Jacobs woudenaar krijgt nu ook afvalcontainers Agrariër maakt plan voor nieuwe woonwijk Celstraf voor spuiten van traangas in ogen agent Rijn- en Veenstreek Mogelijk meer woningen in Alkemade Al langer problemen met druggebruik bij jeugdsoos 't Pluutje VRIJDAG 11 FEBRUAR11994 Primeur basisschool Esselijckerwoude in Woubrugge De grijze huisvuilzak is binnenkort niet meer nodig in Ja- cobswoude. Als één van de laatste gemeenten in Neder land gaat Jacobswoude met ingang van 28 februari het afval scheiden. Ieder huishouden in Jacobswoude krijgt vanaf volgende week twee minicontainers. Een groene voor het groente-, fruit- en tuinafval en een grijze voor het restafval. dat we het vuilophalen gaan uitbesteden. Dat is goedkoper. Bovendien zijn de verwerkings kosten van afval dat gescheiden Basisschool Esselijckerwoude in Woubrugge heeft gisteren de eerste minicontainers gekregen. De andere huishoudens en instellingen in Ja cobswoude krijgen ze in de loop van volgende week. Onder het toeziend oog van wethouder L. Bruins (Politiek '90/openbare werken en milieu) en hoofd gemeentewerken F. Peters sorteren de leerlingen van basisschool Esselijckerwoude in Woubrugge het afval. foto bendebruyn jacobswoude» Wethouder L. Bruins (Politiek '90/openbare werken en milieu) deelde gisteren de eerste mini containers uit aan de leerlingen van basisschool Esselijckerwou de in Woubrugge. Buiten op de speelplaats oefenden de leerlin gen onder leiding van schoollei der Arjan Koster alvast in het scheiden van afval. Bruins verwacht dat de nieu we manier van vuilophalen net zo duur is voor de gemeente als de huidige. „De containers kos ten geld. Daartegenover staat Het ophalen van huisvuil be steedt de gemeente uit aan het Alphense vuiltransportbedrijf Jannes Vos. Deze komt iedere week langs om de containers te legen. Voor de drie vuilnisman nen die de gemeente in dienst heeft, is een oplossing gevon den. Een van hen heeft een an dere baan gevonden. De twee anderen blijven in de buiten dienstwerken. In het verleden is Jannes Vos Inbrekers slaan slag in Alphen i den run Inbrekers hebben gisteren twee huizen a de Aletta Jacobsstraat in Alphen bezocht. Ze kwamen de gen binnen door de achterdeur open te breken. Uit de ene wo ning is een televisie weggenomen. Uit de andere woning hebben inbrekers een televisie, video-recorder, een magnetron en een geldkistje. Ook een woning aan de Koraalzwam heeft bezoek ge had van een inbreker. Hij kwam binnen door een bovenraam open te breken. Hij ging er vandoor met audio- en video-appa- ratuur met een totale waarde van 15.000 gulden. Glazenwasser loopt verdiensten mis alphen aan den rijn» Een glazenwasser keek gisteren lelijk op zijn neus. Enkele dagen geleden heeft hij ramen gewassen bij bewo ners van de Wielewaalstraat in Alphen. Toen hij gisteren het geld op wilde halen, bleek «en ander hem voor geweest te zijn. Gewonden bij aanrijding Een 45-jarige r t Boskoop e 30-jarige man uit Mijdrecht zijn gisterochtend gewond geraakt bij een aanrij ding op de kruising van de Schilkerweg en de provinciale weg in Nieuwveen. De Boskoper verleende geen voorrang aan de Mijd rechter. Beiden werden overgebracht naar het Hofpoortzieken- hiiis in Woerden. De Boskoper had letsel aan zijn schouder. De aard van de verwondingen van de Mijdrechter waren bij de poli tie niet bekend. Buren storen inbrekers roelofarendsveen Dat er gisteravond rond half negen licht brandde in de woning van buren die met vakantie zijn wekte argwaan van een bewoner aan de Geestweg in Roelofarends veen. Hij alarmeerde een buurman en gingen toen samen op onderzoek uit. Toen zij bij de woning kwamen maakten drie mannen zich ijlings uit de voeten en verdwenen in de donkere polder. Met behulp van een speurhond heeft de politie nog ge poogd om de inbrekers te vinden. De daders hadden de woning aan de achterzijde opengebroken. Het is nog niet bekend wat er uit het huis is gestolen. Rijnwoude stapt uit bestuur bejaardenhuizen 8runwoude» De gemeente Rijnwoude wil zich met ingang van 12 april te rugtrekken uit de besturen van de bejaardenhuizen in Hazers- woude-Dorp en Koudekerk. Volgens de commissie welzijn is het medebesturen van een be jaardenhuis geen taak van de gemeente. Met het opgeven van de gemeentelijke bestuurszetels hoopt de commissie eén aanzet te geven tot een wat opener be stuur van de bejaardencentra. De besturen van de bejaar denhuizen Driehof in Ha'zers- woude-Dorp en Rhijndael in Koudekerk bestaan na het ver trek van de gemeentelijke verte genwoordigers alleen nog uit vertegenwoordigers van de ker ken. G. van der Lecq-de Knikker. (PvdA) waarschuwde dat het al gemene karakter van de huizen daardoor in gevaar zou kunnen komen. Juist om die reden wa ren indertijd de vertegenwoor digers van de gemeente in de besturen benoemd. Wethouder G. Hoogendoorn- Oskam (CDA/welzijn) zegde toe dat zij in het overleg met de be- jaardenhuizen zou pleiten voor een andere bestuursvorm. Hazerswoudenaar door nood gedwongen VRIJE TIJD Nieuwe aanlegsteiger Kaageiland ia- Dialezing Wie alles van aquariums wil we- T11 ten', kan dinsdag 15 februari te- recht in Buurtcentrum Elckerlyc in Alphen aan den Rijn. J.C. Brokke geeft dan een dialezing öyer het bouwen van een aqua- riüm en welke soorten vissen en planten je het best kunt gebrui- ken. Belangstellenden zijn om É0.00 uur welkom in het buurt- de Havixhorst 254. Kaageiland krijgt binnenkort een nieuwe aanlegsteiger. Deze moet de vervallen en hier en daar onveilige steiger vervangen. De com missie ruimtelijke ordening van de gemeente Alkemade is daar gis teravond mee akkoord gegaan. Nog voor de zomer kunnen de wa tertoeristen van de nieuwe 63.000 gulden kostende steiger profite ren. Controles door de gemeente Alkemade moeten voorkomen dat de toeristen die van buitenaf komen de hele steiger in beslag ne men en de eilandbewoners zelf naast een plekje grijpen. Dat ant woordde ambtenaar A. Peters op vragen van de bezorgde CDA'er J. Duivenvoorden. De boot mag slechts enkele uren aan de steiger liggen. Ook de dorpsraad van De Kaag zoekt volgens Peters naar een manier om de watertoeristen in de gaten te houden. Jansen heeft zich ook bereid getoond positief te adviseren als staatssecretaris E. Heerma of dè Tweede Kamer de provincie om advies over meer woningbouw in Alkemade vraagt. Hij neemt ech ter niet zelf het initiatief omdat de Groene-Hart- gedachte, die een beperkt woningbouwbeleid voorstaat, bij hem toch ook hoog in het vaandel staat. Alkemade maakt deel uit van het Groene Hart. alkemade marieta kroft js De provincie Zuid-Holland is met minister Alders [0_ in onderhandeling over het toestaan van meer i woningen in Alkemade. Reden daarvoor is dat in rïg1 deze gemeente veel meer mensen in een huis wo- r t hén gemiddeld 2,9 dan het landelijk gemid- iar deldevanl,8. Gedeputeerde T. Jansen gaf de hoop voor meer woningen onlangs aan de afgevaardigden van de Ylej politieke partijen in Alkemade. Aanleiding 'voor dat gesprek was de schriftelijke smeekbede van de Alkemadese fracties voor meer woningen aan zowel de provincie Zuid-Holland als de Tweede Kamer en staatssecretaris E. Heerma eind november. Alkemade heeft daar dringend behoef de aan en heeft de ruimte voor-nog wel 1500 hui den, schreven de plaatselijke politici. Ze mag ech- Jter tot het jaar 2004 helemaal niets meer bouwen. WD-fractievoorzitter H. van Duijkeren, initia tiefnemer van de brief, is "gematigd optimistisch' over de kleine opening dat Jansen de gemeente lijkt te hebben geboden. „We hebben op de trom mel geslagen en op de deur gebonkt. Maar we zullen niet aarzelen daarmee door te gaan", rea geert hij. Van de Tweede Kamer en staatssecreta ris E. Heerma hebben de Alkemadese politici nog geen reactie gekregen. Je bent boer en je verbouwt aardappels. Je bedrijf is wat moeilijk te bereiken. Zo moei lijk, dat sommige handelaars zeggen dat ze jouw aardappels niet meer hoeven omdat ze 500 meter achteruit rijden over een fietspad toch wat te omslachtig vinden. Dan kun je plannen gaan maken voor een andere ontsluiting voor je bedrijf: een nieuwe weg. Maar een nieuwe weg aanleggen voor één bedrijf is niet te betalen. Dus moeten er huizen en bedrijven aan die weg komen. En voor je het weet maak je plannen voor een hele wijk. Zo moet het ongeveer gegaan zijn met Dirk Buitenhuis, boer aan de Zuiddijk in Hazerswou- de-Dorp. De landbouwer-die in zijn vrije tijd in diverse boeren- organisaties zit en zo af en toe een politiek café voorzit, stelde een heel plan op voor de zuid oost hoek van zijn Dorp. De le den van de« commissie ruimte lijke ordening, gingen gister avond op het puntje van hun stoel zitten toen Buitenhuis zijn plannen ontvouwde tijdens de hoorzitting over de structuurvi sie voor Rijnwoude. Het belangrijkste element in het plan-Buitenhuis is het idee dat er in de zuid-oost hoek van het Dorp een rondweg moet ko men tussen de Provinciale weg en de Middelweg. Door de aan leg van die weg wordt de Dorps straat ontlast. Al het vrachtver keer naar het boomkwekerijge- bied kan immers omrijden. Doordat er minder verkeer over de Dorpsstraat komt, wordt het winkelen er een stuk aangena mer en veiliger. Bovendien ontstaat door de aanleg van de weg een mooie lokatie voor woningbouw en de vestiging van bedrijven. Want Buitenhuis schuwt er niet voor om de grens van de bebouwde kom een paar honderd meter naar het zuiden te verleggen, tot de Eerste Tocht. Het woningbouwplan zou een goede vervanger zijn van de villawijk die de gemeente bij de Boterplas gedacht heeft. Steeds minder mensen lijken te gelo ven dat die plas van 75 hectare tén noordoosten van Hazers- woude-Dorp er ooit komt. In het plan van Buitenhuis is plaats voor honderd luxe wo ningen „in een parklandschap met veel waterpartijen". Ook een aantal bedrijven dat de gemeente graag wil verplaat- geen ge- Dirk Buitenhuis. schikte uitwijkplaats is, krijgen bij Buitenhuis een plekje. Zo zou garage Slootweg zonder problemen verplaatst kunnen worden naar een plaats direct aan de Provinciale weg, tegen over de begraafplaats. Daar naast is er plaats voor een her tenkamp, een kinderboerderij, een kanovijver en een open- alphen aan den rijn/den haag Nee, hij wist niets over de uitwerking van traan gas in ogen. Ja, nu natuurlijk wel. „Het was stom yan me, maar ik voelde me bedreigd toen die agent met schild op me afkwam." Om die reden spoot een 21-jarige Alphenaar afgelopen nieuw jaarsnacht van dichtbij traangas in de ogen van een 37-jarige politie-agent. De als skin-head ogende Alphenaar wist giste ren niet veel uit te brengen bij de Haagse politie rechter Kalbfleisch. Een duidelijk verhaal over het gebeurde had hij niet. pit gaf officier van justitie Swagerman aanleiding op te merken dat de 'timide houding van de dader in schril con trast staat met zijn. gedrag in de nieuw jaarsnacht'. „Ik kan me gezien zijn postuur en uiterlijk helemaal voorstellen hoe hij daar de po litie stond op te wachten. Toen de Mobiele Eenheid enkele charges uit voerde om de rust te herstellen, greep de Alphe naar naar een bus met traangas. Van dichtbij spoot hij hiermee een agent in het gelaat. Het slachtoffer was gisteren ook in de rechtszaal aanwezig om een schadevergoeding te eisen van 850 gulden, die hij ook kreeg toegewezen. De agent heeft weken na het voorval nog last ge houden van een vlekkerige en pijnlijke huid. Met zijn ogen is alles weer goed gekomen. De verdachte had nogal wat gedronken in de nacht van oud op nieuw. Hij had onder meer een fles whisky en een halve krat bier achter de kiezen. Dat wilde rechter Kalbfleisch niet als ex cuus laten gelden. „Niemand heeft u gedwongen te drinken." In een soort kruisverhoor trachtte de politie rechter een beeld te krijgen van de achtergron den van de verdachte. Daaruit bleek dat hij al eens eerder is veroordeeld vanwege inbraken, veel ruzie heeft met zijn moeder bij wie hij nog inwoont en geen baan heeft. Enig lichtpuntje is het goede-contact dat hij sinds kort heeft met een medewerkster van de reclassering. Zij meldt in een rapport dat het sinds kort beter gaat met de verdachte en vroeg op de zitting dan ook om een alternatieve straf. Officier van Justitie Swagerman voelde daar helemaal niets voor. „De betrokken agent heeft een vernielde oud en nieuw achter de rug. Dat feest moet zich kenmerken door oliebollen en niet door rel-bestrijding." Hij achtte de opzet tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel be- Vervolgens ging de officier gruwelijk de mist in door een volstrekt verkeerde voorstelling van za ken te geven. Hij suggereerde dat de Alphenaar na zijn arrestatie op nieuwjaarsdag op het poli- tie-bureau een intercom en wat elektriciteits doosjes had stukgetrapt. Dit voorval was echter al een paar dagen eerder gebeurd, toen de Al phenaar werd opgepakt voor het afsteken van een paar rotjes. Op dit onderdeel volgde dan ook vrijspraak. Maar voor het traangas-gebruik moet de Al phenaar vier maanden gaan zitten, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Die komen nog eens bovenop de drie maanden die hij de cel in moet vanwege een delict waarvoor hij vorig jaar is veroordeeld eq waarvoor hij de alternatieve werkstraf niet opknapte. Vanwege dit verzuim voelde Kalbfleisch niets voor het opleggen van een nieuwe alternatieve straf waarom de advo caat vroeg. nogal eens in opspraak geweest in verband met illegale stor in de Coupépolder. Vanwege het gebrek aan bewijs is het bedrijf daar overigens niet voor ver volgd. Vorig jaar kwam de afval- transporteur no& in het nieuws omdat hij zonder vergunningen verontreinigd puin en zuive ringsslib op zijn terrein aan de Steeksterweg had gegooid. Dat Jacobswoude niet zoveel haast heeft gehad met de ge scheiden inzameling van huis vuil heeft volgens de wethouder diverse oorzaken. „Nu weten we zeker dat het groente-, fruit en tuinafval wordt verwerkt. Vo rig jaar kregen we een keer een brief van de provincie met de mededeling dat we niet zo'n haast moesten maken met het invoeren van gescheiden inza meling omdat er onvoldoende capaciteit was om het GFT te verwerken. Nu is die capaciteit er wel. Het GFT van Jacobswou de gaat naar de compostinstal- latie in Alphen die binnenkort begint te draaien. Ons tijdstip waarop we met gescheiden in zameling beginnen, sluit hier dus mooi op aan." Andere rede nen die Bruins noemt zijn dat het zetten van een plactic zak met afval aan de kant van de weg wel 'de meest vriendelijke methode' van huisvuilinzame- ling is. Bovendien heeft de ge meente veel tijd gestoken in een onderzoek naar de beste me thode van gescheiden huisvui- linzameling. Binnen enkele maanden be gint Jacobswoude ook met het scheiden van glas op kleur. Als de raad daarmee in maart ak koord gaat, worden alle glas bakken vervangen door bakken waarin het glas op kleur kan worden gescheiden. Bovendien krijgt Bilderdam nu ook een ei gen bak en komt er in Rijnsater- woude een bij. VVD'er loopt te hoop tegen 'quasi intellectuele kunst' De gemeente Alphen aan den Rijn moet eens stoppen met de plaatsing van „onherkenbare stukken staal en steen die volgens een en keling als kunstwerk aange duid moeten worden". De 'quasi-kunst' moet worden vervangen door échte kunst' en cultuurwethouder G. Brus- sen-Leerdam (CDA) moet zich maar eens buigen over de kwaliteit van de commissie die de beelden uitzoekt. Dat schrijft WD-raadslid R. Blom aan wethouder Brussen. De VVD'er vraagt zich af waarom er in Alphen bijna al leen maar abstracte kunst wordt geplaatst. Blom, en met hem veel Alphenaren, willen dat de kunstwerken die ze op straat tegen komen ook iets voorstellen. Met de keuze van beelden voor een beeldenroute in het vooruitzicht, houdt Blom maar weer eens een vurig pleidooi voor „herkenbare kunst". Blom moet eens wat beter opletten, is de strekking van de reactie van de wethouder. Via een woordvoerder laat zij weten dat het merendeel van de kunstwerken in Alphen wel degelijk iets voorstelt. In de gemeente staan op di,t mo ment 38 figuratieve beelden opgesteld, tegenover 21 ab stracte. En aan de beelden- route wordt het komende half jaar nog niets veranderd. Wel is de wethouder bereid te kij ken naar de manier waarop burgers inspraak krijgen bij te plaatsen kunstwerken. Maar dat had zij enkele maanden geleden al toegezegd. hazerswoude» hielco kuipers lucht theater. Door alle plannen raakt de boerderij van Buitenhuis wel erg in het nauw. Maar dat is geen probleem. „Een verplaat sing zou ik niet betreuren", al dus de landbouwer. Als het uit eindelijke resultaat rfiaar is dat hij straks beter bereikbaar is dan nu. vervolg voorpagina De jeugdsoos 't Pluutje in Ha- zerswoude-Rijndijk heeft al langer problemen met drugs gebruik. Het bestuur van het JJB heeft bij de gemeente Rijn woude verschillende malen aangegeven hiermee te worste len. Tot voor kort werd echter alleen melding gemaakt van het gebruik van softdrugs. Ove rigens werd drugsgebruik in de jeugdsoos niet getolereerd. Het gevolg hiervan was echter dat dit buiten vóór de deur gebeur de. Het drugsprobleem van 't Pluutje is volgens JJB-voorzitter Tineke Heemskerk niet de be langrijkste reden voor de slui ting. De geringe belangstelling van jongeren speelde een grote rol. „We moeten weer aantrek kelijk worden voor de bezoe kers. Daarvoor moeten we een plan opstellen. Maar ik weet niet of we dat zelf kunnen of dat we hulp van buiten af no dig hebben. Bovendien zijn we op zoek naar nieuwe medewer kers." Heemskerk wil dat de jeugd soos zo gauw mogelijk weer open gaat, maar beseft dat dit de nodige tijd zal kosten. „We zijn nu al bijna een week ver der en we zijn eigenlijk nog niets opgeschoten. Ik ben ten minste nog niemand op straat tegen gekomen die wel mede werker yvil worden. De sluiting van 't Pluutje heeft overigens geen conse quenties voor de andere zaken die het JJB organiseert. De acti viteiten voor kinderen en vol wassenen en het gebruik van de zaal door derden gaat ge woon door. Huizen staan te schudden door vrachtauto's Alkemade weigert drempels op Achterweg weg te halen nieuwe wetering a kroft Bewoners van Achterweg 18b en 29 tot en met 41 in Nieuwe Wetering blijven last houden van de verkeersdrempels voor hun woningen. Burgemeester en wethouders weigeren in te gaan op de door hen aangedra gen oplossingen. De bewoners vinden dat er als gevolg van een te hoge snelheid, te hard geremd wordt voor de drempels. Bovendien staan de huizen te schudden als er weer een vrachtwagen over een drempel scheurt. Die overlast is vooral toegenomen nadat de eerste drempel op de Achter weg, vanwege klachten van die omwonenden, enkele maanden geleden door de gemeente is verwijderd. De bewoners stellen de gemeente voor om de eerste drempel weer terug te plaatsen. B en W, die het advies van de verkeerswerkgroep van de ge meente Alkemade overnemen, zijn dat echter niet van plan. Het college voelt ook niets voor het aanbrengen van een sluis op de plaats waar de eerste drempel lag. Het verkeer wordt volgens de bewoners zo alvast afgeremd waardbor minder hard over de drempel wordt ge reden. Het college vindt dat te gevaarlijk voor de fietsers. Het derde voorstel van de Achterwegbewoners om ook de tweede drempel te verwijderen, wordt eveneens van tafel ge veegd. „Hierdoor verschuif je het probleem naar de derde drempel", meent het college. Bovendien neemt de snelheid van de automobilisten toe en wordt de weg gevaarlijker. De drempels zijn enkele jaren gele den op verzoek van en in over leg met de bewoners op de Ach terweggeplaatst.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17