacaturebank' ont staan: een overzicht van ener zijds mensen en instanties die bomen in de aanbieding heb ben en anderzijds namen en adressen van degenen die be hoefte hebben aan bomen. De Nationale Bomenbank is een bedrijf met twintig werknemers. „De eerste jaren waren we lou ter administratief bezig, vooral met het in kaart brengen van de vraag- eri aanbodzijde, maar daarna zijn we snel uitgegroeid tot een bedrijf met specifieke kennis over alles wat te maken heeft met het planten, verplan ten en verzorgen van bomen. Kennis èn materieel, al huren we voor echt grote klussen hoogwerklers en bouwkranen Aan het verplanten van bo men hangt uiteraard een prijs kaartje. Bij oude en zware bo men zelfs een stevige prijskaart. „Grof gezegd komt verplanten op een gulden per kilo", zegt De Winter. „Je kunt dus nagaan wat het kost als we een boom van 80.000 kilo onder handen nemen. Of dat veel geld is? Ik vind van niet. En gezien de gro te vraag vinden velen dat met mij. Bomen zijn enorm belang rijk. Mag zo'n beuk misschien één keer in de tachtig jaar een paar centen kosten?" Het tulpefeestje dat dit jaar in de Leidse Hortus Botanicus wordt gevierd, is méér dan een feestje voor plantefreaks. Er staan weliswaar wilde tulpe soorten in bloei in de Leidse tuin, maar daarnaast wordt met een tentoonstelling van boeken de rol van de tulp in de kunst belicht. Twee Clusius-lezingen geven ook inzicht in de econo mische waarde van het bolge- Dit jaar wordt herdacht dat precies 400 jaar geleden de tulp haar zegetocht begon vanuit de Leidse hortus botanicus. Ook de hortus doet aan die herdenking flink mee met een bloementen toonstelling en lezingen in het voorjaar en de boekenexpositie in de zomer. De tulp is inheems in een enorm gebied in Midden-Azië: van de landen rondom de Zwar te Zee tot aan de Himalaya komt het bolgewas van origine voor. Toen Clusius omstreeks 1590 als hoogleraar werd be noemd aan de Leidse universi teit nam hij, zoals in die tijd te doen gebruikelijk, zijn bezittin gen mee naar de universiteit. Kort tevoren had Clusius van een Franse diplomaat bollen uit Istanbul gekregen en zo kwam de tulp in de hortus terecht. Uitwisseling tussen botanici (al le oorlogen ten spijt bleven die contact met elkaar onderhou den) bracht de tulp steeds ver der van Leiden en zorgde voor een gestage verspreiding. De huidige tülp lijkt nauwe lijks meer op haar voorgangster. De wilde soorten zijn veel lager en ranker dan de bekende 'Apeldoorns' en andere tulpe rassen. Om het verschil goed te kunnen zien zijn het komend voorjaar in de hortus wild en gecultiveerd naast elkaar ge poot. Voorlichtster S. van der Veen van de hortus meldt dat er on geveer 25 verschillende soorten wilde tulpen tentoongesteld zullen worden. Het is de bedoe ling dat er ook wat plantmateri- aal verkocht wordt. De wilde soorten van de expositie zijn vooral afkomstig van de Hortus Bulborum (de 'bollen-hortus') in Limmen. Van der Veen: „De wilde tulp in Midden-Azië is nog niet bedreigd. Er zijn er nog voldoende van. Dat neemt niet weg dat voorkomen moet wor den dat handelaren hele hellin gen afgraven en de bollen mee- Directeur De Koning van de hortus hoopt dat Turkije, een van de belangrijke herkomst landen van de tulp, zich bin nenkort aansluit bij de Conven tion on Inernational Trade in Endangered Spices, een groep landen die afspraken maakt over de handel in bedreigde planten. Kunst Niet alleen botanisch gezien is de tulp belangrijk. Door de eeu wen heen is de bloem een ge liefd onderwerp geweest van schilders en andere kunste naars. Van der Veen: „De tulp is zeer lang heel duur geweest. Mensen schaften zich daarom gewoon een schilderij ervan aan. Op den duur was dat goed koper." In de Leidse universi teitsbibliotheek wordt in het ka der van 400 jaar tulp, 40 boeken en publicaties van tulpen ten toongesteld. „Een prachtverza meling". De expositie is te be zichtigen van 18 april tot 5 juni. De betekenis van de tulp, zo wel botanisch als economisch en als kunstvoorwerp, komt uit gebreid aan de orde in de twee Clusius-lezingen die op maan dag 18 april gehouden worden. De hortus is van maandag tot en met zaterdag van 09.00 tot 17.00 uur geopend, op zondag van 10.00 tot 17.00 uur. De Clu- siustuin is alleen op werkdagen te bezichtigen. Een afbeelding uit een van de tentoongestelde catalogi: de Florilegium uit 1612 van E. Sweerts. foto universiteit leiden

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21