Dromen van een Jan Steen Valentijnsdag wint snel aan populariteit Families Kylian niet in de rij bij Heineken Leidenaars boffen met het parkeerbeleid McDonald's zet Magnum weer in de koelkast Het Gesprek van de Dag Valentijnsharten geliefd VRIJDAG 11 FEBRUARI 1994 Wie droomt er niet van? Om er gens in een hoek van de stoffige zolder van de op 94-jarige leef tijd rustig ingeslapen oud-tante lg van vaderskant een kist aan te I treffen met daarin twee schilde- ;j rijen. Bij nadere inspectie en na :J taxatie blijkt één daarvan een ■4 niemandalletje te zijn van de hand van haar al jaren geleden |j overleden broer - gezicht op zee vanaf de Langevelderslag - maar is de ander een authentiek doek van de in Leiden geboren en gestorven schilder Jan Steen (1625-1679). Een tot dan toe on bekend huistafereel in zalm rood, roze en blauwgeel, voor stellende een gezin aan de maaltijd. De karakteristieke hond in het voor Jan Steen zo kenmerkende tafereel ontbreekt al evenmin. De afmetingen zijn 35 bij 45 centimeter en het doek verkeert in perfecte staat. Je bent enig erfgenaam en derhal ve instant-miljonair. Althans, voor zolang de droom duurt. Maar dat een dergelijke droom, eens in de zoveel tijd, ook daad werkelijk in vervulling gaat, bleek dezer dagen maar weer eens in Baarn. Waar een plaat selijke winkelier bij een taxateur van kasteel Groeneveld met een originele Jan Steen op de prop pen kwam. Sinds 1914 had de familiè van de man het doek, in kranten verpakt, in een grote koektrommel bewaard. Men had altijd maar voetstoots aan genomen dat het hier om een reproduktieging. „Zo eens in de tien jaar", schat R.Beelen, eigenaar van kunst handel het Grachthuisje in Lis- se, de kans in op zo'n opzienba rende ontdekking. „Er zit geen patroon in, maar op gezette tij den lees je weer over een mees terwerk dat zomaar vanuit het niets ergens opduikt. Of ik ver moed dat er in de toekomst nog veel kunstwerken uit de anoni miteit naar voren komen? Ja. Zondermeer. Wij zeggen hier al tijd dat er meer kunst verborgen ligt dan de mensen wel den ken." Zelf krijgt de Lissese kunsthan delaar met de regelmaat van de klok allerlei voorwerpen of schilderijen ter taxatie aangebo den. „Meestal is het niet veel soeps, maar soms zitten er aar dige dingen bij. Waard pakweg tussen de 5000 en 15.000 gul den. Wij organiseren hier trou wens in de Bollenstreek een keer of vier per jaar onze eigen Tussen Kunst en Kitsch. Dat is heel aardig. Komen mensen met tassen vol spullen aanzet ten. In de hoop natuurlijk dat er iets van waarde bijzit. Nee, de Jan Steen zat er nog niet bij. Maar wie weet gebeurt dat ooit nog eens." De tijden dat een geliefde ge noegen neemt met alleen een bloemetje op Valentijnsdag zijn voorbij. Zelfs een kaartje sturen wordt te min bevonden. Nee, wie zijn partner nog op een ori ginele manier wil verrassen, moet daar zeker een middagje winkelen voor uittrekken. Maandag wordt dit in Neder land snel aan populariteit win nende feest weer gevierd. De winkeliers spelen handig in op dit uit Amerika overgewaaide fenomeen. Wat dacht u van een speciale Valentijnswijn? Of toch liever een cadeau-set met meer dan vijf soorten parfum? Hoe de commercie een nieuwe feestdag introduceerde. Vijf jaar geleden had nog bijna niemand van deze 'liefdesdag' gehoord. Maar tegenwoordig koopt oud en jong een presentje voor zijn geliefde. De ene etala ge in de stad is nog mooier ver sierd dan de ander. Er wordt zo veel aangeboden dat sommige jdanten de draad kwijt raken. Jeanine (17) is daar een voor beeld van. Haar ogen glijden over de vele kaarten die voor haar in het rek staan. Welke ze uiteindelijk gaat kopen voor haar vriend weet ze 'echt' nog piet. „Er zijn er zoveel. Boven dien zijn ze allemaal even mooi. Daarnaast wil ik hem ook nog iets anders geven. Mischien wel bloemen, maar ik kom vast nog wel iets leukers tegen", zegt ze. En die kans is heel groot. Een speciaal ingerichte 'Valentijns- hoek' in de V&D aan de Bree- straat bewijst dit. Op de plan ken liggen rode hartjes en beer tjes, parfumflesjes en speciale 'Valentijnsbonbons'. Daar tus sen in ligt een boekje met de zeer actuele titel: 'Ik hou van jou. De mooiste manieren om de liefde te verklaren'. De vitrine van Parfumerie Douglas in de Donkersteeg springt het meest in het oog. De kleur rood, kleur van de liefde, voert duidelijk de boventoon. Verkoopster Els: „Wat wij verko pen zijn setjes met wel vijf soor ten parfum. Wij doen al twee drie jaar aan Valentijn, maar dit jaar verwacht ik dat we alle ver kooprecords breken." Volgens haar is de viering van Valentijn populairder geworden door de grote aandacht van de media en advertenties in dag bladen. Zelf doet ze ijverig mee aan de nieuwe rage. „Waar schijnlijk koop ik een stropdas en een lekker geurtje voor mijn man. Of ik ook iets van hem krijg is nog even afwachten. Over het algemeen kopen man nen meer dan vrouwen, maar bij ons is het precies anders- Opvallend is dat de klant meer geld uitgeeft voor zijn partner of stille liefde. Het setje van vijf parfums is vanaf vijftig gulden te koop. De middenstand lijkt er dus in geslaagd om naast Va der- en Moederdag nu ook Va lentijnsdag te hebben geïntro duceerd. Willem Driebergen, ei genaar van de bloemenzaak met de nu wel zeer toepasselijke naam Bloemenhart Valentijn: „Natuurlijk is het een en al commercie. Iedereen probeert er een graantje van mee te pik ken, juweliers, bloemenzaken, cadeau-shops en kaartwinkels." Zijn relaas wordt bevestigd door cijfers van de bloemenveiling in Rijnsburg, want ook daarvoor is Valentijn een belangrijke dag geworden. „Ik denk dat we twintig tot dertig procent meer verkopen dan pakweg zes jaar geleden", zegt woordvoerder Piet Kralt. Voor maandag heeft hij dit jaar vijf keer zoveel rozen ingekocht als een normale doordeweekse dag. „En ik ga er van uit dat ze allemaal worden verkocht." De bloemist heeft zelfs meer han del gekocht dan vorig jaar. A/leer en meer duikt ook in Nederland het Valentijnshart op ii las in de Donkersteeg in Leiden. „Toen viel Valentijn op een zondag, en waren wij gesloten. Maar dit jaar zijn we op de dag zelf open. Dan kunnen mensen, die het zijn vergeten, op het laatste moment nog een bloe metje kopen." Voor de alcoholliefhebbers ver koopt De Bijenkorf een speciale Valentijnswijn. Volgens de win kelketen gaat het om een 'uitstekende' wijn. Dat mag ook wel voor de vijftien gulden die een klant er voor moet neerleg gen. Het drankje is echter niet speciaal gebrouwen voor de feestdag. Alleen in een ander jasje gestoken. En dat terwijl Valentijnsdag juist om de in houd draait en niet het uiterlijk. DERK GRAVER McDonald's en Ola, dat gaat in Nederland niet samen. Dat is opvallend te noemen, want de populariteit van de Big Mac hamburgers en het Magnum-ijsje houden gelijke tred. Marktleiders zijn het, abolute krakers op hun gebied. Toch werkt de combinatie niet. Raar, maar waar. De proef die Unilever (producent van Ola's Magnum) en de Amerikaanse fast-food-keten begin juli 1993 hebben gestart wordt al na acht maanden afgeblazen. De verklaring komt in deze van Gerard Stroes, bedrijfsleider van het McDonald's filiaal in Leiden. „Waarom het ijsje niet aanslaat? Omdat de klanten klaarblijkelijk vooral in onze ei gen produkten zijn geinteresseerd en niet in de Magnum." De cijfers spreken hierbij voor zich. Op 2 augustus van het afgelopen jaar gingen er aan de Beestenmarkt welgeteld 30 Magnums over de toonbank. „Dat is dan hoogzomer. Een ijscoman zou er niet van rondkomen, wel?" Stroes ligt er dan ook niet wakker van dat het hoofdkantoor de proef heeft stopgezet. „Als het niet loopt, loopt het niet. Maar niet getreurd. Wij verkopen voortaan dan wel nee, maar verder is de Magnum natuurlijk overal te koop." Een woordvoerster van Unilever stelt dat de bezoeker in een McDonald's geen Magnum verwacht aan te treffen en er dus ook niet om vraagt. Om dit 'gedragspatroon' te doorbre ken zou het concern flink moeten investeren in reclame en pr. Maar daar ziet men niets in, temeer omdat het produkt verder uitstekend loopt. „Daarom is besloten om hiermee niet verder te gaan." Overigens is het niet zo dat de klant bij McDonald's hele maal geen 'vreemde' produkten zou willen consumeren. Coca Cola, Sprite en Fristi staan al jaren op het menu. Met DERK GRAVER Ze hangen in alle postkantoren en er is veel vraag naar. De roze harten van karton waarmee de PTT ons er aan herinnert dat we maandag onze geliefde niet ver geten. Ze zijn - net als de affi ches in de mupi's - onderdeel van een reclamecampagne. „Er zijn al diverse mensen aan de balie geweest die zo'n hart wilden hebben. In overleg met de manager wordt besloten om na afloop van de actie sommige van die harten cadeau te doen", zegt een lokettiste Corrine van het hoofdpostkantoor aan de Schipholweg. „Zo was er hier een stelletje dat op huwelijks reis ging en die twee kunnen natuurlijk rekenen op zo'n hart." Iemand die midden in de nacht een bon aantreft onder de rui tenwisser van zijn aan de Doe- zastraat geparkeerde auto zal er anders over denken. Maar de Leidenaar boft maar met zijn parkeerregime. De gemeentelij ke dienst parkeerbeheer wist het natuurlijk al lang. Het Cen traal Bureau voor de Statistiek heeft het nu echter met keihar de cijfers aangetoond. Leide naars en inwoners van de Bol lenstreek zijn zeker in verhou ding tot Amsterdammers en Hagenaars voordelig uit. En hoe onverbiddelijk de Leidse con troleurs ook lijken, in vergelij king met hun collega's uit de grote steden zijn het softies. Uit de cijfers van het CBS over 1991 blijkt dat alle Nederlanders 161 miljoen gulden parkeergeld Ophoestten. Dit jaar wordt dat 273 miljoen, zeventig procent meer. Aan die groei dragen in Zuid-Holland vooral de inwo ners van de Haagse agglomera tie bij. Die betaalden het afgelo pen jaar per inwoner nog 'maar' 21' gulden parkeergeld. Na wat beleidsherzieningen moet dat oplopen tot 35 gulden. In Groot Amsterdam was dat vorig jaar 31 gulden, dit jaar gaat dat naar 46 gulden. Leidenaars mogen in hun handjes knijpen. Zij en de inwoners van de Bollenstreek betaalden in 1993 gemiddeld 19 gulden parkeergeld. Volgens het CBS wordt dat in '94 17 gulden. Dat de parkeergelden dalen, blijkt ook uit gemeentelijke ge gevens. Vorig jaar werd de op brengst in Leiden nog geschat op 2 miljoen gulden. En voor 1994 werd een raming gemaakt van 1,4 miljoen. Het hoofd par keerbeheer, J. Gelderman, wil nog geen harde gegevens op ta fel leggen. Hij erkent wel dat de opbrengsten dalen. „Dat komt omdat meer mensen geld in de meter stoppen en we minder naheffingen uitschrijven. Dat gaat maar met kwartjes en gul dens, dus dat tikt minder hard aan." Dat laat zich raden want een naheffing kost 69 gulden. Gelderman roemt vervolgens de souplesse waarmee de parkeer wachters het publiek tegemoet treden. „In vergelijking met de grote steden gaat het hier heel anders." En inderdaad. Wie fout parkeert in Leiden wordt in de watten gelegd. De wielklem kan hier zo worden ingevoerd. Maar Gel derman zegt dat er geen be hoefte aan is. Dat scheelt alles. Wie in Den Haag in het cen trum de meter niet op tijd bij vult kan direct op een naheffing rekenen van 69 gulden èn een wielklem. Om die wielklem te laten verwijderen moet nog eens 100 gulden worden be taald. En als de auto met klem er een dag later nog staat, wordt het voertuig weggehaald. Dat kost nog eens 300 gulden. Tel uit je verlies. In Amsterdam is het al niet veel anders. De naheffing kost daar ƒ58,50, de wielklem ƒ122,50 en de sleepkosten zijn minimaal ƒ262,50. En wie denkt dat zijn auto lekker kan blijven staan bij de gemeente, moeten we ook maar uit de droom helpen. Per dag wordt een fiks bewaarloon in rekening gebracht. Nee, dan Leiden. Daar kost de duurste meter in het centrum maar een knaak per uur, tegen vijf piek in Den Haag en vier gulden in Amsterdam. Je zou je haast in het parkeerparadijs wa- Maar het echte parkeerparadijs ligt in Zoetermeer. Daar mag de vierwieler gratis worden gestald in de garages van het Stadshart. Helemaal gratis is het niet, meent een woordvoerder van de gemeente te moeten recht zetten. De winkeliers dragen via een heffing per vierkante meter de parkeerkosten. Van het in voeren van parkeergeld is on langs nog afgezien. Om de stad aantrekkelijk te houden, blijft de middenstand betalen. Een andere reden is het aparte karakter van het gloednieuwe Stadshart. Bij de bouw is reke ning gehouden met de huidige verkeersdrukte. „In tegenstel ling tot oude binnensteden hoe ven wij de schaarse plaatsen niet te verdelen over de bezoe kers. Er zijn er genoeg en de stad is ook goed te bereiken per openbaar vervoer of fiets." Toch moetje wel een heel ver stokte automobilist zijn om als je in Leiden zo in de watten wordt gelegd door de meter meiden van wethouder Walen kamp, voor een paar rottige centen naar de groeistad ronkt. RUDOLF KLEUN Bloemist biedt Tulpen een bosje tulpen Altijd gepest met je achter naam Tulp? Een bloemist uit Zwanenburg in de Haarlem- mermeer biedt alle Tulpen een gratis bosje tulpen aan. Het is namelijk feest bij de bloemist, omdat De Tulp dit jaar vier eeuwen bestaat. Veel gratis bloemen hoeft de bloemist echter niet weg te geven want in die regio ko men nauwelijks mensen met deze achternaam voor. Trudy Halsema-Van Velzen, directrice van de betreffende zaak, heeft alleen in Haarlem drie mensen gevonden. Ze heeft ze aangeschreven en uitgenodigd een bosje te ha len. Verder dan drie komt de teller niet. In Halfweg, Bad hoevedorp, Hoofddorp en Haarlemmerliede is geen Tulp te vinden. En in Zwa nenburg mag alleen een be drijf in dak- en bouwproduk- ten zich Een beroemd choreograaf heet te zo. En een handjevol families in Nederland draagt dezelfde naam. Het nieuwste bier van Heineken heet ook Kylian. Sfeervolle STER-spotjes en gra tis glazen moeten Nederland aan het eerste speciaalbier van de Heineken brouwerijen hel pen. Volgens Margritta Meyer lijkt dat te lukken. „Het slaat goed aan", vat ze de reacties op het nieuwe donkere bier samen. Families Kylian hebben zich nog niet in Zoeterwoude ge meld om gratis kratten op te ei sen. „Er is één reactie geweest met de vraag hoe we aan die naam kwamen", zegt ze. Of het bier een blijvertje wordt valt nog niet te bepalen, daarvoor is het nog maar te kort te koop. Kylian werd eind vorig jaar voor het eerst gepresenteerd. Samen met het nieuwjaarsbier 1994. Dat was alleen in december te koop en was binnen de kortste keren op. Voor de liefhebbers: het komt er weer. Eind dit jaar, maar het heet dan 1995. Terug naar Kylian. Heineken is er mee gekomen om een extra graantje mee te pikken uit de markt voor speciale bieren, zo bevestigt Margritta Meyer. „De mensen hebben de neiging steeds vaker speciaalbier te ko pen." Heineken speelde daar tot nu toe alleen op in door biertjes uit België te importeren en met hetTarwebok-bier. Want tot nu toe gold dat Heine ken alleen voor pils staat en nergens anders voor. Dat het aanslaat bevestigen ver schillende Leidse winkeliers. Jan Reinders, eigenaar van de C1000 supermarkt aan de He renstraat is zelf ook een liefheb ber van buitenlands bier. Zelf houdt hij het liever bij triple van Westmalle. Toch vindt hij Ky lian een verrijking voor het schap met buitenlands bier. „Ik verkoop het graag. Het is toch anders dan pils. Bovendien is de marge ook anders dan van pils. Daar verdien je relatief weinig aan. Dat zet je in feite alleen over de toonbank." Een redene ring die zijn enthousiasme ook verklaart. Dat het goed verkoopt RPridaagtdoH nu vooral door het gratis glas. Monique Coster van de gelijk namige slijterij in de Haarlem merstraat heeft het nog maar net in huis. Of het aanslaat weet ze daarom nog niet, er heeft ook nog niemand naar gevraagd. Bij de slijterij Klerks in de Stevens- bloem merkt W. Scherpenhui- zen op er nog maar weinig van verkocht te hebben. „Maar dat komt ook door de brand on langs in het winkelcentrum. Daardoor hadden wij de gratis glazen niet en dat scheelt alles." Echt erg lijkt hij dat niet te vin den. „Ik vind het zelf niet te drinken en ik besteed er weinig aandacht aan." Ronduit en thousiast is daarentegen Mar lies ter Steege van bierwinkel 'De man van drank' aan de Har testeeg. Over de verkoop kan ze weinig zeggen. „Want we heb ben het nog maar net." Over de smaak des te meer. „Het is een lekker biertje van hoge gisting, met een aparte smaak." Dat compliment kunnen de brouw meesters van Heineken alvast in hun zak steken. Jan Reinders van Cl000 aan de Herenstraat: „Kylian is een verrijking voor het schap met speciaalbier. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19