Bommenmakers naar gevangenis Wethouder opent leeg verenigingsgebouw Regio Geld voor klimrek, excursies en paardrijden Progressief Warmond: bouwen in Oegstgeest 'Kampeervrienden laten elkaar niet barsten' Zuidhollands Landschap tegen plannen Rijnwoude VRIJDAG 11 FEBRUAR11994 Expositie in Holiday Inn Leiden Dit weekend, zaterdag 12 en zondag 13 februari wordt er in het Holiday Inn, Haagse Schouwweg 10 te Leiden, van 10.00 tot 17.00 uur een verkoopexpositie gehouden van schilderijen. Het gaat hier om een kollektie van ongeveer 200 stuks in verschillende formaten en stij len; van zéér modem tot zéér klassiek. Ook wat thema's betreft: landschappen, zeegezichten, stillevens, abstrakt, alles is verte genwoordigd. Het is allemaal op doek geschilderd en er kan eventueel naar eigen smaak en keus een lijst bij worden uitgezocht. (Omdat het op doek is geschilderd heeft het een bijkomend voordeel dat het zonder glas kan worden ingelijst en er dus nooit last is van schittering). Een voordeel van ieder schilderij is dat het een uniek stuk handwerk is en dat het In de regel heel duurzaam is en makkelijk een mensenleven lang mee gaat. De organisatoren proberen de kunst naar de mensen toe te brengen vandaar de opzet van een rijdende expositie. Hierdoor bereiken ze de grootste groep mensen en kunnen ze, omdat ze zich richten op de hoeveelheid, de prijs zo laag mogelijk houden. Voorts is de toegang tot de expositie gratis, alle reden dus om te gaan kijken zaterdag of zondag. GroenLinks Voorschoten zamelt afval in voorschoten 9 Voorschoten beschikt morgen- middag een paar uur lang over u een milieuparkje aan het Treub- plein in Voorschoten. Als ver- p kiezingsstunt zamelt de fractie |j van GroenLinks die dag pro- visorisch batterijen, blik, textiel 'j en plastic in. Bij gebrek aan j| echte bakken heeft de partij containers gemaakt van karton. g De actie duurt van 12.00 uur tot ongeveer 16.00 uur. GroenLinks m zou graag in alle wijken in het dorp groepjes afvalcontainers Ja zien verschijnen. De partij vindt 1 het wegbrengen van gescheiden afval momenteel een hele klus. Voor glas kan men terecht bij de supermarkten, maar voor pa pier moet men weer naar een - andere plaats in het dorp. Tex tiel, plastic en blik kunnen Voorschotenaren momenteel helemaal niet kwijt. Politierechter: 'Watjullie hebben gedaan is levensgevaarlijk' openbaar ministerie niet deug de. De omschrijving van de bom als 'een buis gevuld met 200 strijkers' kan volgens haar juridisch niet door de beugel. „Het gaat om het kruit uit de strijkers, niet om de strijkers zelf." Met verwijzing naar de nodige jurispredentie eiste Van Strien vanwege deze verschrij ving vrijspraak voor haar cliënt. De politierechter ging niet in houdelijk in op wat hij om schreef als 'inventieve ingevin gen van de raadsvrouw'. Hij veroordeelde de Leidenaar tot een half jaar cel onvoorwaarde lijk plus tenuitvoeringlegging van een eerder voorwaardelijke straf van twee weken, conform de eis van de officier. Van Strien overweegt in hoger beroep te gaan. ,,De rechter had gewoon geen zin om de zaak uit te zoe ken", zo liet ze na afloop weten. Raadsvrouw C. Schönhagen van de 21-jarige Leiderdorpse verdachte kreeg iets voor elkaar bij Kalbfleisch. Zij wees er op dat haar cliënt niet had meege daan aan de ontploffingen bij de Leiderdorpse Houtschansflat en de Leidse St. Aagtenstraat. „Hij heeft zelf ingezien dat hij moest stoppen, zijn afwezigheid bij die zaken was geen toeval." De man werd veroordeeld tot vier maanden cel, een maand minder dan geëist. oegstgeest Constance van der Valk, directri ce van het VSB Fonds, overhandigde gisteren in Oegstgeest 25.000 gulden aan zes instel lingen. Burgemeester Scheenstra van Oegst geest nam op het gemeentehuis de symboli sche cheque namens de verschillende vereni gingen in ontvangst. A Bij de officiële presentatie van het fonds in april vorig jaar had bankinstelling VSB het be drag al aan de burgermeester toegezegd. Scheenstra koos in overleg met Van der Valk instellingen die passen binnen de maatschap pelijke doelstellingen van het fonds. De Stichting Kinderopvang Oegstgeest kreeg 11.650 gulden voor de bouw van een klimrek. De Stichting Vluchtelingenwerk Oegstgeest mocht 3000 gulden in ontvangst nemen. „We gaan er excursies van organise ren naar typisch Nederlandse attracties zoals Madurodam", zegt MJ. Walraven, bestuurs lid van de instelling. In Oegstgeest zitten mo menteel 45 vluchtelingen. Met het geld is het misschien zelfs mogelijk een vakantie voor deze mensen te regelen, denkt ze. De rest van het geld ging naar de Operette vereniging De Troubadour, zangvereniging Capella pro Cantibus en de Stichtingen K O afdeling Oegstgeest en paardrijden voor ge handicapten. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Met een aantal zelf-gefabriceerde vuurwerkbommen ver nielden een Leiderdorper (21) en een Leidenaar (22) rond Oud en Nieuw ettelijke telefooncellen en een bushokje in hun woonplaats. Ze kregen gisteren flinke celstraffen aan de broek van respectievelijk een half jaar en vier maan den onvoorwaardelijk. „Wat jullie hebben gedaan is be zopen en levensgevaarlijk", zo foeterde de Haagse poli tierechter Kalbfleisch. Het was een opmerkelijke rechtzaak, gisteren in het Haag se Paleis van Justitie. De politie rechter waste het tweetal ver dachten op zo'n niet mis te ver stane wijze de oren, dat officier van justitie Swagerman eigen lijk niets 'naars' meer had toe te voegen. De verbouwereerde vertegenwoordiger van het openbaar ministerie vergat zelfs te melden wat hij de verdachte ten laste legde. Maar uit het verloop van de zitting bleek afdoende wat dat ongeveer moest zijn. De twee verdachten bliezen voor en tij dens de jaarwisseling telefoon cellen en bushaltes op aan on der meer de Leiderdorpse Vron- kenlaan en Koekoekstraat. De Leidse verdachte werd boven dien verdacht van het afsteken van een vuurwerkbom met liefst 200 strijkers in de Leidse St. Aagtenstraat in de nacht van Oud op Nieuw. De 'bommen' werden gefabriceerd van onder meer met kruit gevulde flessen en pijperr. Kalbfleisch liet gisteren geen spaander heel van de verdach ten. Hun gedrag omschreef hij als 'levensgevaarlijk', 'ongeloof lijk stom', en 'bezopen'. „Een ruit van een telefooncel barst uiteen in duizenden kleine stukjes. Wat was er gebeurd als iemand met een kinderwagen was langs gelopen?", wilde hij weten van de Leiderdorper. Die antwoordde dat hij wel goed had uitgekeken of er niemand aankwam. Bovendien is de kans op kinderwagens midden in de nacht vrij klein, zo betoogde hij. Kalbfleisch wilde niet luiste ren. Net zo als hij opvallend weinig aandacht besteedde aan het pleidooi van advocate M. van Strien van de Leidse ver dachte. Zij trachtte te bewijzen dat de tenlastelegging van het Dronken achter het stuur wassenaar Dankzij een alerte voorbijganger kon de politie gis ternacht een 47-jarige Wassenaarder aanhouden, die stomdron ken achter het stuur was gekropen. De voorbijganger, die zag hoe de man naar zijn auto waggelde en instapte, waarschuwde de politie. Deze kon de automobilist aanhouden op de Lange Kerkdam. Uit een ademanalyse test bleek dat de Wassenaarder bijna vijf keer zoveel alcohol in zijn bloed had, dan is toegestaan bij het besturen van een auto. Zijn rijbewijs is in beslag geno- Diefstal autosleutels met grote gevolgen warmond* Een medewerkster van bejaardenoord Mariënwei- de/Mariëngaerde aan de Mgr. Aengenentlaan in Warmond kwam woensdagmiddag voor een nare verrassing te staan. Ze ontdekte dat niet alleen haar tas met autosleutels was verdwe nen uit een opbergkastje in het tehuis, maar kon buiten ook haar auto niet meer vinden. Ze deed hiervan gisteren aangifte. De inbreker had het vermoedelijk speciaal op haar auto gemunt. De andere kastjes in het tehuis waren niet opengebroken. Ongewenst bezoek in woonboten warmond Twee woonbootbewoners ontdekten gisteren dat hun boten aan de Wasbeeklaan in Warmond waren bezocht door inbrekers. De ongenode visite haalde in de boten de hele boel overhoop, maar nam niets mee. De schuifdeuren van de ar ken werden opengebroken. Inbrekers op de vlucht oegstgeest Vier mannen hebben gisteravond geprobeerd in te breken in een woning aan de Erasmuslaan in Oegstgeest. De be woners van het huis waren op vakantie. De mannen sloegen op dê"vlucht, toen de buren een kijkje kwamen nemen. Ze hadden verdachte geluiden gehoord. De politie heeft de omgeving nog doorzocht, maar de vogels waren al gevlogen. Hoogste punt zwembad Poelmeer oegstgeest Bij de bouw van zwembad Poelmeer in Oegstgeest is gisteren het hoogste punt bereikt. Poelmeer wordt verbouwd tot een recreatiezwembad. Eind april moet het klaar zijn. warmond henny van egmond Warmondse woningzoekenden zouden in de ogen van Progres sief Warmond (PW) vooral moeten worden gehuisvest in de te bebouwen Broek- en Si- montjespolder in Oegstgeest. In het dorp zelf is weinig ruimte voor bouw van huizen. PW is tegen verder bebouwing van de Klinkerbergerpolder en andere polders aan de Sassenheimse kant van de A44. Het groene en recreatieve karakter van het dorp dient bewaard te blijven. De bebouwing van de Oegst- geester polder stuit niet op be zwaren van PW, zo blijkt uit het verkiezingsprogramma. Wel wil PW dat er voldoende groen overblijft in de polder van de buurgemeente. De progressie ven zijn wel tegen de bebou wing van de Leiderdorpse Bo- terhuispolder. De aanloop naar de raadsver kiezingen 1994 zullen de meeste progressieve Warmonders niet vergeten. De partij wordt ver scheurd door interne conflicten en was te laat met het inleveren van de kieslijst. Dat ze nu toch meedoen aan de gemeente raadsverkiezingen op 2 maart is te danken aan een barmhartige voorzitter van de Afdeling recht spraak van de Raad van State. Een belangrijke plek in het verkiezingsprogramma neemt de sportzaal in. PW wil geen sporthal, maar een kleinere sportzaal. De Warmondse ver enigingen die buiten het dorp op zoek moeten naar een ac commodatie om hun sport te bedrijven, zouden financiële steun van de gemeente moeten krijgen. Warmond zou verder moeten bemiddelen bij de huur van zalen elders. Op het recreatieve vlak denkt PW nog meer activiteiten te kunnen houden. Samen met de Vereniging tot Viering van War mondse Feesten, de onderne mers, de VW en de stichting Zeilvaart zouden meer evene menten kunnen worden geor ganiseerd. Volgens PW kunnen deze evenementen veel beteke nen voor de Warmondse econo- Als het aan PW ligt, zullen de Warmonders geen hogere las ten krijgen in de komende vier jaar. In het verleden zijn de las ten 'fors' gestegen. „Verdere stijging in de komende jaren dient voorkomen te worden", aldus PW. Om de hoge hoge kosten van het ophalen van huisvuil te matigen denkt PW aan de invoering van een hef fing voor het afvoer van grof vuil. Gemeenteraad CB; ontdekt groen h' in Wassenaar 'Haast om goede sier te maken bij verkiezingen De gemeente Leiderdorp heeft opvallend veel haast met de opening van het nieuwe 'multi functionele centrum' aan de Ericalaan. Verscheidene instel lingen die er hun intrek nemen, zijn nog lang niet klaar met de verhuizing. Toch komt wethou der C. Kerner (CDA/welzijn) over een week opdraven met een schaar om een lintje door te knippen. „Een verkiezingsstunt- je", zo wordt hardop gedacht. Het huidige Leiderdorpse col lege heeft ruim de tijd genomen om een oplossing te vinden voor het huisvestingsvraagstuk van diverse instellingen. Uitein delijk viel de keuze op de voor malige Engelendaelschool aan de Ericalaan. Dit wordt het nieuwe onderkomen van onder meer Radio Leiderdorp, theater To-Ver-Lei, Stichting Kinderop vang Leiderdorp, Stichting Bui tenschoolse Opvang Leider dorp, het Studiehuis Leiden en de Oudheidkamer. Het besluit viel in het najaar van 1993, waarna de verschil lende verenigingen aan de slag konden in de nieuwe school. Veel 'bewoners' zijn op dit mo ment nog druk bezig met de in richting van hun nieuwe onder komen. En geven aan nog lang niet klaar te zijn als wethouder Kemer op 18 januari de boel wil openen. Het college heeft plotseling wel erg veel haast, zo menen verscheidene bestuursleden. „Dit is echt te snel, we zijn nog lang niet klaar op 18 februari. Het wordt zeker maart voordat we echt helemaal over zijn vanuit Leythenrode", aldus T. de Vrind van Radio Leiderdorp. Volgens hem is er wel contact geweest met het college over de vroege opening. „Maar er is niets veranderd." De Vrind ver moedt -dat de haast iets te ma ken heeft met de naderende raadsverkiezingen. „Het staat natuurlijk altijd aardig als je wat instellingen uit de brand helpt." Ook secretaris E. ten Hooven van de Oudheidkamer ver moedt een verband met de na derende verkiezingen. „Ik heb ook al iets in die richting ge dacht." De Oudheidkamer is evenmin over anderhalve week op orde. „We organiseren straks wel een eigen bijeenkomst voor onze donateurs." Voorzitter C. van Dijck van To-Ver-Lei weet zeker dat ook haar instelling absoluut nog niets kan laten zien bij de ope ning. „Ik vraag me af wat de ge meente zich hierbij voorstelt, maar het zal wel een korte bij eenkomst worden. Er is nog niets klaar. Kennis maken met het nieuwe gebouw? Ach, ik kan het aan de buitenkarit ook wel zien." Van Dijck is van zins de andere instellingen te polsen voor een echte opening als alles klaar is. De Stichting Kinderopvang Leiderdorp (SKL) is als een van de weinige instellingen wel klaar op 19 februari. Directrice S. Aben meldt dat de 41 kinde ren vanaf maandag zijn gehuis vest aan de Ericalaan. Wethouder Kerner is vanwege vakantie onbereikbaar voor commentaar. De Wassenaarse gemeente raad gaat morgen op stap in j het dorp. Doel van de excur- j sie is dat de politici meer ko men te weten van het vele groen in hun gemeente. In- de raadsvergadering van 28 februari komt het land- schapsbeleid/groenstructuu rplan Wassenaar aan de or de. In dat plan wordt ge- streefd naar behoud van de 1 natuur in het dorp. Tevens 1 wordt aangegeven waar ver- beteringen kunnen worden aangebracht. In het plan wordt het beleid op dat ge bied voor de komende jaren f vastgelegd. Verschillende landschaps- i typen komen aan bod. De raadsleden krijgen tijdens de excursie toelichting van des- kundigen. Bezocht worden i onder meer: de open strand vlakte van de Veenzijdse pol- der, de binnenduinrand bij J de buitenplaats Voorlinden, het zeekleilandschap bij de j Hogeboomseweg en de dui nen. De tocht begint om 10.00 bij raadhuis De Paauw. Haags echtpaar Willem en Jolande weer uit de brand wassenaar kees van kuilenburg Met z'n allen de schouders er onder. Willem en Jolande moe ten geholpen worden. Dat was het motto van Amsterdammer Jan van der Kamp toen de on verzekerde caravan van het Haagse echtpaar Verhoek vorig jaar oktober op camping Duin- rell in Wassenaar in vlammen opging. Nu, twee maanden la ter, wordt de laatste hand ge legd aan een splinternieuw 'tweede huis' voor het gezin met drie kinderen. „Prachtig dat dit nog kan", zegt Tiemen Mons, werkzaam bij Van der Kamp en begeleider van de bouw van het vakantie huis. „Mijn baas heeft al een jaar of twintig een caravan op Duinrell en zelf kom ik er ook al vijftien jaar. Bij een dergelijke ramp, want dat was die brand toch, laten kampeervrienden el kaar niet barsten", legt Tiemen uit. „Bovendien was ik getuige bij het huwelijk van Willem en Jolande." „Al moet er zeker niet uit be grepen worden dat die caravan helemaal voor niets wordt neer gezet. Voor een vriendenprijsje is Van der Kamp aan de slag ge gaan. Wat dat bedrag is, daar hebben anderen niets mee te maken. Als er op het bedrijf een uurtje over is, wordt dat besteed aan de caravan. De eerste maanden in de werkplaats van Van der Kamp in Amsterdam en later in de weekeinden op de camping", aldus de begeleider. „Met een man of wat zijn we dan bezig. Erg gezellig." Caravans bouwen bouwen behoort niet tot het dagelijkse werk van het Amsterdamse aan nemersbedrijf. „Het bedrijf heeft ook een afdeling elemen- tenbouw. Samen met Willem is er een nieuw ontwerp gemaakt. Daarna zijn we in de werkplaats aan de slag gegaan. Het resul taat is verbluffend. We kunnen zo aan de slag als caravanbou wers", grapt de Amsterdammer. „Maar alle gekheid op een stokje. Het is een plaatje gewor den. Ik ben er hartstikke trots op. Als je daarvoor een caravan- bedrijf inschakelt ben je een kluit geld kwijt. Nu is dat heel wat minder. Dat is het aardige van dit verhaal." De nieuwe ca ravan is werkelijk een plaatje geworden. Bestaande uit een riante zitkamer, twee slaapka mers, een keukentje met een hagelnieuw keukenblok met al les erop en eraan, een douche en een aanbouw waar desnoods ook nog een bed in geplaatst kan worden. Zuidhollands landschap heeft op een groot aantal punten be zwaar aangetekend tegen het structuurplan van de gemeente Rijnwoude. Zuidhollands Landschap is tegen het idee om in de toe komst de Compierenkade van de Burgemeester Smitweg ook voor auto's door te trekken naar rijksweg 11. De weg zou een waardevol veenweidegebied doorkruisen, evenals een bos- strook waarin zeldzame kruiden groeien. Ook het plan om ter hoogte van de Leidse Schouw een brug over de Oude Rijn te bouwen zien de natuurbescher mers niet zitten. In het Rijnwoudse structuur plan lopen er een fietspad en een kanoroute precies door de natuurkern van het toekomstige Bentwoud. Het Zuidhollands Landschap verbaast zich daar over: de provincie heeft in haar plannen de de fietspaden juist zorgvuldig om het centrum van het bos heengeleid. Het is na- melijk de bedoeling dat in dat centrumgebied de natuur vrij spel krijgt. Een horecagelegenheid met botenverhuur, zoals de ge- meente die vlakbij de Benthui- zerplas gedacht heeft, wordt af- gewezen. Ook het idee om de plas toegankelijk te maken voor j watersporters kan rekenen op verzet uit de hoek van de na- tuur. De Benthuizerplas is een natuurplas en moet daarom met rust worden gelaten, aldus het Zuidhollands Landschap. Ten slotte zijn de natuurbe schermers niet overtuigd van de noodzaak van de aanleg van de - Boterplas, ten noordoosten van Hazerswoude-Dorp. De plas 'is volgens de gemeente vooral no dig om de boomkwekerij in tij- den van droogte van voldoende 1 schoon water te voorzien. Het 1 Zuidhollands Landschap is daar nog niet zo van overtuigd. Tiemen Mons aan het werk bij de caravan van Jolande en Willem op Duinrell in Wassehaar. „Het wordt een plaatje."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16